Hooglandse Kerk >;aat mogelijk n de winter dicht Vierde Pleinfestijn legt nadruk op straattheater iBELEID MOET OMGEBOGEN WORDEN •IbM HET MILIEU TE BESCHERMEN Grote beurt voor Morspoort CIDEN QeifUaQowumt WOENSDAG 6 JULI 1983 PAGINA 3 ejaarde loopt l/ITider vrachtwagen ;DEN Een 84-jarige man uit Zoeterwoude is gistermorgen kwart voor tien zwaar gewond geraakt bij een ongeval met vrachtwagen op de Voorschoterweg. De man moest met ver- zelde onderbenen naar het AZL worden gebracht. man wilde ter hoogte van de Rooseveltstraat met de fiets aan ochand de Voorschoterweg oversteken en maakte daarvoor ge- van de oversteekplaats voor fietsers. Hij had echter niet het ajen dat een vrachtwagen vanaf het Lammenschansplein de we wasteekplaats naderde. Ook het toeteren van de 31-jarige nder chtwagenchauffeur merkte hij niet op. De vrachtwagen- zoaiuffeur trachtte uit te wijken hetgeen echter niet mocht ver- jderen, dat de bejaarde man de zijkant van de vrachtwagen Woningzoekenden moeten toch tientje betalen LEIDEN Woningzoekenden die bij de gemeente staan ingeschreven, moe ten toch tien gulden per jaar gaan beta len. Het college van B en W heeft de gemeenteraad voorgesteld deze maatre gel in te voeren. Het voorstel komt maandag in de gemeenteraad aan de orde. Al eerder had het college voorgesteld het tientje als tegemoetkoming in de kosten te vragen, maar onder druk van de gemeenteraad werd toen besloten het tientje pas in een later stadium te behandelen. De gemeente wil de 60.000 gulden die de heffing jaarlijks op brengt, gebruiken om de kosten van de automatisering van het bestand van woningzoekenden te betalen. Ambassade Guatemala weigert handtekeningen LEIDEN/BRUSSEL De ambassade van Guatemala in Brussel heeft gewei gerd een pakket van enkele duizenden handtekeningen aan te nemen. De handtekeningen waren afkomstig uit Zuid-Holland, Brabant Zeeland en uit België zelf en vormen een protest tegen de politieke moorden in Guatemala. De handtekeningen waren opgehaald door Amnesty International en per fiets naar Brussel overgebracht. Zaterdag vertrok ook een groep vanuit Leiden. De handtekeningen zijn als protest te gen het niet nakomen van toezeggin gen om de handtekeningen wel aan te nemen bij de postbus van de ambassade achtergelaten. Burgerinformatica op Rembrandt en Agnes LEIDEN De Rembrandt scholengemeen schap en de St. Agnes scholengemeenschap zijn door het ministerie van Onderwijs aangewezen als plaatsen waar het onderwijsexperiment „burgerinformatica" start. Met deze twee Leid- se scholen zijn nog 100 andere scholen in ons land hiervoor geselecteerd. Voor de aanschaf van de ongeveer achthonderd computers is ruim twee miljoen gulden beschikbaar. De ene helft wordt geleverd door Philips in Eindhoven en het andere door een jonge onderneming MCP in Arkel. De scholen krijgen de appara tuur in bruikleen. De proef duurt twee jaar. Daarbij wordt nagegaan hoe in het MAVO, HAVO, VWO en LBO en het dagonderwijs de leerlingen kan worden geleerd met eenvoudige computers om te gaan. g'i waalffe 5 afgejy de so uitkj uitlij igen j king f ïiljard le W°$IDEN De Hoogland- j 1'Kerk gaat in de winter zal ^gelijk dicht. Door voor- ,eten de hoge stookkosten is nging kerk in de financiële oblemen geraakt. De trkeraad onderzoekt jaar fementeel of er moge- een kheden zijn om de kerk dit c de winter toch open te •t kabuden. De kerk zou van oktober tot 1 mei de toegoorten moeten sluiten. >rige week werd al bekend t de Zuiderkerk aan de ,ngsb«mmenschansweg door een ibegrPrek aan financiën dicht ns de^1' kerk wordt verkocht. TT Zuiderkerk is de grootste reformeerde kerk in Leiden dusgt 1.000 zitplaatsen. Het is de ■n. Hidoeling dat hervormden en sfreformeerden nu samen de tfrvormde Vredeskerk gaat uatie|bruiken' olgens de secretaris van de Kerkvoogdij, J. Don- genei kers, is het nog veel te vroeg om te spreken van sluiting van de Hooglandse Kerk: „Dat staat nog helemaal niet vast". De Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerkgebou wen onderzoekt momenteel de exploitatie van een groot aan tal kerken, waaronder ook die van de Hooglandse Kerk. Aan de hand van dat onderzoek, waarvan de resultaten waar schijnlijk in augustus bekend zijn, wil de kerkeraad een de finitief standpunt ten aanzien van de toekomst van de kerk bepalen. Men hoopt op verge lijkingsmateriaal met andere kerken. Mogelijk blijkt uit het onderzoek dat even grote ker ken elders in Nederland veel goedkoper stoken. Van de er varingen die daar worden op gedaan, zou dan ook de Hoog landse Kerk kunnen profite ren. Ook wordt onderzocht in hoeverre een zogenaamde ex ploitatiesubsidie van het rijk soelaas kan bieden. In kringen van de hervormde kerk wordt de Pieterskerk genoemd als mogelijke plaats om in de win ter gebruik van te maken. Ook wordt bekeken of het mo gelijk is om in de winter een zogenaamde glazen kerk in de Hooglandse kerk te plaatsen. Deze „kas" kan de stookkosten van de kerk aanmerkelijk ver lagen terwijl het zicht op de hele kerk behouden blijft. Mo menteel wordt de Hooglandse Kerk niet al te intensief ge bruikt. Op zondag zijn er twee diensten en de kerk wordt in cidenteel gebruikt voor huwe lijken en concerten. In de zo mer is de kerk vrij toeganke lijk en in de winter kan men op aanvraag de kerk bezichti gen. Op zaterdag zijn er rond leidingen. De Hooglandse Kerk is na een jarenlange restauratie in 1979 weer in gebruik genomen. Ook het orgel dat in eerste aanleg in 1565 werd gebouwd, is geheel gerestaureerd. Het prachtige interieur van de Hooglandse kerk. IS midc 26 veers over wort ij in In) JStge: )ptre Ir, tr -sstor kra boi en ur. LEIDEN Voor de vierde maal heeft de ko mende weken op het Stadhuisplein het 'Leidse Pleinfestijn' plaats. Op vier achteréénvolgende zaterdagen (9, 16, 23 en 30 juli) zullen 's middags diverse theatergroepen optreden. Het accent van het pleinfestijn ligt dit jaar meer dan andere ja ren op het straattheater. Het pleinfestijn wordt zater dagmiddag 9 juli om 13.30 uur geopend door Circus 'Boemerang' met een op kleuters afgestemd program ma dat echter ook voor oude- Circus Boemerang opent op 9 juli het Leidse Pleinfestijn. ren de moeite van het aan schouwen waard is. Om 15.00 uur volgt een spektakulair optreden van de Engelse straatartiest Dave Marsh. Hij presenteert zijn nieuwste programma 'De Amerikaanse Droom', een wervelende show met een adembene mende vuurvretersact als hoogtepunt. Zaterdag 16 juli zullen twee groepen afwisselend optre den. 'Het Ontwapenend Volkstoneel' steekt in drie verschillende voorstellingen de draak met allerlei rare ge woonten. De groep speelt 'De Ontgoocheling', een goochel- show met als hoogtepunt de verdwijning van een mens, 'Vlag en Wimpel' een spel over het scheppen van banen en een 'Comedia Dell'Arte' produktie. De tweede groep 'Stewart Ross', bestaande uit leden van de straatthea- tergroëp 'Pigeon Drop', laten vanuit een huiskamer zien wat het theater te bieden heeft: Mime, slapstick, zang en muziek. 'Het Ontwape nend Volkstoneel' treedt om het uur op, de eerste voor stelling heeft plaats om 12.30 uur, de laatste om 16.30 uur. Stewart Ross zijn ieder héél uur te aanschouwen, vanaf 13.00 uur tot en met 16.00 uur. Zaterdag 23 juli staan weder om twee groepen op het pro gramma. Om 13.30 uur en 16.30 uur: Het 'Smirnoff Quintet' bestaande uit John Butler (gitaar), Evert Hekke- ma (trompet), Brian Batie (bas), Henk Zomer (drums) en René van Helsdingen (pia no). Deze vijf heren brengen swingende jazzmuziek ten gehore. Tussen hun twee op tredens door brengt het acro- batentrio 'Dynamo' om 14.15, 15.00, en 15.45 uur een wer velende en gewaagde show op de keien. De slotmanifestatie van het festijn op 30 juli wordt geheel verzorgd door het Belgische 'Cirque du Trottoir' uit Hoei- laart. 'Cirque du Trottoir' is een circus zonder tent, zon der trapeze, zonder exotische dieren maar ook zonder loket en zonder kooien. Wel aan wezig zijn de muzikale clowns, acrobaten en gooche laars die het publiek vurig, komisch en volks-straatthea- ter voorschotelen. Optredens om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. '.'Onderzoek wijst uit: o Leiden „Wanneer het be- ojeid niet gewijzigd wordt, ziet 3 tie toekomst voor het natuur- - ïijk milieu er somber uit. ofteeds minder naturgebied en - de bedreiging van de meer q Jcritische weidevogelsoorten, uilen en diersoorten als de das, boommarter en padden zul- ^Hjen het gevolg zijn. De schade ^^Bcan echter beperkt blijven JB/anneer het beleid wordt om- ^j^bogen". zeep^'* 's conclusie van het waifapport 'De toekomst voor het ijk matuurlijk milieu in Neder- achnland', dat is uitgebracht door [ar" l^et Centrum voor Milieukun de van de Leidse universiteit I3juen het Centrum voor Energie- 14 jutbesparing (CE). Het rapport maakt deel uit van een studie van het Centrum voor Ener giebesparing 'voor herstel van milieu, werkgelegenheid en industrie' waarbij in beeld wordt gebracht hoe het Neder- y landse milieu er in 2000 uit ziet wanneer het beleid wordt AtiaB.omgebogen. Er wordt een ver- nario van het ministerie van Economische Zaken waarin uitgegaan wordt van ongewij zigd beleid. In het CE-scenario wordt ge pleit voor een milieuveiliger energieverbruik waardoor het mogelijk moet zijn de schade lijke zure regens te verminde ren. Bij ongewijzigd beleid zal de afname van oppervlakte natuurgebied zich onvermin derd voort zetten. Nog circa 38000 ha. natuurgebied, onge veer 25 procent van de huidige oppervlakte, zal verloren gaan, onder andere door wo ningbouw, wegenbouw en re creatie. In het CE-rapport wordt aangedrongen op af remming van de produktie- groei mede ter verminde ring van zuiveloverschotten in de EG en lichtere vormen van landinrichting. Hierdoor zal de afname van natuurge bied veel beperkter zijn: 16000 ha. ofwel 10 procent. Ook pleit het CE voor het aanwijzen van 340.000 ha. beschermde grond de voortschrijdende achteruit gang van de kwaliteit van de Nederlandse graslanden als woonplaats voor plant- en diersoorten. Bij ongewijzigd beleid zullen de meer kritische weidevogels vrijwel geheel uit ons land verdwijnen, is één van de conclusies van het rap port. Wanneer op de huidige weg wordt voortgegaan zullen verkeer en woningbouw nog eens vijf procent van het Ne derlandse grondgebied in be slag nemen. Nieuwe wegen zullen tot dan toe gaaf geble ven gebieden versnipperen waardoor dieren die behoefte hebben aan rust en een groot, aaneengesloten territorium, verdwijnen. Onder deze be dreigde diersoorten bevinden zich de das, de boommarter, de uil en de pad. Het CE vindt dan ook dat het beoogde we gennet ingekrompen moet worden ook al omdat de ver keersdrukte volgens hen af zal nemen. Negatieve gevolgen voor plant- en diersoorten blij- dige peil. Voor wat betreft de woningbouw wordt aange drongen op verdichtingsbouw en versterking van de woon functie van de binnensteden. Hierdoor kunnen net zo veel woningen gebouwd worden op een kleiner oppervlakte. „Het is duidelijk dat voortgaan op de huidge weg een ernstige verdere verarming zal beteke nen voor wat ons in Neder land nog rest aan natuurwaar den. Wanneer het beleid wordt omgebogen kan de toe stand voor het natuurlijk mi lieu zich stabiliseren, zodat verdere achteruitgang groten deels zal kunnen worden voorkomen. Op bepaalde pun ten zal verbetering op kunnen treden zoals onder invloed van de beheersbeperkingen in de landbouw. Voor een algehele verbetering van de toestand zouden echter nog aanzienlijk verdergaande maatregelen no dig zijn", aldus de onderzoe- Economisch wel en wee De import, groothandel en kleinhandel in keukens, keu ken- en badkamermeubelen van de Fa. Keuba aan het Bij en veld 3 is opgeheven. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Stations weg 3 is het koffiehuis „Het Leidse Koffiehuis", eig. S. Rehmann gevestigd. Aan de Hogewoerd 124 is de groot- en exporthandel in elektr. techn. onderdelen van F. Heynen gevestigd. Aan de Overrijn 18 is „In- terreno-G-Lantrok, bekleding van deuren en kozijnen met kunststof (eig. G. Lantrok) ge vestigd. Aan de Oude Herengracht 20 is de muziekuitgeverij „Woopy Productions" (eig. J. Griffioen) gevestigd. Het dameskappersbedrijf, uitgeoefend in de bej. flat „Haagwijk" van B. van Galen- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Radio 88 In Scarabee aan de Pieterskerkchoorsteeg wordt mor genavond van tien tot één uur een 'lokale-radio-avond' gehouden. De bijeenkomst wordt georganiseerd door Radio 88. Deze zender viert het tweejarig bestaan. Het is de bedoeling, dat morgenavond de nota van de Werkgroep Omroep Leiden (WOL) wordt besproken. Joop Walenkamp, voorzitter van de WOL, is morgen in Scarabee aanwezig. De discussie wordt opgenomen en vrijdagochtend van tien tot één uur door Radio 88 uit gezonden. Rommelmarkt In het Sint Elisabeth Gasthuishof aan de Caeciliastraat 16 wordt zaterdag een rommelmarkt gehouden. De opbrengst van de markt is bestemd voor de rolstoelbus. Vanaf twee uur 's middags kan men er terecht. Lezing „Reïncarnatie, een andere kijk op het leven", is de titel van de lezing die vanavond in 't Parlement aan de Nieuwstraat 45 wordt gehouden. De lezing begint om acht uur. Filmhuis LVC In de zomermaanden worden in het Filmhuis LVC (Bree- straat 66) films gedraaid onder het thema 'Liefde voor de Cinema'. De dertien medewerkers van het filmhuis kozen ieder hun favoriete film. Morgen wordt de eerste film ge draaid. Het is 'In the beginning..the end' van Renate Stendhal en Maj Skadegaard. Het is een Deense vrouwen film. die tracht een aanzet te geven tot een andere ge schiedschrijving om zo te komen tot een maatschappij met andere waarden en normen. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Kiem In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vrijdag de groep 'Kiem' op. Deze groep bestaat uit Percussionist Cees IJzerman, de zanger Huub Ken- tie, die ook de synthesiser bespeelt en Ger van der Voorde (tenor-sax). Het optreden begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt f5,50, leden betalen vier gul den. Singelbrug De Singelbrug, de brug tussen de Zijlsingel en de Utrecht- sebrug, wordt in de nacht van donderdag op vrijdag tussen elf uur 's avonds en zes uur 's morgens voor alle verkeer afgesloten. De afsluiting houdt verband met noodzakelijke herstelwerkzaamheden aan de onderkant van de brug. Het verkeer wordt omgeleid via het Levendaal, de Hooigracht, het Ir. Driessenplein en de Oosterkerkstraat. Minister Brinkman gaf een paar weken geleden het officiële startsein voor de restau ratie van de Morspoort. Hij deed dat door een steen in een muur van de poort te metselen. In die steen is via de initialen van de minister (L.C.B.) voor het nageslacht vastgelegd, dat hij degene was die de hoognodige restauratie van de oude stadspoort startte. De restauratie zal negen maanden duren. Na de restauratie moet de poort wat meer zijn dan een fraaie herinnering aan vroeger tijden. Er komt een douche en toilet en mogelijk kan de buurt de poort dan als vergaderruimte gebruiken. De stenen Mor spoort is in de 17e eeuw gebouwd. Kunst en hobbymarkt in Stadsgehoorzaal LEIDEN Om hobbyisten en Deze „Arts and Crafts" exposi- Een ieder die geïnteresseerd is kunstenaars, die alleen in hun tiemarkt laat allerlei vormen om een kraam te huren (25 vrije tijd werken, een kans te van handwerk zien. Behalve gulden voor een kraam van 2 geven hun werk tentoon te het tentoonstellen, kan er ook meter) kan zich opgeven bij stellen, wordt op 24 september werk verkocht worden. Er Mary Kimble. Overburgkade in de Leidse Stadsgehoorzaal kunnen 100 kraamhouders aan 52, 2275 XW in Voorburg. n ovnnci t iom a rVt rroLni iHpn rnoo Hoon

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3