In Kremlin valt voor Kohl niet veel eer te behalen «f^SIJTHOFF PERS Ministers proberen falen Unctad weg te schminken - BUITENLAND ÊridacSou/icmt VRIJDAG 1 JULI 1983 PAGINA 9 Turken willen niet weg uit de Bondsrepubliek BONN Turkse gastarbeiders in de Bondsrepubliek hebben een aanbod van de Westduitse regering afgewezen om met een bedrag aan geld terug te gaan naar hun vaderland. Door dit plan kunnen buitenlandse werknemers die tussen oktober 1983 en juli 1984 hun baan verliezen, aanspraak maken op maximaal 10.500 mark elk en 1.500 mark per kind als zij naar hun land te rugkeren. De aanmoediging is van toe passing op arbeiders uit zeven landen die geen lid zijn van de Europese Ge meenschap, maar zou in de eerste plaats zijn gericht op de 1.600.000 Tur ken in West-Duitsland. Als een van de redenen voor hun weigering noemen de Turken de onveilige situatie in hun eigen land. Belgische artsen niet vervolgd voor abortus BRUSSEL Pogingen de 19-eeuwse Belgi sche anti-abortuswet weer uit te voeren zijn mislukt, nadat het hof van beroep in Brussel de veroordeling van 15 artsen ongedaan maakte, die waren veroordeeld tot voor waardelijke straffen voor het uitvoeren van abortus. De anti-abortuswet uit de vorige eeuw wordt in België feitelijk niet meer aangehouden. Abortusklinieken zijn her en der opgericht en veel ziekenhuizen bieden abortusbehandelingen aan. De rechtbank in Brussel begon onlangs echter de wet weer toe te passen en veroordeelde artsen tot voorwaardelijke straffen. Maar het hof van beroep verklaarde dat de wet van 1867 die abortus verbiedt weliswaar rechtsgeldig blijft, maar dat de artsen voor de wet niet gelijk zijn behandeld omdat de wet de afge lopen tien jaar niet is toegepast. Volgend jaar maart eerste „passagier" in ruimteveer HOUSTON De 34-jarige Amerikaanse burger Charles Walker zal volgend jaar als eerste „commerciële passagier" aan boord van een Ameri kaans ruimteveer naar de ruimte reizen. Walker zal tij dens de in maart 1984 te hou den twaalfde vlucht van de space-shuttle experimenten ondernemen, zo heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart meege deeld. Walker is chef van de afdeling elektroforese-proeven van het ruimtevaart- en vlieg tuigconcern Mcdonnell Dou- Onder-onsje De leider van de Italiaan se Radicale Partij, Marco Panella (links), sprak tij dens een rechtzitting in Rome even met Toni Ne gri (rechts), die ervan wordt beschuldigd op in tellectuele wijze het link se terrorisme in Italië te hebben gesteund. Negri werd het afgelopen week einde tijdens de algeme ne verkiezingen gekozen tot Kamerlid voor de Ra dicale Partij. Zowel Pa nella als Negri lijken de toekomst zonnig in te zien, omdat de laatste waarschijnlijk binnenkort zal worden vrijgelaten Libanon wil Unifil niet kwijt BEIROET Libanon heeft de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties officieel gevraagd het mandaat van de vredesmacht in Zuid-Liba- non, UNIFIL, voor een periode van drie maanden te verlengen. Dat is gristeren uit diplomatieke bron in Beiroet vernomen. Het huidige man daat van UNIFIL loopt op 19 juli af. De Libanese regering van buiten landse zaken heeft de ambassadeurs van de troepenleverende landen en de ambassadeur van de Sovjet-Unie een week geleden gevraagd of-hun landen het Libanese verzoek in de Veiligheidsraad willen steunen. VOLGEND JAAR VERKIEZINGEN IN GUATEMALA GUATEMALA Op 29 juli van het volgend jaar zullen in Guatemala verkiezingen wor den gehouden voor een grond wetgevende vergadering, die op 15 september van het zelfde jaar moet worden geïnstal leerd. Dat is in Guatemala- -stad aangekondigd. De aan kondiging kwam kort na de installatie van een burgerkies commissie, die moet toezien op verkiezingen. Overigens is in Guatemala nog steeds de nood toestand van kracht, die woensdag werd ingevoerd na geruchten over mogelijke coups. Samen met Uw krant: 7-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR NOORWEGEN EN ZWEDEN Vertrek woensdag 31 augustus 1983 De bijzondere rondreis door Noorwegen en Zweden, welke Uw krant in sa menwerking met DFDS Tor Line organiseert, voert donderdag na aan komst te Góteborg via de prachtige Zweedse kuststreek naar de bos- en merenprovincie Dalsland. alwaar wordt overnacht in het gezellige plaatsje Bengtstors. De volgende dag wordt naar de Noorse hoofdstad Oslo gere den. een stad met ingetogen pracht en praal, nuchter maar gezellig, het ware karakter van de Noren weerspiegelend. De bedrijvige haven met een veelheid aan schepen, het oude centrum met z'n steile straten en brede winkelpromenades en z'n vele restaurants, waar naar ieders beurs uitstekend gegeten kan worden, hebben een bijzondere bekoring. Tijdens Uw verblijf In Oslo kan worden deelgenomen aan een aantal-prachtige excursies naar de bezienswaardigheden van de stad en haar omgeving. Zondagmiddag wordt naar Goteborg terug gereden. Maan dagmorgen Is beschikbaar voor winkelen, sight-seeing ol museumbezoek. 's-Middags vertrek voor een 7 uur durende imposante fjordentour, waarbij onderweg een origineel „Smorgasbord "-diner wordt aangeboden. Het reisprogramma In èèn oogopslag vertrek Amsterdam: woensdag 31 augustus, 11.00 uur. aankomst Goteborg: donderdag 1 september, 09.30 uur. overnachtingen in Bengtfors (1 nacht), Oslo (2 nachten) en Goteborg (1 nacht). Alle kamers met bad. douche en toilet. ontbijt, lunch en diners in deze hotels of onderweg inbegrepen. maaltijden en dranken aan boord niet inbegrepen bezichtiging Dalsland Kanaal, Fram- en Kon-Tiki museum, alsmede het Vigeland Park. tjordentour scherenarchlpel westkust Goteborg alsmede shoppingtour overdekte winkelcentrum „Ostra Nordstan" in het centrum van Gote- vertrek Goteborg: maandag 5 september, 22.00 uur aankomst Amsterdam: dinsdag 6 september, 21.00 uur. De prijs voor deze bijzonder (raaie 2-ianden tour bedraagt per persoon op basis van een 2-persoons luxe hut met douche, toilet en airconditioning. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- pollskosten en assurantiebelasting. Gecombineerde reisverzekering 14,- per persoon 5,- pollskosten en assurantiebelasting. Inbegrepen overnachtingen en volledige verzorging tijdens verblijf in Noor wegen en Zweden, alsmede tourlngcarvervoer vanal Rotterdam/Den Haag- Amsterdam v.v. en tijdens de reis door Scandinavië. Exclusief maaltijden en dranken aan boord. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) ot persoonlijk in onze vestiging Spulstraat 71 Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67 (t.o. Stadhuis). ;I> BONDSKANSELIER OP BEZOEK BIJ ANDROPOV BELGRADO „We heb ben het geloof ik nog nooit zo makkelijk gehad op een Unctad-conferen- tie", verklaarde eerder deze week een lid van de delegatie van de Verenig de Staten op de zesde ver gadering van de VN- dochter voor handel en ontwikkeling in Genève. Zijn opmerking was teke nend voor de matte stem ming op Unctad VI. Na bijna vier weken praten werd de vergadering gis teren met een dag ver lengd, in de hoop dat arm en rijk het toch nog eens .cunnen worden over een slotverklaring. Maar op- 2ienbarend zal dat com muniqué niet zijn. „Het is een zaak van goed schminken. Je kunt nu eenmaal geen solide be sluiten nemen als je het vier weken lang niet eens bent kunnen worden", al dus een afgevaardigde. Illustratief voor de moeilijkhe den van de Unctad is het lot van een hulpplan voor de al lerarmste landen van de Ne derlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Schoo. Binnen de EG hadden West-Duitsland en Groot-Brit- tannië grote bezwaren, terwijl ook nogal wat Derde Wereld landen zich gereserveerd op stelden. Zij voelen er niets voor dat het geld voor het hulpplan wordt vrijgemaakt door verschuivingen binnen de bestaande begroting, zoals de bedoeling was van minister Schoo. Omdat het Westen niet bereid is er extra gelden voor op tafel te leggen, is het plan- Schoo in de ijskast verdwenen. Als Unctad VI (die waar schijnlijk pas morgenochtend vroeg zal worden besloten) al wat oplevert, dan is het de be vestiging dat dergelijke massa le bijeenkomsten geen oplos singen kunnen aandragen voor alle problemen van arm en rijk. Volgens Jan Pronk, de tweede man van de Unctad, zullen de instellingen van de Verenigde Naties, waaronder de Unctad, aan een kritisch onderzoek moeten worden on derworpen. Sommige deelnemers zijn heel duidelijk. Echt onderhandelen is niet mogelijk met een sy steem, waarbij de wereld is op gedeeld in drie groepen: de rij ke landen, de ontwikkelings landen en de landen van het Oostblok. Elke groep moet zich al veel moeite getroosten om het in de onderlinge dis-- cussies eens te worden of te blijven, om maar te zwijgen van gesprekken tussen de groepen samen. „Economisch herstel en ont wikkeling", zo luidde het the ma van deze Unctad-conferen- tie. Het was gebaseerd op het toegenomen besef dat rijke en arme landen voor hun econo mische ontwikkeling van el kaar afhankelijk zijn. Maar de teleurstelling van Unctad-VI is voor de ontwikkelingslan den, dat de rijke landen geen politieke wil hebben getoond hun meer mogelijkheden te bieden. Het economisch her stel is op gang aan het komen, heb nog even geduld, dan gaan jullie daarvan zelf nog mee profiteren, zo lijkt kort samen gevat de boodschap die de rij ke landen onder leiding van de Verenigde Staten de ont wikkelingslanden te bieden hebben. Tegen die redenering hebben de ontwikkelingslanden be zwaren. Kern daarvan is dat er bij hen zelf nog geen sprake is van economisch herstel en dat zij maar beperkte moge lijkheden hebben om bij een economische opleving aan te haken. Degenen die van al dit gekissebis de nadeligste gevol gen ondervinden zijn de arm ste ontwikkelingslanden. Zij kunnen eigenlijk niet zonder extra steun, maar voor hen zijn er in Belgrado nauwelijks kruimels van de tafel geval len. Dit ondanks het feit dat zowel na de ministersconfe rentie van de OESO, waarin 24 industrielanden samenwer ken, als na de topconferentie in Williamsburg, is gezegd dat de armste ontwikkelingslan den speciale aandacht zouden moeten krijgen. Russen hebben „sleepboot" voor ruimte MOSKOU De twee Russische ruimtevaarders aan boord van het ruim testation Saljoet-7 hebben gisteren het luik geopend naar de Cosmos-1443, een sateliet die kan dienen als „vrachtvaarder" en „sleepboot". Dit heeft het Russische persbureau TASS bekendgemaakt. De Cosmos-1443 is geheel zelf standig en beschikt over eigen besturing, energievoorziening en raketten. Ook kan de Cos- mos instrumenten naar de aar de terugsturen, die niet meer nodig zijn voor proefnemin- ^6n' De uit twee delen be staande Cosmos werd twee maanden geleden gelanceerd en van afstand gekoppeld aan het ruimtestation Saljoet-7, dat in maart werd gelanceerd. Met de opening van het luik, dat de Saljoet en de Cosmos ver bond, hebben de twee astro nauten, Lyakhov en Alexan- drov, een nieuwe fase in de Russische ruimtevaart inge luid. Verwacht wordt dat er in de nabije toekomst meerdere grote Russische ruimtestations gelanceerd zullen worden. Unita laat gevangenen vrij In de Zuidafrikaanse stad Johannesburg zijn gisteren onder meer deze kinderen aangekomen, die maanden lang de door Zuid-Afrika gesteunde Angolese guerrilla groepering Unita waren gegijzeld. Behalve de 21 kinde ren zijn ook 17 vrouwen en 7 mannen vrijgelaten. De vrijgelaten gevangenen hebben allen de Tsjechische na tionaliteit. Het Rode Kruis deelde mee dat Unita nog 11 Tsjechen en 10 Portugezen vasthoudt. Palestijnse rebellen boycotten PLO-vergadering (Vervolg van de voorpagina) TUNIS Het uitvoerend comité van de PLO, het Palestijnse „kabinet" in ballingschap, is gisteren in Tunis bijeengekomen om te proberen de eenheid binnen de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie te herstellen. In Arabische kringen uitte men zich sceptisch over de mogelijkheden van het uitvoerend comité, dat wordt voorgezeten door Jasser Arafat, daadwerkelijk besluiten te nemen over zowel de opstand binnen de PLO als het conflict met Syrië. De vergadering van het uitvoerend comité wordt bijgewoond door slechts 12 van de 14 leden. De vertegenwoordigers van de door Syrië gecontroleerde Saika-groepering en pro-Libische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Com mando zijn de grote afwezigen. Beide groeperingen steunen de Fatah-rebellen. Hun afwezigheid duidt erop dat Syrië nog niets voelt voor een verzoening met Arafat. In Tunis zijn wel de ver tegenwoordigers aanwezig van de twee radicale guerrillagroepe ringen, die onder leiding staan van George Habasj en Nayef Ha- watmeh. Volgens Palestijnse woordvoerders zou Arafat vandaag een ont moeting hebben met de Syrische minister van buitenlandse za ken, Khaddam. De krant van de in Syrië regerende Ba'ath-par- tij heeft gisteren in een hoofdartikel de PLO het recht ontzegd zelfstandig besluiten te nemen ten aanzien van het Arabische conflict met Israël. Volgens de krant moet de besluiten door alle Arabische landen gezamenlijk worden genomen. ti: BUITENHEER (Van onze correspondmt Ge rard Kessels) BONN Het bezoek van bondskanselier Helmut Kohl aan de Ruesische partijchef Joeri And-opov, volgende week in Mos kou, solliciteert niel naar een prominente plaats in de geschiedenisboeken. De eerste ontmoeting tus sen de nieuwe leideis van Bondsrepubliek er de Sovjet-Unie staat under een slecht gesternte Het gure klimaat in de ver houdingen tussen Oost en West laat nauwelijks ruimte voor hooggespan nen verwachtingen. Drie maal zal Kohl net An dropov plaatsnemen aan de groene tafel in het Kremlin. Het allesoverheersende ge spreksonderwerp: de middel lange afstandsraketten in Eu ropa. Kohl, daar heeft lij geen geheim van gemaakt, zal de Russen manen een soepeler houding aan te nemei in de onderhandelingen met de Amerikanen in Genève. Als de Russen niet bereid zijn tot een ingrijpende najaarsoprui ming van hun SS-20 raketten zullen de Amerikanen in de cember de eerste 18 Pershing- II raketten in de Bondsrepu bliek stationeren. Daarna zal het het befaamde dubbelbe- sluit van 1979 in zijn geheel worden uitgevoerd. Andropov van zijn kant zal er op aandringen de Franse en Engelse systemen mee te tel len in de onderhandelingen in Genève, iets wat door de NAVO steeds is afgewezen. Wellicht herhaalt hij ook zijn waarschuwing dat de Sovjets zullen antwoorden met nieuwe raketten van het type SS-21 en SS-22 in landen als de DDR, de voortuin van de NAVO. De Duitse regering is ervan overtuigd dat de onderhande lingen in Genève, die op een volstrekt dood punt zitten, al leen nieuw leven ingeblazen kunnen worden door een spec taculair politiek initiatief. Een initiatief dat alleen van de Russen kan komen, zo meent Bonn. Maar Kohl gelooft daar er eigenlijk al niet meer in. Zijn regering van christen-de mocraten en liberalen stelt zich al in op de massale de monstraties die in de herfst te verwachten zijn. In Duitse regeringskringen valt te beluisteren dat de Rus sen pas bij zullen draaien als met de daadwerkelijke plaat sing is begonnen. Geredeneerd wordt dat de Russen altijd rea listisch zijn geweest als het er werkelijk op aankwam. Het lijkt echter uiterst twijfelach tig dat die vlieger deze keer op zal gaan. Inderdaad hebben de Russen een scherp oog voor hun eigen interesses. Het punt is alleen dat er in het jaar 1984 met de Russen vrijwel nergens over te praten zal zijn. Vol gend jaar moet er immers een nieuwe Amerikaanse presi dent worden gekozen. De Rus sen zullen zich er angstvallig voor hoeden ook maar iets te doen, wat de herverkiezing van Reagan in de kaart kan spelen. Ze hebben met Reagan nooit overweg gekund en om gekeerd. Nu heeft Reagan de laatste maanden onder invloed van minister van buitenlandse za ken Shultz zijn taalgebruik je gens het Kremlin enigszins ge matigd. Niettemin willen de Russen Reagan niet het succes gunnen van een overeenkomst over wapenvermindering. Pas na een eventuele herverkie zing van Reagan zal er met de Sovjets weer serieus gepraat kunnen worden. In 1985 dus. Maar dan is de stationering van de nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa al een heel eind op schot. Voor Kohl lijkt er dus in Mos kou niet veel eer te behalen. De Duitsers geven zich daar om alle moeite de aandacht een beetje van de raketten af te leiden. „Het is een belang rijk onderwerp, het hoofdthe ma zelfs, maar zeker niet het enige", beklemtoont regerings woordvoerder Boenisch. Zo wil Kohl ook praten over eco nomische en wetenschappelij ke samenwerking. Hij wil de betrekkingen met Moskou in tensiveren en de Russische lei ders overhalen tot regelmatig overleg. Het is goed mogelijk dat Kohl hier enige punten scoort. Ook de Sovjets hebben signalen ge geven dat ze ondanks de ra- kettenstrijd de dialoog gaande willen houden. In het voor woord van een recent boek zegt Andropov „dat de jaren zeventig hebben duidelijk ge maakt dat Moskou en Bonn kunnen samenwerken". En even verder wijst hij erop dat beide landen er belang bij heb ben „de verworvenheden van de ontspanning te vergroten". Tot slot heeft het bezoek ook een historische betekenis. Kohl bezoekt de Sovjet-Unie niet alleen als kanselier maar ook als representant van de CDU, een partij die in de jaren zeventig vaak zwaar geschut in stelling heeft gebracht te gen de ontspanningspolitiek van de socialistische kanseliers Brandt en Schmidt. Kohl lijkt echter beréid wat toen bereikt is als een gegeven te aanvaar den. Daarbij zal hij echter alle moeite hebben zich zijn Beier se partner Franz-Josef Strauss van het lijf te houden, die voortdurend gaten schiet in het tere raamwerk van de Oost-West-be trekkingen CeausescuGeen kernraketten in Europa BOEKAREST Twee dagen na zijn terugkeer van de topcon ferentie in Moskou heeft de Roemeense president Ceausescu gis teren in Boekarest opnieuw opgeroepen de Amerikaanse kruis raketten niet te stationeren en de al opgestelde Sovjet raketten van Europees grondgebied te ontmantelen. Ceausescu deed zijn uitlatingen na een twee-daagse zitting van het centrale comité van de Roemeense Communistische Partij. „De regeringen, die stationering op hun grondgebied van kern raketten aanvaarden, nemen een grote verantwoordelijkheid je gens hun bevolking en de gehele wereld op zich", aldus de Roe meense leider. „Nederland steunt misdadige elementen" (Vervolg van voorpagina PARAMARIBO Voer het begin van de massa-bjeen- komst op het Onafhankélijk- heidsplein in het centrurr van Paramaribo trok ccn grot; op tocht door de stad. De de>lne- mers werden voorafgegaan door dragers met twee lijlkis- ten, waarop „Witte Huis' en „Den Haag" stond geschreden. Later werd bij de ambasstdes van beide landen een b-ief aangeboden, waarin wordt ge protesteerd tegen hun „cari- pagne tegen Suriname". De verklaring die bij de Neder landse ambassade werd afge geven was ondertekend „na mens het volk van Suriname". In de verklaring „verwerpt het volk van Suriname catego risch elke inmenging van de kant van de Nederlandse rege ring", die men „verantwoorde lijk acht voor lafhartige chan- tagepolitiek en de steun aan misdadige landsverraderlijke elementen". Enorme ravage na ongeluk met vrachtauto Een beeld van de enorme ra vage die een vrachtauto gis teren aanrichtte in het Belgi sche Hoei, in de buurt van Luik. Doordat de remmen van de met vaten perchlore- tyleen, salpeterzuur en zout zuur geladen auto plotseling blokkeerden, kon de chauf feur zijn wagen niet meer on der controle houden. De vrachtwagen ramde zeker 20 auto's, waarvan er vier in brand vlogen. Het ongeluk koste twee mensen het leven, onder wie een vrouw die voor de deur van haar huis stond toen het ongeluk gebeurde. Twee mensen raakten ge wond. Het kostte de brand weer geruimte tijd de chemi caliën van de straat te verwij deren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9