Hogere pensioenleeftijd en lagere uitkering biedt werk aan 300.000 rr „Woensdrecht" geen opstap naar aanvaarding raketten Leger heeft behoefte aan ervaren soldaten Postbank moet in kredietverlening terughoudend zi ji 'SIITHOFF PERS BINNENLAND EcidaeGouttfwt VRIJDAG 1 JULI 1983 PAGINJ Varen of rijden? Voor Fons Oerlemans (links) en zijn vrouw Kee Arens is het on derhand een routineklus ge worden om op een ongebrui kelijke manier de Atlatnische Oceaan over te steken. Ooit deden ze dat op een vlot en in een oude stoomketel, dit keer kozen ze een merkwaardige combinatie van twee oude schoorsteenpijpen en een vrachtwagen als „schip", waarmee ze over een maand vanuit New York aan de over tocht naar Nederland begin nen. Hun één jaar oude zoon Robin en Kees Kremer (rechts) varen (of is het rijden?) voor het eerst mee. Belastingheffing tweeverdieners weer uitgesteld DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de ingangsdatum van het wetsontwerp over de belastingheffing bij tweever dieners opnieuw moet worden uitge steld. Oorspronkelijk was de ingangs datum vastgesteld op 1 juli, maar dat bleek niet haalbaar. Na kabinetsberaad werd als nieuwe datum 1 oktober van dit jaar gekozen. Maar de behandeling van het wetsvoorstel kan pas in de week van Prinsjesdag (20 september) plaatshebben en de behandeling ervan in de Eerste Kamer eind september. In voering per 1 oktober wordt in de Ka mer „technisch wellicht nog mogelijk, maar vrijwel uitgesloten" genoemd. Lekkerkerk daagt „vuilstorter" toch voor rechter LEKKERKERK De gemeente Lekkerkerk zet de procedure tegen het Rotterdamse containerbe- derijf Wijnstekers* om schadevergoeding te krij gen voor de inmiddels opgeruimde bodemveron treiniging in Lekkerkerk-West, toch door. De dagvaarding tegen het bedrijf is inmiddels uitge bracht. Op 20 juli wordt de zaak door de Rotter damse rechtbank in behandeling genomen, aldus mr. H. Luigies, de raadsman van de gemeente. Wijnstekers wordt er door de gemeente van be ticht in 1970/1971 bij het bouwrijp maken van de beoogde woonwijk, tussen het bouwafval opzette lijk maar ongemeld chemisch afval te hebben ge stort. Luigies sluit niet uit dat de procedure tegen Wijnstekers tot aan de Hoge Raad uitgevochten moet worden, omdat het de eerste is in zijn soort. Gemeenten kunnen vrij kamperen verbieden DEN HAAG De Tweede Kamer, met uitzondering van de VVD, wil dat gemeenten het vrij kamperen kunnen verbieden. Een motie van CDA en PvdA hierover werd gister avond aangenomen met alleen de stemmen van de liberalen tegen. Sommige gemeenten kunnen bij de inwerkingtreding van de gewijzigde Kampeerwet worden geconfronteerd met te grote recreatieve druk, aldus de overweging van de indieners. De regering ontving het verzoek te be vorderen dat de wet zodanig wordt gewijzigd dat uitzonderingen op de algemene regel mogelijk zijn. Nederland heeft 700.01 arbeidsongeschikten AMSTERDAM Eind 1982 hadden 665, mensen in ons land recht op een uitkei wegens arbeidsongeschiktheid (aaw wao). Van hen viel 85% in de ongesch heidsklasse 80-100, wat volledige of schiktheid betekent. Van de uitkering! rechtigden behoort 74% tot het rnann< geslacht en van die mannen is 71% oi| dan 45 jaar. Van de vrouwelijke invalide 61% boven die leeftijd. Deze gegevens hi de Gemeenschappelijke Medische Di< gisteren bekendgemaakt. Vorig jaar w aan 74.500 personen een uitkering toj kend, waarbij een verschuiving naar lag leeftijd valt waar te nemen. Daartegeno werden 59.800 uitkeringen beëindigd, vi namelijk door overlijden of het berei van de 65-jarige leeftijd. Nog geen lagere beurs voor jonge studenten DEN HAAG Onder druk van VVD. CDA en PvdA heeft minister Deetman zich gisteren in de Tweede Kamer bereid verklaard af te zien van een eenzijdige verlaging van de studietoelagen voor jonge studenten tot 21 jaar. In plaats daarvan wordt de bezuiniging gerealiseerd door een korting op alle studietoelagen, hetgeen een verlaging van ongeveer 450 gulden per student zal be tekenen. Al eerder deze week werd dui delijk dat de Kamer de koppe ling van de maximale studie toelagen aan de rww-norm voor studenten tot 21 jaar niet zou nemen. (RWW is een uit kering voor schoolverlaters die geen werk hebben). In vergelijking met de huidige regeling zou die groep studen ten als gevolg van de koppe ling er maximaal 1600 gulden op achteruit zijn gegaan. De regeringsfracties en ook de op positie vonden het voorstel van Deetman een doorbreking van het huidige financierings stelsel, omdat daarmee een leeftijdsafhankelijke toelage zou worden gecreëerd. „De minister kan niet aantonen waarom een student van 18 jaar minder nodig zou hebben dan een 21-jarige", zo betoogde het CDA-kamerlid Lansink gistermiddag. UTRECHT Door de pensioengerechtigde leeftijd tot 70 jaar te ver hogen en de pensioenuit kering te verlagen, zou den in de toekomst 300.000 werklozen aan de slag kunnen. Deze maat regelen zouden genoeg geld opleveren om een algehele arbeidstijdver korting van vijf procent tegen gelijkblijvend sala ris te financieren. Dit idee heeft de directeur van het Ahold-pensioen- fonds, J.W. Brinkhuis, giste ren geopperd op een sympo sium over arbeidstijdverkor ting in Utrecht. Brinkhuis plaatste zijn plan tegen de achtergrond van berekenin gen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds dat door de vergrijzing van de bevolking de aow/aww-pre- mie omstreeks het jaar 2020 op 18 tot 20 procent van het bruto salaris zal liggen; een stijging van 50 tot 60 procent. Bovendien wordt de laatste jaren de pensioennorm van 70 procent van het laatstver diende loon vaak ruim over schreden, aldus Brinkhuis. Voor de steeds kleiner wor dende beroepsbevolking zijn de kosten voor de niet-actie- ven op deze manier uiteinde lijk niet meer op te brengen. Op den duur valt aan een verhoging van de aow-leef- tijd van 65 naar 70 jaar dus nauwelijks meer te ontko men, zo betoogde Brinkhuis. De pensioenuitkering zou van 70 naar 60 procent terug moeten. De aow/aww-premie kan dan worden verlaagd, evenals de pensioenlasten. Deze lastenverlichting zou het mogelijk maken dat een algehele arbeidstijdverkor ting van vijf procent (vier werkdagen van negen uur) wordt doorgevoerd, zonder dat de werknemers daarvoor hoeven te betalen, zo reken de Brinkhuis de symposium- bezoekers voor. Door de ar beidstijdverkorting zou er werk kunnen komen voor 300.000 werklozen. Over de haalbaarheid van zijn zogenaamde Pensioe- n/ATV-plan stelde Brinkhuis dat de verlaging van de pen sioenuitkering de minste pro blemen zal opleveren. „Het moet een ieder toch duidelijk zijn dat de verhouding tussen netto inkomen tijdens dienst verband en netto inkomen na pensionering dreigt scheef te groeien", aldus Brinkhuis. De verhoging van dp pensi oenleeftijd ligt waarschijnlijk gevoeliger, temeer omdat deze maatregel haaks zou staan op de huidige ontwik kelingen van vervroegde pensionering. Het invoeren van een vier daagse werkweek van 36 uur motiveerde Brinkhuis met dp uitspraak dat „het toch beter is op jongere leeftijd meer vrije tijd ter beschikking te hebben dan te moeten af wachten of men op oudere leeftijd wel in staat is (sa men) van het pensioen te ge nieten". Bovendien zou de verkeersdrukte door de vier daagse werkweek afnemen en zouden zogeheten twee verdieners makkelijker in deeltijd kunnen gaan wer ken. MINISTER DE RUITER BEKLEMTOONT: (Vérvölg van de voorpagina) DEN HAAG Minister De Ruiter betoogde giste ren in de Tweede Kamer dat de aanwijzing van Woensdrecht „beslist geen opstap is naar een defini tief plaatsingsbesluit", zo als PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN en EVP hadden ge concludeerd. De Ruiter: „Het is een vol strekt logische, procedurele zaak, die voortvloeit uit datge ne wat in het regeerakkoord is afgesproken. De essentie van die afspraak luidt dat de rege ring niets zal doen of nalaten wat de wapenonderhandelin gen in Genève zou kunnen schaden. Het kabinet meent dat de Nederlandse bereidheid tot het aanwijzen van een lo- katie het overleg in Genève ten goede kan komen. Met dit besluit wordt echter het. voor behoud van Nederland tegen de plaatsing in geen enkel op zicht ondergraven". PvdA-lei- der Den Uyl sprak daarente gen van „een besluit, dat wel iswaar technisch van aard is, maar ingrijpend in z'n politie ke uitwerking". „Hiermee schept het kabinet een sfeer, waarin er vanuit wordt gegaan dat de onderhandelingen in Genève mislukken en dat de Russen pas werkelijk over de streep kunnen worden getrok ken als de NAVO-landen echt tot plaatsing overgaan", aldus Den Uyl. Ten aanzien van een eventue le vermindering van het hui dige zestal NAVO-kerntaken van de Nederlandse krijgs macht hield De Ruiter zich op de vlakte. De brief die het ka binet deze week aan de NAVO-top in Brussel heeft ge stuurd en waarin een aantal „overwegingen" omtrent de Nederlandse kerntaken staan, bevat volgens de minister nog geen enkel concreet voorstel om kerntaken af te stoten. Wel is de NAVO duidelijk ge maakt dat de Nederlandse re gering haar veiligheidsbeleid minder afhankelijk wil maken van kernwapens. Tijdens het debat kwam het bestaande meningsversichil tussen de coalitiepartners VVD (tegen het afstoten van kerntaken) en CDA (vóór) duidelijk aan het licht. Intussen heeft het er alle schijn van dat de demonstra tie, morgen, tegen de plaatsing van de kruisraketten ih Woensdrecht een massaal ka rakter krijgt. De demonstratie ve tocht naar de vliegbasis vertrekt morgen om 13.00 uur vanaf het industrieterrein De Kooi in Woensdrecht. Vanuit ondermeer Den Haag, Leiden en Delft wordt voor speciaal busvervoer Moskou voorziet „machtige golf van protesten" in ons land DEN HAAG - Het Sowjet-persbureau TASS, opgevangen in Den Haag, heeft een „machtige golf van protesten door vredes- kampioenen" in Nederland tegen de keuze van Woensdrecht als mogelijke plaats voor 48 Amerikaanse kruisraketten gesigna- Het Nederlandse publiek zal niet zonder meer geloof hechten aan de beweringen door minister van defensie Jacob de Ruiter dat deze stap van de regering, die een bedreiging schept voor de veiligheid van Nederland, zogeheten een „zuiver technisch be sluit" is, aldus Tass. FRIEMELS te KAppeA. ChW- Aai poes De commissaris der .koningin in Noord-Brabant, mr. Van Agt, wekte gistermid dag in de Beekse Bergen herinne ringen aan roem rijke tv-program- ma's als Poessie Mauw en Lui paard op schoot. Van Agt, die in de Beekse Ber gen (Hilvaren- beek) was om daar de rijdende PTT- tentoonstelling „Gisteren. Van daag en Morgen" te openen (zijn eerste officiële daad als com missaris) aaide het acht maan den oude jacht luipaard Gilles over de kop. Tot het beest er ge noeg van kreèg en eventjes ferm naar de verse commissaris uit haalde. Zonder ernstige gevolgen overigens DEN HAAG Het leger gaat volgend jaar een proef nemen met zogehe ten gemengde bemannin gen in de Leopard-II tanks. Twee van de vier bemanningsleden zullen dan bestaan uit Kort Ver band Vrijwilligers (KVV'ers), die gedurende vier jaar militair zijn. De andere twee zullen gewo ne dienstplichtigen zijn, die veertien tot zestien maanden dienen. De proef is bedoeld om uit te vin den of een Leopard-II tank, die is uitgerust met de modernste electroni- sche apparatuur, beter functioneert, wanneer hij bediend wordt door meer ervaren mensen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie zei dat afhankelijk van deze proef, waaraan enige tientallen KVV'ers zullen deelnemen, zal worden besloten of het nuttig is de diensttijd op vrij willige basis te verlengen. Te denken is dan aan een periode van 26 tot 28 maanden, dat wil zeggen, een verlenging met een parate termijn. Deze mini- KVV'ers zouden dan ingezet kunnen worden in functies, waar meer ervaring nodig is dan men in een gewone diensttijd kan opdoen. Een dergelijk plan zal passen in de zogeheten variabele diensttij den, die naar verluidt als mo gelijkheid zullen worden opge nomen in de Defensienota, die de betrokken bewindslieden dit najaar aan de Tweede Ka mer zullen presenteren. Vakantiegeld topambtenaren afgekeurd DEN HAAG Met de stem men van VVD, SGP en GPV tegen heeft de Kamer de motie Weijers-Van der Burg (CDA) aangenomen waarin de verho ging van de maximum-vakan tie-uitkering voor topambtena ren wordt afgekeurd. Vanaf 1 juli wordt die verhoging weer ongedaan gemaakt en het maximale vakantiegeld weer teruggebracht tot 5200 gulden, zo heeft de minister toegezegd. Als gevolg van die verhoging krijgen kamerleden ƒ200 ex tra. Een voorstel van de PPR om die verhoging niet te laten doorgaan werd met grote meerderheid verworpen. Die meerderheid vindt het niet aangaan kamerleden anders te behandelen dan ambtenaren. Roemeen wil asiel vragen AMSTERDAM De direc teur van de Nederlandse vesti ging van de Roemeense lucht vaartmaatschappij Tarom zal binnenkort vermoedelijk poli tiek asiel aanvragen. Begin deze week had hij daarover met de Amsterdamse vreem delingenpolitie een eerste ge sprek, waarna hij een afspraak maakte om één dezer dagen terug te komen voor een offi ciële aanvraag. Momenteel is hij met zijn vrouw en 9-jarige zoon ondergedoken uit angst voor maatregelen van de Roe meense staatsveiligheidsdienst. Het ministerie van justitie moet uiteindelijk beslissen of het Roemeense gezin in Ne derland kan blijven. Het zou overigens niet de eerste keer zijn, dat werknemers van To- ram om* politiek asiel vragen. Haringvangst dreigt gestopt te worden BRUSSEL Het overleg van de Europese visserijministers dat gisteren tot diep in de nacht in Brussel is gevoerd, heeft tot geen enkel resultaat geleid. Het gevolg daarvan kan zijn dat de Nederlandse vissers voorlopig de vangst van maatjesharing moeten stoppen. Dat heeft de minister Braks van landbouw en visse rij vanmorgen gezegd. Het stilleggen van de Neder landse haringvangst zou vol gens Braks „te gek" zijn. „Daarom zullen de Nederland se vissers voorlopig toch door gaan met het vangen van ha ring, ondanks dat het voor schot van 3000 ton op het to taal van de haringvangst dat Nederland door de EG-com- missie is toebedacht, nu is ge vangen". Volgens de minister zit Neder land nu 500 ton over dit voor schot heen. Bij een vangstver bod van de EG-commissie zal Nederland zich „in principe neerleggen". „Maar dan zullen we wel onze juristen alle we gen laten onderzoeken die kunnen leiden tot het toch la ten doorgaan van de haring visserij". Braks toonde zich zeer ont stemd over de houding van de Deense delegatie in de visserij raad die „alles heeft geblok keerd". De Denen willen een akkoord forceren waarbij ze er veel beter afkomen dan bij het voorstel van de EG-commissie. „We hebben nu (sinds januari van dit jaar) een Europees ge meenschappelijk visserijbeleid, maar het functioneert niet", aldus Braks. Zoutlozingen in Rijn worden strafbaar STRAATSBURG De ad ministratieve rechtbank in Straatsburg zal over twee weken waarschijnlijk beslis sen, dat de Franse kalimij- nen geen zout meer in de Rijn mogen lozen. Daarmee willigt de rechtbank de eis in van enkele Nederlandse in stanties, die vinden dat het deparetement Haute Rhin ten onrechte een vergunning voor de lozingen heeft ver leend. Maar ondanks de uitspraak, die ook in geval van beroep van kracht zal blijven, zal de situatie niet veranderen. Juri dische kringen in Straatsburg menen namelijk dat sluiting van de mijnen onvoorstelbaar is gezien de enorme werke loosheid. De lozingen worden dan illegaal en dat strafbare feit wordt slechts op aanklacht vervolgd. Het gemeentebestuur van Am sterdam, de provincie Zuid- -Holland, waterschappen en drinkwaterbedrijven, dienden een klacht in tegen de prefect, die in maart 1981 de kalimij- nen een vergunning verleende om, tien jaar lang, dagelijks maximaal 210 kilo zout per se conde te lozen. Bij het verle nen van de vergunning zou den de hiervoor van toepas sing zijnde procedures niet zijn gevolgd, en de lozingen zou den zelfs strijdig zijn met in ternationaal en Europees recht. ABVAKABO: „BANK ZONDER ARMEN EN BENE1> (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De op te richten Postbank, een sam voeging van de Postcheque- en Girodienst en de Rij postspaarkbank, mag zich niet met volle overgave de zakelijke geldmarkt storten. De Postbank zal alli korte zakelijke kredieten en deposito's mogen uitgei voor zover dit de voortgang dient van de functie de Postbank in het betalingsverkeer. Deze „defeni ve" benadering zal ook bepalend moeten zijn voor mate waarin uitbreidingen van de PTT-gelddiens kunnen plaatsvinden. Dit blijkt uit een brief die minister Ruding (Financiën) met collega Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) aan de Kamer h gezonden, nadat eerder deze week bekend was geworden hierover een akkoord was bereikt. De ministers schrijven actuele gebeurtenissen in de financiële wereld aantonen „dal risico's bij het betreden van deze markt niet moeten worden derschat". De reacties op de aankondiging zijn uiteenlopend. De PvdA stateert dat de regering voorstander is van een ,,gekortwi( postbank", de VVD behoudt haar bezwaren en het CDA steil uitgangspunt een rendabele continuïteit van de gelddiensteni AbvaKabo kraakt de plannen en spreekt over een „Postb zonder armen of benen" die onvoldoende concurrentiekracht hebben. De Postbank zal, zoals al bekend, een NV worden waarvan overheid de aandelen heeft en waarvan het personeel de ami narenstatus desgewenst kan behouden. Met de PTT zal ene j vaatrechtelijke overeenkomst worden gesloten die niet eenzt opzegbaar is en die de Postbank in staat stelt postkantorel gebruiken. De Postbank zal, aldus de brief van de bewindslieden, bij leveren van zakelijke kredieten terughoudendheid betrad en niet sneller mogen groeien dan de gemiddelde groei var handelsbanken. De Postbank zal de diensten aan particulie handhaven. Uitbreiding van de diensten met zaken die branc vreemd zijn, zal niet gebeuren. Zo zal de Postbank niet in ef| tenbemiddeling gaan doen. De Postbank zal voor alle dienj tarieven gaan hanteren die kostendekkend zijn. On veilige nach tpit jes HELMOND Ormatu Electric in Helmond, fabrikant van lichtingsapparatuur, heeft gisteren ervoor gewaarschuwd dat nachtlampje van het merk Ormalight, type CL431, onder strC kan staan. Door een produktiefout is de isolatie in de laatste 2 ding van enkele duizenden nachtlampjes niet afdoende. Orni raadt kopers aan deze lampjes niet meer te gebruiken. Uit v<} zorg zullen de mogélijk defecte lampjes worden teruggenom Comfortabel en gezellig op vaKantie rt Gezien de grote belangstelling het reizen ook dit jaar weer volledig v rijk georganiseerd. Het reisdoel is van het dal onze standplaats is. OOSTENRIJK i wij in samenwerking met Maaskant orgde touringcarreizen naar Oosten- I Inntal, alwaar Kolsass aan de rand Even buiten Kolsass ligt - met eigen zwembad - het gezellige familiehotel jagerhof, vanwaaruit men een prachtig uitzicht over het Inntal heeft. Tij dens ons verblijf aldaar staan een aantal excursies op het programma, nl. naar de glasslijperijen In Rattenberg. Innsbruck. Pertisau en Achesee als mede een 2-tal volle dagtochten resp via de Brennerpas naar Vipiteno in Italië en do bekende watervallen in Krimml. De heen- en terugreis worden in twee dagen gemaakt met een overnach< ting in Hotel Krone in Geiselwind. De prijs van deze aantrekkelijke fi^ ft vakantie bedraagtWtïwi1 per persoon op basis van volpension en tweepersoonskamer met douche en toilet. Toe slag éénpersoonskamer 75.-. In deze prijs zijn. behalve de heen- en terug reis ook de lunches op de heen- en terugreis begrepen alsmede alle ex cursies en het afscheidsdiner. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - poliskosten en assu rantlebelasting. Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5. poliskosten en assurantiebelasting. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 (van maandac> t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraa 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) of Coolsingel 67, Rotterdam (t.i Stadhuis). POSTBUS 16050. 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8