Hans en Hanny Martens waagden sprong naar lucratieve pannekoeken JüIDEN/REGIO CcidócSouotmt OPNIEUW KLASSE ENNIVEA U AAN LEIDSE STEENSTRAA T Robert en zijn hamster vereeuwigd op aquarel „Meerbon" nieuwe straat in Ri jnsaterwoude VVV-NOORDWIJK IN JAARVERSLAG: Prachtig hoogseizoen maar houdt 3de prijzen in bedwang voor 1983" Verhuizing onderwijsdienst te duur VRIJDAG 1 JULI 1983 PAGINA 5 Geruisloos, geheel onop gemerkt door de meute die zich dagelijks van vroeg tot laat aan gewel dige pannekoeken met een bal boter er bo venop vergrijpt, met een weldadig aandoende lekkere trek, is Oudt Leyden annex Panne- koekenhuysje in andere handen overgegaan. Ik trof er gisteren een goe de bekende, Hans Mar tens, die vandaag voor het eerst optreedt in zijn nieuwe rol van flinke zelfstandige. Martens (52) kwam kersvers van het vermaarde etablissement De Beukenhof in Oegst- geest, waar hij tien jaar bedrijfsdirecteur was, op de loonlijst van de hore- ca-keten die zich de Bil- derberggroep noemt. In een niet aflatend streven naar zelfstandigheid ver liet hij in alle pais en vree „en in goede har monie" De Beukenhof, met in zijn kielzog een paar stafleden, en werd de nieuwe eigenaar van Rötisserie Oudt Leyden aan de Steenstraat, waar ook het belendende Pan- nekoekenhuysje interna tionale naam heeft ge kregen. Samen met zijn vrouw Hanny, die spe ciale zorg aan de bloe- menarrangementen gaat geven en ook zelf gaat „schikken", gaat Hans Martens vanaf heden, bij de heropening van het restaurantgedeelte, op weg „naar het niveau van top-klasse restau rant; een vak apart". Oudt Leyden, een 75 jaar oud begrip. Nog steeds in het be zit van een wandelend meu belstuk: oberkelner en top- serveur Peter („Woensdag was het mijn patroonsfeest; u mag me nog wel feliciteren") Noordman. Van de uitdun nende gebroeders Noordman, dus. In het zwarte pak ver grijsd en nog altijd even cor rect, vriendelijk gereserveerd en voorkomend balancerend De starters van een nieuwe Oudt Leyden-toekomst, vóór hun etablissement: v.l.n.r. Hans Martens, chef-kok Fons van Duivenvoorde, Hanny Martens en bedrijfsleider Vincent Pillen. met enorme borden waarop door hem de lichtbruin ge bakken voortbrengselen van de Crêperie aangedragen worden. „Nog steeds, meneer; nog steeds ja. En onze gasten zijn ook nog steeds uitgehon gerd. Ze komen zelfs uit Amerika naar ons toe om zich te laten spijzigen, me neer". Op het middaguur gaat het Huysje open, maar dan staan ze buiten al in de rij om naar binnen te mogen, en in een mum van tijd zit het er stampvol, met een aantal wachtenden na u. Gretig publiek Dat vindt Hans Martens nou machtig mooi om te zien, dat gretige publiek: „Pannekoe ken, beste kerel, pannekoe ken verkopen zichzelf hier. We hebben ze in veertien soorten: drie hartige en de rest zoete. Hier proef je de omzet, want pannekoeken houden de kassa rinkelend". „Ja", valt zijn mede exploite rende vrouw Hanny hem bij, „het is een goeie, gezonde' loop-afdeling". De komst van Martens (die in het horecavak doorkneed werd bij, onder andere, Hotel Des Indes, Kurhaus, Silveren Seepaerd, Grand Hotel Gooi land, Jan Tabak) betekent meteen het einde van een tijdperk. Exit de familie C.Hendriks, de vorige eige naars die zich in Oostenrijk hebben gevestigd om er in goeden doen uit te blazen na een werkzaam leven in Oudt Leyden. De Hendriksen na S.M.Borgerding, die de rö tisserie tot grote hoogten voerde legden zich de laat ste jaren vooral toe op het succesvol vermenigvuldigen van pannekoeken. In die mate zelfs, dat er heel wat buitenlanders zijn die menen dat de Nederlander zich met pannekoeken op de been tracht te houden. Ha, we we ten wel beter, nietwaar? Het zijn geheel andere zaken waarmee wij ons in stand houden. Niettemin holde de rötisserie achteruit en liet zich verdringen door de bi- stro-pret. „Dat moet nu uit zijn", vindt Hans, een bollen- streker, die in Hillegom ge boren werd, later in Sassen- heim woonde en nu „boven de zaak" in Leiden. Zijn Hanny haalde hij weg uit Lisse. „Nee, geen bistro meer, daar zijn er al zat van in de stad. Iedereen noemt zich maar bistro, zonder het te zijn". Nee, Martens, die bij De Beukenhof is opgevolgd door Cees Helder, voorheen manager van hotel 't Kercke- bosch in Zeist ook van de Bilderberggroep gaat van Oudt Leyden weer een echte Rötisserie maken. Een top restaurant, met alle rust en wit opgedekte tafels. In stede van het roodbont dat bij de pannekoeken past. Michelin-ster Oudt Leyden werd ooit geho noreerd met een Michelin- ster. Onder het bewind van Martens verwierf ook De Beukenhof zo'n ster. Maar in beide zaken zijn ze uitgeflon- kerd. Gaat Hans Martens nu weer op jacht naar de gunst van de Michelin-recher- cheurs? „Dat zou ik beslist niet willen zeggen. We gaan ons best doen om dit bedrijf op het oude niveau te krij gen, en dan zal die ster me een zorg zijn. Lopen we er tegenaan, dan is dat meege nomen. Wat we hier gaan doen is hard werken, met een open oog voor elk detail: gastheerschap, vakmanschap en de keuken. Dat hoort alle maal bij elkaar, 't zijn de vas te pijlers. En: de prijs-kwali- teitsverhouding in de gaten houden. Leiden kan er best een topniveau op horecage- bied bij hebben. Men vindt het prachtig, een goed restau rant erbij, in Leiden; en weer een rötisserie, een keuken- restaurant met uitzicht op het braden van het vlees". Martens heeft het uitgekiend: rötisserie en Huysje hebben elk een aparte ingang gekre gen. Elke sfeer het zijne. In de ene gelegenheid de uit bundige aanval op de „crê pes" of een dagschotel als pa geen zin heeft in een panne- koek, in de andere de bezon ken kalmte van een verzorg de zakenlunch of een uitgele zen diner, waarbij de wijn kaart (overigens „in design" ontworpen door dochter Car- la, die voor tekenlerares stu deert en ook aan het nieuwe vignet/logo luchtig en feër- iek vorm gaf) voornaam in de aanslag ligt. „Delfts blauw" op de omslag en van binnen „rond, tintelend en exquise". De „kaart", waar alles om draait, wordt inge vuld door oud-Beukenhof sous-chef Fons van Duiven voorde (27), die het nu tot chef geschopt heeft. Martens oud-assistent Vincent Pillen (30) is ook zijn meester ge volgd en is nu bedrijfsleider van het team Oudt Leyden- /Pannekoekenhuysje. Over enige tijd wordt R. Bernsen (23) chef de partie; die komt van „De Oude Geleerde man" in Bennebroek; ook geen flauwe kul dus. Luifel De gastronomie krijgt weer lucht, aan de Steenstraat in Leiden. Achter een puntgaaf frontdecor met luifel. Binnen wordt men op de wenken be diend door lieden in witte Franse sloven met een wit vest. Al zie ik Petrus Noord- man nog niet zo rondlopen. Ik heb de indruk, dat hij dan eerst dispensatie wil aanvra gen. Boven is ruimte voor het ge bruiken van een aperitief. Als u mocht denken, dat het een soort opiumkit is, zit u er lelijk naast. Maar het heeft iets selectiefs en samen zweerderigs, in een carré rond het tapis de milieu. Vlak daarbij is de nog immer ongeschonden Schout Schepenenzaal, waar Oudt Leyden aan besloten gezel schappen ook te eten en te denken geeft op a la carteba- sis of gedecreteerd door een rijk menu. Op de corridor een verlicht tableau met daarop de gereproduceerde handtekeningen van „promi nenten" die ooit de rötisserie of het Huysje hebben aange daan: de hoogheden Juliana, Bernhard, Beatrix, de spor ters Van Hanegem, Okker en Schenk, de brullende leeuw van Brittanje in de dagen van bloed, zweet en tranen: Winston Churchill met lady; de denker Godfried Bomans, de typische politici Joseph Luns en Norbert Schmelzer, de nauwelijks te vatten Mu- lisch, de verre-kijker Jules de Corte, toetsen-prins Louis van Dijk, contractrijmelaar Clinge Doorenbos, Ramses genaamd Shaffy en nog an deren. Gastenboek Dat staat toch maar even mooi boven, bij Hans en Hanny Martens. En gasten boeken vol namen van pel grims die hun gang naar Oudt Leyden volbrachten. En de pantry ook hè, die is daar ook, boven. Traditie, door Martens in ere hersteld. De couverts zullen hun weg wel weten te vinden. Moet je eens zien, met welk een ge routineerde gratie en handig heid bijkans zalige Petrus Noordman de vorken, mes sen, lepels en papieren serve tjes in tempo en onverstoord deponeert bij een gezelschap gapende, uit-ge-sight-ziende inwoners van Pittsburg. Pennsylvania: „Anything more, sir?" Vlekkeloos bijna. „Yeah, a glass of water on the rocks, please". „That will be fine, sir". Bijna Ameri kaans; maar „daar" voegen ze er nog aan toe: „and have a nice day, folks". Hans Mar tens, eigenmachtig chef-staf van een ganse brigade, denkt „never mind", knikt tevre den en kijkt naar buiten: zwaar bewolkt, fris, waaierig: „de beste Hollandse omstan digheden om hier even aan te wippen. Zeker voor een opmerkelijke pannekoek". En overal blijft hij de trend en derzelver setters volgen, de ontwikkelingen meema ken. Op de kaart zal hij z'n eventuele correcties aanbren gen. Laat Hans Martens zijn werkterrein lijkt me minder bewerkelijk, korter van rondgang, dan op De Beukenhof maar schuiven, Hij heeft het verder geschopt dan Mister Stroganoff. LEIDEN De winnaar van het dierenfeest op het Stadhuis plein, de 13-jarige Robert Volmer uit Leiden, kan binnenkort nog een prijs verwachten. Eerder al kreeg hij een crossfiets, nu ontvangt hij een schilderij dat van hem is gemaakt. Het portret, waarop ook de hamster van Robert staat, is gemaakt door de kunstenares M. Rijnsburger. Het dierenfeest werd zaterdag 18 juni gehouden op het Stadhuis plein. Kinderen konden toen hun favoriete huisdier laten zien. Een jury beoordeelde de ongeveer honderd beesten en wees een aantal prijswinnaars aan. Robert Volmer en zijn hamster eisten de eerste prijs, een cross-fiets, voor zich op. Eén van de jury-leden was mevrouw Rijnsburger. Zij beloofde, dat zij Robert en zijn hamster zou schilderen. Dat karwei is in middels geklaard. Robert en zijn huisdier zijn vereeuwigd op een fraai aquarel. Binnenkort krijgt hij het schilderij. Mevrouw Rijnsburger heeft het aquarel in de record-tijd van zes uur geschilderd. „Meestal doe ik veel langer over een schilderij, maar dit vond ik zo leuk, dat het me eigenlijk geen moeite heeft gekost om het te maken," zegt de kunstenares. De schilderes vond het houden van een dierenfeest een prima idee van de marktkooplieden. „Volgend jaar doe ik beslist weer mee en dan maak ik een schilderij van de winnaar." aldus me vrouw Rijnsburger, die in haar huis een soort dierenopvangcen trum heeft. Zij verzorgt daar allerlei 'probleem-dieren'. „Ik ben er trots op om deze beesten weer gezond te krijgen." Mevrouw Rijnsburger vertrekt morgen naar Engeland. In Lon den is een expositie van haar werk ingericht. Zij exposeert re gelmatig in Engeland. „In feite heb ik het land tegen, want En geland is het land van de aquarellen. Maar meestal valt het niet tegen, ik raak er wel eens wat kwijt," aldus mevrouw Rijnsbur ger. RIJNSATERWOUDE B en W van Rijnsaterwoude stellen voor een nieuwe straat in Rijnsaterwoude de naam „Meerbon" te geven. Het gaat om een weg waar nu premiewoningen wor den gebouwd bij de Van Wassenaerlaan naast jachthaven 't Ve negat. Het poldergebied of „bon" grenst namelijk aan het Braas- semermeer en droeg in vroegere tijden deze benaming. Alterna tieve voorstellen voor de raadsleden zijn: Droogmakerij en Doyssen (naar het gelijknamige riviertje dat ten oosten van Rijnsaterwoude stroomde). Het college geeft echter de voorkeur aan de historische benaming van dit polderdeel: Meerbon. De raad beslist volgende week woensdag hierover. Op mijn omwegen door stad en land kont ik graag mensen tegen. U kunt •mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. g^NOORDWIJK Uiterst H^ositief. Zo oordeelt de WVV jn Noordwijk over eeMiet jaar 1982 in haar ver- ^Ichenen jaarverslag. „Na SJjen prachtig hoogseizoen el<?fan vijf weken, heeft een eei}uderwetse zomer de bad- Suilaats nieuw leven in ge- P^lazen", aldus directeur fe^V. Rovers. „Een goed toe- istisch seizoen is achter ede|e ruê» maar laten wij het voe|ffect van een goede zo- danher vasthouden. De kans „Th£ groot dat de vakantie- all8ast ook in 1983 weer te- Aigkomt. Een vakantie- veliast, dichter bij huis j stijal blijven, maar tegelij- Grjertijd minder te besteden r hfjeeft. Houdt daarom de in bedwang, biedt zadgrvice en wees vriende- an~|jkM, zo beklemtoont de ij|irecteur in een vooruit- n g^lik op dit jaar. udei >eellet schitterende zomersei zoen 1982 had volgens het lamjarverslag een slecht begin. eèr ^°T(et eerste echte voorjaars- Syeekeinde met Pasen begon ;aag door het koude, rege- tchtige weer. Toch konden bordje „vol" uiteindelijk opgehangen. Winke- rs en terras-exploitanten len echter slechte zaken >r het wegblijven van dag- lensen. Het daarop vol de corsoweekeinde (24 •ril) maakte erg veel goed. t slechte weer op Hemel- vaartdag leverde geen grote aantallen bezoeker? op, maar met Pinksteren begon bij zeer stralend weer de „aan val" op het strand, met name door West-Duitsers. De cam pings zaten overvol en zater dagmorgen waren ook alle bedden bezet. Pas in juli, rond de 24ste, raakte de bad plaats praktisch uitverkocht op overnachtingsgebied. Het Rijnsburgs Bloemencorso deed daar een schepje boven op en rond 21 augustus begon de teruggang van bezoekers. Ook met de andere activitei ten van het afgelopen sei zoen is de VVV in Noord- wijk zeer tevreden. De be middeling voor boekingen voor het toeristenmenu, ver koop van de replica van „De Redder", onderdak brengen van studenten, verkoop strippenkaart, werving dona teurs, surfarrangementen en verkoop van de Noordwijk- brochure lopen allemaal erg goed. De kassa-omzet be draagt in 1982 1.458.051 gul den tegen 566.281 in de peri- de maart-januari van het jaar ervoor. Vooral het theater- bespreekbureau heeft veel succes. Er werden 1618 plaat sen gereserveerd, tegen 1436 het jaar ervoor. Opvallend is ook de stijging van de kaart verkoop voor de Keukenhof. In 1980 werd voor 9.831 gul den aan kaartjes verkocht, in 1981 voor 5.950 gulden en vorig jaar voor een bedrag van 11.256 gulden. Tot slot is de verkoop van de VVV-ge schenkbon met vijftien pro cent gestegen naar een totaal bedrag van 151.358 gulden. Tot slot wordt de belangrijke functie van het VVV-kan- toor bewezen door de voor verkoop van kaarten voor SKAN-evenementen. In 1982 was daar een bedrag van 8.600 gulden mee gemoeid. De heer Rovers trekt in het jaarverslag overigens fel van leer tegen de discussies over de invoering van een toeris tenbelasting. „De VVV- Noordwijk zal zich fel blij ven verzetten tegen deze voor Noordwijk onrechtvaar dige belasting. Het reeds zwaar belaste bedrijfsleven krijgt dan de rekening ge presenteerd; vele andere van het toerisme profiterende be drijven ontspringen de dans. Doorberekening in de prijzen heeft weer tot gevolg dat al leen de verblijfsgast het ge lag betaalt en dat de dagre creant buiten schot blijft". De directeur stelt ook nog dat de Nederlandse overheid er alles aan doet om het toe risme in dit land te bevorde ren. „Het kan dan toch nooit de bedoeling zijn dat lagere overheden (de gemeente) hier met het invoeren van toeristenbelasting aan „mee werken", luidt zijn cynische conclusie. Mevrouw Rijnsburger met het aquarel. NOORDWIJKS GEMEENTEBESTUUR: NOORDWIJK De onder wijsbegeleidingsdienst Duin en Bollenstreek is van plan om per 1 augustus te verhuizen van Lisse naar een kantoor pand te Sassenheim. De kosten daarvan worden geraamd op ruim 83.000.-. Men denkt de verhuizing te financieren, al thans voor een groot gedeelte, uit een potje van ruim 78.000.- dat vorig jaar be schikbaar kwam na een begro tingswijziging. Het gemeente bestuur van Noordwijk is het daarmee niet eens. Het vindt het onjuist om het gehele be drag voor de verhuizing aan te wenden. Het geld is destijds door de deelnemende gemeen ten teveel betaald en Noord wijk deed al eerder de sugges tie om het voordeeltje te reser veren voor toekomstige (perso neelskasten. Het Noordwijkse gemeentebe stuur heeft echter nog meer bezwaren. De huur van de Sassenheimse pand is bijvoor beeld 10.- per vierkante me ter duurder dan dat in Lisse, de post voor systeemwanden vinden de cijferaars uit de badplaats aan de hoge kant, verder zou er sprake zijn van een verkapte uitbreiding van de telefooncentrale (extra kos ten ƒ7200.-) en de post voor meubilair/inrichting vindt men in Noordwijk niet minder dan ƒ31.000.- te hoog. In totaal zou de Onderwijsbegeleidings dienst volgens het Noordwijk se gemeentebestuur met ruim ƒ50.000.- minder toe'kunnen. Ook met het aangaan van de huurovereenkomst blijkt er een en ander aan de hand te zijn. De onderwijsbegeleidings dienst zou het kantoorpand in Sassenheim hebben gehuurd, zonder tijdig te huur van het pand te Lisse op te zeggen. Men zit dus tot 1 augustus 1984 aan dit pand vast of er moet een afkoopsom van ruim 10.000.- betaald worden. Het gemeentebestuur gaat zijn be zwaren ter kennis brengen van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5