Nieuwe verwarming Hortus maakt een eind aan jarenlang geploeter Leidse popgroep Hegt treedt op tijdens Parkpopfestival JA2 LEIDEN ZaidóQ-Oowiarit VRIJDAG 1JUU 1983 PAGINA 3 ïngs- ruis- eerst 1986) nie^ raadi Man mishandelt ex-vriendin LEIDEN Een 23-jarige Lei- i denaar heeft gisteravond rond zes uur in de Kopermolen zijn j 20-jarige ex-vriendin zwaar mishandeld. De vrouw liep verwondingen op aan haar ge- zicht en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. De man verkeerde onder in vloed van alcohol. Hij wilde met zijn ex-vriendin praten. Het gesprek ontaardde in ruzie en vervolgens sloeg de man er óp los. De man is gisteravond rónd tien uur weer vrijgelaten. Fiat 127 populair bij dieven LEIDEN Autodieven hebben het in Leiden de laatste tijd voorzien op Fiats van het type 127. Gisteren werd op de le Binnenvestgracht weer een auto van dit type gestolen. De gestolen auto is 10 jaar oud. In de afgelopen weken is een flink aantal van deze auto's gestolen. Ruiten Stadhuis vernield LEIDEN Een aantal ruiten van het Stadhuis is in de nacht van woensdag op donderdag vernield. Het gaat om ra men aan de kant van de Breestraat. In totaal zijn 7 glas in lood ramen, 2# ruiten en 1 kozijn vernield. De daders hebben de ruiten met groot geweld in geslagen. Hersenschudding LEIDEN Een 6-jarig meisje uit Leiden is gisteren in de Mahlerstraat met haar fiets gevallen. Zij is naar het AZL gebracht, ver moedelijk heeft zij een zware hersenschud ding opgelopen. Fietsendief betrapt LEIDEN Een 31-jarige Leidenaar is giste ren op heterdaad betrapt in de fietsenstal ling van het Diaconessenhuis. De man for ceerde met een schroevendraaier fietsenslo- ten. Uit deze fietsenstalling worden erg veel fiet sen gestolen. De politie houdt de stallingen in Leiden de laatste tijd extra ^oed in de ga ten. „Ik ben aan 't inbreken" LEIDEN Twee agenten liepen van nacht om drie uur in winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk een man ben aan 't inbreken". Nadat de agenten uitgelachen waren, gingen ze voor de zekerheid toch maar even op onderzoek uit. Bij een bevoor radingsdeur van een supermarkt werd een hamer gevonden, de deur vertoon de braaksporen. Daarop besloten de agenten de man, een 28-jarige Leide naar toch maar mee naar het bureau te nemen. Hij is ingesloten op verdenking van poging tot inbraak. Brandje op Rapenburg LEIDEN De brandweer moest er vannacht om twee uur aan te pas komen om een klein brandje in een berg afval op het Rapenburg te blussen. De berg afval ligt tegen een kapperszaak aan. Een vrouw ontdekte het vuur en noteerde tevens het kenteken van de auto van de vermoedelijke brandstichter, die er in zijn wagen vandoor ging. De gevel van de kapperszaak liep enige schade op. frac-| egen keur LEIDEN „Ruim een miljoen gulden voor de aanleg van een nieuwe tond centrale verwarming in van een aantal kassen, dat is heleboel geld, zeker at in wanneer je bedenkt dat ning bij de universiteit stevig wordt bezuinigd en er ontslagen vallen. Maar ntctp.deze investering is nood- glas- zakelijk. De plantencol- van *ect'e van Hortus Bota- mei^nicus is te zeldzaam en te venJwaardevol om niet in ver>: stand te houden en met de oude troep die nu wordt vervangen, viel niet meer te werken. Elke winter icht? maakten we ons weer claar druk over de vraag of de ven"rverwarming en dus ook planten het zouden Peüj" overleven", won zéG. van Vliet, de directeur van posi-.de Hortus, verdedigt zijn bota- jbej-. nische tuin met verve. Hij wijst erop dat botanisch tuinen elders in Nederland ernstig worden bedreigd door de be- ^Bzuinigingsdrift van het kabi- net. Ook daarin ziet hij een re- ^H'den om de Hortus „nu het nog HHpkan" van een moderne ver- fFTfrwarming te voorzien. Een "^voorziening die in de kassen m0P+net vele tientallen, vaak me- ^tershoge, tropische en sub-tro- gra.pjsche planten niet kan ont- a. flfbreken. „De waarde van de 'eini|collectie is niet in geld uit te Opjdrukken. £r staan bijvoor- orchideeën, die tijdens Dezfcgxpedities naar de tropen zijn an}efgevonden en daarna naar Ne- i hóderland overgebracht. Dat kan va"He niet zomaar weggooien. We dthebben hier palmen en varens R^van een paar honderd jaar ek)ud, echt hele unieke dingen. >rgefDe Hortus bestaat nu bijna 400 shjjaar, trekt jaarlijks ongeveer hoó450.000 bezoekers en voor het edeitoriderwijs en het onderzoek door de universiteit is de tuin ionmisbaar".. ij IJl loge druk r|In de kassen van de Hortus is 1938 het verwarmingssys- teem aangelegd dat nu met be- "Thulp van snijbranders wordt [Jgesloopt. De leidingen van de o ^centrale verwarmingen en de Met snijbranders worden de oude verrotte buizen van de verwarming in de kassen van de Hortus doorgebrand en daarna afgevoerd. Voor zover dat mogelijk is, zijn de vaak kwetsbare planten weggehaald, maar dat kan niet voorkomen dat de ladders tussen meters hoge begroeiing moeten worden opgesteld. ketels van de op olie gestookte installatie werden toen onder de grond gelegd en langs de wanden tot bijna in de nok van de kassen werden buizen geplaatst om de temperatuur op de gewenste hoogte te bren gen. Een goed idee leek dat toen, zoveel mogelijk leidingen onder de grond stoppen de plantencollectie wordt nauwe lijks ontsierd en er wordt geen nuttige ruimte in beslag geno men maar nu blijkt het minder geslaagd. Na bijna vijf tig jaar is de installatie door en door versleten. De leidingen blijken steeds meer lekkages te vertonen en door de con structie is het een moeizame zaak de gebreken op te sporen en worden de reparaties steeds duurder. Dat repareren kon maar op één manier. Het wa ter in de leidingen werd onder grote druk gezet, vervolgens ging men op zoek naar de pre cieze plaats van de lekkage en het gat werd gedicht. Van Vliet: „Gevolg van het onder druk zetten was wel steeds vaker, dat andere zwak ke plekken in de constructie het loodje legden en dus kon den we weer opnieuw begin nen. Vijftig mille voor het re pareren van de verwarming was de laatste jaren een nor maal bedrag". Voor de direc teur was de 50.000 gulden niet het grootste probleem, hij maakte zich meer druk over zijn plantencollectie. „Het is in al die jaren nooit echt fout ge gaan, maar twee dagen mid den in de winter geen verwar ming en er zijn planten die je ziet doodgaan. We hebben hier kassen waar het ook in de winter 20 graden moet zijn om de tropische planten in leven te houden en een onbetrouw bare verwarming kan je dan niet hebben". Van Vliet heeft zelfs hete luchtkanonnen aan geschaft voor het geval de ver warming echt de geest zou ge ven. „Die dingen zouden niet de meest ideale oplossing zou geweest, maar we moesten iets hebben voor noodgevallen". Niet alleen de de verwarming is slecht, de kassen zijn ook slecht geïsoleerd. Hier en daar zijn kieren gelokaliseerd waar door het zo nu en dan inre gent. Uiteindelijk heeft het college van bestuur van de universi teit besloten over te gaan tot een ingrijpend onderhouds- en energieproject. Pas na langdu rige gesprekken werd een overeenkomst tussen de biolo gen en het college bereikt. De helft van het benodigde geld wordt betaald door de univer siteit, de andere helft komt van het ministerie van econo mische zaken. De energiereke ning van de Hortus is bij een strenge winter zo'n 200.000 gulden, dat wordt nu 100.000 gulden minder. Blijdorp De aanleg van de nieuwe ver warming heeft wel toch gevolg dat een gedeelte van de tropi sche en sub-tropische collectie van de Hortus Botanicus ver dwijnt. Het gaat om ongeveer twintig procent van de verza meling. Het college van be stuur vond, dat het bij 1 mil joen gulden zou moeten blij ven, meer kon echt niet. Alle kassen opknappen van dat be drag bleek niet mogelijk en uiteindelijk werd beslist dat de collectie in omvang terug zou moeten. „Als bioloog gaat het natuurlijk aan je hart, dat een gedeelte van de collectie weg moet, maar er staat veel goeds tegenover. Het voortbestaan van de Hortus is hiermee weer voor jaren vastgelegd", aldus Van Vliet. Tot nu toe konden alle kassen tropisch verwarmd worden, maar na de aanleg van de nieuwe installatie zul len de kassen vóór de zoge naamde Victoriakas alleen nog meer sub-tropisch verwarmd kunnen worden. Een gedeelte van de collectie zoals de bromaliaceae en de araceeën is naar Blijdorp in Rotter dam verhuisd. Een aantal bij zondere hertshoorns is ook naar de Rotterdamse dieren tuin gegaan en naar andere Nederlandse botanische tui nen. Momenteel wordt de verwar ming in een aantal kassen ge sloopt. De verplaatstbare plan ten uit deze kassen zijn over gebracht naar de Oranjerie, een ander gebouw op het uit gestrekte terrein van de Hor tus. Tot begin deze maand wordt in fasen gewerkt, zodat in een aantal kassen de ver warming kan blijven branden. Vooral 's nachts kan dat nodig zijn. De maanden juli en au gustus zal er helemaal geen verwarming in de Hortus kun nen branden. Van Vliet: „Ik hoop natuurlijk op een mooie zomer met zo min mogelijk koude nachten. Ik denk niet dat er planten dood zullen door het ontbreken van ver warming in die periode, maar gevolgen kan het zeker heb ben. Sommige planten zullen minder groeien of niet bloeien door de mogelijk te lage tem peratuur". De bezoeker van de Hortus zal niet al te veel last hebben van de werkzaamheden. Uit veilig heidsoverwegingen zullen wis selende delen van de Hortus gedurende de zomermaanden gesloten zijn. Als alles goed gaat, is de hele operatie eind september voorbij. De bekend ste plant van de Hortus, de Victoria Regia, heeft zijn bloeiperiode dan al bijna twee maanden achter de rug. MARCEL GELAUFF Stadskrant De laatste Stadskrant voor de zomervakantie is uit. Eind augustus komt de eerste krant van het nieuwe seizoen weer. Op maandag 4 juli willen de medewer kers aan deze krant een lezersvergadering houden. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het pand van de stichting Welzijn aan de Breestraat 117, begint om acht uur. Gepraat kan dan worden over de inhoud of de vorm van de krant of wat men verder nog van belang vindt. Groepen vrijwilligers zorgen er steeds voor dat de Stadskrant weer uitkomt. De redaktie, het typen, de lay-out, het vouwen, de kolportage en winkelverkoop en de administratie. Wie meer wil weten of mee wil werken aan de Stadskrant kan schrijven naar de Stich ting Leidse Jongerenpers/Stadskrant Leiden, postbus 878, 2300 A W in Leiden. Kruisraketten HetPlatform kruisraketten nee" roept op om ook vanuit Leiden deel te nemen aan de demonstratie, die morgen in Woensdrecht wordt gehouden tegen de mogelijke plaatsing van kruisraketten. Het is de bedoeling dat er zaterdagmor gen om elf uur bij het Leidse station wordt verzameld. De genen die mee willen, wordt verzocht dat telefonisch te melden (overdag nummer 174224, 's avonds nummer 141617). Kunstwerken In het kerkelijk centrum De Regenboog in de Meren wijk wordt komende maandagavond om acht uur een voorlichtingsavond gehouden over kunstwerken voor deze wijk. Ontwerpen worden getoond voor een kunst object in de omgeving van het winkelcentrum De Ko permolen en voor een object aan de Zijl, direct noorde lijk van de Rozen. Leden van de comissie Percentage regeling/Kunstopdrachten alsmede de kunstenaars die de ontwerpen hebben gemaakt, zullen aanwezig zijn om toelichting te geven en vragen te beantwoorden. La notte In Filmhuis LVC (Breestraat 66) wordt vanavond de film 'La notte di San Lorenzo' gedraaid. Deze film, gemaakt door de gebroeders Taviani, gaat over de bewoners van San Lorenzo, die op 10 augustus 1944 de kathedraal verlie ten op om zoek te gaan naar de bevrijders. De voorstelling begint om kwart over negen. Orgelconcert In het wandel-concert in de Hartebrugkerk (hoek Haarlemmerstraat/Lange Mare) wordt morgen aan dacht besteed aan muziek uit de Franse Romantiek. Uitvoerenden zijn Richard Ram (orgel) en Hans Ros kam (hobo). Zij spelen werken van Pierné (prélude uit opus 29), Fauré (Pièce), Akimenko (Eclogue opus 12), Franck (Prière), Saint-Saëns (Introduction et Al legretto uit opus 66) en Guilmant (Lift up your heads opus 15). Het concert begint om drie uur. Economisch wel en wee Aan de Willem de Zwijgerlaan 26 a is het onderkomen (admh nistratie, spreekuur en vergaderingen) van de Bond van Minder Validen (A.M.V.O.) geopend. In de bestaande zaak van Regeer Meubelen aan de Haarlem merstraat 49 is tevens „Do the Donut" speciaalzaak voor het van oorsprong Amerikaanse gerecht „Donut", Amerikaans ijs en broodjes, gevestigd. In een eerder leeggekomen winkelruimte aan de Haagweg 9 is onlangs een spec, zaak voor het ontwikkelen van foto's geves tigd. In de eerder leeggekomen winkelruimte aan het Vijf Meiplein 162 is een winkel in vrijetijdskleding „De Prijsbreker" geopend. Het petit-restaurant „Des-Indes" aan de Breestraat 1 is opge heven. Aan de Langebrug 28 is onlangs een weefatelier, spec, winkel in weef-, spinmateriaal, kantklosartikelen, verf voor wol en ka toen, weefgetouwen e.d. (eig. Afra Rückert) geopend. Het betreft een verplaatsing van de Janvossensteeg 54. „Brocante Antiek" winkel in antiek en curiosa aan de Nieuw- steeg 27 is een dezer dagen begonnen met de opheffingsuitver koop. Aan de Haarlemmerweg 48 is de amb. handel in Turkse le vensmiddelen van B. Kiroc gevestigd. Aan de Bosrode 22 is de „Autohandel W. Truyers", handel in 2e hands auto's gevestigd. :rin inar :loo 100( ing LEIDEN/DEN HAAG Eén van de aardigste pop groepen van Leiden treedt zondag 3 juli op tijdens het popfestival Parkpop in het Haagse Zuiderpark. Het is de Leids/Zoeterwoudse formatie Hegt, bestaande uit Peter Sep ap gitaar, Cees Loos op bas, Walter Zwaard op drums, be rucht vanwege zijn rimshots en zanger en performer Hans Rijns. Hegt is een bijzondere groep omdat ze niet in één muziek- hokje weggestopt kan wor den. De groep maakt gebruik van verschillende muziekstij len en de teksten zijn ook in verschillende talen. Daarbij komt nog dat zanger Hans Rijns, zijn teksten onder steunt met mime, verkleed partijen en andere visuele as pecten. Hegt komt met zijn humoristische teksten, afwis selende muziekstijlen en op vallende act het best over in kleine zalen, waar iedereen goed kan zien wat er gaande is. Wat doet Hegt om het ook op het grote podium bij Parkpop visueel nog aantrekkelijk te maken? „Het visuele gedeelte wordt uitvergroot. Bij het nummer „The Tigerman" bij voorbeeld, hul ik me niet slechts in tijgerstof, maar ge bruik ook nog een staart van zo'n 14 meter. Dat past meer op zo'n podium. Verder is het nummer „Popworld dazzels" aangepast voor het Zuider park. Normaal spring ik bij dat nummer van het podium af om met iemand uit het pu bliek een wals te dansen, maar dat wordt zondag een beetje moeilijk. Om het toch leuk te maken, hul ik me in dertig meter tule in roze, oranje en groene kleuren. Bij Hegt. het nummer „Tannis" (deftig voor tennis) sla ik in plaats van 20 tennisballen, er zo'n 100 het publiek in", aldus zanger en performer Hans Rijns. Er valt zondag heel wat te zien bij de opening van Park pop als Hegt om 13.00 uur de spits af bijt, maar het visuele aspect is niet alleen typerend voor Hegt. Ook de muziek is iets aparts. „Het gebeurt dat bij een be paald onderwerp, passende muziek wordt gemaakt, maar vaker komt het voor dat een muzikaal thema inspireert tot een tekst. Zo ondersteunt punkachtige muziek een lied over de verveling, een wals een lied over de duizeling wekkende snelheid waarmee popsterren komen en gaan en bij disco-achtige muziek wordt de disco op de hak ge nomen. Door muziek, tekst en act zo op elkaar af te stemmen ontstaat een thea traal effect, dat we „etalage pop" noemen. Popmuziek om op te swingen en om naar te kijken. Er zit veel humor in de tekst, maar ook in de mu ziek. Hegt wil verwarring stichten. Het is ook meer dan amusement alleen. Het is zo meer een kunstvorm. Wij ge ven de popmuziek weer te rug wat ze kwijt is geraakt met de dood van Elvis Pres ley, ha, ha, ha". Drummer Walter en bassist Cees vinden het hele verhaal maar onzin en willen gewoon lekker spelen en lol maken. De crisissen blijven dan ook niet altijd uit bij Hegt. De kleine ruzietjes worden bijge legd in de snackbar, de con flicten bij de pizzeria en de echte crisissen bij bistro De Wijze Kater. Over één ding zijn ze het wel allemaal eens, ze willen origineel zijn en an dere muziek maken dan an deren. Daarom is Hegt altijd even wennen. Het is geen stijl, het is gewoon Hegt. Hegt is geen groep, die in haar twee vierkante meter oefenschuurtje, zit te wach ten totdat ze ontdekt wordt. „We zijn een vereniging ge worden, waardoor het voor zaaleigenaren aantrekkelij ker is in verband met belas- ting en dergelijke. We pro moten onszelf. We hebben demo's laten maken en stu ren die met een foldertje over Hegt op aan de zaaleige naren. Er gaat in dat soort zaken veel geld zitten, maai daardoor treed je redelijk vaak op. Daar leer je meer van dan van eeuwig blijven oefenen. En als het niet lukt om ergens op te treden dan organiseren we gewoon ons eigen popfestival. Zo hebben we voor zondag 4 september het „Tweede Ten Einde Raad Festival" in Zoeterwoude ge organiseerd. Behalve Hegt treden daar verder The Car toons uit Leiden, Le Blanc uit Zoeterwoude en de veel belovende nieuwe Leidse groep Vitamine „S" op. Na het interview verdween de groep richting De Wijze Kater. Hegt uitleggen is moeilijker dan men denkt. Onderhoudseis kinderbijslag DEN HAAG De onder houdseis voor het recht op kinderbijslag is met ingang van vandaag in alle gevallen gesteld op 56 per kind per week. Voor kinderen van 16 jaar en ouder en voor ieder uitwonend kind wordt als voorwaarde gesteld dat zij ten minste „in belangrijke mate" moeten worden onderhouden. Tot nu toe gold voor uitwo nende kinderen tot 12 jaar in bepaalde gevallen een lagere onderhoudseis, namelijk 28 per week. In de rij voor goedkopebenzine Het was gisteren een drukte van belang bij de Leid se pomphouders. Niet verwonderlijk natuurlijk, want met ingang van vandaag zijn de benzineprij zen aanzienlijk gestegen. Voor één liter benzine dient men nu ruim 11 cent meer te betalen. Voor vele automobilisten aanleiding om op de valreep de tank nog even voor een „koopje" te vullen. Dat had filevorming bij de diverse tankstations tot gevolg. Voorat tijdens de avondspits en na de wekelijkse koopavond kon men rijen wachtenden aantreffen. Het drukst was het op de Plesmanlaan en de Hoge Rijndijk (foto).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3