TAFEL EcidócSou/iarit BTÜÏ71 Zwitserland van M.- Amerika" kan hoofd nauwelijks boven water houden kerk wereld Yaticaan en Malta op gespannen voet door onteigeningsplannen van regering Mintoff KORTE METTEN 0 ACHTERGROND QeidtaQounant VRIJDAG 1 JULI 1983 PAGINA 2 NACHTWAKE VOOR TSJMYCHALOVS De Christelijke Stichting tot Hulp aan Gewe- tensvervolgden te Andijk houdt van vanavond acht uur tot morgenochtend negen uur een nachtwake houden voor de ambassade van de Sovjet-Unie te Den Haag. Doel hiervan is druk op de Russische regering uit te oefenen om ook visa te verstrekken aan de familie Tsjmychalov uit Tsjernogorsk. Moeder Tsjmychalov en haar zoon Timotheus hebben samen met vijf leden van de familie Vasjtsjenko bijna vijf jaar in de kelder van de Amerikaanse ambassade te Mos kou doorgebracht in afwachting van een visum. De Vasjtsjenko's kregen eind vorige week toe stemming het land te verlaten. De Tsjmycha- lovs nog niet. Zij allen zijn leden van de Pink sterbeweging. GlempinRome De primaat van de Poolse rooms-katholieke kerk. kardi naal Glemp, is in Rome aangekomen, onder meer om de paus te bedanken voor diens bezoek aan Polen, dat hij ook verder met de paus zal doorpraten. Hij is van plan een week te blijven. Kardinaal Glemp, hier bij zijn aankomst op het vliegveld, wordt vergezeld door de bisschoppen aan wier diocees de paus een bezoek heeft gebracht. BB-post niet welkom bij Zusters van Schijndel Het bestuur van de Zusters van Liefde in Schijndel zal niet meewerken aan de plaatsing van een stationaire meetpost op het platte dak van het moederhuis in Schijndel. Dergelijke meetposten vormen een onderdeel van de ABC-dienst van de Bescherming Bevolking (BB) die in actie moet komen bij ato maire. biologische en chemische oorlogsvoering. De meetpos ten moeten onder meer kernwapenexplosies registreren. De BB heeft zich tot de zusters gewend, omdat de Schijndelse fa briek waar nu een meetpost is, binnenkort wordt afgebroken. Het bestuur van de Zusters van Schijndel is evenwel van me ning, dat de bescherming van de bevolking een fase eerder moet beginnen, namelijk door het opslaan van radio-actieve stoffen in Schijndel en omgeving te verhinderen en de kern wapens te weren. De zusters wensen op geen enkele manier medeverantwoordelijkheid te dragen voor zaken die met oor log en oorlogsdreiging te maken hebben. Zij vinden het veel eer hun taak actief mee te werken aan het voorkomen van oorlog. Het Vaticaan en Malta staan op gespannen voet nu de socialistische rege ring van dit eiland in de Middellandse Zee het grootste deel van het be zit aan onroerend goed van de katholieke kerk wil onteigenen, zo meldt onze correspondent in Rome, Cees Manders. Dom Mintoff, de socialis tische premier van Malta, heeft daartoe zijn parle ment een speciale wet la ten aannemen. In dit par lement hebben de socia listen drie zetels meer dan de oppositiepartij, de katholieke nationalisten. Het Vaticaan tracht, in sa menwerking met de bisschop pen, de onteigening nog te voorkomen, met felle protes ten en zware diplomatieke noia's, maar het ziet er niet naar uit dat Mintoff, die in het verleden al heeft laten blijken weinig vriendschap voor de katholieke kerk te bezitten zich zal laten ver- De bisschoppen van Malta na men dinsdag scherp stelling tegen de onteigeningsplannen van de regering en hun ver klaring werd woensdag zelfs letterlijk door de Osservatore Romano, het Vaticaanse dag blad. meegenomen. Gisteren maakte het Vaticaan officieel bekend „diep bezorgd" te zijn over de „eenzijdige actie die verregaande consequenties kan hebben voor de geloofs vrijheid in de republiek Mal ta". In diplomatiek taalge bruik betekent „bezorgd" zo iets' als een halve oorlogsver klaring en Dom Mintoff weet dus waar hij aan toe is. Al jarenlang botert het niet tussen het Vaticaan en Dom Mintoff en deze slechte ver houding dateert uit de zeven tiger jaren toen Mintoff's La bour Party het voortdurend aan de stok had met de katho lieke oppositie. Volgens Min toff verleende de Maltese aartsbisschop, mgr. Mercieca de oppositie hand- en span diensten om het de socialisten onmogelijk te maken het land te regeren. Mintoff heeft het Vaticaan herhaaldelijk ge vraagd Mercieca te vervan gen, maar het Vaticaan wei gert dat tot nog toe. Mintoff heeft intussen plechtig gezwo ren, dat hij Mercieca van het eiland zal jagen, maar de bis schop is er nog altijd. Soms wordt zijn fysieke situatie wat benard als Mintoff zijn partij genoten stuurt om de zondag se hoogmis te verstoren, maar meestal zitten de twee elkaar toch op een legale manier dwars. Mintoff weigert bouwvergun ningen voor nieuwe kerken, heeft enkele religieuze con gregaties de bevoegdheid ont nomen de ziekenhuizen te runnen, heeft de schoolstrijd afgekondigd tussen de open bare en de bijzondere scholen op het eiland. De dreigende onteigening van „enkele" kerkelijke eigen dommen is de nieuwste spel- deprik uit het repertoire van Mintoff, maar zolang hij de meerderheid in het parlement heeft, maakt hij de wet. Vol gens het Vaticaan klopt er iets niet met die socialistische meerderheid van Mintofff. De kiesdistricten heeft hij zo in gedeeld, dat hij bij minder stemmen toch meer zetels in het Lagerhuis heeft dan de katholieke oppositie. Als gevolg van de onteige ningswet raakt de kerk tach tig procent van al haar eigen dom aan onroerend goed kwijt. Alleen die bezittingen mag ze houden waarvan kan worden aangetoond dat die op rechtmatige wijze zijn verkre gen. De meeste eigendommen heeft de kerk van Malta hon derden jaren geleden verwor ven, via occupatie of door gif ten en daar zijn geen juridi sche papieren van voorhan den. Tot nieuwe bisschop van Banjermasin op Borneo (Indo nesië) is benoemd Franziskus Xavérius Rocharjanta Praja- suta (52), die tot nu toe vica ris-generaal was. De nieuwe bisschop is in Nederland toe getreden tot de Missionarissen van de Heilige Familie. Hij werd in 1959 in Rome priester gewijd en studeerde daar ook. Hij volgt mgr. Guilaume Jean Demarteau msf op, die zijn ambt om gezondheidsredenen heeft neergelegd. De Orde der Minderbroe ders Capucijnen gaat zijn mis sie-activiteit nu ook op Nige ria richten, dat daarmee het 33e Afrikaanse land wordt waar franciscanen werken. Vier paters uit Florence in Italië bereiden zich op de nieuwe missie voor. In geheel Afrika zijn er 1413 francisca nen werkzaam. Paus Johannes Paulus II zal op zondag 16 oktober tijdens een plechtigheid op het St.- Pietersplein de pater capucijn Leopold Mandie heiligverkla- ren. Deze werd 12 mei 1866 in Castelnuovo di Cattaro in Dalmatië geboren en overleed op 30 juli 1942 in Padua. Hij stond bekend als „apostel van de biecht". Veertig jaar lang hoorde hij van 's ochtends tot 's avonds de biecht van de stroom katholieken die spe ciaal voor hem naar het con vent van de capucijnen in Pa dua kwamen. Zijn heiligver klaring sluit aan op de alge mene bisschoppensynode, die op 29 september in Rome be gint en als thema heeft „Ver zoening en boete". De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) over weegt de Wereldraad van Kerken uit te nodigen om zijn volgende assemblee in Zuid- -Afrika te houden. De SACC meent, dat een assemblee van de wereldraad het verlangen naar eenheid van alle christe nen in de wereld duidelijk zou kunnen maken. De ban den tussen de SACC en de Wereldraad worden in blanke kringen in Zuid-Afrika met wantrouwen bekeken wegens de steun die de Wereldraad geeft aan bevrijdingsbewegin gen als het ANC. Ook werd besloten de lid-kerken te vra gen geen geld meer te beleg gen bij banken of bedrijven die zich aan apartheid schul dig maken of het apartheids regime steunen. Pater j. van Kilsdonk sj wordt per 1 augustus als stu dentenpastor te Amsterdam opgevolgd door pater H. de Vilder sj. Pater De Vilder zal zijn taken als studentenpastor voorlopig in een half-time functie uitoefenen daar hij nog als katecheet aan het Pi- us-X-lyceum te Amsterdam verbonden blijft. Dit heeft het bisdom Haarlem bekend ge maakt. Werkend onder juris dictie van de bisschop van Haarlem zal pater De Vilder deelnemen aan de Amster damse studentenekklesia, het beraad en samenwerkingsver band van de studentenpasto res uit de verschillende ker ken. Aalmoezeniers studeerden op kernwapenbrief bisschoppen De r. k. geestelijke verzor gers bij de krijgsmacht aalmoezeniers bij leger, vloot en luchtmacht hebben aan het slot van een speciaal be legde studiedag in het katho liek militair tehuis te Ede uitgesproken, dat zij de be zorgdheid van de bisschop pen over kernbewapening delen. Op de studiedag, die door verreweg de meeste aalmoe zeniers werd bezocht le gerbisschop R. Bar was we gens ziekte verhinderd werd in het bijzonder aan dacht besteed aan de verwe venheid van de nucleaire wapens in het geheel van het Nederlandse defensiesys teem, aan de kernwapenbe- zwaarden en aan de gewe tensvorming. De aalmoeze niers zeiden in het bijzonder te denken aan hen, die mede naar aanleiding van de bis schoppelijke brief met gewe tensbezwaren komen. Mili tairen met gewetensbezwa ren moeten kunnen rekenen op de volledige inzet van de aalmoezeniers, die zo hun so lidariteit met de mensen in de krijgsmacht waar maken. De aalmoezeniers hebben de brief van de bisschoppen ge lezen als een stimulans om, naast het vele pastorale werk in vredestijd, gerichte aan dacht te besteden aan gewe tensvorming ingevolge de op roep van de bisschoppen. Zij zijn zich bewust, dat het ook voor militairen een moeilijke uitdaging en een riskante op gave is de kernwapenproble- matiek onder ogen te zien. Met de bischoppen zijn de aalmoezeniers van mening, dat de alles en iedereen ver nietigende kernoorlog er nooit en te nimmer mag ko men. Woensdrecht en de kernwapens Het Tweede-Kamerdebat van gisteren over de regering^- z keuze van Woensdrecht als plaats waar eventueel kruis-; vluchtwapens worden gestationeerd, werd in feite beheerst v door één centrale vraag: komen de kruisraketten er (in 1986) n of niet? Deze vraag werd niet beantwoord. Kon ook nog niet; I beantwoord worden, omdat thans nog steeds het voorbehoud e geldt, dat Nederland in december 1979 in de NAVO-raad 0 maakte bij het toen genomen dubbelbesluit. Is zo kan men zich vervolgens afvragen, de aanwijzing van Woensdrecht als locatie een duidelijke stap in de richting van een Nederlands plaatsingsbesluit? De PvdA en de kleine r linkse partijen beantwoordden deze vraag gisteren met een volmondig ja". Zij handelden daarmee consequent, omdat ze zich steeds tegen aanmaak en plaatsing van de 572 middel- lange-afstandskernwapens hebben verklaard. En zo stelden zij zich ook gisteren op. De VVD liet eveneens een duidelijk geluid horen: de keuze van Woensdrecht is een politieke be slissing, waarmee Nederland in de pas blijft lopen met zijn NAVO-bondgenoten. In dat kader past mede een tijdige keu ze van de locatie. HET CDA had het in dit debat veel moeilijker. In deze frac-j tie bevinden zich enkele kamerleden, die in elk geval tegen plaatsing van kruisraketten zijn, anderen geven voorkeur I aan het wachten met beslissingen tot volstrekte duidelijkheid r bestaat over het resultaat van de onderhandelingen in Genè- a ve over wapenbeheersing. Woordvoerder Joep de Boer stond c in dit debat voor een zware taak: hij moest het standpunt van e zijn fractie over een brief van zijn partijgenoot De Ruiter e verwoorden. Met als uiterst belangrijk element daarbij dat in v het CDA-program staat aangegeven dat de kernbewapening t teruggedrongen moet worden. v MINISTER De Ruiter slaagde er in het verreweg grootste) deel van de CDA-fractie over de streep te halen door glas- helder toe te zeggen dat beslissingen over aanbesteding van 1 gebouwen en andere werken in Woensdrecht pas genomen worden, nadat de Kamer zich over de defensienota en even-V tuele plaatsing zal hebben uitgesproken. Dat was een ver standige reactie, die politiek en inhoudelijk correct is. v Is de kou nu even tot de zomer van 1984 uit de lucht^n Zeker niet. Ook in en rond dit kamerdebat is zonneklaar d naar voren gekomen, dat tussen CDA en VVD over de even- v tuele plaatsing én over het aantal Nederlandse kerntaken grote verschillen van mening bestaan. En de maatschappelijk 0 ke discussie zal nu Woensdrecht is aangewezen heftiger wor den. Die discussie is goed en heel nodig en hopelijk zal ze G breed gevoerd worden. En we moeten blijven hopen op posi-d tieve resultaten in Genève, al is daarover vooralsnog somber--" heid op haar plaats. Omelet met groenten, komkommer, rijst en gembersaus mokkavla (vegetarisch) Voor twee personen hebt u nodig: uitje, 1 lepel olie, 1 bekertje diepvries soep groenten, zout, peper, sam bal, 3 eieren, 3 lepels wa ter, 10 g boter; 1 komkommertje, zout, sui ker, 1 lepel azijn, 1 lepel ketjap, bieslook; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 25 g suiker, 2 dl water, paar bolletjes gember, sambal, 1 lepel tomaten ketchup, 1 lepel ketjap, 1 theelepel azijn, zout, djahé, 6 g maizena; 0,5 liter melk, 25 g maize na, 30 g suiker, 1 pakje vanillesuiker, 2 theelepels oploskoffie, 2 kinder- schuimpjes. Fruit het kleingesneden uitje licht in de olie. Doe er de diep vriesgroenten bij, sluit de pan en laat de groenten al smoren de ontdooien. Roer af en toe. Breng de geheel ontdooide groenten op smaak met zout, peper en sambal. Klop de eieren los met het wa ter, zout en peper. Laat de bo ter in een koekepan heel licht bruin worden, schenk het ei mengsel er in en laat het stol len. Leg de groenten op de helft van de omelet, klap die dubbel en laat haar uit de pan glijden. Schaaf de al of niet geschilde komkommer in plakjes en schep er weinig zout en suiker door, ook de azijn en ketjap. Strooi er kleingeknipte bies look over. Smelt de suiker voor de saus in een droge braadpan en laat hem lichtbruin worden. Doe er het water bij met de klein gesneden gember, sambal, to matenketchup, ketjap en azijn. Laat de suiker rustig oplossen. Breng de saus op smaak met zout en djahé en bind haar met maizena die met weinig koud water is aangemaakt. Kook (of koop) een blanke vla en roer er vanillesuiker en op loskoffie door. Garneer de vla met een schuimpje. JEANNE ONRUST EN CRISIS BEDREIGEN STABILITEIT COSTA RICA 99 DEN HAAG Volko men weggedrukt door de grote aandacht voor zijn verblijf in El Salvador en Nicaragua, heeft het be zoek dat minister van buitenlandse zaken Van den Broek tijdens dezelf de Middenamerikaanse rondreis aan Costa Rica bracht, nauwelijks in de belangstelling gestaan. Op het eerste gezicht was daar misschien ook niet veel reden toe. Maar ook hier bedriegt de schijn. Nu is Costa Rica nog een oase( van rust en veilig heid, de enige democratie (sinds 1948) in het verder zo woelige Midden-Ame- rika. Maar deze politieke stabiliteit lijkt te worden verstoord door twee fac toren: de hevige economi sche crisis en de voortdu rende dreiging dat het land wordt meegesleurd in de draaikolk van het Middenamerikaanse ge weld. Geografisch gezien hoort Cos ta Rica. ingeklemd tussen Ni caragua en Panama, onomsto telijk bij Midden-Amerika. Ook op economisch gebied sterk gericht op de Verenig de Staten met landbouw als voornaamste inkomsten bron past het land in de keten van bananenrepublie ken, die Noord- en Zuid- Amerika met elkaar verbindt. Maar meer nog dan overeen komsten zijn er (grote) ver schillen met de omringende landen. Dat blijkt bijvoorbeeld al uit de samenstelling van de be volking (ruim twee miljoen mensen), die niet zoals elders in de regio voor het overgrote deel uit Indianen, maar vrij wel geheel uit blanken van Spaanse komaf bestaat. Democratische traditie De meest in het oog springen de eigenschap van Costa Rica is echter de onafgebroken de mocratische traditie. Sinds het eind van de burgeroorlog in 1948 kent het land vrije poli tieke partijen, uitstekend on derwijs, goede sociale voorzie ningen maar, welbewust, geen leger. Het is zo'n beetje het enige Latijnsamerikaanse land waar geen moordeska- ders opereren en waar geen mensen spoorloos verdwijnen. Het inkomen per hoofd van de bevolking is er hoger dan in elk van de buurlanden. Vanwege de lage belastingen is het een toevluchtsoord voor rijke Noord- en Zuidamerika nen, Japanners en Europea nen. Al met al niet zo vreemd dat sommigen Costa Rica „Het Zwitserland van Centraal-, Amerika" noemen. Maar anders dan in het echte Zwitserland, heeft de econo mische crisis in Costa Rica on barmhartig toegeslagen. Het land heeft jarenlang op veel te grote voet geleefd daar in toont het zich weer echt Latijnsamerikaans en kan het hoofd nauwelijks boven water houden. Een combina tie van stijgende olieprijzen, dalende koffie-inkomsten (het belangrijkste exportartikel) en de hoge rente bleek fataal voor de economie: hoge infla tie, waardevermindering van de munt, grote werkloosheid waren het gevolg. Die slechte economische toe stand is de voornaamste zorg van de sociaal-democratische president Luis Alberto Mon- ge. Ervaringen in andere lan den leren nu eenmaal nog steeds, dat revolutie en ge weld vooral het gevolg zijn van binnenlandse problemen: te grote verschillen tussen rijk en arm. De carrière van Monge is het verhaal dreigt eentonig te worden opnieuw een bewijs dat Costa Rica anders is dan de omringende landen. Monge is namelijk de zoon van een eenvoudig boertje uit een afgelegen dorpje. Met zijn twaalf kinderen bij twee vrouwen en meerdere vrien dinnen is hij het schoolvoor beeld van een „macho". Niet dat hij daar ooit hinder van heeft ondervonden. Na een meer dan dertig jaar lange po- Straatbeeld van San José, de hoofdstad van Costa Rica, waar men nog veilig over straat kan gaan. litieke loopbaan werd hij vo rig jaar bij eerlijke, vrije ver kiezingen tot president geko- Politiek prijskaartje Voor de oplossing van de eco nomische problemen is Costa Rica sterk afhankelijk van de Verenigde Staten. Nu is Was hington best bereid de hel pende hand toe te steken en Monge kan die eigenlijk niet afslaan. Maar aan de Ameri kaanse hulp hangt wel een politiek prijskaartje: Nicara gua. Dit zou de oorzaak zijn van de anti-Nicaraguaanse, pro-Amerikaanse houding, waarvan Costa Rica nogal eens wordt beschuldigd. De Costaricaanse autoriteiten wijzen dergelijke aantijgingen verontwaardigd van de hand. Zij benadrukken dat Costa Rica gedurende de vrijheids oorlog in Nicaragua duidelijk aan de kant stond van de San dinisten. En de Costaricaanse minister van buitenlandse za ken Ekhart Peters, die vorige week even in Nederland was. verklaarde toen desgevraagd dat zijn land absoluut neutraal wil blijven. „Costa Rica is sta biel genoeg om andere politie ke systemen aan zijn grenzen te kunnen verdragen. De vraag is alleen of andere lan den wel kunnen leven met het democratische Costa Rica. We hebben grote economische problemen. Er worden ingrij pende maatregelen doorge voerd en het zal nog wel even duren voor alles in orde is. Maar dat levert geen gevaar op. Gevaarlijk wordt het pas als andere landen onrust gaan exporteren", aldus Peters met een duidelijke verwijzing naar Nicaragua en de commu nistische zendingsdrang van enkele van zijn Sandinistische leiders. Dat is dan ook de reden dat Costa Rica zijn politiemacht heeft uitgebreid en gemoder niseerd en de bewaking aan de grens met Nicaragua heeft verscherpt, voor zover het dichte oerwoud dat toestaat. Bovendien is een aantal be vriende landen gevraagd waarnemers naar het grens gebied te sturen. Op het poli tieke vlak is Costa Rica nauw betrokken bij de pogingen van een aantal Latijnsameri- kaande landen, de zogenoem de Contadora-groep, die van mening zijn dat de conflicten in Midden-Amerika alleen via onderhandelingen kunnen worden opgelost. Geen hulp van Neder land Wanneer die politieke proble men dan eenmaal zijn opge lost, moeten de Middenameri kaanse landen proberen hun economieën meer dan nu het geval is op elkaar af te stem men. Zo worden zij minder afhankelijk van de economi sche grootmachten. Dat is al thans het toekomstbeeld van Sergio Reuven, onderzoeker aan het Instituto Costaricense de Estudios Sociales in San José, de hoofdstad van Costa Rica. Vorige week nam hij op het Institute of Social Studies in Den Haag deel aan een confe rentie van wetenschappers en onderzoekers uit Midden- Amerika. Gezamenlijk probe ren zij een nieuw economisch model uit te werken, bedoeld voor de hele Centraalameri- kaanse regio. Volgens Reuven zou Costa Rica alvast een begin moeten maken met de noodzakelijke economische hervormingen: het opzetten van coöperaties, meer zeggenschap van vak- bonden en een op Midden- Amerika gerichte industriële produktie. Later zou het land dan als voorbeeld kunnen dienen voor de gehele regio. De voorbeeldfunctie van Cos ta Rica wordt door zowel mi nister Ekhart Peters als door Sergio Reuven genoemd als argument, waarom West-Eu ropa, meer in het bijzonder Nederland, Costa Rica zou moeten helpen. Ook in de Tweede Kamer zijn wel stem men opgegaan voor hulp aan Costa Rica, om daarmee de democratie in het land te be schermen. Tijdens zijn recente bezoek heeft minister Van den Broek de Costaricanen echter duide lijk gemaakt dat van Neder landse ontwikkelingshulp geen sprake kan zijn, om de eenvoudige reden dat Costa Rica daarvoor te rijk is. Maar wel zouden er mogelijkheden zijn voor nauwere economi sche samenwerking. „Hulp of nauwere samenwer king zou zeer nuttig kunnen zijn", aldus Sergio Reuven. „Maar het gaat ons er niet om alles te krijgen als in de rijke landen. Wij willen in de eer ste plaats een goede levens standaard, een democratische maatschappij waarin de waar digheid van de mens voorop staat. Hulp kunnen we daarbij goed gebruiken. Niet om een stabiel land te blijven maar om de ontwikkeling van ons land op onze eigen manier, in ons eigen tempo op gang te houden". JOS TIMMERS GELEIDELIJK HOGERE TEMPERA TUU1 DE BILT Na de tempera- de middagtemperatuur mo»'^ tuurdaling van de afgelopen gen weer wat hoger komt t^e dagen, ziet het er naar uit dat liggen, ongeveer twintig grapi den. Overigens is dat nog altijd een graad of twee te weinii voor de tijd van het jaar. Oo de hoeveelheid zonneschijf^ neemt weer wat toe. Dezfrg, weersverbetering hangt samej.g( met de nadering van een hOtl< gedrukgebied, dat zich var>je morgen vroeg uitstrekt van d^h* Azoren naar Schotland. Hëv; trekt geleidelijk zuidwaarts ejol zal het weer ook overmorgen nog bepalen. Een verdere stilja ging van temperatuur behoo^SC dan ook tot de mogelijkheden,^ Het blijft het weekend droogt dc «ai Min N*i° BOUWFONDS: Verdere stijging gedwongen verkopen HOEVELAKEN Het Bouv fonds Nederlandse gemeente verwacht dat het aantal gi dwongen verkopen van part culiere woningen dit jaar ve der zal toenemen. In '81 b droeg het aantal executies 3 vorig jaar steeg dat tot 88, a dus het jaarverslag van h fonds. De in '82 geïntroducee de woonwaarborgverzekerin die gedurende vier jaar finai ciële gevolgen van werkloo heid dekt, alsmede het noo< fonds van het vennootsch. dat huishoudens met betaling problemen kan helpen, hel ben de ontwikkeling niet kui nen tegenhouden. Het fom verwacht dat zowel de bouv produktie als de hypothee! verstrekking dit jaar op d zelfde niveaus zullen liggen a in '82. Die stabilisatie zal zi< voordoen op een peil dat lag ligt dan waarop de omvang opzet van het Bouwfonds zi berekend. Het verslag maa dan ook melding van bespr kingen over samenwerkii met verzekeringsmaatscha pijen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2