Sportieve boycot Zuid-Afrika moet worden verscherpt Groentemarkt zakt in'elkaar sportuitslagen Winst Marcel van Rijn op ongeconcentreerde Leon Damen binnen de perken f ■SPORT/LAND EN TUINBOUW CekLeSowcmt VRIJDAG 1 JULI 1983 PAGINA INAlfc/ CONGRES VERENIGDE NATIES IN LONDEN: ONTWIK - KELINGSWER- KERS NIET TERUG GEROEPEN NA GIJZELING NOORT nairobi/den haag De gijzeling van de Nederlandse ontwikkelingswerker Willem Noort uit Rijnsburg is voor de organisatie die hem uitgezon den heeft, Tear Fund, geen aanleiding om haar overige Nederlandse ontwikkelings werkers in Soedan en hun fa- rtnlieleden, in totaal 31 men- sfcn, terug te roepen. Tear Fund zendt sinds vijf jaar rhensen uit naar Soedan en ernstige incidenten hebben zich niet eerder voorgedaan, aldus een woordvoerder. Hij stelt voorts, dat alle medewer kers worden ingelicht over de gevaren die ze lopen en dat zij zich hiervan zeer wel bewust zijn, als ze daadwerkelijk wor den uitgezonden. De Zuidsoedanese afschei dingsbeweging, die Noort sa- rhen met nog vier ontwikke lingswerkers. in gijzeling houdt, heeft gisteren ten min ste drie keer radiocontact ge had met onderhandelaars. Bij zonderheden hierover zijn niet bekend, maar wel houden de gijzelhouders vast aan hun ul timatum, dat op 6 juli afloopt. Yoor die tijd willen ze een los geld, kleding en schoeisel en zendtijd op westerse radiozen ders in Afrika om hun zaak te bepleiteh. Inmiddels hebben de Soudanese autoriteiten la ten weten dat ze niet zullen overgaan tot een militaire bliksemactie om de gijzeling, die gisteren de zevende dag in ging, te beeindigen. LONDEN Ruim tweehon derd deelnemers uit een vijf tigtal landen hebbén in de slotverklaring van het eerste internationale congres over apartheid en sport, dat de af gelopen dagen onder auspiciën van de anti-apartheidscommis sie van de Verenigde Naties in Londen werd gehouden, een beroep gedaan op het Interna tionaal Olympisch Comité maatregelen te treffen tegen alle leden, die sportieve con tacten met Zuid-Afrika onder houden. Het IOC wordt gevraagd nog voor de Olympische Zomer spelen van 1984 in Los Ange les een gedragscode op te stel len. Daarin dienen de indivi duele atleten en de bonden ge ïnformeerd te worden over de konsekwenties, die eventuele contacten met het Zuidafri- kaanse apartheidsregime in houden. Richtlijn daarbij is niet uitsluiting van deelne ming aan de Olympische Zo merspelen. .-.Die straf moet voor zware overtredingen ge reserveerd blijven", oordeelde conferentie-voorzitter Victor Gbeho uit Ghana. Het congres appelleerde voorts aan alle sportmensen in de wereld geen sportieve relaties met Zuid-Afrika aan te kno pen, invitaties vcor wedstrij den in dat land af te slaan en Zuidafrikaanse deelnemers te weigeren. Verder dient Zuid- Afrika uit alle internationale sportorganisaties gestoten te worden. Gbeho drong tevens aan op een verscherpt sanctie beleid tegen bonden en indivi duele sportlieden, die in Zuid- -Afrika deelnemen aan wed strijden. Vooral Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten la ten in dit opzicht, volgens de Ghanees, hun leden te veel de vrije hand. In 1984 zal worden bezien of beide landen inder daad strenger optreden tegen Zuid Afrika-gangers. „Zo niet", dreigde Gbeho, „dan ko men de Spelen in Los Angeles in gevaar". Zweden De Zweedse regering heeft vijf golfers uit Zuid-Afrika de toe gang tot het land ontzegd. Het vijftal zou deelnemen aan de strijd om de Open Zweedse golftitel voor professionals in Stockholm. De overheid bear gumenteerde haar besluit met verwijzing naar het voor schrift. dat sportlieden uit Zuid-Afrika slechts aan wed strijden in Zweden mogen deelnemen, indien zij erkende tegenstanders van de apart heidspolitiek in hun land zijn spreken. Eén van de betrok ken spelers is Hugh Baiocchi, die in 1976 het toernooi op zijn naam bracht. De organisatoren betreuren het besluit van de regering. Zij wijzen er op dat Zweden het eerste Europese land is dat op deze wijze tegen Zuidafrikaanse golfers is opge treden. Elly van Hulst. Valpartij verhindert goede tijd Van Hulst LAUSANNE De poging van Elly van Hulst te voldoen aan de eis van de KNAU (1.59.9) op de 800 meter voor uitzending naar de wereld kampioenschappen atletiek in Helsinki, is gisteravond in het Zwitserse Lausanne op een drama uitgelopen. De Neder landse recordhoudster op de 800, 1500 en 3000 meter kwam honderd meter voor de finish ten val doordat zij door een te genstandster met een spike in het been werd geraakt. Van Hulst sloeg tegen het kunst stof, krabbelde weer overeind en liep de wedstrijd uit. Door de valpartij liep zij vijf won den aan het rechterbeen op. Na het onderzoek door een Zwitserse arts bleken de won den niet te hoeven gehecht. Elly van Hulst zal enkele da gen niet kunnen trainen, maar hoopt op 9 juli wel te kunnen starten bij internationale wed strijden in Oslo, waar zij op de 15Q0 meter wil proberen aan de limiet (4.05.0) voor Helsinki te voldoen. Van Hulst maakte in de wedstrijd in Lausanne een bijzonder sterke indruk. Gezien haar tussentijd op de 700 meter (1.46.0) was een tijd onder de twee minuten moge lijk geweest. Schaakteam wint van Hongarije PLOVDIV Het Nederlands schaakteam heeft in de strijd om het Europese landenkampioenschap twee overwinningen be haald. Het sterke Hongarije werd verrassend met 5-2 verslagen, waarna Nederland ook gastheer Bulgarije versloeg: 5,5-2.5. Op het eerste bord won Timman van de Hongaar Portisch. Ook voor Van der Wiel en Böhm was er winst, op respectievelijk Sax en Horvath. De enige Nederlandse nederlaag werd geleden door Van der Sterren. Hij verloor van Adorjan. Tegen Bulgarije won nen Sosonko, Ree, Van der Sterren en Ligterink hun partijen. Timman, Van der Wiel en Van Wijgerden speelden remise en alleen Scheeren leed een nederlaag. Nederland kwam daardoor op een totaal van 25 punten en neemt daarmee de vijfde plaats sportprogramma CRICKET Hoofdklasse: Rood en Wit-ACC, Quick H-Bloemendaal. Kon. UD-VOC, Excelsior-VRA, HCC-HBS. Hoofdklasse: Giants-UVV, Amstel Tij- gers-Sparta, Quick-ADO. Neptunus- The Herons. Pirates-Haarlem Nicols. Eerste klasse A: HCAW-Caps. Was- senaar-DOS '32 (2x). RCH-Sparks. SOFTBAL Hoofdklasse: Bloemendaal-HHC, Ter rasvogels-Westerkwartier. HCAW- EDO. Eerste klasse B: Ducks- Spaarnwoude, Twins-Onze Gazellen. ZONDAG Hoofdklasse: HCC-Rood en Wit. HBS-Excelsior. VRA-Kon. UD. VOC- Qucik H, Bloemendaal-ACC. HONKBAL Hoofdklasse: UVV-Giants, Sparta- Amstel Tijgers, ADO-Quick, The He- rons-Neptunus, Haarlem Nlcols-Pira- tes. Eerste klasse A: Caps-HCAW, Sparks-RCH, TT Tigers-Storks (2x). Tweede klasse B: Bloemendaal-Ter- rasvogels, Onze Gazellen-Heiloo, Rooswijk-De Foresters. Schoten-Fly- ing Petrels. Celeritas-Braves. SOFTBAL Hoofdklasse: HCAW-EDO. DSS-Kin- heim, Westerkwartier-HHC. Eerste klasse B: Storks-Onze Gazellen, Spaarnwoude-Ducks, Twins-Pirates. ATLETIEK Wedstrijden in Lausanne (Zwi) Heren: 100 meter: 1. Lattany (Vst) 10.17, 2. Lorna (Fra) 10.42. 200 meter: 1. Mennea (Ita) 20.35, 2. Lattany (Vst) 20.43. 800 meter: 1. Aouita (Mar) 1.44.38. 2. Dupont (Fra) 1.45.55. 3. Marajo (Fra) 1.45.48. 1500 meter: 1. Deleze (Zwi) 3.35.22, 2. Zdrakovic (Joe) 3.35.44, 3. Abascal (Spa) 3.35.67. 3000 meter: 1. Maminski (Pol) 7.51.06. 2. Leitao (Por) 7.51.81, 3. Gonzales (Fra) 7.53.29. 10.000 meter: 1. Mamede (Por) 27.36.80, 2. Cova (Ita) 27.36.59. 3. Prieto (Spa) 27.43.46. 110 meter horden: 1. Turner (Vst) 13.36, 2. Campbell (Vst) 13.49, 3. Mo- racho (Spa) 13 78. 400 meter horden: 1. Szparak (Pol) 49.63. 2. Ruiz (Spa) 50.72. 3000 meter steeple chase: 1. Mash (Vst) 8.23.16, 2. Sanchez (Spa) 8.24.49, 3. Hackney (GBr) 8.26.10. Verspringen: 1. Busse (Wdl) 7.80. Hoogspringen: 1. Thranhardt (Wdl) 2.30. 2. Verzy (Fra) 2.24, 3. Mogen- burg (Wdl) 2.20. Polshoog: 1. Vigneron (Fra) 5.60, 2. Slusarski (Pol) 5.50, 3. Quinon (Fra) 5,50 m. Discuswerpen: 1. Wagner (Wdl) 63.30. Naigre (Fra) 23.64. 800 meter: 1. McClive (Zwi) 2.02.07. 2. Thoumas (Fra) 2.02.68. 3. Bürki (Zwi) 2.02.93. 9. Van Hulst (Ned) 2.10.16 (gevallen). 100 meter horden: 1. Machabey (Fra) 13.06. 2. Kalek (Pol) 13.06, 3. Char- donnet (Fra) 13.31. Hoogspringen: 1. Ritter (Vst) 1.96. 2. Meier (Zwi) 1.88, 3. Soetewey (Bel) TENNIS Wimbledon Damesenkelspel, halve finales: An drea Jaeger (Vst)-Billie Jean King (Vst) 6-1. 6-1; Martina Navratilova (Vst)-Yvonne Vermaak (Zat) 6-1. 6-1. Herendubbelspel, kwartfinales: Ke vin Curren/Steve Denton (Zaf/Vs- t)-Mike Bauer/Gilles Moretton (Vst/Fra) 6-4. 6-7. 6-7. 7-6, 9-7. Halve finales: Peter Fleming/John McEnroe (Vst)-Anders Jarryd/Hans Simonsson (Zwe) 6-2, 6-2, 6-4; Tim Gullikson- /Tom Gullikson (Vst)-Kevin Curren- /Steve Denton (Zaf/Vst) 7-6, 6-7, 7-6, 6-3. Gemengd dubbelspel, 2e ronde: Bernie Mitton/Pam Teeguarden (Zaf/Vst)-John Fitzgerald/Betsy Na- gelsen (Aus/Vst) 7-5, 6-1. 3e ronde: Zina Garrison/Rodney Harmon (Vst)- Eva Pfafl/Eric Fromm (Wdl/Vst) 2-6, 6-3, 7-5; Pam Teeguarden/Bernard Mitton (Vst/Zaf)-Jo Anne Russell/S- herwood Stewart (Vst) 4-6, 7-6, 6-4. Du LEIDEN Marcel van Rijn heeft de kwartfinales bereikt van het toernooi van Sassenheim. Hij klop te de Hillegommer Leon Damen, die een dag tevo ren te horen had gekre gen, dat hij voor zijn eind examen was geslaagd en daarom weinig geconcen treerd aan de start ver scheen. De setstanden van dit ongelijke duel gaven dan ook de werkelijke krachtsverhoudingen slecht weer: 6-3, 6-1. Hillegommer Dick Hylkema vierde zijn eerste toernooiopt- reden met een overwinning op de Amsterdamer Meddens: 7-6, 6-3. Freek van der Capellen bleef Rob Haye met 6-2, 7-5 de baas. Frans Grimbergen hoef de Marcel Paridon alleen in de tweede set enige tijd naast zich te dulden: 6-2, 7-5. De als vijf de geplaatste Marcel Vink had alle moeite met Michael van der Berg. De lange Koudeker- ker sleepte de eerste set in de wacht, maar zag zijn tegen stander vervolgens toch nog de winst grijpen; 4-6, 6-3. 6-3. Bij de vrouwen vochten Nancy Toole en Juliette Grimbergen lange tijd een gelijkwardig duel uit Pas in het slotdeel toonde Nancy Toole zich de betere: 6-4, 4-6, 6-2. Ingelise Driehuis stond Christel Ver- woert in totaal vier games af: 6-2, 6-2. Olaf ten Bosch plaatste zich in de C-gelederen voor de halve finale. Hij deed dat door A. van Dam met 6-1, 6-2 overtui gend te kloppen. Bij de dames kwam Ellen de Jong een ren de verder door met Carla Monfils af te rekenen: 6-2, 6-1. Liesbeth Hoogervorst deed hetzelfde. J. Haket was haar slachtoffer. De als derde ge plaatste Ans Vink had drie sets nodig voor de zege op Margot Kuipers: 2-6, 7-5, 6-1. Hazerswoude Tijdens het toernooi van de Hazerswoudse TC is de eerste finaliste bekend. De lokale fa voriete en thans voor De Mun- >S i: U>cl fuch jarti nik competitie spelende Brigitjenc van der Maarel won met ver-^eMi bluffend gemak van Hetty-ien. Bosch: 6-3, 6-1. De Hazers- woudse heeft de toernooien-""— reeks nog geen set verspeeld, j. het wordt dan ook tijd, dat zij e zich wat vaker in B-kringen v vertoont. f In het herenenkelspel C stuit- s te Thomas Koemans op de zich; y fel verdedigende Mattie Kan- p tebeen. De eerste set sloeg z Koemans nog moeiteloos door r het lage tempo van zijn oppo- y nent heen. De tweede reeks ging De Koudekerker op het c trage niveau meedoen, waarna de beslissende derde reeks 2 weer simpel voor Koemans j was: 6-3, 5-7, 6-2. Robbert Le- c pelaar plaatste zich voor de z volgende ronde door Patrick j Chin a Fung in twee sets terug r te wijzen: 6-4, 7-6. s In de C mixed kwalificeerden Mattie Kantebeen en Ariane Renaud zich voor de kwar- j teindstrijd. Zij namen tegen c Patrick Chin a Fung en Ma- s ries Leunissen een 6-4, 5-4 eni v 40-0 voorsprong, maar lieten' er toch nog een tiebreak aan te pas komen voor de definitieve winst. Bob van Overloop bereikte de halve finale door van Rik UI- terwijk te winnen: 6-3, 3-6, 6-3. De De Munnik-speler ontmoet nu naamgenoot John van Overloop, die voor De Rijn- kanters uitkomt. Bij de dames kwamen Fieke Westhof en R. Spruitenburg een ronde ver der dankzij overwinningen op respectievelijk Marieke Lada- ge en Bea van Bemmelen. WILLEM SPIERDIJK Gewonde bij aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige vrouw uit Breda is gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding De Hoorn tegenover Avifauna. De vrouw is met glassplinters in het oog naar het Rijnoordzie- kenhuis gebracht. Zij passeer de met haar auto een vracht auto die geparkeerd stond op een bushaltestrook. Tijdens die poging begon de vrachtauto, bestuurd door een 21-jarige chauffeur uit Waddinxveen, plotseling te rijden. Warmte speelt bloemen en kopend publiek parten Weinig reden tot juichen in de afgelopen week over de gang van zaken in de bloemenhandel. De warmte zat zo wel de bloemen en planten als het kopend publiek dwars. Van eerstgenoemden was de aanvoer te groot en in het tweede „geval" won het „bruinen" aan het strand het van de gezelligheid in huis. Nu leert de praktijk, dat na een volle week van zon en „bruinen" de rust in de gezinnen wat terugkeert en ook het verlangen naar een fleurige bloem of plant. Hetgeen dan veelal betekent dat de handel wat aantrekt en daarmee ook het prijspeil Dat liet afgelopen week veel te wensen over. Wat de snij bloemen betreft, moet over de hele linie van een lagere prijs worden gesproken dan vorig jaar om deze tijd, hoe wel er toen heel wat meer zomerse dagen waren dan dit seizoen tot dusver. Een gunstige uitzondering maakten af gelopen week de bloeiende potplanten, die niet alleen ruim werden aangevoerd, maar ook een redelijke prijs op brachten. De gang van zaken wordt met een enkel cijfer van de Bloemenveiling Westland vertaald, door een aanvoer van totaal ruim 43 miljoen bos of stuks en een omzetbedrag van 9,9 miljoen gulden tegen vorig jaar aanvoer van ruim 41 miljoen bos of stuks en omzetbedrag van ruim 13 mil joen gulden. De plm. 2 miljoen bos of stuks groter aanvoer gaf desondanks een lagere omzet van rond de 3 miljoen gulden. Niet dat er nu meteen alweer reden is tot klagen, maar het is toch wel een tegenvaller voor de kweker. De handel probeert de afzet te bevorderen, maar ook in de .ons omringende landen viert de vakantie hoogtij met af remmende factoren ook in de bloemenhandel. Toch wordt getracht de export te verruimen. Zo werd dezer dagen in de Honselersdijkse veiling een bespreking gehouden tus sen de leiding van de veiling en vertegenwoordigers van Saoedi Arabië, teneinde de mogelijkheden te bezien voor bloemenexport naar het land. De aanvoer van potplanten was afgelopen week met 1,1 miljoen stuks ruimer dan vo rig jaar aan de B.W. tegen 9,9 miljoen vorig jaar. De perkplanten mochten er nog best zijn, maar wie nog een en ander voor tuintje of bloembak wil aanschaffen zal zich moeten haasten, want het aanvoereinde is nabij. Gemiddelde prijzen afgelopen week met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 21 (27), amarillys 9 (10) Am. anjers 23 (33), trosanjers 19 (24), anthurium 78 (82), asp. plumoses 17 (13), bouvardia 28 (43), troschrysan- ten jc. 34 (57), idem geplozen jc. 67 (66), freesia 14 (20), ger- bera 43 (53), gladiolen off. 28 (33), idem colf nam. 20 (22), irissen 17 (12), leliekelken 27 (44), lelietakken 39 (59), neri- ne 135 (107), cymbidium 83 (99), idem kleine tak 64 (59), grote rozen 17 (27), idem klein 13 (19) gypsophila 25 (41) streletzia 124 (172). De trosanjers met bijna 10 miljoen aanvoer moesten een flinke veer in de prijs laten. Kwader nog was het gesteld met de ruim 6 miljoen troschrysanten, iets groter in aantal dan vorig jaar. De 6 miljoen freesia lag 1 miljoen hoger dan vorig jaar maar ook hier maakte de prijs een duike ling. In totaal had de Bloemenveiling Westland een aan voer van 45.695.784 bos of stuks met opbrengst van totaal 12.139.603,22 tegen vorig jaar aanvoer van 42.760.187 bos of stuks en omzet 15.237.815. De potplanten gaven een omzetbedrag van bijna 2 miljoen gulden. Het omzetbedrag van de Bloemenveiling tot 24 juni bedroeg f 488.982.608,47 tegen vorig jaar over dezelfde periode 433.444.584.84. Er zit dus nog een aardige stijging in. De prijsvorming voor veel ge wassen was voor de tijd van het jaar uitzonderlijk goed te noemen. Dit was bijvoorbeeld met name in de derde week van juni met de tomaten het geval. De belangrijkste oor zaak voor deze situatie was de vertraging in de aanvoer van de vollegrondsgroenten. Deze achterstand is thans nagenoeg ingelopen. Bij sommige glas teelten is er zelfs sprake van record-aanvoeren. Veel ge wassen zullen in de komende weken verder in prijs dalen. Maandagmorgen werd er met spanning naar de verrichtin gen van de veilingklok uitge keken, om te zien welke prij zen er tot stand zouden ko men. De prijs wist zich ten opzichte van de eraan vooraf gaande vrijdag goed te hand haven. Dinsdag was er ook nog weinig aan de hand, hoe wel zich al wel enig verval begon af te tekenen. Woens dag sloeg het weer om en de prijsdruk nam sterk toe. De prijsdaling zette in de overige dagen van de week verder door. Zo werd er afgelopen donderdag gemiddeld 6,35 per bakj$ betaald. Hiermee benaderde de gemiddelde kilo-prijs die van vorig sei zoen. Het aanbod van ronds tomaten is onder de aanvoer van vorig seizoen komen te liggen. Dit kan van de vlees tomaten niet gezegd worden. Er is wel sprake van een af nemend aanbod, maar dit blijft in vergelijking met vo rig seizoen toch ruimer. Ook bij de vleestomaten was er sprake van een forse prijs daling, gemiddeld bijna 9 dub beltjes per kilo. De concurren tie op de West-Duitse markt is ongeveer even groot als vorig jaar. De grootste concurrenten zijn België, Albanië, Bulgarije en Italië. De export naar Frankrijk is teruggevallen door het op gang komen van de vollegrondsproduktie. Door de steeds verder afne mende leveranties van de Ka naaleilanden aan Engeland, ontstaat er meer ruimte voor de Hollandse tomaten. Er wordt voor de komende week niet veel verandering in de aanvoer verwacht. Als de temperatuur weer wat gaat oplopen, dan zal dit een gun stige uitwerking op de prijs vorming hebben. Er wordt daarom op gelijke of wat ho gere prijzen gerekend. Aller ogen zijn gericht op de veilingklok. Het aanbod van groene papri ka's bleef ruim. Het totaal aanbod van groen is al een aantal weken groter dan vorig seizoen. Daarnaast zwakte de vraag naar deze kleur verder af. De prijs lag al onder die van vorig seizoen, in de afge lopen week werd dit verschil nog groter. Voor een kilo groen werd er gemiddeld 1,95 betaald. De aanvoer van groen zal gelijk blijven of kleiner worden. Als gevolg hiervan wordt er op gelijke of hogere prijzen gerekend. Bij de rode sorteringen was er sprake van een behoorlijke terugval in de aanvoer. Dit miste zijn uitwerking op de prijsvorming niet. De prijs voor deze sortering trok aan naar 4,65 per kilo. Na de golf rood die er geoogst is zal het, afhankelijk van het weer, ongeveer 1 a 2 weken duren voor er weer groei in de aan voer ontstaat. In deze tussen liggende periode zal de prijs zich redelijk weten te hand haven of zelfs nog wat oplo pen. Het opleven van de prijs in de derde week van juni, als ge volg van een kleiner aanbod en een goede vraag als gevolg van het mooie zomerse weer, is inmiddels alweer verleden uja geworden. Op donderdag 30 juni varieerde de prijs van 23 tot 39 cent per stuk. De ge middelde prijs lag hiermee 14 cent onder die van de vooraf gaande week. De concurrentie op de West-Duitse markt neemt licht toe. De grootste concurrenten zijn Italië en Roemenië. Verder valt op; een grotere concurrentie van Bulgaarse komkommers en het eerder verschijnen van Griekse komkommers (3 we ken) op de West-Duitse markt. De Griekse hoeveelhe den zijn nog wel niet zo in drukwekkend, maar vele kleintjes maken ook een gro te. Er wordt een kleiner aan bod van komkommers ver wacht, dit zal waarschijnlijk niet direkt tot hogere prijzen leiden. Als de temperatuur oploopt nemen de kansen op hogere prijzen echter weer toe. Een kleiner geworden aanbod van courgettes kon niet ver hinderen dat de prijs verder daalde. De vraag zwakte ver der af en de gemiddelde prijs kwam op 62 cent per stuk te recht. De weekaanvoer van aubergines zit al weer een aantal weken boven de 400 ton. Er was zelfs sprake van een verdere groei. Ondanks dat, wist de prijs zich toch nog redelijk te handhaven. Maar in de afgelopen week werd het duidelijk teveel van het goede, de prijs zakte weg naar 1,85 per kilo. Voor de ko mende week wordt er op een kleiner aanbod gerekend en op een prijsherstel. Het uit blijven van de vollegrond sproduktie van rettich in West-Duitsland zorgde voor een sterke vraag in de afgelo pen weken. Nu deze aanvoer op gang begint te komen heeft de prijs voor dit gewas een flinke duikeling gemaakt. Er was sprake van een daling van 1,20 naar 59 cent per stuk. Een kleiner wordend aanbod lijkt een verder prijs- verval te voorkomen. De aanvoer van radijs werd wel kleiner, maar deze bleef in vergelijking met vorig sei zoen altijd nog zo'n 1,5 mil joen bos groter. De prijs kwam uit op 37 cent per bos. Het aanbod zal verder afne men, maar of dit enig gunstig effect op de prijsvorming heeft valt te betwijfelen. De aanvoer van kassnijbonen is het hoogtepunt gepasseerd, de prijs liep onmiddellijk weer op naar 5 gulden per kilo. Dit gewas zal duurder worden, vooral ook omdat het nog wel enige weken zal duren voor dat de produktie van buiten op gang zal komen. Door het aanmerkelijk kleinere aanbod van spitskool, in vergelijking met vorig seizoen, liggen de prijzen tot nu toe aanmerke lijk hoger. Toch valt dit gewas ook niet aan een prijsdaling te ontkomen, er werd 97 cent per kilo betaald (vorig seizoen 26 cent). Voor de komende week wordt er op een gelijk aanbod gerekend, dat tegen gelijke prijzen afgezet zal worden. Een gewas als sla moest door een zwakke vraag flink inleveren. De prijs daal de van 55 naar 26 cent per krop. Lagere prijzen worden er niet verwacht, een prijsstij ging ligt meer in de lijn der verwachting. Het aanbod van andijvie is thans nagenoeg even groot als vorig jaar, de prijs ligt op 51 cent per kilo. Het aanbod neemt verder toe en de prijs zal lager uitvallen. De bloemkoolaanvoer begint nu goed op gang te komen. De „zessen" daalden naar 1,93 per stuk. De bloemkoolprijzen kunnen de komende week fors dalen. Tuinbonen worden op het ogenblik in grote hoe veelheden aangevoerd. De ge middelde prijs ligt op twee kartjes per kilo. De aanvoer lijkt alweer af te nemen waardoor de prijs geleidelijk oploopt. Prei is wel in prijs gedaald (naar 2,60 per kilo), maar is toch altijd nog stevig aan de prijs. Ook voor dit ge was zal de prijs dalen. Door een kleiner wordend aanbod van spinazie liep de prijs op naar 87 cent per kilo. Biologisch tuinieren Eigenlijk moeten we schrijven: biologisch-dynamisch tuinieren. Het krijgt de laatste jaren steeds meer aanhangers en propagan- disten, al moeten we toegeven, dat het aantal lieden, dat een beetje medelijdend de schouders ophaalt en hoogstens een tikje schamper lacht ook beslist niet weg te cijferen is. Waar gaat het eigenlijk om? Het gaat om een heel aparte land- en tuinbouwmethode, die al langer dan een halve eeuw geleden gepropageerd werd door een Oostenrijker; Rudolph Steiner heette de man. Dat „biologisch" L staat in dit verband eigenlijk voor: „zo natuurlijk mogelijk" en g||| daarbij gebruik makend van volkomen natuurlijke eigenschap- Ij pen. Dat betekent natuurlijk in de eerste plaats al, dat allerlei f chemische zaken taboe zijn.'Geen kunstmest dus, maar natuur-1 mest en over allerlei chemische bestrijdingsmiddelen praten i helemaal niet. Met „dynamisch" wil men aanduiden, dat men de bedoelingl heeft de levenskrachten, die er huizen in de gewassen op te voe-1 ren en te versterken. Sommigen halen ook de astrologie er bijl aan; ze zeggen, dat de maan, zowel als de planeten en de sterren! een zekere invloed hebben op het groeien en bloeien hier op! aarde. Ik ken bijvoorbeeld iemand, die steevast beweert, dat men geen zaad moet uitzaaien tijdens springtij. Deed men dat JTZ wel. dan kwam door de een of andere geheimzinnige kracht dal NË zaad omhoog uit de grond, kwam op de oppervlakte te liggen en^i droogde dan uit, zonder te kiemen. Persoonlijk hebben we nooit gQ r de Enkhuizer Almanak geraadpleegd, alvorens te zaaien en de boeren rondom doen dat blijkbaar ook niet. Toch blijft hun zaai- |ejjt koren mooi onder een laagje aarde liggen, tenzij de vogels het |j0e loswroeten. Maar alle gekheid op een stokje: ongetwijfeld heeft ^gj dat biologisch-dynamisch tuinieren heel wat gezonde kanten. Bc^,, Dat compost en soortgelijke natuurlijke meeststoffen de voor- 'Qe keur verdienen boven allerlei chemicaliën wordt tegen woord ig-pe vrijwel algemeen erkend. Alleen lijkt het er wel op, dat mening, nog steeds totaal onvoldoende van die „natuurmeststoffen,, ter jen( beschikking kan stellen om land- en tuinbouw te weerhouden.ua|j van het gebruik van kunstmeststoffen. Dat het bacteriënleveniner in de grond van kolossaal groot belang is, is ook een waarheid SChi als een koe. Goed, zeggen de biologisch-dynamische tuiniers, ,L0( dan gaan we dat bacteriënleven versterken. Ze gebruiken daar- |<Un voor allerlei preparaten van natuurlijke oorsprong, zoals hoorn-^|a€ mest en hoornkiezel. Ook bloedmeel (geronnen bloed) is gewild. ppV De volgens deze methode gekweekte tuinbouwprodukten vin- y0||< den gretig aftrek in reformhuizen en alternatieve winkels. Een^as enkele keer zien we ze ook in grootwinkelbedrijven. Men streeft,^ve ook naar bepaalde combinatieteelten, want het telen van één en ^93 hetzelfde gewas op een bepaald stuk grond zou ook ziekten en,|||m plagen in de hand werken. Lach niet te gauw... de biologisch- j<gn dynamische tuiniers behalen nogal eens uitstekende resultaten! ^g. Er „zit dus wel wat in"... Mai mar Export job, stijgt i2x rie Ter bevordering VAF van de afzet Jac van bloemen en planten in hetl buitenland zijn] goed gecoördi-] neerde promo-J tionele activitei-j ten belangrijk.j Mede door c inspanningen van de „Hol-Ï landse Bloe-f menmeisjes" (na gedane ar-1 beid is het goetf rusten!) steeg de export var» bleomen planten tot eerr hoogtepunt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12