Minister moet kleur bekennen inzake kerntaken QeidóaQowtwnt DA wil verhoging tan vakantiegeld rugdraaien „Geen ATV Dan premieverhoging" Middel erger dan de geur jayer stopt -irèl met "iroduktie )(ran pcb's KAMERDEBAT OVER „WOENSDRECHT' Kamer tevreden over beleid rond naturalisaties KAMPEERDERS OPGELETf -UfiU Chelatie-therapie Weyers pand in A'dam tegen de grond Kamer akkoord met hogere eigen bijdrage wsw'ers Bijstandsuitkeringen en minimumjeugdloon UNgj INNENLAND DONDERDAG 30 JUNI 1983 PAGINA 9 HAAG De CDA-fractie in de {rêede Kamer heeft het kabinet gisteren motie gevraagd, het maximum van vakantiegeld voor ambtenaren en •ndvolgers opnieuw vast te stellen op (0 gulden en derhalve de verhoging X 400 gulden, waarvan alleen de hogere «naren profiteren ongedaan te ma- zo mogelijk met terugwerkende jacht. De ministers Rietkerk en De Ko- £ig hebben dit terugdraaien onmogelijk jnoemd omdat er al goeddeels is uitbe- aid en omdat er wetswijzigingen voor Big zijn, die veel tijd kosten. Over de DA-voorstel zou vandaag worden ge temd. Telefooncellen zonder gidsen DEN HAAG De telefoongidsen verdwijnen binnen vier jaar uit de openbare telefooncellen. De PTT hoopt dan klaar te zijn met de ver vanging van het huidige type toestel door een moderner apparaat. De bel ler kan dan gratis inlichtingen (008) draaien, zodat de gids overbodig wordt. Een andere overweging is dat vanaf 1984 de telefoongidsen in het hele land huis-aan-huis worden be zorgd. Ook mensen zonder telefoon kunnen dan thuis een nummer op zoeken. Gidsloze cellen leveren de PTT een jaarlijkse besparing op van 600.000 gulden. Dat bedrag is de dienst nu kwijt om vernielde of ver dwenen telefoonboeken te vervan gen. UTRECHT Bedrijven die geen ar beidstijdverkorting (ATV) invoeren, zouden een extra premie voor de wacht geldverzekering opgelegd moeten krij gen. Indirect betalen die bedrijven dan toch mee aan behoud en herstel van werkgelegenheid. Deze gedachte lanceerde A. Molendijk, secretaris sociale zekerheid van het CNV, vandaag op een symposium in Utrecht. Volgens Molendijk is het tech nisch mogelijk om vast te stellen welke bedrijven een verhoogde wachtgeldverze keringspremie zouden moeten betalen. De bedrijfsverenigingen zouden daarbij een rol moeten gaan spelen. W aterkrachtcentrale weer rendabel DEN HAAG De 23 jaar oude water krachtcentrale in de stuw bij het Utrecht se Hagestein, sinds 1974 buiten gebruik wegens technische mankementen, zal thans worden hersteld. Revisie is zinnig geworden omdat de energieprijzen sterk zijn gestegen. Het is nu weer economisch verantwoord in deze centrale elektriciteit via waterkracht op te wekken, terwijl de produktie bovendien het milieu niet schaadt. De revisie zal naar schatting 2,5 miljoen gulden kosten en in de tweede helft van 1984 voltooid kunnen zijn. De centrale kan per jaar vier miljoen kilo watt-uur produceren. Daarom ook wordt de studie naar de mogelijkheden van meerdere waterkrachtcentrales (in de Maas in Limburg en in de Westerschelde) voortgezet. DEN HAAG De toiletvloeistof fen zijn door hun giftigheid kwalij ker dan de geuren die zij worden geacht te bestrijden. Konsumenten Kontakt komt tot deze conclusie na een onderzoek van de in ons land verkochte toiletvloeistoffen met formaldehydedie veelal worden gebruikt tegen de kalijke geuren van chemische toiletten in boot, ca ravan of tent. Formaldehyde is zo giftig dat het inmiddels in de Vere nigde Staten verboden is. Neder land moet dit voorbeeld volgen, ze ker nu er minder kwalijke stoffen in de handel zijn, vindt KK. Meer oorlogsmunitie gevonden dan verwacht HEEZE Op de Strabrechtse heide in de Brabantse gemeente Heeze ligt veel meer niet-ontplofte munitie dan aanvankelijk werd verwacht. Dat heeft een woordvoer der van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) gisteren gezegd. Na zeven maanden zoeken en vernietigen is men tot de slotsom gekomen dat het karwei nog wel een jaar langer, tot volgend jaar zomer, zal voortdu ren. Na de Tweede Wereldoorlog hebben de geallieerden er overtollige munitie laten ontploffen. Dit is echter onzorgvuldig ge beurd. De politie heeft op het terrein, waar van het onbevoegd betreden uiterst gevaar lijk is, ondertussen al 45 personen aange troffen en tegen vijftien van hen proces verbaal opgemaakt. i'NV: Regering iscrimineert itenlanders ECHT De regering wil ja een achterdeur" proberen inlandse arbeiders te be llen. Dat is de mening van jakcentrale FNV, die hier- gisteren een brief aan de le Kamer heeft geschre- n. In het wetsontwerp over verstrekking van een een- alige uitkering aan de echte nima staat, dat in Neder- nd werkende buitenlanders it kinderen in hun vader- id geen recht hebben op een tra bijdrage van 25 gulden kind. „Als de regering in jreke blijft bij het vinden n blijvende oplossingen om koopkracht van de minima handhaven en eenmalige keringen opnieuw nodig moet iedereen er in gelijke jte aanspraak op kunnen iken", aldus de FNV. Lamer tegen erlaging teurs jonge tudenten ÊN HAAG Minister Deet- pn (Onderwijs) heeft van- prgen heftige kritiek te ver- jren gekregen van de hele jveede Kamercommissie voor erwijs. Zowel de rege- Jgsfracties als de oppositie en grote bezwaren geuit ;en zijn plan de maximum idietoelagen voor studenten den de 21 jaar te verlagen, nan wil voor die groep de koppelen aan de uitkeringen. CDA en j vinden wel dat er bezui- moet worden, maar dat r ombuigingspijn over alle Kdenten moet worden ver leid, door verlaging van alle dietoelagen. Dat laatste zou verlaging van 450 gulden r student betekenen. EVERKUSEN Het che- jeconcern Bayer gaat de pro- 2* /iktie van milieu-onvriende- N Ike en niet afbreekbare pcb's de loop van 1983 stoppen. jl meldt Bayer naar aanlei- rhtT& van recente uitlatingen Tn de Vereniging Milieude- "V«sie dat Bayer wèl met de Jloduktie van pcb's doorgaat, j het indirect. Bayer zegt op Jen enkele manier meer pcb's j produceren. De pcb's (poly- yo'khloreerde biphenylen) wer- tn tot nu toe voor bepaalde Ja Inpassingen in de elektro-in- astrie en in de mijnbouw ge deduceerd. Bayer meent dat In probleemloze overgang op )dere produkten, op basis siliconen en koolwater- ploffen. nu mogelijk is. ^/-Holland kreeg er .000 inwoners bij )|EN HAAG Het inwoner- van de provincie Zuid-Hol de dichtstbevolkte pro- impcie van ons land, is vorig toegenomen met 9.000 tot '.000. Zuid-Holland her- 21,8 procent van de .000 inwoners. Deze :ijfers zijn vanmorgen het provinciaal bestuur [edeeld. In 30 procent van ;0 'gemeenten is in 1982 het in- yrDpnertal geslonken. Naast Haag en Rotterdam ge urde dat in nog vijf gemeen- h met 50.000 en meer inwo- Oprs. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister De Ruiter (defensie) moet vandaag in het Kamerde bat over „Woensdrecht" opheldering geven over zijn bedoelingen met de zes nucleaire taken van de Nederlandse krijgsmacht. Het CDA steunt de PvdA en de andere linkse partij en in dit streven. De christen-democraten ho pen op deze wijze duide lijk te maken dat de rege ring, in tegenstelling tot wat de WD beweert, er nog wel degelijk op uit is het aantal kerntaken te verminderen. Een motie van de oppositie, gericht op het terugdraaien van de aanwijzing van Woens drecht als locatie voor de kruisraketten, zal vrijwel ze ker geen meerderheid krijgen. Weliswaar zullen zeker vijf CDA'ers voor zo'n motie stem men, maar dat wordt teniet gedaan door het feit dat de kleine rechtse partijen het re geringsbeleid steunen. Zekere dissidenten in het CDA zijn Jan Nico Scholten, Sytze Fa- ber, Froukje Laning, Willem de Kwaadsteniet en Stef Dijk- De eerste vier hebben op het punt van de kruisraketten een gravamen (aanvaard voorbe houd op het verkiezingspro gram), zodat niemand in de fractie hen iets kan verwijten. Dat geldt niet voor Stef Dijk man; hij is één van de vier, die hun bezwaren hebben neerge legd in een brief aan het par tijbestuur zonder om erken ning te vragen. De andere drie zijn Marten Beinema, Henk Couprie en Hanske Evenhuis- Van Essen. Van heri was nog niet bekend hoe zij zich tegen over de aanwijzing van Woensdrecht zouden opstellen. Ook wenst het CDA, bij mon de van Joep de Boer, in het debat een duidelijke verkla ring van de regering dat met de aanwijzing van de locatie, niet tevens is gezegd dat er in derdaad kruisvluchtwapens in Nederland zullen komen. Vol gens het CDA behoeft die be slissing pas volgend jaar geno men te worden, als men vol- Woensdrecht heeft juridisch geen been om op te staan DEN HAAG De gemeenteraad van Woensdrecht, die zich dinsdag in een motie uitsprak tegen de plaat sing van kruisraketten op haar grondgebied, heeft juri disch geen been om op te staan. Tot deze conclusie komt het VVD-Tweede-Kamerlid Jan Kees Wiebenga, die ten behoeve van zijn fractie een vertrouwelijke inventarisatie heeft gemaakt van het .juridisch instrumentari um" van een gemeente. Volgens Wiebenga kan de regering, als Woensdrecht dwars blijft liggen, afdwingen dat de betreffende vliegbasis geschikt gemaakt wordt voor de opslag van kruis vluchtwapens. Hetzelfde geldt voor het bouwen van commando gebouwen en ongeveer 650 woningen voor de eventueel te ver wachten elfhonderd Amerikaanse militairen en hun gezinnen. gens schema zou moeten be ginnen met de daadwerkelijke bouwwerkzaamheden (de zo geheten operationele fase). De VVD meent, daarin gesteund door de PvdA, dat de regering, met de keuze van Woens drecht er blijk van geeft „in principe bereid te zijn kruisra ketten te plaatsen". De houding van de CDA-frac tie moet ook gezien worden te gen de achtergrond van het voorbehoud van de VVD-mi- nisters. Vice-premier Van Aardenne heeft maandag in het kabinet naar voren ge bracht dat de VVD-bewinds- lieden een eventuele vermin dering van het aantal kernta ken alleen maar willen be spreken in samenhang met de plaatsing van kruisraketten. Dat wil zeggen dat er wat de WD betreft alleen gepraat kan worden over verminde ring, als tevens besloten wordt de kruisraketten te statione ren. De CDA-ministers hebben dit voorbehoud niet officieel aanvaard; zij hebben het „voor kennisgeving aangenomen". Het CDA stemde gisteren wel tegen een verzoek van de PvdA aan de regering om de consultatie-brief aan de NAVO openbaar te maken. Joep de Boer liet weten dat dit soort correspondentie geheim dient te blijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Kamerlid Janmaat van de Cen trumpartij is voor de tweede maal binnen een week in botsing gekomen met staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) over een aantal wetsvoorstellen om enke le honderden buitenlanders tot Nederlander te natura liseren. Evenals vorige week tekende Janmaat ook nu weer protest aan tegen de zijns inziens te gemakkelijke manier waarop buitenlanders de Nederlandse nationa liteit kunnen krijgen. Behalve van de staatssecretaris kreeg Janmaat deze keer ook te gengas van mevrouw Haas-Berger (PvdA), de voorzitter van de Kamercommissie voor naturalisaties. Mevrouw Haas, die na mens de gehele commissie sprak, benadrukte evenals de staats secretaris dat elke aanvraag tot naturalisatie zeer zorgvuldig wordt beoordeeld aan de hand van een aantal richtlijnen. Rea gerend op Janmaats bezwaren tegen het naturaliseren van bui tenlanders die een strafblad hebben, betoogde zij dat een straf baar feit, in het verleden gepleegd, geen beletsel hoeft te zijn om de Nederlandse nationaliteit te kunnen krijgen. „Bij de beoorde ling van een aanvraag gaat het er dan om hoe erg het was en hoe zwaar de straf", aldus mevrouw Haas. „Als men nog in de gevangenis zit of pas heeft gezeten voor een ernstig misdrijf, wordt een aanvraag voor het Nederlanderschap afgewezen. Bui tenlanders die een gevangenisstraf van een jaar of meer hebben gehad worden zelfs direct na het uitzitten van de straf het land uitgewezen. Bij misdrijven die in het verleden zijn gebeurd, wordt gekeken of gevaar voor herhaling bestaat. Als dat niet wordt verwacht, moeten we het Nederlanderschap dan nog wei geren?" ADVERTENTIE de qrootste lichtgewicht kampeer-, kano-, bergsport-, tent/rugzak-specialist vindt u in Eten Hc rgsport-, tent/ruqzak-specialist vindt noen Haag: Bever Zwerfsport- Calandpl.l o- 883700. Bus 18 v.d. stations. Parkeerruimte. Mevrouw Haas-Berger, voorzitter van de Tweede Ka mercommissie Volksgezondheid, ontving gisteren van de heer Van Woensel, voorzitter van de Vereniging van Chelatiepatiënten, een voorlichtingsboekje over deze therapie tegen adervernauwing en kalkafzetting. In Zwolle is laatst een chelatie-kliniek enige tijd gesloten geweest na het overlijden van een 67-jarige vrouw. On derzoek wees uit dat de vrouw aan een hartaanval stierf. Terwijl de gemeenteraad beraadslaagde over de toekomst van het Wyer- spand. droegen krakers en sympathisanten bouw blokken binnen om daar hun ideeën mee vorm te geven. AMSTERDAM De Amsterdamse ge meenteraad heeft gis teravond in overgrote meerderheid inge stemd met de bouw van een Holiday Inn- -hotel op de plaats van het gekraakte Wyerscomplex aan de Nieuwezijds Voor burgwal in de hoofd stad. Achter het voorstel van B en W schaarden zich PvdA, CDA. VVD en D'66. Tegen stemden PSP, PPR en CPN, met inbegrip van de twee communistische wethou ders. Klein links wilde drie maanden uitstel van de beslissing, zodat nog onderzocht had kunnen worden of de plannen van de bewoners van het Wyersgebouw uitvoer baar waren. Die plannen voorzagen in de vestiging in het pand van onder meer bedrijfjes, waaron der winkels, werkplaat sen en ateliers. De raad liet zich echter niet tot uitstel verleiden. DEN HAAG De Twee de Kamerfracties van CDA en VVD gaan ak koord met een verhoging van de eigen bijdrage die werknemers van sociale werkplaatsen voor het vervoer van en naar hun werk betalen. Het CDA gaf gisteren in het debat over deze wsw'ers zijn fiat aan het voorstel mits deze groep niet al te zwaar getrof fen wordt door de bezuini gingsoperaties van het kabi net. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgele genheid) komt na deze zomer met een notitie die aangeeft hoe groot het koopkrachtver- lies voor de wsw'ers is. Door de verhoging van de eigen bij drage, die overigens niet meer voor de geplande datum 1 juli kan worden gerealiseerd, moe ten wsw'ers de eerste 46 gul den aan reiskosten per maand zelf gaan betalen. De linkse oppositie wees de verhoging van de eigen bijdra ge in het woon-werkverkeer af. PSP. PPR, PvdA en D'66 vroegen in een motie om op schorting van het voorstel, tot dat de resultaten bekend zijn van een onderzoek dat mo menteel wordt verricht naar de arbeidsvoorwaarden in de sociale werkplaatsen in verge lijking met die in het bedrijfs leven. De staatssecretaris be nadrukte dat met zijn voorstel de eigen bijdrage van wsw'ers meer in overeenstemming komt met die in het bedrijfsle ven en ontried de Kamer de moti^ aan te nemen. De oppositiepartijen waren ontstemd over het plan van de bewindsman om de banen die door arbeidstijdverkorting op de sociale werkplaatsen ont staan alleen te laten bezetten als dat echt noodzakelijk is. „De werknemers in de sociale werkplaatsen hebben prijs compensatie ingeleverd om er arbeidsplaatsen voor terug te krijgen", zo betoogde het D'66- kamerlid mevrouw Groen man, die bijval kreeg van de PvdA'er Knol. De Graaf ver weerde zich door te stellen dat het kabinet het aantal wsw'ers eerder wil verminderen dan uitbreiden. DEN HAAG De bijstandsuitkeringen worden vanaf vrijdag 1 juli netto enkele guldens lager, doordat zij ge koppeld zijn aan het minimumloon, dat weliswaar bru to gelijk blijft, maar netto omlaag gaat door verande ringen in de premies. Hieronder volgen de netto-be dragen in guldens en het netto-vakantiegeld: Echtparen Een-oudergezinnen Alleenstaanden 22 jaar 21 jaar 18/19/20 jaar Thuiswonende kinderen 20 jaar 19 jaar 18 jaar Bewoners bejaardentehuizen: echtparen alleenstaanden Volledige gezinnen waarvan de kostwinner over enige tijd in de bijstand dreigt te raken, en die over spaargeld beschikken, mo gen 15.200 gulden overhouden. Alleenstaanden mogen niet meer dan 7600 gulden bezitten, bejaarde echtparen in een tehuis maxi maal 9200 gulden en alleenstaande bejaarden die intern wonen niet meer dan 4600 gulden. In de komende maanden wordt een extra „vrijlating" ingevoerd voor het vermogen in een eigen wo ning. Die regeling zal met terugwerkende kracht per 1 januari van dit jaar ingaan. Zij- geldt voor huiseigenaren tot en met 64 jaar. Mimimumloon Het minimumloon voor volwassenen vanaf 23 jaar blijft bruto ongewijzigd op 2048,80 gulden per maand. Netto gaat het omlaag door de verhoging van de premies aow en wao. Onderling kun nen de netto-bedragen verschillen afhankelijk van de bedrijfs vereniging waarbij de werknemer aangesloten is. De minimumjeugdlonen gaan van af 1 juli gemiddeld met tien procent omlaag. De verlaging geldt alleen voor jongeren die na 30 juni een baan krijgen. Werkende jongeren worden niet on middellijk geconfronteerd met een loonsverlaging. Wanneer zij op grond van hun leeftijd in aanmerking komen voor een hoger minimumloon, krijgen zij het huidige loon min tien procent. De lonen zien er in giüdens als volgt uit: week maand vak.geld 333,65 1445,75 896,52 300,25 1301,15 806,88 233,55 1012,00 627,60 203,00 879,60 632,40 177,45 768,85 621,00 163,15 707,00 als thuis wonend 98,50 426,80 521,88 78,65 340,90 447,48 76,60 332,00 386,16 417,25 896,52 242,85 627,60 per maand per week 22 jaar 21 jaar 20 jaar 19 jaar 18 jaar 17 jaar 16 jaar 15 jaar 1741,50 (was 1485,40 (was 1260,00 (was 1075,60 (was 932,20 (was 809,30 (was 706,80 (was 614,60 (was 1843,90) 1639,00) 1434,20) 1229,30) 1075,60) 922,00) 819,50) 717,10) 401,90 (was 342,80 (was 290,80 (was 248,20 (was 215,10 (was 186,80 (was 163,10 (was 141,80 (was 425,50) 378,20) 331,00) 283,70) 248,20) 212,80) 189,10) 165,50) Een zestienjarige die twee dagen per week naar school gaat en drie dagen werkt, ontvangt met ingang van volgende maand 424,08 gulden bruto per maand. Dat was 491,70 gulden. ADVERTENTIE Officiële publikatie Navordering van benzine-accijns Voor de benzine-accijns geldt met ingang van 1 juli 1983 een hoger tarief. Ten aanzien van de navordering van accijns over aanwezige voorraden deelt het ministerie van Financiën het vol gende mede: Uiterlijk 5 juli 1983 dienen gebruikers van opslagplaatsen - andere dan entrepots - waarin bij de aanvang van 1 juli 1983 voorraden benzine aanwezig zijn (hiertoe worden ook gerekend de hoeveel heden welke op die datum naar die opslagplaatsen in vervoer zijn) daarvan in tweevoud schriftelijk aangifte te doen bi) de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. De navordering is vastgesteld op 10,00 per hl bij 15 gr. Celsius. Indien het na te vorderen bedrag 200,— of minder bedraagt, blijft navordering achterwege. Twee of meer opslagplaatsen in gebruik bij dezelfde persoon worden in alle gevallen als één opslagplaats aangemerkt. Ten aanzien van pompen moet in de aangifte bovendien opgaaf worden gedaan van de stand van het telwerk van de pomp bij de aanvang van 1 juli 1983. De aangifte moet worden ingediend bi) de inspecteur die bevcegd is over de plaats waar de goederen zich bevinden Indien meer dan een inspecteur bevoegd is ten aanzien van de voorraad van dezelf de persoon wordt de aangifte gedaan bij de inspecteur die be voegd is over de plaats waar de aangever woont of is gevestigd In dit geval zendt de aangever een afschrift in tweevoud van de aangifte aan de andere inspecteur(s) die bevoegd is (zijn) over de plaatsen waar de goederen zich bevinden. De aangifte moet worden ingericht volgens het model dat verkrijgbaar is bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. Deze zal desgevraagd nadere inlichtingen verstrekken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9