leidooi voor nieuw onderzoek an Katwijkse gifbelt Mooi meegenoi la REGI0(J0UR)NAAL 3 „Bernardus" zwaait directeur Swen uit ITISCH NOORD WIJK BIEDT PROVINCIAAL BESTUUR RAPPORT AAN Onenigheid tussen Initiatiefnemers Aian open ingerencentrum J^rste Kaagse galerie geopend Jeugdnatuurwachters op excursie CeicLcSomcmt Oegstgeest blij met terugkeer van Montessori-onderwijs DEN SaidócSowicmt DONDERDAG 30 JUNI 1983 PAGINA 7 enfondspremie f procent omhoog (Van onze Hementaire redactie) HAAG De premie Je verplichte zieken- ■emie zal aan het einde H jaar met circa een heel I omhoog gaan, zo heeft «cretaris De Graaf van Zaken vanmorgen in reede Kamer voorspeld. Iralgemeen sprak hij over lorse stijging van de socia- femies rond de jaarwisse- Hij maakte deze opmer- éie ten dele een herha- ran een eerdere verkla- ras. naar aanleiding van i hierover van het ka- Schutte (GPV). Schapen van „winterjas" ontdaan OEGSTGEEST Op het terrein van Endegeest, aan de Endegeesterstraat- weg vindt zaterdag 2 juli een schapen- scheerdersfeest plaats. De schapen van de boerderij worden ontdaan van hun „wintrjas" en het geheel wordt luister bijgezet door een aantal speciale attrac ties, zoals een rommelmarkt ten bate van de boerderij, een poffertjeskraam, een koffie-en-andere-dranken-kraam en nog veel meer. Het feest begint zaterdagmiddag om twee uur. Waar het feest zich afspeelt wordt op het terrein van Endegeest duidelijk aangegeven. Iedereen is van harte welkom. De toegang is gratis. Fancy fair „De Schakel" LEIDERDORP De oudercommissie van de r-k lagere- en kleuterschool „De Schakel" aan het Van Alphenplein organiseert zaterdag 2 juli een fancy-fair en rommelmarkt. De opbrengst daarvan is bestemd voor .de viering van het tienjarig bestaan van de school in september. Behalve de vele attracties van de fancy-fair, die om tien uur begint en om vijf uur eindigt, is er een gevarieerd programma samengesteld. Om half twaalf treedt de clown Ronald Mac Donald op. Het schoolorkest onder leiding van Nelle Bouman verzorgt om half twee het muzikale gedeelte. De trekking van de loterij „10 jaar De Schakel" wordt om drie uur verwacht. Aan de fancy-fair is ook een taart-cake-wedstrijd ver bonden. Wie de mooiste en lekkerste taart of cake bakt wordt beoordeeld door Ans Noorder- meer. De baksels kunnen al morgen vanaf zes uur aan de school afgeleverd worden. SASSENHEIM Directie, personeel en patiënten van verpleeg tehuis „Sint Bernardus" hebben gistermiddag afscheid genomen van medisch directeur dokter F. Swen. Als eerste voerde mevrouw Bertona van het bestuur het woord. Zij zei dat de scheidende directeur met humor met iedereen kon omgaan. Er was een goede samenwerking, en ze hoopte dat de opvolger van dokter Swen, mevrouw Roos die hem de laatste jaren als assistente bijstond, op dezelfde voet samengewerkt zou worden. Na de rij van sprekers brachten personeelsleden een leuk caba retprogramma, waarna op originele wijze door mevrouw Steyn, één der patiënten, een enveloppe met inhoud cadeau werd ge daan, namens de patiënten, personeel, directie en het bestuur. Nadat hij een dankwoord had gesproken nam dokter Swen af scheid van alle patiënten persoonlijk, waarna een afscheidsre ceptie werd gehouden voor het personeel en genodigden. ËÊL JRDWIJK Ada b°°beau biedt vandaag .tens de Leefbaarheids- schijniging Kritisch veldwijk aan de vaste missie milieubeheer x s| de provincie Zuid- «...iand een rapport aan- Tjgiden over de Katwijk- /24flfbelt aan de 's-Gra- jjjkspwpg- De agenda de vergadering van jemde commissie ver bat onder meer het sa- r^gsprogramma bo- verontreiniging 1984. zou ook een voor- ra! aan de orde komen om de belt op Noordwijks grondgebied opnieuw te laten onderzoeken. Met dit rapport beoogt Kri tisch Noord wijk een nieuw onderzoek op gang te brengen, aangezien, zo meent de leefbaarheids vereniging, uit de rappor ten van het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoor ziening (R.I.D.) niet valt op te maken of de gevon den stoffen, waaronder het kankerverwekkende benzeen, voor de huidige of toekomstige bewoners van het gebied gevaar op leveren. Wat de vereniging wil is een nieuw onderzoek door deskun digen. Het rapport geeft een uitvoerig en gedocumenteerd overzicht van de gang van za ken omtrent de gifbelt en van hetgeen zich daarna rond de vuilnishoop heeft afgespeeld. De naij de belt wonende fami lies Van der Guften en Rama kers vervullen in dit exposé een hoofdrol. Het is een triest en schrijnend verhaal, dat be gint in 1962, toen de gemeente Katwijk, met een hinderwet vergunning van Noordwijk, begon met het_ storten van huisvuil en ander afval in een zandafgraving aan de 's-Gra- vendijkseweg, vlak bij de ge meentegrens. De goedkoopste manier om van dit gif (verbo den landbouwbestrijdingsmid- delen) af te komen, was: stor ten op de Noordwijkse belt, al dus de samensteller van het kritische rapport. In dit verslag wordt ook het historisch gebeuren opgehaald, dat het gemeenteraadslid me vrouw Van Nes (gemeentebe lang) in een wit plastic tasje een aantal attributen van de belt had meegebracht om het college en de raad te overtui gen, dat de bewoners uit het gebied terecht klaagden over stank en de aanwezigheid van dubieuze stoffen. De ironie van het lot wilde, dat er op de tas gedrukt stond: „Tast toe, het is van Teekens". Later bleek het tasje met bewijsma teriaal door ijverige schoon maaksters, die de secretariska mer onder handen hadden ge nomen, in de vuilniszak te zijn gedeponeerd. Om een en an der werd toen braaf gelachen. Het lachen is echter inmiddels bij de meeste betrokkenen wel vergaan. In het rapport van Kritisch Noordwijk wordt ver der melding gemaakt van de bezorgdheid van de bewoners, hun angst en onzekerheid. Zelfs koeien, kippen en de moestuin moesten in de loop van de tijd worden opgeruimd, omdat afzet aan de consument niet langer verantwoord werd geacht. Het rapport is geïllustreerd en voorzien van een groot aantal kopieën van brieven en ander documentatiemateriaal. In het rapport worden aan de betrok ken instanties een aantal vra gen gesteld: Is de belt nu wel of niet ernstiger verontreinigd dan tot voor korte tijd werd aangenomen? Hebben de eventuele toekomstige woon wagenbewoners in deze kwes tie wel een zo eerlijk mogelij ke voorlichting gekregen? (Men wil in het gebied een woonwagenkampje stichten). Wordt de belt eindelijk eens afgedekt? En hoe lang kunnen de volkstuinen in het gebied nog worden gebruikt? Kritisch Noordwijk verwacht op deze vragen een antwoord. Het gif- belt-rapport is tegen betaling van 5,- te verkrijgen bij Ada Frumeau, Schapendel 14, tele foon 10197 en bij de secretaris van Kritisch Noordwijk, René Reehuis, Garenhof 4, telefoon 14752. Binnen de die zich beijvert voor de iNfoting van een open jonge- trum heerst grote ver- (heid. Eén van die ge- iSDAfcuriten js ondermeer de •oep waarvoor het cen- moet worden opgezet, de initiatiefnemers me et name Ger Pullen en Ie la Fuente dat vooral rrkt moet worden voor de RANTferoepjongeren terwijl Ma- ILMSJ van der Schoot van me- A^R 's ^at een vee* grótere i irioet worden aangespro- ■i Ook over de manier ,op met het gemeentebe- onderhandeld moet wor- bestaat onenigheid. Van ichoot wil het liefst een, de jongeren gekozen, opig bestuur vormen ter- Pullen en De la Fuente de ge gesprekspartners wil- .pndhaven. pnflicten binnen de groep [initiatiefnemers kwamen [avond naar buiten tijdens door Machiel van der Ot georganiseerde verga- |g waarin de oprichting een vereniging of stich ter exploitatie van een irencentrum aan de orde fDf komen. Van der Schoot terde het idee om voor het 6 richten centrum zowel fuderen- als een jongeren- jur te vormen. De groep V ouderen zou, als niet di- betrokken bij het cen- I, de onderhandelingen de gemeente moeten voe- .- .terwijl de jongeren het- luhim programmatisch in valt geven. Toen op dit voor- Op j felle kritiek losbarstte rgJens Van der Schoot na ipulatie van Pullen en De "uente) kwam hij met het u '4nvoorstel om zowel één t mdur van zowel ouderen als uonfren te formeren. ■jioider Schoot maakte zich 1 voor de vorming van een on^lopig) bestuur omdat hij nie|nening was dat bij de ge meente het meest bereikt kan worden met een vaste groep mensen die de volledig steun van de jongeren genieten. Zijn tegenstanders, menen daaren tegen dat de gesprekspartners het vertrouwen van de jonge ren momenteel al hebben en dat een bestuur pas kan wor den gevormd wanneer het jon gerencentrum daadwerkelijk op poten gezet gaat worden. Tijdens de verhitte discussie die zich hierover ontspon kwam ook naar voren dat bei de kampen een verschillende doelgroep voor het open jonge rencentrum voor ogen hebben. Ger Pullen en Jojo de la Fuen te willen het met name opzet ten voor de randgroepjonge ren, een beperkte groep van 50-100 man. Machiel van der Schoot wil echtr dat veel meer jongeren zich in een dergelijk centrum thuis moeten kunnen en mikt op een doelgroep van 500-1000 man. Hij verweet zijn tegenstanders bewust te stre ven naar kleinschaligheid om dat ze in een groter verband macht moeten inleveren. „Het gaat hun alleen om de vor ming van een privéclubje en dat past in deze tijd niet meer". Wat oorspronkelijk bedoeld was als een bestuursverkiezing voor een op te richten vereni ging of stichting leidde uitein delijk tot een Babylonische spraakverwarring waarin bei de partijen met een steeds toe nemend geluidsvolume hun standpunten kenbaar maak ten. Uiteindelijk werd er dan ook helemaal niets besloten en zal de samenstelling van de groep die dinsdag opnieuw met de gemeente gaat praten zeer waarschijnlijk ongewij zigd blijven. De vergadering van de aanstaande dinsdag wordt overigens een zeer be langrijke omdat de gemeente heeft toegezegd bekend te ma ken welke ruimte voor het open jongerencentrum zal worden bestemd. ulfijCAAG De eerste Kaag- de, gebakken en geglazuurde jev^lene, genaamd „De Ke- kommetjes, die de gasten als van Geri Graveland, is herinnering mee naar huis tavond officieel geopend mochten nemen.. In Galerie ,an9 burgemeester Wagenaar. „De Kever" exposeren beken- lenËeed dit door een uniek de en minder bekende kunste- ingbord, van de hand van naars deze zomer onder meer Bë^ende Kaagse doe-het- met zeefdrukken, etsen, qua- iwb?' ^an Verhaar, nabij de rellen en keramieken. De eer- f r*® van f?3!6™6 °P te ste tentoonstelling staat in het Tor1|en. Vervolgens bracht de teken van „water". Exposan- /ol tselijke blaaskapel onder ten zijn: Domien van Baaien, ils 0^6 V3n Koos Schoo een Hans Dehé, Ina Bos-van der __Jiade. Daarna dromden Molen, Noortje Camstra, Jona- 1 honderden belangstellen- than Ellender, Ciska Kok, Els /OOHezamen in het atelier, de van Beek, Jacky Bouw en senHe en de met veel bloe- Geri Graveland zelf. —^Jen bloemstukken versier- ^oning van Geri Grave- Wie persoonlijk een kijkje wil aan de Irenelaan num- nemen in de gisteravond geo- "(17. pende galerie kan er elke don- waaronder derdag tot en met maandag te- ter Bolten, recht van twee tot zes uur en n witte wijn in orginele verder volgens afspraak (tel. tri Graveland gedraai- 025243*4370). Ruim vijftig jeugdnatuurwachters uit de vijfde klassen van de Sassenheimse basisscholen vertrokken gister middag voor hun laatste excursie van dit seizoen, naar de duinen van Noordwijk, per autobus vanaf het Haven plein. In de duinen werden ze circa 1V4 uur rondgeleid door gidsen van het Staatsbosbeheer, en van het Insti tuut Natuurbeschermings-educatie uit Noordwijk. Hierna volgde er een spannend moment voor de leerlingen. Eerst kregen 15 actiefste jeugdnatuurwachters, die min stens 18 stempels kregen in hun opdrachtboekjes, een mooi boekwerk over de natuur. Daarna volgde de prijs uitreiking van de Natuurpuzzeltocht, die begin van de maand in Sassenheim werd gehouden, waarna 26 vra gen beantwoord moesten worden. Ook deze prijswin naars, in totaal 16, kregen een mooi boek over de na tuur. De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan' een sierlijk kettinkje van de Leidse Courant Adres_ Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres Plaats/Postcode. Telefoon Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel 1 plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, I 2500 VG Den Haag •j w CDA ONDER VOORBEHOUD AKKOORD OEGSTGEEST Het kan thans met vrij grote zekerheid gezegd worden dat de openba re lagere Floraschool met in gang van 1 augustus een open bare Montessorischool zal wor den. Een „operatie" die begint met het eerste leerjaar. Gedu rende zes jaren schuift het Montessori-onderwijs in ge noemde school 1 jaar op. Het uitvoerige pre-advies dat burgemeester en wethouders van Oegstgeest over deze schoolbestemming het licht hebben doen zien, riep in de raadscommissie van onderwijs en welzijn gisteravond nogal wat vragen op. Onder meer wat er gaat gebeuren als een kind dat op de Floraschool in de tweede klas (het onderwijs in afbouw) blijft zitten en waarvan de ouders niet willen dat het Montessori-onderwijs ontvangt. Mevrouw De Vroomen (CDA) ging uitvoerig op de stukken in. Onder meer stelde zij vra gen over het invoeringsplan. Zij vroeg zich ook af wat de gevolgen waren voor het per soneel als men geen kans ziet te slagen voor de akte Montes sori-onderwijs. Een punt waar mevrouw Hajodines (VVD) ook al op had gewezen. De so cialist Haasnoot bracht de rechtspositie van de onderwijs krachten te berde. Nadat de wethouder, mevrouw Blom de Kock-van Leeuwen nog eens uitvoerig op de vra gen was ingegaan en de toe zegging deed dat er in septem ber voor de ouders van de kin deren op de Floraschool, als mede voor belangstellenden, een informatieavond komt, bleek dat alle partijen zich met het pre-advies van B en W konden verenigen. Alleen het CDA tekende voorbehoud aan. Men wil het nogmaals bespre ken in de fractie. De Christelijke Hofdijckschool wil de kleuterschool De Ha- zenwei integreren in het totale schoolgebeuren. Dit met het oogpunt op de invoerig van het basisonderwijs. Wethouder Blom deelde mee dat hierover vanavond een gesprek ge voerd Ml worden. Expositie In de kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee gaat zaterdag een tentoonstelling met werken van de kunstenaars Sara Bisschop (schilderijen en tekenin gen), Suzanne Eckhart (keramische dierplastieken) en Ted Licht (pastels) van start. De expositie wordt 's avonds om acht uur geopend. Men kan er tot en met 17 juli terecht. De tentoonstelling is dagelijks van twee tot vijf uur en van zeven tot negen uur open. In de weekeinden is dat van een tot vier uur. Echtpaar De vereniging „Het oude raadhuis'' in de Dorpsstraat in Warmond organiseert van 2 tot 28 juli een tentoonstelling van tegeltableaus en olieverven van het kunstenaarsecht paar Mustert-Broos. De heer Mustert werkt al dertig jaar als ontwerper bij de Delftse aardewerkfabriek De Porce- leyne Fles. Zijn vrouw kreeg een interne opleiding bij de zelfde fabriek. Op de zaterdagen 2 en 23 juli en op woens dag 6 juli geeft het echtpaar van twee tot vier uur een de monstratie. De openingstijden zijn: dinsdag van zeven tot negen uur, woensdag, donderdag en zondag van twee tot vier uur en zaterdag van elf tot vier uur. Crescendo Muziekvereniging Crescendo in Nieuwveen herdenkt zaterdag het 45-jarig bestaan. Crescendo werd 45 jaar geleden op 14 juli opgericht. De muziekvereniging viert dit jubileum met een receptie in Sportzaal de Ringkant vanaf zeven uur, om ongeveer half negen volgt een klein concert door de fanfare. Sport- en speldag De jaarlijkse Sport- en Speldag georganiseerd door de Sportvereniging Rijnsaterwoude wordt zaterdag gehouden in 't Woudse Hout. Alle kinderen van de basisscholen kun nen deelnemen. Voor de kleuters is een apart programma samengesteld. Het thema is „sporten". Van tien tot twaalf uur kan de jeugd meedoen aan onder meer honkbal, kogel stoten, paalklimmen, rugby tennis, voetbal en fietscross. Van half een tot een uur wordt er door de afdelingen judo. gym en beatballet van de sportvereniging een demonstratie gegeven. Tenslotte volgt een wedstrijd touwtrekken waar voor teams 5 personen) zich kunnen opgeven op het veld. De jeugd kan zich inschrijven om tien uur bij de posten in het Woudse Hout tegen betaling van twee gulden vijftig. Zangdienst Een zangdienst wordt zondag in de Hulp- en Heilkerk van het psychiatrisch centrum Schakenbosch aan de Veursestraatweg in Leidschendam gehouden. De dienst begint om tien uur en voorganger is ds. L. Kris: pijn uit Hillegom. medewerking verleent het jeugd koor „The Trumpets of the Lord", Willem Lekkerker- ker (trompet) en Richard Heidema (orgel). Parochiefeest Alle actieve parochianen van de Willibrordparochie in Oegstgeest worden uitgenodigd voor een feestje in 't Camphuys. Dit zal aanstaande zaterdag plaatsvinden van acht uur. Huttenbouw Kinderen tussen 4 en 13 jaar kunnen zich in laten schrijven voor de tiende huttenbouwweek. De hutten- bouwweek wordt gehouden onder het motto „Fantasy- world" en er zullen verschillende „dorpen" gebouwd worden zoals Pirateneiland. Circuscity, Space Town, Gunsmoke City, Sprookjesstad, Duck City, Dallas Town en Punk City. De kinderen die zich aanmelden kunnen opgeven bij welk dorp ze ingedeeld willen worden. Om de organisate goed te laten verlopen kun nen vrijwilligers van boven achttien jaar zich aanmel den bij het bestuur van de Stichting Huttenbouwweek: tel 01720-21718. of 01720-20429. Bomen gehapt De bomen en struiken in de tuinen die grenzen aan het parochiehuis St. Jozef (Pleyn '68) aan de Hazerswoudse Rijndijk, zullen worden gekapt. Burgemeester en wethou ders heeft het bestuur van de stichting die het parochiehuis beheert verlof gegeven om hiertoe over tegaan omdat de bomen geen levensvatbaarheid meer hebben en de strui ken aan vervanging toe zijn. De omgeving van het paro chiehuis zal in de toekomst geen andere aanblik krijgen, want de huidige beplanting zal door struiken en sierhees ters worden vervangen. Swetterhage Op het terrein van Swetterhage te Zoctcrwoude-dorp wordt zaterdag een volleybaltoernooi voor recreatie- teams gehouden. Er zijn allerlei teams die zullen strij den om de hoogste eer. In het veld zullen onder meer komen Casa Materna, de Hangkonten, boerderij Rust- dam. diverse familieteams, de Schenkelstreetboys en uiteraard enkel formaties van Swetterhage. Het spor tieve gebeuren begint om tien uur en wordt omlijst door diverse attracties. Het „eiland-duo" Klaas Har ry zorgt voor een prima stukje muziek, 's Avonds is er in de „Herberg" een groot feest waar iedereen welkom is De muzikale omlijsting wordt dan verzorgd door de John Ritch-band. Boon-aken In Zoeterwoude is het kaartspel boon-aken erg populair. Daarom wordt zaterdagavond in Don Bosco het plaatselijk kampioenschap gehouden. Tot en met morgen kunnen lief hebbers zich opgeven bij Jan van der Geest, Watertje 11, telefoon 1373. Bingo Buurthuis Westerhaven houdt morgen weer een bingo. Vanaf acht uur kan iedereen binnenlopen in het buurt huis aan de Emmalaan 45 in Alphen. Behalve bingo is er ook een verloting. Afscheid De heer J. Ouwerkerk neemt morgenmiddag afscheid als directeur van de Algemene Bank Nederland in Oegstgeest Een en ander geschiedt tijdens een receptie van vijf tot ze ven uur in „De Beukenhof". Hij is sedert 1 juni opgevolgd door mevrouw drs G.M.E. de Goeij. Zij is drs. economie en heeft haar opleiding in Amsterdam genoten. Kerkelijke onderscheiding VALKENBURG De heer D. Doldersum is gisteravond onder scheiden door de Vereniging van Nederlands Hervormde Kerk voogdijen. Hij kreeg het zilveren insigne met bijbehordende oor konde. De onderscheiding werd hem uitgereikt door voorzitter Vos van de Valkenburgse kerkvoogdij. De heer Doldersum kreeg de onderscheiding omdat hij 25 jaar belangeloos ontvanger van de^ Jterkvoogd ij is geweest.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7