Wij hopen op en goede afloop oor het eerst sportvierkamp in Alkemade Energiediscussie in Stadsgehoorzaal ALTERNATIEF PLAN VOOR STARREVAARTPOLDER Studenten ontwerpen theehuis aan Galgewater RTV De Bollenstreek stemt in met bijdrage voor wielercireuit Grond in t Lien nauwelijks vervuild meer verdé rvan dan cïSBURG „Ik hoop iwont»n goede afloop, maar daarJ jjft in spanning zitten kunt zelf niets doen. 1 voor hem bidden, vertrouwt op God en loen wij ook". Dat is erste reactie van me- w Noort uit Rijns- de moeder van de rtljeegkundige Wim 1 t, die in Soedan met collega's uit andere en door rebellen ge ld wordt. Zij blijft de :hten van het Tear de evangelische •ikkelingsorganisatie •im uitzond, afwach- n vraagt zich onder ?n af wat die rebellen fgt mensen die lief- rk bedrijven, te gij- otorojffulie Noort is dinsdag door de heer H. de el schfe hoofd buitenland van iting Tear Fund Neder- de hoogte gesteld van 'etooiMvoering. Sinds het be- aouwfVorden via het nieuws evattjt z'j overstroomd door sleclin van medeleven „Gegijzelden in goede gezondheid" LEIDEN/NAIROBI Medewerkers van de interkerke lijke zendingsorganisatie „Across" hebben gistermorgen contact gehad met de vijf gegijzelden, waaronder Wim Noort. Zij verkeren in goede gezondheid, zo is uit het gesprek gebleken. Verder zijn er geen nieuwe ontwikke lingen in de contacten met de ontvoerders, het Soedane- se front voor de bevrijding van Zuid Soedan, aldus een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Nairo bi. Het is overigens niet waarschijnlijk dat de VS de ei sen van de ontvoerders zal inwilligen. De Verenigde Staten zal de afhandeling van de ontvoeringszaak over laten aan de regering van Soedan. veel vrienden en dorpsgeno ten. Wim Noort (30) verblijft sinds half februari in Soedan. Hij werkt daar voor de interker kelijke zendingsorganisatie Across, waaraan hij is „uitge leend" door het Tear Fund, aan een medisch programma in Zuid-Soedan. Het project is gericht op moeder en kind. Het is de bedoeling de moeders hygiëne bij te brengen in de verzorging van de kinderen, een zware opgave in een land waar alles, wassen, kookwater en baden, in hetzelfde water gebeurt. Wim is met vier collega's, twee Amerikanen, een Canadees en een West-Duitser, zaterdag in het natuurreservaat Boma in gijzeling genomen door het Front voor de Bevrijding van Zuid-Soedan (SSLF). Deze af scheidingsbeweging wil dat het overwegend zwarte zuiden zich losmaakt van het over heersende Arabische Noorden. De ontvoerders eisen een be drag van 189.000 Amerikaanse dollars, kleding en schoeisel en zendtijd bij The Voice of Ame rica en de wereldomroep van de BBC. Als op 6 juli niet aan die eisen is voldaan, zullen de gegijzelden worden gedood, zo luidt het ultimatum. Brieven De foto van Wim staat met zijn radio en geluidsboxen in de huiskamer van de familie Noort. gehoord op 8 juni. Toen kwam een brief van hem. Hij schreef ongeveer om de drie weken en verder stuurde hij rondzend brieven via het Tear Fund. In één van zijn laatste brieven maakt hij melding van het feit dat rebellen in de omgeving van het Across-project zijn neergestreken. Maar op dat moment was hem niet duide lijk waarom. Zijn moeder maakte zich aan vankelijk niet ongerust over zijn bestemming toen hij naar Soedan vertrok. „Ik had wel al gehoord dat het daar gevaar lijk was, maar hij heeft daar voor ook negen maanden in Thailand onder de vluchtelin gen gewerkt. Je verwacht ook niet dat ze mensen, die puur liefdewerk verrichten, iets zullen aandoen. Die jongens zitten daar niet voor de poli tiek, maar uit een geestelijke roeping. Hij zou in ieder geval voor een jaar naar Soedan gaan, maar mogelijk zou dat met een of twee jaar worden verlengd. Dat zou afhangen van de financiën, want die jongens verdienen daar niets, maar krijgen wel een zakcen tje", vertelt zijn moeder. De familie Noort, vader, moe der. twee zoons en een doch ter, is gereformeerd, maar van huis uit heeft Wim niet met het Tear Fund kennis ge maakt. Na de middelbare school wilde hij de verpleging in en ging hij bij Endegeest werken. Later, na zijn militai re dienst, vertrok hij voor op leidingen naar Amsterdam en daar heeft hij kennis gemaakt met het Tear Fund. Vanuit Amsterdam is hij naar Enge land gegaan, vooral om de taal, niet zijn sterkste punt, te leren en daarna is hij naar het buitenland vertrokken. dat aterr^KEMADE Een "et %>ep enthousiaste spor- m vi uit Alkemade werkt ldus'iêeru^me tijd aan de or- isatie van een deze stanKImer voor het eerst te meenjiuden sportvierkamp. nlijk betreft het een triatlon" drie- ip), want de vierde irt (schaatsen) wordt komende winter af- ferkt. Het meedoen e vierkamp is voor- iden aan goed ge- Jde sporters, want de mmend, fietsend en dlopend op één dag, augustus, af te leggen itanden zijn niet mis. eisen zijn óf: twee kilome- zwemmen, zestig kilome- wielrennen, twaalf kilo- ér hardlopen en veertig meter schaatsen, óf van Ie 'genoemde afstanden de tiff Combinaties of onder den alleen, zijn echter niet bgelijk. De organisatoren uien met deze vierkamp de Jelzijdige sportbeoefening ^de recreatieve sfeer bevor- Bovendien geeft de fcrkamp de deelnemers een Inleiding om flink te trai- ft idee van dit evenement afkomstig van de voorzit- i van de zwem- en polo- Alkemade en de iatsvereniging met dezelf- haam. Zij hebben de grote pen uitgezet en mensen ge zocht om de plannen nader uit te werken. Nu zijn het, behalve tientallen anderen, Richard de Jeu (links) en Sjaak Bouw meester (rechts) voor De Twee sprong waar tijdens de driekamp de twee kilometer wordt gezwom men. vooral Sjaak Bouwmeester, de vierkamp voor te berei- Richard Zoet en Richard de den. Zij hebben brieven met Jeu, die enthousiast bezig zijn aanplakbiljetten gestuurd aan niet minder dan zestig sport verenigingen in en om Alke made om minimaal vijftig en maximaal driehonderd lief hebbers bij elkaar te krijgen. Tot nu toe hebben vijfender tig sporters zich aangemeld. Het programma voor 28 au gustus ziet er als volgt uit: om acht uur wordt er twee kilo meter gezwommen in het vijftig-meter-buitenbad van zwembad De Tweesprong. Elke tien seconden start er een zwemmer. De volgende af te werken sport is het wielrennen vanaf twaalf uur. De afstand van zestig kilome ter wordt afgelegd om de Haarlemmermeer. Voor de halve afstand steekt men ter hoogte van Beinsdorp de Haarlemmermeer dwars over. Het is de bedoeling dat, óm de vijf minuten, een groep van ongeveer twintig wielrenners vertrekt. Om half vijf start de twaalf kilo meter lange prestatieloop door Roelofarendsveen en Nieuwe Wetering. Van deze afstanden kan dus ook de helft worden afgelegd. Het verschil met een echte triat lon zit hem in het feit dat drie sportprestaties niet di rect achter elkaar hoeven te worden geleverd, maar ge spreid over de hele dag. De organisatoren denken op deze wijze een grotere groep sporters te kunnen interesse ren. Aandenken Ereprijzen zijn er niet te win nen. Iedere deelnemer krijgt een aandenken mee naar huis alsmede een mooi afge werkt certificaat met de per soonlijke tijden erop. Boven dien ontvangen de deelne mers aan het einde van de dag een lijst van de persoon lijke prestaties van iedereen. Op deze wijze kunnen de deelnemers zelf vergelijken en conclusies trekken. De tij den van het schaatsen wor den in de winter op de certi ficaten genoteerd. Het schaatsen gaat overigens op natuurijs plaatsvinden. De centrale plaats tijdens de vierkamp, waarvoor de Ra bobank zich bereid verklaard heeft om als sponsor op te treden, is sportcomplex De Tweesprong in Roelofarends veen. De organisatoren van het sportevenement hebben van ieder onderdeel een apart draaiboek opgesteld. 's Avonds besluit een barbecue bij „Jipi's Tweesprong" de vierkamp. Volgens organisa tor Sjaak Bouwmeester dient iedere zichzelf respecterende sporter, ongeacht zijn of haar leeftijd, aan deze sportvier kamp mee te doen. Hij voegt eraan toe dat het voor elke individuele deelnemer al een prestatie is wanneer men kans ziet alle drie de onder delen op één dag af te wer ken. Om groepsdeelname per ver eniging te bevorderen, zal een percentage van het in schrijfgeld uitgekeerd wor den aan de vereniging, waar de betrokken deelnemers als leden geregistreerd staan. De voorinschrijving sluit op 15 juli 1983. Nadere inlichtingen verstrekken Sjaak Bouw meester (tel. 01713-5433) en Richard Zoet (tel. 01713- 2260). DEN/REGIO CeidaeSommit donderdag30juni 1993 pagina5 LEIDEN De Werkgroep Energie Discussie, afdeling Leiden houdt vanavond een energiediscussie in de Stadsgehoorzaal. De heer Hellemans van de vereniging van gebruikers van Kracht werktuigen, de heer Zijlstra van het Centrum voor Energiebe sparing. de heer Braun van de provincie Zuid-Holland en de heer Bordewijk, wethouder van de gemeente Leiden en lid van het College van Beheer van het EBR, zullen dan discussiëren over de mogelijkheden en onmogelijkheden van de belangrijkste vorm van energiebesparing van nu, de warmte-kracht koppe ling. De bijeenkomst begint om kwart over acht en de toegang is gratis. De Werkgroep Energie Discussie stelt dat energiebesparing sinds de oliecrisis een peiler van het energiebeleid is geworden. De besparing op ons olie en gas verbruik is op gang gekomen. Dit niet alleen in de particuliere sector, ook de industrie zijn grote mogelijkheden voor energiebesparing, zoals het gebruik van af valwarmte voor de opwekking van electriciteit. Bij electnciteits- bedrij'ven gebeurt dit vaak door middel van stadsverwarmings projecten. Echter over stadsverwarming is de discussie nog gaande. In sommige gemeenten worden stadsverwarmingspro jecten teruggedraaid omdat het óf te duur ófwel niet energiebe sparend zou zijn. Er zijn veel mogelijkheden voor energiebesparing in industrie en tuibouw, maar veel komt niet van de grond. Eén van de gro te problemen is, volgens de Werkgroep Energie Discussie, dat men minder energie gaat gebruiken, zodat de centrales minder hoeven te draaien, terwijl er al veel te veel centrales bestaan. Ook stelt de werkgroep dat men onlangs bij Heineken in Zoeter- woude is overgegaan op een eigen warmte kracht-centrale. De installatie gebeurt in samenwerking met de Shell, die hiermee ervaring heeft. De werkgroep vraagt zich af waarom het Ener gie Bedrijf Rijnland, die toch ook ervaring heeft, zo'n initiatief niet oppikt en de Shell wel. Hierover kan vanavond gediscussieerd worden. Het forum is te vens de afsluiting van de tentoonstelling „Tegen de Stroom in", die tot vandaag te zien is geweest in de openbare bibliotheek. Voor degenen, die de tentoonstelling nog niet hebben gezien, wordt de tentoonstelling tot en met 7 juli gehouden in de Chris telijke Technische School aan de Vijf Meilaan 137 in Leiden. LISSE De Ren en Toerver- eniging „De Bollenstreek be gint zelf zaterdag al met de werkzaamheden voor de aan leg van een wielercireuit op het sportpark Ter Specke. Tij dens de vergadering van de hoofdbestuur van de RTV is besloten in te stemmen met de eigen bijdrage van 20.000 gul den die de vereniging moet bijdragen aan de aanleg van het circuit. Aanvankelijk was er vooral bij de toerafdeling weinig enthou siasme om het bedrag op tafel te leggen, omdat alleen de re latief kleine sectie renners ge bruik zou gaan maken van de baan. dat is echter niet het ge val. De toerafdeling wil ook voor recreatierijders wedstrij den gaan organiseren op het parcours. Het hoofdbestuur is dus met algemene stemmen akkoord gegaan met de bijdrage en gis teren al zijn enkele bestuursle den op pad geweest voor het verzamelen van materiaal. De vereniging probeert namelijk de kosten te drukken door zelf een tegelpad van 400 meter aan te leggen, hekken te plaat sten en een goede fietsenstal ling te bouwen. Ook zal de bouw van een nieuw clubhuis, het huidige werd voor drie jaar neergezet, maar staat er al tien jaar, worden uitgesteld. De RTV hoopt dat de gemeen te er na de bouwvakvakantie zorg voor draagt dat de rest van het circuit snel aangelegd wordt. Wel zal nog onderhan deld worden over mogelijke nadelige gevolgen voor de baan als die op niet-wedstrijd- dagen als parkeerterrein ge bruikt gaat worden. LEIDSCHENDAM De bodemverontreiniging in 't Lien blijkt mee te vallen. Alleen op en bij het terrein van de autosloperij in de tweede fase van 't Lien bij de Boslaan kunnen voorlopig geen woningen worden gebouwd. Het onderzoek dat Fugro in opdracht van het gemeentebestuur heeft gedaan, wijst uit dat het terrein in zijn huidige toestand ongeschikt is voor woningbouw. B en W. de eigenaar en de ge bruiker van het terrein zullen overleggen over te treffen maat regelen. Het overblijvende terrein in de tweede fase van 't Lien is door steekproeven onderzocht, maar de aangetroffen hoeveel heden olie, zware metalen, tolueen en aromaten zijn te verwaar lozen. Nieuwe pistolen LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeentepo litie gaat de in gebruik zijnde FN-pistolen vervangen door de Walther P5, zoals de minis ter van Binnenlandse Zaken in 1981 heeft voorgeschreven. De kosten voor 40 pistolen be dragen, inclusief holsters, kop pels en patroontassen, bijna veertigduizend gulden De enige die in de commissie Algemeen Bestuurlijke Aange legenheden (ABA) bezwaar maaktè was Cees Bergman (PPR/PSP). Hij stelde de on gewapende surveillance van de Londense politie ten voor beeld maar de overige vijf fractievoorzitters waren van mening dat het dragen van een wapen ook in het belang van de politieman kan zijn. De commissie adviseerde even eens positief op de aanschaf fing van een tweedehands auto als materialen-ambulan ce De wagen gaat gebruikt worden voor afvoer van fiet sen, motorfietsen en dergelijke bij verkeersongevallen en ver der voor archiefvernietiging, inrichten van stands bij voor lichting en posten door de re cherche. LEIDSCHENDAM Onder de titel „Hou de Starrevaart groen" heeft de Leidschen damse Land- en Tuinbouw- vereniging (LLTV) de provin cie een alternatief plan ge stuurd voor de Gecombineerde Starrevaart- en Damhouder polder. De provincie heeft vo rig jaar een globaal inrich tingsplan voor het gebied langsf de Vliet, tussen de be- bouwine van Leidschendam- zuid en de Kniplaan, vastge steld dat volgens de LLTV on voldoende rekening hield met de wensen van de betrokken agrariërs in het gebied. In het kader van de randstadgroen structuur werd een groot deel van de polder bestemd voor dagrecreatie. Een van de uitgangspunten van feet 'plan van de agrariërs is dat het agrarisch grondge bruik gehandhaafd moet wor den op plaatsen waar de grond geschikt is voor landbouw. In het plan van de provincie was bijvoorbeeld goede grond aan gewezen voor aanleg van een natuurplas terwijl moerassige grond agrarisch zou moeten blijven. Verder zou het agra risch grondgebruik zodanig moeten worden geconcen- treerchdat er levensvatbare be- driiven ontstaan en moeten voorzieningen als wandel- en rijwielpaden zo weinig moge lijk overlast bezorgen. Het ge bruik van grond door agra riërs zou bovendien moeten worden gehandhaafd op die lekken waar al bedrijfsge- ouwen voor de landbouw aanwezig zijn. De agrariërs vinden het ver der nódig dat er concentratie komt van de percelen die de rovincie al in haar bezit eeft. Voor een eventuele ruil zou een beroep kunnen wor den gedaan op de „aanpas singsinrichting' uit de ont- werp-landinrichtingswet. Om problemen te voorkomen zou de LLTV de intensieve recrea tie het liefst zien in het zuiden van het plan. Hierdoor zouden ook milder ontsluitingsproble men ontstaan De LLTV heeft eipenliik twee alternatieve plannen inge diend: een mét en een zonder natuurplas. Naar hun overtui ging is een plas geen nood zaak. De provincie heeft ech ter een vervangend natuurge bied nodig voor de Meeslou- werpolder die volgens vogel vrienden in de loop der jaren een uniek natuurgebied is ge worden. Het alternatieve plan van de LLTV wordt moreen waar schijnlijk besproken in de be treffende provinciale commis sie. Burgemeester W F. de Vreeze van Leidschendam gaat, vergezeld van enkele wethouders, volgende week met gedeputeerde Borgman praten over de invulling van de Gecombineerde Starre vaart- en Damhouderpolder Op het program staan tevens besprekingen over het recrea- tiesebied ..Vlietland" LEIDEN Meestal is het de gemeente, die in het het kader van de stadsvernieuwing aller lei leuke plannetjes ontwikkelt om de binnenstad een fraaier dan wel gezelliger aangezicht te geven. Bij tijd en wijlen zijn het ook niet-ambtenaren die een bruikbaar idee aan hun fantasie laten ontspruiten. Zo ook een vijftiental studenten van de afdeling bouwkunde van de Technische Hogeschool Delft. Zij kregen van hun docent 'als vingeroefening' de opdracht een theehuis aan de Prinsesse- kade, bezijden de Blauw- poortsbrug, te ontwerpen. Een historisch verantwoorde op dracht daar in vroeger jaren de Prinsessekade langs beide zijden was bebouwd. Rond 1910 moest de bebouwing langs het Galgewater wijken voor de elektrische tram die, als opvolger van de paarde- tram, ruim baan nodig had. De aanleg van een theehuis past zogezegd in het historisch per spectief van het gebiedje rond het Galgewater. Hier vinden de laatste jaren toch al diverse activiteiten plaats. Zo werd amper een jaar geleden het fel omstreden plan van een grachtje door het Kort Rapen burg gelanceerd, wordt bin nenkort de overkluizing van het Kort Rapenburg ver nieuwd en wordt over het Galgewater de Rembrandt- brug gebouwd. Volgend jaar wordt de Blauw- poortsbrug verbeterd en in het kader van al deze ontwikke lingen lijkt het een aardige ge dachte het Delftse initiatief se rieus te nemen. De ligging langs een drukke wandelroute nabij toeristische voorzienin gen als het rondvaartboten- centrum en de terassen langs de Beestenmarkt lijken een theehuis in ieder geval com mercieel haalbaar te maken. De ontwerpen van de vijftien studenten zijn geheel verschil lend wanneer het om de vorm van het theehuis gaat, wel is in alle gevallen uit gegaan van een opbouw op een vlonder die aan de grasrand langs de Prinsessekade ligt aange meerd. De gemeente heeft dan weliswaar de beschikking over 15 ontwerpen doch er zijn nog geen plannen om het idee op te pakken. Ir. J. Piret van de afdeling ste- debouw van de gemeente vindt het idee van de Delftse studenten niettemin te aardig om er niet wat reclame voor te maken. „We moeten maar eens kijken of het idee wordt opgepakt", aldus Piret: ,,'t Is als een zaadje wat je laat val len. Het is nu afwachten wat er uit voort komt". De maquette van het theehuis aan het Galgewater. Linstenaar ibcht aJtf kunstwerk lïtiebureau CHENDAM »arid met de bouw van nieuw politiebureau aan IVeurse Achterweg in Ischendam nodigt het ge- (ntebestuur kunstenaars documentatie eri/of ënschetsen in te zenden r een in het gebouw aan brengen kunstwerk. Het Jhikbare bedrag is onge- ]35.000 gulden. De op- n dIht wordt verstrekt op s' 6 van 50 procent materi- nieujosten en 50 procent ho- toium. nnen overleg met architect c ,.S. Flapper van het ar- rvepectenbureau Leesberg- t jjs ie Helmond is al geko- iginïVoor bet verfraaien van ^eJal. Hierbij wordt niet ge- iani<rt,aan een beeld of plas- ïderi raaar aan decoratie van men!r- wanden en plafond, dfOFbeeld door natuur- is eih banen in de vloer die ester in de wanden voortzet- ïaxi-Een werkgroep bestaan- aaniit architect Flapper, een 1 diserend kunstenaar, uitpsdhef Jansen, een lid rdej de Culturele Raad Leid- plusmdam en adjunct-direc- gen-i Bisschop van. gemeente- aa*jtè?r, zal uit de inzendin- l kunstenaars selecte- 1 °>jdië tegen een vergoeding aar gulden hun idee mo- zichluitwerken Mogelijkheid ze^IWending bestaat tot 22 )EDER GEGIJZELDE VERPLEGER:

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5