TAFEL Nieuwe arbeidsonrust in Vaticaan door gebeurtenissen bij Osservatore Romano Geldloze maatschappijis een heel fijne manier van samenleven de^lENE KORTE METTEN Hoorzitting tijdens assemblee Wereldraad over geloofsvervolging in de wereld DE TIJD brieven lezers ACHTERGROND £eidóc SouAO/nt donderdag 30 JUNI 1983 paginap Mgr. Lefèbvre (77) trekt zich terug 0e traditionalistische en door het Vaticaan geschorste Franse •aartsbisschop Marcel Lefèbvre (77) is gisteren afgetreden. Tij- cfens een plechtigheid in het Zwitserse Econe. waarbij hij de lei- ëïïng van de priesterbroederschap Pius X overdroeg aan de Duit- ?e priester Franz Schmidberger. zei mgr. Lefèbvre. dat de Ro- Vneinse curie wordt nog altijd wordt beheerst door modernisten. De dwaling verbreidt zich door de ketterij van de oecumene, zo %et hij. Tijdens de plechtigheid werden tweeentwintig priesters gewijd. Lefèbvre beschuldigde het Vaticaan ervan de gelovigen van de katholieke kerk te vervreemden en legde er de nadruk op, dat ♦lij de 2000 jaar oude traditie van de kerk wil behouden. De .priesterbroederschap Pius X beschikt momenteel over tachtig huizen, onder meer in Zwitserland, de Verenigde Staten. Italië, «West-Duitsland en Argentinië. Er zijn 125 priesters en 250 semi naristen. Onlangs werd bekend, dat de priesterbroederschap, die ?ich keert tegen de vernieuwingen die het tweede Vaticaanse concilie heeft ingevoerd met name ook in de liturgie van de mis, #ie St.-Clemenskerk in het Noordbrabantse dorp Gerwen wil ko- Paus bezorgd over teruggang roepingen in VS Paus Johannes Paulus II heeft in een brief aan de bisschoppen van de Ver enigde Staten zijn be zorgdheid geuit over het geringe aantal toetredin gen tot kloosterorden en congregaties in de VS. Tegelijkertijd maakt hij de instelling bekend van een bijzondere commis sie, waarvan de voor naamste taak het coördi neren en het verlichten van de pastorale taken voor de orden en congre gaties zal zijn. Tot pause lijk afgevaardigde in de nieuwe commissie is be noemd de aartsbisschop van San Francisco, kar dinaal John R. Quinn. Volgens de paus biedt het ..Heilig Jaar van de Verlos sing" een aparte gelegenheid voor de kloosterlingen hun dienst aan de kerk nieuw le ven te geven. Hij wees erop, dat in de afgelopen jaren de gemiddelde leeftijd van de leden van orden en congre gaties sterk is verhoogd, om- steeds minder jonge mensen voor het kloos terleven kiezen. Dit kan soms leiden tot een overbe lasting van de communiteits leden, aldus de paus. De bis schoppen van de Verenigde Staten worden in de loop van het jaar in Rome verwacht voor hun „ad limina-bezoek", waarbij zij onder meer ver slag uitbrengen van de stand van zaken in hun bisdom men. _De Osservatore Romano, het enige dagblad van Vaticaan stad verkeert in een crisis, al- "dus onze correspondent in Rome. De klap waarmee de ontslagen adjunct-hoofdredac- leur Don Virgilio Levi enkele tlagen geleden de deur achter ïich heeft dicht getrokken, "klinkt in de redactielokalen nog na. De twintig man tel lende redactie voelt zich nu ■helemaal stuurloos, omdat het pater Levi was die de laatste *es maanden de krant nog aan de gang had weten te houden. De Osservatore heeft weliswaar in naam nog een hoofdredacteur, de leek Vol- pini. maar deze wacht al zes maanden op herbenoeming. Pat pater Virgilio Levi een hoofdredactioneel commen taar op de voorpagina kon zetten, dat zo weinig spoorde met de officiële Oost-politiek van het Vaticaan, is tekenend voor de situatie. De Osserva tore is weliswaar een huisor gaan van de Heilige Stoel in de strikt juridische zin van het woord, maar tot afgelopen Zaterdag was het toch nog nooit voorgekomen in haar 123-jarige geschiedenis dat er iets in stond dat de paus en de hoge Vaticaanse autoriteiten niet beviel. Normaal had Levi met het staatssecretariaat moeten overleggen alvorens te schrij ven, dat de paus Walensa had opgeofferd aan de goede ver standhouding met generaal Jaruzelski. Maar volgens de .redacteuren die het bijna alle maal voor de ontslagen Levi opnemen, was op dat bewuste moment niemand van het staatssecretariaat te bereiken. Kardinaal Casaroli gaf niet thuis, evenmin als zijn plaats vervanger mgr. Somaio, met als gevolg, dat Levi maar schreef wat hij dacht dat goed was. Ook de laatste dagen zijn de aanwijzingen, dat de paus werkelijk druk op Walensa heeft uitgeoefend om zich te rug te trekken ten behoeve van de „nationale Poolse ver zoening"- sterker geworden, maar zolang de paus daarover in het openbaar verkiest te zwijgen, heeft zijn waarne mend hoofdredacteur nog niet het recht daarover te schrij ven. De Osservatore is geen gewone krant, die zich ook ten opzichte van haar eigen uitgever-eigenaar bepaalde vrijheden kan permitteren. De Osservatore maakt deel uit van het Vaticaanse systeem, en zal dus moeten accepteren niet op dezelfde rechten aan spraak te kunnen maken als die welke buiten de Vaticaan se muren al gebruikelijk zijn. De affaire Levi zal de reste rende redacteuren van de Os servatore Romano ertoe aan sporen wat meer normale kenmerken voor hun krant te claimen, maar of ze daarvoor bij de paus een welwillend ge hoor zullen vinden staat nog te bezien. De crisis bij de Os servatore bestaat namelijk al veel langer, want in 1981 gaf de paus aan zijn bibliothecaris mgr. Stickler de opdracht de hele redactie door te lichten. Daar is een rapport uit te voorschijn gekomen, waar in zoverre iets mee gedaan is dat alles op de redactie bij het oude is gebleven. Afgelopen maandag, na de uitbarsting van de Levi-affai- re heeft de paus mgr. Stickler weer bij zich ontboden en vol gens officiële mededelingen is daar slechts de toestand van de plaatselijke bibliotheek aan de orde geweest. Maar het verschil tussen wat in het Va ticaan officieel en wat waar is wordt groter naarmate de werkelijkheid voor de kerke lijke hiërarchie moeilijker te verteren valt. De twintigdui zend lezers van de Osservato re Romano moeten het eerste woord over het ontslag van de feitelijke hoofdredacteur van de krant nog lezen. Zij zullen dat waarschijnlijk ook nooit aantreffen tussen al die in ex- tenso afgedrukte redevoerin gen van de paus en tussen al •die uitvoerige moraaltheologi sche beschouwingen die dage lijks de pagina's van dit merkwaardige dagblad vul len. Niet zolang het Vaticaan weigert van zijn Osservatore een wat normalere krant te maken. Volgens niet officiële berich ten zou de paus in het najaar een algehele reorganisatie van de Osservatore Romano wil len, om van de krant een be ter voorlichtingsinstrument te maken. Niet alle redacteuren rekenen op een verandering in hun voordeel. Wat Virgilio Levi betreft, de man die de knuppel in het Vaticaanse hoenderhok gooide, hij heeft gezegd voor deze Osservatore niet meer werkzaam te willen zijn, in wat voor functie dan ook. En van het door de paus afgekeurde hoofdartikel over Walensa heeft hij nog geen woord ingetrokken. Een delegatie van de Poolse bisschoppenconferentie on der leiding van kardinaal Glemp is vandaag in de Ita liaanse hoofdstad aangeko men voor een verblijf van een week. Van de delegatie maken onder anderen deel uit kardinaal Macharski van Krakau, bisschop Bednorz van Katowice en aartsbis schop Henryk Guibinowicz van Wroclaw. Als gebaar van de Poolse autoriteiten in het kader van het pausbezoek mogen vijf duizend Poolse kinderen als nog naar het westen, zo meldt het „Bisdomblad" van Den Bosch. De kinderen gaan onder meer naar Italië, Nederland en de Bondsrepu bliek. Er zullen er ongeveer honderd naar Nederland ko men, van wie dertig naar Nij megen. De Tsjechische priester Frantisek Lizna is gisteren vrijgelaten, nadat hij een ge vangenisstraf van twintig maanden had uitgezeten. De jezuïet Lizna is een van de ondertekenaars van Charta 77. Vadim Schtscheglow, een Russisch-orthodox lid van het „Christelijk comité voor de verdediging van de rech ten van de gelovigen" te Moskou, is gisteren in Wenen aangekomen, na eerder uit de Sovjet-Unie te zijn uitge wezen. Schtscheglow zei na zijn aankomst, dat het comité nog wel bestaat, maar bloot staat aan zware vervolging door de autoriteiten. Schtscheglow, die als wis kundige werkzaam is ge weest in het Russische minis terie van Gezondheid, heeft sedert de arrestatie van de Russisch-orthodoxe priester Gleb Jakoenin diens functie binnen het comité vervuld. De naam van Jakoenin is ge geven aan een hoorzitting, die tijdens de algemene ver gadering van de Wereldraad van Kerken te Vancouver zal worden gehouden. Doel hier van is de aandacht van de kerken te vragen voor de ge loofsvervolging in vele delen van de wereld. Tijd en plaats zijn bovendien te verstaan als een protest tegen de wereld raad, die dit onderwerp niet op de agenda heeft gezet. De Jakoeninhoorzitting, georga niseerd door Christian Soli darity International (CSI) te Zurich, wordt van 21 tot 26 juli gehouden en valt voor een deel samen met de as semblee van de wereldraad. Gleb Jakoenin werd in 1979 tot vijf jaar gevangenisstrat veroordeeld. Als leider van genoemd „Christelijk comité ter verdediging van de rech ten van gelovigen" had hij zich volgens de aanklacht schuldig gemaakt aan „anti- -Sovjet propaganda en las ter". In 1975 had hij de vori ge algemene vergadering van de wereldraad, toen in Nairo bi (Kenia) bijeen, per brief op de vervolging van gelovigen in de Sovjet-Unie gewezen. Dit leidde ter vergadering tot heftige discussies tussen deel nemers uit Oost en West. Op de hoorzitting in Vancou ver zullen over de situatie in hun geboorteland spreken de Russische dissident Patjana Goritseva, de Ethiopiër ar. Aradon Tedla, de Zuidafri- kaanse predikant Nico Smith, de Nicaraguaan Um- berto Belli en mevrouw Frankie Williams uit Guate mala. Namens de Wereldraad van Kerken weersprak me vrouw Nancy Clark van het bureau van de wereldraad in New York beschuldigingen als zou de oecumenische be weging het vraagstuk van de godsdienstvrijheid negeren. Zij noemde onder meer acti viteiten van de Wereldraad ten behoeve van Kopten in Egypte, leden van de Pink sterbeweging in de Sovjet- -Unie en de Raad van Ker ken in Zuid-Afrika, die mo- nenteel een regeringsonder- zoek te verduren heeft. £cid6cSomant Stakingsrecht ambtenaren P l'J 1 ng HET deze week door minister Rietkerk van binnenland! zaken gepresenteerde voorontwerp van wet waarin het si kingsrecht voor ambtenaren wordt geregeld, is door de org; nisaties van de meest betrokkenen, de ambtenarenbondei uiterst kritisch ontvangen. Het felst reageerde de in het algi meen vrij gematigde CNV-ambtenarenbond CFO die htt^ voorontwerp als volgt karakteriseerde: „Gezien het lijstje uitL-jg sluitingen in de voorgestelde stakingswet is er maar één conljbe clusie: pure discriminatie". De bonden keren zich vooral tegen de rij uitsluitingen dif voor grote groepen ambtenaren op een wettelijk stakingsverL-* bod neerkomen. Want als Rietkerk het heeft over strijdj) krachten, politie, brandweer, personeel van elektriciteits- ei) waterleidingsbedrijven en mensen van inlichtingen- en veii. ligheidsdiensten plus leden van de rechterlijke macht, amW tenaren van de directie luchtverkeersbeveiligingen en tal- van anderen, duidt hij op vele tienduizenden mensen. En voor de overige ambtenaren wil de minister in overleg me de betrokken bewindslieden de mogelijkheid open laten een, staking te verbieden; in elk geval moet zo'n actie 48 uur vaA te voren worden aangemeld. In tijden van oorlog en oorlogsf^ gevaar of in andere buitengewone omstandigheden kan vol gens het voorontwerp worden bepaald, dat het de ambtena) ren in het geheel niet is toegestaan aan een collectieve actij deel te nemen. DOOR met zoveel woorden in het voorontwerp vast te legj gen, miskent de bewindsman de loyaliteit waarvan ambtena ren in ons land blijk plegen te geven. HeT voorontwerp gaat op een aantal punten helaas verd_ dan een eerder ontwerp van de toenmalige minister Wiegit^ uit 1980. In het stuk zijn zaken opgenomen die heel logiscL zijn en waarvan ook de ambtenarenorganisaties de juistheil zullen onderschrijven. Maar andere onderdelen worden doctf de organisaties terecht onaanvaardbaar genoemd en boverJ dien ademt het stuk zelfs een geest die de ambtenarenorgan saties niet ten onrechte als beledigend ervaren. De minister zal eerst maar eens moeten uitleggen waaroor! hij bijvoorbeeld zijn voorganger Rood, een deskundige op d», gebied, niet heeft gevolgd; mr. Rood wilde geen stakingsweijdc omdat het Europese Sociaal Handvest voor zichzelf spreekibio waarbij Nederland wat betreft de ambtenaren een bepaalfcin voorbehoud zou kunnen maken. De CNV-bond merkte ojjn dat het voorontwerp zou suggereren dat amtenaren snel naatfin het stakingswapen zouden grijpen, hetgeen in ons land in hetfe geheel niet het geval is. En waarom gaat de minister niet ir op het voorstel van de Centrale van Middelbare en Hogerf0* Ambtenaren om het stakingsverbod alleen op militairentr^ laten slaan en voor het overige de rechter te laten spreke^ Lr Gelukkig gaat het nog maar om een voorontwerp. Er dietyoo nog fors aan geschaafd te worden. deu WISSELEND BEWOLKT DE BILT (KNMI) Het is len. De temperatuur is de kd morgen wisselend bewolkt en mende nacht ongeveer 10 gra® er kan nog een enkele bui val- 8TH71 Vissoep met groenten en brood yoghurt met vruchten Voor twee personen hebt u nodig: 400 g hele wijting, 1 liter water, zout, ui, 1 wor teltje, peterselie, selderij, tijm, 2 lepels olie, 1 ui, paar worteltjes, 100 g champignons, 200 g brocco li, 2 tomaten, 50 g garna len, selderij, peper; brood, boter naar behoefte; 6 dl yoghurt, 100 g aard beien, basterdsuiker naar smaak, 1 banaan, 1 lepel ci troensap. Verwijder zo nodig het buik vlies van de vis en spoel hem af. Breng het water aan de kook met voldoende (even proeven) zout, grove stukken ui en wortel, takken peterselie en selderij en met tijm. Leg er de-vis in en laat hem gaar worden in circa 12 minuten. Bij-gare 'vis laat het vlees ge makkelijk los van de graat en het ziet door en door wit. Haal de vis dan uit de pan en laat de bouillon nog opstaan. Neem het~vlees van de vis en doe de restanten (kop en graten) te rug in de bouillon. Laat die nog twintig minuten trekken en zeef hem dan. Fruit de klein gesneden ui in de olie lichtgeel, bak vervol gens even dunne schijfjes wor tel en plakjes champignon mee, dan de in roosjes en dun ne plakjes verdeelde broccoli en als laatste de ontvelde en klein gesneden tomaten. Smoor (is met deksel) de groenten net gaar. Doe er de visbouillon bij, het in eetbare itukjes verdeelde visvlees en de gewassen garnalen. Laat de soep heet worden en maak baar af met fijn geknipte sel derij en peper. Geef er brood met boter bij. Leg een natgemaakt doekje in een. liefst plastic, zeef, schenk ?r de yoghurt in en laat deze enige uren staan. Zet de klei ner gesneden aardbeien een noosjeweg met basterdsuiker Schep de dikker- geworden yoghurt uit het doekje, doe het jitgelekte water weg. Meng olakjes banaan met citroensap, aardbeien en yoghurt en voeg eventueel meer basterdsuiker toe.. JEANNE 9? Het is een beetje zomeren in de opiniebladen. Veel lezens waardig. maar weinig indrin gends. De „ombouw" van de VARA, Suriname, de kruis raketten zijn de onderwerpen die door meer dan één blad worden bekeken. Daarnaast luchtige kost. De Nederlandse politiek rond een economisch embargo van Zuid-Afrika lijkt heel troe bel, schrijft de Haagse Post. Vooral Jan Nico Scholten van het CDA speelt er een grote rol in. Zijn motie daar toe werd aanvaard. Het ge volg: „Nu is het weer een open wedstrijd van de Kamer met het kabinet en met mi nister Van den Broek. Hij zal toch terug moeten komen in de Kamer met de zaak en dan zullen we zijn voorstel len toetsen aan de interpreta tie van mijn motie zoals die door de meerderheid van de Kamer wordt gegeven. En die uitleg stemt overeen met de mijne. Die wet komt er. Wanneer? Wij denken aan een termijn van drie jaar". Journalistiek bedrijven in Zuid- en Middenamerikaanse landen blijft een hachelijke zaak. De Haagse Post brengt een reportage uit Honduras waarin wordt verteld over een nieuwe schietpartij op verslaggevers. Is de heterosexualiteit voor bij? vraagt het blad zich af en brengt een verslag van het homocongres en de homo nacht. Uitspraak: „Ik krijg de indruk dat ze niet alleen vra gen of ze hun eigen leefstijl mogen hebben maar boven dien nog willen dat mensen die het anders doen langs de kant staan te applaudisse ren". Het moderne café, de tegen hanger van het bruine, is het omslagartikel van de Haagse Post. Veel spiegels, veel cocktails, weinig uitgespro ken leed. zien en gezien wor den. „Politiek wordt hier als vervelend ervaren, het wordt geïdentificeerd met loketten, formulieren en ambtenarij. Steeds meer stapt men bin nen met De Telegraaf onder de arm, van de ellende uit De Volkskrant die vroeger in de bruine café's gesprekstof op leverde, blijft men volgaarne verstoken". Generaal Rogers, opperbevel hebber van de NAVO, zegt over een mogelijke derde we reldoorlog: „Het risico van een in Europa beginnende oorlog is groter geworden, maar het is nog steeds heel klein. Waar ik banger voor ben is dat een conflict elders in de wereld, bijvoorbeeld om de olie in het Midden- Oosten, naar Europa over slaat". De paus kijkt de lezer aan vanaf de voorpagina van Hervormd Nederland. Het blad vraagt zich af welke strategie er achter de vele reizen van de paus zit. „Wel ke logica of welke inconse quentie steekt er achter het optreden van de paus ener zijds in Latijns-Amerika en anderzijds in Polen. Ginds wil hij priesters en volk af houden van politiek, hier in Polen zet hij ze ertoe aan. Het gaat de paus niet om het principe van de politiek, al doet hij het zo voorkomen. Het gaat hem om de inhoud ervan. In Latijns-Amerika wordt het katholieke vojk, worden de armen meer en meer socialistisch. Dat wil de paus niet. In Polen wordt het communistisch geregeerde volk weer sterker in zijn ka tholieke weerstand. Dat wil de paus graag". „Er wordt ongelooflijk veel creativiteit gesmoord", zegt een bedrijfsadviseur, die een zacht standpunt inneemt over geld en goed: „Als men sen geen geld hebben maar wel een behoefte, dan moet de maatschappij daar oplos singen voor kunnen aanbie den. Ik vind de geldloze maatschappij in een buurt waar men leeft van eikaars diensten een heel fijne ma nier van samenleven".. Het leven van een beginnen de tennisster, zoals Marcella NAVO-generaal Rogers: De kans op een oorlog in Europa is nog steeds heel klein. Mesker gaat niet over rozen. Hard werken en dan is het op. En daarna? „Daarna kan ik hier nog dertig jaar met het huisje-boompje-beestje zitten; dingen doen waar ik nu helemaal geen tijd voor heb. Gewoon simpele dingen, zoals iedere dag koken", zegt De doodsstrijd van de VARA. Zo noemt De Tijd deze week het proces dat zich afspeelt in en rond de arbeideï'somroep van weleer. Duidelijk is dat er meer gewone programma's moeten komen voor gewone mensen. Een VAR A-man: „Laatste belangrijke reden van de achteruitgang: de ge seculariseerde klassestrijd. Ik denk dat mensen in een soci alistische identiteitscrisis zit ten. We willen allemaal wel progressief zijn, maar wat doen we: vechten voor wat we hebben, voor een plekje en het salaris, voor de macht. Behoudzucht!" Is het een achterhoedege vecht van de bisschoppen zich tegen euthanasie te ver zetten? „Hoezeer de bisschop pen zich vanuit hun overtui ging verplicht achten te blij ven strijden, het lijkt er wel sterk op dat zij opnieuw met een achterhoedegevecht be zig zijn. Op den duur valt im mers tegen een maatschappe lijke ontwikkeling niet op te boksen. De veranderende op vattingen zullen door wets wijziging of door een andere interpretatie van de wet lei den tot liberalisering van euthanasie. Het is een achter hoedegevecht, zelfs waar er nog altijd grote partijen als het CDA in deze kwestie op- vatttingen huldigen die dicht bij die van de bisschoppen liggen. Maar ook nu weer zal zich het zeldzame geval voor doen dat PvdA en VVD el kaar vinden om die liberali sering mogelijk te maken". Amerika stuurt een nieuwe ambassadeur naar Neder land, een „zware man". „Ne derland is een post waar onze carrièrediplomaten erg op hebben zitten azen. De be noeming is tot stand geko men na een harde concurren tiestrijd binnen de regering", zegt een Amerikaanse sena tor. De schrijver Naipaul prijkt op de omslag van De Tijd, dat deze week een serie van vijf artikelen start onder de titel Proloog voor een auto biografie. De afgang van Arafat, wiens karakteristieke gezicht op de omslag prijkt, wordt breed uitgemeten in Elseviers Ma gazine. Hij verloor op vele fronten, maar hij is een meester in het overleven. Dat heeft hij bewezen. Over de breuk binnen de PLO zegt hij: „Politiek gezien versterkt het onze positie omdat nu het bewijs geleverd is dat de Pa- lestijnen de sterkste groepe ring vormen in dit gebied. In het militaire vlak is het ge volg nadelig in onze strijd te gen Israël. Het spijt me dat ik dat moet zeggen, we hebben onze problemen, maar daar komen we wel uit". Margaret Thatcher is naar haar recente overwinning nog een resolutere ijzeren lady geworden dan ooit tevo ren. De Britten hopen op wat meer menselijkheid. Profes sor John Adair van de Uni versiteitvan Surrey die bezig is met een boek over wereld leiders zegt: „Margaret That cher kan een groot staatsman worden maar dan moet ze wel wat humaner worden. Lukt haar dat, dan zal ze het zelfde niveau bereiken als Churchill en Roosevelt". Secretaris-generaal Van den Berg van het ministerie van Sociale zaken moet met zijn mensen werken aan het af slanken van onze welvaarts staat. Hij heeft er zo zijn ei gen ideeën over. Over zwart werken: „Iedereen praat over dat zwartwerken. En natuurlijk kan dat waar zijn, maar ik zou toch echt niet weten wat je er tegen kunt doen. Je kunt hoogstens zeg gen dat het verschijnsel bij een nog grotere werkloosheid en het verlagen van de uitke ringen sterker zal toene men". Over werktijden: „Als we weer op zaterdagochtend gaan werken en een paar avonden per week openblij ven zijn een hoop van die ideeën veel gémakkelijker en flexibeler te verwezenlijken. Waarom zou de Arbeidsin spectie niet op zaterdag kun nen werken, zouden de ar beidsbureaus niet 's avonds open kunnen zijn? Als we blijven denken in traditio- neeL_gegroeide patronen-, ko men wé er nooit uit". „Het grote vergeten is begon nen", zegt De Groene als het over de decembermoorden in Suriname gaat. Nog geen ze ven maanden nadat vijftien Surinamers in koelen bloe den werden omgebracht, ver richt ambassadeur Herren- berg de aftrap bij een voet-, baltoernooi in de Bijlmer. „Dat is misschien wel het meest tragische van de Suri naamse revolutie. Wel be wustwording van driehon derd jaar uitbuiting maar over het jongste verleden wordt gezwegen als het graf". Nieuwe vormen van werk loosheidsbestrijding worden overal geprobeerd. Komen ze Marcella Mesker: het leven gaat niet over rozen. in Nederland nauwelijks van de grond, in Londen lukt het wel. Een van de leiders: „Een eiland van socialisme in Lon den te vestigen is natuurlijk onmogelijk, maar ik vind niet dat je moet wachten dat alles gelijktijdig in het hele land of in heel Europa ge beurt. Dan kun je eindeloos wachten". „De minister van defensie sterft, maar geeft zich (nog) niet over". Die kop geeft Vrij Nederland deze week zijn voorpagina mee. Buiten landse Zaken schijnt te heb ben gewonnen van Defensie, oftewel Van den Broek ver sus De Ruiter. De laatste over betogingen tegen kernwa pens: „Honderdduizend men sen vind ik een heel indruk wekkend gezicht en het zegt me ook wel wat, maar drie zetels in de Kamer vertegen woordigen ook honderddui zend mensen. We moeten ons blijven beroepen op de parle mentaire democratie". Vrij Nederland: „Een minister met zulk een gedachtengoed moet voor een aantal „ouder wetse" militairen net zo vreemd en onhanteerbaar zijn als een claris voor bezoe kers van Club 26". Jan Raas is op het oorlog spad. Waarom een conflict met Post? Post zelf: „Hij wil ook baas worden van een ploeg. Ja en dat kan niet bij mij, zo zit ik niet in elkaar. Dat Raas een ploeg wil, kun je hem niet kwalijk nemen,, alleen is hij nog te jong, je kunt niet èn renner zijn èn ploegleider spelen". Sommige burgemeesters kunnen zich niet uitwerken boven een dorpsrel. Zoals in Aardenburg, waar de ruzie om een carillon de dorpspoli tiek bepaalt. Een lezenswaar dig verhaal. den. De middagtemperatuur i circa 17 graden. Er waait eerlij matige noordwesten wind. Eert, depressie boven Zuid-Noorwe-u gen heeft dagenlang het ween, in onze omgeving bepaald. Dil lagedrukgebied trekt langzaarab via Denemarken naar het oos ten. Van de Oceaan breidt een! hogedrukgebied zich via Enge-tj^ land naar de Noordzee uit. AlsJ,j gevolg daarvan neemt in land de kans op buien af. W«*r Max Min Naar- £0É temp lamp slag Cai Amsterdam regen 17 13 5 Eindhoven regen Vlissingen Aberdeen Barcelona Berlijn onbew. 29 21 0 8 mmVar 9 0.6 rrwrt||jj^ iwKj regen 18 15 0.2 mmdje 20 13 0 ram 23 10 0 n Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Voorlichting /oorlichting. Daarvan hebben we echter nog weinig gemerkt.pu Integendeel. Met het riool-I recht slaat het zelfs behoorlijkrF door naar de andere kantp®: Voor zover wij weten, kan eenjje' burgemeester niet zomaar te-re gen een besluit van de staats-r?. secretaris ingaan. De burge-J'J meester zegt echter in deVa krant, dat hij het besluit varir® de staatssecretaris aan zijnJoc laars lapt. Het is de zoveelste?6 uit de rij van slechte, onvolle-T£ dige en zelfs valse voorlichting0 gen uit de rioolrechtreeks. tia Wij schrijven deze brief, om-*1' dat we merken dat er bij deï'11 mensen ook nogal wat ondubfr* delijkheid heerst over wat er®3 nu eigenlijk aan de hand is.^( Wij vragen dan ook om in het"e vervolg wat meer respect voorfe de burgers van de gemeente^ Sassenheim in acht te nemenv3 en inderdaad meer en betere*1® voorlichting te geven. En nietpe alleen over het rioolrecht. Tevens vragen wij ons af, ofovl op deze manier zo'n nieuw-C® jaarsreceptie niet meer is danr' een dure poppekast, die injP deze tijden niet meer past. Namens SP Sassenheim Frans Sueters

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2