£eicUc Qowuvnt f CD^tegenbetaling abortus in kliniek door ziekenfonds CDA geeft toe: minimum jeugdloon gaat morgen omlaag Ei, ei BON Haagse meisje al bijna drie weken spoorloos LEZERS AL VAN START IN TOUR DE FRANCE _Vlissingse jongen redt drie mensen mw In de golven verdwenen Winkelier mag dief niet meer zelf straffen Aangepaste straf voor antisemitisme ^CcidocSoutcmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AAtel.071 -122244 Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden. Direcleur-hooidredacleur: I.I.Hallewas. Chefredacteur: Wim Buiileweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes! 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61.25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/mvri)dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lossenummersf 0,80. Donderdag 30 juni 1983, 74e jaargang no. 22615 HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur 18 graden. Matige tot krachtige wind. Zon op: 05.23; onder: 22.03. Schev. hoog water: 7.28 en 20.07; laag water: 3.24 en 15.31 uur. DEN HAAG De 14-jarige Nelleke Wakum uit Den Ic*1} Haag is sinds zaterdag 11 juni zoek. Het meisje is die dag voor het laatst gezien met een onbekende man in een dis cotheek in Scheveningen. Het zusje van Nelleke Wakum heeft hen in de namiddag in een zandkleurige auto Zien i stappen. De politie vermoedt dat het meisje tegen haar wil is beland in de prostitutie- en/of drugswereld. Groot- pe Sjncjs n junj vermiste scheepse zoekacties hebben tot nog toe niets opgeleverd. Nelleke Wakum-(14). Nelleke Wakum was de be- De wielerprofs kunnen nog lekker een dagje uitrusten, maar van deze krant is de Tour de France eigenlijk al lang begon start op dinsdag van onze traditionele Tourprijsvraag, stromer gen al weer binnen. Het spelelement plus de dagelijkse kans oj van een Tourfiets betrekt velen actief bij het grootste u' reld. In tegenstelling tot vorige jaren ontbreek Geen vragen dus in de trend van: „Welke rejg want dat mocht niet meer van de minister van justitiï vragen in strijd met de wet op de kansspelen. Het zou bovendien de belan gen van de Nationale Sporttotalisator schaden. De lezer wordt daarom dit jaar getest op zijn parate kennis of speurzin. Het antwoord op de vraag van gisteren, vraag 2, moet overigens vóór 2 juli bij ons binnen zijn. Zie ook pagina 12. Noorse marine zoekt opnieuw naar duikboot OSLO In het Noorse Andsfjord, ten noord westen van Narvik, is een zoekactie begonnen naar een onbekende duikboot. Dit heeft de commandant van de Noorse marine gister avond meegedeeld. Volgens de marinecommandant heeft een pa trouilleboot gistermiddag twee maal sonar con tact gehad met een vermoedelijke duikboot. Vijf fregatten en een vliegtuig voor duikboot- bestrijding zijn naar het fjord gestuurd. Een van de fregatten heeft gisteravond een salvo van tien anti-duikbootraketten afgevuurd. Het AndsQord ligt dicht bij een Navo-luchtmacht- basis. Twee maanden geleden werd ook al in de Noorse wateren ten zuiden van Bergen, overi gens tevergeefs, naar een onbekende duikboot gezocht. Liefdesnestje in Zwitserse gevangenis AARGAU De vriendin van een gedeti neerde in de strafgevangenis van Lenz- burg in het Zwitserse kanton Aargau heeft vier weken lang bij haar man in de cel gewoond voordat het liefdesnestje werd ontdekt. De 39-jarige vrouw had de 44-jarige ge vangene op 25 mei bezocht. Toen het be zoekuur was afgelopen smokkelde hij haar op weg naar de uitgang naar zijn cel. Pas op 24 juni werd dat ontdekt, toen een bewaker een vrouwenstem hoorde. De verantwoordelijke man van het kanton Aargau zei gisteren dat zelfs aan het hu mane regime in de gevangenis van Lenz- burg grenzen zijn. De bewaking schiet te kort, zo zei hij en er is niet voldoende con trole op het bezoekuur. wuste zaterdag met vrien den, vriendinnen en haar zusje op de rollerskatebaan in Scheveningen. Daar maakten zij kennis met de onbekende man. Deze, luiste rend naar de naam 'Regi', bood Nelleke en haar zusje aan iets in een discotheek te gaan drinken. Uit de Nelleke aangeboden cola heeft haar zusje een slok genomen. Na dat Nelleke met de man in de auto wa6 vertrokken werd het zusje lichtelijk on wel. In het ziekenhuis werd geconstateerd dat in de cola vermoedelijk een drug is ge- [gooid, aldus de politie. KLEVERSKERKE Een 18-jarige bromfietser uit Vlis- singen, R. Keyzer, heeft gister avond drie mensen het leven gered. Hij toerde op zijn brom mer in de omgeving van Kle- verskerke en zag vlak voor zich een auto op zijn kant de sloot inschieten en omslaan. Alleen de wielen waren nog boven water. Hij sprong te wa ter, opende het portier van de auto bevrijdde de 26-jarige me vrouw J.G.K. en haar 30-jari- ge echtgenoot C.K. uit hun be narde positie.Toen hij het echtpaar aan de wal had ge bracht, bleek het driejarig dochtertje nog in de auto te zitten. De jongen dook op nieuw en haalde ook het kind uit de auto. Reagan maakt reclame voor James Bond WASHINGTON Televisie kijkers in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zullen de Amerikaanse president Reagan binnenkort reclame zien maken voor James Bond- i films. In een speciaal voor de nieuwste Bond-film „Octopus- sy" gemaakt spotje prijst Reagan geheim agent 007 als een „hedendaagse versie van de grote helden die af en toe in de geschiedenis opduiken". Kennelijk doelend op zijn ei gen carrière besluit de presi dent: „Natuurlijk zullen som migen zeggendat James Bond maar een held in een film is. Maar we moeten allemaal er gens beginnen". Bejaarde man in garage aangereden VOORBURG Een bejaarde Voorburger (68) heeft gister middag beide benen gebroken toen hij in een garage aan de Nicolaas Beetslaan in Voor burg klem kwam te zitten tus sen een auto en een garage deur. Het ongeluk gebeurde toen een 50-jarige Voorburgse, in opdracht van een monteur, haar auto startte terwijl deze nog in de versnelling stond. De auto schoot vooruit. Het slachtoffer kon niet op tijd wegspringen. Hij is opgeno men in het Diaconessenhuis in Voorburg. Volgeladen caravan gestolen VOORBURG Een voor ver trek gereedstaande caravan is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit de Nico- laas Beetslaan in Voorburg. De caravan met een dubbel slot j vastgekoppeld aan de auto en met een ketting vast aan een j lantaarnpaal, was reeds gevuld met alle benodigde kampeer- i spullen, een tent een een op blaasbare boot. De schade is nog onbekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-Ka- merfractie wil niet dat de zie kenfondsen geld gaan vergoe den voor abortussen die in een abortuskliniek zijn verricht. De fractie heeft geen bezwaar tegen betaling door het zie kenfonds van een abortus ver richt in een ziekenhuis, waar het gaat om gevallen met „me dische indicatie", bijvoorbeeld doordat de gezondheid van de moeder ernstig gevaar loopt. Na een langdurige en diep gaande discussie is de CDA- fractie gisteren tot dit besluit gekomen. Vrouwen die zich in een kliniek willen laten abor teren, omdat zij geen kind wil len, moeten daarvoor maar een aanvullende particuliere ziek tekostenverzekering afsluiten, aldus de fractie. Het CDA staat hiermee lijnrecht te genover zijn coalitiegenoot, de VVD. De liberalen bepleiten opne ming in het ziekenfondspakket van alle abortussen die in wettelijk er kende ziekenhuizen of klinieken zijn verricht. In het kabinet moet binnenkort de knoop worden door gehakt-over de vraag of abortus in het ziekenfondspakket moet wor den opgenomen. Het onderwerp is al enkele malen in de ministerraad aan de orde geweest. Ook in het ka binet staat de mening van de CDA- ministers haaks op die van hun VVD-collega's. Volgens de alge meen in het CDA heersende opvat ting mag men de grote groep Neder landers die tegen abortus is, niet dwingen via het ziekenfonds mee te betalen aan het onderbreken van zwangerschappen. Het Britse bevoorradingsschip Spearfish verdween gisteren in korte tijd onder golven na dat het lek was geslagen tegen een van de pijlers van de Penrod 85, een booreiland voor de kust van het Engelse eiland Whight, dat het net van nieuwe voorraden aan het voorzien was. De zes opvarenden van de Spearfish werden gered, het booreiland liep geen noe menswaardige schade op. DEN HAAG De mini mum jeugdlonen gaan vanaf 1 juli met ruim tien procent omlaag. De CDA- fractie in de Tweede Ka mer gaf gisteren verras senderwijs haar verzet te gen deze ingreep op door haar motie, waarin dat verzet tot uitdrukking kwam, in te trekken, naar het heette in het vertrou wen dat de bedoelingen ervan toch nog gereali seerd zullen worden. De PvdA haastte zich vervol gens om eenzelfde motie in te brengen, maar deze werd verworpen. Het probleem van het CDA was, dat voorkomen moest worden dat de minimum jeugdlonen nu verlaagd zou den worden en dat de jonge ren later bij een verkorting van de werkweek opnieuw zouden moeten inleveren. Dus verlangden de christen-demo craten dat het nieuwe, ver laagde jeugdloon zou gelden voor een 36-urige werkweek. Minister De Koning verklaar de meteen en hij herhaalde dit gisteren toen de motie in stemming zou komfen dat hij slechts bereid was met werkgevers en vakbeweging te gaan praten over invoering van een 36-urenweek zonder dat dit gevolgen heeft voor de jeugdlonen. Geen voorschrift dus, slechts een aansporing. En de minister voegde eraan toe, geen hooggestemde verwach tingen te hebben over de uit komst ervan. Dubbelop korten bleef dus mogelijk en daarte gen bleef het CDA zich krach tig afzetten. Het was dan ook een verras sing en het verwekte hilariteit, dat mevrouw Oomen, de in- dienster van de motie, gisteren opeens haar weerstand opgaf en de motie liet afvoeren. Haar argument: Goede ver wachtingen van het overleg van de minister met de sociale partners (in het najaar) terwijl dankzij een overgangsregeling de minimum-jeugdloners van dit moment er in inkomen niet op achteruit gaan. Na dat overleg zou, bij de behandeling van een nog in te dienen jeugdwerkplan, de zaak nog eens nader kunnen worden bezien. Pagina 9: Bedragen jeugd loon en bijstandsuitkering op 1 juli DEN HAAG De procureurs-generaal bij de ge rechtshoven hebben besloten dat alle winkeldiefstal len, hoe klein ook, zullen worden geregistreerd bij de politie, ook al wordt geen proces-verbaal opgemaakt. Zodra een winkeldiefstal wordt aangegeven, is de politie ver plicht ter plaatse te verschijnen. Indien de winkelier de zaak niet aangeeft en die zelf afdoet, zal hij niet mogen overgaan tot sancties aangezien dit in onze samenleving aan de over heid is voorbehouden. Staatssecretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) heeft de Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf (MKB) gisteren laten weten, dat minister Kort hals Altes (Justitie) het met deze besluiten eens is. Volgens Van Zeil is daarmee tevens een eerder denkbeeld om win keldiefstallen met een waarde van minder van 50 gulden niet te vervolgen, vervallen. LPG morgen goedkoper ROTTERDAM De prijs van LPG (autogas) gaat morgen met 1,7 cent per liter omlaag als gevolg van dalende prijzen op de internationale markt. De gemiddelde prijs bij de zelf- tankstations zal 77,9 cent zijn. Morgen gaan daarentegen de prijzen van benzine met ge middeld 11,4 cent omhoog als gevolg van de stijging van de accijns. Bij zelftankstations gaat men 183,8 cent betalen voor super en 177,8 cent voor normale benzine. De prijs van dieselolie blijft op 112,2 cent. Kind gewond bij aanrijding DEN HAAG De tien jaar oude Sylvia I.E.F. uit de Ek sterlaan in Den Haag is gister middag bij een verkeersonge luk op de Sportlaan gewond geraakt. Het meisje stak ter hoogte van de Eksterlaan van achter een stilstaande bus de rijbaan over en werd frontaal aangereden door een auto, be stuurd door een 53-jarige man uit Utrecht. Het slachtoffertje werd met een bovenbeen- en bekkenfractuur opgenomen in het Rode Kruis-ziekenhuis. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Derde kind voor Willeke Lerby NAARDEN In het Dia- conessenhuis in Naarden heeft Willeke Lerby-Al- berti dinsdag het leven ge schonken aan een vijftig centimeter lange en zeven pond wegende zoon, Kay Sören. Het is Willeke's derde kind uit even zovele huwelijken. Op 1 augustus vertrekt het gezin naar Zuid-Duitsland waar Sören Lerby bij Bay- ern-Milnchen gaat voet ballen. NOS boos op Mart Smeets HILVERSUM Televisie commentator Mart Smeets van Studio Sport moet zich morgen bij de Raad van Beheer van de NOS verantwoorden voor kri tiek die hij in het openbaar heeft geuit op zijn chef Cees Boerhout. Boerhout had tegen de wil van zijn redactie in overleg gepleegd met het hoofd televisie, Carel Enklaar, over de plannen van Studio Sport minister Brinkman van WVC, die geen uitzending van het NK wielrennen toestond, te interviewen. In afwachting van een eventuele straf, schor sing of ontslag, mag Mart Smeets nog niet afreizen naar de Tour de France, die hij met collega Heinze Baker zou ver slaan. Vervlogen dagen Bromfietser rijdt tegen container DEN HAAG De 16-jarige M.J.N.T. van het Steurendaal in Den Haag is vannacht op de Kijkduinsestraat met zijn bromfiets tegen een container aangereden. De jongeman reed niet op het fietspad, maar op de rijbaan. Hij reed in de rich- ROTTERDAM Van twee Utrechters, die zich in mei tijdens de voetbalwedstrijd Exelsior-FC Utrecht in Rotterdam schuldig hebben gemaakt aan anti-semitische uitlatingen, moet er één een bezoek brengen aan het vroegere concentratiekamp Wester- bork en moet de ander het Anne Frank-huis in Amsterdam be-' zoeken en nog 250 overmaken naar de Anne Frank Stichting. Over hun bevindingen moeten ze een opstel schrijven, dat ze moeten opsturen aan de Rotterdamse politierechter mevrouw R. Lensink-Bosman. Dit ongebruikelijke vonnis velde mr. Lensink gisteren tijdens de strafzaak tegen het tweetal. De eierprijzen zijn zich aan het herstellen! Dat is goed nieuws voor de kippenboeren, minder goed voor de consumenten, want het ei wordt in zulke gevallen dus duurder. Zo blijft ook in het nieuws de een zijn dood de ander zijn brood. Gelukkig gaat het vandaag vooral over de uitvoer van eieren naar het buitenland en als die meer opbrengen hebben we daar in zekere zin allemaal plezier van. Goedofslechtnieuws, kies altijd eieren vooruwgeld en wat zou dat in dit geval anders betekenen dan: de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Prins Charles en prinses Diana brengen momenteel een offi cieel bezoek aan Canada. Gisteren verbleven ze in Edmon ton, de hoofdstad van de staat Alberta, waar ze een open luchtmuseum bekeken dat is gewijd aan de vervlogen dagen van de pioniers. Om in stijl te blijven had het koninklijk paar de kleding aangepast aan het modebeeld in die tijd. ting van de Laan van Meer- dervoort, komend uit Kijk duin. Bij de aanrijding brak de bromfietser beide benen en zijn linkerarm, waarvoor hij in het ziekenhuis Leyenburg moest worden opgenomen. urant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'lrxhen daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek cm een proefabonnement werden geweigerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1