Geur van een schandaa hangt rond Witte Huis Onenigheid binnen Warschau-pact over kernraketten vermoed Libanon tegen gedeeltelijke Israëlische terugtrekking Levenslang voor populaire kaper Restauratie Eiffeltoren bijna klaar West-Duitsland leent DDR een miljard BUITENLAND SaidMOowumt DONDERDAG 30 JUNI 1983 PAGINA Koningin naar Europees parlement STRAATSBURG Ko- ningin Beatrix zal in fe bruari volgend jaar een hezoek brengen aan het JCuropees parlement in Straatsburg. Zij zal het .eerste lid van een rege rend vorstenhuis zijn dat een bezoek brengt aan het "feuropees parlement, dat wel al bezoek kreeg van de staatshoofden (presi denten) van Ierland, Ve nezuela en Egypte. De fe bruarizitting van het par lement duurt van 13 tot en biet 17 juni. Oud-minister Pym doet aanval op Thatcher LONDEN Francis Pym, die na de verkie zingen van 9 juni moest vertrekken als Brits minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren in het Lagerhuis de wijze gehekeld waarop hij werd ontslagen. Een dergelijke emotionele en openhartige aanval is buiten gewoon ongebruikelijk voor een politicus van Pyms standing en wordt gezien als een directe uitdaging aan mevrouw Thatchers persoonlijke regeerstijl. Pym zei te hebben gesproken hij had tot dusver de pers over zijn ontslag afgehou den „om te voorkomen dat mijn stilzwij gen wordt uitgelegd als onverschilligheid". Hij zou het zaad hebben gezaaid voor een ge matigde vleugel in de Conservatieve partij ter bestrijding van premier Thatchers recht se opvattingen. Banning-order Winnie Mandela weer verlengd JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft de banning-order voor Winnie Mandela, de vrouw van de gevangen gezette zwarte leider Nelson Mandela, weer met vijf jaar verlengd. De ban ning-order verbiedt dat er iets over haar geschreven wordt. Verder mag Winnie Mandela geen openbare bij eenkomsten bijwonen en mag met niet meer dan een persoon samen zijn. Haar man, Nelson Mandela, was hoofd van de verboden bevrijdingsor ganisatie Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en zit sinds 1961, na een ver oordeling tot levenslang, gevangen op het Robbeneiland. Nieuwe Franse kernproef op atol Mururoa WELLINGTON Frankrijk heeft dinsdag opnieuw een on dergrondse kernproef genomen op het atol Mururoa in de Stille Oceaan. De proef, de 55-ste on dergrondse op Mururoa, had een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. In 1975 daagde Australië de Fransen voor het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag om de bovengrondse proe ven te doen stoppen. Het Hof stelde Austalië in het gelijk. Frankrijk ging echter door met proeven, maar nu ondergronds. Noodtoestand in Guatemala afgekondigd GUATEMALA-STAD President Rios Montt van Guatemala heeft gisteravond de noodtoestand afgekondigd. De noodtoe stand geldt voor het hele land en houdt on der meer een beperking van de persvrij heid en van politieke activiteit in. Twee dagen geleden had kolonel Cordillo Martinez, die verleden jaar maart de coup leidde die Rios Montt aan de macht bracht, voor de televisie openlijk het aftreden van Rios Montt gevraagd. Volgens de kolonel is Montt een verrader, omdat hij zijn belofte onmiddellijk verkiezingen uit te schrijven voor een grondwetgevende vergadering niet was nagekomen. Het optreden van Cordillo leidde tot geruchten dat er een nieuwe staatsgreep op handen zou zijn. COLOMBO Een vliegtuigkaper, die indertijd op S Lanka werd ontvangen als een held en flink aan de bc la mei ging met het losgeld, is gisteren tot levenslang veire oordeeld. De eerste drie jaar zal hij bovendien dwangj it beid moeten verrichten. De 34-jarige Sepala Ekanayal ai kaapte vorig jaar juni tijdens een vlucht van Rome na Hongkong een vliegtuig van Al Italia. Uiteindelijk kre hij een losgeld van 300.000 dollar en een vrije aftoc !a naar Colombo. Daar werd hij opgewacht door een meni }r te van 500 mensen die hem als een held ontving. De po lèl tie gaf hem een escorte toen hij zich naar een bank beg ya om het losgeld op een rekening te zetten. Daarna zei /e hij met vrienden de bloemetjes buiten in een duur hoti o: Twee dagen later werd hij alsnog gearresteerd. PARIJS De restauratie van de Eiffeltoren in Parijs zal in oktober, na 33 maanden wer-. I ken, vrijwel voltooid zijn. De opknapbeurt heeft dan zeven maanden langer geduurd dan Gustave Eiffel in 1887-1888 nodig had om de attractie te bouwen. De vernieuwde Eiffeltoren is 1.000 ton lichter dan de oude, afgeslankt tot 10.000 ton door verwijdering van oude bovenbouw en lagen verf en roest. Maar de bouw van allerlei ont spanningsgelegenheden, zoals nieuwe restau rants. een bioscoop, een zaal voor concerten, ontvangsten en modeshows, souvenirwinkels en een postkantoor hebben het geheel wel zwaarder gemaakt. Eind juli zullen de toeris ten met vier nieuwe elektrische liften naar de top geschoten kunnen worden. Het volle dige herstel zal overigens pas eind van het jaar zijn beslag krijgen. In 1982 trok de Eiffeltoren 3.390.000 bezoe kers, waardoor hij zijn reputatie hooghield Vlak onder het hoogste plateau van de E een van de populairste toeristenattracties ter toren voorziet een schilder de 94 jaar i wereld te zijn. stalen toren van een nieuwe verflaag. MOSKOU Het Oost blok heeft met zijn topo- verleg in Moskou afgelo pen dinsdag voor verwar ring gezorgd. IJet Westen reageerde verbaasd op de slotverklaring van de spe ciaal belegde bijeenkomst van de leiders van het Warschau-pact, die geen nieuws over de kwestie van de kernwapens in Eu ropa bracht. Terwijl de Russische minister Oestinov aan de vooravond van dat overleg had gedreigd dat de Sovjet-Unie zal over gaan tot de plaatsing in Oost- Europa van kernraketten voor de korte afstand, waaronder de SS-21 en SS-22, werd hier over geen melding gemaakt in het slotcommuniqué. Daarin was slechts sprake, van de oude Russische wens tot be vriezing van de bestaande ker narsenalen in Oost en West op hun huidige niveau. Westerse waarnemers in Moskou ver moeden nu dat met name Hongarije en Roemenië zich gekeerd hebben tegen statio nering van nieuwe korte-af- standsraketten. Een andere verklaring voor het achterwege laten van deze kwestie in het slotcommuni qué wordt genoemd het ko mend topoverleg tussen partij leider Andropov en Bondskan selier Kohl begin volgende week. De Russen zouden de Duitsers niet voor het hoofd willen stoten. Met name in West-Duitsland is grote beroe ring ontstaan over de jongste Russische plannen met betrek king tot de stationering van nieuwe kernraketten voor de korte-afstand. De Sovjet-Unie heeft zich inmiddels gehaast te ontkennen dat er onenigheid bestaat tussen de leden van het Warschau-pact Tsjaad wil hulp van Afrikaanse vredesmacht KAIRO/PARIJS President Habré van Tsjaad heeft de steun gevraagd van een Afri kaanse vredesmacht, die de stabiliteit in de vroegere Fran se kolonie moet waarborgen. Dit heeft de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Hassan Ali, gisteren meege deeld tijdens een ontmoeting met de ambassadeurs van Afrikaanse landen, die in Kai- ro zijn geaccrediteerd. Volgens welingelichte kringen In Kairo heeft de Egyptische minister de Afrikaanse ambas sadeurs verzocht de Tsjadische wens te overwegen. Voorts heeft hij hun gevraagd „al hun steun" te geven aan het be wind van Habré en heeft hij de Libische interventie in Tsjaad afgekeurd. Vanuit het noorden probeert de Libische leider Khadaffi via de Tsjadi sche opstandelingen, die onder bevel staan van de oud-presi dent van Tsjaad Goekoeni Oueddei, zijn invloed in het door burgeroorlogen geteister de land uit te breiden. De sol-: daten van de huidige president Habré bereiden een tegenaan- yal voor in een poging de macht van de guerrillastrijders van Oueddei te breken, zo deelde gisteren de Franse mi nister van ontwikkelingshulp mee. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De DDR krijgt van een aantal Westduitse banken een krediet van een miljard mark. De regering in Bonn heeft zich voor het krediet garant gesteld. „Wij zien hierin een belangrijke bijdrage voor de verbetering van de betrekkingen met de DDR", aldus regeringswoordvoerder Bönisch in Bonn. Het is de eerste keer dat Bonn het andere Duitsland op een der gelijke manier helpt. Alleen aan Polen werd in 1976 op verge lijkbare basis een miljardenkrediet verleend. In Bonn wordt de kredietverlening algemeen gezien als een ge baar van goede wil ten opzichte van de DDR. Tot nu toe zijn de transacties van de Bondsrepubliek met de DDR immers altijd gevoerd volgens het principe van „voor wat hoort wat". Nu heeft Bonn echter geen tegenprestatie verlangd. Niettemin wordt aangenomen dat de DDR over niet al te lange tijd ook een daad zal stellen. Daarbij kan gedacht worden aan tegemoetko mingen in het reizigersverkeer. Opvallend is ook dat de Beierse minister-president en CSU-voorman Franz-Josef Strauss, die de laatste tijd veel aanvallen heeft gedaan op de DDR, heeft inge stemd met de kredietverlening. Honduras: journalisten reden op een landmijn TEGUCIGALPA De twee Amerikaanse journalisten die on langs in Honduras vlak bij de grens met Nicaragua om het leven kwamen, zijn op landmijn gereden en niet gedood door een gra naat die vanuit Nicaragua zou zijn afgevuurd. Dat staat in een gisteren uitgegeven verklaring van het Hondurese leger. Hon duras wijzigt daarmee zijn lezing over het gebeurde. In de ver klaring blijft Honduras toch Nicaragua de schuld geven van de dood van de journalisten. De landmijn zou namelijk door Nica- guaanse militairen zijn neergelegd. Nicaragua ontkent dit. RUITENHEER NOG VEEL VRAGEN ROND CARTERS „GESTOLEN" BRIEFING-BOOK y WASHINGTON Een commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren besloten dat een formeel onderzoek moet worden ingesteld naar de „Carter-papers". Het gaat hierbij om de verkiezings documenten van de toen malige president Jimmy Carter, die tijdens de ver kiezingscampagne van 1980 in het bezit zijn ge raakt van zijn tegenstan der en tegenwoordige pre sident, Ronald Reagan. Met toenemende ernst zijn ook de Amerikaanse journalisten, en dan met name de leden van het fameuze elitekorps van de White House Press, in deze zaak aan het wroeten. Het is een schandaal waarvan het nog de vraag is of het die naam verdient, dat ook enigs zins komische aspecten heeft en waarin niettemin koppen zouden kunnen rollen. Bij voorbeeld de kop van William (Bill) Casey, de directeur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. Drie weken geleden begon „Briefing-gate" of „Debate- gate". Dat gebeurde na het verschijnen van het boek „Gokken met geschiedenis", waarin de schrijver-journalist Lawrence Barrett onthult dat een van de medewerkers van toenmalig president Jimmy Carter in 1980 diens „briefing- book" voor het televisiedebat met kandidaat Ronald Reagan heeft gestolen en het heeft ge geven aan de medewerkers van Reagan. De laatste was daarom geheel voorbereid op alles wat Carter zou zeggen. Reagan kon uiterst doeltref fende reacties ten beste kon geven en als sterkste uit het tv-debat tevoorschijn komen. Politiek huiswerk Het briefingbook was een map met ruim honderd losse bla den, waarop de leden van de campagnestaf van president Carter over alle denkbare po litieke onderwerpen concrete gegevens, populaire slogans en ontwerp-antwoorden op typi sche Reagan-stokpaardjes had den genoteerd. Zulk huiswerk voor een presidentskandidaat is in de Amerikaanse verkie zingen heel normaal. Carter wist dat Reagan door diens medewerkers werd „gebriefd" 28 oktober 1980: Kort voor het begin van hun televi sie-debat ge ven president Jimmy Carter en zijn tegen stander Ro nald Reagan elkaar een hand. Als de recente be schuldigingen waar zijn, zou Reagan pre cies hebben geweten wat Carter alle maal zou gaan zeggen. over hoe hij Carter het beste van repliek kon dienen. Wat hij echter niet wist, was dat Republikein Reagan als al thans de onthullingen juist zijn over copieën van het vertrouwelijke briefingmateri aal uit het Carter-kamp be schikte. De beeldband van het tv-debat op 28 oktober 1980 is dezer da gen talloze malen terugge draaid. Inderdaad ziet men Reagan vaak met een doeltref fendheid en accuraatheid die hem anders vreemd is op de opmerkingen van Carter rea geren. Allerlei feitelijke gege vens, bijvoorbeeld over sociale verzekeringen en over ener- giepolitiek, waarmee „detail list" Carter zijn politieke te genstander dacht te kunnen overrompelen, werden door Reagan weerlegd met cijfers die hij als „globalist" normaal gesproken niet paraat kon hebben. Wie het Carter-briefingbook zou hebben gestolen en aan de Republikeinse campagnestaf gegeven, is nog volslagen duis ter. Maar interessant is wat over het gebeurde intussen door de toenmalige medewer kers van oppositieleider Reagan is toegegeven. Want die personen zijn nu nog me dewerker van Reagan en duf lid van de presidentiële Witte Huis-staf. Reagan weet van niets Met name heeft James Baker, toen campagne-assistent van Reagan en thans naaste advi seur van de Amerikaanse pre sident en chef van de Witte Huis-staf, verklaard, dat hem in 1980 het veelbesproken briefing-book in handen is ge drukt door William Casey. Ca sey was destijds hoofd van Reagans campagnestaf en nu directeur van de CIA. Een functie dij van Reagan kreeg als dank voor zijn bewezen diensten. „Ik herinner me het gezien te hebben en dat Casey het gekregen had van iemand van de Carterploeg", zei Ba ker. David Gergen, toen public-re- lationsman van kandidaat Reagan en nu, ook „uit dank baarheid", directeur-voorlich ting van het Witte Huis, zegt een „mistige herinnering" te hebben aan het briefing-book, dat echter geen belangrijke rol zou hebben gespeeld in de Re publikeinse verkiezingesstra- tegie. Intussen heeft Reagan zich vrijgepleit van enige betrok kenheid bij de affaire. Tijdens een rechtstreeks op de Ameri kaanse televisie uitgezonden persconferentie werd de presi dent over de kwestie danig on der vuur genomen. Maar hij verklaarde: „Ik heb nooit ge weten dat dergelijk materiaal heeft bestaan. Natuurlijk werd ik ingelicht over de standpun ten van de andere partij, i over hun reacties op oni.c standpunten. Maar dat ware c allemaal gegevens die in .r hele campagne al openlijk et s rol hadden gespeeld. We hel ben er nu weer in mijn sL X met elkaar over gepraat, ma; v niemand heeft gezegd, dat 1 over dat boek beschikte. E r trouwens, het heeft mij in el geval nooit bereikt, dus doet het er eigenlijk toe". Het was een echt Reagan-achl tig antwoord. De presiden c sloot geenzins uit, dat zijn me dewerkers gestolen materia uit het Witte Huis hebben kregen en dat hij daarvafF heeft kunnen profitereiA Reagan bevestigde dat hij he, ministerie van justitie heeaj opgedragen de zaak te onder* zoeken. Hij legde er opvallei veel nadruk op, dat ei lijk maar één juridisch aar spreekbare schuldige is: dief uit het Carter-kamp niet de eventuele ontvanger jj) het Reagan-kamp. Documenten openbaar Ja| Dat die ontvanger, zoals het ba: nu naar uitziet, uitgerekend *ul latere directeur van de Amen kaanse Inlichtingendiei CIA, William Casey, is g weest, zorgt in Washingti voor heel wat cabaretesÜ commentaren. Na het inliclle* tingenwerk dat Casey toé 'e( heeft verricht kon hem d "e. hoogste CIA-post moeilif 'e' worden onthouden. Casey zër onthoudt zich al een wéém' lang van alle commentarétce' hetgeen het nog onvolledig 'e' verhaal van het Carter briël'61 ing-book alleen maar waar schijnlijker maakt. Intussen heeft Reagan acht 'ei duizend vellen papier, die d verkiezingscampagne betref®® fen en die op het Witte Hui;al aanwezig waren, overgedrage aan de Justitie en openba« gemaakt. Bestudering van di '3' berg teksten zal mogelijk meeve' onthullen over de wijze waai op achter de schermen dl jongste Amerikaanse verkil zingsstrijd is uitgevocht^ Maar nu al zijn er aantijgui gen, dat er behalve die acht duizend vellen nog andere Jo cumenten moeten bestaan, di waarschijnlijk op de privé adressen van de betrokkei Reagan-adviseurs liggen. Als het Carter briefing-book gestolen en er sprake is ge weest van een misdrijf, word behalve de vraag wie de diefi geweest, vooral de kwestie ih teressant wie er van helin kunnen worden beschuldigd. BEIROET/DAMASCUS De Libanese regering wijst onvoorwaardelijk elke discussie over een ge deeltelijke terugtrekking van buitenlandse troepen uit Libanon af. Dit heeft de Libanese minister van buitenlandse zaken, Sa lem, laten weten aan de Amerikaanse afgezant Ha- bib. Deze is sinds enkele dagen in het Midden-Oos ten om te onderzoeken of uitwerking van het Liba- nees-Israëlische akkoord mogelijk is. Volgens Radio-Beiroet vreest de Libanese regering dat een gedeeltelijke terugtrekking van buitenlandse troepen niets anders betekent dan een opde ling van Libanon. Israël had Habib deze week te kennen geven zijn troepen uit de Be- kaa-vallei te zullen terugtrek ken tot de Awali rivier. Hier mee zouden de Israëliërs een strook van 45 kilometer in Zuid-Libanon onder controle blijven houden. Ook vreest de Libanese regering dat Syrische en Palestijnse troepen het machtsvacuüm zullen opvul len dat Israël in geval van een gedeeltelijke terugtrekking achterlaat. De Syrische president Assad heeft dinsdagavond in een fel- Een Palestijnse guerrillastrijder zit hier in een jeep en maakt het V-teken nadat een stelling op Arafat-getrou- wen werd veroverd. Ie rede tot moslimleiders ge zegd niet bang te zijn voor een oorlog met Israël. „Als de ver dediging van Damascus ons blootstelt aan oorlog, laat die oorlog dan maar komen", al dus Assad, die nogmaals krachtig het Libanees-Israëli- sche akkoord verwierp. „Wij kunnen niet toestaan dat Is raël op 20 kilometer van da- mascus staat, zoals is opgeno men in de Israëlisch-Ameri kaanse overeenkomst die Li banon wordt opgedrongen", aldus de Syrische president. Palestijnse rebellen veroveren PLO-stellingen DAMASCUS/BEIROET Palestijnse rebellen hebbel gisteren opnieuw enkele stel lingen veroverd op guerilla strijders "die PLO-voorzittè Arafat trouw zijn gebleven r Uit berichten van de PLO i f gebleken dat de muitende lé den van Arafats guerrillagroe n; pering El Fatah nu het gebied tussen de hoofdweg van Bei roet naar Damascus en de ter zuiden daarvan gelegen Israé lische frontlinies onder contro le hebben. Na de verovering van eéi aantal PLO-stellingen zou dl strijd tussen Palestijnse factij zijn verminderd, aldus functionarissen in Dam; De gevechten laaiden dinsd; op toen een Arabische bemid delingspoging uitzicht leek bieden op een beëindiging v de crisis binnen de PLO. Eei van de belangrijkste medewei kers van Arafat, Aboe Jihadj verklaarde gisteren dat wegen naar bemiddeling wol den afgesloten". Hij voert hl commando over de Palestijn.' guerrillastrijders die Araf trouw zijn. Aboe Jihad zei der dat „de door Syrië j steunde rebellen alle aanvi routes naar de Bekaa voor df Arafatgetrouwen hebben afgi sneden

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10