m Plaatsing raketten stap dichterbij Woensdrecht wacht demonstraties maar rustig af stop de kruisraket EEN GOUDEN LETTER VOOR EEN PRUS VAN TWEE CIJFERDES. ^binnenland Toch akkoord bij stukgoed briëuen lezers CeicUeSoiwcMit WOENSDAG 29 JUNI 1983 PAGINA7 Aanvraag voor eenmalige uitkering vanaf half september DEN HAAG Vanaf omstreeks 15 septem ber zijn op de postkantoren de formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van de Jeenmalige uitkering voor gezinnen en al leenstaanden met een minimuminkomen. De inzendtermijn is aan een duidelijke tijds limiet gebonden: Vóór 1 november van dit 'S® jaar moeten de formulieren worden opge- stuurd naar de gemeente waar de aanvrager "hl woont. Aanvragen die na die datum worden '^ontvangen, worden niet meer in behande- m ling genomen. De uitkering bedraagt voor n gehuwden en samenwonenden 575 gulden, e* voor een-oudergezinnen 525 gulden en voor alleenstaanden 400 gulden. Ook bijstandsge rechtigden zullen dit jaar de eenmalige uit- v«]!kering moeten aanvragen. Voor buitenland- erijse werknemers zullen folders in hun eigen taal beschikbaar zijn. Berkhouwer niet terug in Europees parlement DEN HAAG Cornelis Berkhouwer, VVD- vertegenwoordiger in het Europees parlement, komt bij de Europese verkiezingen van volgend jaar niet meer op een verkiesbare plaats te staan. Dit heeft VVD-partijvoorzitter Kamm- minga gisteren bekend gemaakt. Kamminga zei te verwachten dat Berkhouwer de eer aan zich zelf houdt en geheel zal afzien van een plaats op de kandidatenlijst. Berkhouwer (60) is de laatste tijd enkele keren in het nieuws geweest door zijn negatieve en solistische wijze van op treden in het Europees parlement, waardoor velen in en buiten het parlement aanstoot aan hem namen. Kamminga zei, dat hij Berkhou wer al in maart duidelijk heeft gemaakt dat deze niet meer hoefde te rekenen op een ver kiesbare plaats. Huize,,De Laatste Rust" Paul Jansen (29) uit Steende ren (Gld.) heeft In het kraak- wezen voor een wat macaber novum gezorgd. Hij kraakte namelijk het lijkenhuisje op de joodse begraafplaats in het nabijgelegen Bronkhorst en woont daar nu (in een zéér rustige omgeving) samen met zijn hond. „Ik heb wel gekke re woningen gehad; daarbij vergeleken Is dit een luxe woonhuis", zegt Jansen. Voor alle zekerheid heeft hij de politie gemeld dat het lij kenhuisje nu een lévende be woner heeft Steeds meer meisjes naar mavo, havo en vwo DEN HAAG De toevloed van meisjes uit de lagere school naar het algemeen vormend onderwijs gaat nog steeds door. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek gaat bijna drie kwart van de meisjes naar de mavo, havo of vwo en een kwart naar het lager be roepsonderwijs. Bij de jongens waren de percentages 64 en 35. Naar de havo gingen 31,7% van de jongens en 30,5% van de meisjes die in 1982 het mavo-4 diploma behaalden. Van de havo-gediplomeerden ging 21% (1981 18,1%) van de jongens en 10,5% (1981 8,8%) van de meisjes naar het vwo. Van de leerlingen met een vwo-di- ploma ging 58,8% van de jongens en 39,1% van de meisjes naar wetenschappelijk on derwijs en volgde 17,5 en 27% geen volle dig dagonderwijs meer. „«ROTTERDAM In de fostukgoedsector van de Rotterdamse haven (4200 werknemers) is gisteren, na interventie van haven wethouder Den Dunnen, toch een principe-akkoord bereikt over maatregelen om de werkgelegenheid sproblemen op te lossen. De werkgevers hebben zich alsnog bereid ver klaard de vervoersbond FNV alle voorgestelde maatregelen in een refe rendum (uitslag 15 augus tus) aan de leden voor te i Jlaten leggen en niet, op ^voorhand, al toezeggingen adc)te eisen op het punt van ,i ijpensioenpremievrijstelling af voor de werkgevers voor uitgetreden van 57,5 jaar ïjen ouder, n h r «Helft jongeren an heeft delict ?a,achter de rug k™DEN HAAG Onder de gatjdoorsnee jeugd is het pie len van een delict geen •ngewoon verschijnsel, "it een steekproef onder tijna 2.000 jongeren tussen in^2 en 18 jaar uit Den Haag ilijkt, dat meer dan de lelft ooit een strafbaar heeft gepleegd. 'it blijkt uit vandaag gepubli- iceerde gegevens van het rap- 'port „Jeugddelinquentie; ach- :ergronden en justitiële reac tie" van het ministerie van justitie. De bevindingen zijn jebaseerd op gegevens van [1980 en 1981. Het gaat om de licten als: winkeldiefstal, dief- ital op school, fietsdiefstal, joy- viding, agressie tegen personen j .en zaken en voetbalvandalis- ®OTe. Doel van het onderzoek ]was de sociale integratietheo rie te toetsen en het effect van _-het zogenaamde „berispingen- beleid" van politie en open baar ministerie te meten Een derde van de ondervraag- len, die delicten opgaven, be- loort in termen van frequen ce en aard van de vergrijpen ot een duidelijk problemati sche groep. Hoewel factoren t ils frequentie en ernst van het 'vr lelict samenhangen met justi- ns ieel ingrijpen, kan men zich k ifvragen of juist voor deze js 'roep een berisping voldoende ja s, stelt onderzoeker mevrouw orjir. J. Junger-Tas. Jit het rapport blijkt, dat een ^"lechte gezinsintegratie, ont brekende of vervangende ou- 1V< Iers, weglopen van huis als- nede veelvuldig uithuizig vrij- ^-etijdsgedrag, delinquentie be- 'ordert. Dat geldt ook voor ^lechte integratie en slecht functioneren op school. Ook spijbelen speelt een rol. liongens, die het slecht doen op 'i-chool en zich er niet goed op plaats voelen, blijken als jj lternatieven een negatieve vrijetijdsbesteding en bravour- ;edrag te ontwikkelen. Dat ;eldt niet voor meisjes. Waar- jk komt dit omdat hen laatschappelijk gezien minder loge eisen worden gesteld en tiislukking op school dus min der hard aankomt. Gebleken is dat de sociale sta- *iuspositie van de jongere, zoals *pie tot uiting komt in het type School dat deze bezoekt, een buitengewoon sterk verband kvertoont met delinquentie. So ciale status, gedefinieerd naar "het beroep van de vader, Toont Nauwelijks verband met delin quentie. OPPOSITIE EN VREDESBEWEGINGEN: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De link se oppositiepartijen in de Tweede Kamer en de vredesbewegingen heb ben gisteren teleurge steld en afwijzend gerea geerd op het kabinetsbe sluit, Woensdrecht aan te wijzen als plaats waar eventueel kruisraketten kunnen worden opgesla gen. Algemeen is men van oordeel dat de daad werkelijke plaatsing van de raketten daarmee een flinke stap dichterbij is gekomen. Op het Navo-hoofdkwartier in Brussel daarentegen rea geerde men gisteren met gro te ingenomenheid. Volgens een woordvoerder juichte men het redelijk vroege tijd stip van aanwijzing toe en was men uiterst tevreden over het feit dat de Neder landse regering deze verdere stap heeft genomen, vooral omdat Nederland binnen de Navo nogal eens ergernis heeft gewekt met de twijfels rond de plaatsing. „Het is een logische stap in de uitvoering van het dubbelbesluit van december 1979", aldus de woordvoerder, „die opnieuw een bewijs is voor de eenheid van de Navo". Ook de Amerikaanse rege ring heeft via haar ambassa deur in Den Haag laten we ten, blij te zijn met de aan wijzing van de lokatie. Vol gens de Verenigde Staten is er sprake van een stap voor waarts, die een gunstige uit werking kan hebben op de Amerikaans-Russische on derhandelingen in Genève. De regeringspartijen CDA en VVD en de fracties van GPV. RPF en SGP zijn het eens met de keuze voor Woensdrecht. Het CDA vraagt zich alleen af, waarom de lokatie nu al moest wor den aangewezen. De PvdA constateert dat het kabinet met betrekking tot de plaat sing van kruisraketten nu van de „passieve fase" in de „actieve fase" is terechtgeko men. „Op deze manier komt Nederland in een trechter te recht die onafwendbaar leidt tot plaatsing", aldus de PvdA. D'66 spreekt van een „onom keerbare beslissing", waarte gen de fractie zich krachtig zal verzetten. Ook CPN, PSP, PPR en EVP menen dat de opstelling van de ra ketten nu al vrijwel onont- steeds meende dat de vlieg basis Volkel of de voormalige basis De Peel als opslagplaats voor kruisraketten uit de bus zou rollen, was zeer verrast over de keuze voor Woens drecht. Secretaris Mient Jan Faber vroeg zich af „hoe Ne derland, nu de lokatiekeuze is gemaakt, ooit nog onder de van de raketten uit- comt". De voorzitter van Pax Christi, bisschop Ernst van het bisdom Breda (waaronder ook de gemeente Woens drecht valt) zei in een eerste reactie dat hij elke plaatsing van kruisraketten in Neder land, waar dan ook, afwijst, „het zou net zo bedenkelijk zijn geweest als er een plaats elders in ons land was geko zen", aldus mgr. Ernst. De gezamenlijke vredesbewegin gen houden zaterdag in Woensdrecht al een eerste demonstratie tegen de even tuele kernwapenopslag. WOENSDRECHT Het was gisteravond even heel stil in de raadszaal van de gemeente Woens drecht. Kolonel F.P. Schuiten, commandant van de luchtmachtbasis Woensdrecht sinds 1968 een zogenaamde „slapende" basis, waar slechts een 400 man bur ger-monteurs werken om vliegtuigmotoren te revi seren gaf in de ge meenteraadsvergadering opening van zaken: Woensdrecht wordt, als de regering de uiteinde lijke beslissing neemt, een raketbasis. Niet meer of minder. Toen brak de storm los. Een motie werd aangenomen, waar in de plaatsing van kern wapens werd afgewezen. Het zat de kolonel niet lek ker dat juist hij als overbren ger van die boodschap was gekozen. Zeker niet op deze manier. „Gisteravond tijdens het bridgen werd ik opgebeld, door de secretaris-generaal. Of ik maar de volgende mor gen op het ministerie wilde zijn. Daar kreeg ik een brief mee voor de burgemeester, waarin stond dat Woens drecht was aangewezen". Burgemeester mr. J.M. de Leeuw beaamde dat gretig. Hij waste de handen in on schuld, zoals hij de hele dag al had gedaan bij de vele vra gen van journalisten, die hij te beantwoorden kreeg. „Het was voor mij een volkomen verrassing. We hadden het er vantevoren natuurlijk wel over gehad, maar toch ge schrokken? Nou nee, we zijn gewoon hoofdrolspelers in een drama, nee zelfs dat niet, we kijken er tegenaan als te gen een blijspel. Een blijspel omdat we het onderwerp zijn geweest van allerlei geruch ten en tegenspraken de laat ste dagen". Theaterwapens „Het militair" speelde een belangrijke rol in het geheel van deze beslissing. Kolonel Schuiten: „Toen ik op het ministerie werd geroepen, wist ik ongeveer wel hoe laat het was. Maar de voorge schiedenis had ik ook uit de kranten moeten horen. Ter verduidelijking: het zijn ei genlijk geen raketten, het zijn kruisvluchtwapens. In het militaire jargon: theater- wapens. Dus toch drama of blijspel? „Ja, eh, ik ben maar courier van de minister met deze boodschap. Als het allemaal doorgaat zou het kunnen in houden, dat er werkgelegen heid voor enkele honderden burgers bij komt. Zo'n 2500 Amerikanen zullen zich hier vestigen en ook dat is na tuurlijk gunstig". Hoe kijkt u aan tegen de te verwachten demonstraties? Het IKV heeft ze al aange kondigd. „Demonstraties zijn zeker In aanwezigheid van kolonel Schulte (rechts) en twee demonstranten richt burge meester De Leeuw zich tot de gemeenteraad voor een toelichting op het kabinets besluit. niet uitgesloten. Maar ik hoop dat de demonstranten vantevoren contact met mij opnemen, zodat we schade kunnen voorkomen. Natuur lijk geven we ve voor demonstraties mee de veiligheid niet in het geding komt", zegt burge meester De Leeuw. Kolonel Schuiten: „Ook mijn militairen hebben oog voor de zorgen van de mensen. Daarom zullen we ons rustig gedragen. Maar vernielingen zullen we niet toestaan. Ten slotte staan daar achter de hekken onze belastingcen ten". Uit alles blijkt, dat Woens drecht maar moet leren le ven met een eventuele plaat sing. En in ieder geval met demonstraties. 'n lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorlen David Bowie In het artikel over David Bo wie in de L.C. van 27 juni stond, dat Bowie de gave heeft in een voetbalstadion dezelfde sfeer te creëren als in een zaal. Tot mijn opperste verbazing kwam daar achteraan dat Rod Stewart en Supertramp enkele weken eerder „op een pijnlijke manier" ondervonden dat zij dat niet konden. Welnu, ik als fan van Supertramp heb dat concert bezocht en met mij nog 35.000 mensen. Het is me daarna opgevallen, dat diverse kranten schreven dat dit con cert een flop was en niet crea tief, weinig nieuws, voortbor duren op oude successen (wat zou u denken van een groep als Status Quo?) enz, enz. Maar in deze krant helemaal niets over dit concert, maar enkele weken later wel een nietszeg gende opmerking in het arti kel over Bowie. Ik denk dat ik nog nooit zo'n sfeervolle en grandioze avond heb gehad. Ik heb zelfs fans van de Rolling Stones horen zeggen, dat het op het concert van deze groep lang niet zo gezellig en sfeer vol was. Ik begrijp niet, dat één verslaggever kan of mag uitdragen wat wel of niet mooi is. Muziek is een kwestie van smaak. Misschien begrijpt u, dat ik elke keer als ik zo'n verslag van een concert lees, er een beetje beroerd van word. Ed van der Meer Oude Wetering Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. FRIEMELS &j)FTSHi.5flV»W iNHM&I IK lALffiJ ai 2AH&I NaAOwmoJiERI'jf&l Postbank mag aan bedrijven kredieten geven lactie) DEN HAAGDe minis ters Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en Ruding (Financiën) hebben over eenstemming bereikt over een uitbreiding van de service die de PTT-geld- diensten mogen verlenen. De gelddiensten zullen daartoe worden samenge voegd in een Postbank. Deze bank zal naast de be staande dienstverlening ook kredieten van beperkte om vang mogen gaan verstrekken aan bedrijven. Het gaat daarbij vooral om kredieten aan het midden- en kleinbedrijf tegen zachte voorwaarden. Nu ver liezen de PTT-gelddienstem steeds meer terrein op de geld markt omdat zij niet op de za kelijke geldmarkt mogen ope reren. De uitwerking van de plannen zal nog deze week afgerond worden. Al eerder was duide lijk geworden dat het kabinet niet van plan was een wets voorstel van het kabinet Den Uyl over te nemen tot de op richting van een Postbank die volwaardig zou moeten con curreren met commerciële banken. In het kabinetsplan wordt voorzien dat de samengevoeg de PTT-gelddiensten in bank- vorm een NV gaan vormen waarvan de staat de aandelen in handen heeft. Een probleem vormt- daarbij nog de status van de 10.000 werknemers van de PTT- gelddiensten op dit moment Zij zijn nu ambte naar. Vanuit de FNV-bond Abva Kabo is negatief gereageerd op de plannen. Daar zegt men dat de PTT- gelddiensten op den duur ten dode zijn opgeschre ven als zij zich moeten beper ken tot het geven van kleine zakelijke kredieten aan klei nere bedrijven. Pagina 12: „PTT wordt steeds meer oneerlijke concurrent" AMERIKANEN ZIEN AF VAN OVERNEMING SOTHEBY LONDEN De Amerikaanse zakenlieden Marshall Cogan en Stephen Swid hebben afge zien van hun omstreden voor nemen om het befaamde Lon- dense veilinghuis Sotheby over te nemen. Tot grote op luchting van de directie van Sotheby hebben zij zich giste ren voorwaardelijk bereid ver klaard hun belang van 29,95 procent te verkopen vijftien procent heeft. Waterleidingbedrijven: zoutlozingen in Rijn schending volkenrecht RIJSWIJK De aan klacht van de Nederland se waterleidingbedrijven tegen de Franse prefect van het departement bo- ven-Rijn, in verband met de zoutlozingen op de Rijn, wordt morgen door de administratieve recht bank in Straatsburg be handeld. De bedrijven hebben groot be zwaar tegen de nieuwe ver gunning, die de prefect aan de kalimijnen ip de Elzas heeft verleend, om tot 31 december 1990 afvalzout op de Rijn te lo zen. Zij eisen vernietiging van de vergunning, omdat de voortdurende zoutbelasting van het Rijnwater grote scha de toebrengt aan de drinkwa tervoorziening in Nederland. Ondanks een in 1976 tussen de Rijnoeverstaten gesloten zout- verdrag, waarbij de Franse zoutindustrie de lozingen van afvalzout op de Rijn uiteinde lijk zouden halveren, is sinds dien nog geen gram van dit zout uit de rivier teruggehou den. De indieners van de aan klacht menen, dat met de offi ciële toestemming aan de kali- mijnen jaarlijks 6,5 miljoen ton afvalzout op de Rijn te mogen lozen, het volkenrecht wordt geschonden. Door de belasting van het Rijnwater met het af valzout wordt in een buurland ernstige schade toegebracht, niet alleen aan waterleiding bedrijven, maar ook aan de tuinbouw in het Westland. Vuurwapen Delfts cafédrama gevonden DEN HAAG Het wapen dat is gebruikt tijdens de schiet partij in café 't Koetsiertje in men, blijkt tóch gevonden te zijn. Tot op heden heeft de po litie dit verzwegen. Het is een 9-mm-pistool van het type FN Highpower. Dit staat in de dagvaarding in de zaak tegen de 27-jarige C.Y., die ervan wordt verdacht de zes mensen te hebben doodgeschoten. De Haagse (pers)officier van justi tie mevrouw mr. Couzijn heeft dit gisteren meegedeeld. De verklaringen die de verdachte heeft afgelegd tegenover poli tie en de rechter-commissaris verschillen, aldus Couzijn. Uit de dagvaarding blijkt, dat Y. zes maal moord subsidiar doodslag ten laste wordt ge legd. Hiervoor kan maximaal levenslang worden opgelegd. De strafzaak tegen Y. wordt waarschijnlijk op 13 september door de rechtbank in Den Haag behandeld. «L/vert/e/vf ft Sierlijke gouden schrijfletter met een diamant v; Nu van 125.-voor 85,- Bijpassend gouden Venetiaans collier in 38.40.42 of 45 an van 135.- voor 99,- Te ramen van 260.- voor 175,- (collier twee maal ware grootte) Briljant, goud, horloges. Nergens vindt u zo'n groot assortiment als bij Siebel. Nergens vindt u, elke maand opnieuw, zoveel interessante aanbiedingen. Siebel, al meer dan 70 jaar een vertrouwd adres. Siebel weet er meer van. SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. Gouden ring met een cultivé parel van 190,- voor 149,- De bijpassende oorknoppen zijn ook 149.- Gouden hanger met 8 briljanten (0.18 kar. loep zuiver wit) en robijn of smaragd (exd.collier) 950,- In wit goud met saffier 895.- Ook de bijpassende ringen en oorknoppen heeft Siebel in zijn collectie. Rood-wit-geel gouden oor knoppen. 3 kleuren inéén, in 3 maten 85,-, 119,- en 139.-In zilver 13.- Bijpassende hanger in goud vanaf 69.-. ring vanaf 99,-. armband vanaf 450,- Inzilver hanger 7.-, ring 16,- en armband 59.- Compacte Junghans quartz reiswekker in schuifetui. Keuze uit de kleuren rood. groen, okergeel en zwart. Van 75.-voor 49,- In elkaar gevlochten gouden oorknoppen met 4 diamanten van 365,- voor 289,- Gouden bolletjesarmband van 125.- voor 99,- In zilver 19,- Bijpassend gouden collier 189,- In zilver 32,- isplein 24-28: Utrecht. Bakkerstraat 27-29; Haarlem, Grote H

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7