Langs m Leidse Reddingsbrigade: 65 jaar intensieve h ulp aan drenkelingen ËL - Eg» r K-'ltoSP* Èfr i BL De tijd staat echt even stil op 30 juni CfiidócSoutont „MAAR HET FIJNST IS, IEMAND TIJDIG OP DE KANT TE KRIJGEN" SCHRIKKELSECONDE IN PTT-LABORATORIUM Leidschendam 7 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. EIDEN/REGIO WOENSDAG 29IUNI1983 PAGINA 5 richt Daar proberen we wat ae- gezelligs tegenover te zetten ©k met onze overgebleven een- m- tjes". Die mensen hebben een en enorme inzet, ook al hoeven bij ze niet dagelijks gekleed te iet water te gaan om drenkelin- ;en gen aan wal te krijgen. er- em Reddingsboei Mocht u. ondanks alles, toch pe- behoren tot de lieden die geen donder voor zwemmen ien voelen en nochtans iets wil- .nd len doen voor uw op het punt de- van verdrinken staande me- net demens in nood leert een ?ts- ieder bidden, maar redden is len ook een mooie bezigheid Dp- dan nog kunt u zich verdien- die stelijk maken via de Leidse >n- Reddingsbrigade. Daar ver- ële telt men u hoe er omgegaan kan worden met reddings- en rdt; drijfmiddelen, met vesten en eg- klossen, met boeien en ha- ik- ken, ja, u zou een geoefend len lid kunnen worden van een len team met reddingsboten, in em een „bewakingsgebied", tus Maar dan wel eerst zwem- ran men leren, vrees ik, in het dit laatste geval. Vooralsnog is He- de reddingsboei een symbool voor de LRB. Daar kun je je va- maar 't best aan vastklam- op pen. dat Nog eenmaal de rossige, lei- len dende, zwemmende, snelle ire- schoen maker Van Koetsveld ier- van Ankeren, wiens groot va- ine der dominee was en gretig lei- erin gaande boeken schreef: „Wij vormen een verschrik kelijk geestdriftige groep van eds mensen bij elkaar. Hier. bij it" de LRB heerst een heel an dere sfeer dan bij sportvere- - nigingen zoals op het gebied van voetbal, basketbal en ga maar door. Er is geen rivali teit en je hoeft niet van el kaar te winnen. Het beoogde doel is gemeenschappelijk. Hooguit zou je kunnen zeg gen: ik heb dit jaar twee mensen gered, en dan zou "i een medelid kunnen tegen- jr werpen: ik drie...!" In die geest zou je de Leidse Red dingsbrigade alleen al Ad muitos annos kunnen toe wensen. Want dat zijn beste klanten, al bijeen, en ze zijn voorbereid op een spontane duik in onbekend en mis schien wel ondiep water, of nse waar het diep is en waar ~an soms zeer verraderlijk koud >e. water omhoog kan komen. ^r_ Wie de LRB aanhangt, komt on. dan zeker niet onbeslagen puv tón o£ 1 I m Met behulp van dit apparaat wordt de tijd nauwkeurig in het oog gehouden. Wolbeer, officiéél groepschef tijd- en frequentiemeting, legt uit dat het voornamelijk de ruimtevaart is geweest, die het noodzakelijk heeft ge maakt dat alle landen gelijk lopen en dat de tijd nog veel preciezer werd berekend dan de grofschalige honderdste seconde. „Hoe kan een Russi sche raket ooit vastkoppelen aan een Amerikaanse, wan neer hun klokken niet exact gelijk lopen. Hoe kan een ra ket veilig landen, wanneer de klok in die raket een an der tijd aanwijst dan die op aarde. Maar datzelfde geldt ook voor een juiste navigatie op bijvoorbeeld onderzeeërs, die over het algemeen ge bruik maken van het zoge naamde Loran C-systeem, wat zoveel wil zeggen als plaatsbepaling aan de hand van tijdsberekening. Vandaar ook dat bij de NAVO-oefe- ningen van de (bijna exacte) Universele Tiid gebruik wordt gemaakt'stelt Wol- beer. Met behulp van scheikundige elementen Caesium 133 en ook Rubidium 85 wordt wel gebruikt is een apparaat gemaakt, waarmee een se conde zeer exact kan worden gemeten of beter gezegd: kan worden gemaakt. Het heeft overigens jaren geduurd voor men een methode vond om de tijd zo nauwkeurig moge lijk te berekenen en nu nog is deze voor verbetering vat baar: want hij is nog maar tien tot de min twaalfde van een seconde (0,000000000001 seconde, ofwel een enkele se conde per eeuw) nauwkeurig. Zowel de juistheid van die ene seconde als de Universe le Tijd worden gecontroleerd door het Bureau Internatio- rtz nal de L'Heure (internatio- naai bureau van de tijd) in l Parijs. Het is namelijk wel mogelijk dat de standaarden slijten en niet meer zo exact lopen. De heer Wolbeer „De nood- len zaak van een juiste tijd is in de loop van dit technische tijdperk wel duidelijk gewor den. Een echte revolutie is het nauwkeurig indelen van de tijd overigens niet: de Egyptenaren begonnen daar duizenden jaren voor Chris tus al mee. Het geeft natuur lijk wel te denken dat de mens zelf een „tijd" maakt en de draaiing van de aard bol alleen nog maar als basis gebruikt. De mens laat zich steeds minder aan de natuur ,a gelegen liggen". Zo heeft een hele, geregu leerde. deels reddende maar altijd parate, volksstam het hoofd al 65 jaar lang boven water gehouden. Misschien wel uitgaande van de hurk- sprong. Een grootse verrich ting, binnen de verhouding van redder tot drenkeling. Het harden en „no nonsens" begint al iong bij de Red dingsbrigade (die, overigens, op de Taptoe aan de voora vond van 3 oktober ook veel vlagvertoon in haar mars heeft) en wordt bekroond met verdiende hoog gekwali ficeerde diploma's. Men staat zijn. of haar. mannetje uitste kend, als er opgetreden moet worden bij voorkomende wa terongevallen. De jeugdleden kunnen voor zes brevetten examen doen en aansluitend daarop zijn nog drie presta tiediploma's te behalen. Wie 12 jaar is geworden mag als lid van de LRB gratis de strandwacht-opleiding vol gen bij de zusterbrigade in Katwijk. Paal Dat zijn fijne dingen voor de zwemmende mens die aar digheid heeft in een actieve bijdrage tot het terugdringen van tragische verdrinkings- gevallen. Pas in 1918 begon men met het aanpakken van een nationale „volkskwaal": slechts weinigen konden toen zwemmen, eir het water maakte vele slachtoffers. In middels telt de koninklijke bond meer dan 150 brigades, waarvan de Leidse derhalve een der oudste is. De vakan ties naderen, en dat betekent ook: meer gevaar voor water sporters. Maar daar staat het reddend toonbeeld van de Leidse Reddingsbrigade als een paal boven water! Hulp voor de hulpelozen. Het feest rond 65 jaar kracht dadig zwemmend redden is al losgebarsten. Ruim een week geleden was er een zwem-instuif in De Vliet, waar de zwembloemetjes eventjes buitengezet werden. Komende zaterdag is er in het gebouw van de BTS aan de Vondellaan receptie van 3 tot 5 uur, en 's avonds, ook aldaar, cabaret voor het in structiekorps en genodigden; allemaal op het droge, veron derstel ik. „Maar", zegt Van Koetsveld, „we willen wat doen voor ons instructie- korps, dat alles pro deo ver- Voor langslapers is het misschien prettig om te weten dat ze in de nacht van 30 juni op 1 juli zon der tijdverlies één secon de langer kunnen uitsla pen. Om precies 00.00 uur (twaalf uur 's nachts) wordt namelijk in alle landen ter wereld de zo-, genaamde Universele Tijd één seconde achter uit gezet. Dat betekent dat er in duizenden labo ratoria, maar ook in sa tellieten en in bijvoor beeld onderzeeërs een kostbare (schrikkel)se- conde bij komt. De meeste mensen weten waarschijnlijk wat een schrikkeljaar inhoudt: eens in de vier jaar is het jaar een dag langer om de tijd te cor rigeren. Dat is dan wel de tijd, die de mensen op die manier hebben ingedeeld. want de aarde zelf kent geen tijd maar alleen seizoenen. Bovendien draait de aarde niet met een constante snel heid. De laatste jaren is de aardbol sneller gaan draaien en om toch enigszins in de pas te blijven lopen met de natuurlijke seizoenen, wordt sinds 1981 op 30 juni of op 31 december in alle landen ter wereld een seconde extra ge rekend. Bij de tijd 1 Oe heer J.J. Wolbeer met zijn tijdelijke assistent Maarten Ossevoort in het PTT-laboratorlum In Leidschendam, De heer J.J. Wolbeer van het Pr. Neher Laboratorium van de PTT in Leidschendam is letterlijk bij de tijd, want hij houdt zich veertig uur per week bezig met het in de ga ten houden van de tijd. Ove rigens hebben de meeste lan den ter wereld zich verplicht de tijd te bewaren. In Neder land gebeurt dat via vier zeer hoogwaardige, zogenaamde primaire Caesiumstandaar- den (atoomklokken), die worden gecontroleerd door het Nederlands IJkwezen. „Tijd werd in vroegere eeu wen berekend aan de om wentelingen van de aarde en de daarmee samenhangende seizoenen: dag/nacht, zomer- /winter. Dat heeft men op een gegeven moment inge deeld in maanden van 30 en 31 dagen, dagen van 24 uur enzovoort. Maar de aarde draait niet erg constant. Tij dens de verschillende seizoe nen en omdat de aarde niet een ronde maar een elips- vorm beschrijft, duren de omwentelingen niet altijd firecies evenlang. Ten tweede iepen de klokken niet overal ter wereld precies gelijk". Het zal wellicht een sprong te ver zijn, als ik zou beweren, dat een „reddingsbrigadier" niets in liever heeft dan dat ie- aar mand op het punt van aJ}' verdrinken staat, omdat e hij (of zij) dan die ie mand van een wisse dood zou kunnen red den. Nee, dat mag je van z'n levensdagen niet zeg- 1am *>en' is ze^er niet z°. lou. dat een werkzaam lid en van de Leidse Reddings- in brigade bij één van onze jaar vele waterwegen, vijvers PJL en sloten heimelijk staat 'na te popelen, in de hoop dat zich spoedig een drenkeling meldt. Maar toch lijkt het er een beet je op, als je de heer B. van Koetsveld van An keren hoort vertellen: °n- „We loeren op „geval- |je' len". Je hebt 't in je vin- gers, en niets is fijner nfj dan iemand tijdig op de en kant te krijgen. Wij zijn ids mensen die graag zwem- ne~ men en daarbij een goed li,s stukje werk willen leve ren. We zwemmen op safe. Zeker in een stad, waar ze de „slootjes" weer open gaan graven. Bij ons zul je nooit erva- 'dij ren, wat onlangs in Delft uj~ is gebeurd, waar tiental- no len mensen werkeloos jes toezagen toen een bejaar- rs" de vrouw aan het ver- ie-1 drinken was. Vreselijk". i Meneer Van Koetsveld van Ankeren („Ik kan het ook niet helpen") is in het dage lijks leven „de snelste schoenmaker van Leiden", en naar hij vermoedt. Hij be- ia. schikt dus niet over een zee in van vrije tijd, maar in die tel spaarzame uurtjes is Van Ve- Koetsveld, sinds twee jaar, et- voorzitter van de Leidse a n Reddingsbrigade. Reddend ta- zwemmen is ook zijn ideaal, i/i- Welnu, die reddingsbrigade, de onderdeel van de een jaar oudere Kon. Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen met prins Bernhard als enthousiast be schermheer bestaat op 5 juli 65 jaar: „Wij zijn enigs- Do Leidt# Reddingsbrigade in feeststemming; waarbij niet te redden valt. zins bejaard, maar nog sprin glevend", vindt Van Koets veld van Ankeren. Reservewiel Wie de zwemkunst niet machtig mocht zijn, kan toch nog uitstekend reddingswerk verrichten door het reserve wiel van zijn auto, dat altijd nog aan twee volwassen drenkelingen houvast biedt, in het water te smijten (aan een touw). „Of men schaffe een reddingsklos aan; ziet u twee hulpvragende handen boven water uitsteken, dan weet u hoe te handelenBe ter, echter, ware het lid te zijn van de nu jubilerende Leidse Reddingsbrigade, die als orgaan heeft „De Hurk- sprong", bloeiend met ruim 650 leden en „lessers" die ge traind worden in uithou dingsvermogen en het bieden van een soort EHBO, de veel omvattende eerste hulp aan drenkelingen. EHaD. „Hoe het in Leiden ligt, weet ik niet precies, maar in ons waterrijke land is het aantal verdrinkingsgevallen nog steeds vrij hoog, al is het aar dig teruggebracht, sinds de meeste kinderen zwemmen hebben geleerd. Toch ver drinken in ons land jaarlijks nog circa 150 mensen. Het schoolzwemmen is een groot goed, hoewel er geruchten gaan dat dit schoolzwemmen gevaar loopt door het moge lijk wegvallen van 's rijks steun. Dat zou heel erg zijn. Wat onze Leidse brigade van de gemeente ontvangt, durf ik bijna niet te noemen. Maar het is 800 gulden per jaar", aldus meneer Van Koetsveld, die zelf 6 jaar lid is van de brigade, „terwijl mijn kinde ren allang op de Reddings brigade zaten De 65-jarige LRB zit niet om leden te springen. „Wij be schikken over twee zwemba den, De Zijl en het 5-Mei- bad, waar elke vrijdagavond gediplomeerde leden van ons instructiekorps bezig zijn met kinderen elementair zwe- monderricht te geven. Erva ren leden van dat korps ge ven een speciaal uur zwemles aan ouderen, die nu de kans krijgen de zwemkunst mach tig te worden, zodat ze in de toekomst niet meer jaloers hoeven te kijken naar ande ren die zich in het water ver maken. Maar meer mensen, op die uren, kunnen de twee baden niet bevatten. We zijn uit ons jasje gegroeid en groeien nog steeds. In tegen stelling tot de meeste andere verenigingen. We draaien ge zond, mag ik wel zeggen: 1.75 per bad en minimale contributies, ondanks dat". Geen propaganda dus, maar toch dit verhaal, want de Leidse Reddingsbrigade wil weieens in kranteregels ge tuigen van haar puike bezie ling en reddende geestdrift. Heilslegertje Het is geen kunst- en vlieg werk. dat de honderden van de Leidse Reddingsbrigade op de keper beschouwd een soort Legertje des Heils te water, afgestemd op de licha melijke redding ten toon spreiden. Van Koetsveld licht toe: „Neem het piassen- gebied, de Kaag, waar surfers licht in moeilijkheden kun nen komen. Ook al kun je zwemmen, maar je kunt bij een val lelijk terechtkomen, bijvoorbeeld als je die mast op je hoofd krijgt en zo. Nou, dat is gesneden koek voor onze brigadiers, zeg maar, die getraind zijn in bevrijdings- en vervoersgrepen. Voor een spectaculaire redding krijgen ze een speciaal speldje. Daar zien ze als het ware naar uit. Een eigen dochter, ze was toen 13, heeft twee jaar gele den iemand uit het water ge haald". aldus haar trotse va der, en voorzitter tevens.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5