Streekomroep Rijnland haalbaar Voor kleine kiiisieSi la 5"£ckl6cSowuvnt ANWB-wegwijzers maken Leiden een stuk overzichtelijker £c*dóc0otnant Sieraden gestolen WERKGROEP OMROEP LEIDEN: Brand in Cunera klooster MOGELIJK IN NAJAAR STADSPLATTEGRONDEN Leidse universiteit houdt research farmacie Leidenaar rijdt tegen boom Economisch wel en wee i[ LEIDEN WOENSDAG 29IUNI1983 PAGINA'3 15-jarige automobilist ramt boom LEIDEN Een 15-jarige jongen uit Wasse naar is gisterochtend rond tien uur met de auto van zijn vader tegen een boom aan de Boerhaavelaan gebotst. De jongen en zijn passagier, een 16-jarige Wassenaarder, moes ten in het AZL worden behandeld aan hoofdwonden. De ouders van de 15-jarige jongen zijn op vakantie. Met zijn vriend besloot hij een tochtje in de auto van zijn vader te maken. Toen hij vanaf de Van Zwietenstraat rechts af de Boerhaavelaan opreed, raakte hij de macht over het stuur kwijt. De auto werd zwaar beschadigd. Ook de boom liep flinke schade op. Diefstal videobanden LEIDEN Uit een woning aan het Onyxhof zijn tussen 25 en 28 juni 400 video-banden en een draagbare video-recorder gestolen. In de woning is een verhuur bedrijf van video-cassettes en video-recorders gevestigd. Het bedrijf, dat eigendom is van een 41-jarige Leidenaar, is ge vestigd op de eerste verdieping van de flat aan het Onyxhof. De dieven zijn vanaf de bega ne grond op het balkon ge klommen en hebben de' bal kondeur geforceerd. Zij namen tevens 125 gulden mee. LEIDEN Uit een w» ning in Leiden-Zuid is gis teren voor duizenden gul dens aan sieraden gestolen. De woning vertoonde geen braaksporen. De eigenares verklaarde, dat zij haar woning goed had afgesloten. Zij is onge veer twee uur weg geweest. Er zijn 7 ringen, 1 horloge en 2 armbanden gestolen. De sieraden zijn van goud en wit-goud, sommige er van zijn bezet met briljan ten. Boekhuis gekraakt LEIDEN Een groep van ongeveer tien krakers heeft vannacht het 'Nieuwe Boekhuis' op de hoek Vrou wen s teeg/B reestraat gekraakt Het pand stond al een tijdje leeg. men, maar heeft besloten voorlopig niet in te grijpen. Vandaag wordt de situatie nader bekeken. Het pand is eigendom van uitgeversmaatschap pij Bruna. Vanochtend om half zes ontving de politie een klacht van een buurman van de krakers. Hij kon niet slapen vanwege geluiden van verbouwings werkzaamheden en muziek die uit het kraakpand kwamen. Pistool achter broekband LEIDEN Een 26-jarige man uit Voorschoten is gisteren op de Nieuwe Beestenmarkt aangehouden. De man was in het bezit van een geladen FN- pistool. Op de Nieuwe Beestenmarkt stond een auto hinderlijk geparkeerd. Toen de politie kwam kijken, keerde de be stuurder juist terug naar zijn gepar keerde auto. Omdat deze 26-jarige man uit Voorschoten „goed" bekend is bij de politie, fouilleerden de agenten hem. Het pistool zat achter de broekband ge stoken. De Voorschotenaar is dit jaar drie keer aangehouden wegens illegaal wapenbezit. LEIDEN De Werk groep Omroep Leiden (WOL) meent, dat er in de regio Leiden voldoende belangstelling is voor een eigen omroep en dat er reëele mogelijkheden zijn een dergelijke omroep op te richten. Deze „Streek omroep Rijnland" zou moeten ressorteren onder de 'Omroep West' een regionale omroep uit Den Haag die anderhalf jaar geleden een zendmachti ging aanvroeg mits de onafhankelijkheid van de streekomroep Rijnland is gewaarborgd. De regiona le omroep zou in dat geval gefinancierd moeten wor den door verhoging van de omroepbijdragen met een tientje. De WOL werd eind vorig jaar door wet houder P. Bordewijk ge ïnstalleerd om de komst van een lokale dan wel regionale omroep voor te bereiden. Samenwerking met de „Om roep West" is volgens de WOL noodzakelijk daar er in Zuid- Holland maar twee zendmach tigingen voor regionale omroe pen te verdelen zijn. De eerste is reeds toegekend aan „Radio Rijnmond", de tweede werd in december '81 aangevraagd door de „Stichting Regionale Omroep Groot-Den Haag". „Omroep-West" is van plan via de ether uitzendingen voor de regio Den Haag te verzor gen waarin ook Leiden be scheiden aandacht krijgt. Te weinig aandacht, vindt de WOL die meent dat „Omroep West" nauwelijks representa tief is voor het gehele verzor gingsgebied en dat deze de „Omroep Rijnland" hard nodig zal hebben om een zendmach tiging te verkrijgen. Regionale omroepen worden gedeeltelijk gesubsidieerd door het minis terie van WVC. De regionale omroep die de WOL zich als onderdeel van 'Omroep West' voorstelt, omvat behalve Lei den de bollengemeenten en de randgemeenten (uitgezonderd Wassenaar). Streekomroep Wanneer de regionale omroep niet mogelijk is er is nog nauwelijks overleg geweest met Omroep West streeft de WOL naar een streek- dan wel lokale omroep die uitzen dingen verzorgt via het kabel net. In een dergelijke con structie geeft de rijksoverheid geen subsidie hetgeen er toe bijdraagt dat zendmachtigin gen over het algemeen makke lijk worden verstrekt. De fi nanciering heeft plaats uit vrijwillige bijdragen, subsidies van gemeentebesturen en ver hoging van het tarief voor de kabel. Elders in de regio zijn ook al initiatieven onderno men om een lokale omroep op te richten. Zo bestaat in Kat wijk de „Vereniging Lokale Omroep Katwijk". De streekomroep Rijnland zou een gebied bestrijken van ruim 300.000 inwoners. Wan neer een startsubsidie van Radio 32.000 gulden (voor de éénma lige investeringen) zou kun nen worden verkregen, zou den kabelabonnees een kwar tje per jaar extra moeten gaan betalen. Zij kunnen dan 1 uur per dag naar de streekomroep luisteren. Lokale omroep zou de Leidse kabelabonnees 60 cent per jaar gaan kosten. In beide gevallen is er van uit ge gaan dat de omroep door vrij willigers wordt verzorgd. Wanneer professionals worden ingeschakeld of wanneer er ook tv-uitzendingen verzorgd gaan worden, valt de begro ting aanzienlijk hoger uit. In komsten uit reclame heeft de WOL vooralsnog buiten be schouwing gelaten. De streek omroep moet volgens de WOL een verenigingsvorm krijgen met een ledenvergadering als hoogste orgaan. De WOL pleit ervoor de streekomroep van start te la ten gaan met alleen radio-uit zendingen. Televisie-uitzen dingen kunnen een logische, volgende stap zijn. aldus de WOL. De programma's zouden gemaakt moeten worden door onafhankelijke redacties, het karakter dient duidelijk streekgebonden te zijn. Aan elke deelnemende gemeente moet een minimum aan zend tijd besteed worden. De preciese uitwerking van de streekomroep en het aanvra gen van een zendmachtiging wil de WOL overlaten aan een representatief platform, sa mengesteld uit vertegenwoor digers uit de gehele regio. Daartoe is het rapport van de WOL gestuurd aan gemeente besturen en maatschappelijke organisaties in de regio. Medio september wordt een openbare informatiebijeenkomst georga niseerd. De nota 'Omroep Rijnland' is verkrijgbaar bij de Stichting Welzijn (Breestraat 117) en bij de voorlichtingsba lie in het stadhuis. In het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 gaat vrijdag 1 juli de tentoonstelling 'De mens als jager' van start. De expo sitie duurt tot en met zondag 21 augustus. In het mu seum wordt een beeld gegeven van de levenswijze van de prehistorische mens. De tentoonstelling is samenge steld door het ministerie van onderwijs en wordt aan gevuld met materiaal van het Leidse museum voor Ge ologie en Mineralogie. t De jaren '20 'Uit het leven van Louise en Kee' is een tentoonstelling over het leven van een hoogleraarsvrouw en een bonen- dopster in de jaren '20 in Leiden. Deze expositie in.de Pie terskerk is samengesteld door vier studenten van de Rein- wardt-academie. de hogere beroepsopleiding voor mu seummedewerkers. De vier hebben een uitgebreid onder zoek gedaan waaronder het interviewen van vrouwen die in de jaren '20 in Leiden leefden. De expositie duurt van 7 juli tot en met 9 september. Tot 15 juli kan men er terecht van van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Na 15 juli is de tentoonstelling van 13.30 tot 16.00 uur te bezoe ken. In het weekend van 11.00 tot 15.00 uur. Provincie verbiedt heffing Oude Veenen Merenwijk LEIDEN De provincie Zuid-Holland heeft het innen door het waterschap de Oude Veenen van de polderlasten in de Meren- wijk over dit jaar onmogelijk gemaakt. De provincie deed dit door het betreffende gedeelte van de begroting van het water- schap niet goed te keuren. Het waterschap was van plan de polderlasten te innen zonder af te wachten, wat de belissing van de minister van verkeer en wa- terstaat zal zijn over de kwestie rond de polderlasten. De provin- cie, de gemeente Leiden en bewoners van de Merenwijk hebben de minister gevraagd de polderlasten voor de Merenwijk met in gang van 1 januari 1983 te laten vervallen. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Naam_ Adres Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. De brandweer Is gister avond anderhalf uur bezig geweest om een brand op de eerste verdieping van het voormalige Cunera- klooster tussen de Hoge- woerd. de Sint Jorissteeg en het Levendaal te blus sen. Het gaat om het ge deelte dat al geruime tijd leeg staat en rijp is voor de sloop. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Volgens een woordvoerder van de brandweer is de brand hoogstwaarschijnlijk aan gestoken. Hij merkt verder op „dat het een goede zaak zou zijn, wanneer het wordt gesloopt, want je komt er vrij makkelijk in". Voor het klooster Is geen sloopvergunning afgege ven. Op verzoek van de politie heeft de brandweer het pand door en door nat gemaakt. Dit om herhaling te voorkomen. De politie heeft het verkeer ruim een half uur lang moeten om leiden. LEIDEN Door het plaatsen van een groot aantal wegwijzers is Lei den een stuk overzichtelij ker geworden voor auto mobilisten. Voor deze weggebruikers, die niet zo goed bekend zijn in de Sleutelstad, is het verlaten van de stad geen speur tocht meer. De op veel kruispunten geplaatste blauwe ANWB-borden wijzen hen feilloos in de richting van routes naar plaatsen als Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Het plaatsen van deze borden is een onderdeel van het bewegwijzeringsplan. Dit ruim vier ton kostende plan voorziet tevens in het installeren van stadsplat tegronden bij de invals wegen, het plaatsen van wegwijzers in de Meren wijk en het bewegwijze- ren van fietsroutes. De heer D. H. Kuijper van de afdeling Verkeerszaken van de gemeente Leiden noemt de 'wegwijzer-problematiek' een heet hangijzer. „Er is al tien jaar niets gebeurd aan de be wegwijzering in Leiden. Dat komt vanwege al die opbre kingen in de stad, er moesten steeds borden worden wegge haald," aldus de heer Kuijper. Hij zegt, dat nu toch maar be gonnen is met het plaatsen van de borden. „We kregen erg veel klachten van mensen, die de bewegwijzering zo slecht vonden. Daarom hebben we de knoop uiteindelijk maar doorgehakt en zijn we de bor den gaan plaatsen." De man van verkeerszaken zegt ook te vinden dat het erg hard nodig is. dat er wat aan de bewegwij zering in Leiden wordt ge daan. Volgens de heer Kuijper is de helft van de borden nu ge plaatst. voorlopig ligt het werk nu even stil. De overige weg wijzers worden beetje bij beet je geïnstalleerd. „De borden die schat dat het wegwijzer- plan voor automobilisten 300.000 gulden kost. De ge meente Leiden ontvangt hier voor geen subsidie. Fietsen Het blijft niet alleen bij weg- wijzers voor auto's. Er zijn en worden borden geplaatst voor fietsers. Hiervoor is een be drag van 100.000 gulden uitge trokken. Het gaat hier om de bewegwijzering van doorgaan de fietsroutes. „Dat is ook erg hard nodig, dit vonden we trouwens ook erg leuk om te iaar blijven staan," merkt de heer Kuijper op. De wegwij zers worden geplaatst door de ANWB. De gemeente Leiden koopt de borden van deze or ganisatie. Het bewegwijze ringsplan is samengesteld in samenwerking met de ANWB. De heer Kuijper: „De ANWB coördineert en adviseert. De borden moeten natuurlijk aan sluiten op borden in de rand gemeenten. Anders krijg je si tuaties dat je in Leiden naar Leiderdorp wordt gestuurd en dat je in Leiderdorp weer naar Leiden wordt verwezen." Het bewegwijzeringsplan maakt deel uit van het agglomeratie plan voor Leiden en de rand gemeenten. De heer Kuijper verwacht, dat het bewegwijzeringsplan over twee jaar is afgerond. Dan zijn ook belangrijke verkeers knooppunten als de Churchill- brug en het Lammenschans- plein, dat wordt gerecon strueerd, klaar en kunnen deze in de bewegwijzerings route worden opgenomen. „In feite is dit soort werk nooit af," meent de heer Kuijper, doen," zegt de heer Kuijper, die meldt dat er onder meer fietsroutes in Leiden- West (Haagse Schouw) zijn aangege ven. De Merenwijk wordt voor 'vreemdelingen' wat toeganke lijker gemaakt. Een zogenaam de wijkbewegwijzering moet de 'vreemdeling' wegwijs ma ken in deze wat onoverzichte lijke wijk. Tevens worden nog deze zomer in Leiden toeristi sche wegwijzers aangebracht Dit zijn palen met de zoge- naamde vaantjes. Op deze vaantjes worden musea en an dere attracties aangegeven. Plattegrond Een nieuw ANWB-bord op de kruising Langegracht- /Klokpoort. Op de afdeling Verkeerszaken wordt momenteel een plan ontwikkeld om aan de invals wegen stadsplattegronden te plaatsen. „Deze plattegronden zijn zeer mollestgevoelig," zegt de heer Kuijper „het zijn kwetsbare en kostbare panelen waar bijvoorbeeld gemakkelijk een steen doorheen kan wor den gegooid. Het is heel goed mogelijk, dat we deze platte gronden gaan combineren met reclamezuilen." „Op deze manier hoeft het de gemeente niet te veel te kos ten, de stadsplattegronden worden dan uit de reclame-op- j brengsten betaald," aldus de; heer Kuijper die zegt, dat er op spoed is aangedrongen om de plattegronden zo snel mo-; gelijk te plaatsen. Hij ver wacht dat de stadskaarten in het najaar „de grond in kun nen." LEIDEN Onderwijs en on derzoek in de farmacie zullen aan de Leidse universiteit niet verdwijnen. De huidige Leidse subfaculteit wordt omgevormd tot een op onderzoek gerichte eenheid. Het is de bedoeling van minis ter Deetman, dat Leiden een nationaal centrum wordt van interdisciplinair top-onderzoek op het gebied van produktie, werking en verwerking van geneesmiddelen en andere li- chaamsvreemde stoffen. Daar toe zal in Leiden deskundig heid aanwezig moeten zijn in de farmacologie, toxicologie, analytische chemie, bio-farma- cie, farmaceutische technolo gie, farmacognosie en farma- cochemie. Op het gebied van onderwijs, wordt een experimentele bo venbouw studierichting voor zien, die ook toegang zal geven tot een onderzoeks opleiding. De bovenbouwstudierichting zal in elk geval aansluiten op de propadeuse biologie en scheikunde. De taken die ver band houden met de opleiding van apotheker zullen te zijner tijd uit Leiden verdwijnen. Studenten die zich inschrijven voor het academiejaar 1983/84 kunnen hun studie normaal aanvangen in Leiden en daar ook afmaken. Vanaf het vol gend studiejaar (1984/85) moe ten eerstejaars naar Utrecht. LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar is vannacht op de Zijlsingel met ziin auto uit de bocht gevlogen. De auto, die totaal werd vernield, kwam tegen een boom tot stilstand. De jongeman wordt ervan verdacht even daarvoor twee op het Utrechtse Jaagpad geparkeerde auto's te hebben beschadigd. De Leidenaar. die geen verwondingen opliep, heeft geen rijbe wijs, hij is niet verzekerd, hij betaalt geen wegenbelasting en de auto waarin hij reed staat niet op zijn naam. De man reed van nacht om 00.35 tegen de boom op de Zijlsingel. Om 00.30 werden de twee auto's op het Utrechtse Jaagpad door een aanrijding be schadigd. De lak van de auto van de Leidenaar vertoont grote overeenkomsten met de lak die op de beschadigde auto's is ge vonden. Daarom heeft de politie sterke vermoedens, dat de Lei denaar schuldig is aan de eerste aanrijding. Een onderzoek naar de lak in het Gerechterlijk Laboratorium moet daarvoor het be wijs leveren. Haarlemmerstraat steunt garage Driessenplein LEIDEN De winkeliers in de Haarlemmerstraat vinden het een goed idee om op het Ir. Driessenplein een parkeergarage te bouwen. De winkeliersvereniging heeft het college van B en W in een brief gevraagd het initiatief van de firma Noorlander om daar een garage te bouwen te ondersteunen. Volgens de winke liers is er grote behoefte aan een parkeergarage op het Ir. Dries senplein. Het college wordt verzocht zo snel mogelijk met Noor lander over de plannen te gaan praten. Nieuwe rector Louise Coligny LEIDEN De heer A.H. de Zoete wordt de nieuwe rector van de Louise Coligny scholengemeenschap. Het college van B en W heeft de gemeenteraad voorgesteld hem te benoemen. De Zoete is 33 jaar oud en is momenteel plaatsvervangend rector van de openbare scholengemeenschap Wiringherlant in Wieringerwerf De Zoete volgt de heer G.A. Steffens op, die met VUT gaat In het eerder leeggekomen winkelpand Herenstraat 46 is het technisch bureau „Mam- paey Haarlem b.v." (aanleg van c.v., airconditioning, luchtbehandeling, electro- techn. install, enz.) geopend Aan de Haarlemmerstraat 119a is de optiek „Bril-op" ge vestigd. Distributions Services Inter national (D.S.I.) gevestigd aan de Zoeterwoudseweg 5-7 is uit Leiden verplaatst naar Breda. Aan de Gerbrandylaan 1 is „Heko Beheer", beheer van onr. goed e.a. vermogensobjec ten, gevestigd. Het architectenburo Van Oerle en Schrama B.V. is ver plaatst van de Nieuwe Rijn 17 naar de Hoogl. Kerkgracht 25. Aan boord van het woon schip Antje Rebecca, aan het Galgewater is ,,'t Galgewater", verhuur van roeiboten, alsme de de amb. handel met een vaste standplaats in cons.ijs, gevestigd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3