imbledon één grote gok Wielerpeloton kan niet meer buiten Phil Anderson [JJi jf el over status Lozano Rep spoorloos Schaakteam op voorsprong 5 r ™rt CcidócSommit WOENSDAG 29 JUNI 1983 PAGINA11 Het heeft er alle schijn van, dat Real Madrid met de aankoop Lozano van Anderlecht in de problemen is gekomen. De 28-ja- "^envelder mag dan wel in Andalusië geboren zijn en Spaanse ou- ben, door de Spaanse voetbalbond wordt hij beschouwd als een ider met een Spaans paspoort. Door de komst van Lozano heeft t^rid een buitenlander te veel op de loonlijst staan. De Madrilenen «eds de beschikking over de Westduitser Uli Stielike en de Ne- Johnny Metgod. Lozano en Real Madrid lijken het slachtoffer h van een reglementswijziging in juni 1979 door de Spaanse voet- iDe bond stippelde toen uit. dat alleen spelers, die tien jaar onaf- I in eigen land gewoond hebben, als Spanjaard beschouwd wor mmee wenste men een massale terugkeer van Zuidamerikaanse |et echte of gefingeerde Spaanse paspoorten te voorkomen. Loza- teerde als kind met zijn ouders naar België. Weliswaar behield hij Aeal Madrid op het eerste oog aantrekkelijke Spaanse nationali- bor de voetbalbond geldende normen brengen zijn nieuwe club 2fenheid. SAINT ETIENNE Johnny Rep is op curieuze wijze spoorloos verdwenen. Dat maakte de Fran se televisie gisteravond bekend. De Nederlander is niet op de training verschenen van Saint Etien- ne, de voetbalclub waar hij werkt. Het Franse journaal meldde tevens dat de Franse fiscus nog meer dan een miljoen franc (ongeveer 380.000 gul den) van Rep tegoed heeft. Saint Etienne is sinds vorig jaar in opspraak wegens een enorm finan cieel schandaal. Spelers hebben naast het salaris ook zwart geld gekregen. Er loopt een justitieel onderzoek. De naam van Rep stond ook op het lijstje van spelers die er van hebben geprofiteerd. Volgens het Nederlandse weekblad Voetbal Inter national zou Rep, die in serieuze onderhandeling is met Feyenoord, uit Frankrijk willen wegvluch- Johnny Rep: belasting ten om de fiscus te ontduiken. schuld. Prijsvragen DEN HAAG De resul taten van de verschillende sportprijsvragen van de afgelopen week zijn: Midlotto 24a: le prijs: 126.011.40; 2e prijs: 50.000.00; 3e prijs: 992,20; 4e prijs: 26,70; 5e prijs: 5,00. Cijferspel: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 10.000,00. Lotto 25: le prijs: 129.309,90; 2e prijs: 25.000,00; 3e prijs: 1415,80; 4e prijs: 32,40; 5e prijs: 5,00. Roemeense atleet blijft in Turkije IZMIR De Roe meen Paul Rocu, die afgelopen week bij de atletiekkampioen- schappen van de Bal kan-landen in het Turkse Izmir zilver veroverde op de 3000 meter steeple chase, heeft politiek asiel gevraagd. Rocu meldde zich in Izmir bij het Amerikaanse consulaat. PLOVDIV De Nederlandse schaakploeg heeft gisteren in het toernooi om het Europees kampioenschap in het Bulgaarse Plovdiv een voorsprong van 4-3 op Engeland genomen. Gert Ligterink en Cor van Wijgerden wonnen hun partijen. Het treffen tussen Jonathan Speelman en John van der Wiel werd met goede kansen voor de Nederlander afgebro ken. Met nog drie ronden voor de boeg, heeft Nederland een aardige kans in de bovenste helft van het klassement te eindigen. De nederlaag uit de derde ronde tegen Joego slavië werd uiteindelijk bepaald op 4,5-3,5, omdat Timmans afgebroken partij tegen Lju- bojevic in remise eindigde. In Speculeren ,|t jaar op Wimble- (kanter dan ooit. Jerhalve week ge- jad voorspeld dat Connors al in de i finales uit het zou worden ge- ®zou onverwijld in 4r verluidt in En- aog regelmatig ge- I dwangbuis zijn 1 Wie had aange- dat Connors' vriendinnetje irert zelfs de eerste ^et zou overleven, ^gelijk een nog 2 lot hebben ge- Toch behoren de van twee van de ilustere tennissers historie niet meer jpeelrooster. van dit jaar heeft, in i waar niemand vies is rgo i°kje- de bookmakers «en bezorgd door de jtlbaarheid van bijna gldag. Twee dingen Jht dagen zonneklaar Martina Navratilo- auwelijks te stoppen Lendl kan als favo- herentitel best een hapje worden afge- iide exponenten van jtoslowaakse school", ens de voorbije jaren uwen dan mannen scheiden, leverden en glansvolle presta- nn arvan vooral die van ;oo 11 indruk maakte, ondanks zijn vorste- msten van vorig jaar ie miljoen dollar) fi- Joch iets achter ligt wat langer aan de lerende landgenoten, ■^p zeer overtuigende piet Roscoe Tanner, t de laatste bekend fen grasspeler bij uit- de 23-jarige in het nse Greenwich wo- De steeds beter op gras spelende Ivan Lendl rekende gistermiddag op zeer overtuigende wijze af met Roscoe Tanner. nende Lendl zich inmiddels ook op deze speelvloer als ex pert beschouwen. En dat maakt Lendl, die in vier voorgaande edities van Wimbledon nooit de vierde Inleveren ronde bereikte, in de halve fi nales een zeer gevaarlijke op ponent voor John McEnroe die pas vandaag in aktie komt. Eén van beiden moet dus af vallen vóór de finale zondag wordt gehouden, zodat het niet overdreven is te stellen dat de eindstrijd van deze aflevering van het toernooi al voor de laatste dag wordt afgewerkt. Ivan Lendl verklaarde na een overwinning in een vorige ronde volgaarne al zijn tot dusver veroverde titels (dus niet het geld) te willen inleve ren voor die van Wimbledon. Zoals bekend heeft de door Wojtek Fibak gecoachte Tsje- choslowaak nog niet één be langrijk toernooi op zijn naam gebracht. En de echte erken ning komt pas na het winnen van een Grand Slem-evene ment. Pas dan zal de opval lend zelfverzekerd spelende Lendl ook voor zichzelf recht hebben gedaan aan zijn hoge (derde) klassering op de we reldranglijst. De daarop aanzienlijk beschei dener gerangschikte Chris Le wis en Mei Purcell werkten gisteren in de andere helft van hun speelschema hun onder linge kwartfinale-partij af. Eerstgenoemde Nieuwzeelan- der won en ontmoet later deze week de winnaar van het duel Curren-Mayotte. Opvallender dan het feit dat Martina Navratilova gisteren opnieuw in recordtijd een ron de verder kwam, waardoor ze voor vijf partijen nu slechts vier uur nodig heeft gehad, was de plaatsing voor de halve finales van Yvonne Vermaak. De 26-jarige Zuidafrikaanse uit Glenconnor, die in haar in middels zes jaar durende prof loopbaan nog nimmer een toernooi won en slechts 35ex>p de wereldranglijst staat, was daarover zelf nog het meest verbaasd. Nadat ze gisteren een einde maakte aan het aan hysterie grenzende chauvinis me van de Britse toeschouwers door Virginia Wade uit te schakelen zei ze: „Het is mij ook een raadsel waarom ik opeens op gras zo goed speel". De statistieken geven haar ge lijk. Vermaak, die ergens ver weg nog Nederlandse voor ouders moet hebben gehad, speelde dit jaar meer toernooi en dan de gemiddelde speel ster. Een finaleplaats in Palm Springs tegen Carling Bassett en een positie bij de laatste acht in Greenleef (verlies te gen haar volgende opponente op Wimbledon, Navratilova) waren de beste prestaties van de kleine Zuidafrikaanse, die Yvonne Vermaak, dochter van een Zuidafrikaanse geitenfokker, ontnam het chauvi nistische Britse publiek de laatste hoop door Virginia Wade uit te schakelen. in februari van dit jaar in Houston nog in drie sets van Marcella Mesker verloor. De laatste twee proeven van be kwaamheid op gras, in Bir mingham en Eastbourne, le verden haar slechts een twee de en een derde ronde op. En dan nu bij de laatste vier van Wimbledon. Yvonne Vermaak, die met haar prestatie de Zuidafri kaanse afvaardiging op Wim bledon na het succes van Ke vin Curren vervolmaakte maar niet zoals haar landge noot overweegt Amerikaans staatsburger te worden, kan bepaald niet worden getypeerd als een spectaculair tennisster. De wat gezette dochter van een fokker van angora-geiten, die haar geboortegrond vrijwel nooit meer bezoekt, pleegt de verdediging als beste aanval te beschouwen. En vanaf de ach terlijn laat ze tussen de nodige ontregelende hoge ballen door ook dermate veel doeltreffen de klappen met de forehand op haar tegenstandster los, dat het Virginia Wade in elk geval allemaal te veel was. De strui se Engelse (37) had ditmaal aan haar vechtlust niet vol doende, temeer omdat ze in de derde set te veel onnodige fou ten maakte. Impuls Met haar ondanks alles opmer kelijke prestatie hoopt Ver maak de situatie van het da mestennis in Zuid-Afrika een nieuwe impuls te geven. „Op dit moment wordt daar niets gedaan", vertelde ze. „Vorig jaar hebben ze al het geld dat toen nog aan de vrouwen werd besteed overgeheveld naar de mannen. Die vinden ze kennelijk belangrijker. Maar misschien dat mijn halve finaleplaats op Wimbledon daarin enige verandering zal brengen. Ik heb zelf overigens nooit enige vorm van steun van de bond gekregen". Haar beste prestatie tot dit toernooi noemde Yvonne Vermaak ze ges op Evonne Goolagong en Betty Stöve. „Maar dat ge beurde lang geleden. Op het moment dat Goolagong net een baby had gekregen en Stö ve nog goed was", besloot ze bijna verontschuldigend. Martina Navratilova, die giste ren Vermaak's landgenote Jennifer Mundel simpel opzij zette, zal niet veel moeite moe ten hebben met de Zuidafri kaanse. „Dit is één van mijn eenvoudigste aanlopen naar de •finale van een groot toernooi", vertelde de titelhoudster. „Dat ik tot dusver nog geen set heb hoeven afstaan en alles in zeer korte tijd heb gespeeld, baart me geen zorgen voor het geval nog een partij met drie sets komt. Ik train hard en psy chisch ben ik klaar voor de ti tel". Als Martina Navratilova het gemiddelde van nog geen uur kan aanhouden tot en met de eindstrijd zal de Amerikaanse, die toch reeds als record-ver diener te boek staat met haar. 5,3 miljoen dollar aan prijzen geld, per minuut op Wimble don ongeveer 650 gulden heb ben verdiend. Over geld hoeft de oud-Tsjechoslowaakse zich dan ook geen zorgen meer te maken. Dat doet ze ook niet over haar gezondheid, on danks een zekere afwijking in het bloed. Die noopte dokters haar te adviseren regelmatig onderzoek te laten doen. De 26-jarige geld-veelvraat: „Die toxoplasmose verkeert in een sluimerende staat en kan doel matig worden bestreden, waardoor ze niet aktief kan worden. Ik maak me dus ner gens zorgen om". Dat geldt waarschijnlijk ook voor haar opponenten tussen nu en haar derde Wimbledon- titel. Na Vermaak treft ze de winnares van het duel King- Jaeger. Billie Jean King bleef gisteren als enige oud-gedien de in de strijd. De bijna 40-ja- rige Amerikaanse, die tussen 1966 en 1975 zesmaal de sterk ste was op Wimbledon, ver sloeg Kathy Jordan, de eerde re bedwinger van Chris Lloyd. De voorvechter van het vrou wentennis evenaarde hiermee haar prestatie van vorig jaar, toen ze ook halve finaliste werd. Andrea Jaeger versloeg gisteren Barbara Potter. Het psychologische voordeel dat King heeft op aanzienlijk jongere opponentes in combi natie met haar enorme routine en gave om taktisch de juiste wapens te kiezen, maakte haar in elk geval een voor Jordan onneembare hindernis. En als ze het haalt, zou ze zelfs voor de evenwichtiger dan ooit zijn de maar nog wel eens uit ba lans te brengen Navratilova een gevaarlijker finale-partner kunnen zijn dan de laatste verwacht. FRANK WERKMAN te trui meer r de ?ere 95.20 91.20 99.20 92.80 97.40 92.80 91.50 93|20 Op technisch 91I60 n in de komende 9170 |e France enkele 96so iringen doorge- «oon witte trui, vroe- iemd voor de beste wordt nu een 'oor renners, die I eerste keer in de ^inwezig zijn. Zou i oude systeem zijn u/den, dan zouden mbianen nooit in :ing komen voor L, troostprijs". De lopen al namelijk 99 30 B ^gen de dertig! 99^30 egenrangschikking 99.00 den opgemaakt op '98.10 volgorde van 9770 best geklasseerden. '96 so waren dat er vier. es!90 ificatie (tijdvergoe- 9550 Steem blijft behou- 95^30 negen „vlakke" 100.00 zijn aan de eind- 93:20 20 en 10 secon- 93.10 verdienen. Tijdens 9520 ïn staan °ok drie 9570 zogenaamde „rus- j het programma, 12, 8 en 4 seconden 'eren zijn. er een wijziging g s^iloegenstrijd tegen 40 3/4 rwerk. Voortaan 57 3/4alle renners, die in |^3/47an de vijfde aan- 317/8e de streep passe- ?Ii/4 vastgestelde tijd- 22 i/4ing. Dit kan be- 5/8 Zijn in de Giro 4i3/8>* Wolf bijvoor- 47 1 snel een goede positie verspeeld 35 i/4.ij bij een valpartij 14 i/Jrn 's geraakt. De 211/4'ektie wil er ken- 25 i/4lles aan doen om 511/ 0 voor de toppers 347/8 mogelijk te hou- FONTEN A Y-SOUS-BOIS Het liefst van alles zou Phil Anderson straks een honderd procent fitte Ber nard Hinault aan de start van de Tour de France zien verschijnen. „Want", zegt de agressieve Austra liër, „ik wil hem verslaan als hij op zijn best is". Aan strijdlust heeft het Ander son nooit ontbroken. Zijn aan valsdrift heeft hem heel wat overwinningen gekost. Het aantal successen bleef tot nu toe beperkt, maar zijn bewon deraars zijn ontelbaar. Ze zit ten bovendien in alle uithoe ken van de wereld. In Austra lië waar hij opgroeide, in Lon den waar hij geboren werd, in de Verenigde Staten dat hij met zijn Amerikaanse vrouw doorkruist en in Europa waar hij fietst tegen de beste be roepsrenners van de huidige tijd. Phil Anderson is in vier jaar tijd uitgegroeid tot een grote in het profleger. Hij was niet al tijd even handig, hij stootte meermalen zijn hoofd. De kliek zag hem ongaarne ko men, maar kan hem nu niet meer missen. Immers, als de wielersport in Europa in ge vaar komt, is er wellicht el ders (Australië, Amerika) in de wereld nog wel een markt. Anderson en het Amerikaanse talent Greg Lemond moeten nu blijven. Anderson en Le mond zijn twee makkers. Maar ze rijden in verschillende ploe gen en maken er geen punt van tegen elkaar te rijden. In 1981 droeg Phil Anderson één dag de gele trui om zijn schouders om tenslotte als tiende in Parijs te eindigen. Vorig jaar won hij een etappe o> - #t<5 Phil Anderson: „Franse renners doen precies wat hen gezegd wordt, ik niet". in Nancy, droeg negen dagen het leiderstricot en werd vijfde in het eindklassement. In de aanloop naar zijn derde Tour reed de Australiër nooit eerder zo'n sterk voorseizoen. Negen de in de Ronde van Vlaande ren, tweede in de Ronde van Amerika, vierde in Luik-Bas- tenaken-Luik, winnaar van de Amstel Gold-race, tweede in de Ronde van Romandië, zes de in de Dauphiné Libéré met twee etappezeges. „Ik heb goed gereden", beweert An derson, „het was echter niet uitzonderlijk. De supervorm De Australische vechtjas ver klaart zich te hebben voorbe reid om in de Tour voor de eerste plaats te rijden. „Dat is het uitgangspunt. Ik ben dit jaar tenslotte de kopman van onze ploeg. Je weet nooit wat het wordt. Met een plaats bij de eerste drie en een zege in kan ik me ook tevreden stellen. Als ik dit jaar de Tour niet win, probeer ik •het volgend jaar gewoon weer opnieuw. Ik ga er ten minste van uit dat ik dan weer wat sterker geworden ben". Dit jaar is belangrijk voor de intussen 25-jarige Anderson. Hij heeft zijn sponsor meege deeld voorlopig niet te willen praten over contractverlen ging. In voorgaande jaren te kende hij altijd vroeg een jaar bij. Het is aannemelijk dat hij Peugeot aan het einde van het jaar verlaat. Peter Post is één van de" vele ploegleiders, die hem een aanbieding hebben gedaan. „Ik beslis pas na de Tour. Mijn salaris wordt ook min of meer bepaald door mijn prestaties in die wedstrijd", al dus Anderson. Indien zijn Franse ploeg in de Tour zo rijdt als recentelijk in de Dauphiné Libéré heeft Phil Anderson een goede kans heel ver te komen. Daar trad een eenheid op met Anderson als meesterknecht voor Simon. Persoonlijk rekent hij er op, dat de rollen straks omge draaid zijn. Helemaal zeker weet hij het niet. Hij is en blijft een Australiër, dus niet een Fransman onder de Fran sen, en bovendien iemand die misschien nog weggaat ook. Mocht Simon zijn vorm uit de Dauphiné nog bezitten, dan zal het Frans sprekende deel van de ploeg zich achter hem scha ren en kan Anderson alleen nog rekenen op de steun van zijn taalgenoten, de Ier Step- han Roche en de Schot Robert Millar. Om zijn doel te berei ken moet Anderson min of meer zijn eigen gang gaan. „Daar heb ik geen moeite mee. Ik doe niet anders in mijn wielerleven. Franse renners doen /precies 'wat hen gezegd wordt, ik niet". Zwerftochten Als Westeuropeaan zou An derson gemakkelijker de weg naar de top in de wielersport gevonden hebben. Hij is blij het niet te zijn. „Ik zou nooit tot rust komen. Europeanen beginnen, al of niet onder druk van hun omgeving, in december alweer te trainen voor het nieuwe seizoen. Dat zou ik verschrikkelijk vinden. Ik ga elk jaar aan het einde van het seizoen op vakantie. Weg van het peloton. Drie maanden zie ik geen fiets. Op zwerftochten in Australië en Amerika kom ik volledig tot rust Die vrijheid kennen de Europeanen niet. 'Ik kan zon der dat niet leven". Als hij straks dertig is, neemt Anderson ook de vrijheid met wielrennen te stoppen. „Ik ben geen Zoetemelk of Agos- tinho, die altijd maar doorrij den. Zo'n Tour rijden, voor mijn gezondheid doe ik het niet. Het levert goed geld op, dat wel. Ik hoop genoeg te verdienen om na mijn dertig ste goed te kunnen leven met leuk, licht werk er bij. Mi- schien kan ik straks, als daar het wielrennen goed van de grond gekomen is, in Australië als adviseur werken of zo. Voorlopig zal hem geen zweet druppeltje te veel zijn. Voor de Ronde van de Aude, die hij als laatste voorbereiding reed, trainde hij speciaal in de Pyre neeën voor de eerste bergetap pes. Het is de vraag of hij zo lang zal afwachten. Het is te gen zijn natuur in. „De twee vorige jaren moest ik mijn in spanningen tijdens de laatste week in de Alpen altijd beko pen. Toch heb ik daar geen spijt van, want ik kreeg veel meer publiciteit dan alle af- wachters bij elkaar. Het is mijn bedoeling dit jaar mijn inspanningen wat te doseren. Of het er inderdaad van komt, durf ik niet te zeggen". VRAAG 2 Van welke Franse krant is Jacques Goddet directeur- hoofdredakteur? PRIJS Maak de volgende zin zo origineel mogelijk af: (Antwoord moet uiterlijk zaterdag 2 juli in ons bezit zijn) INZENDER:. Adres:.......... Postcode:Woonplaats: Spelregels: kaart (frankering 50 cent). U moet daarvoor uitsluitend het Invulformuller gebruiken, uit de krant knippen en op de achterzijde van een briefkaart plakken. Het invulformuller kan ook worden Ingestuurd per brief (franke ring open enveloppe 60 cent. gesloten enveloppe 70 cent). 2. Inzendingen aan de Leidse Courant, Postbus 11. 2300 AA Leiden Ook kunt u uw oplossing Insturen naar Apothekersdijk 34. 2312 DO Lei den. of daar In de bus doen 4. Alle Inzendingen moeten uiterlijk op de datum, die vermeld staat bij de vraag. In ons bezit zijn. Te laat binnengekomen antwoorden worden terzijde gelegd en zijn uiteraard ongeldig.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11