kabinet aanvaardt soepeler regels voor ontslagen Gezakte leerlingen gaan massaal naar avondschool Rabobank iit 'rins Bernhard eikt Zilveren njers uit Ambtenarenbonden: Minister maakt van stakingsrecht stakingsverbod Geen volledige zekerheid over „diepvriesbaby Ik ga nooit op vakantie zonder een goede reis verzekering. Binnenland CcidócSommit DINSDAG 28 JUNI 1983 PAGINA 9 eren gen bijdrage voor handicapten van de baan rijbe e' SN HAAG Staatssecretaris okx van Volkshuisvesting is be- d af te zien van invoering van een in bijdrage van 500 gulden voor npassing van gehandicaptenwo- ngen. Zowel de PvdA als de twee jeringsfracties CDA en VVD be- mpelden deze bezuinigingsmaat- ;el als te rigoreus. De andere be- nigingen op de rijksbijdrage voor isvesting van gehandicapten stuit- evenwel niet op bezwaren van /D-en CDA-zijde. Ook hoeft atssecretaris Van der Reijden in haast te maken met de plannen het zelfstandig wonen van gees- ijk gehandicapten te bevorderen, oppositie bleef wat dat betreft al- n staan, omdat CDA en VVD hier it op ingingen. Pyromaan rijdt slachtoffer rond in rolstoel APELDOORN De 28-jarige W. H. uit Apeldoorn heeft gisteren be kend tien branden te hebben ge sticht, waarbij een totale schade van ruim 6 miljoen gulden ont stond. De man heeft onder andere bekend vorig jaar april een speel goedgroothandel in Apeldoorn in brand te hebben gestoken, waarbij de eigenaar van het bedrijf zo ern stig aan zijn benen gewond, dat hij een half jaar in een rolstoel heeft moeten doorbrengen. De pyro maan, één van de werknemers, reed de dag na de brand zijn baas netjes rond in diens rolstoel alsof er niets was gebeurd. Speelkaart in pils scheermesje in brood ALKMAAR Een in woner van Schagen werd enige tijd geleden onaangenaam verrast toen hij in zijn flesje bier een speelkaart ont waarde. Bij een ander werd het ontbijt onpret tig verstoord door een scheermesje in het brood. Een derde ver ging de lust zich aan de rollade te zetten nadat hij daaruit eerst een in jectienaald moest peute ren. Deze wetenswaar digheden leert het jaar verslag over 1981 van de keuringsdienst van waren in Alkmaar. In totaal kwam de dienst in actie voor bijna 12.000 inspecties, in 14.630 gevallen werd een monster genomen. Oosterschelde- werken blijken 238 miljoen duurder DEN HAAG De Oosterscheldewer- ken zijn in de tweede helft van 1982 opnieuw 238 miljoen gulden duurder geworden, zo blijkt uit een rapport hierover van het ministerie van ver keer en waterstaat. Het kabinet heeft met het besluit van afgelopen vrijdag om 200 miljoen gul den extra voor de werken uit te trek ken, een financieel gat van 38 miljoen gulden opengelaten. Volgens de laatste ramingen zullen de werken ruim 7,6 miljard gulden gaan kosten. De werken zullen naar verwachting eind 1986 klaar zijn. Klu Klux Klan vermoed rond NSB-weduwe DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Voorhoeve en Wiebenga (beiden VVD) willen dat minister Korthals Al- tes (Justitie) een gerechtelijk onderzoek laat instellen inzake vermeende fascis tische acties van een groep rond me vrouw Rost van Tonningen, weduwe van de voormalige plaatsvervanger van NSB-leider Mussert. Het afgelopen weekeinde hebben enige tientallen Ne derlanders, Belgen, Westduitsers en Fransen ten huize van mevrouw Rost van Tonningen in Velp een bijeen komst gehouden die onder meer ten doel zou hebben gehad een Nederland se afdeling van de Amerikaanse racisti sche organisatie Ku Klux Klan op te richten. BVD'er en medewerker landmacht lieten BVD-rapport uitlekken DEN HAAG Een medewerker van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst en een van de Landmacht Inlichtingendienst zijn verantwoor delijk voor het uitlekken naar de TROS-televi- sie van een BVD-rapport over pogingen van de Sovjetunie invloed in de Nederlandse vredesbe weging te krijgen. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) schrijft in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Stoffelen (PvdA) en Van Vlijmen (CDA) dat een onderzoek dit heeft aangetoond. Volgens Rietkerk heeft de BVD'er een kopie van het rapport in het kader van ambtelijke contacten aan de medewerker van de Landmacht Inlichtingendienst gegeven zonder dat hij daartoe gerechtigd was. Door toedoen van de laatste is het rapport bij de TROS terecht gekomen. De twee betrokkenen zijn overgeplaatst en tegen hen zijn disciplinai re maatregelen genomen. amer akkoord t terugtrekken an Unifil SN HAAG De Tweede imer gaat, op de fractie van 66 na, akkoord met het orstel van het kabinet om Nederlandse bijdrage aan troepenmacht van de Vere- le Naties in Libanon (Uni- op 19 oktober te beëindi- K :ie. Kamer heeft begrip voor kabinetsstandpunt dat de oefening van de vredestaak Libanon als gevolg van de iwezigheid van het Israëli- le leger niet meer op zinvol- wijze mogelijk is. De Unifil- lepen raken herhaaldelijk trokken bij gevaarlijke inci- nten, uitgelokt door de Is- li's en de militairen van de aël-gezinde majoor Haddad. DEN HAAG Avond scholen en -cursussen ver wachten een grote toeloop van leerlingen die zijn ge zakt voor het eindexamen, maar in het bezit zijn van een deelcertificaat voor de vakken waarvoor ze wèl een voldoende haalden. T In verband hiermee opent de particuliere „Lucas Aca demie" uit Amsterdam zelfs nieuwe vestigingen in Eindhoven en Den Haag. Voor de 250 nieuwe leerlingen die deze school in Den Haag verwacht, heeft men onderdak ge vonden in het Edith Stein College. Ook de overige particuliere opleidingen in ons land bele ven een opbloei, nu er kandi daten zijn die voor sommige vakken al wel geslaagd zijn, maar andere nog moeten doen. Deze cursussen leiden op voor het staatsexamen. De leerlin gen hoeven niet na twee maanden, in oktober, hun eer ste tentamens af te leggen, die meetellen voor het eindexa- mencijfer. Zij doen volgend jaar eerst het centraal schrifte lijk examen tegelijk met deze examens op de „gewone" scho len. Vervolgens sluiten ze het eindexamen af met het mon delinge gedeelte. De animo voor deze avondopleidingen wordt verklaard uit het feit dat ze met versnelde cursussen werken, waarbij de hele exa menstof nog eens wordt be handeld. De mogelijkheid van het ver krijgen van deelcertificaten in het voortgezet dagonderwijs is dit jaar ingevoerd. De gezakte eindexamenkandidaten hoe ven alleen nog de vakken over te doen, waarvoor ze op het examen onvoldoendes hebben gehaald. Het nieuwe systeem, waardoor het aanbod van leer lingen wordt verminderd is de „vertaling" van de tien pro cent bezuingingen op het voortgezet onderwijs. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen stuurde er in april van dit jaar een brief over aan de scholen. jins Bernhard heeft gisteren in aanwezig- id van prinses Juliana in het paleis op Dam in Amsterdam de Zilveren Anjers jgereikt. Hij deed dat, in zijn hoedanig- id van Regent van het Prins Bernhard aan mevrouw C.H. Delfin-Van ik Broekman uit Eist (midden), W. de lm uit Echt (rechts) en prof.dr.ir. E.H.P. iorólunke uit Schoorl (links). De amateu- -artfieologe mevrouw Delfin- Van Mourik ?ekman kreeg de onderscheiding voor ir inzet bij het archeologisch onderzoek n de Utrechtse Heuvelrug en de Neder- etuwe. De oud-mijnwerker De Veen ont- ig de Zilveren Anjer voor zijn werk op t gebied van natuureducatie en natuur- ihoud. Prof. Cordfunke, hoogleraar in de ermochemie, werd onderscheiden voor historische publicaties en zijn rol in de cheologische Werkgemeenschap van iderland. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Werkne- zullen in de toe- imst sneller ontslagen innen worden. Een di- cteur van het geweste- k arbeidsbureau (GAB) voortaan binnen een aand over een gevraagd itslag uitspraak moeten >en. Doet hij dat niet dan n at het ontslag automa- ch in. Indien ontslag >dig is voor het voortbe- van de onderne- 4. Ljing, dan dient de GAB- recteur nog sneller te islissen. Alleen in indivi- ,e( iele gevallen kan de ^AB-directeur langer dan n maand gebruiken om besluiten. luidt het kabinetsstandpunt ïr voorstellen van de com- ssie-Van der Grinten om te >eien in de wettelijke rege- I^Jgen die betrekking hebben de economische ontwikke- l, de z.g. deregulering. Het V zegt in een reactie het te peijtreuren dat het kabinet niet advies van de Stichting de Arbeid heeft afge wacht. Vanuit werkgevers kring zijn de kabinetsvoorstel len mager genoemd. In het gisteren uitgebrachte rapport zegt Van der Grinten dat GAB-directeuren er nu soms vijf maanden en nog lan ger over doen om een stand punt over gevraagd ontslag te bepalen, hetgeen belemme1 rend werkt op de economische ontwikkeling van bedrijven. Bovendien wordt gewoonlijk maar vijf procent van de ge vraagde ontslagen geweigerd, terwijl bovendien veel ontslag aanvragen alleen formeel ge daan worden om de werkne mer WW te garanderen. Van der Grinten stelt nu voor dat alle ontslagen bij de GAB- directeur aangemeld moeten worden behalve ontslagen we gens dringende redenen (zoals frauderen) en ontslag bij fail lissement. Keurt de GAB-di- recteur het gevraagde ontslag af dan kan de werkgever bin nen twee maanden in beroep bij de kantonrechter. Minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) zegt het ad vies te willen overnemen. Ei genlijk had de commissie hele maal afgewild van het toetsing van ontslagen door de GAB- directeur en willen volstaan met een toetsing achteraf door de kantonrechter. Het kabinet heeft op aanbeve ling van de commissie besloten het wetsontwerp Vermogens aanwasdeling, bedoeld om werknemers te laten delen in de overwinsten van het eigen bedrijf, in te trekken. Het ka binet staat afwijzend tegen over de aanbeveling een wet telijke regeling te schrappen waarbij werkgevers verplicht worden minimaal vijf procent van het werknemersbestand te vullen met gehandicapten. Wel neemt het kabinet de con clusie over dat een verbod op de verkoop van rookwaren aan jongeren onder zestien jaar en een verbod op verkoop via automaten en in zelfbedie ningszaken niet te controleren zijn. Daarbij zal bij-de verdere voorbereiding van een wette lijke regeling rekening wor den gehouden. De uitverko- penwet wordt afgeschaft, ter wijl bekeken wordt of de mi lieuparagraaf uit de Warenwet kan worden gehaald. Milieu Aan de normen van het mi lieubeleid wordt niet getornd, alleen de tijdrovende procedu res zullen worden aangepakt. Minister Winsemius (Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu) ontkende gis teren dat met de deregule ringsplannen de werking van de milieuwetten wordt uitge kleed. Oud-milieuminister Ginjaar en oud-staatssecretaris Lambers hebben onlangs in die zin gereageerd. Het lijvige actieprogramma over deregulering omvat een groot aantal voorstellen voor een simpeler inrichting van de milieuwetgeving en voor her ziening van de veelal ingewik kelde en tijdrovende vergun ningenstelsels. Zo wil de be windsman bijvoorbeeld bij de Hinderwet de vergunningpro cedures vervangen door alge mene voorschriften. Tijdrovende en kostbare hoor zittingen moeten worden voor komen, het beroepsrecht voor niet-belanghebbenden afge schaft. Er is een belangrijker rol weggelegd voor de provin cies bij vergunningverlening en handhaving van bijvoor beeld de Afvalstoffenwet. Samen met het actieprogram ma presenteerde Winsemius. gisteren ook een plan voor in tegratie van het milieubeleid. Dat plan moet ervoor zorgen dat alle departementen al vroegtijdig de milieugevolgen moeten betrekken bij nieuw beleid. Ook zal vroegtijdig overleg gaan plaatsvinden over de milieupassages in de Waslijst Ook heeft het kabinet voorlo pig ingestemd met een waslijst van wetten die de onder ver antwoordelijkheid van minis ter Korthals Altes (Justitie) werkende commissie-Geel hoed in een eerste ronde voor deregulering heeft aangewe zen: een verbod op het maken, invoeren, verhandelen en ex ploiteren van speelautomaten, jaarlijks verplichte keuring van auto's, aanhangwagens en opleggers, kampeerwet die aanzienlijk vereenvoudigd kan worden, wet waarbij eisen worden gesteld voordat men zich in de landbouw mag vestigen, het verplicht melden van vacatures door bedrijven, de wet werkloosheidsvoor ziening waarbij gemeenten verplicht zijn voorzieningen op te zetten om ontslagen en arbeidsongeschikte werkne mers terug te brengen in het arbeidsproces, kaderwet specifiek welzijn waarbij het rijk taken op wel- zijnsgebied overdraagt aan ge meenten en provincies. RIEMELS Plutonium Borssele niet gebruikt voor Franse kernwapens DEN HAAG Plutonium dat beschikbaar komt na opwerking van bestraalde splijtstof uit de kerncentrale in Borssele, wordt niet gebruikt voor de produktie van kernwapens in Frankrijk. Het kabinet ziet dan ook geen reden stappen te ondernemen bij de Franse regering, waarom de Kamerleden Zijlstra en Ter Beek (beiden PvdA) minister Van den Broek (buitenlandse za ken) hadden gevraagd. Beide Kamerleden stelden, dat de Franse regering niet wilde meewerken aan de toepassing van veilig heidsvoorschriften van het EG-atoominstituut Euratom bij de centrale Super Phénix. De installatie zou namelijk ook gebruikt worden voor defensie doeleinden. Jonge automobilist schrikt in buitenland van hardrijders DEN HAAG Jonge, on ervaren Nederlandse au tomobilisten die in het buitenland met vakantie zijn schrikken nogal eens van de snelheden waar mee daar gereden wordt en veroorzaken daardoor soms ongelukken. Dat blijkt uit een gisteren ge presenteerd onderzoek van de ANWB-alarmcentrale naar oorzaken en omstandigheden van 850 ongevallen die Neder landse vakantiegangers in het buitenland hadden. Ook werd een controlegroep van 550 va kantiegangers onderzocht die geen ongeluk hadden gehad. De jonge brokkenmakers meldden in een enquete dat de wegen in het buitenland veel slechter zijn dan bij ons. Ook hebben zij nogal eens last van te mooi (warm) of juist te slecht (regen) weer. Bovendien komen de reacties van auto mobilisten in het buitenland vreemd op hen over. Ook daardoor werden ongelukken veroorzaakt. Ook automobilisten die hun rijbewijs nog maar kort (korter dan drie jaar) hebben kregen 'meer ongelukken. En een op de vijf verongelukte vakantie gangers met weinig rij-erva- ring had al acht uur (ANWB: dat is te veel) of meer achter het stuur gezeten. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De ambtenarenbonden hebben uiterst negatief gereageerd op het hun gisteren door minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) voorgelegde voorstel tot wettelijke regeling van het stakingsrecht voor amb tenaren. „In plaats van een stakingsrecht komt Rietkerk in feite met een nieuw verbod, want hij wil ons opzadelen met een lading uitzon deringen", aldus de Abva/Kabo. „Dit ontwerp komt als eerste in aanmerking om weg gestaakt te worden". De christelijke ambtenarenorganisatie CFO heeft, net als de Ab va/Kabo, helemaal geen behoefte aan een wettelijke regeling. Er bestaat in feite al een stakingsrecht voor het overheidsperso neel, zo is de redenering, en zo nodig kan de burgerlijke rechter wel uitmaken of staken in een bepaalde situatie niet toelaatbaar is. In het voorontwerp wet wil minister Rietkerk militairen, poli tie- en brandweermannen, ambtenaren van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten, personeel van de elektriciteits- en waterlei dingsbedrijven en ambtenaren in de buitenlandse dienst voorzo ver nodig ter bescherming van de nationale veiligheid, zonder meer uitsluiten van het stakingsrecht voor ambtenaren. Daaraan kunnen dan nog, als de openbare orde, de nationale veiligheid en de volksgezondheid in het geding komen, worden toegevoegd rechters en ambtenaren van het Openbaar Ministe rie en mensen die werken in het berichtenverkeer, de scheep vaart, de luchtverkeersbeveiliging en de meteorologische dien sten. „Het enige positieve is", aldus de Abva/Kabo, „dat de aanzegter mijn voor een „collectieve actie" in het wetsontwerp op 48 uur is gesteld in plaats van op vijf dagen, waarover in het verleden wel is gedacht. Er kan dus een verrassingselement blijven, maar aan de andere kant is 48 uur ook weer lang genoeg om de minis ter tot een nader verbod te brengen". De CFO: „In de wet is een geweldige reeks uitzonderingen op genomen, voorbijgaande aan het feit dat de vakbeweging vol doende verantwoordelijkheidsbesef heeft om niet te gaan staken in sectoren waar het echt niet kan". Voor de CFO is het overi gens nog de vraag of ooit gebruik gemaakt zal worden van het stakingsrecht. „Wij zien veel meer in het oplossen van geschil len door middel van arbitrage". ROTTERDAM Het is niet honderd procent ze ker dat binnenkort in Ne derland een „diepvriesba by" wordt geboren. Er be staat een kleine kans dat de zwangerschap van de betreffende vrouw niet het gevolg is van de bui- tenbaarmoederlijke be vruchting, maar op na tuurlijke wijze tot stand is gekomen. Prof. A. Dro- gendijk van de Rotter damse Erasmusuniversi- teit noemt echter de kans dat het om een diepvries- baby gaat, zeer groot Drogendijk reageert hiermee op uitspraken van zijn collega prof. Zeilmaker, eind vorige week gedaan tijdens een con gres over diepvriesbaby's in Wenen. Zeilmaker verklaarde dat in Nederland een vrouw, die drie jaar tevergeefs had ge probeerd zwanger te worden, een kind verwacht, nadat een ingevroren bevruchte eicel, na te zijn ontdooid, was inge bracht. T>T> Volgens Drogendijk, die even als Zeilmaker deel uitmaakt van het team dat verantwoor delijk is voor de eerste Neder landse „reageerbuisbaby", wordt aan vrouwen die de nieuwe techniek ondergaan, geen onnodige beperkingen opgelegd. Dat is dan ook de re den dat met een natuurlijke bevruchting rekening moet worden gehouden. De datum van de geboorte van de baby wordt geheim gehouden. De geboorte van 's werelds eerste diepvriesbaby wordt in sep tember in Melbourne ver wacht. ADVERTENTIE Als ik op vakantie ga, sluit ik altijd een reisver zekering af. Bij mijn eigen Rabobank. Dan weet ik zeker dat, als ik schade zou krijgen, de afwikkeling in vertrouwde handen is. Trouwens mijn buitenlands geld, reischeques en andere vakantiezaken regel ik er ook. Dat is handig en gemakkelijk. De Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9