Marco Winter favoriet in Sassenheim Wielrenners in de slag met studenten Brigitte van der Maarel neemt afstand IN EN OM DE KAS Tomatenprijs fors opgelopen binnen de nerkëng Nieuw instituut voor kwaliteitsonderzoek Zomermaand LAND EN TUINBOUW/ SPORT EeidócSoivumt DINSDAG 28 JUNI 1983 PAGi -J LEIDEN Van de vier tennistoernooien die deze week in het District Lei den worden afgewerkt, mag het door de Sassen- heimse TV georganiseerde gebeuren het meest be langrijke evenement wor den genoemd. In tegen stelling tot in Hazerswou- de. Ter Aar en Bodegra ven immers, komen in Sassenheim behalve C- en D-spelers ook B-tennissers in actie. Hoewel het B- toernooi enige toonaange vende spelers mist (onder anderen districtskampioen Bub van der Zee en Her man van der Capellen bij de heren, Jacqueline van Wijk bij de dames), kan toch van een redelijk ster ke bezetting worden ge sproken, ook al omdat Haarlemmer Marco Win ter deze week weer eens in „Leiden" van de partij zal zijn. Winter is als titelverdediger door het plaatsingscomité ook als nummer één op de ranglijst gezet. Van Hans Tön- jann wordt verwacht dat hij het Winter in de eindstrijd las tig zal maken. Frans Grimber gen (vorig jaar de verliezende finalist) en Freek van der Ca pellen volgen als drie en vier op de ladder. Hans Ekker zal het bij de B-heren deze week in ieder geval nog niet maken. C-speler Ruud Warmerdam klopte hem met tweemaal 6-1. Bij de dames gaat men er van uit dat Ingelise Driehuis het toernooi op haar naam zal schrijven. Inge Korsten van der Loo staat als tweede op de lijst. Henny Fehling en Rose- marie Verdegaal worden in de halve finales verwacht. Bij de dubbelende heren zal het gele genheidsduo Winter/Grimber gen waarschijnlijk weinig pro blemen kennen de favorieten- rol waar te maken, terwijl in de mixed Juliette Grimbergen en Anne Jan van der Meer de gedoodverfde winnaars zijn. In C lijkt Michael Dijkstra te hoog geplaatst. De kans dat Dijkstra nummer twee Freek Tanis inderdaad op afstand zal kunnen houden lijkt klein. Mike Ruijsenaars en Jan Baan completeren hier de eerste vier. Bij de dames in deze klasse wordt een finale ver wacht tussen Ellen de Jong en Winneke den Otter. Tanis en Dijkstra vormen in Sassen heim het terecht als eerste ge plaatste C-dubbel. Ans Vink en Riet van Balen zijn dat bij de dames. De mixed kent Riet van Balen/Bijleveld op papier als de sterksten, Ellen en Han de Jong en (ma) 'Juliëtte en (pa) Ton Grimbergen volgen in deze categorie als de num mers twee en drie. De D-heren kennen R. Castien als eerste man. John Manuput- ty, verliezende finalist in Lis- se, volgt als tweede. M. van de Haak is de lijstaanvoerster in het DED. G. Voskuil zou als medefinaliste uit de bus moe ten komen. Robert Lepelaar wordt in Ha- zerswoude beschouwd als de sterkste deelnemer. Lepelaar is bij de heren in C als eerste geplaatst, voor Harald van Of feren. De dames hebben in districtskampioene Brigitte van der Maarel de (moeilijk) te kloppen tegenstandster. Ma rion Post mag dit in de eind strijd gaan proberen. Mattie Kantebeen en Jan van Duyn zijn als favoriet aangewezen voor het HDC, Parlevliet en Joop Bekkering voeren het onderste gedeelte van de lijst aan. Ook het heren enkelspel D kent een districtskampioen als nummer één geplaatste speler. John van Overloop lijkt dus terecht boven Ruud van der Voort te zijn uitverko ren. Ivonne Snellenberg dient de strijd bij de dames in D te gaan winnen, Ron en Eric van Heerdt die bij de herendub- bels. Beijen/Linke zouden het in het GDD op papier ver heb ben moeten schoppen. Ruud van der Voort en Karin van Reeuwijk bleken evenwel al te sterk: 6-1, 6-3. Ter Aar De lijst der C-heren in Ter Aar is slechts zestien man sterk. Jan Roelvink en Rien Booy worden van die zestien de beste twee geacht. Het on derdeel dames enkelspel C diende bij gebrek aan C-dames te worden geschrapt, maar een mixed kon wel worden geor- taniseerd. Van der Berg en odekerk zijn hierin de favo rieten. nadat „Ponsioen twee maal" wegens het inschrijven voor twee toernooien uit het evenement diende te worden geschrapt. Het HED is in Ter Aar wel sterk bezet. Rob Koe- leman en Teus van de Ton- nekreek (de nummer één van Lisse) vormen hier de gedood verfde finalisten. Yvonne Hoogeveen en Yvonne Koele- man zijn dat bij de dames in D. Het dubbel Jansen/Kulk wordt bij de D-heren supe rieur verwacht, terwijl Ver hoef en Percy Douglas een tweede plaats toegewezen heb ben gekregen. De familie Thjo is in de mixed de uitgesproken favoriet. Bodegraven John van der Kruijs zal niet, zoals vooraf werd aangeno men, het C-toernooi van Bote- sa winnend besluiten. Piet Westerhof zorgde voor een grote verrassing door de als eerste geplaatste Gouwenaar met tweemaal 6-4 uit te scha kelen. Overigens lijkt niet ge plaatste René Cardinaal in Bo degraven de grootste kansheb ber op de titel. De minieme C- lijst bij de dames, wordt aange voerd door Margot van den Oudenrijn. TEAN-speelster Anne Jongkind moet haar te genspeelster in de finale wor den. Van der Kruis en Dalling staan bij de dubbelende heren in C het hoogst genoteerd. Ook hier lijkt Cardinaal, spelend met Jan Vink, echter roet in Haarlemmer Marco Winter treedt deze week voor de eerste maal in het Leidse tennisdistrict aan. Winter zal in Sassenheim zijn titel verdedigen. het eten te kunnen gaan gooi en. Karl van Uden, halve fina list tijdens de Districtskampi oenschappen, voert de lijst van de D-heren aan. W. de Rijke uit Driebruggen volgt als tweede, terwijl nummer drie, D. Nederhorst reeds uit het toernooi gekegeld werd door F. Rietveld: 6-0, 6-2. Het da- mesdubbel in Bodegraven ten slotte, moet een prooi gaan worden voor Annie en Irma van den Oudenrijn. Het Kromwijk-duo De Wit/Vlug is hier als tweede op de lijst ge zet. GERT-JAN ONVLEE LEIDEN De studenten sportvereniging Arena or ganiseerde gisteren in sa menwerking met de Leid se wielervereniging Swift een koppelkoers op het parcours Wiite Singel-Jan van Houtkade-Boisotkade. Voorafgaand vonden twee gescheiden wedstrijden plaats. De laatste keer dat dit plaats vond was reeds vier jaar gele den, en in die tijd blijken de studenten aanzienlijke voor uitgang te hebben geboekt, mede omdat enkelen sindsdien lid zijn geworden van Swift. Hun koers werd dan ook ge wonnen door een liefhebber, Pieter Evelein, die in de spurt Ingo Doornenbal achter zich liet. Vervolgens meldden zich weer twee liefhebbers: Jan-Al- bert Sterkman en Robert de Lauwere, die werd teruggesla gen door een lekke band. Ach ter deze vier koplopers kwam Eduard Cohen als vijfde over de streep. De Swiftrenners, die streden om het Leids criteriumkampi oenschap, konden daarna aan de bak. Na .een zeer levendige strijd trok liefhebber Piet Kralt hier aan het langste eind. Lichtjes afgescheiden van het sterk uitgedunde pelo ton klopte hij junior John Era dus in de spurt. Junior Ri chard Ippel werd derde, de ve teranen Vernooy en Ravens- bergen volgden op plaats vier en vijf. Tenslotte werden er tien kop pels van studenten met wiel renners geformeerd. Vanaf het startschot werd er een kwar tier lang voluit gereden. Dit maal kwamen de twee voor gaande winnaars samen als eersten over de streep, zij het dat Kralt de laatste ronde op een lekke achterband moest rijden. Het koppel Vernooy- /De Lauwere moest genoegen nemen met de tweede stek, Eradus/Doornenbal pakten nog net de derde plaats voor Ippel/Sterkman. Achter deze vier koppels volgden Ravens- bergen/Cohen op de vijfde plek. Zowel voorzitter Croll van de studentenvereniging als Swifts leidende man Van Caubergh kwamen na afloop van de bij zonder geslaagde happening tot de conclusie dat iets derge lijks toch vaker georganiseerd zou moeten worden dan eens in de vier jaar. Negatief punt was, dat één student zijn.pols brak na een botsing met een overstekende toeschouwer. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Regionale derby tussen Katwijk en Roodenburg® LEIDEN Hoewel geen zinnig mens op dit moment aan SSE rifte petitievoetbal denkt, dienen de regionale jeugdteams van wijk en Roodenburg zich daar morgenavond op last v n te KNVB toch mee bezig te gaan houden. Omdat Katwijk is geslaagd de bij een 2-1 voorsprong afgebroken wedstrijd ADO inderdaad in winst om te zetten (het werd 2-2), moei Katwijkers nu morgenavond (19.00 uur) op het terrein v ZAVV in Valkenburg gaan trachten in 47 minuten tijd ei I achterstand tegen Roodenburg ongedaan te maken. Moe niet lukken, dan moet Katwijk zaterdag nog eenmaal aanti In een dan noodzakelijk geworden beslissingswedstrijd Excelsior zal dan duidelijk worden welk team moety de sen! pla istar hoj LEIDEN Na de voor het Leidse Courant Circuit meetellende toernooien van TEAN, De Munnik, Lisse en de Districtskam pioenschappen, heeft Bri gitte van der Maarel bij de C-dames overtuigend af stand genomen van de concurrentes. Van der Maarel, afgelopen week einde in de districtseind strijd te sterk voor Simone den Hollander, kent nu een voordelige marge van 125 punten op nummer twee, Annemarie Jünger. Bub van der Zee zag zijn ster ke optreden tijdens de „Dis tricts" beloond met een tweede plaats op de circuitladder. Al leen Hans Tönjann bleef onbe reikbaar. Bij de dames in B klom Jacqueline van Wijk op naar een tweede plek. In deze klasse blijft de verliezende fi- naliste van zondag, Ingelise Driehuis, de stand aanvoeren. Bij de heren in C passeerde Michael van der Berg René Cardinaal, terwijl Karl van Uden en Tilly van Overloop aan kop bleven in de D-klasse- menten. Standen aan kop HEB: 1. Hans Tönjann (Unicum) 227; 2. Bub van der Zee (Roomburg) 165; 3. Herman van der Capellen (Uni cum) 110; 4. Frans Grimbergen (Uni cum) 102; 5. Jos Koemans (Metse laars) en Marcel Vink (Hillegom) 100; 7. Ivar de Jong (Unicum) en Freek van der Capellen (Unicum) 70; 9. Bob van Overbeeke (Unicum) 65; 10. Henk Janssen (De Munnik) 40; 11. Anne Jan van der Meer (Unicum) en Roy Mooijman (Sassenheim) 30; 13. Leon Damen (Hillegom) 25. DEB: 1. Ingelise Driehuis (Unicum) 237; 2. Jacqueline van Wijk (Unicum) 175; 3. Tine Langeveld (TEAN) 102; •rgot 90; 5 Hen Annette Hins (Leidse Hout) Marijke Guyt (Unicum) 50; 8 Wenderholt (Castricum) Henneman (Juliana) 30; 10 Verwoert (De Munnik) 25; 11, Chaudron (TEAN) en Nancv (OLTC) 20. HEC: 1. Michael van der Ber'-11 cum) 275; 2. René Cardinaal p 229; 3. Ruud Warmerdam (Hi J 125; 4. Freek Tanis Merenwj 5 Thomas Koemans (Artesia Rien Booy (TEAN) 110; 7. WijLpp (Lisse) 87; 8. Rob van I, (Roomburg) 60; 9. Olav ten (OLTC) 55; 10. Lodewijk Kal i (Unicum), Mark Nagi (TEAN). Erik de Graaf (S hout), Marco Visser (OLTC) Baan (SV Voorhout) 50. DEC: 1. Brigitte van der Maa Munnik) 275; 2. Annemarie P' (Zee en Duin) 150; 3. Simoi g. I ;v rst( gen ng Hollander (Rijnkanters) 87; 4. ke den Otter (Noordwijk) 70; JUnger (Zee en Duin) 70, 6 miek Oudshoorn (S'70) 67; 7 Bosch (Unicum) 55; 8. Marg den Oudenrijn (Botesa) 52; van Balen (Hillegom). Marja (Lisse) en Alie Snellenberg raai ju n. wi, den 40. HED: 1. Karl van Uden (Nieu 335; 2. John van Overloop (D iee; nik) 150; 3. Teus van Ton; (Nieuw Vennep) 125; 4. Jan Vreeswijk (Hillegom) 104; Brandenburg (Zee en Duin) John Manuputty (Unicum) 8 Stierum (De Munnik) 87; 8 R leman (Ter Aar) 80; 9. Ruud straten (S'70) 60; Erik Naai dinxveen) 60; Alexander (Unicum) 60. DED: 1. Tilly van Overlo^hou Munnik) 150; 2. Jacqueli (De Munnik) 125; 3. Suzanne (OLTC) en Irma van den Oi (Botesa) 100; 5. Joyce Keuni senheim) 87; 6. Ineke van deipeni ID) Zl d( jslate "Mi >>i* -«OOP (De Munnik), Margot (Boekhorst) en Jacquelien \4r hf (Waddinxveen) 70. 9 Mand h lander (OLTC) 50; 10. Petr (Zee en Duin) 45; 11. E. Char£ ny Verwoert (De Munnik), i Spruijt (Hillegom). Colinda hvlieg (Sassenheim). Annemiek s a (TEAN) en Yolanda Los (W^, veen) 40. Een nieuw overheidsinstituut voor kwaliteitsonderzoek, het Rijks Kwaliteitsinstituut voor Land- en Tuinbouwpro- dukten, (RIKILT) is gistermiddag door de staatssecretaris van Landbouw en Visserij, de heer A. Ploeg, in Wagenin- gen feestelijk geopend. Aan de opening vooraf ging een symposium, waarop de voorzitter van het Landbouwschap, de heer J. van de Veen, de directeur Voedings- en Kwali teitsaangelegenheden van het ministerie van Landbouw en Visserij, drs C.C.J.M. van der Meijs, en de directeur van de Consumentenbond, de heer D.M. de Westendorp, het woord voerden. Het RIKILT is ontstaan uit een fusie tussen het Rijkszui- velstation te Leiden en het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht. Deze proefstations waren vooral ingesteld voor de controle van zuivel, veevoeder en meststoffen. Het nieuwe instituut heeft een veel ruimere doelstelling, het onderzoeksveld is breder en gevariëerder, namelijk be stemd voor alle land- en tuinbouwprodukten, dus ook: vlees, groente, fruit enzovoort. Het richt zich meer op het ontwikkelen van analysemethoden, die door publiekrech telijke controle-instellingen en de overheid kunnen wor den gebruikt. De primaire verantwoordelijkheid voor de produktie en voor de kwaliteit van de produkten ligt bij de producent. De overheid richt zich vooral op het toe- zichthouden en het ter beschikking stellen van goede meetmethoden. Er is grote behoefte aan zulk onderzoek. De consument wordt steeds kritischer. Het ligt bovendien in de lijn der verwachting, zoals drs Van der Meijs tijdens het symposi um opmerkte, „dat de mogelijkheden die de technologie thans biedt, zullen leiden tot nog meer nieuwe produkten. Bij de consument zal daardoor meer behoefte ontstaan aan duidelijkheid over de samenstelling. De betekenis van de samenstelling van het produkt uitgedrukt in voedings waarde blijkt in toenemende mate van betekenis. Daar naast moet het produkt bijvoorbeeld qua afstamming aan sluiten op het verwachtingspatroon van de consument. Het tegemoetkomen aan deze toenemende consumenten wensen ten aanzien van het produkt, kwaliteit en de her kenbaarheid ervan, is ook voor de afzet van belang. Het via objectieve kwaliteitscriteria vergroten van de door zichtigheid en het aanbod werkt beschermend, voor zowel het traditionele als het nieuwe produkt. Dit en het aan sluiten met de kwaliteitscriteria van produkten op de wensen van de consument, vergroot de concurrentie kracht op de binnen- en buitenlandse markt". Om die reden dan ook is door het RIKILT aan de Consu mentenbond en aan het Consumentencontact de mogelijk heid geboden om op het RIKILT consumentenonderzoek te verrichten. Met dit onderzoek is enkele jaren geleden trouwens al aangevangen. Uit dit consumentgerichte on derzoek komen signalen naar voren, die kunnen bijdragen tot de invulling van het kwaliteitsbeleid, die via het beleid weer aanleiding kunnen zijn voor nader landbouwkundig onderzoek. De resultaten van die onderzoeken zijn er al. Zo heeft re cent een op initiatief van de Consumentenbond op het RI KILT uitgevoerd consumentenonderzoek geleid tot beëin diging van het gebruik van bromaat bij de vervaardiging van brood. Vorig seizoen daalden de to matenprijzen snel naar zes gulden per kistje. In juli zette het prijsverval verder door en moest er tegen doordraai- prijzen geproduceerd wor den. Vandaar dat de prijsont wikkeling op het ogenblik nauwlettend gevolgd wordt. Vooral ook omdat dubbeltjes en kwartjes per kilo, op de grote aangevoerde dagelijkse partijen flink aantikken. Dat het verrassingselement in de handel niet weg te denken valt, werd in de afgelopen week weer eens duidelijk. Zo liep de prijs voor de ronde to maten op woensdag op tot boven 19.- per kistje. Don derdag daalde prijs voor een bakje A-I-export naar onge veer 14.90. Omgerekend komt dit neer op een kilo prijs van 2.50 (vorig seizoen f 1.32). Voor het aantrekken van de tomatenmarkt zijn er een aantal oorzaken aan te wijzen. Op de eerste plaats loopt het totaalaanbod van tomaten terug, zowel van de ronde als van de vleestoma ten. Daarnaast was er sprake van een opleving van de vraag, zowel in het binnen- als in het buitenland. De ex port naar West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Zwitserland nam toe. Het meest opvallend was de sterk toegenomen export naar Frankrijk. In de tweede week van juni werd er zelfs bijna 7 miljoen kilo naar dit land geëxporteerd (in 1982 was dit 3 miljoen kilo). Bij de vleestomaten liep de prijs eveneens op. Voor de sorte ring BBB werd er op donder dag 23 juni 2.90 per kilo be taald. Het totaal aanbod van tomaten lijkt nog wat kleiner te worden en als de vraag stand weet te houden dan zullen de prijzen ook in de komende week gunstig af blijven steken bij die van vo rig seizoen. Overige glasgroenten Voor de meeste glasgroenten liggen de prijzen op een nor maal niveau. In de prijsvor ming van deze gewassen valt weinig van schaarste aan groenten te bespeuren. Voor de groene paprika's werd er gemiddeld ƒ2.20 per kilo be taald. De aanvoer is op het ogeblik groot en dat zal ook in de komende week nog het geval zijn. Het aanbod van rode paprika's ligt de laatste Verladen voor export. paar weken steeds boven de 6 ton. Het is daarom een dui delijke zaak dat de prijzen hier ook in zekere zin onder gebukt gaan. Toch valt de prijsvorming niet helemaal tegen, gemiddeld werd er /"3.50 per kilo betaald. Op de komkommermarkt trad er in de loop van de week enige verbetering in de prijsvor ming op. De prijs varieerde van 31 tot 68 cent per stuk. Het aanbod wordt kleiner en als het weer niet al te veel veranderd, dan zullen de prijzen niet veel veranderen. Het ruime aanbod van auber gines houdt de prijs onder druk. Dit was ook de afgelo pen week het geval. Gemid deld werd er ƒ2.75 per kilo betaald. Er wordt voor de komende week weinig verandering verwacht. Courgettes waren er in de afgelopen week vol doende voor handen, de prijs daalde naar 6 cent per stuk. Een verdere prijsdaling lijkt onwaarschijnlijk omdat het nog enkele weken duurt voor de aanvoer van de volle grond op gang komt. In aan voer en prijsvorming bij de radijs veranderde er weinig er werd gemiddeld 43 cent per bos betaald. Het aanbod wordt kleiner en de prijs zal zich waarschijnlijk weten te handhaven. Rettich daalde naar 96 cent per stuk, deze prijsdaling zet de komende week verder door. De aan voer van snijbonen van on der glas zit thans op zijn hoogtepunt. Er werd gemid deld ƒ3.50 per kilo betaald (vorig jaar 5.51). Een verde re prijsdaling wordt er voor dit gewas niet verwacht. Een kleiner geworden aanbod van Chinese kool, kon niet verhinderen dat de prijs daalde. Er werd 86 cent per kilo betaald, de prijs blijft da len. Voor glassla werd er ge middeld 30 cent per krop be taald. V ollegrondsgroenten Door het groter geworden aanbod van spitskool daalde de gemiddelde prijs met 6 dubbeltjes per kilo en kwam uit op 93 cent. De prijs blijft verder dalen. Het op en top zomerse weer zorgde ervoor dat de vraag naar sla weer toenam. De prijs trok aan naar 73 cent per krop (vorig jaar 21 cent). Door een groter wordend aanbod neemt de prijsdruk wel weer toe. IJssla werd ook een heel stuk goed koper, de prijs daalde van 1 gulden naar 57 cent. Lagere prijzen worden voor de ko mende week niet uitgesloten. Voor andijvie werd er dit zoen een vorstelijke prijs l taald. Thans is de prijs onde» een gulden per kilo gedaald. Dit gewas kan de komende week snel verder in prijs da len. Spinazie zakte terug naar 56 cent per kilo. Koolra bi bracht drie dubbeltjes per stuk op. De prijs voor dit ge was zal niet veel veranderen. Bospeen daalde naar 1.57 per bos, de prijs blijft verder dalen. De gemiddelde prijs voor prei kwam op 2.47 per kilo uit. Ook dit gewas wordt goedkoper. De aanvoer van tuinbonen begint ook weer voorzichtig op gang te ko men. De gemiddelde prijs lag p 1.13 per kilo. Het aanbod wordt snel groter en dit re sulteert vaak in een sterke prijsdaling. Postelein bracht slechts 30 cent per kilo op. - odic Juni is vanouds de „zomermaand" en na alle ellende v nat en veel te koud voorjaar schijnt het zo langzamerhand' een beetje zomer te zijn geworden. In de tuin is dat goedr baar, al war?n diverse gewassen, vergeleken bij andere dan wel wat aan de late kant; uiteindelijk komt het t<xr beetje voor elkaar. Ook met de snijbloemen, waar we het deze keer even ovi len hebben. Want niet elke „snijbloem" houdt het even 1; en sommige vragen om een aparte behandeling, of, als om een „trucje". Voor de "meeste snijbloemen geldt een „j regel": snij ze niet middenop de dag en neem vooral bic die nog niet helemaal opengebloeid zijn. Een algemene r dan: de stelen met een scherp mesje schuin afsnijden niet met een schaartje afknippen - en overtollig blad vei j0pi ren. Liever geen bladeren in het water van de vaas, da orp bederft dat water eerder, want de bladeren beginnen te en Ik weet, dat sommigen zweren bij allerlei huismiddeltj< keli cent in het bloemenwater (maar centen zijn er haast niet of een aspirientjes; weer anderen gieten er een beetje o_ Up" bij... Dat is allemaal overbodig. Als men toch iets toe\ len. wil, kan men beter Chrysal nemen. De bedoeling is: eenr d beetje plantenvoedsel toedienen en tegelijkertijd een stof, snel waterbederf en bacterieënvorming in het water teg< jon Een vaas met bloemen zetten we ook liever niet in de volj het water kan dan gauw te warm worden! Sommige ruikers mo gen we ook niet in de buurt van een fruit schaal zetten. Fruit scheidt namelijk acety- leengas af en veel bloe men kunnen daar niet tegen; bijv. anjers. Ge makkelijke snijbloemen zijn dahlia's, maar daar op zullen we nog even moeten wachten. Ze is er in een onuitputtelijke verscheidenheid van vormen en kleuren en doet het als snijbloem uitstekend. Lathyrus leent zich voor kleine, maar fijne boeketjes. Denk er om, dat de ste len niet ver in het wa ter mogen staan; weinig water in het vaasje doen dus en regelmatig het verdampte of opge zogen water aanvullen. Dat „weinig water" - de vaas voor één derde vol - geldt ook bij de tegenwoordig gewilde Gerbera's. De reden voor dit recept: bekijk de l j' stengels maar eens goed; die dragen ontelbare fijne haart het water kan via deze behaarde stengels opkruipen n; lr bloem, die dan snel lelijk wordt, 't Is maar een weet, niet e®n We hebben ook nog een „recept" voor u voor zonneblo e Die lenen zich best voor een forse ruiker, denk maar eei |n* Van Gogh, die ze schilderde. Maar soms gaan ze snel slajïr gen. In dat geval de stengels opnieuw afsnijden en dan ee uns nuut of tien in flink heet water zetten, 't Klinkt misschie|"n€ maar helpt altijd. Hetzelfde kunnen we toepassen om het uitvallen bij Ridd ren op een vaas te voorkomen, want die hebben inderdï se neiging om te gaan „strooien". Persoonlijk laat ik de Ridd Sen ren liever in de tuin staan en gebruik ze niet als snijbloe tgr; Dan de rozen, snijbloem bij uitnemendheid, mits., we het in r stukje van de stengel liefst onder water afsnijden, zodat el ngs; lucht in kan raken. Diep in het water zetten en een beetjjare Vonrnl niot Hronft" laten 1 iernan Hyacinten. lam ang

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6