De Heerlijkheid Hoogmade"blaast al 75 jaar z n gemeenschappelijk deunt je mee Alphen wil kamperen bij Zegerplas tegengaan £gidóc6oiucmt Alphen: uitstel papierbakkenproef WATERTARIEVEN GAAN OMHOOG IN ALPHEN gin/DEN/regio DINSDAG 28IUNI1983 PAGINA S i vond is er|j wone -peevee trekken week in wee, bngs het verdachten- je om te beweren, dat licht niet rood maar je was toen zij het pas- len. In deze gevallen om automobilisten. ,vfnp en bromfieters, die jrood zijn gereden, zie rijzen]Aen in het kantonge- \t let\ Dat wü njet zeggen, s W5-|e berijders van deze fS wa$Lje]ers altijd keurig rood blijven wachten, het heeft eerder te in met het feit. dat de kans" voor fietsers en jfietsers kleiner is dan Leid-'oor automobilisten en ag ope boetes wat lager zijn. rfscAejfietser betaalt 20 gul- >sitoehoor door rood rijden. n. JDebr°m^etser 50 gulden lende In automobilist 80 gul- verloVoor alle duidelijk- ïbrug deze bedragen gaan auto-)og als niet binnen een kledêi 1de termijn wordt be- ge-. Laat een automobi- iet op een rechtzaak pmen, dan loopt hij de dat hij uiteindelijk boete van 130 gulden »~~-~Hrochtend verscheen er Éan voor het kanton- t die door rood was t. Hij kwam echter eweren. dat hij door was gegaan. Met een klopt" gaf hij heel toe. dat hij de over- ng had gepleegd. De was het echter niet (;met de hoogte van de „Toen ik werd aan- iden, kreeg ik een be ng van 20 gulden, een later ontving ik een [tgirokaart en toen ik plotseling 30 gul- talen." «rechter Morshuis vriendelijk uit, dat Ie gebruikelijke gang taken is. „Als u niet in veertien dagen be- dan wordt de boete De man zei dat een ide zaak te vinden, er op de bekeuring lat je binnen veertien moet betalen, maar A niet bij dat de boete wordt als je dat niet aldus de man. Hij bon in augustus ge- in december had I 20 gulden naar de gi- lening van Justitie jemaakt. Justitie was niet gelukkig mee. enige tijd later kreeg ian het geld weer te- Morshuis vroeg of n bekeuring had ,roepard. Dat was het ge latin^ achter bestudeerde e be-e'e papiertje aandach- pt was een zogenaamd procesverbaal, in rgon „mini-peevee" imd. „Tja", zei mr. puis, „In principe u gelijk, er staat bin- Kijn-veertien dagen beta- n zem Eigenlijk moet er ff' k'nnen veertien da- ïf de\jetalen onder deze paarden." por Van Ek, de offi- -van justitie, was het rtee wel eens. Hij de rechter de man oete van 20 gulden op ggen. Die ging ak- I. „Ik moet u bedan- dat u ons deze tip aan ind heeft gedaan," zei Ier Van Ek tegen de Rechter en officier onet Ji.het er over eens, dat 2enojnini-peevee" zo snel 'ngs jijk moet worden aan- herstV Eigenlijk had de en beloning, in plaats n boete moeten krij- s en itte si •dei einvjfe urgën vaartje van 160 ki er per uur scheurde jgeman in zijn bolide xkenjde snelweg. De af- de co tot de auto die voor eens reed, bedroeg niet r er beer dan vier meter, ps bovenstaande niet (aal duidelijk in de jarding beschreven. 50 kilometer stond er laar volgens de dag ing bedroeg de af- tussen de twee auto's Jiefst 4000 meter. En niet echt strafbaar te ir en, superveilig is een naait omschrijving, er ënigszins overblufte gaf echter toe, erenjet maar vier meter ou an ging akkoord met vrjziging in de dagvaar- is er „U hield een race- fijd," veronderstelde ïorshuis. Dat had de ir juist ingeschat. naai gedraag ik me zei de jongeman, wam net uit Libanon, b daar zeven maan- pzeten. Misschien dat iarom zo snel reed." f br van Ek vroeg een ersajvan 300 gulden, 240 tën waren voor het te metjijden. Rechter Mors te rAond dat een milde Uuivp er goedkoop l®rs Vmaal had u minstens u "'tuiden moeten beta- lgs TEES VAN HERPEN Vandaag lopen we een heel eind achter de mu ziek aan en verzamelen de noten die ze laat val len. Het is een flink stuk om mee te marcheren, immers „De Heerlijkheid Hoogmade" (zo heet de muziek) heeft er 75 jaar over gedaan. Een blaas- partij van driekwart eeuw, met vallen en op staan, adempauzes en weer voort in het gelid. En op z'n tijd een ver frissende dronk om de moed erin te houden. Dat de „Heerlijkheid" pas over enkele maan den (3 november) de mijlpaal van een vijftien de lustrum heeft bereikt, doet weinig ter zake; Hoogmade heeft nu de tijd om ernaar toe te le ven, moet je maar den ken. Waarschijnlijk met die gedachte spelend, gaf de aanstaande jubilaresse alvast aan Hans van der Wereld, plaatselijk oud heidkundig fenomeen en onderhoudende secreta ris van de Woubrugse historische vereniging „Otto Cornelis van He- messen", opdracht om een interessante levens beschrijving van de har monie te geven. En Hans van der Wereld die je voor deze dingen midden in de nacht wakker kunt maken stelde in zijn Alphense residentie met plezier z'n zoveelste boekwerkje samen. Niet dan na veel puzzelwerk, want de „Heerlijkheid" heeft aardig wat archiva- rische hiaten nagelaten. Niettemin zijn de fans van de r.k. muziekvereniging „De Heerlijkheid Hoogmade" en andere belangstellenden in het reilen en zeilen van de Hoogmadese gemeenschap nu in staat om kennis te nemen van een 75-jarige episode die bijna achter de rug is: de we- derwaarigheden van een lus- „Do Heerlijkheid Hoogmade" passeert door het dorp, ter gelegenheid van de kermis in 1953 de kerk: jonge tromme laar Piet Borst. tige harmonie, die met gepas te trots van een redelijk hoge toren heeft geblazen, al kost te het soms heel wat moeite om „op de been te blijven", zo heb ik gemerkt, tussen de regels van Van der Werelds „Met de muziek mee..." door. Hoewel: men zal zich moeten haasten, want er zijn slechts 250 exemplaren van het, vaak van humor tintelende, werkje afgedrukt. Loop even (met 12.50) langs bij P.L. Borst, Van Poelgeestlaan 62, en u kunt in het bezit komen van deze zeer onderhouden de brochure. Zolang de voor raad strekt dus. Zonder muziek Samensteller vraagt zich af: „Wat zou het dorpsleven in Hoogmade zijn zonder z'n muziekvereniging?" Goeie vraag, maar niet geheel ade quaat te beantwoorden. Om dat je je Hoogmade niet zon der „De Heerlijkheid" kunt voorstellen. Het was in een tijdperk, dat alom in den lan de muziekverenigingen on der de meest verheven mot to's in het leven geroepen werden: Crescendo, Excel sior, Steeds Hoger en Groei ende en Verder. En er waren dan steeds vredelievende mi litaire en bekwame stafmuzi kanten (doorgaans voetvolk) die in de plaatselijke behoef te aan onderhoudende har monie- en fanfaremuziek voorzagen met hun doorge winterde partituren. Niet zel den voortbrengselen uit de Habsburgse dubbelmonar chie. Voor Hoogmade werd door initiatiefnemer (de vandaag 92-jaar oude) Jaap van der Star de hand gelegd op staf muzikant der infanterie Hup- kens in Leiden, de eerste di rigent van „De Heerlijkheid Hoogmade". Tussen 1908 en 1983 ligt een wereld van ge deelde appreciatie en onbe grip, van vreugde en leed, van inspirerende vonken en ontoereikendheid. Het begon al met gebrek aan financiële middelen en dat beeld is con stant gebleven. Men ging voor geld de boer op, en het gebeurde dat „een rijke boer met een stuiver de kas spek te". Het allereerste begin. Maar men zette door en de instrumenten kwamen er. Bij zwakheid komt kracht pas tot z'n volle recht: na een jaar ging men een paar mar sen spelen bij geldschieter Van Egmond, die jenever en brandewijn voor de dag haal de. Geen muzikant sloeg de neut af en men keerde na enige tijd diep onder de in druk huiswaarts, zonder de instrumenten; en twee bla zers logeerden die nacht in de hooiberg van de boer. Zigzaggend Dat zijn regelmatig terugko mende geluiden en getuige nissen, bij De Heerlijkheid, en overal waar de amateurs muziek maakten kom je het zelfde tijdverdrijf tegen. Zig zaggende ketelmuziek, met de pet en de bolhoed, achter een glorieus vaandel. Maar het waren „onze mannen", met een melodieus ideaal dat tot in lengte van 75 jaren is vastgehouden. In zes lessen werden de jongens van De Heerlijkheid klaargestoomd tot volleerde musici en diri gent Hupkens hield de wind eronder. Van lieverlee wer den er nog prijzen behaald ook. De stemming heeft er nauwelijks onder geleden. Dirigenten volgden elkaar op; er was er zelfs één, die „geestelijk in de war raakte" en van een mars een wals maakte. „Zo hobbelde de mu ziekvereniging door naar 1940", schrijft Van der We reld, in al z'n objectiviteit. Crisisjaren. Vijf jaar opont houd, vanwege de bezetting. Daarna werd de draad weer opgevat en werden prijzen geïnd, want een Hoogmade- naar met een toeter versaagt nooit, en het bleven brave lieden. Grote en diepe dalen heeft „De Heerlijkheid Hoogmade" moeten passeren. En als de „Heerlijkheid" op z'n kont lag, werd de muziek pas goed gemist. Dat was, bijvoor beeld, het geval rond het be gin der jaren '60. Maar steeds weer sloeg men zich, goedge mutst of blootshoofds, door de narigheid heen: zestien dienstmarsen werden er in '63 ingestudeerd. Maar men bleef menig stevig pilsje drinken, met de beste bedoe lingen. Het waren allemaal mijlpalen, vond men. Burge meester J.C. (Er zijn er, die denken dat hij Cornelis heet te) van Wageningen gaf zijn gevolmachtigde zegen en werd van de weeromstuit ere-voorzitter. Majorettes en bazuinblazers deden hun in trede, en een blokfluitclub ook. 1966: 62 betalende leden, met een gans nieuw instru mentarium en uniformen. Twee „schellebomen" wer den in de „liturgie" van de Heerlijkheid meegedragen of stonden, wankelend onder hun gewicht, bij concerten opgesteld. Onder dirigent Koos Mark was er nog een Rinus van der Laan, die een moeilijke passage met zijn trompet niet onder de knie kon krijgen, en tijdens de uit voering, onder de uitroep „Gévédé, daar gaat-ie dan zijn instrument op de lesse naar kromsloeg. Wachtlijst Hoogmade, evenwel, bleef nadien zijn Harmonie daad werkelijk steunen. Er werd zelfs een wachtlijst voor wer kende leden ingesteld. Stu wende krachten dreven de vereniging naar haar survi val. maar tegen '70 kwam er opnieuw een kink in de mu zikale kabel, „maar nimmer behoefde het moede hoofd in de schoot gelegd te worden", constateert Hans van der Wereld. Zeventigjarig be staan: nieuwe uniformen, en de nieuwe burgemeester, de benoemde edelachtbare Dirk Brouwer de Koning, werd automatisch ere-voorzitter. „De Heerlijkheid Hoogmade" heeft met zichzelf veel ple zier gehad; 75 jaar lang. Men presteerde, delibereerde en manoeuvreerde van de ene droevenis naar de andere grote vreugde. De feestelijke samenvatting van Hans van der Wereld gaat dan ook van „Daar gaat-ie dan" naar „Door de ruit" en „Regel recht de keuken in". De laatst genoemde activiteit werd bedreven door twee kalveren die „ontstemd" wa ren door de geluiden van de drumband. Maar De Heer lijkheid Hoogmade gaat nooit meer verloren. Dat is mijn rotsvaste overtuiging. Want wie dit allemaal heeft over leefd, kan geen stap verkeerd meer doen. En dan met al die prijzen in de ransel. In die zee ga je nooit meer tenon- der; zeker niet met burgerva- Maar ach, wat een heer lijke tijden hebben we gehad; met „Floh und Leiter", „The Floral Dance", „Kalinka" und „The yellow Rose". Ook „The little Jack" speelde recentelijk nog een rit mische rol. Het werkje van Hans van der We reld staat werkelijk bol van de zich verkneuke lende terugblikken. Af en toe heeft hij het over een „pikante bijzonder heid". Honderd leden, of daaromtrent, telt De Heerlijkheid Hoogmade. En dan mag er wel iets doorklinken van succes, in zo'n hecht in elkaar stekend dorp als het jofe le Hoogmade. Het is een strijd om „muzikale stuk ken", maar ook „het vin den van wegen om uni formen en instrumenta rium op peil te houden". Onder dirigent J.Bake- ma. Het betekent hard werken. En dat doen ze nog steeds, die jongens en meiden van „De Heerlijkheid Hoogma de". ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen wil de uit 1948 daterende Algemene Politieverordening aanpassen om de Zegerplas officieel voor bezoekers open te houden en om nieuwe regels op te stellen om bijvoorbeeld het illegale kamperen tegen te gaan. Daar naast wil de gemeente waar schijnlijk nog dit jaar met de mogelijkheid voor één of twee overnachtingen in tent of ca ravan op het terrein achter de sportvelden komen. Nu staat nog in de politiever ordening dat „anderen dan daartoe bevoegden niet is toe gestaan zich in plantsoenen parken of andere door de overheid aangelegde beplan tingen buiten de wegen te be vinden." Hierdoor mag re creëren aan de Zegerplas ei genlijk niet. Het recreëren gebeurt nu toch wel en dan kampt de politie met zaken waartegen zij wel wil maar nog niet kan optre den. Het betreft hier het neer zetten van tenten en caravans in het hele gebied, het drogen van surfzeilen aan de bomen, het zwemmen en varen in het heemgebied en het met een te hoge snelheid varen in de Ze gerplas. Het is de bedoeling dat voortaan caravans en ten ten tussen zonsopgang en zons ondergang gestald mogen wor den op plaatsen die daarvoor worden aangewezen. Het zwemmen bij de bruggen wil de gemeente verbieden. Vooral de bruggen in de Ze- gersloot en de Zegerbrug trek ken veel zwemmers. Dit is veelal hinderlijk voor het ver keer maar levert ook gevaar' op voor de zwemmers. Ook de snelheid van de varende boten moet aan banden. Surfzeilen mogen niet drogen aan bomen of palen bij de Zegerplas. Om de groenbeplanting bij de Kromme Aar en de Zegerplas in stand te houden, mogen bo ten niet meer aan de oevers aanleggen. Ook grote repara ties aan boten of het bouwen van boten mag niet meer op deze plaatsen. Herman Brood in Langeraar Herman Brood hls Wild Romance treedt zondagavond op In De Schakel in Langeraar. De Ame rikaanse krant Was hington Post schreef over de laatste langspeel plaat die Brood in de Verenigde Sta ten uitbracht: „Hij is vrijwel zeker een van de beste zaken die uit Nederland komen sinds de tul pen en het bier". Zondagavond dus in Langeraar. met twee Amerikaanse zangeressen, Renee Lopez en Maureen Wilson. ALPHEN AAN DEN RIJN Niet 1 juli maar pas op 1 sep tember zal in Alphen de proef met de zogenaamde papier bakken beginnen. Zes maan den lang zal dan bekeken wor den of behalve de vertrouwde glasbakken de nieuwe papier bakken ook hun waarde kun nen bewijzen. Volgens de dienst openbare werken zal het op die manier ophalen van papier onrendabel blijken te zijn. Uitgerekend werd een verlies van dertig gulden per ton papier, uitgaande van een rendement van 628 ton papier per jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN De watertarieven in Alphen aan met ingang van 1 juli om hoog met 6 cent per m3. De gemeente heeft tot deze verho ging besloten omdat gebleken is dat het aanvankelijk bere kende voordelige saldo over 1983 van rond de tachtigdui zend gulden omgezet moet worden in een verlies van on geveer 140.000 gulden. Een en ander wordt veroor zaakt door de stijging van de inkoopprijs voor water met 5 cent per m3, een nabetaling aan het waterleidingbedrijf „De Rijnstreek" over de afge- I lopen drie jaren en grotere re paraties in de onthardingsin- stallatie van het pompstation. Ook zijn de algemene kosten van de gemeentebedrijven voor elektriciteit, gas en water in 1983 hoger uitgevallen dan geraamd was. Voor de inwo ners van Alphen betekent deze halfjaarlijkse stijging van zes cent per m3 een stijging van 3 cent per m3 voor het jaar 1983. Eigenlijk is dit nog te weinig om de tekorten hele maal weg te werken maar het ministerie van Economische Zaken geeft geen toestemming voor meer dan zes cent verho ging bij deze tussentijdse prijs aanpassing. Het tekort wat de gemeente dan nog houdt op haar begroting van het water bedrijf zal ongeveer komen op 56.000 gulden, maar dat zal waarschijnlijk wegvallen in het totale exploitatiebeeld van de nutsbedrijven. De initiatiefnemer van de pa pierbakken, de papiergroot handel gebroeders Van Scher- penzeel, ziet het verloop van de proef minder somber in. Verwacht wordt een opbrengst van 1250 ton waardoor het op halen wel rendabel zal blijken te zijn. De gemeente Alphen juicht het idee de bakken te plaatsen, wel toe maar zij wil niet meer subsidiëren dan de kosten die zij bespaart op het vervoeren van afval. Dat is twintig gul den per ton. Voorlopig zullen er voor zes maanden 26 papierbakken, waaronder ook één in Aarlan- derveen en één in Zwammer- dam, neergezet worden. De bakken zien er precies zo uit als de welbekende glasbakken met dien verstande dat de vu lopening niet rond maar lang werpig is. Ook zal de opening speciaal beveiligd zijn zodat er geen zuurstof in de bak kan en beginnende brandjes onmid dellijk gedoofd worden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5