Grote partijen stoeien over de koopprijsgrens An jeractie geopend met concert in Hartebrugkerk Gijselaarsbank wordt verwijderd 'Meer schoolverlaters betrekken bij werkgelegenheidsprojecten' EIDEN CekbeSowcmt DINSDAG 28 JUNI 1983 PAGINA 3 Slapende liman bestolen LEIDEN Een 97-jarige in woner van de Leidse binnen stad heeft gistermorgen aan gifte gedaan van diefstal van 1000 gulden. Dit bedrag moet enb.'s nachts uit de kast, die led naast zijn bed staat ont vreemd zijn, terwijl de be narde man lag te slapen. De irutale dader is vermoedelijk binnengekomen via een geo pend raam aan de achterzijde van de woning. der 1200 pakken koffie gestolen LEIDEN Vanuit een opslagplaats aan de Pas teurstraat zijn in de nacht van zondag op maandag 50 trails met elk 24 pakken koffie ontvreemd. De kof fie vertegenwoordigt een waarde van zo'n 4000 gul den. De inbrekers zijn de opslagplaats binnengeko men door de deur te force ren. Hoe de dieven met de grote hoeveelheid koffie over het bewaakte terrein zijn verdwenen is voor de politie nog een raadsel. Toegangsprijs Molen De Valk verhoogd LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond de toegangsprijs voor het museum van molen De Valk met enkele kwartjes verhoogd. De toegangsprijs voor kinderen is gestegen van 75 cent naar een gulden, die voor volwassenen is verhoogd van een gulden vijftig naar twee gulden. De prijsstijging gaat in per 1 april 1984. Om de bezoekers alvast wat te laten wennen, wordt voor de tussenliggende periode de toegangsprijs ge-, bracht op negentig cent voor kinderen en een gulden vijfenzeventig voor volwassenen. De prijsstijging maakt onderdeel uit van het bezuinigingsbeleid van de gemeente, in dit geval om de inkomsten van de gemeente te verhogen. Een voorstel van klein links om als compensatie het museum vier dagen per jaar gratis voor het publiek open te stellen, werd door een meerderheid van de raad van de hand gewezen. Wielrenner gewond LEIDEN Een 25-jarige wielrenner die gisteravond mee deed aan een wielerwed strijd door de stad is gewond geraakt omdat hij tegen een plotseling overstekende man botste. De 87-jarige man, inwo ner van het bejaardentehuis Groenhoven, stak de Kaiser- straat over toen net een pelo ton wielrenners naderde. De Leidenaar kon de bejaarde man niet ontwijken. De wiel renner liep een hoofdwond op, de bejaarde man kwam er met een schrammetje af. Nieuwe eigenaren Oudt Leyden LEIDEN Rótisserie Oudt Leyden wordt op 1 juli heropend. De nieuwe eigenaren zijn Hans en Hanny Martens. Het is de bedoeling van de rótisserie weer het top-restaurant te maken dat het enkele jaren geleden nog was. De heer Hans Martens was bedrijfsdirecteur van „De Beukenhof" in Oegstgeest. Dit restau rant verwierf onder zijn leiding een ster in de Guide Michelin. Van ,,De Beukenhof" komen ook chef-kok A. van Duivenvoorde en bedrijfs leider V. Pillen. Als chef de partie is aangetrok ken R. Bernsen, afkomstig van het gerenom meerde restaurant „De Oude geleerde man" in Bennebroek. Het echtpaar Martens heeft behal ve de rótisserie ook „Het Pannekoekenhuysje" gekocht. Beide etablissementen waren eigen dom van de fam. C. Hendriks. Deze hebben het horeca-vak verlaten wegens vertrek naar het buitenland. LEIDEN PvdA, CDA en VVD zijn het oneens over de vast te stellen ,r koopprijsgrens voor Leid- v se woningen. Het college 1 stelt voor deze grens de scheidslijn voor woningen waarvoor een woonver gunning vereist is en de zogenaamde vrije vesti ging-woningen te stel len op 211.000 gulden gejvoor eensgezinswoningen en 150.000 gulden voor alle overige woningen. De e PvdA is van plan het col- VI lege hierin te volgen maar de VVD wil dat de grens verlaagd wordt naar 180.000 gulden voor een gezinswoningen. Het CDA heeft voorgesteld deze grens in geval van ver koop zes maanden op 211.000 gulden te houden en, wanneer het huis dan nog niet is verkocht aan iemand met een woonver gunning, de grens te ver lagen tot 187.000 gulden. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting heeft al aan gekondigd, wanneer het colle gevoorstel onverhoopt niet door een meerderheid van de raad wordt gesteund, het CDA-voorstel te prefereren boven het VVD-voorstel. Tes selaar wil de koopprijsgrens zo hoog mogelijk vastgesteld zien om de greep van de gemeente op het woningbestand zo groot mogelijk te houden. VVD- raadslid L. Jansen verdedigde haar voorstel door te betogen dat zoveel mogelijk sprake moet kunnen zijn van een vrije in- en uitstroom van be woners. Wanneer het voor een bepaalde groep inkomens makkelijker wordt de duurde re huizen te kopen „zal dat de stad verlevendigen", aldus Jansen. De koopprijsgrens vormt het belangrijkste meningsverschil in de raad in de discussie over de woonruimteverordening die eigenlijk al per 1 januari van dit jaar ingevoerd had moeten zijn. De verordening was al eerder uitgebreid in de raadscommissies aan de orde geweest, toch werden er nog bijna twintig amendementen en moties ingediend. Tesselaar proefde hierin enerzijde de wens tot liberalisering van de woonruimteverdeling terwijl anderzijds toch steeds weer aandacht voor bepaalde, op de woningmarkt kansarme, groe pen wordt gevraagd. „Maar je krijgt op een gegeven moment zoveel uitzonderingen dat je als normale woningzoekende de dupe bent en zo snel moge lijk moet zorgen 'bijzonder' te worden om nog een woning te krijgen", waarschuwde hij. Het feit dat er per jaar slechts 600 woningen in Leiden voor woningzoekenden beschikbaar zijn, aanvaardde hij als recht vaardiging voor het feit dat de gemeente een zo groot mogelij ke greep op de woningmarkt tracht te krijgen. Tesselaar sprak in dit kader van een weinig florissante toekomst voor de woningzoekende: „De woningwet- en premiehuur woningen zullen in getal afne men terwijl de huren alleen maar verhoogd zullen wor den", aldus de wethouder. Hij zei er naar te streven de ver ordening na de zomer van kracht te laten worden. Zo spoedig mogelijk zal dan ook getracht worden om via een heldere folder de woningzoe kenden enig inzicht in de, zelfs voor veel raadsleden niet geheel begrijpelijke, verorde ning te geven. Het beruchte tientje, dat ingeschreven wo ningzoekenden jaarlijks aan de gemeente voor haar diensten zouden moeten betalen, is voorlopig op de korte baan ge schoven. LEIDEN Ook in de zomer valt in Leiden weinig van de ingeslapenheid - een provin ciaals stadje eigen - te be speuren. Nauwelijks zijn de laatste echo's weggestorven van de homomanifestatie of op straat verschijnen de in paarse kledij gehulde majo rettes van 'Werkmans wils kracht', die onder begelei ding van een fanfareorkestje op de hoek van het Stadhuis plein in een stevig zomer- briesje rondmarcheren. Een op de verlaten Nieuwe Rijn wat verloren groepje, dat slechts een handjevol belang stellenden trok en waar niet aan af te zien viel dat het de spits afbijt in een uitgebreide manifestatie. Het betreft hier de Anjeractie, die deze week overal in de stad, maar voor al op en rondom het Stad huisplein zal plaats vinden. De officiële opening werd een half uur later verricht door burgemeester Goekoop in de Hartebrugkerk, aan het begin van een klassiek con cert, te geven door een aantal Leidse koren en orkesten. De burgemeester legde voor een overigens beperkt aantal aanwezigen de betekenis uit van het Anjerfonds als verle ner van subsidies aan groe pen voor met name amateu ristische kunstbeoefening. De Burgemeester C. Goekoop verklaart de Anjerweek voor geopend. wervingskracht van de actie lag volgens hem in het feit dat niet alleen met de 'bedel- bus' wordt gerammeld, maar dat daar een prestatie tegen over staat, die bovendien dui delijk maakt, waar het geld naar toegaat. Een ander voordeel, die hij aan de actie verbonden zag, was de gele genheid, die gezelschappen kregen om in een groter ver band op te treden en daarbij een stimulans te krijgen door eens te luisteren naar wat door vakbroeders wordt ge presteerd. Het derde doel, dat de actie dient, is dat van de promotie van de stad naar buiten toe, doordat een groot scheepse actie als deze be langstellenden van buiten af aantrekt. Met zijn opmerking over de onderlinge beïnvloeding sloeg Goekoop de spijker op de kop voor wat deze avond betreft. Drie koren konden elkaar beluisteren in korte programma's van vier a vijf nummers en twee orkesten voerden elk een tweetal wer ken uit. De lange nagalm in de kerk werkte bij deze laatste nade lig. Het spel van het Jeugd- kamerorkest Leiden onder leiding van Henk Briër ver dronk er grotendeels in. Veel kwaliteiten lieten zich dan ook raden. Het professionele re Kamerorkest Madrigalesco (eveneens onder Briër) kwam er met meer gemak overheen. In de sinfonia van C.Ph.E.Bach, rijk aan een virtuoos, grilig en soms fasci nerend chromatisch en don ker klankbeeld gold dat zon der meer als een prestatie. Het melodieuzere klarinet- concert van Stamitz (met een fraai uitgevoerde solopartij door John Macforlane) lag akoestisch weer wat gemak kelijker. Voor Lingua Musica, het Leids Kamerkoor en het Wil liam Byrd Vocaal Ensemble was het daarentegen vrij makkelijk zingen. De drie koren lieten een grotendeels uit de Barok stammend pro gramma horen, waarin, met respect voor de kwaliteiten, getoond door de twee eerst genoemde het duidelijk was dat in de 'onderlinge stimule ring' de glansrol werd ver vuld door het William Byrd- ensemble. In werken van Pierre de la Rue en Zoltan Kodaly legde dit een grote mate aan muzikale en techni sche prefectie aan de dag, die, ondanks de buitenspori ge lengte van haar program ma, niets van zijn boeiende werking verloor. DIRK VOOREN „De eerst aanzet voor de ingrijpende werkzaamheden, die het Kort Rapenburg staan te keJwachten, is sinds gisteren zichtbaar. Tegen de Gijselaarsbank is een steiger ge plaatst. De komende dagen zal de bank in stukken worden verwijderd en overge- ïracht naar de Stadshulpwert. Daar wordt de bank opgeslagen. Dit alles is nodig in verband met de vernieuwing van de riolering onder het Kort Rapenburg. Ook de zo genaamde overkluizing van het Kort Rapenburg wordt vernieuwd. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden na de bouwvakvakantie beginnen en men hoopt tien maanden later klaar te zijn. Hoe het Kort Rapenburg er uiteindelijk uit gaat zien, is nog niet duidelijk. De gemeenteraad moet daar nop een besluit over nemen. Gestolen ladder oorzaak onrust LEIDEN Waarschijnlijk door middel van een gestolen ladder, waarvan eerder op de dag aangifte werd gedaan, zijn gisteren drie bewoners uit de Merenwijk bezocht door een onbekende man die over hun balcons liep. Bij één van de bewoners werden twee kratten van bier gestolen. De andere twee bewoners signaleerden de man bijtijds en zorgden ervoor dat hij op de vlucht sloeg. De man en de ladder zijn nog niet gevonden. Exhibitionist actief LEIDEN Drie vrouwen uit de Leidse Merenwijk hebben gistermiddag aangif te gedaan van onzedelijk ge drag van een voorbijganger. In de buurt van de kinder boerderij zou een exhibitio nist actief zijn geweest. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Nieuw raadslid De heer A.A. van Duijn is gis teravond benoemd tot raads lid voor het CDA. Van Duijn volgt J. Karstens op die te weinig tijd had voor het raadslidmaatschap. Van Duijn (39) is stafmedewerker van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid in welke functie hij zich voornamelijk met sociaal- economische vraagstukken bezig houdt. Hij maakte deel uit van het landelijk partijbe stuur van de KVP als ook van de KVP-jongerengroepering. Tot 1980 was Van Duijn se cretaris van het KVP-bestuur Leiden. Orlow Seunke Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat vertoont volgende week twee films van Orlow Seunke. Maan dag 4 juli wordt „Pim" uit 1981 gedraaid. De film, waarin Seunke zelf de hoofdrol speelt, bestaat uit vijf afzonderlijke verhalen. Ze handelen over een verlegen en dromerige jongen die in een eigen wereld leeft, maar die te maken krijgt met de realiteit van het le ven. Vrijdag 8 juli wordt de film „De smaak van wa ter" gedraaid met Gerard Thoolen. Een bureaucraat van de Sociale Dienst trekt zich het lot van een ver waarloosd meisje aan. Wanneer hij zich te veel met deze zaak inlaat, krijgt hij moeilijkheden met het sy steem. De films worden tweemaal per avond vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. Godfried Sippe] In Holiday Inn wordt van donderdag 30 juni tot en met woensdag 27 juli een foto-expositie gehouden van Godfried Sippel. Het tentoongestelde werk van Sippel omvat vooral ft)to's van zijn reizen naar het Verre Oosten. Mini filmcursus De Leidse Smalfilmliga geeft morgen in het Gemeente- centrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest een mini film cursus om mensen te helpen, nu eens een echte en voor al boeiende film te maken te maken, van hun vakan tie. De Filmliga wil met behulp van voorbeelden, goe de tips geven. Men wordt verzocht de camera mee te nemen. De toegang is gratis en de bijeenkomst begint om acht uur. Tour de Frats De Tour Frats, een fietsvakantie voor jongens en meisjes van tien tot vijftien jaar, wordt dit jaar voor de 47e maal gehouden en begint maandag 25 juli. De Tour de Frats duurt tien dagen en voert door het midden, oosten en wes ten van het land. Utrecht is dit jaar de startplaats. Het is de bedoeling dat de deelnemers zich in de sporthal „De Vei ling" verzamelen. De andere overnachtingsplaatsen zijn Epe, Emmen, Meppel, Emmeloord, Enkhuizen. Alkmaar. Amsterdam en Sassenheim. De finish is in Leiden. De fiet sers worden begeleid door een groep van vijftien mensen en er is ook een dokter aanwezig. Net als de Tour de Fran ce kent ook deze tour een persoonlijk en een ploegenklas- sement. Buiten georganiseerde hardrij-wedstrijden wordt de wedstrijd in een normaal tempo gereden. Deelname aan deze fietsvakantie kost 160 gulden. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij A. Lindenhoff. Sperwerhorst 97 Lei den, telefoonnummer 212252. Bij dit adres kunnen dege nen, die mee willen rijden zich ook aanmelden. Schrijfavond In het kader van de campagne tegen politieke moor den houdt Amnesty International vanavond twee schrijf avonden. Vanaf half acht kan men terecht in de Bevrijdingskerk aan de Aerent Bruuntstraat en vanaf acht uur in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovenka- de. De brieven worden gericht aan de ambassadrice van Guatemala in Brussel. De brieven worden bezorgd door een delegatie van Amnesty, die zaterdag 2 juli naar Brussel fietst. Donderdagavond wordt een schrijfavond gehouden in de Ekklesia aan het Rapen burg 100, aanvang acht uur. LEIDEN/ROTTERDAM Het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zuid-Hol land (ETI) vindt dat bij het toekennen van subsidies aan werkgelegenheidsprojecten af gewogen moet worden in hoe verre schoolverlaters hierdoor aan het werk worden gehol pen. Het ETI pleit ervoor vooral aandacht te schenken aan meisjes met een laag oplei dingsniveau, etnische minder heden en voortijdige school verlaters. Dit is één van de conclusies uit een onderzoek dat het ETI verichtte in opdracht van de provincie Zuid-Holland. Aan leiding tot dit onderzoek vormde het binnenkort te starten Contactencentrum On- derwijs-Arbeid in Zuid-Hol land. Het ETI concludeert dat de perspectieven voor schoolver laters op de arbeidsmarkt in de komende jaren, bijzonder somber zijn. Voor de lager op geleiden onder hen, schoolver laters uit het lager beroepson derwijs, MAVO en voortijdige schoolverlaters, zijn de kansen het geringst. Wanneer de ko mende vier jaar alle vrij ko mende banen vervuld zouden mogen worden doorschoolver laters, dan nog zullen, bijna 200.000 van hen werkloos blij ven. Het tekort aan banen zal in Zuid-Holland in '88 in het totaal circa 450.000 bedragen. Uit het onderzoek blijkt dat jaarlijks 47.000 schoolverlaters (exclusief wetenschappelijk onderwijs) tot de Zuidholland se arbeidsmarkt toetreden, 24.000 jongens en 23.000 meis jes. Van de jongens heeft een kwart een al dan niet voltooi de algemeen vormende oplei ding (MAVO, HAVO. VWO) en van 75 was de laatst be zochte school 'een beroepsge richte opleiding. Bij de meisjes ligt het aandeel van algemeen vormende opleidingen op 38 het overige deel is afkom stig van het beroepsonderwijs. Het vroegtijdig, zonder diplo ma. de school verlaten doet zich in Zuid-Holland meer voor dan elders in het laqd. Tenslotte heeft het onderzoek van het ETI uitgewezen dat schoolverlaters weinig tevre den zijn over de voorlichting die op school gegeven wordt over de arbeidsmarkt (beroe- penvoorlichting, hoe te sollici teren etc.). Veel werkgevers zijn van mening dat de oplei dingseisen te weinig op de praktijk zijn afgestemd. Leidenaars mogen zegje doen over bezuinigingen LEIDEN Op initiatief van de kleine linkse partijen be sloot de gemeenteraad gister avond unaniem een hoorzit ting te organiseren waarop de Leidse burgers hun mening over de bezuinigingen kunnen geven. Het is de bedoeling dat de bur gers zich zowel uitspreken over de vraag óf er bezuinigd moet worden als over de vraag waarop eventuele bezuinigin gen moeten plaats vinden. De hoorzitting wordt ingepast in de bezuinigingsronde die aan het eind van dit jaar binnen de gemeente voltooid zal worden. Het is de bedoeling dat op de hoorzitting zoveel mogelijk raadsleden aanwezig zijn. Van hen wordt verwacht dat zij hun voordeel doen met de naar voren gebrachte sugges ties en meningen. De hoorzitting wordt naar ver wachting in augustus gehou den en zal mogelijk worden geleid door een vertegenwoor diger van de Stichting Welzijn. Verschillende raadsleden be twijfelden het nut van een dergelijke bijeenkomst. J. Wa lenkamp (CDA) voorspelde dat het wel eens „een voor spelbare avond" zou kunnen worden en met hem twijfelde J. Hoekema (D'66) aan de bruikbare suggesties die een hoorzitting zou kunnen ople veren. G. de Vries (VVD) meende dat de burger al via de schriftelijke inspraakproce dure zijn zegje kon doen en suggereerde dat met deze hoorzitting de gebruikelijke inspraakrondes van de burge rij „achterwege kunnen blij ven". Illegale zender gepakt LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen de illegale zender „Radio Rijnstad" in beslag genomen. Zij vond deze onbemande zender in het ketelhuis onder een flat aan de Cruquiuslaan. Het afspeelapparaat was voorzien van een soort glijbaantje waarbij afgespeelde cassettes worden doorgeschoven en het daardoor mogelijk is ongeveer 14 uur continue uit te zenden. De in beslag genomen apparatuur vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 1500 gulden. De politie stelt een onder zoek in naar de eigenaar.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3