TAFEL Jaruzelski bereidt samenwerking met kerk voor kerk wereld fïTïïTl CeicLe Soman; Samenwerking bij pastoraat voor woonwagenbewoners weer Omvangrijke kernwapenproduktie komt in VS op gang ACHTERGROND CcidóeSoaiont WALESA IS HINDERPAAL VOOR NORMALISERING BETREKKINGEN WARSCHAU De paus mag dan woedend zijn, waarschijnlijk had pater Virgilio Levi, de adjunct- hoofdredacteur van de Vaticaanse krant Osser- vatore Romano, wel ge lijk toen hij in een offi cieel commentaar schreef, dat de kerkvorst Lech Walesa had geadvi seerd zich terug te trek ken als leider van het verboden vakverbond So lidariteit. De paus had dit alleen liever niet in de publiciteit gehad en daar om moest Virgilio Levi het veld ruimen. Dat Lech Walesa een hinder paal was in het subtiele diplo matieke verkeer tussen de Poölse kerk en de communis tische autoriteiten, werd het Vaticaan duidelijk toen kardi naal Glemp enkele maanden geleden rapporteerde dat de Poolse autoriteiten onder geen beding bereid waren af te stappen van hun koppige weigering om met Walesa te onderhandelen. Generaal Jaruzelski liet zich in een vraaggesprek met The Guardian al in die zin uit toen Walesa nog maar twee dagen op vrije voeten was en sinds dien hebben woordvoerders van het regime keer op keer herhaald, dat zij Walesa be schouwden als een gewoon burger. Aan de vooravond van het pauselijk bezoek aan Polen onderstreepte vice-pre- mier Rakowski dat nog eens door te zeggen dat de westerse media te veel aandacht be steedden aan Walesa en zo „een gewone burger in een politiek spel betrokken". Maar, zo voegde hij daaraan toe, dat zou de houding van de regering jegens hem niet veranderen. Maar niet alleen de Poolse re gering wilde Walesa niet meer terughebben als onder handelingspartner, ook de Poolse kerk heeft vanaf het moment dat hij werd vrijgela ten, nooit goed duidelijk ge maakt hoe zij over de rol van Walesa dacht. Enthousiast heeft ze zich in ieder geval nooit getoond. De Poolse pri maat gedroeg zich opmerke lijk koel jegens Walesa en on dernam tegen alle verwach tingen in geen enkele poging om hem te benoemen in de kleine raad van leken die Glemp adviseert inzake socia le en politieke aangelegenhe den. Walesa's godsdienstige over tuigingen zitten diepgewor teld en zijn eerbied voor de paus is alom bekend. De paus was waarschijnlijk de enige figuur die voldoende gezag had om hem te overtuigen dat de geschiedenis hem nu had ingehaald en dat de akkoor den van Gdansk waarbij hij zo'n grote rol had gespeeld. Zoals onze correspondent Cees Manders gisteren meldde, is in Rome en ver daarbuiten grote opschudding ontstaan na het ontslag van pater Virgilio Levi, die in een artikel in de krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, had geschreven dat de rol van Lech Walesa in de Poolse politiek was uitge speeld. Alles wijst er echter op dat de paus Lech Walesa in derdaad heeft gevraagd zich terug trekken als leider van So lidariteit. maar alleen niet heeft gewild dat dit in de publici teit zou komen. Guardian-correspondente Hella Piek zet in onderstaand artikel uiteen waarom het Vaticaan bereid is Walesa op te offeren. alleen gered konden worden als hij nu zou aftreden en an deren de onderhandelingen zou laten voeren. Samenwerking Als inderdaad waar is dat de paus al voordat hij naar Polen vertrok, tot de conclusie was gekomen dat Walesa eerder een hinderpaal was dan een instrument op weg naar ver zoening, dan heeft het verloop van zijn bezoek hem waar schijnlijk alleen gesterkt in zijn conclusie dat er zonder Walesa en andere omstreden leiders van Solidariteit mis schien een kleine kans was dat Jaruzelski concessies zou aanbieden die de nationale impasse konden doorbreken. Het bezoek van de paus con fronteerde de Poolse leiders immers met een overvloed aan bewijzen dat de grote Poolse massa zich tot de kerk en niet tot de communistische partij wendde voor instructies en begeleiding. Generaal Ja ruzelski heeft verder kunnen zien dat de Poolse natie Soli dariteit nog steeds ziet als het symbool van een betere, rechtvaardigere samenleving. Tevens maakte het pausbe zoek duidelijk dat demonstra ties niet hoeven uit te lopen op gewelddadige confrontaties als de politie maar de op dracht krijgt om provocaties uit de weg te gaan en als wat misschien nog belangrij ker is de priesters met de veiligheidspolitie samenwer ken om botsingen te voorko men. Sinds eind vorige week benadrukken woordvoerders van de regering dan ook dat kerk en staat kunnen en zul len samenwerken bij het pro pageren van de dialoog en het streven naar verzoening. Omgekeerd is de kerk gebaat bij samenwerking met de re gering, want generaal Jaru zelski is nog steeds van plan wetgeving in te voeren die de verhoudingen aangeeft tussen de staat en de katholieke kerk en dat is een stap die zo goed als gelijk staat met erkenning van de kerk in een commu nistische staat. De paus, een ambitieus diplomaat met zijn ogen gericht op heel Oost-Eu ropa, wil de invloed van de kerk ongetwijfeld tot het ui terste uitbreiden en ziet daar toe nu ongekende mogelijkhe den. Als Walesa daarbij een sta-in-de-weg is, moet hij ver trekken. De paus noch Jaruzelski kun nen nu al weten of het Poolse Politburo laat staan het Kremlin het licht op groen zet voor deze onsocialistische samenwerking tussen kerk en staat. Een belangrijke aanwij zing is of binnenkort de op heffing van de staat van beleg wordt aangekondigd. De eer ste dag die daarvoor in aan merking komt, is 22 juli, de Poolse onafhankelijkheidsdag. Opheffing van de staat van beleg zou zeker gepaard moe ten gaan met amnestie voor alle politieke gevangenen, maar minder zeker is of het regime in deze fase al zou in stemmen met de vrijlating van Jacek Kuron en andere leden van het comité voor so ciale zelfverdediging, KOR, alsmede van enkele belangrij ke leiders van Solidariteit die nog veroordeeld moeten wor- Risico Generaal Jaruzelski nam een groot risico toen hij de paus toestemming gaf naar Polen te komen. Nu staat hij op het punt een nog groter risico te nemen door te proberen munt te slaan uit de nationale stem ming, gecreëerd door het be zoek van de paus en het regi me te liberaliseren met hulp van de kerk. Hij weet niet of zijn politieke collega's, laat staan zijn kameraden in de hem omringende socialisti sche landen, hem zullen toe staan verder te gaan met dit experiment dat haaks staat op de communistische ideologie. Daar komt bij dat het Vati caan en het Poolse episcopaat nu nog niet kunnen voorzien hoeveel de kerk aan invloed zal inboeten door haar pogin gen om Walesa naar de ge schiedenisboeken te verwij zen. Op het moment laat het zich aanzien dat Jaruzelski meer te vrezen heeft van marxisti sche puriteinen in het Polit buro dan de katholieke kerk van de Poolse massa's. Want ook al trekt Walesa zich terug uit het openbare leven, zijn verdiensten blijven ongetwij feld een bron van inspiratie voor de Poolse samenleving. HELLA PICK Copyright The Guardian Paus maande Walesa GDANSK Paus Johannes Paulus II zou Solidariteitsleider Lech Walesa de raad hebben gegeven dat Solidariteit betogin gen op straat zou moeten vermijden en dat het vakverbond moet vertrouwen op het advies van de kerk. Dit wordt verteld binnen de verboden vakbond. Naar uit de omgeving van Wale sa is vernomen zou de paus hem tijdens hun gesprek van afge lopen donderdag in het zuiden van Polen hebben gezegd dat de noodtoestand in september opgeheven zou kunnen worden. Er zou dan ook een beperkte amnestie komen voor gedetineerde dissidenten. Het vakverbond zou te allen tijden moeten ver trouwen op het advies van het Poolse episcopaat, dat contact onderhoudt met de paus. Solidariteit zou zijn grieven en ver langens kenbaar moeten maken in brieven aan de autoriteiten. Voor alle dissidenten, met uitzondering van de leden van het comité voor sociale zelfverdediging (KOR) en van leden van de KPN (confederatie voor een onafhankelijk Polen) zou een am nestie worden afgekondigd. De twintigduizend woon wagenbewoners in ons land worden meestal vergeten en zelfs geme den, ook door kerken en christenen. Dat heeft de stichting „Evangelisatie woonwagenkampen" in Nederland geschreven aan een aantal plaatselij ke kerkgemeenten 'in Nederland waar woon wagencentra zijn of bin nenkort gevestigd wor den. De stichting schrijft dat de aanwezigheid van een kamp voor woonwa genbewoners in het alge meen nogal negatieve re acties opwekt bij de an dere bewoners. De ervaring leert, dat de woonwagenbewoner niet welkom is in onze geordende maatschappij. De stichting gaat samenwerken met de rooms-katholieke stichting „Pastoraat woonwagenbewo ners in Nederland". Men wil vooral samenwerken bij pro jecten op de woonwagenkam pen, in het uitwisselen van gegevens en bij de versprei ding van het blad „De Rolle- man". De directeur van de stichting „Pastoraat woonwa genbewoners", pastoor J. van Zandt is toegetreden tot de adviesraad van de stichting „Evangelisatie woonwagen kampen in Nederland", die volgend jaar haar 45-jarig ju bileum zal vieren met een aantal zangavonden op enke le plaatsen in Nederland. Spehschnitzel met sla en aardappelen t weekle uren vla Voor twee personen hebt u nodig: 200 g speklap, ei, paneermeel, zout, 25 g bo ter, 1 theelepel bloem, ker rie, aroma; sla, 2 lepels yoghurt of kwark, 1 lepel slasaus, 1 le pel azijn, zout, peper, sui ker, bieslook, peterselie, kervel, lavas, borage; 0,5 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker 2,5 dl melk, 10 g cacao, 12 g maizena, 22 g suiker. Knip of snijd de speklap in porties. Klop het ei los met een lepel koud water zonder dat er veel schuim ontstaat. Haal het vlees door dit ei en vervolgens door paneermeel. Laat de bo ter met iets zout heet worden, doe er de speklappen in. leg het deksel schuin op de pan en temper het vuur half. Bak het vlees aan één kant bruin (wees voorzichtig, het vet kan spat ten). Bak de tweede kant op dezelfde manier bruin. Zorg dat de speklappen ruim een kwartier kunnen bakken zon der dat ze te bruin worden, temper het vuur zo nodig nog meer. Haal de gare speklappen uit de pan. bak heel even de bloem in het overgebleven vet en voeg weinig water toe, met naar smaak kerrie en aroma Meng de sla aan met een ta melijk mager sausje van yog hurt of kwark met slasaus, azijn, zout. peper, suiker en zo veel mogelijk verschillende soorten tuinkruiden. Bak van het ei dat overblijft van het paneren van de speklappen een omelet, laat die koud wor den, snijd er reepjes van en garneer er de sla mee. Kook (of koop) een custard- en een chocoladevla die even dik zijn. Schenk de twee vla's te gelijk in een schaal (of in schaaltjes), er ontstaat dan een rechte afscheiding tussen de twee kleuren. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DINSDAG 28 JUNI 1983 PAGINJI Deregulering geen wonderolie Het streven naar vereenvoudiging van het onoverzienbrs aantal overheidsregelingen dateert al van jaren geled n; maar het woord dat dit streven tot uitdrukking wil bren] vl lijkt net uitgevonden: deregulering. In de afgelopen mi den is het een soort toverwoord geworden, een instrunj om aan allerlei frustraties een eind te maken. >a!a INDERDAAD verdient het kabinet-Lubbers waarder omdat het via het gisteren gepubliceerde pakket deré leringsvoorstellen handen en voeten geeft aan de om met een snoeimes door het oerwoud van overheidsre lingen te gaan. Het kost een overheid natuurlijk moeite de door de jaren heen gegroeide eigen regelgeving te sa ren. Een andere factor om het gisteren gepresenteerde p ket positief te begroeten is de beslissing van het kabinet minder drastisch te werk te gaan dan enkele adviescomn sies kortgeleden hadden voorgesteld. AaN deregulering zitten verschillende kanten. Allerei het weghalen van een stuk overbodige bureaucratie, ook zeker in deze economisch zo moeilijke tijd vooral bij het bedrijfsleven levende wens naar meer „ru te". Wat dit laatste betreft: tal van ondernemers ervaren deelten van de in de afgelopen jaren gegroeide milieu-wet ving als een last. In het bij de Tweede Kamer ingediende pakket zit zej, een aantal goede voorstellen. Bijvoorbeeld de afschaffing de Wet Selectieve Investeringsregeling (SIR), waardoor stuk discriminatie van West- en Midden- Nederland dwijnt. Ook het weghalen van de uitverkopenwet zal g st, leed veroorzaken. En de versoepeling van beroepsprocedi is een pure noodzaak. Onder de huidige omstandigheden, er ook weinig verdriet heersen over de intrekking van plannen voor vermogens aanwasdeling (VAD). De Kamer zal de voorstellen diepgaand moeten bestude le en alle belanghebbenden dienen te horen. Wat in geen ge zal mogen gebeuren is een doorslaan naar de andere kant er ontregeling dus. Vooral op het terrein van de milieuwei al ving is uiterste voorzichtigheid op haar plaats: terecht me P1 te oud-minister Ginjaar, nu Eerste-Kamerlid voor de VI onlangs in een interview op dat het milieubeleid zeer jong kwetsbaar is. HET kabinet heeft een redelijk evenwichtig pakket sam gesteld, maar op een aantal punten heeft het bijstelling aanvulling nodig. Aan de Kamer de taak die aan te brenj Ook zij zal zich ervan bewust moeten zijn dat dereguler op zichzelf goed is, maar beslist niet als een soort wonder beschouwd mag worden. ZACHTERE LUCHT IN AANTOCHT DE BILT (KNMI) Een de- zee en ons land een noon pressie boven Zuid-Zweden telijke stroming, die tai veroorzaakt boven de Noord- koele lucht aanvoert. zwak hogedrukgebied, dat OOK ZONDER KRUISRAKETTEN WERELD NIET VEILIGER (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Als de achtenveertig voor ons land bedoelde kruisraket ten er niet zouden ko men, betekent dat mis schien een iets minder onveilig Nederland, maar bepaald geen minder on veilige wereld. Zelfs als alle 572 door de NAVO in West-Europa geprojec teerde kruis- en Pershing li-raketten er niet zouden komen, en er ook geen alternatieve opstellings plaats voor zou worden gezocht, betekent dat maar een minimale ver mindering van de totale kruisraketten-produktie die in de Verenigde Sta ten op gang aan het ko men is. Op het kantoor van het Joint Cruise Missile Project in Was hington, het samenwerkings verband tussen het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van defensie) en de belang rijkste Amerikaanse lucht vaart- en wapenindustrieën, verklaart directeur public re-' lations Robert Holsapple zon der blikken, dat er uitgewerk te plannen klaarliggen voor de produktie van 8.000 tot 9.000 Tomahawk-kruisraket- ten. Van deze laagvliegende kern- raket, die daadwerkelijk op boomtophoogte kan vliegen, obstakels op de grond weet te omzeilen en „meedeint" met de golvingen van het land schap dat alles om vijande lijke radar te ontgaan be staan er reeds drie versiés. Van de voor oppervlaktesche pen en onderzeeërs bedoelde Sea Launched Cruise Missile (SLCM) zijn er al honderden geïnstalleerd. Met de voor vliegtuigen en met name de nieuwe Amerikaanse atoom- bommenwerper BI bedoelde Air Launched Cruise Missile (ALCM) is de VS-luchtmacht volop aan het testen. Dat geldt ook voor de Ground Launched Cruise Missile (GLCM), waarvan de eerste exemplaren op het punt staan naar Europa te worden ver scheept. De Amerikaanse marine zal in totaal over bijna vierdui zend SLCM-kruisraketten gaan beschikken (het plan voorziet om precies te zijn in 3.994 exemplaren). Een onbe kend aantal van de SLCM's zal niet met kernkoppen, maar met een conventionele springlading worden uitge rust, zodat het wapen lijkt op de fameuze Franse Exocet- raket, waarmee de Argentij nen in de Falkland-oorlog met „groot succes" Britse schepen hebben aangevallen. Reserve-raketten De Amerikaanse luchtvloot zal, zoals de plannen nu lig gen. met rond drieduizend nucleaire ALCM's worden uitgerust. Hoe groot het pro- duktieprogramma voor de Grond-kruisraketten wordt is minder duidelijk, hetgeen de algehele neiging weerspiegelt van strategen in West- en Oost om kernwapens in toe nemende mate op zee en aan de vliegtuigen te installeren, omdat statische landraketten kwetsbaarder zijn voor tegen aanvallen. Wie een totale kruisrakettenproduktie van minstens achtduizend in aan merking neemt, komt op mi nimaal duizend GLCM's. In Europa zijn er 464 geprojec teerd (naast de 108 Pershing U's), maar er zullen er voor het „Europees Theater" in to taal 560 worden vervaardigd, „voor training en voor reser ve. Je weet immers nooit of er een aantal gebruikt moet wor den", zegt Robert Holsapple, die zich er niet over uitlaat of de bijna honderd reserve-ra ketten ook in Europa zullen worden opgeslagen. Hij legt uit, dat er technisch maar heel weinig verschil be staat tussen de drie versies (voor zee-, lucht-, en land macht-kruisraketten. Ze heb ben allemaal een bereik van 2400 km. (1500 mijl) en ook de motor en het electronische ge leidingssysteem is goeddeels hetzelfde. Alleen de SLCM's die met conventionele ladin gen worden uitgerust, ver schillen in uitvoering. Een ou derwetse explosie-lading is veel zwaarder, dan een kern kop en de marine-raket heeft daarom een zwaardere motor en een bereik van maar 800 tot 1100 km. Alle acht- tot negenduizend kruisraketten worden erop gemaakt om naar doelen op het vasteland te vliegen en die te vernietigen. Ze dragen stuk voor stuk (behalve de waarschijnlijk niet meer dan duizend conventionele SLCM's) atoomkoppen met een kracht van vele malen de Hiroshima-bom. De Sovjet- -Unie komt dus met de Ame rikaanse kruisrakettenvloot onder nauwelijks voorstelbaar zwaar nucleair geschut te lig gen. De Sovjets hebben dan ook bij zowel de tactische als de strategische (IFF- en START-)onderhandelingen geëist, dat ook de andere dan de 464 veelbesproken Eurora ketten deel moeten uitmaken van welk wapenbeheersings- akkoord dan ook. Gijzelaars Rooert Holsapple wijst er in het bureau in Washington van het Joint Cruise Missile Project op, dat óok de Russen over honderden nucleaire kruisraketten bechikken, met name op hun schepen. Maar hij geeft toe, dat de Sowjets technisch veel minder ver zijn met dit wapen. De Russi sche kruisraketten hebben tot dusver een bereik van nog geen vijfhonderd kilometer. „Maar ze zijn toch in staat om met hun onderzeeërs dicht onder onze kusten te komen en alle havens en industrie.- centra in een brede Europese kuststrook uit te schakelen". Op de vraag waarom de Ame rikanen blijven vasthouden aan Grond-kruisraketten, die in het dichtbevolkte West-Eu ropa zoveel angst teweegbren gen om doelwit in een nucle aire oorlog te worden, terwijl er toch al zoveel zee- en luchtmachtraketten op tafel staan, zegt Holsapple: ,,Op de eerste plaats zouden de Rus sen zich dan niet meer op een bedreiging vanuit het westen vanaf land hoeven te concen treren, hetgeen Moskou een groot strategisch voordeel zou geven. Maar op de tweede plaats, en dat is mischien nog belangrijker, worden kernwa pens gemaakt met het doel ze nooit te gebruiken. Zolang de bevolkingen over en weer de gijzelaars zijn van een nucle aire holocaust, zolang zal er geen oorlog uitbreken". Het eeuwige argument dat meer wapens nodig zijn om de wereld tot een veiliger oord te maken of om uiteindelijk tot ontwapening te komen, legt in elk geval de Amerikaanse industrie die bij de kruisra- ketproduktie is betrokken, geen windeieren. Alleen al met het kleine con tingent van 464 Euroraketten is inclusief lanceerinrichtin- gen en controleposten tien miljard gulden gemoeid. Ge neral Dynamics is met zijn fa briek in San Diego (Califor- nie) de belangrijkste fabri kant. In de ALCM's heeft Boeing in Seattle de grootste hap. Beide concerns zijn ook betrokken bij de SLCM's ter wijl volgend jaar McDonnell Douglas gaat meebouwen aan die marine-raketten. In 1994 moet het hele SLCM-pro- gramma van vierduizend ra ketten zijn afgewerkt. Plastic Overigens zal gedurende de produktieperiode van Kruis raketten de techniek niet stil staan. President Reagan heeft drie maanden geleden op dracht gegeven om van de drieduizend vliegtuigraketten er maar 1500 volgens de oor spronkelijke tekeningen te maken en de laatste 1500 te vervaardigen volgens de prin cipes van de „stealth"-techno- logie. Stealth betekent heime lijk of steels en staat in de wa penindustrie voor een serie ultra- moderne technologische toepassingen, bedoeld om een vliegtuig of raket onzichtbaar te maken voor radar. Aangezien de Sovjets grote vorderingen hebben gemaakt met „naar beneden kijkende radar" die vanuit vliegtuigen lager vliegende voorwerpen kan onderscheiden tegen de achtergrond van de aardbo dem, heet de Kruisraket al weer gedeeltelijk achterhaald te zijn. De stealth-techniek voorziet in toepassing van nieuwe sterke kunststoffen ook in de motor in plaats van staal en verder in scherpe vormgeving en coating met speciaal materiaal, zodat ra dargolven als het ware om het voorwerp heen buigen en er niet door worden weerkaatst. Nader gevraagd naar de ste- alth-technologie durft Robert Holsapple er geen mededelin gen over te doen. Alsof de vij and die in dit geval ook het Pentagon kan zijn altijd meeluistert zegt de woord voerder van het Cruise-missi- leproject alleen maar dat het principe heel eenvoudig is. Dan wijst hij zwijgend en met veelbetekende blik met een potlood een asbak op zijn bu reau aan. Hij tikt er tegen, om te laten horen dat het ding van plastic is. De tweede ge neratie Kruisraketten zal dus grotendeels van plastic of aanverwant synthetisch mate riaal vervaardigd zijn. Die tweede generatie heet in het jargon: Advanced Cruise-mis sile (ACM). Het is president Reagan zelf geweest die de bedrijven Boeing, General Dynamics en Lockheed op dracht heeft gegeven om tesa- men de ACM te ontwikkelen en te bouwen. Voor de industrie kan a m de Amerikaanse volksve» genwoordiging (het Congres) een spaak in het wiel steken. Dat wil zeggen, de projecten als zodanig zullen zeker door gaan, want daarvoor is jaren geleden al toestemming van het Congres gekomen, maar de te produceren aantallen zouden verlaagd kunnen wor den voor het geval er wapen- beheersingsakkoorden met de Sovjet-Unie komen. Het Congres heeft jaarlijks de mo gelijkheid om wapenprojekten te besnoeien, door voor de be treffende posten het geld op de defensiebegroting te schrappen. Het Amerikaanse Congres neigt de laatste tijd voortdu rend tot zulke stappen, uit on vrede over het ontwapenings- beleid van president Reagan tegenover de Sovjet-Unie. Tot nog toe heeft de Republikein Reagan echter telkens vol doende oppositieleden van de sterk verdeelde Democrati sche Partij voor zich' weten te winnen als het om vers geld voor nieuwe wapens ging. Het jongste voorbeeld daarvan le vert de zware intercontinen tale tienkoppige MX-raket, die in het centrum van de Verenigde Staten gestatio neerd zal worden. Reagan kreeg daarvoor eind mei een eerste schijf van 1,7 miljard gulden los, dankzij steun van tientallen leden van de. De mocratische fractie. Zij hadden zich laten overtui gen door Reagans argument dat de MX vooral als wissel munt voor de onderhandelin gen diende en niet daadwer kelijk ontwikkeld zou worden als de Sovjets hun lange- af standswapens zouden beper ken. Intussen zitten die Democrati sche voor-stemmers al met een grote kater, nu Reagans hoogste ontwapeningsadvi seur Kenneth Adelman heeft onthuld, dat de V.S. in elk ge val een aantal MX-raketten zullen opstellen, zelfs al zou de Sovjet-Unie al haar 668 in tercontinentale SS-18 "en SS-19 raketten afschaffen. En vorige week reeds is in Cali- fornië onder luid gejuich van de constructeurs de eerste MX-raket met succes voor een proefvlucht gelanceerd. Eenmaal begonnen projecten, waarin voor miljoenen dollars aan ontwikkeling is gestoken, laten zich niet meer door Rus sen in Genève uit de weg on derhandelen. Dat geldt zeker ook voor de duizenden ge plande Kruisraketten, waar mee reeds gigantische belan gen van kapitaal, technologie en werkgelegenheid op het spoor zijn gezet. Met name de Kruisraketten op zee en aan vliegtuigen vervagen boven dien verregaand het onder scheid tussen taktische en strategische wapens en maken het nucleaire kluwen in Ge neve warriger dan ooit. de Britse Eilanden naar land trekt, zal deze koele ming gaan onderbreken, x na er weer iets zachtere li ons land kan binnenstron In de zachte lucht komt ecl veel bewolking voor, waa plaatselijk wat lichte regei motregen kan vallen. De genhoeveelheden zullen ecl niet groot zijn. Wmi Max DeBHtdam rwbew" 19 Lh. R'dam Vlisslngen Bewoners het Joght tegen doorbraak VALKENBURG Bewon van de wijk het Joght ven ten zich tegen piannen van gemeente om een doorbraai realiseren tussen Buitenjo en Frankenburg. Dit werd teravond tijdens een hoor ting van de raadscommi ruimtelijke ordening en ningbouw duidelijk. Ook kwam gisteravond tot ting dat de bewoners van Joghtgebied in de nachtelj uren veel last ondervini van de in hun omge' staande vrachtwagens die veel herrie en stank hun p keerplaatsen plegen te vel ten en dan notabene ook even met hun claxon een gi bij 't vertrek laten horen. e gemeester Van 't Wout s6 dat er op korte termijn g alternatieven voor hantyj zijn. Een van de bewoners vl zich af wanneer er begoni gaat worden met de aaü van de felbegeerde Joghtla die de wijk moet ontsluil Burgemeester Van 't W deelde mee dat naar verwa ting eind 1983 met de aan kan worden begonnen. Door een grote toeloop met zomerse weer naar Het I van Lagendijk, is de verkei drukte op de Voorschoterv P'< ontstellend groot geworc Dr De raadsleden Mizee (VI ve en Bremer (PvdA) voorzing ernstige verkeersproblemer de toekomst. Burgemees Van 't Wout stelde dat de lossing hiervan in handen fdb de provincie ligt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2