Kruisraketten naar Woensdrecht <\>rs verlies taliaanse Christen- Democraten Overleg stukgoed vastgelopen Tourbijlage BON: Commissie-Wagner wil snoeien in subsidieregeling DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerj^ts. behorende tol Sijlhof! Pers. Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bdnk:Amro- hank N V. Leiden. Directeur hoofdredacteur:Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl BTW) f 0.58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61.25, jaar f 233,50. W Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18 00 tot 19.00 uur, zaterdaq van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ,n Losse nummers t U Dinsdag 28 juni 1983, 74e jaargang no. 22613 HET WEER Het truckersfestival op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.45 uur se rie „Harten twee". Op Ned. I om 21.40 uur Misha Mengelberg op Festival Nieu we Muziek. Om 23.00 uur at- hletiek vanuit Oslo. Op België 2 om 20.15 uur Au stralische speelfilm „Kostas". Half tot zwaar bewolkt en eni ge tijd regen of motregen. Middagtemperatuur 18 graden. Matige wind. Zon op: 05.22; onder. 22.04. Schev. hoog water. 608 en 18.44; laag water: 2.11 en 14.17 uur. andbouw verwacht nkomensdaling ot 25.000 gulden I SN HAAG Melkveehouders zullen t jaar door de overvloedige regenval in inkomens met 10.000 gulden zien da- i, in de akkerbouw dalen de inkomens et 25.000 gulden en bij boeren in de tenkoloniën in sommige gevallen nog r. Dit is gebleken uit een studie van i Landbouw Economisch Instituut EI). Voor de akkerbouw ziet het LEI *®*igelijkheden de effecten van het weer te vangen via hogere prijzen voor be- aide produkten, in de melkveehouderij jjSj tbreken die mogelijkheden. Het LEI jst er op dat tussen bedrijven onderling ote verschillen kunnen optreden. Winnetou" geliefde jongensnaam in DDR OOST-BERLIJN Het eer- herstel van de schrijver Karl May in de DDR na jaren van verguizing heeft merkwaardi ge gevolgen: steeds meer ou ders kiezen de naam van een van de geliefdste helden uit May's cowboy- en Indianen boeken, de Apachenhoofdman Winnetou, als naam voor hun De „Berliner Zeitung" in Oost- -Berlijn berichtte vorige week dat Winnetou dit jaar bij de' burgerlijke stand bijna zo po pulair is als Christian en Mi chael. Spaanse wetswijziging: 19 Nederlanders vrij DEN HAAG Van de 54 Nederlanders die nu in Spanje gevangen zitten komen er bin nenkort enige tientallen vrij als gevolg van een wetswijziging, die gisteren van kracht is geworden. De duur van voorarrest, waarvoor vroeger geen termijn gold, wordt in de nieu we strafwet in principe gebonden aan een maximum van 6 maanden. Dat betekent dat 19 Nederlanders die al langer dan een half jaar in Spanje op hun berechting zitten te wachten, moeten worden vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse am bassade in Madrid gaat het in vrijwel al deze gevallen om mensen die betrapt zijn bij drugssmokkel. De overige 35 Nederlanders profiteren niet van de nieuwe regeling, om dat zij óf al gestraft zijn, óf korter dan 6 maanden in voorlopige hechtenis zitten. Familie Fame-ster Leroy opgepakt wegens drugshandel NEW YORK De Amerikaanse narco ticabrigade heeft de moeder, grootmoe der, drie tantes en drie ooms van Fame- ster Gene Anthony Ray, beter bekend als Leroy, gearresteerd wegens het ver handelen van heroïne en cocaïne. De moeder van Leroy, de 43-jarige Jean Ray Batts, was volgens de politie de leid ster van een bende, die in totaal meer dan een kilo heroïne verkocht aan als klanten vermomde agenten van de nar coticabrigade. Leroys 66-jarige groot moeder, Lillian Ward, bleek bij haar ar restatie in het bezit van 170 gram cocaï ne en een geladen pistool. DDR propageert smerige brandstof NOCHTEN De DDR stimuleert het gebruik van ligniet, een soort bruin kool, ter vervanging van aardolie, om dat het de enige brandstof is waarvan het land zelf grote voorraden heeft. Ligniet wordt beschouwd als medeve roorzaker van de zwavelhoudende „zure regen", die veel schade aan de bossen toebrengt. Het toenemend ge bruik van ligniet als energiebron vloeit voort uit de afnemende Russische olie leveranties aan de DDR en het tekort aan harde valuta om olie op de wereld markt te kopen. Volgens onderzoeken is de zwaveldioxidevervuiling in de DDR per vierkante kilometer twee maal zo hoog is als in de Bondsrepu bliek. ■■■BH Minister De Ruiter: als ze er ooit komen DEN HAAG Het kabinet heeft de vliegbasis Woens drecht aangewezen als de plaats waar, indien daartoe ooit wordt besloten, nieuwe NAVO kruisraketten ko men. In de brief die minis ter De Ruiter (defensie) hierover vanmorgen naar de Kamer heeft gestuurd, staat dat het hier gaat om „een zuiver technische be slissing die erop gericht is het tijdschema voor een eventuele plaatsing uitvoer baar te doen blijven". „Op geen enkele wijze wordt met het aanwijzen van de basis vooruitgelopen op de uiteindelijke politieke be slissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten in ons land". Volgens De Ruiter past het aan wijzen van Woensdrecht op dit moment in het beleid van het kabinet om maximale kansen te scheppen voor het overleg over wapenbeheersing dat de Vere nigde Staten en de Sovjet Unie in Genève voeren. De Ruiter merkt in de brief op dat volgens het NAVO-plan- nihgssysteem de eerste kruisra ketten eind 1986 in ons land ge plaatst moeten worden indien daartoe wordt besloten. Voor de voorbereiding van de plaatsing ziet het schema er als volgt uit: in maart 1984 moet het overleg met alle betrokkenen zijn afge rond zodat de nodige vergunnin gen aangevraagd kunnen wor den en in oktober 1984 start de bouw van de nodige voorzienin gen voor de plaatsing van de kruisraketten die in de zomer van 1986 klaar moet zijn. De Ruiter zegt in de brief dat het de bedoeling is om in over leg met de gemeente Woens drecht de nodige voorzieningen ter plaatse in te passen, maar dat Woensdrecht zal worden ge dwongen tot medewerking. Uit de brief valt op te maken dat er voor de plaatsing zelf beton nen bouwwerken in Woens drecht moeten komen. Verder dienen er onderkomens voor de commandovoering, verbindin gen en administratieve onder steuning te komen en woningen voor het Amerikaanse personeel dat de raketten gaat bedienen. In totaal zal de Amerikaanse eenheid 1100 man omvatten, met gezinsleden mee 2500 man. Bij de eenheid zullen 100 Neder landse militairen en 100 burger arbeidskrachten werkzaam zijn. Woensdrecht is gekozen op basis van een aantal criteria. Zo is pe riodiek transport naar de VS no dig voor onderhoud. Voor het oefenen met de raketten moet in de buurt van de plaatsingsloka- tie een groot oefenterrein liggen. En tenslotte moet voor het ver voer van de raketten in konvooi gereden worden hetgeen in de Randstad en andere stedelijke gebieden niet kan. Den Uyl wil nog deze week kamerdebat DEN HAAG Pvd A-fractieleider Den Uyl wil, dat de Tweede Kamer nog deze week de kans krijgt te spreken over de Nederland se kerntaken en de eventuele plaatsing van kruisraketten. De bekendmaking nu van de plaats waar eventueel kruisraketten zullen worden geplaatst, noemt de PvdA-lei- der „een stap op een rampzalige weg". Hij acht de aankon diging schadelijk voor de gang van zaken in Genève, waar de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie praten over wederzijdse vermin dering van kernwa pens. Anne Franks handschrift Aan de gevel van de Montessorischool Anne Frank aan de Amsterdamse Niers straat wordt gewerkt aan een muurschildering gebaseerd op het handschrift van Anne Frank. Het joodse meisje zat tijdens de oorlog enkele jaren op deze lagere school, tot ze verplicht werd onder te duiken in het „Achterhuis". dein aald< d< ledoif MA> Jtsing bij Amersfoort tee vrachtwagens, drie personenauto's en een motor waren Itermorgen betrokken bij een ernstig ongeluk op de rondweg Maersfoort bij de afslag Maarn-Doorn. Een vrachtwagencom- jatie remde te laat af voor een file, een daarvoor rijdende per- penauto kon nog net op tijd naar de linkerbaan uitwijken en de 1 met betonplaten geladen vrachtwagen botste vervolgens tegen een andere vrachtwagen. De uitgeweken personenwagen werd op de linkerrijbaan van achteren aangereden en ook een motor rijder werd bij het ongeluk betrokken. De chauffeurs van alle be trokken voertuigen raakten gewond, die van de met betanplaten geladen combinatie was er het ernstigst aan toe. De weg is uren lang gestremd geweest. i f De leider van de Italianse Communistische Partij, Berlinguer (links), tijdens een persconferentie die werd belegd direct nadat de eerste verkiezingsuitslagen bekend waren geworden. Algeme ne werd toen nog verwacht dat Berlinguer de leider van de grootste partij in Italië zou worden. Uiteindelijk zou de Commu nistische Partij toch iets verliezen. De leider van de Christen-Democratische Partij, De Mita (rechts), laat schijnbaar onbewogen de verkiezingsuitslagen over zich heenkomen. De christen-democraten leden een stevig verlies lij den, maar zijn wel de grootste partij gebleven. come, van |(Van onze correspondent ïgen I Cees Manders) aaijME Tegen de ver- tkicktin6 *n hebben de ^iliaanse christen-demo- rjuli(Pten *n de gisteren en itgesjrgisteren gehouden par- veld tnentsverkiezingen een voriepte nederlaag geleden. lwinK Christen-Democrati- £sÜJie Partij (DC) verloor in irgelijking met de ver- JSWl kiezingen van 1979 ruim vijf procent van haar kie zers. De klap is in DC-kringen hard aangekomen, vooral omdat de meeste prognoses juist een kleine winst voor de partij hadden voorspeld. Voor het eerst in de geschiedenis van Italië is de aanhang van de DC nu gedaald tot onder de 33 procent. De Christen-Democraten blij ven met 32,9 procent toch de grootste partij in het Italiaanse parlement, omdat de eeuwige rivaal, de Communistische Partij (PCI), een klein verlies leed. De PCI verloor een half procent van de stemmen en kwam uit op 29,9 procent. De Socialistische Partij (PSI) die deze vervroegde verkiezingen had geforceerd, heeft van de kiezers niet die beloning ont vangen, die zij zich had ge- wenst; van 9,8 procent klom zij naar slechts 11,4 procent. De leider van de PSI, Bettino Craxi, liet gisteravond al we ten niet met de communisten te willen samenwerken. Dit betekent dat er een coalitie-re gering gevormd gaat worden van christen-democraten, soci alisten en enkele kleine partij- Pagina 10: Italië niet beter bestuurbaar na verkiezingen ROTTERDAM Het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven over oplossing van de werkgelegenheidsproblemen in de stukgoedsec tor (4200 werknemers) is gisternacht - na ruim negen uur onderhandelen - om procedurele redenen voorlo pig stukgelopen. Inhoudelijk waren partijen het eens geworden over een princi pe-akkoord, omvattende tien procent arbeidstijdverkorting, mo gelijke leegloopfinanciering in het stukgoed en opvulling van vacatures. Werkgevers waren echter niet bereid hun goedkeu ring aan het principe-akkoord te geven, nadat de Vervoersbond FNV te kennen had gegeven alle punten eerst in een referen dum aan de leden te zullen voorleggen en op individuele onder delen daarop vooruitlopend geen toezeggingen te doen. De uit slag van het referendum zou op 15 augustus bekend worden. De werkgevers vinden dat de Vervoersbond FNV definitief 'ja' had moeten zeggen tegen pensioenpremie-vrijstelling voor de werk gevers voor uitgetreden werknemers van 57,5 jaar en ouder. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Meer dan de helft van de bestaande 46 sub sidieregelingen voor het be drijfsleven kunnen verdwij nen. Het kabinet zou daardoor jaarlijks 100 miljoen gulden, kunnen besparen en dit geld in de vorm van belastingverla ging voor het bedrijfsleven kunnen aanwenden. Dit staat in het vanmiddag verschenen derde voortgangs rapport van de commissie- Wagner die het kabinet advi seert over het te voeren indus triebeleid. Volgens de commis sie dienen met name subsidie regelingen voor het opzetten van een goed management van een onderneming alsmede subsidieregelingen inzake ex port-activiteiten en het ont wikkelen van nieuwe produk ten en produktieprocessen te verdwijnen. Daarnaast wil Wagner dat subsidieregelingen voor het toerisme, winkelvoorzieningen op het platteland, modernise ring van winkelcentra en zee- scheepsnieuwbouw verdwij nen. Pagina 11: Subsidieregelin gen voor bedrijven eigenlijk onnodig Voetbalwedstrijd zonder bal CORDOBA Een voetbalwedstrijd tussen Belgrano en San Vincente in de Argentijnse provincie Cordoba moest gisteren worden gestaakt omdat er geen ballen meer voorradig waren. Tijdens het duel werden er vier in het publiek geschopt. De toe schouwers weigerden ze terug te gooien. Nadat de vierde in de toeschouwersrangen verdween, waren er geen ballen meer voorradig en kon de scheidsrechter Mario Ferreyra niets anders doen dan affluiten. Het thuisspelende Belgrano verloor de wed strijd reglementair. Vandaag bi) deze krant een extra bijlage die helemaal is gewijd aan de Tour de France, die vnjdag m Fontenay- sous-Bois van start gaat. In deze bijlage het volledige reglement van onze traditionele Tourpnisvraag, met elke dag een Tourfiets als hoofdpnjs. Verder voorbeschouwingen en interviews met loop Zoetemelk, Peter Post en „monsieur Tour" Jacques Goddet. De Tourbon staat dagelijks op de sportpagina. «SSPttóF S*Ss Stom de Leidse Courant ran 30 juni t/m 28 juli voor slechts i 9,60 naar lourant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proelabonnement worden geweigerd. APL40 Arfleidóe (Souxcvnt f

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1