Rinck begint de romer in ieder geval met zonnige prijzen voor de zonnebrillen. PETER POST Fa. Pim 479, DE KRANT DE WERELD BIJU THUIS. De'tot-ziens-aan-de-meet-fiets REVALIDATIESERVICE H'HI:i'HJ:M,'W4 kijkt over Tour heen naar toekomst -t m: L'i:c tiuiiiiuji nihclf brillend Rinck houdt ook de prijs extra scherp in 't oog. Peugeot racefiets DOLF WALLET 798r Ook Batavus J. VAN VLIET RIJWIELEN, FIETSEN, BROMFIETSEN, MOTOREN li u LEIDEN: Botermarkt 1, tel.: 071-125036. van Ovr voor Zoekt een raceof trimfiets? dan naar de vakman Leimuiden - Telefoon 01721-8231 PARIJS v.a. 121.- TREIN HOTEL Voor dio prijs kunt ook u aanwezig zijn bij de finish van de Tour de France op de Champs Elysèes. Inlichtingen en boekingen bij uw relsburo, NS-station of Inlichtingenburo, reizenverkopende banken of bij FTS/Frantour, Rokin 128, Amsterdam, tel. 020-236800. franse toeristen service bv ROKIN 128 1012 LC AMSTERDAM „HET WAPEN VAN ZOETERWOUDE" Watertje 8, telefoon 01715-1331 „WAZO" Brahmslaan 16. Leiden, telefoon 312826 Fietsen bromfietsen Toebehoren en reparaties FRAME VORK; High tensile buis. Remksbelgeleiders aangesoldeerd op bovenbuls. FRAMEHOOGTEN: 53 56 59 en 62 cm. INGEBOUWDE EXTRA'S: Hogednjk draadbanden 20 x I 5/0 1 1/16. lichtmetalen spieloos crankstel 52 42 tands. 10-versnelllngsderallleur. lage-flens naven met ultvalassen. zwart geanodlseerde pedalen met toeclips en riemen, slde-pull remmen (zwart geanodisee/d met remhoefaanslagen). aluminium stuuitoocht enstuurpen met verzonken expandertoouL aluminium velgen, leren zadd, aluminium zadelpen. GEWICHT: f 1.9 kg. KLEUREN: Aruba blauw, parelmoer Ivoor, parelmoer bruin beige. LET OF Alleen ais er op de Kets BATAVUS Ast U het 'n echte Batavus. lichtgewicht fietsen LwidMWwg 300, Voorschoten, telefoon 071-764549 BATAVUS Voor uw naar Beatrixstraat 14-16 - Leiden - Tel. 071-217860 OOK VOOR Voor binnen- en buitenwagens voor gehandicapten. Peter Post: „Ik moet renners hebben voor de toekomst. En ik heb de zekerheid' van het geld". FONTENAY SUR BOIS - Echt opgewekt is Peter Post aan de vooravond van de Tour de France niet. Dat is begrijpelijk. Het zal je name lijk maar gebeuren, dat je aan één van de belangrijkste avonturen in het wielersei- zoen moet beginnen, met een aantal renners van wie be kend is, dat zij volgend jaar een andere broodheer zullen dienen. Zelfs wanneer er wordt ingecalcu leerd dat de onder leiding van Jan Raas vertrekkende renners zich als echte profs zullen gedragen in het circus van Lévitan en alleen oog voor de centjes hebben, dan nog is het knarsetanden van de Amstelveense ploegleider op zijn plaats. Bedreiging van competitie- vervalsing met alle gevolgen van dien is groter dan ooit. Ogenschijnlijk berust Post in de si tuatie. Post kent het metier als geen ander en bijt liever zijn tong stuk dan ook maar één onvertogen woord los te laten Hij beseft dat Raas ook in de toekomst zijn pad zal blijven kruisen en wenst der halve geen nieuwe hindernissen op te werpen. Toch is Post ook maar een mens. Niet voor niets heeft hij al beslist zijn Tourploeg pas op het allerlaatste moment sa men te stellen. Want zijn bloed kookt wel. Hij is diep gegriefd. Niet door het vertrek van Raas, voor wie hij nog atijd grote waar dering heeft, maar vooral door de manier waarop enkele andere ren ners zich opstellen. Begrip „Als Raas alleen of met een maatje zou zijn weggegaan dan had ik daarvoor alle begrip gehad. Maar als de rancunes van al die andere mannen zo groot zijn, dan hadden ze hun ontslag moeten nemen. Dan waren het kerels geweest. Zo als het nu is gegaan lijkt het ner gens op Uitgezonderd Raas en Van Vliet heeft niemand mij zelf in het gezicht durven vertellen wat er aan de hand is. Ik heb alles uit de pers moeten vernemen. Er zijn er zelfs die Raas volgen en die telefonisch nog hebben geprobeerd bij mij wat meer geld te krijgen. Geld, daar draait alles om! Daar voor is Raleigh goed en zijn ze blij ven hangen. Voor mij is het echter een lachertje en lijden al die gas ten gezichtsverlies Peter Post beweert door de gang van zaken overigens niet verrast te zijn. In februari zou hij al op de hoogte zijn geweest van alle ont wikkelingen. „Het wielerwereldje is klein. Renners die zijn bena derd, maar niet op de voorstellen zijn ingegaan hebben mij gebeld. Ook ploegleiders praten onderling veel met elkaar. Dan hoor je wel het een en ander. Als al die man nen in februari bij mij waren ge komen, dan hadden ze nog van sponsor kunnen veranderen. De reglementen laten zoiets toe. Je moet dit soort dingen zakelijk be naderen. Dat hebben de renners niet gedaan. Het verbaast me van volwassen kerels. En dat zijn de zelfde mannen die altijd hebben uitgeroepen dat gedane financiële toezeggingen door mij altijd zijn nagekomen. Ze moeten nu eerst „Jan Raas heeft het altijd erg goed gedaan" maar eens afwachten of dat in een nieuwe situatie ook zo zal zijn. Zo iets moet eerst worden waarge maakt". Nodige vertrouwen Het mag misschien een beetje merkwaardig klinken, maar Peter Post ziet de Tour ondanks alles toch met het nodige vertrouwen tegemoet. Hij beseft dat de te vero veren Franse francs voor zijn ren ners van grote betekenis ziin. Bo vendien rekent hij erop dat het stel gedisciplineerd over de Franse wegen zal ijlen. Voorts doet hij er zelf alles aan om in zijn ploeg de rust te bewaren. De resultaten in de Dauphiné Li- beré hebben hem dan ook niet verontrust. „Kijk, dat soort wed strijden wordt met een andere in-; tentie gereden dan de Tour. De daar te leveren prestaties zijn be palend voor de contracten voor criteriums. De renners hebben er baat bii zo goed mogelijk te preste ren. Misschien zullen de coureurs die het in een wedstrijd als de Daüphiné Libéré zo hebben laten afweten daar in de toekomst geen invitatie meer krijgen. Maar dat hebben ze dan aan zichzelf te wij ten!" „Ik heb er overigens alle begrip voor dat er af en toe wat minder goed wordt gereden. Het seizoen is lang. Na de klassiekers moet er wat gas worden teruggenomen omdat de Tour en de criteriums veel van de renners eisen. Het we reldkampioenschap is trouwens te genwoordig al een verloren zaak. Niemand wil na de Tour ook maar één contractje laten lopen. Er wordt gewerkt als kleine zelfstan digen. Voor de firma zit het daar overigens ook consequenties aan vast. Elke renner die tegenwoor dig wordt aangetrokken wil met een zijn eigen programma rijden. Iedereen heeft eisen. Je hebt het niet meer voor het zeggen. De jon gere coureurs worden daardoor besmet en gaan dikwijls zonder ambitie mee naar bepaalde wed strijden. Ik hoop toch dat het in de Tour een beetje goed gaat. Het is gewoon hun eigen belang. Als ze verstandig zijn, vormen ze een eenheid. Dan zijn het goeie profs. Het zou natuurlijk een andere zaak zijn geweest wanneer ik hen had ontslagen. Maar ze gapn zelf. Als ze het nu slecht doen, laten ze zich kennen". Post is overigens niet van plan met zijn voor de Tour te kiezen ren ners nog diep op de huidige pro blemen in te gaan. Hij constateert dat de contacten al minder zijn ge worden. Hij vindt het ook logisch. „Wat moet ik nu met Raas bespre ken? Ik heb mijn eigen zorgen en Raas met zijn nieuwe ploeg de zij ne. Mijn zorgen interesseren hem niet en omgekeerd geldt dat even eens". Post blijft de zaken dus nuchter benaderen. Ook ten aanzien van het vraagstuk, wie in de komende Tour eventueel de steun verdient van de ploeg. „Van de Velde en Winnen zijn de twee beschermde renners. Zij hebben in het verle den iets bewezen. Ze hebben alle twee evenveel rechten. Voor de bergen zal duidelijk zijn hoe de si tuatie is. Daar zien we wel hoe de zaken er voor staan. Ik kan me niet voorstellen, dat beiden dezelf de tijd in de tijdrit zullen realise ren. De coureur die het meeste respect afdwingt wordt naar voren feschoven. Het selecteert zichzelf. >aarmede heb ik in het verleden ook nooit problemen gekend. Ik vertrouw op Jan Raas. Hij heeft in het verleden de ploeg altijd voor beeldig geleid. Die vrijheid en klasse heeft hij. Daarover hoef ik niet negatief te doen. Hij heeft het altijd goed gedaan". De Amstelvener voelt er weinig dan wel niets voor te veel op de Tour-zaken vooruit te lopen. De ervaring heeft geleerd, dat er te veel dingen kunnen gebeuren, die alles in net honderd laten lopen. „Plannen maken is onlogisch. Al les hangt af van de vorm en de conditie. Van de tegenstand. Ze kerheid bestaat er nooit. Neem nu Van Impe. In de Ronde van Italië behoorde hij tot de favorieten. Hij kwam in een riante positie aan de voet van de berg, maar vergat te eten en verspeelde al zijn moge- „Goed rijden nu is in hun eigen belang" lijkheden. Je weet het maar nooit". Allemaal prima Het feit dat de Tour de France voor de eerste keer in de geschie denis een open karakter heeft, deert Post niet. Aanvankelijk heeft Post tot het legioen behoord, dat tegen het besluit van Lévitan heeft gefulmineerd. Thans klinkt het mat: „Ik vind het allemaal pri ma. We passen ons aan de organi satie aan. Zo hoort het en niet an ders. Ik maak me niet ongerust over die Columbianen. Ik ken ze niet. Ik heb een keer in het Daup hiné Libéré een Poolse ploeg mee gemaakt. Dat waren afgeleeiae amateurs. Dat gaf geen juist beeld. Eén ding is zeker: de profs hebben veel meer ervaring. Daarop zullen die amateurs, hoe goed ze mis schien ook kunnen klimmen, het duidelijk verliezen". Vooralsnog verwacht Post in de bergen meer tegenstand van de in Franse dienst rijdende coureurs. Hij heeft geconstateerd dat zij in tegenstelling tot voorgaande jaren ditmaal in de Dauphiné Libéré zuinig hebben gereden. Simon mag een onbedreigde winnaar zijn ge worden; de basis daarvoor is ge legd in de rit over de Mont Ven- toux. De enige bergetappe waarin echt in de reserves is getast. „Ze hebben het klassement gemaakt in een paar kilometer. Het is geen rampartij geworden, zoals in voor gaande edities toen de Peugeot- renners elkaar elke dag uit de lei derstrui hebben gereden. Nee, dit maal zijn ze beter voorbereid". Alle korte-termijnbelangen ten spijt is het duidelijk dat Post over de Tour heen naar de toekomst kijkt. Hij zal zijn brigade moeten aanzuiveren. En op een goede ma nier. Als Raas c.s. ook nog kan re kenen op de komst van het duo Kuiper-Van der Poel (dat mag langzamerhand als vaststaand - worden aangenomen) dan zal het in 1984 voor Post moeilijk zijn door het leven te blijven gaan als de leider van de sterkste nationale profploeg. „Ik praat binnen mijn ploeg nergens over. Ik wil met ie dereen goed uit elkaar gaan. Maar ik ga bouwen aan een nieuwe for matie. Ik kijk uit naar renners, die het beste passen bij de mannen die hun contract hebben verlengd. Het zullen andere renners zijn dan de genen die weggaan. Dat heeft au tomatisch een andere manier van koersen tot gevolg. We zullen echt anders te werk gaan. Hoe, weet ik nog niet precies, maar ik heb nog het hele jaar de tijd. Overhaasten heeft geen zin. Ik kan er zó vier buitenlanders bijnemen. Daar zit ik zo aan. Maar ik moet renners hebben voor de toekomst. Ik heb de zekerheid van de steun van een sponsor voor vier jaar. Dat is het voordeel van werken met multina tionals. Je hebt de zekerheid van het geld. Het wordt uitgesmeerd over vele landen. Een renner moet blij zijn voor een grote firma te kunnen rijden. Als je bij een klei ne sponsor zit en geen of weinig succes hebt, dan val je op je bek. Ik ben via Raleigh aan die nieuwe sponsor gekomen. Op de rustdag in Alpe d'Huez wordt de naam be kend gemaakt. Ik stel de nieuwe ploeg naar eer en geweten samen. Het feit dat de renners weglopen heeft aan de situatie niets veran derd. Ik heb Raleigh verteld waar over het echt ging. Zij vertrouwen mij. Zij weten dat ik geen overlo per ben". PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17