MONSIEUR TOUR Jacques Goddet en de heroïek Rizla maakt er reclame voor. Gratis. TOUR DE FRANCE Wedstrnd?feest? voorstelling? I'Mimj jQnjj MANSflEvic-romg Het beste Franse sigarettenpapier Verdraaid-góed! m x JOOP ZOETEMELK „Ik heb meer tijd nodig om te herstellen" IS FONTENAY SOUS BOIS Als eind deze week in Fontenay sous Bois de traditionele proloog op het programma staat, viert de Tour de France haar zeventigste verjaar dag. Wat ouder is Jacques Goddet, sinds mensenheugenis „directeur de la course". Monsieur Jacques wordt op dinsdag 21 juni welgeteld 78 jaar, maar is nog zó jong van lijf en leden, dat hij er ditmaal weer bij zal zijn. Zoals immer, sinds 1925. Goddet is nog altijd actief als di recteur-hoofdredacteur van het sportblad l'Equipe, directeur van een handjevol Parijse sportaccom modaties en mede-organisator van een groot aantal wielerwedstrij den. Zijn zaligheid, l'Equipe en de Tour, mag Goddet een aantal jaren geleden voor een gigantisch be drag verkocht hebben aan Felix Lévitan, zijn ziel, een immens gro te liefde voor de sport, is voor geen prijs verhandelbaar. Reden bekend De reden van het bezoek - audiën tie aanvragen nietwaar....? - is hem bekend. De Tour de France, die hemzelf zo populair maakte. Een bejaarde heer in achtervolging met een oude dame dus. De winnaar is voorspelbaar. Goddet glimlacht. „Le jour de l'été, het begin van de zomer. Mijn verjaardag valt op de langste dag van het jaar. Een dure dag dus. Ik heb er mee leren le ven. Ook al wordt het aantal vrienden nog steeds groter. Ik moet er niet aan denken om hon derd te worden. Maar ik voel me nog jong, nog vitaal. Ik werk voor lopig gewoon door. Ik ben momen teel erg druk om in samenwerking met het Internationaal Olympisch Comité ons hele sportarchief, het Het sportdagblad l'Equipe, het journalistieke troetelkind van Jacques Goddet, wordt tegenwoordig op de zaterdagen vergezeld van een rond zestig pagina's tellend full colour magazine. meest complete ter wereld, in een sportbank onder te brengen. Straks kan iedereen, in welk land dan ook, dat via zijn eigen televisie thuis oproepen. Je ziet het. Ik ga ondanks m'n leeftijd nog volop met de huidige ontwikkelingen mee. Still going strong". Zakelijk Dan krijgt het gesprek onverwacht een zakelijke wending. Felix Lévi tan, de hedendaagse „boss" van de Tour en niet alleen de eigenaar van het dagblad Le Parisien maar sinds enkele jaren ook bezitter van l'Equipe spurt de conversatie bin nen. Goddet verstart even, maar recupereert - om een onvervalse wielerterm te gebruiken - gezien zijn eerbiedwaardige leeftijd op vallend snel. De man, die ver groeid is met de Tour de France, die er sinds 1925 niet eentje miste, heeft zich kennelijk gewapend te gen het aanroeren van deze voor hem zo netelige kwestie. „Ach, ik heb geen zoon, geen opvolger dus. Daarom heb ik destijds mijn krant aan Lévitan verkocht. En met de krant ook de Tour. Hij is een goed organisator. Hij zorgt voor het geld. Kranten, ook l'Equipe, heb ben het momenteel niet zo makke lijk. De Tour is een miljoenenzaak geworden. Tussen ons bestaat een wederzijds respect. Lévitan is de baas. En als er in de media ge poogd wordt tweedracht tussen ons te zaaien, dan is dat de verant woordelijkheid van die media. Niet van mij". Ongewoon kort Z'n antwoord is ongewoon kort. Maar inwendig hoor je hem brom men. Want als Goddet, zoals enke- j n 1 le jaren geleden, het idee oppert om de Tour de France te laten uit groeien tot een Tour du Monde compleet met etappes in Amerika, dan reageert Lévitan prompt met venijnige uitspraken als „dagdro men van een idealist", terwijl hij in feite „idioot" bedoelt. Ondertus sen laat diezelfde ex-legionnair de wielrenners in de Tour verplaat singen per vliegtuig of per trein maken, die op z'n zachtst gezegd mensonterend zijn. Mensonterend, zoals de laatste door Hennie Kui per gewonnen voorjaars-klassieker Parijs-Roubaix. Al deden in die door erbarmelijke weersomstan digheden geteisterde rit de renners dat zichzelf aan. Goddet is echter onmiddellijk weer „bij". De heroï ek van de wielersport, zijn veel be reden stokpaardje. Oer-principe „De mensen willen dat. Verwend als ze zijn, hebben ze tegenwoordig alleen nog maar respect voor het oer-principe. Bernard Hinault mag dan de grootste coureur van dit moment zijn, als zo'n uitzonderlijk sportman het eigenlijke principe van zijn métier verloochent door te stellen dat Parijs-Roubaix niet langer in het huidige tijdsbeeld past, dan zeg ik: juist in dit tijds beeld past Parijs-Roubaix. On danks alle onvermijdelijke com mercie een stuk pure sport. Lijden, lijden en nog eens lijden. De cou reurs komen in kapitale Mer'cedes- sen naar de start, maar moeten het vandaar op dat fragiele fietsje alle maal alleen doen. Regen, kasseien, karakter. Dat spreekt aan. Dat zijn de echte winnaars. De echte ver liezers. Dallas en Dynasty, de tv- toppers van tegenwoordig, verva gen daarbij tot wat ze in werke lijkheid ook zijn. Platvloers enter tainment. Onwerkelijke illusie. Maar zo'n zege in Parijs-Rou baix...? Dat is echt. Dat gebeurt. In zo'n koers zit een roman, die ie dereen, ook de niet-wielrenlief- hebber, verslindt". „Ik heb die klassieker op video te-' ruggezien. De beste regisseurs, of ze nu Hitchcock dan wel Attenbo- rough heten, kunnen zo'n schouw spel niet bedenken. Parijs-Roubaix is als de Tour. Een stuk onweer legbare realiteit. Natuurlijk wor den er ook in de professionele wielrennerij afspraken gemaakt, zoals er in de totale maatschappij heel wat afgesjoemeld wordt. Maar direct uitgezonden tv-beelden lie gen niet. Een wielrenner die een grote koers wint, móet klasse heb ben. Ook de sport mag dan nog zo vercommercialiseerd zijn, topspor ters leveren nog steeds echte, pure prestaties. Of dat nu in de Tour de France of in de marathon van Rot terdam is". Als Jacques Goddet wordt ge vraagd waarom l'Equipe tegen woordig nog maar zo weinig de li teraire neigende journalistieke ontboezemingen van zijn hand kent, staart hij secondenlang voor zich uit. Je ziet het hem denken. „Ik heb het directe contact met de sportman, de mens, die altijd cen traal stond in mijn columns, verlo ren". Dan staat hij op en besluit: „Het is m'n noodlot, het spijt me. Ik voel me nog steeds op de eerste plaats journalist, maar helaas, de tijd ontbreekt. Laat ik echter dankbaar blijven. Journalisten gaan met hun 65e met pensioen. Of nog eerder. Ik mag de datum Jacques Goddet, tijdens de door hem als koersdirecteur geleide Tour de France vrijwel dagelijks een gewild object voor de journalisten. Monsieur Jacques sterft in het har nas. In z'n khaki korte-lange broek, kaarsrecht overeind in een open auto. Ergens tussen start en finish. KEES JAGERS ADVERTENTIE Bestuursleden van verenigingen, clubs, stich tingen e.d. kunnen bij Rizla gratis raambiljet ten bestellen met ingedrukte tekst naar keuze. Het enige wat u moet doen is ons 500 Rizla omslagklepjes toesturen de tekst en u krijgt 50 raambiljetten thuisgestuurd. Wilt u er meer ontvangen Dat kan, per extra raambiljet 10 klepjes. Bij 60 raambiljetten dus 600 klepjes, bij 70 exemplaren, 700 Rizla- klepjes etc Uw bestelling moet 5 weken voor aanvang van uw evenement in ons bezit zijn. Deze aktie geldt voorlopig tot 31.12.1983. Ons adres is: Rizla Postbus 21917, 3001 AX Rotterdam. GERMIGNY L'EVECQUE De naam van Joop Zoetemelk staat nog altijd geschreven op het weg dek van Germigny L'Evecque. Het mag dan inmiddels alweer een paar jaar geleden zijn dat de Tour de France dit bescheiden dorpje onder de rook van Parijs heeft aangedaan, de supporters van Zoe temelk hebben verf van prima kwaliteit gebruikt. Kennelijk heb ben zij een vooruitziende blik ge had, want het in Zoetemelk gestel de vertrouwen wordt nog altijd niet beschaamd. Ook op hoge leef tijd rijdt de winnaar van de Tour 1980 weer mee in het peloton. Ze ker, een heerser als Bernard Hi nault zal hij nooit worden, maar niemand kan beweren dat de „oude" man het circus van Felix Lévitan te schande maakt. Inte gendeel zelfs. Wanneer de Tour van start gaat, geldt diezelfde Joop Zoetemelk weer als één van de fa vorieten voor de eindzege. Joop zelf wordt er niet koud of warm van: „Eerst maar eens kijken hoe het gaat. Er moet niet te veel op de zaken worden vooruitgelopen", klinkt het nuchter. Toch heeft hij er begrip voor dat wederom veel van hem wordt ver wacht. Ondanks het voortschrij den van de jaren is er ook ogen schijnlijk nog geen sprake van slij tage. Vanaf de eerste koersen dit seizoen draait hij al mee. Enkele cijfertjes: in de Ronde van de Mid dellandse Zee is hij achter de later zo ongelukkige Knetemann als tweede geëindigd. In Parijs-Nice viel Zoetemelk een vierde plaats ten deel na aanvankelijk enige tijd de ranglijst te hebben aangevoerd. Tijdens het internationale wegcri terium heeft hij alleen Kelly en Grezet voorrang behoeven te ver- In de Waalse Pijl heeft Zoetemelk zich bij de besten gehandhaafd en is als zesde geëindigd. In de Midi Libre heeft hij weer eens beslag gelegd op de tweede plaats achter Bernaudeau. Zelfs in de Dauphiné Libéré is hij beter te voorschijn ge komen dan ooit in het verleden. Elfde op twintig minuten overi gens van winnaar Simon, die later gediskwalificeerd werd omdat hij betrapt is op het gebruik van sti mulantia en de zege aan Greg Le- mond moest overdragen. De bejaarde vedette haast zich dan ook om te verklaren, dat die elfde plek niet zoveel voorstelt. „In de Dauphiné heb ik nooit echt goed gepresteerd. Het is een eerste ken nismaking met het hooggebergte en dat laat altijd sporen na. Overi gens zal het ook wel een mentale kwestie zijn, want in de Tour kom ik in dezelfde Alpen veel beter over de toppen". Na de Dauphiné Libéré heeft Zoetemelk de Midi Libre gereden om de vorm aan te scherpen. „Ik ben redelijk tevre den. Hoewel de cols nooit hoger waren dan 1500 meter, is het toch een zware ronde geweest. Het was constant berg op, berg af". Ontzag Gezien de bereikte resultaten kijkt hij vol vertrouwen vooruit. Toch overschat Zoetemelk zijn kansen niet. Hij heeft met ontzag gekeken naar de Spanjaarden, die tijdens de Midi Libre in aktie zijn geweest. Vooral Gorospe („De aanvoerder van een nieuwe lichting voortref felijke Spaanse renners") heeft in druk op hem gemaakt. Bovendien heeft Zoetemelk ontdekt, dat zijn lichaam zich niet meer laat dwin gen elke dag topprestaties te le veren. „Ik heb tegenwoordig wat meer tijd nodig om te herstellen. Dat is in Parijs-Nice al begonnen. Na een uitstekend begin zak ik in de slotfase enigszins af. Ik ben er een beetje op gaan letten en het heeft zich in andere meerdaagse wedstrijden herhaald. In het begin behoor je bij de besten, daarna wordt het minder". De Franse Nederlander erkent echter, dat de Tour nog altijd een aparte wedstrijd is met dagen, waarop coureurs meer kunnen dan iemand voor mogelijk houdt. Echt ongerust maakt hij zich dan ook niet en hij heeft inmiddels het kopmanschap voor de Dolle Op tocht door Frankrijk blijmoedig aanvaard. „Alle ploegmaten zijn er van overtuigd, dat ik weer ver kan komen. Iedereen wil in mijn dienst rijden. Dat is fijn, maar het moet niet worden overschat. Kijk, een ploeg als die van Post is een veel grotere eenheid. Daar worden dit soort dingen veel professione ler benaderd. Bij mijn huidige werkgever gebeurt alles een beetje met de Franse slag. Daarmee heb ik in de loop der jaren echter ruimschoots leren leven". Joop Zoetemelk is overigens de mening toegedaan, dat zijn ploeg dit jaar wel sterker is dan vorig seizoen. De komst van Laurent en Basso is niet zonder gevolgen ge bleven. En met renners als Martin en Michaud, die in het hoogge bergte de hi lpende hand kunnen bieden, zit het ook nog goed. Zoe temelk blijfi reeël. Het winnen van de ploegentijdrit is niet moge lijk. „Dat is het werk van Raleigh. Daar gaan Van de Velde en Win nen hun eerste winst boeken". Filosoferen Ook Zoetemelk ontkomt er niet aan te filosoferen over de afwezig heid van Bernard Hinault. Hij vindt het om verschillende rede nen jammer, dat de Breton er dit maal niet bij is. „Allereerst omdat hij dit iaar toch niet zo sterk rijdt als in het verleden. Hij was echt minder. Dat is wel gebleken in de Ronde van Spanje. De vraag is nu, wie de koers gaat controleren. Ie dereen zal de trui natuurlijk wil len verdedigen. Dat zal ik even tueel ook doen. Er zijn echter veel meer favorieten. Het verschil in de tijdritten zal geringer zijn, dus zul len meer renners meer strijd leve ren". „Dat kan een voordeel zijn, maar je moet niet verbaasd opkijken wanneer er zomaar een groepje wegrijdt, dat later grote schade in het klassement kan aanrichten. De strijd in de Pyreneeën kan dit jaar wel eens meer invloed hebben dan in het verleden. Maar nogmaals: echt vooruitkijken heeft weinig zin. De situatie kan per dag veran deren. Ik weet wel één ding: deze Tour wordt knap lastig. Lévitan heeft er stevig z'n best op gedaan".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 15