Ransbachs wonderwater genezen Thatcher wil nieuw, strategisch vliegveld op Falkland Eilanden CcidócSomant „Arafat mag spoedig weer naar Syrië" Stroom (bij)gelovigen komt weer op gang F ranse mirage stort op Zuidduitse stad f (C r ft Duitsers houden niet meer van hard werken Belangrijke taak minister Sehoo op Unctad-conferentie i Y BUITENLAND DINSDAG 28 JUNI 1983 PAGIN^ DAMASCUS De voorzitter van de Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO), Jasser Arafat, zal in de naaste toekomst toestemming krijgen om naar Syrië terug te keren. Dat heb ben Palestijnse functionarissen gisteravond in Damascus ver klaard. Volgens deze Palestijnse functionarissen heeft de Syrische president, Assad, een dergelijke belofte gedaan in een gesprek met de radicale Palestijnse leider George Habasj. Deze is bezig met een bemiddelingspoging tussen president Assad en Ara fat. die vorige week door Syrië werd uitgewezen. Van de zij de van Syrië is geen reactie gegeven. Behalve Habasj zouden ook Saoedi-Arabië en de Sovjet-Unie alles in het werk stellen om een definitieve breuk tussen Assad en Arafat te voorko- Israëlische artsen weer aan het werk TEL AVIV Leden van de Is raëlische Vereniging van Artsen hebben gisteren een einde ge maakt aan hun hongerstaking voor hogere salarissen. Als ge volg van de staking was een groot deel van de gezondheids zorg in Israël ontwricht. Het besluit van de stakende art sen volgde nadat de regering-Be gin had ingestemd met de instel ling van een arbitragecommissie, die het salarisgeschil moet gaan onderzoeken. Binnenkort wordt van deze een bindende uitspraak verwacht. De hongerstaking heeft twee weken geduurd en werd door steeds meer artsen ge steund. Rode Brigades eisen aanslag Turijn op ROME In verscheidene tele foontjes is gisteren namens de stadsguerrillabeweging Rode Brigades de verantwoordelijk heid opgeëist voor de moordaan slag op de procureur-generaal van Turijn, Bruna Caccia. Vlak na de aanslag, zondag even voor middernacht, belde iemand met het dagblad „Stampa Sera", Later op de dag werd de Ita liaanse radio- en tv-omroep (RAI) in Milaan en de krant „Corriere della Sera" in Rome opgebeld. De Rode Brigades kon digden nog een communiqué aan. Stamhouder in Huis Thurn MUNCHEN Na twee meisjes is vrijdag in het stamslot van de prinsen Von Thurn und Taxis in Regensburg in Beieren de lang-verbeide erfprins ge boren. Naar de hofmaar schalk in het weekeinde be kendmaakte is prinses Ma- riae Gloria von Thurn und Taxis bevallen van een ge zonde jongen van 3.480 gram. De erfprins is het derde kind dat de 23-jarige prinses Mariae Gloria heeft geschonken aan haar 56-ja- rige man Johannes sinds hun huwelijk drie jaar gele den. Pinochet duldt geen protestacties meer SANTIAGO President Pinochet van Chili duldt niet meer dat in zijn land „nationale protestdagen" georganiseerd worden. Gisteren verklaarde hij dat dergelijke pro testacties subversief zijn. Volgens hem zit de communistische partij achter de twee dagen van natio naal protest die onlangs zijn ge houden. „Maar nu is het afgelo pen", aldus Pinochet, die aankon digde dat de militaire dictatuur de wet streng zal toepassen om de sta kingsleiders te straffen. Over de directe aanleiding tot de acties, de onderdrukking en de gevolgen van de economische crisis, zei Pi nochet niets. Aanslag op woning directei van vliegveld Frankfort FRANKFORT Met een bomaanslag op de van Erich Becker, directeur van het vliegveld Frankfort, is een nieuw hoogtepunt bereikt in conflict over de aanleg van de zogenoemde starth a West. Becker en de andere bewoners van de woning ra ten niet gewond. De schade aan het huis bedr; a meer dan 50.000 gulden. De politie vermoedt dat o aanslag te maken heeft met de opening, gisteren,i een tunnel die de verdere bouw van de omstraij startbaan voor het „Rhein-Main"-vliegveld Frankfort mogelijk maakt. De aanleg van de baan West heeft tot nu toe tot talrijke botsingen: sen dé autoriteiten en tegenstanders van dit pro geleid. Ook zijn al verscheidene aanslagen geple i op gebouwen van firma's die bij de bouw van startbaan betrokken zijn. (Van onze correspondent Gerard Kessels) RANSCHBACH Doodordinaire coli-bac- teriën noopten Onze Lieve Vrouw van Ranschbach tot een tij delijke terugtocht. Het „wonderwater", waar voor in die koude fe bruaridagen duizenden urenlang door de mod der schuifelden, was besmet. Maar zie, de bacteriën hebben het veld geruimd, het water is genezen en de bezoe kersstroom zwelt al weer aan. Zeker vijfduizend mensen maakten die eerste dagen dat de bron weer open was de weg naar Duitslands nieuwe pelgrimsoord Ranschbach. Het wijndorpje met zijn 620 inwoners ligt in het zuiden van de deelstaat Rheinland-Pfalz. vlak bij het stadje Landau. Volle bussen denderen over de enige goede weg die Ranschbach rijk is. De zie ken, de gelovigen, de bijge lovigen misschien ook. Maar ditmaal is Ranschbach klaar voor de toeloop. Toen de bacteriën het water ter roriseerden en de „wonder- bron" dicht moest, maakte Ranschbach dankbaar ge bruik van deze adempauze. Er werden parkeerplaatsen aangelegd, vaste toiletten gebouwd en er is een instal latie geplaatst die het water van de bron voortaan van schadelijke kiemen moet vrijwaren. In de modernise ring is tot nu toe een royale drie ton geïnvesteerd. Verhaal in Bild In februari ging het er alle maal nog anders aan toe. Het begon allemaal met een verhaal in het boulevard blad Bild, dat meldde dat een blind geworden jongen het licht in de ogen weer te rug had gekregen. Meer nog dan de medische weten schap had daar volgens Bild toe bijgedragen dat de moe der de ogen van de jongen dagelijks in het ziekenhuis gebed had met water uit de bron van Onze Lieve Vrouw van Ranschbach. De diepgelovige Ranschbachers kennen al sinds mensen heugenis geneeskracht aan het water toe. De bejaarde dorpspastoor Keiser stuurde al jarenlang gelovigen in de Bondsrepubliek kleine fles jes met het bronwater. Prompt na het verhaal in Bild barstte de storm los. Keiser. allang bemoeid van Ranschbach weer een druk gefrequenteerde bedevaart plaats te maken, zag zijn kans schoon. Hij kwam prompt met een brochure waarin hij kond deed van tal van andere wonderen. Het wachtende volk bij de bron vond er de kracht in zeven, acht uur te blijven staan. Tot een tweede druk kwam het echter niet omdat het bisdom Speyer Keiser een spreekverbod oplegde. Het bisdom bekeek het gehele gebeuren met gemengde ge voelens. „Als de mensen ko men omdat ze menen dat het wonderwater is, dan is dat puur bijgeloof", zei ka nunnik Johannes Dorr van het bisdom. Maar de stroom was niet meer te stuiten. Bijna 300.000 mensen zijn er tot nu toe geweest. Voor de bron speelden zich emotio nele taferelen af. Soms werd er gevochten of pel grims probeerden voor te kruipen. Twee bejaarden bereikten het kraantje niet. Een 72-jarige man en een 86-jarige vrouw stierven in de rij. Niet meer zelf tappen De tweede aanloop op het „wonderwater" zal in elk geval ordelijker verlopen. Zelf tappen kan niet meer. Ranschbach heeft zes men sen aangesteld die in de „zuiveringsinstallatie" de jerrycans vullen en ze ver volgens distribueren. Het water kost 10 Mark en daar komt dan nog 3 Mark bij voor het gebruik van de wegen en de parkeerplaats. Ranschbach zal alle kosten er vlot uit hebben. En ook de bevolking profiteert. Het enige hotelletje, dat de zeer toepasselijke naam „De Za ligmaker" draagt, had het hele voorjaar zijn 30 bedden vol. De mensen voor wie geen plaats is in de herberg, wor den er door de twee hote liers uit het naburige Leins- weiler op gewezen dat het ook hij hen goed toeven is. En de directeur van een 12 stroom eveneens met wel gevallen gade. Wat is er nou beter dan een met wonder water besprenkelde kuur? In de kranten adverteert hij met „Vakantie in de buurt van Ranschbach". Dat zegt genoeg. Ook de boeren zijn tevre den. Toen de eerste stroom losbarstte mopperden ze nog. De hele omgeving zat zo vol met geparkeerde au to's dat ze vaak niet meer bij hun wijnbergen konden komen. Maar dat leed is nu geleden. Veel pelgrims ne men het zekere voor het onzekere en pakken naast het „wonderwater" ook nog een paar flessen wijn mee. De grote vraag die Ransch bach bezighoudt is hoelang het allemaal zal duren. De meeste dorpelingen menen dat de bezoekersstroom nooit op zal drogen en dat de naam van het plaatsje als bedevaartsoord definitief gevestigd is. Burgemeester Scherthan levert ook zijn bijdrage aan de legendevor ming. Tussen neus en lip pen door laat hij iedereen weten dat menige pelgrim hem geschreven heeft over de wonderlijke uitwerking die het water op zijn kwa len heeft gehad. Laten kij-' ken wil hij die correspon dentie echter niet. Dat zou de sensatiezucht maar aan wakkeren... Grens Sovjet-Unie en China op een kiertje MOSKOU De Sovjet-Unie en China staan voor het eerst in meer dan twintig jaar han del toe aan hun gezamenlijke grens in Centraal-Azië. In de Russische grensprovincie Kirghiza wordt deze week een grenspost geopend voor vrachtvervoer naar de aan grenzende Chinese provincie Xinjiang. Van personenver voer zal echter geen sprake zijn. De Russen leveren de Chinezen benzine en dieselo lie, waarvoor zij lederwaren terugkrijgen. Een inwoner van de Zuidduitse stad Biberach wijst naar enkele huizen, die gisteren door een neerstortende Franse Mirage in vuur en vlam werden gezet. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Bij een vlieg tuigongeluk boven de Zuidduitse stad Biberach zijn zeven mensen om het leven gekomen. Acht raakten er gewond en drie mensen worden nog vermist. Het ongeluk ge beurde toen een Franse Mirage- straaljager bij een duikvlucht een Duits sportvliegtuigje raakte. Brokstukken van de Mira ge zetten twee huizen blokken in Biberach in vuur en vlam. Bij de botsing tussen het Fran se toestel en het sportvlieg tuigje, raakte de Mirage in brand. Volgens ooggetuigen slaagde de Franse piloot er op het laatste moment nog in zijn neerstortende toestel over een chemische fabriek heen te trekken waar enkele duizen den mensen werkten. Onge veer 200 meter achter de fa briek boorde de Mirage zich in twee huizenblokken. De piloot van de Mirage en de twee inzittenden van het sportvliegtuig werden gedood. Uit de vernielde en brandende huizen moesten de hulpverle ners vier doden bergen. De bergingswerkzaamheden wa ren gisteravond nog niet afge sloten. Niet uitgesloten is dat er nog meer slachtoffers wor den gevonden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, aldus een woordvoerder van de politie in Biberach. In Parijs deelde een woordvoerder van het minis terie van defensie mee dat een commissie van onderzoek naar Biberach is gezonden. De mi- rage, afkomstig van een basis bij Straatsburg, was onderweg naar een Westduitse lucht machtbasis bij Memmingen, dat op veertig kilometer ten oosten van Biberach ligt. Grote vreugde gis termiddag op het vliegveld van We nen waar de Rus sische familie Vasjtsjenko (va der, moeder en dertien kinderen) uit de Sovjet-Unie arriveerde. De le den van de Pink stergemeente, die na een jarenlang verblijf in de Ame rikaanse ambassa de in Moskou toe stemming kregen de Sowjet-Unie te verlaten, werden verwelkomd door dochter Lydia (midden met lichte kleding en tas in de hand), die al in april toestemming had gekregen te emigreren. De Vasjtsjenko's heb ben in totaal 23 jaar geprobeerd een uitreisvisum te bemachtigen. (Van onze correspondent nieuw, strategisch vlieg- Roger Simons) veld op de Falkland Ei- LONDEN De Britse re- landen. Het zal aangelegd gering Thatcher gaat bijna worden door arbeiders die een miljard gulden uitge- daarvoor speciaal uit ven aan de bouw van een Groot-Brittannië overko- FRIEMELS 1 men. Zij gaan in de ko mende herfst aan de slag. Het benodigde bouwmate riaal wordt uit Zuid-Afri- ka ingevoerd. Zowel de bouw zelf als het feit dat Zuid-Afrika als tussensta tion wordt gebruikt, heeft tot veel boze reacties ge leid. Het nieuwe vliegveld komt op Mount Pleasant, een zompig, onbewoond plateau tussen de hoofdstad Port Stanley en Darwin, de twee belangrijkste plaatsen van Oost Falkland. De bestaande vlieghaven van Port Stanley vergroten zou volgens Londen te veel geld kosten. Op Mount Pleasant zullen alle zware militaire en burgerlijke vliegtuigen kun nen landen. De belangrijkste nieuwe start- en landingsbaan kunnen in april 1985 in ge bruik worden genomen. De voltooiing van het nieuwe vliegveld zal tot februari 1986 op zich laten wachten. Voor Argentinië is het feit dat de Falkland Eilanden een dure nieuwe luchthaven krij gen een duidelijk teken, dat Groot-Brittannië deze waarde loze kolonie in het Zuidelijke Halfrond niet gauw zal ontrui men. Maar de Britse oppositie vindt het geld voor een strate gisch vliegveld op Mount Plea sant een dwaze uitgave. Enke le socialistische afgevaardig den wekten gistermiddag in het Lagerhuis de gramschap van minister van defensie Mi chael Heseltine op door hem te vragen hoe hij dit forse bedrag kon rechtvaardigen. Heseltine, die net de bouw van het nieu we vliegveld wereldkundig gemaakt had, snauwde: „Op die eilanden bevinden zich meer dan 3.000 Britse mannen en vrouwen. Wij zijn verant woordelijk voor hun verdedi ging, want een fascistische dic tatuur heeft gepoogd deze mensen van hun rijheid te be roven. Maar ik heb de indruk, dat bij de Britse oppositie de taal van dictators altijd beter in de oren klinkt dan die van de democratie". Volgens de oppositie probeert de regering Thatcher van de Falkland" Ei landen een versterkte vesting te maken. Maar recente pogin gen om nieuw bloed naar de eilanden te sturen, lijken te zijn mislukt. Vrijwel alle aspi rant-kolonisten keren gauw naar Engeland terug omdat zij de Falkland Eilanden guur, onherbergzaam en zonder eni ge belofte voor de toekomst vinden. Italië is na verkiezingen niet beter bestuurbaar (Vervolg van de voorpagina ROME De grote zijn neo-fascisten (MSI) en Republikeinen Pa1 (PRI), die onder leid 8 staat van oud-prein* Spadolini. De MSI haair twee procent meer st« c men en kwam op 6,8 p>' cent, de Republikeii11 gingen van 3 naar 5.1 j cent. De Sociaal-Democraten (PS b iets én kwamen uil 4,1 procent. De Liberale P, jjj (PLI) won een vol procentir behaalde 2,9 procent van stemmen. De Radicale Paid die haar aanhang had aangon den blanco te stemmen kt t toch nog ruim twee pro< ol van de stemmen. id Gezien de nederlaag van >1: Christen-Democraten, winst voor de neo-fascisten k het grote aantal niet- of bla stemmers (17 procent) w< de uitslag gezien als een test van het Italiaanse volk a; gen zijn regeerders. De verkiezingsuitslag heeft oi regeerbaarheid van Italië vergroot. De meerderheid el de traditionele coalitiepartij (DC. PSI. PSDI, PLI. samen kunnen vormen, is gedaald tot 56,4 procent. Di door is praktisch elke coali I partner onmisbaar gewor n en dit voorspelt weinig gooi voor de daadkracht van m nieuwe vijfpartijen-reger id die Italië ongetwijfeld wee iei krijgen. Wat de nieuwe parlemen oc den betreft, ook Toni N verdacht van terrorisme en kandidaat van de Rad#* Partij, is gekozen, Hij drie jaar in voorarrest en j nu is een proces tegen Op grond van grondwet zal hij direkt vrije voeten moeten worfet gesteld. nl (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitsers zijn de Duitsers niet meei Het volk dat internationaal bekend staat om zij fanatieke werkijver en prestatiedrang neemt be met de arbeidsmoraal niet meer zo nauw. Het ple zier bij het werk vergaat de Duitsers steeds meei Uit een internationaal onderzoek in Duitsland, de Verenig i de Staten, Japan, Zweden, Engeland en Israël blijkt dat d w' Duitsers hun werk het laagste waarderen. Tegelijkertij b' scoort de vrije tijd bij onze oosterburen steeds hoger. D F stelling: „Ik wil me altijd volledig inzettpn, onafhankelij van wat ik verdien", werd door de helft van de onder vraagde Amerikanen onderschreven. Bij de Duitsers wa maar een kwart het daar mee eens. Twintig jaar geledei was de helft van de Duitsers volledig tevreden met zijl t baan. Nu is dat percentage gedaald tot 39. Ook het geloo in de zegeningen van de techniek heeft een geducht pj knauw gekregen. Terwijl in 1966 nog driekwart van me Ci ning was dat de techniek eerder als een zegen dan als ee: vloek beschouwd moet worden, deelt nu nog maar 30 pro cent die opvatting. Over de oorzaken van de gedaalde arbeidsmoraal lopen d meningen van de deskundigen uiteen. Volgens socioloo Sc Strumpel zien de meeste Duitsers tegenwoordig in dat he werk niet meer het belangrijkste is dat er bestaat. Ze zijl J.! op zoek naar „een nieuw evenwicht tussen werk en leven le' hebben en zijn", aldus Strumpel in het weekblad Der Spie Z gel. BELGRADO Op de Unctad-conferentie in Belgrado zal Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking Sc samen met de Mexicaanse onder-minister Navarete proberel grote problemen in een commissie over financiële en monet zaken dichter bij een oplossing te brengen. Zij heeft ook zil in de zogenaamde contactgroep, die in beperkte kring ovei definitieve resultaten van de conferentie moet onderhandelf Ifl) In de commissie van minister Schoo zijn de tegenstellingen if;, sen de ontwikkelingslanden en de ontwikkelde landen nog vensgroot. Maar de indruk bestaat ook dat onder de ontwil! lingslanden niet geheel gelijk wordt gedacht over de uitko r van de conferentie. Een aantal landen, met name de Latijnsa rikaanse en de Aziatische, zou genoegen willen nemen met brede „Verklaring van Belgrado", waarin enkele concrete ten zijn verwerkt. In die verklaring moet een analyse ko'i van de economische situatie in de wereld en moeten de ii)F. naar de toekomst worden getrokken. Een tweede groep ontv kelingslanden, vooral de Afrikaanse en India, stelt zich hal op en legt er de nadruk op dat concrete maatregelen voor h het belangrijkst zijn.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10