Zelfverzekerde Bowie swingend middelpunt van magistrale show „KLEINTJES" 071-122244 Tel.beantw. AVONuyr iff a KUNST EeidoeSomont MAANDAG 27 JUNI 1983 PAGINi DAVID ONTMASKERD IN DE KUIP ROTTERDAM David Bowie uitte zich jarenlang op plaat en podia via ver schillende personages als Alladin Sane en Ziggy Stardust. „Deze maskers heb ik afgeworpen", liet een zelfverzekerde Bowie onlangs in vraaggesprek ken weten. Twee uitverkochte Kuipen za gen Bowie dit weekeinde dan ook als Bowie. Z'n show was doeltreffend, de lichtshow smaakvol en de begeleidings groep swingend. Een stijlvolle Bowie, in z'n lichtblauwe ja ren-dertig pak, vormde daarbij het dansende middelpunt: Let's Dance. Met het gigantische succes van zijn laatstverschenen elpee en singles zijn de „kleine" zalen voor de nu 36-jarige Bowie niet langer geschikt. Om zo veel mogelijk fans tevreden te stellen, is ook voor hem de stap naar voetbalstadions on vermijdelijk geworden. Dat je daarvoor persoonlijkheid moet hebben, werd Supertramp en Rod Stewart eerder deze maand op pijnlijke wijze dui delijk gemaakt. Beide „top acts" slaagden er tijdens hun concert met geen mogelijkheid in de intieme sfeer van een kleine zaal op te roepen. Daar bij is een goed voorprogramma van groot belang. Waar Supertramp en Stewart zich lieten voorgaan door der- de-rangs groepen, zat bij Bo wie (en vorig jaar bij The Rol ling Stones) de stemming er al aardig in, nog voor de hoofd act zich aandiende. De trefzekere smaakmakers waren Icehouse (uit Australië) en de Engelse reggaegroep UB 40. De eerste groep bracht op vallende funky uitvoeringen van onder meer Can't Help Myself en Streetcafé. Het was UB 40 die de menigte echt in beweging kreeg. Toch waren de ovaties zaterdag maar ge deeltelijk voor deze zeven mu zikanten bestemd. Een anonie me stadiongast op het veld ge bruikte de vrolijke reggae voor eigen roem. Met zijn bui- tennissige dansbewegingen trok hij de aandacht van dui zenden Bowie-fans. Poseur Tijdens het optreden van de hoofdact was er maar plaats voor één ster: David Bowie, de poseur. Deze had de fans al in zijn ban op het moment dat hij onder een oorverdovend ap plaus flanerend het felverlich te podium betrad. Net als veel van zijn fans was hij gekleed op een bijzonder zomeravondje uit: lichtblauw kostuum, keu rig overhemd, zwarte strik. Zijn gebruinde huid vormde een schrille tegenstelling met zijn zongebleekte kuif. Bij het vallen van de avond werd dit ook voor de achterste rijen goed zichtbaar. Op een groot videoscherm boven het podi um, dat werd opgehouden door een gigantische hijskraan die buiten het stadion stond, werd het hele concert op een zeer professionele manier in beeld gebracht. Dat gebeurde met behulp van een volwaar dige videostudio die het direc te beeld verslag er nog aan trekkelijker op maakte, door de verrichtingen vertraagd weer te geven en beelden te mixen. Zo ontstond een volledige vi deoshow die het rockgebeuren voor alle vijftigduizend bezoe kers nóg aantrekkelijker maakte. Overigens is David Bowie niet de eerste die van deze mogelijkheid gebruik Om de immense afstand tussen ster en publiek te overbrug gen werd de hele show geprojecteerd op een metershoog vi deoscherm. De „meester" opgeblazen tot proporties een af god waardig. Tweemaal David Bowie In atadion Fayenoord te Rotterdam. Voorpro gramma: Icehouse en UB40. Bezet ting: David Bowie, Frank en George Simma, Carlo» Alomar, Earl Slick, Carmine Rojaa, Tony Thompaon, Dave Lebolt, Stan Harriaon, Steve Elton en Steve Pickett maakt. De Rolling Stones pas te vorig jaar hetzelfde „hulp middel" toe, tijdens hun Ame rikaanse toernee en het con cert in het Londense Wem- bley-stadion. Het beeldmateriaal van Bo wie's wereldtoernee wordt ge bruikt voor een videocassette met de vermoedelijke titel: Bo wie's Serious Moonlight Tour '83, genoemd naar een passage uit zijn recente hit Let's Dan ce. Deze band zal binnenkort voor veel fans dienen als her innering aan deze concert reeks. Om te voorkomen dat er illegale beeldregistraties in omloop komen, kreeg ook de NOS, net als alle andere om- roepmaatschappijen in de we reld, slechts de gelegenheid om zestig seconden van het concert te filmen. Een mede werkster van het Bowie-ma- nagement uit Londen zag er nauwlettend op toe dat dit ook inderdaad gebeurde. Hulpmiddelen De huidige toernee is overi gens visueel minder spectacu lair dan de voorgaande. Slechts sporadisch bedient Bo wie zich van hulpmiddelen om zijn teksten te illustreren. Al leen tijdens Cracked Actor neemt hij plaats in een regis seur-stoel, krijgt hij een rode cape om en een zonnebril op om het nummer extra dimen sie te geven. Bij Ashes To As hes staat de zanger in een* doorzichtige zuil, terwijl de Simms Brothers een grote blauwe bal van de ene naar de andere kant van het toneel gooien. Ook de twee doeken die de luidsprekerwanden be dekken, blijken dan opeens een functie te hebben. De hal ve maan begint te glinsteren, terwijl aan de andere kant rode en groene „bloedbanen" in een reusachtige hand zicht baar worden. De rest van het concert moest gedragen worden door de uit straling van Bowie en de pres taties van zijn begeleiders. Het regelmatige geroep om „Bowie Bowie" gaf al snel aan dat hij de Kuip voor zich had gewon nen. De technici hadden drie nummers nodig om het geluid werkelijk tot in de perfectie af te regelen. Daarna was het al leen nog maar genieten. Veel van zijn oudere materiaal was gedeeltelijk voorzien van een nieuw, modern arrangement. Dat werd bijvoorbeeld hoor baar bij het emotioneel gezon gen Life On Mars, dat een fan tastische muzikale begeleiding meekreeg. In de uit tien man bestaande groep van absolute topmuzikanten waren het vooral de achtergrondzangers Frank en George Simms en solo-gitarist Earl Slick die op vielen. Laatstgenoemde lever de bij herhaling inventieve en haarscherpe soli af. Binnen Bowie's strakke leiding was er ruimte voor improvisatie. Fluisterzacht Erg spraakzaam was de zanger niet. Behalve een enkel „Hel lo" aan het begin en een „Thank you so very much" aan het eind, nam hij alleen nog even de tijd om zijn bege leiders voor te stellen. Hier door werd het een non-stop muziekgebeuren. De muzikale duizendpoot, die opvallend goed bij stem was, manifes teerde zich voornamelijk als zanger. Een uitzondering daar op vormden het zwak uitge voerde Modern Love, waarin Bowie voor heel even de saxo foon aan zijn lippen zette, en twee nummers waarin hij zichzelf begeleidde op de akoestische gitaar. Zoals in Space Oddity dat door duizen den kelen fluisterzacht werd SUSKE EN WISKE DE GOUDEN GANZEVEER meegezongen, terwijl de voet balarena een melancholiek ui terlijk kreeg door een veld aan wegwerpaanstekers. Voor het grootste deel van de show vormde David het dansende middelpunt. De „shuffle" tij dens Fashion, dat instrumen taal knap overging in de mon- sterhit Let's Dance, leidde haast tot hysterie bij het pu bliek. Voor de concertgangers die met de trein naar Rotterdam waren gekomen en die avond ook nog naar huis wilden, had dit normaal gesproken het ein de van het concert moeten be tekenen. De NS was wel zo vriendelijk geweest om extra rollend materiaal in te zetten, maar de laatste trein terug verliet het station al een uur voor het einde van het con cert. Klein steekje Vrijwel geen enkele concert bezoeker gaf echter gehoor aan deze dreigende medede ling die via de lichtreclame in het stadion was te zien. Wie wilde tenslotte de absolute hoogtepunten missen, zoals de breed uitgesponnen versie van White Light waarin een opval lende rol was weggelegd voor de hoog gezongen achter grondkoortjes van de Simms Brothers en alweer zo'n hoog standje op de sologitaar van Earl Slick. Minstens zo huive- 'j A:.; David Bowie: kostuum, keurig overhemd, zwarte strik. ringwekkend waren de mees- ter-uitvoeringen van TVC 15 en het fabelachtige Fame, dat beter klonk dan het ooit op de plaat is gezet. De eerste toegift eindigde waarmee het concert ook was begonnen, namelijk met The Jean Genie van de el pee Alladin Sane. Een num mer dat door de tand des tijds een ware gedaanteverwisse ling heeft ondergaan. Het vormde het einde van een glo rieuze zomeravond. De pop- fans echter vonden dit dies nog niet genoeg en schreeuw den tien minuten lang om meer. Bowie liet zich verlei den om terug te komen met een matte uitvoering van Mo dern Love. Het concert, dat met. een onuitwisbare climax had kunnen eindigen, kreeg hierdoor nog een weinig impo nerend staartje. Op de valreep liet De Meester toch nog een klein steekje vallen. NICO MOKVELD HANS PIËT Foto's: TJERK HERINGA 'Boshuizen', Leiden Klnd*nr»rxorglng/J»ugdv»rzorglng N. van Bekkum, E. Brandt. M. E. Brouwer. M. J. den Butter. C. G Doornekamp, J. P. Go- rlssen. I. Houps. A. C. Kamerman. J P Kap- teln. I. Labordus. A. J. van Mil. M. C. A. van Naerssen. P. Pont. J. G. Schalk. J. Scheur water. S. Scheurwater. Y. van Turennout, A. Interim Algemene Schakelopteidlng S. C. Boom. J. Boot. E. P Brouwer. M. Brug man. C. van Doesburg. N. van Dul|venvoor- de. T. J. R. den Eisen. M. J. Glasbergen. M. Grocnendl|k. G de Haas. M. Hogenes. J. M. Huljssteden de Wil. W. B. Inen. J. Ippel. A. vd. Krogt. I. J. Meneghlnl, H. J. M. van Meurs. H. Olivier, J. W. Ouwerkerk. M. Post- ma. M. de Rool|. J. Sips, M. J. Spijk. Vooropleiding Hoger Beroepeonderwlje G. Bergwerf. A. A. M. Julfermans, M. J. G. M. Schram», J. Sips. H. C. ïndrlg. Weg. I. M. M v.d. WeIJden. A. M. A. Ben sdorp. A. Y. Bulkema. A. T. Couvèe. A. P. Dagevos. C. M. E Fix. G. W. H. Frans. M. C. P de Groot. A. I. Klink. M. Ravensbergen, J. R. Schaap. A. R. M. Turk. R. Visser. W. J. M. v.d. Werl. H. L E. ten Wolde. A J Baai- bergen. C. A. M. Ballering. P. M de Goede. M. I. Luger. J. A. Schulze. M. M. Suljkerland. M. van TelJIingen. Y. A. J. van Velzen. N. M. Windhorst, J. C. C. M. WIJnands. M. E. Ze- thof. J. E. v.d. Berg. P. G. M. Daleman. M. M. Geerllngs. J. E. Heppener. M. v.d. Lin den. P. W. M. de Prle. C. M. de Rijk. S. R. U. E. C. Stockmann, I. J. M. Ultendaal, F. W. R.K. Tehnische School „Don Bosco" Motorvoertuigentechniek L. A. van Es. F. van Goozen. F. Hoogervorst, P. Kupers. R. C. Turenhout. R. Vink. P. Blok. R. van Es.. L. A. M. v.d. EIJkel. E. Gommans. L. - m. de Jong. R. A. Krook. R. J. J. Mul- H. A. N. van Rijn. H. J. Seis. A. J. Stam. P. A. Veltlng. H. T. H. van Wijk, M. v.d. Zwan. Elektrotechniek R. Abma. S. A. Albers. A. J. v.d. Berg. A van Bladel. W. J. G. Boek- kool, A. Chaaro. R. F van Haasteren, R. S. G. Jansen. W. J. D. Langezaal. R. Leellang, O. v.d. Linden. E. W. Mantel. J. J. M MooiJ- man. C. J. M. Overbeek. E. E. M. Plelanen. H. van Polanen. S. M. Rompa. W. C. F. Spek. M. Baytemur. J. M. Beekman, G. J. v.d. Broek. E. Chen, A. Dadl, J. Donker.P. H. P Donkers. J B Goerdat. M Ham. J. W Hlllebrand. V. J Jan de Jong. F M. Koereweer. D M. J. Riethoven. N. J. Roovers. G J H. H. F. Sanders. E C, F Schaap. R. Slingerland. R H Traas. H. Ugur. C v H. T J. Vogelaar. E. G. M. v.d. Wiel FIJnmetaalbewerken M. Doi Hoogenboom, S. J. Ooi. P. C. I senle, J. Kamsteeg. A. Mleremet, Ei Vewwaql|k. brander, F. Steonvoord Bouwtechniek P F. M. van Cleef M. van Emmerik. M Hockx. P. J. Kiel M. SeIJsener. W. Slinger Brandt. J. M. de Bruin. P J D de Haas. M H. A Hena Leek. A. W. Lubbe. R. Ravensbergen Sloos. J. J van Staaldulen. thol. A. van Tongeren. M. A. Koningin Juliana, Al{ aan den Rijn Vormlngeklat: Asfrld Jacqueline Dissel. Oiana den Dub Anne Dijkstra. Jolanda Egberts. Mar Jong. Jacqi Middelbaar (Detail) delsonderwijs i Bilderbeek, Franciscus Chr ees van Bommel. Johai J. Bosch. Renè ten nes J. W de Bruin. Alfonsus H. M. Cc sen. Antoinette A M. van Dinter. Eljgen. Relael J. Fernandez. Petru: Wilhelmlna J. M. Hartwijk. Koenr; ga. Vincent J. M. Hogenboom. Renè genes, Gllbérl J. M Holiing. Rober der Holst. Jacobus B. M Hoogeveen ha K. Jansen. Buizerd de Jong. Geor Paulus G. Kraan. Adrlaan P Kraay. M. Laban, Wilhelmus L. van der Moer, Slpkema. Robertus W. G. Turk. Twaalfhoven, Carolina M. Ultenbr nelis A. Van. Gerardus A. J. Veer dus A. Vermeulen. Gljsbertus var Cornells J. van Vliet. Preter J. A. Vo Erik Jacobus Wesseling, Malte H. K helde. Albertus A. Weterlngs. Peti denberg. Roberlus D J. van Will Johanna L. A. M. van der Zwaan Man gewond in het water LEIDSCHEMDAM Eei geveer 20 jaar oude i van Den Haag is zondag dag aan elleboog en ruj wond geraakt bij een on op het water van de Vlie den. De jongen hing in he ter achter de boot van evenoude vriend Haag. Hij liet los en de draaide naar links weg. 1 bij raakte de arm var zwemmer de schroef va boot. De man is naar demisch Ziekenhuis Lt overgebracht. LEIDSE COURANT Te koop gevraagd: Oude metalen lood, koper, zink, RVS, aluminium-kabelafval, ijzer, oud-papier enz. Zaterdags zijn wij tot 12.00 uur geopend. Tel. 071-766426. Fa. J. de Nobel, Zoeterwoudseweg 9-11, Leiden. Verliefd-Verloofd Vraag ons uitzet boekje. Kom pleet met verlanglijstjes en een leuke attentie. Oudshoorn. Haarlemmerstraat 160, Leiden. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Zalenverhuur Nylon hijsbanden 2500 kg. breeksterk met lussen 5 meter 17.50, 2 mtr. 12.50. nylon broek- of buikbanden om b.v. koeien of paarden uit sloten te hijsen 22 cm breed en 2.50 mtr. lang 100. Tel. Katwijk 01718-12775 of 73475. 5 kg bus /35. alleen kleuren zeegroen, grasgr. camouflage en donkergroen, middelgrijs en donkerblauw nylon brandslang 15 mtr. lang met zwaar koperen koppel. 10 stuks per st. 150. Tel. 01718-12775 of 73475. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht. Elke dag beh. zat. van 9-11.30 en 2-4 uur Maand.- en dond.avond van 19- 19.30. Fa. v. Berge Henegou wen. Schelpenkade 47. Lelden. Tel. 120794. Voor het vakkundig scheren van uw schapen Tevens klauw- Kledingmerkjes voor kamperen, opname in jaarden- en ziekenhuizen Vlotte levering. Fa. Mol en Groot. Lange Mare 116, bij Haarlemmerstraat. Ritssluitingen voor tenten en slaapzakken vindt u bij de fournituren spel aalzaak voor Leiden en omJ ving. Fa. Mol en De Groot, L? ge Mare 116, tel. 131268. r Nu/1.125,-voordeel bij aankoop van Walker VitesT Walker - Conway - Kingway I Trigano vouwwagens. Freetirl - Cabanon - De Wit en Wallf bung.-hut en lichtgew. trekkef) tenten. Div. bagagewagens. fl paraties. ANWB bonds verhit - jaarstallingen - verzekering! caravanonderhoudsbeurtl volgens BOVAG-normen. Off| vouww. Camp-Let - Erka pers. en Coltel v.a. 11(1 Koop bij de man die reparerf kan. Tent en zeilmakerij Kampeercentrum De Jong Zilkerduinweg 390, Hillegom/f Zilk. tel. 02520-17717. Zondaj geopend van 11-17 uu gen pillen Tel. 01722-2169. 60x40x30 cm p.st. 3.50 en 500 beukeh. 52x27x30 cm diep on der schuifdeksel 4.50, 500 kluwen binddraad (polyester) 250 mtr. 1/2 cm dik veel sterker dan touw 1.25. Katwijk. Tel. 01718-12775 of 73475. ook te huur. Tel. 02522-10063. VAKANTIE DIVERSEN Bootreizen 8- en 10 daagse bootreizen naar de Belgische Ardennen of door Nederland. Comf. pass.schepen. Busvervoer naar de Boot. Reeds vanaf 635,- p.p. Ook nog enkele plaatsen in juli en aug. Vraag gratis folder bij: Rederij Boonstra. 8261 CC Kampen. Oudestraat 13. Tel. 05202-15922. Nu nog mei vakantie met uw eigen caravan Chrlspijn van de H.C.C. Caravans. Biedt aan div. leuke OCCA SIONS met Bovag-garantie prijzen vanaf 1750 t/m 12.500. Caravan of vouwwagen koopt u beter bij een erkend bedrijf. Bij de HCC Rijksstraatweg 179, Wassenaar, het van ouds bekende adres voor service en vertrouwen vindt u ruime keuze vouw-, toer en sta-caravans. Nu kopen is geld sparen bij de HCC. Ook nog VERHUUR van div. caravans eind juli en de maand au gustus uitsluitend nieuwe caravans. Ruime keuze in caravan ACCESSOIRES. Meer dan 20 jaar ervaring op het gebied van Caravan-reparaties H.C.C. Caravans Knip uitl 120 nieuw en gebr. toercar. (ook verhuur), nu extra korting en 15 gebr. vouwwagens. Voortenten en 1001 carav.access., super voordelig. Car. centr. Bos. Wou- tersweg 8. 's-Gravenzande. Tel. 01748-2683. Dag. geop. tot 20 u. Zat. tot 18 u. heden toercaravans. ANWB-verhuur. V.a. 275 p. week. 01719-14823. Te huur vóór 13-7 of na 6-8, op vaste plaats camping In Har derwijk. Tel. 02526-73310 of 73377.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8