m WWV-uHkerina werkloze ionaeren verandert. evige rellen [ijdens bezoek eorge Bush an Krefeld ^Hoofdredacteur van Osservatore Romano ontslagen Arafat zoekt Arabische steun tegen Syrië OME GONST VAN GERUCHTEN abinet-Begin buigt voor ongerstakende artsen IUITENLAND CeidacSouimit MAANDAG 27 JUNI 1983 PAGINA 7 Zwarte dood" New Mexico YORK In de Amerikaanse it New Mexico zijn deze maand gevallen van pest geconsta- ruim twee keer zoveel dan taal. De gezondheidsautoritei- proberen een verspreiding van epidemische ziekte, die in Eu- tijdens de middeleeuwen dui dden slachtoffers maakte en als „Zwarte dood" bekend stond, te- te gaan. Pest vormt een bedrei- voor de volksgezondheid als infectie van de longen plaats- dt. De kans op besmetting van leren is dan groter dan bij bui- rest, maar de patiënt loopt in Ie gevallen gevaar. Twijfel over kernproef Pakistan NIEUW DELHI India sluit niet uit dat Pakistan op 13 juni een ondergrondse kernproef heeft genomen, zoals gisteren door het Indi ase blad The Patriot is ge meld. De proef zou zijn uit gevoerd in het bergachtige gebied van Baluchistan, in het zuidwesten van Pakis tan, waar op 13 juni een aardschok werd geregis treerd die een kracht had van 4.5 op de schaal van Richter. De Pakistaanse re gering heeft officieel ont kend dat ze een kernbom tot explosie heeft laten brengen. Vredescongres in Praag roept op tot eenheid PRAAG Een massaal internationaal vredes congres in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag, dat vorige week dinsdag begon, is giste ren afgesloten met een oproep tot eenheid van alle vredesbewegingen en een verbod op alle kernwapens. De organisatoren van de zesdaag se conferentie beschreven deze als een van de belangrijkste politieke gebeurtenissen die ooit ter wereld hebben plaatsgevonden. Westerse diplomaten noemden het daarentegen een pro- pagandavoorstelling van het Oost-blok. Maar de slotresolutie bevatte slechts één passage waarin het Westen openlijk werd gekritiseerd. Daarin werd gezegd dat de plannen om nieuwe „first-strike" (aanvals) kernraketten te plaatsen in West-Europa een bijzonder dringend gevaar voor de mensheid betekenen. Reagan naar Japan TOKIO De Amerikaan se president Reagan zal in november waarschijnlijk een bezoek brengen aan Japan. In Tokio en Was hington wilde men dit be richt niet bevestigen of ontkennen. Volgens het Japanse persbureau Jiji vindt het bezoek plaats als onderdeel van een rond reis van Reagan door het Verre Oosten, waarbij hij ook Zuid-Korea zal bezoe ken. De Japanse premier, Yasuhiro Nakasone, be vestigde vanmorgen min of meer het komende be zoek van Reagan. „VS deden nieuw voorstel ontwapening" WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft de Sovjet-Unie bij de on derhandelingen in Genève over de be perking van kernwapens voor middel lange een nieuw voorstel gedaan. Dat meldden zaterdag twee Amerikaanse dagbladen, de Washington Post en de New York Times. Volgens beide bladen heeft de rege- ring-Reagan voorgesteld het aantal kernkoppen aan beide zijden terug te brengen tot 450 of minder. De Sovjet- Unie zou echter afwijzend op het voor stel hebben gereageerd. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken wilde geen commentaar geven op het bericht in de Washington Post en de New York Times. Veel doden bij overstromingen in India NEW DELHI Als gevolg van grote overstromingen in de Indiase provincie Saurash- tra zijn tot nu toe minstens 400 mensen omgekomen. Onge veer 130.000 mensen zijn door het hoge water van de buiten wereld afgesneden. De over stromingen zijn veroorzaakt door vier dagen van zware re genval. De minister van bin nenlandse zaken van de deel staat Goejarat, waarin het rampgebied ligt, zei dat veel dorpen onbereikbaar zijn ge worden. Volgens hem zal het dodental nog verder oplopen. Strand lokt Italiaan meer dan stembus ROME Tienduizenden Italianen hebben gisteren de oproepen van de politici genegeerd om toch vooral te gaan stemmen en prefereerden op een van de warmste dagen van dit jaar de stranden boven de stembus. Het was gisteren de eerste dag van de algemene verkiezingen. De Italia nen hebben ook vandaag nog hun stem kunnen uitbrengen. Als gevolg van het mooie weer waren gisteren de rijen op de autowegen aanmerke lijk langer dan voor de stemlokalen. De leidende politici brachten hun stem uit onder het oog van vele ca mera's. Gistermiddag rond vijf uur had nog geen 37 procent de kiezers hun stem uitgebracht. 30 ARRESTATIES onze correspondent) Tijdens het van de Ameri- vice- president Bush aan Krefeld afgelopen zaterdag ernstige rellen geko- Meer dan dertig po- werden ge- waarvan zes ern- politie arresteerde demonstranten. ngeregeldheden vonden in het centrum van Ongeveer duizend leverden rond niddaguur fel slag met politiemacht van 2.700 De rellenmakers waren wapend met ijzeren stangen, :nen, kraaiepoten en flessen ;t benzine. Ze waren voor n belangrijk deel afkomstig Berlijn en Hamburg. Van -| 134 gearresteerden zullen zich 95 voor de rechter :ten verantwoorden. Zes blijven in voorarrest, veel rellenmakers gewond werden, kon de politie niet zeggen. Bondskanselier Helmut Kohl bestempelde de rellenmakers als: „Een militante minder heid, die gekomen was om herrie te trappen en een beeld van Duitsland te geven dat niet reëel is". Hij bevestigde nog eens dat zijn regering niet zal aarzelen de omstreden ra ketten te plaatsen als de Rus sen en Amerikanen bij de on derhandelingen in Genève geen overeenstemming berei ken. Bush omschreef de rel- lenmakers als „een handvol avonturiers". Volgens hem „kunnen zij de goede relaties tussen onze landen niet versto ren". „De defensie-argumen ten van het Westen zijn begrij pelijk voor hen die de vrede serieus nemen", aldus Bush, „maar men kan moeilijk een dialoog voeren met diegen die staan te gebaren en stinkbom men gooien". De ongeregeldheden leidden de aandacht af van een grote en zonder problemen verlopen vredesdemonstratie, die in en rond Krefeld werd gehouden. Volgens de organisatoren van de tocht, die bedoeld was als protest tegen de voorgenomen plaatsing van nieuwe Ameri kaanse raketten in West-Euro pa, deden er 40.000 mensen aan mee. Schattingen van de politie kwamen echter niet verder dan de helft. Bush bezocht zaterdag Kre feld, omdat het 300 jaar gele den is dat uit die stad afkom stige emigranten voet zetten op Amerikaanse bodem. Een folkloristische optocht, ter ere De Westduitse politie trad zaterdag hard op tegen rellenmakers, die op felle wijze tegen het bezoek van de Amerikaanse vice-president George Bush demonstreerden, (foto boven). Een van de demonstranten wordt door de politie afgevoerd, nadat er met stenen naar Bush was gegooid (foto onder), van de Amerikaanse gast, kon vanwege de ongeregeldheden een tijdlang niet verder trek ken. Hoe driest de rellenma kers optraden, blijkt uit het feit dat ze met 300 man een politieburau wilden bestor- DAMASCUS/BEIROET- /MOSKOU De leiders van de twee radicale Pale stijnse bevrijdingsorgani saties, het Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na en het Democratisch Front, hebben gisteren na een gesprek met de Syri sche president Assad te vens laten weten actief te willen bemiddelen tussen Syrië en de PLO. Habasj (PFLP) en Hawatmeh (DFLP) hebben al eerder getracht te bemiddelen tussen Arafat en de rebel len, die menen dat de PLO-voorzitter een te ge matigde koers vaart. Arafat is momenteel druk be zig de Arabische landen tegen Syrië te mobiliseren. Arafat keerde gisteren terug in Tunis uit Praag, waar hij de wereld- vredesraad toesprak. In zijn rede veroordeelde hij „de Ara bische en niet-Arabische po gingen van de laatste dagen om zich met geweld te verzet ten tegen de PLO". Arafat heeft zijn hoop vooral gericht op Saoedi-Arabië, Koeweit en Algerije. De Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook staan in het alge meen achter Arafat. De groot moefti van Jeruzalem heeft gisteren gezegd, dat het de plicht is van „elke moslim om Het Russiche dagblad Pravda heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd een splitsing binnen de PLO te willen ver oorzaken. De situatie binnen de PLO is vergergerd door de opstand van de Fatach-rebel- len, aldus Pravda. De Ameri kaanse regering heeft zich tot nu toe van elk commentaar onthouden. De speciale Amerikaanse afge zant voor het Midden-Oosten, Phlip Habib, is giostermiddag vanuit Rome in Israël aange komen. Naar wordt verwacht zal Habib met de Israëlische leiders praten over pogingen om Syrië alsnog bij het overleg over de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Liba non te betrekken. Slapende chauffeur oorzaak busramp Een busongeluk op de Franse A6, de grote weg van Parijs naar het Zuiden, heeft gisteren ter hoogte van Avallon aan vijf Britse toeristen het leven gekost. Ruim twintig andere passagiers liepen verwondingen op. De Britten waren vanuit Spanje op weg naar een vliegveld ten noorden van Parijs. Daarvandaan zouden zij naar Engeland terugvliegen. Ter hoogte van Avallon viel de chauffeur van de bus In slaapm en raakte de bus van de weg. Toen de wakkerge- schoten chauffeur hem weer op de weg trachtte te krijgen, kwam de bus in botsing met een andere bus en een vrachtwagen, sloeg om en versperde geruimde tijd de gehele snelweg (foto). i onze correspondent Cees Manders) ATICAANSTAD - Het laticaan is in beroering i het opzienbarende ont- van Don Virgilio £vi, adjunct- hoofdredac- van de Vaticaanse Osservatore Roma- Officieel heeft Levi ontslag genomen, na hebben geconstateerd een hoofdartikel van hand over Lech Wale- het publiek „ver is overgekomen", niemand twijfelt er- dat de hoogste Vati- autoriteiten (onder de paus zelf) Levi de laan hebben uitgestuurd. In een commentaar op het ge heime onderhoud tussen de paus en Walesa, met als titel „Eer aan het offer", had Virgi lio Levi met een ondertoon van spijt opgemerkt dat het in Polen voortaan zou gaan tus sen de kerk en de communisti sche regering. De rol van Lech Walesa zou zijn uitgespeeld. In het artikel werd Walesa ge prezen voor zijnbereidheid „het toneel" te verlaten en te rug te keren tot de rangen van de eenvoudige werkers. „Door Walesa voor een gesprek te ontvangen, heeft de paus het Poolse volk tevreden gesteld. Door hem in het geheim te ontvangen, heeft de paus wil len voorkomen dat het ge sprek van nadelige invloed zou kunnen zijn op de delicate en moeilijke besprekingen die zijn gestart om een nationale verzoening in Polen tot stand te brengen. Niet iedereen zal het met deze gang van zaken eens zijn. Integendeel, in Po len bijna niemand. En het zal ook veel pijn doen. maar er was sprake van overmacht. Laten we hulde brengen aan het offer dat Walesa heeft ge bracht", aldus Don Levi in zijn gewraakte hoofdartikel. In Italië, maar vooral in Po len, sloeg deze „necrologie van Walesa" in als een bom. De Osservatore Romano is de offi ciële krant van het Vaticaan, en alle artikelen die daarin voorkomen, zeker de hoofdar tikelen geschreven door een van de meest gezaghebbende journalisten van het Vaticaan, Virgilio Levi, worden geacht de officiële Vaticaanse mening weer te geven. Dus als de Os servatore Walesa afschrijft, be tekent dat inderdaad dat de ex-vakbondsleider wat de paus betreft in het Poolse verhaal niet meer voorkomt. De Poolse regering was dit Va ticaanse standpunt natuurlijk een kolfje naar haar hand, en zij liet haar kranten publice ren dat ook de paus Walesa had aangeraden zich voorgoed uit het publieke leven terug te trekken. Maar de paus had het zo niet gewild, want zaterdagmiddag maakte de voorlichtingsdienst van het Vaticaan bekend, dat Virgilio Levi, gezien de uitleg die aan zijn artikel was gege ven, zijn ontslag had inge diend, en dat dit door de paus was geaccepteerd. In het com mentaar had hij slechts zijn persoonlijke mening vermeld. „Bespiegelingen van een jour nalist" werd gezegd. Een ontslag van een dergelijke hoge Vaticaanse autoriteit is echter iets unieks. Het Vati caan' aanvaardt alleen wegens gezondheids- of leeftijdsrede nen het ontslag van hoge cu rie-functionarissen. Pater Levi is 54 jaar oud. Vandaar dat het sinds eergisteren in Rome gonst van speculaties over de ware toedracht van het ge beurde. In zijn gebruikelijke toespraak vanuit het raam van zijn studeerkamer zweeg de paus gistermiddag over de kwestie, wel dankte hij de ge lovigen voor hun gebed tijdens zijn reis naar Polen. Volgens sommigen is Levi te eerlijk en te naief geweest. Het Vaticaan zou Walesa inder daad allang als te lastig en te lomp voor het subtiele diplo matieke spel om de toekomst van Polen hebben afgedankt. Maar dit had zeker nog niet in de Vaticaanse krant de Osse- vatore Romano mogen worden geschreven, al was het maar om. kardinaal Glemp in zijn onderhandelhandelingen met Jaruzelski niet een van zijn belangrijkste troeven uit han den te nemen.' Pater Levi heeft dus zijn mond voorbij ge praat. Anderen zeggen dat Levi, die een zwak voor Walesa heeft, de ex-vakbondsman met zijn „necrologie" heeft willen waarschuwen, mobiliseren te gen het veranderde standpunt van de kerk. Maar dit zou een vorm van gezagsondermijning binnen het Vaticaanse staat sapparaat zijn, waarvan heel weinig voorbeelden in de ge schiedenis zijn aan te treffen. Een derde versie is dat Levi de waarheid heeft geschreven na ruggespraak met de hoogste Vaticaanse instantie, maar dat diezelfde instanties zo schrok ken van de reacties dat ze wel afstand van de schrijver moes ten nemen en hem toen maar tot zondebok hebben gemaakt. Voor deze laatste versie pleit het argument dat pater Virgi lio Levi, zelf een van de hoge autoriteiten in het Vaticaan is, die nooit iets zou ondernemen wat niet volledig verantwoord is. Twaalf jaar lang is hij ad junct-hoofdredacteur van de Osservatore Romano geweest, en het laatste jaar de feitelijke hoofdredacteur. Zijn ontslag is het eerste van een lid van de hoofdredactie in het 123-jarig bestaan van dit kleine, maar over heel de we reld verspreide dagblad. Het blad zelf heeft het nieuws van het ontslag van zijn adjunct hoofdredacteur overigens tot nog toe aan zijn lezers onthou den. Als je onder de 23 bent en WWV ontvangt, twee jaar worden uitgekeerd, maar stopt de uit kun je het beste zo snel mogelijk naar de Gemeen- kering na één jaar. telijke Sociale Dienst of de Afdeling Sociale Zaken Mocht je niet (meer) in aanmerking komen van de Gemeente gaan. voor de WWVj vraag dan meteen of de RWW voor Omdatervoorjongereneeneisbijkomtom jou geldt, in aanmerking te komen voor de WWV Vergeet dat vooral niet. Want RWW krijg je Met ingang van 1 juli 1983 moet je, in de nooit met terugwerkende kracht, drie jaar voordat je werkloos werd, minimaal 130 Bij de Sociale Dienst of de Afdeling Sociale weken een baan gehad hebben. Zaken van de Gemeente ligt ook een folder waar Verder zal de WWV niet meer gedurende de veranderingen precies in staan. Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Het Is- kabinet is ge- voor de eisen van actievoerende artsen heeft zich bereid ver- het loonconflict Cgci hen voor te leggen 'n bindende arbitrage, deed daarbij een op- aan de artsen die in erstaking zijn gegaan, hun actie te beëindigen en onmiddellijk weer aan het werk te gaan. „Ander zal de totale medische dienst verlening volledig inel- kaar storten". Zeker de helft van de 7.000 Is raëlische artsen in overheids dienst is sinds twee weken in hongerstaking. Zij eisen een loonsverhoging van 100 pro cent. De regering wil daar niet aan. In heel het land sloten de voorbije dagen steeds meer ziekenhuizen de deuren of konden alleen noodgevallen worden geholpen. De artsen zullen hun honger staking overigens pas beëindi gen als een document over de voorwaarden van de arbitrage is opgesteld en goedgekeurd. Daarover wordt vandaag ver gaderd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7