•CDA tevreden over Zuid-West omodemonstratie probleemloos feest W' Vrijwilligers voor afvalprojecten Alle goede dingen bestaan in drieën. JEIDEN v 3ermbrand ilzenden demonstranten trokken zaterdag door de K BURGERLIJKE Wielerwedstrijd Over het parcours Jan van Houtkade, Witte Singel, Zoeterwoudse singel en Boisotkade wordt vanavond een wielerwedstrijd gehouden. Met uitzondering van de Jan van Houtbrug, waar het doorgaand verkeer door de politie wordt geregeld, zullen de andere wegen voor het doorgaand verkeer zijn afgesloten. Deze af sluiting duurt van zes tot negen uur. In verband met de wielerwedstrijd zal het niet toegestaan zijn te par keren langs de route. Voorlichting De Leidse kleuter- en lagere scholen en de scholen voor het buitengewoon onderwijs kunnen ook volgend school jaar gebruik maken van de uitgebreide mogelijkheden, die de gemeente heeft op het gebied van de voorlichting. De gemeente heeft een brochure gemaakt, waarin wordt aan gegeven wat kan en wat niet kan. Excursies naar de vuil verbranding en de kinderboerderij behoren tot mogelijk heden. maar er is ook allerlei materiaal voorhanden over gezondheid en het milieu. De gemeente heeft een brochure gemaakt, waarin alles op een rijtje is gezet. De brochure is ter informatie naar de scholen opgestuurd. Nadere inlich tingen zijn verkrijgbaar bij de afdeling voorlichting van de gemeente, telefoonnummer 254105. Miss De zestienjarige Wilma Tijzen uit Leiden is afgelopen woensdag in Puttershoek als winnares van de voorron de om de Miss Levi's verkiezing uit de bus gekomen. Wilma Tijzen won met een zang-act. De uiteindelijke verkiezing vindt op 25 september in Dordrecht plaats. Feestavond De Zeehelden Contactgroep houdt donderdag 30 juni een gezellige avond in 'Ons Eiland' aan de Kortenaerstraat. Deze bijeenkomst, die is bestemd voor mensen van 55 jaar en ouder, is ter afsluiting van het seizoen 82/83. De leerlin gen van de Koningin Julianaschool voeren de musical „Radio Flierefluiter" uit. Het feest begint om half acht. Stevenshofjesmolen werkt weer Na een jaar van restauratiewerkzaamheden is zaterdag morgen de Stevenhofjesmolen weer in gebruik geno men. Wethouder C. Waal deed dat door de wieken van de molen in beweging te zetten. De restauratie van de watermolen was geen eenvoudige klus. Het materiaal dat nodig was, moest dwars door de weilanden worden aangevoerd en dat leverde met name in de winter en in het natte voorjaar de nodige problemen op. De molen vervult een belangrijke functie in de polder waar mo menteel de nieuwste Leidse wijk wordt gebouwd. Bij een te hoge waterstand worden de wieken in beweging ge zet om bemaling mogelijk maken. De restauratie van de molen was hoog nodig. De kap was verzakt, er waren scheuren geconstateerd en het mechanisme werkte ook niet meer optimaal. CcidaeSou/uwt MAANDAG 27 JUNI 1983 PAGINA 3 1 EIDEN De gemeente- n^ppadsfractie van het CDA zaterdagmiddag tevre- en huiswaarts gekeerd a een werkbezoek aan luid-West. De fractie 0 eeft in de wijk geen gro- ^aaknelpunten ontdekt, Q ie onmiddellijk ingrijpen ior de gemeente noodza- ilijk maken. Aan het rerkbezoek namen zes le- *tsj en van de fractie deel, ie op de fiets de wijk be- eken. We hebben een groot aantal leine ongemakken ontdekt, lë] aar onze conclusie is dat j uid-West ondanks de vele ats een fijne wijk is om in wonen", aldus fractievoor- :on tter j Walenkamp. „Zuid- lest is een wijk waar rela- ef veel bejaarden wonen en voorzieningenniveau is hotar redelijk op afgestemd", toe e fractie zal dan ook geen briftelijke vragen aan het aafcllege van B en W stellen at wer de moeilijken die men iterdag is tegengekomen, "ie komende dagen zullen 'e met de betrokken ambte- ijke afdelingen contact op nemen en vragen of ze wat a an de schoonheidsfoutjes Innen doen". Volgens het CDA moet de- verkeerssituatie op een paar punten voor fietsers verbe terd worden. De kruising van de Churchilllaan met de Haagweg is door de werk zaamheden, die daar mo menteel in verband met de bouw van de Churchillbrug worden verricht, wat ono verzichtelijk en daar zou wat aan gedaan moeten worden. Walenkamp: „Men blijft daar nog wel een poosje aan het werk dus het loont best de moeite om het voor de fiet sers veiliger te maken". Het zou voor fietsers ook moeilijk zijn om de wijk bij de Voor- schoterweg te verlaten door het drukke verkeer aldaar en door het ontbreken van verkeerslichten op een paar kruispunten. In De Bazel- straat zou een abri geplaatst moeten worden en de buslij nen van de NZH zouden bij de Bachstraat een paar hon derd meter doorgetrokken moeten worden. In de Van 's-Gravensandestraat heeft het CDA een stoep ontdekt, die er erg slecht aan toe is. „De bejaarden lopen daar 's avond over de rijbaan en dat is nu ook weer niet de bedoeling", meent Walen kamp. Volgens de christen-demo craten moet naar een ander onderkomen voor wijkvere- niging „Aktief" gezocht wor den. Het huidige onderko men heeft veel last van stank en pogingen van de ge meente om daar een eind aan te maken hebben tot dusver geen resultaat gehad. Men kon de oorzaak van de stank niet vinden. De CDA- fractie denkt dat er in de wijk genoeg alternatieven zijn voor Aktief. De volgende wijk die door het CDA wordt bezocht is waarschijnlijk „Noord". Dat zal in september moe ten gebeuren. Daarna komt de binnenstad aan de beurt. Walenkamp: „We vinden dat sommige grote fracties in de raad veel te weinig open staan voor de vaak kleine pro blemen, die in een wijk spelen en veel te weinig bereid zijn om ook buiten verkiezingstijd naar de mensen toe te gaan. In dit kader heb ik alle waarde ring voor een partij als de PSP. Die dat doet juist wel en heel consciëntieus". eestraat LEIDEN De homode monstratie die zaterdag in Leiden werd gehouden, is zonder problemen verlo pen. De betoging en de manifestaties kunnen be ter gekenschetst worden als een druk bezocht, ge zellig feest van een groe pering, die voor zijn rech ten wil vechten. Door de bijna perfecte organisatie verliep het geheel soepei tjes en het goede weer droeg er toe bij, dat dui zenden personen naar Leiden kwamen om de ei sen van de homobeweging kracht bij te zetten. De politie en de organisatie schatten het aantal deel nemers aan de betoging van zaterdagmiddag op zo'n zevenduizend. De betoging en de manifesta ties werden georganiseerd door het Roze Front, een sa menwerkingsverband van homo- en lesbische organisa ties in Nederland. Dit alles on der het motto: „Tussen droom en daad staat gezin en staat". Met de demonstratie, die sinds 1977 elk jaar in Nederland wordt gehouden, wordt het eerste homoverzet herdacht zoals dat in 1969 in New York begon. Dergelijke demonstra ties werden eerder gehouden in Amsterdam, 's Hertogen bosch en vorig jaar in Amers foort. Juist de betoging van vorig jaar had tot gevolg dat het gebeuren in Leiden min of meer gespannen tegemoet werd gezien. In Amersfoort ontstonden vorig jaar ongere geldheden en er vielen rake klappen. Eén en ander had tot gevolg dat de organisatie een eigen ordedienst van ruim honderd personen inzette en dat de politie zaterdag met ze ventig personen op de been was, waarvan zo'n vijftien in burger. „We hadden van tevoren een beetje het gevoel, dat het weer bijltjesdag zou worden, maar het blijkt dat het ook op een goeie manier kan", merkte één van de demonstranten op. Om de demonstratie zo goed moge lijk te laten verlopen, is er al vanaf januari contact geweest tussen de organisatie en de po litie. De agenten die zaterdag op de been waren, werden uit gebreid voorgelicht over de achtergronden van de mani festaties. De politie en het Roze Front waren na afloop meer dan tevreden over het oenrechten voor de partner verloop van de demonstraties. ni?.'. De samenleving muziek opgesierde manifesta tie in het Van der Werffpark kreeg de politie het aan de stok met een groepje jongens, dat het park niet wilde verla ten ondanks verzoeken van de politie daartoe. De politie ging tot dat verzoek over, nadat de jongens zich wat provocerend opstelden. Nadat een agent een klap uitdeelde, verdwenen de jongens alsnog, richting poli tiebureau om hun beklag te doen. Een demonstrant deed aangifte wegens mishandeling. Een 16-jarige jongen zou hem een schop gegeven hebben. Een groepje vrouwelijke de monstranten legden op het bu reau een onderlinge ruzie bij. Discriminatie De demonstratie werd via drie routes gelopen. Vanaf het Schuttersveld, vanaf het Sta tion en vanaf de eindbestem ming, het Van der Werffpark. Een vrolijke ontspannen me nigte trok veelal zingend en met hier en daar een spandoek door de stad. In het Van der Werffpark sprak Annemarie Grewel, de voorzitter van de emancipatieraad, de demon stranten toe: „Homosexuelen moeten zich in allerlei bochten wringen om zich aan te passen aan het huwelijksrecht, het successierecht en het woon- recht. Aan de recessie mogen we meebetalen, maar pensi- Over en weer werden compli menten uitgedeeld. „De zelf discipline van de demonstran ten was enorm", aldus een woordvoerder van de politie. „Het Roze Front heeft het echt prima gedaan. Wij hebben er kijkt toe bij elke vorm van verrechtsing en discriminatie. Volgens de heterosexuele nor men van het blanke, arische gezin met twee kinderen wordt uitgemaakt wat we wel en niet mogen. Voor iedereen geleerd, dat een zo vroeg <he daar buiten valt, is er afge- mogelijk contact tussen ons en e'Je wetgeving. Ook de poli- tussen de organisatie van een e partijen doen niets voor betoging de zaak alleen maar ons ten goede kan komen". De po- Burgemeester C. Goekoop litie beperkte zich zaterdag greep de gelegenheid aan om dan ook voor een groot deel reclame voor Leiden te ma- tot het regelen van het ver- ken: „Dat Leiden een toleran- keer. „De samenwerking met te stad is, is nu maar weer de politie was optimaal", zegt eens gebleken".'Hij zei verder een woordvoerder van het dat, „u nu net zo voor uw vrij- he Van der Werffpark werd een grootse manifestatie gehouden. Roze Front. Ei Er deden zich maar een paar kleine incidenten voor. Een groepje jongens vroeg op het Stationsplein aandacht door tussen groepen vrouwen door te lopen, maar daar bleef het wat dat betreft bij. Volgens het Roze Front werd er in de Breestraat één ei naar de stoet gegooid, de politie spreekt van twee a drie. De politie maakte er een eind aan en nam zes ei eren in beslag. Tijdens de met heid strijdt als Leiden dat lang geleden heeft gedaan. Op pa pier heeft u gelijke rechten, maar tussen theorie en prak tijk gaapt een grote kloof", hield hij de demonstranten voor. De Leidse homodag zou uiteindelijk tegen het och tendgloren eindigen; Tot diep in de nacht was het vooral in een stampvolle Stadsgehoorzaal één groot feest van een deinende massa. LEIDEN Geboren: Femke Mar- greet d.v. J M. van Duijn en O van Eijken; Desirée d.v, F van Kuijk en S. Privé; Neline d.v W de Vreugd en N van Duijn; Ianthe Marije d.v. A. C. M van den Hengel en E. J Treu; Johannes Petrus z.v. J P H Slats en M. J. C. Hartwijk, Laila Ma- turiari Anne d.v. W R A Ritsma en N. C. van Duiin; Johan z.v A C. Kuijt en J Klinkenberg, Arzu d.v. U. Uckun en N Giinay; Patricia d.v. C Guijt en M Mathot; Kim d.v J G H. Piters en P. I. M Goedemans; Matt- hieu Ramon z.v. P G de Borst en N. J Bernard; Bastiana Helena d.v A. Varkevisser en P A. Kruger; Alper z.v. R. Beserek en F. Avci; Andries Jan z.v. C. W. van den Oever en G. Ouwehand. Willeke d v C. de Vries en G. van Dijk, Ruud Petrus Elisa beth z.v. H W M Lammere en P. E. Tijsen; Dina Aukje d.v. P van Dijken en B. Hiemstra; Menno Johannes Hendricus z.v. J. H. Steenvoorden en M. A. M Lesger. Alexander Dirk z v D. van Delft en M A. van Dijk; Louis Nur z.v D N Basri en D W Soeratmo; Martine Claire d.v K P Ziolkowski en R E. Pinchen. Alexandra d.v J E. Solleveld en R. Pfuhlmann; Danny z.v. A. Voorn en D. van der Plas, David z.v. A Lug- tenburg en W. C. H. Droppert, Maria Johanna d.v. J. Bijde Vaate en J. L. Kooman; Emel d.v. M A Kocak en S. Simsek; Pieter z.v. P. van der Plas en J A. van Stokkem; Danny z.v.'j. Marcelis en N C. Tegelaar; Anneke Wilhelmina Heieen d.v. H A Knele- laar en I. A. S. van der Ploeg, Inge borg Maria d.v. M. J N. Herruer en J. G. M. Vereluijs; Kees Jan z.v. C Kromhout en M B. Vlieland. Johan nes z.v. H. L. Guijt en K J. van Duin, Aafje Aria d.v P. A van Duij- venbode en L. Gijt; Maartje d.v. K. J de Bruin en G. Veerman. Petrus Jo hannes z.v J P. van Klingeren en A. A. F. van Zonneveld, Nicolaas Benja min z.v. P. L. Zonneveld en L L. M. Altman; Rutger z.v. E. G. M Wiering en M. C Kelder.Matthieu zv. R. van Egmond en M. Blok; Willem zv. N T. van der Marei en M J A. van Roon; Jaap zv. C. T. Strieker en M P. van Bladeren; Joost Alouisius Adriana zv. A A. J. P Eggen en R. J M van Leeuwen; Najat dv M M A. Lakdimi en T. Ouaali; Lafita dv O. Arab en A. Lamrabette; Gerard zv. L. W Kouwenhoven en W. van den Eijkel; Mirjam dv K Schoonder- woerd en J Overduin; Osman zv E. Telli en K. Karcili, Marisa dv. C. van der Plas en A D'Apice, Meie Gretha Margareta dv. W. Westerkamp en W M. G. Trommelen, Sophia dv. P Eve- leens en P. van der Tas. Benjamin zv J S Bowles en J. M. C. Smidt. John zv. W T C. van Steiin en M T Kret. Yolanda dv. J M M. van Velzen en O. J M. Kas; Veronica Maria dv C. B Koster en B. W M. Captein. Kim dv A de Jong en J A. M de Graaf, Linda dv A. de Jong en J A. M. de Graaf; Johan zv. L. D. Guijt en A. Messemaker; Jorien Claudia dv. R. J M. Tijink en A. C. la Gro; Danielle Cornelia Francisca dv F S A N van Noort en N C M. Pielerse. Iris Louise Evelyne dv R. H. A. Verzijl en G C. Vries, Willem Jacobus zv T van der Plas en M. Kuijt. Robertus Adrianus zv H. P J van der Hulst en A C Koot, Jeroen zv A. J van Waasdijk en C M T Hille; Carinna dv. C. C. Guldemeesler en A Keijzer. Claire Esmeralda dv H G. Esmeijer en A de Klerk, Maria Neeltje dv M de Jager en M. H. van Duijn. Iris Je- anine Marthe dv. M F M van Tul der en A J H van Duijn; Stefan Quirinus zv G Remmerzwaal en Q. A. M. Beugelsdijk. Illegale zender uit lucht gehaald LEIDEN De politie heeft zondagmiddag in samenwer king met de Radio Controle Dienst een illegale radiozender in beslag genomen. De zender stond in een wo ning aan de Van 't Hoffstraat. Tegen de 40-jarige eigenaar van de apparatuur is proces verbaal opgemaakt. De platen collectie van de Leidenaar werd in ook beslag genomen. De zender had een waarde van 3.000 gulden. POLITIE RUKT VIJFTIEN MAAL UIT Veelvuldige klachten over geluidsoverlast LEIDEN De politie is in de nacht van zaterdag op zondag 15 maal opge treden tegen geluidsoverlast. De klach ten kwamen van onder meer de Lange Lijsbethsteeg, de Hoge Woerd, de Lan- gegracht, de Morsweg en de Groenha- zengracht. De geluidsapparatuur werd nergens in beslag genomen. De politie beperkte zich tot het uitdelen van waarschuwingen. Over het algemeen wordt de apparatuur pas bij een tweede bezoek aan een pand meegenomen. Farmacie weg uit Leiden LEIDEN De Leidse faculteit farmacie wordt opgeheven. Dit heeft minister Deetman per brief aan onder meer de Leidse uni versiteit laten weten. De faculteiten farmacie van Leiden, Utrecht en Amsterdam moeten fuseren en worden in Utrecht geconcentreerd. De Raad voor Advies voor het Wetenschapsbeleid had de minis ter vorige week nog geadviseerd farmacie in Leiden te concen treren. De minister besloot verder dat de faculteiten tandheel kunde van Utrecht, de Vrije Universiteit en de Universiteit van Amsterdam in het gebouw van de Vrije Universiteit worden ge concentreerd. Bij de Leidse faculteit farmacie werken 65 men sen. De minister wil door de fusie van de faculteiten farmacie 11 miljoen gulden besparen. Studenten, medewerkers en hooglera ren hebben nog in Den Haag geprotesteerd toen de eerste plan nen bekend werden om farmacie in Leiden op te heffen. De verminderde belangstelling voor farmacie is mede aanleiding voor het besluit van de minister om de Leidse faculteit op te heffen. LEIDEN De Leidse VrijwilligeTscentrale zoekt vrijwilli gers die in Leiden een afvalproject op touw willen zetten. Deze projecten zijn in veel ander plaatsen reeds van de grond gekomen, maar in Leiden nog niet. Gedacht wordt aan ophaaldiensten en verwerkingen voor schillen, papier, karton, kleding, lompen, huisraad, metalen, aluminium, hout en blik. Ook kunnen bepaalde soorten weg- werpglas gesorteerd en verkocht worden aan wijnkoperijen of disteleerderijen. Uit foto-chemikaliën wordt zilver terugge wonnen, hetgeen ook weer geld oplevert. De Vrij willige rscentrale denkt aan een stuk of tien mensen, die een dergelijk project willen opzetten. Gewenst zijn een koördinator, iemand die iets van financiën en administratie afweet, een aantal handige mensen voor reparatie's van ka potte huishoudelijke artikelen, inzamelaars, iemand die een bakfiets of een auto kan besturen enz. Er zou voor het project eventueel ruimte beschikbaar zijn in het Olga-complex. Het is de bedoeling om na de zomervakantie te beginnen. Gegadigden kunnen zich opgeven bij Ina Boon. tel. 071- 149064 of Hanneke van Veen van de planwinkel Delft, tel. 015-120447. ^.uto in brand •Idl EIDEN Een brandje heeft zaterdagmorgen ze- fat, entig meter berm van de spoordijk achter de ui lorsweg verwoest. De brandweer heeft het randje geblust. De oorzaak van de brand is niet ekend. i EIDEN Het motorgedeelte van een auto die an de Wisselweg stond geparkeerd, is zaterdag- niddag uitgebrand. De auto raakte in brand door en lekkende vlotter. De brandweer heeft de rand geblust. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. I Naam Adres Postcode/Plaats1 Betaald wordt; 0 per maand met automatische alschnjving v bank/girorekening ,nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres Postcode/PlaatsTelefoon___ Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VP Den Haag nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. j

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3