TAFEL Hogere woonlasten brengen steeds meer mensen in problemen Massameeting in Londen voor levensrecht gehandicapten kerk wereld CcidócSou/urn Kirchentag Maagdenburg tegen wapenwedloop KORTE METTEN ACHTERGROND CetdaeSotmmt MAANDAG 27 JUNI 1983 PAGIN, Kardinaal Knox overleden Kardinaal James Robert Knox, voorzitter van de pauselijke raad voor het gezin, is gisteren op 69-jari- ge leeftijd in Rome overleden. De in Australië geboren kardinaal Knox heeft lange tijd in diplomatieke dienst van het Vaticaan gewerkt. Van 1967 tot 1973 was hij aartbis schop van Melbourne. Van 1974 tot 1981 was hij prefect van de congre gatie voor de Sacramenten en de Goddelijke Eredienst. Door zijn dood is het aantal kardina len op 134 gekomen, van wie er tweeëntwintig ouder zijn dan tachtig en dus niet meer mogen stemmen bij de verkiezing van een paus. Afgevaardigden voor Vancouver uitgezonden In Nederland en West-Duitsland zijn de gedelegeerden voor de ko mende Algemene Vergadering van de Wereldraad van Kerken tijdens een oecumenische dienst, respectievelijk een avondmaals viering uitgezonden naar Vancou ver. In de Licht der Wereldkerk te Rijswijk leidde de hervormde praeses, ds. C. B. Roos, de dienst, terwijl de voorzitter van de Raad van Kerken, prof. dr. D. C. Mul der. de verkondiging hield. Uit West-Duitsland gaan 28 gedele geerden naar Canada, uit ons land 19 plus 10 adviseurs. Hulpbisschop hekelt doodseskaders van San Salvador De hulpbisschop van San Salvador, mgr. Chavez Rosa, heeft gis teren in zijn preek een ongebruikelijk scherpe aanval gedaan op het leger, waarvan „militairen in burgerkleren onschuldige bur gers doden en ontvoeren". Aanwijzingen, dat er binnen de strijdkrachten een crisis van waarden is, noemde hij „de aanhoudingen 's nachts door militai ren in burger die mensen meenemen welke óf worden toege voegd aan de lange lijst van vermisten óf later worden gevon den, nadat zij op brute wijze om het leven zijn gebracht". De groepen waarop de hulpbisschop doelde zijn bekend onder de naam doodseskaders. Hulpbisschop Chavez Rosa constateerde ook bij de guerrillabe weging een crisis van waarden, omdat zij doorgaat met aanval len op garnizoenen en steden „zonder zich er om te bekomme ren, dat er ook onder de burgerbevolking doden vallen". De af gelopen week zijn volgens de hulpbisschop 246 personen omge komen door het geweld. Een groep gehandicapten heeft zaterdagmiddag in Lon den een mars van vier kilo meter door het hart van de stad gehouden om te demon streren tegen de groeiende paktijk gehandicapte kinde ren kort na de geboorte te do den. Aan de mars deden veer tigduizend mensen mee. Aan het eind van de route werd een petitie aan premier Mar garet Thatcher overhandigd, waarin de Britse regering wordt gevraagd stappen te ne men tegen de gevaren die pasgeboren en nog ongeboren onvolwaardige kinderen in veel ziekenhuizen in Enge land bedreigen. De mars was georganiseerd door de „Society for the Pro tection of Unborn Children (SPUC), (Genootschap ter be scherming van ongeboren kinderen), een Britse organi satie die in 1967 werd opge richt kort nadat in Engeland abortus werd gelegaliseerd. Voorafgaande aan de mars werd in Hide Park een massa bijeenkomst gehouden, tijdens welke werd gesprken door onder anderen de schrijver Malcolm Muggeridge, de evangelisten John. Stott en Francis Schaeffer, het Britse parlementslid Bernard Braine en moeder Teresa, wier toe spraak via een bandje ten ge hore werd gebracht, omdat zij zelf in een ziekenhuis in Rome ligt. Tijdens de bijeenkomst in Hide Park werd gememo reerd, dat in de laatste vijftien jaar twee miljoen abortussen in Engeland zijn uitgevoerd. Volgens de organisatoren is de huidige praktijk van het ontnemen van het leven aan pasgeboren gehandicapte ba by's een gevolg van de legali sering van de abortus in 1967. Het eind van de weg is vol gens SPUC euthanasie op „overbodige mensen van elke leeftijd". Het parlementslid Braine is één van de naar schatting zes tig van de zeshonderd parle mentariërs in het Verenigd Koninkrijk die absoluut tegen abortus is. De Engelse anti-a bortusorganisatie wil plannen ontwikkelen om ieder parle mentslid op abortus aan te spreken. Dat zal overigens pas effectief kunnen worden bij de eerstvolgende verkiezin gen, die normaliter niet eer der dan in 1988 plaatsvinden. In de Engelse pro-live bewe ging werken christenen en niet-christenen samen. De or ganisatie SPUC bestaat uit ze ventig procent rooms-katho- lieken, twintig procent angli canen en protestanten en tien procent anderen, onder wie joden en humanisten. Opbouw in Beiroet Naast alle uitingen van verdeeldheid, die in Libanon deze dagen te signaleren zijn, zijn er toch ook tekenen van samengaan. Giste ren werden in het verroeste deel van Beiroet de Grieks- orthodoxe kerk van St.-Joris (achter grond links) en de nabijgelegen Um- mayad-moskee heropend. Dit was aanleiding tot de vredelievende ont moeting tussen de Grieks-orthodoxe metropoliet van Beiroet, Elias Audi (links) en sheik Shafik Yamout. De wapenwedloop is een van de voornaamste oorzaken van de economische malaise in de DDR. Nieuwe raketten in West-Europa betekenen voor de DDR, dat de winkels nog leger worden. Een van de lei ders van de Oostduitse Evan gelische Kerk, Eberhard Na- tho, zei dit gisteren op de laat ste dag van de Kirchentag in Maagdenburg, de vierdaagse protestantse conferentie ter gelegenheid van de vijfhon derdste geboortedag van Mar tin Luther. Er werden gisteren ruim der tig kerkdiensten gehouden in deels overvolle kerken en ge meentezalen. Extra treinen waren ingelegd om de vijf tienduizend deelnemers naar Maagdenburg te brengen. Tien procent van hen nam al sinds donderdag deel aan ge spreksgroepen, die elk een be paald aspect van het hoofd thema van de bijeenkomst („Durf te vertrouwen") be handelde. Zo namen leden van de joodse gemeente te Maagdenburg deel aan een discussie over de Verhouding tussen christen en joden. In de gesprekken over de relatie kerk-staat kwamen opnieuw de problemen van jonge chris tenen op scholen en in bedrij ven ter sprake. De Evangelische studentenge meente van Maagdenburg riep de leiding van de DDR op, op scholen behalve de ver plichte militaire lessen ook het onderwijs in vredesvrag- stukken op het rooster te zet ten. Ook pleitten zij ervoor, dat reservisten in de ongewa pende bouweenheden kunnen dienen. Tot nu toe krijgen de genen die als soldaat hebben gediend, enkele maanden ge vangenisstraf als zij tijdens herhalingsoefeningen weige ren een wapen te dragen. De studenten hebben zich ten slotte verklaard tegen de plaatsing van nieuwe kernra ketten in beide delen van Eu ropa. De voorzitter van de Engel se methodisten, ds. Amos Cresswell, heeft zich, in zijn toespraak tot de jaarvergade ring van de methodisten, uit gesproken tegen de plannen van mevrouw Thatcher om de doodstraf weer in te voe ren. De terugkeer van de strop betekent, dat Engeland afdaalt naar heidendom en barbaarsheid, aldus Cress- well, die de doodstraf „een ontkenning van de verlossing noemde". Volgende maand zal het Britse parlement stemmen over de herinvoe ring van de doodstraf. De opnieuw samengestelde „Anglicaans/Rooms-Katho- lieke Internationale Commis sie" (ARCIC) zal van 30 au gustus tot 6 september haar eerste voltallige bijeenkomst houden en wel in Venetië. De commissie moet de weg effenen voor het herstel van de eenheid van beide kerken. voeren op de ontmoeting tus sen paus Johannes Paulus II en de aartsbisschop van Can terbury, dr. Robert Runcie, tijdens het pauselijk bezoek aan Groot-Brittannië vorig jaar. Het coördinatiecomité van de internationale gemengde commissie voor de theologi sche dialoog tussen de rooms- katholieke en de orthoxe kerk heeft tijdens een bijeen komst in Nicosia, de hoofd stad van Cypruè, het werkdo cument samengesteld voor de derde algemene bijeenkomst, die volgend jaar zal worden gehouden. Centraal bij deze derde algemene vergadering van de gemengde katholiek- orthodoxe dialoogcommissie staat het thema „Geloof, sa cramenten en de eenheid van de kerk". Nieuwe twist in Midden- Oosten De toch al uiterst moeilijke politieke verhoudingen infi Midden-Oosten zijn de laatste weken verder gecomplice geraakt als gevolg van toenemende verdeeldheid in het A bische kamp. Afgelopen vrijdag bereikte die verdeeldh.E een dieptepunt door het Syrische besluit Jasser Arafat, ei leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, ui lo wijzen. ra cl Het is duidelijk, dat vooral Moskou met de nu ontstane! tuatie moeilijk raad weet. Het Kremlin heeft Arafat ste gesteund in zijn strijd en die steun, een paar weken gelei nog, in duidelijke termen bevestigd. Maar de Sovjets hel} zich ook met Syrië verbonden; toen Syrië in Libanon forse nederlaag tegen de Israëlische strijdkrachten had g den was Moskou snel bereid Damascus te voorzien van derne wapens en tal van militaire en politieke adviseurs schikbaar te stellen. Men kan zich dus indenken dat Kremlin nu alle mogelijke moeite heeft met de breuk tus Damascus en de PLO-leiding. ARAFATS positie is de laatste tijd ernstig verzwakt. Ni de PLO uit West-Beiroet was verdreven leek Jasser Ar een gematigder houding te gaan aannemen. Hij was bei over het plan FEZ te praten dat, althans op sommige puri enige gelijkenis vertoonde met het vorig jaar door de Am g- kaanse president Reagan gelaneeerde Midden-Oosten-p De PLO-leider maakte zich klaarblijkelijk op om een realistischer koers te gaan varen. Hij was zich ervan bev gn dat, als niet snel een gesprek over de toekomst van de we lijke Jordaan-oever en de Gazastrook zou beginnen, deze de gebieden zodanig door Israël met nederzettingen vo bouwd zouden worden dat een Palestijns „thuis-land" daa elk geval onmogelijk zou worden. Dit nieuwe realisme vi |e de Arafat ook naar koning Hoesein van Jordanië, die dar een wezenlijke rol zou kunnen vervullen. Syrië en de rat le vleugels in de PLO zagen dit knarsetandend aan. Sy president Hafez Al-Assad vreesde een soort bondgenooti tussen PLO, Jordanië, Libanon en Egypte en de PLO-rai len verweten Arafat, dat hij de afgelopen jaren nederlaaj nederlaag had geleden en zijn koers in radicale zin zou n ten wijzigen. lei; MlSSCHIEN verheugen zeer rechtse kringen in Israël over de twist tussen Assad en Arafat, maar anderen in Is zijn terecht bezorgd over het gevaar van radicalisering de PLO, die een oplossing van het Midden-Oosten-con nog verder weg zou brengen. MINDER WARM EN MINDER ZON De Bilt Een depressie boven Scandinavië is verantwoorde lijk voor het ontstaan van een noordwestelijke stroming bo ven de Noordzee en ons land. Deze stroming voert koele Spitskool met ham en kaas en aardappelpuree kwark vla Voor twee personen hebt u nodig: 10 g boter, 400 g spitskool, flinke paprika, plak ham van 100 g, zout, 50 g grot geraspte kaas; 0,5 1 kg aardappelen, melk, 20 g boter, zout, pe per, nootmuskaat; 4 dl melk, 20 g custard, 30 g suiker, 100 g kwark, 2 aardbeien. Fruit de grofgesneden ui licht in de boter in een braadpan. Bak vervolgens al omschep pende even de fijngesneden kool mee, doe er dan heel wei nig water bij en kook de kool bijna gaar in krap tien minu ten. Spoel de paprika af, snijd de vrucht door en verwijder alle pitten en de steel. Snijd de paprika in kleine stukjes en kook die nog heel even mee met de kool. Roer de in blokjes gesneden ham door de groen ten en voeg dan naar smaak zout toe. Doe de groenten in een (vuurvaste) schaal, strooi er de kaas over en laat deze desgewenst smelten en licht kleuren onder een hete grill of in een oven, die op 7 of 250 staat. Maak van de aardappelen met melk, boter, zout, peper en nootmuskaat een puree en geef die apart bij de groente schotel of doe de puree met de groenten in één schaal (maak er eventueel een ovenschotel van voor een dag waarop u weinig tijd heeft om te komen. Doe dan de groenten met kaas onder in de schaal, leg er de puree op en werk die af met paneermeel en de in stukjes verdeelde boter. Reken voor opwarmen en bruin kleuren drie kwartier in een oven die op 4 of 175 staat). Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een papje, schenk er wat hele melk bij en doe het in de pan. Laat de vla al roerende even koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en koel de vla af. Roer de kwark door de vla. Garneer met een aardbei. JEANNE DEN HAAG Een tu multueus verlopen hoor zitting, georganiseerd door de commissie Volkshuisvesting van de Tweede Kamer, maakte in december vorig jaar al duidelijk dat de stijgende woonlasten een steeds grotere groep Nederlan ders in de problemen brengen. Het CDA-ka- merlid Stef Dijkman kon de chaotische hoorzitting als voorzitter maar nau welijks in de hand hou den. De kamerleden kre gen uit de monden van bewonersgroepen en ver tegenwoordigers van wo ningcorporaties uit de vier grote steden een la wine van klachten, be schuldigingen en alter natieve oplossingen over zich heen. 's Avonds ont vingen de kamerleden van de vier grootste par tijen nog eens de volle lading tijdens een grote woonlastenmanifestatie in Den Haag. Dezelfde Dijkman die het in december zo moeilijk had is nu bij zijn eigen fractie in on genade gevallen, vooral van wege zijn onverholen kritiek op het woonlastenbeleid van deze regering en die van zijn eigen fractie. Sinds de verhit te taferelen van eind vorig jaar is er wel het een en an der veranderd, maar niet be paald ten goede. Wie toen verwachtte dat al die nood kreten succes zouden hebben, is bedrogen uitgekomen. Per 1 juli wordt de individuele huursubsidie al voor een deel uitgekleed als gevolg van de maatregel, dat alle inkomens in een huishouden mee gaan tellen voor de berekening van de huursubsidie. Gevolg: sommige gezinnen met meer dere inkomens (ook van kin deren) raken hun subsidie per 1 juli in een klap kwijt. De onlangs door de Tweede Kamer aanvaarde Voorjaars nota van het kabinet bracht een nog grotere onheilstij ding: volgend jaar zal nog forser gesneden worden in de individuele huursubsidie (IHS). Minder subsidie voor alleenstaanden, minder sub sidie bij hogere huren en een wijziging van de maximale huurgrens voor IHS tot 600 gulden per maand. Maar dat is nog niet alles. Ook het aantal woningen waar het rijk per traditie een bouwsubsidie voor geeft, wordt volgend jaar terugge bracht van 105.000 naar 90.000 'nieuwbouwhuizen. Dat gat zal moeten worden opge vuld door 10.000 vrije sector woningen, die met een een malige subsidie van 5000 gul den van de grond moeten ko men. De garantie dat ze ook werkelijk zullen worden ge bouwd is er niet. Dijkman, en met hem vele anderen, ver wachten dat het aantal goed kope huurwoningen volgend jaar gehalveerd zal worden tot 20.000 woningwetwonin gen. Bergafwaarts Voor het eerst sinds de in voering van de Woningwet, begin deze eeuw, wordt het opkomen voor de zwakken in de volkshuisvesting opge geven ten gunste, van het vrije marktmechanisme, zo stelde Dijkman onlangs nog. Het lijkt er inderdaad op dat het bergafwaarts gaat met de sociale woningbouw, met alle desastreuze gevolgen vandien voor de laagste inkomens. „De huursubsidie wordt on betaalbaar", klagen staatsse cretaris Brokx van Volks huisvesting en met hem mi nister Ruding van Financiën. Inderdaad, maar de oorzaak daarvan ligt niet bij de volks huisvesting maar bij de inko mensdaling, het koopkracht-, verlies en de groeiende werkloosheid. Daardoor moet een steeds grotere groep een beroep doen op de huursubsi die, teneinde rond te kunnen komen. Als gevolg daarvan rijzen de kosten van de IHS weer de pan uit en zo kom je terecht in een vicieuze cirkel, die waarschijnlijk voorlopig niet kan worden doorbroken. In de nieuwe Grondwet, die half februari van dit jaar plechtig werd afgekondigd, staat letterlijk: „Bevordering van voldoende woongelegem heid is voorwerp van zorg der overheid". Daarmee wordt het wonen in feite als een sociaal grondrecht vast gelegd, vergelijkbaar met het recht op onderwijs. In die zin zou zelfs de opvatting verde digd kunnen worden dat wo nen een sociale voorziening zou moeten zijn, waar de ge bruiker slechts een bijdrage aan betaalt, zoals dat bijvoor beeld ook (hoewel in steeds mindere mate) voor het on derwijs en de gezondheids zorg opgaat. Maar niemand in Nederland voelt er wat voor om een woonbelasting in te voeren, nog afgezien van de moeilijk heden die bij de woningdis tributie zouden ontstaan. Goed wonen is altijd be schouwd als een „merit good" hetgeen wil zeggen dat zoiets economisch voordelig is voor de gehele samenle ving. Dit kabinet lijkt zich evenwel van dat standpunt te distantiëren door te stellen dat de overheid zich minder moet gaan bemoeien met de volkshuisvesting. Het is de vraag of je de zwakkeren (wao'ers, werklozen) wel kunt overlaten aan de grillen van het vrije marktmecha nisme, zonder daarbij het so ciaal grondrecht geweld aan te doen. CDA'er-Dijkman en met hem de linkse oppositie vinden in ieder geval van niet. De mensen die niet zelf in hun woonbehoefte kunnen voorzien, moeten kunnen .re kenen op hulp van de over heid. ISiet alleen huur Als deskundigen het over woonlasten hebben, dan be doelen zij daarmee overigens niet alleen de höogte van de huur, maar ook andere zaken zoals energiekosten en ge meentelijke belastingen. Een precieze omschrijving van wat wel en niet tot de woon lasten gerekend mag worden, is er echter niet. In toene mende mate spitsen de dis cussies onder deskundigen op het gebied van het woonbe leid zich toe op het vraagstuk van de woonlasten in z'n to taliteit en niet meer alleen op het huur- en subsidiebeleid. Want je kunt de huren dan wel laag houden, maar als te zelfdertijd de energiekosten de pan uitrijzen, dan heeft dat ook negatieve gevolgen voor de woonkosten. Konsu- menten Kontakt heeft becij ferd dat de totale woonlasten voor de minima dit jaar met 300 gulden zullen stijgen. Bij de Raad voor de Volks huisvesting is momenteel een advies in de maak, dat meer houvast moet bieden bij het voeren van een zogeheten „integraal woonlastenbeleid". In een dergelijk beleid zou de overheid rekening moeten houden met de gevolgen van allerlei bezuinigingsmaatre gelen op de totale kosten van het wonen. De woonlasten zijn, zoals de zaken er nu voorstaan, nogal onrechtvaardig verdeeld. Met name de minima zijn ge dwongen een steeds groter deel van hun bescheiden in komen te „verwonen". Een alleenstaande wao'er zit al gauw in de buurt van 35 pro cent van zijn uitkering. Die onrechtvaardigheid zal toe nemen, naarmate de sociale hulpmiddelen als huursubsi die en premies worden afge broken en de overheid dus steeds minder „bijstuurt". De zwakkere groepen dreigen op die manier geïsoleerd te ra ken van degenen die met een goed inkomen het wonen wel nog kunnen betalen. De kloof tussen werkenden en niet werkenden zal erdoor worden vergroot. Onder de „volkshuisvesters" gaan dan ook steeds meer stemmen op, die pleiten voor invoering van een nieuw sy steem, dat het wankele huur- en subsidiebeleid moet gaan vervangen. In dat systeem zouden de woonlasten gekop peld moeten worden aan het inkomen van de bewoners, de kwaliteit van de woning èn het ruimtebeslag. W oonlasten - systeem Een van de voorstanders van een dergelijk systeem is de Delftse hoogleraar prof. Prie- mus. Hij zou dat systeem het liefst op zowel huur- als koopwoningen willen toepas sen. maar voor toepassing op de koopsector bestaan er vol gens hem grote praktische bezwaren. In feite spelen de factoren kwaliteit en inko men al een grote rol in de koopsector. Immers, men houdt bij de koop van een huis automatisch al rekening met zijn inkomen en de kwa liteit van de woning is nu ook al van invloed op de koopprijs. En aan de schom melingen in de hypotheek rente, die voor een forse ver hoging van de woonlasten kunnen zorgen, wordt door de banken tegemoetgekomen door zogeheten rente-rust hypotheken. Factoren als ge dwongen werkloosheid of ar beidstijdverkorting (en dus inkomensachteruitgang) zijn daarentegen niet controleer baar, maar wél van invloed op de woonlasten voor huis eigenaren. Volgens wetenschappers is het helemaal niet zo moeilijk om voor de huursector een systeem in te voeren, waarin de woonlasten (in ieder geval de hoogte van de huur) af hankelijk wordt gesteld van het inkomen en de kwaliteit. Daartoe is het nodig een aan tal normen vast te stellen. De kwaliteit en omgeving van de woning zouden dan in punten moeten worden uitge drukt (zoals in feite nu ook al gebeurt) en lagere inkomens zouden dan per kwaliteit- spunt minder hoeven te beta len dan hogere inkomens. Per inkomensgroep kan dus het bedrag per punt verschil len, waardoor de huurlasten dus aan het inkomen en de kwaliteit van de woning zijn aangepast. Daarmee is echter maar een deel van de woon lasten (alleen de huur) afge stemd op de draagkracht van de huurder. Een werkelijk integraal woonlasten-systeem stuit op buitengewoon vele en grote moeilijkheden, zo onderkent ook Priemus. Het zou mooi zijn als zaken als energielas- ten en gemeentelijke belas tingen ook in dat systeem zouden kunnen worden inge past, want dan zou pas wer kelijk sprake kunnen zijn van een rechtvaardige verde ling van de woonlasten. Weerstanden Zoals zo vaak zijn in theorie hele fraaie dingen mogelijk, die in de praktijk niet haal baar blijken. Uiteindelijk zijn het de politici in Den Haag, die de beslissingen moeten nemen, zeker als het om een totaal woonlastenbeleid gaat. Deze benadering ondervindt evenwel de grootste weer standen bij de VVD, die de volkshuisvesting juist weer in de richting van het vrije spel der maatschappelijke krachten wil duwen, bijvoor beeld door een nog verder gaande bevordering van het eigen woningbezit. Binnen het CDA heeft Stef Dijkman zich als enige openlijk ze^r bezorgd getoond over het groeiend aantal mensen dat in de problemen komt door de te hoge woonlasten. Als coalitiepartij is het CDA ech ter akkoord gegaan met een verdere afbraak van de indi viduele huursubsidie, ook voor volgend jaar. Professor Priemus ziet het onaangetast laten van de IHS juist als een van de stappen in de richting van een goed woonl£stenbe- leid. Al met al ziet het er nogal somber uit voor de nabije toekomst. Er zullen minder goedkope huurwoningen worden gebouwd; huurhar- monisatie (versneld optrek ken van de huur) en minder huursubsidie zullen leiden tot hogere woonlasten. De stads vernieuwing brengt hogere huren mee voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. Stef Dijkman heeft als een roepende in de coalitiewoes tijn het regeringsbeleid „fa taal" genoemd. Van verschil lende zijden wordt gevreesd dat de maatschappelijke on rust de komende tijd verder zal toenemen. De socialist Marcel van Dam, ex-staatsse cretaris en ex-minister van Volkshuisvesting heeft deze vrees al verschillende malen openlijk uitgesproken. Ook de gemeenten en woningcor poraties zijn bang voor ramp zalige gevolgen als de woon lasten almaar blijven stijgen. Het lijkt onontkoombaar dat de woonlastenproblematiek een politiek heet hangijzer zal worden. Een van de voor tekenen is de verdeeldheid die daarover onlangs binnen het CDA is ontstaan. FRANS WEERTS ef et lucht a: *i, die geen hoj,ai middagtcmperaturen toee dan ongeveer 19 graden. :hr vendien komen in de aaiplle voerde lucht nogal wat kenvelden voor, die maalate, en toe de zon doorlaten, U(De bewolking kan af en toefere i bui vallen, maar zwaar z jjVa deze buien niet zijn. Amsterdam Oe Bilt Eetde Eindhoven 5? FSV overweegt acties UTRECHT Het hooft stuur van de Federati Spoorwegvakvereniging or weegt acties bij NS tegen p inleveren van twee prod loon per 1 oktober. Hetl stuur sluit daarbij langdup werkonderbrekingen of daagse stakingen niet uit. heeft alle 4.400 leden in I brief opgeroepen vergadq gen te bezoeken waarop v. gepraat over de vraag of ja hoe acties moeten wo gevoerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2