Optimale vorm Snack Bar in Grote Prijs De tweede week levert roem op Navratilova bevestigt fa vorietenrol Yannick Noah stapt uit ATP (Van onze verslaggever) LONDEN In het weekeinde, waarin de Nederlandse inbreng op Wimbledon door dubbel- nederlagen van Marcella Mesker en Betty Stöve werd teruggebracht tot het gemengde toernooi, waarin Stöve speelt met de Amerikaanse vete raan Dennis Ralston, de den zich in het dames- toernooi enige verrassin gen voor. Na de sensationele uitschake ling van Chris Lloyd op vrij dag bevestigde Martina Na- vratilova een dag later haar favorietenrol. De Ameri kaanse, die haar coaches Lie- berman en Richards aan de kant zette en nu wordt bege leid door Mike Estep, bewees dat tegen Mima Jausovec on dubbelzinnig. Met 6-2 en 6-1 werd de finaliste van Parijs aan de kant gezet. Een pikant duel doemt voor Navratilova in de kwartfina les op. Wanneer zij Hana Mandlikova kan treffen, de enige die haar vóór de eind strijd mogelijk nog zou kun nen verrassen. Een ronde la ter wacht één van het kwar tet Vermaak, Ruzici, Pfaff en Wade, van wie de laatste za terdagmiddag voor een stun- tje zorgde. De winnares van 1977, toen ze Betty Stöve versloeg, was zelfs een achterstand van 6-3 en 5-1 niet te veel tegen de Amerikaanse Andrea Leand. Uit volslagen geslagen positié kwam de 37-jarige Britse te rug en bereikte daarmee de laatste zestien. Waarmee Wade, inmiddels gezakt naar de 47e plaats in de wereld, de Engelse eer hoog hield, want tegelijkertijd werd Jo Durie uitgeschakeld. De rijzige En gelse, halve-finaliste in Pa rijs, werd verslagen door de Westduitse Eva Pfaff. Die haar als negende geplaatste landgenote Sylvia Hanika zag verliezen van de verras sende Zuidafrikaanse Jenni fer Mundel (21 jaar oud en slechts 76e op de wereldrang lijst). Claudia Kohde daaren tegen bleef overeind tegen de twee jaar oudere zus van Kathy Jordan, bedwinger van Chris Lloyd, Barbara. De Westduitse Kohde (16 ge plaatst), die eenvoudig in twee sets won, ontmoet nu Navratilova. De overige paringen voor de achtste finales zijn als volgt: Mundel-Mandlikova, Wade- Pfaff, Ruzici-Vermaak, Bon der-Potter, Bassett-Jaeger, Turnbull-King en Rinaldi- Jordan. MAANDAG 27 JUNI 1983 tij heb ik het nodige opgesto ken, dat me nu goed van pa kwam". Robert van 't Hof Roscoe Tanner ontmoet r zijn landgenoot Robert van Hof. Deze oorspronkelijk ui Rotterdam afkomstige Van Hof (24), die drie jaar geledei koos voor de Amerikaans* nationaliteit boven de Neder landse, schakelde Johai Kriek uit. Kriek, wiens kan sen op Wimbledon voora hoog werden ingeschat, wa geen schim van de winnaa van Bristol, een weekeind* eerder. De ex-Zuidafrikaan die na afloop kankerde ove de baan en aan slecht voedse in het spelersrestaurant zijl matige fysieke toestand toe schreef, werd door Van Hof kansloos in drie set geëlimineerd. „Ik had ronde eerder al van Savian* behoren te verliezen", vertel de Kriek. „Zo zwak voelde il me. Misschien dat Chri Lloyd ook wel door het etei hier, absoluut het slechtst* van alle grote toernooien tel wereld, ziek is geworden". Robert van 't Hof, die viej weken geleden in Dalla trouwde, noemde zijn onven wachte opmars zijn tweedj honeymoon. „Ik zou best ij Nederland competitie willea spelen", verklaarde Van 1 Hof, dié er aan toevoegde het nu wel enigszins te be treuren dat hij voor een Amerikaans paspoort heen gekozen. „Als ik nu nog Nd derlander zou zijn, zou ik ooi voor het Davis-Cupteam heb ben kunnen spelen. Daar za ik tenslotte in Amerika we nooit san toekomen". Waar John McEnroe niet aan toe kwam zaterdag, was he| maken van trammelant. D< Amerikaan behaalde zo'n eenvoudige zege op zijn land' genoot Brad Gilbert, dat hi; zich keurig in de plooi koi; houden. Hij ontmoet nu Bill Scanion. De overige duels ur de achtste finales zijn: Con; nors-Curren, Mayotte McCurdy, Odizor-Lewis Gottfried-Purcell, Cash- Lendl en Leach-Mayer. D« kans dat, zoals de laatste ja> ren met McEnroe, Dupré Frawley, Edmondson er Mayotte een ongeplaatste speler de halve finales be> reikt, lijkt daarom vrij klein Maar speculeren op bepaalde ontwikkelingen is ook in de tweede week van Wimbledon een riskante bezigheid. FRANK WERKMAN WASSENAAR On danks dat de verwachtin gen van de 29e Grote Prijs der Lage Landen niet hooggespannen waren, kon een propvol Duindigt gistermiddag genieten van een boeiende draverij met Snack Bar, de Amerikaan se hengst in" Zweeds bezit, in optimale vorm. Het paard zegevierde in een recordtijd van 1.16,8. Het oude record stond op naam van Dinès P en Ele- azar met in 1.17,0, gelopen in 1976. Negen paarden kwamen aan de start. De Duitse hengst Dauci maakte het tripje naar Duindigt toch maar niet. Op papier had het veld niet de klasse als in andere jaren. Het totaal aan prijzengeld was te ruggebracht van 200.000 naar 120.000 gulden. Niettemin was de belangstelling van de kant van he* publiek groot en kwam de omzet bij de totalisa- tor ruim boven de miljoen gul den. Aan de start moest Snack Bar 25 meter geven. Na een volle ronde had 'Snack Bar via een tussensprint, een soort vijfde versnelling, de leiding overge nomen en stond deze niet meer af. Snack Bar liep een gewonnen koers hetgeen de eigenaar van de Zweedse stal Kapp-Ahl een bedrag van 65.000 gulden opleverde. Trai ner Lindstedt, die paarden heeft lopen in Zweden en Amerika, had voor deze gele genheid pikeur Hakan Wall- ner vanuit de Verenigde Sta ten naar Duindigt gestuurd. Snack Bar zelf was vrijdag al vanuit Zweden in Wassenaar gearriveerd, rond de middag kwamen eigenaar en pikeur op Duindigt aan. Na het voor werken van Snack Bar stond het voor de 43-jarige Hakan Wallner al vast. Alleen een koersincident zou de vijfjarige hengst, die anderhalf miljoen in zijn loopbaan verdiende, van de zege af kunnen hou den. Nadat Wallner de gelukwen sen van onder meer minister Braks van Landbouw, en Vis serij in ontvangst had geno men: „Hij kreeg een koers op maat. Geen vuiltje aan de lucht. Het hoefde niet harder". Achter Snack Bar ging Lean- der Blue Chip, een Ameri kaanse hengst in Fins bezit, als tweede over de finish. En voor het eerst sinds jaren kwamen twee Nederlandse paarden ook plaats leverde Udo Quick het aardige bedrag van 14.000 gul den op en omdat Uno Hazelaar voor het vierde geld van 6000 gulden in aanmerking kwam, bleef er toch twintig mille van het prijzengeld in ons land. De twee andere Nederlandse paarden, Ivens en Rieka Ha nover, hadden in deze draverij niets te zoeken. Rieka Hano ver ging in het begin aan de leiding, maar moest in de eindstrijd genoegen nemen met een zevende plaats voor Ivens. De tweede aankomende van vorig jaar in de Grote Prijs, Khali de Vrie, stelde ook teleur en kon niet verder ko men dan een zesde plaats ach ter Lapito. Het uitstekende programma als omlijsting van de Grote Prijs bracht supertrio-winst voor Unri Zuid velde met Ar nold Mollema. Na de start nam deze combinatie vrij snel de leiding en stond de kop niet meer af. De grote favoriet Trust Skoatter maakte bij het indraaien van de laatste rechte lijn een fout en kon geen rol van betekenis meer spelen. Over de afstand van 3200 me ter pakte Pepiton de tweede plaats voor Torpedo Fortuna. Bij de volbloeds werd het hoofdnummer een prooi voor Double Payment met jocr Lindsey Charnock. Hij wd in Noord-Engeland, kwamf verzoek van trainer Wolffers al drie keer Duindigt over en boekte I overwinningen op de Wa( naarse baan en nog steeds I geslagen. Vorige week woni voor Jetty van der Hulst' supertrio-ren en nu de Dl sport-prijs, beide malen mei vierjarige ruin Double F^« ment. Ook de eerste ren i de middag leverde ben winning op voor Lin< Charnock met Rober. Ook| paard, het eigendom van Jacobs, is ijl training bij Wolffers. Supertrio In supertrio 27 van komej zondag op de baan van |(Va: Stadspark van Groningen i men dertien paarden aan[)M] start. Tot en met donderda^^ het mogelijk op de postkalj- ren en zaterdag op de wy strijdbanen de wedformuli#*®1 in te leveren. Een uitges^gis ken favoriet is in het veld pier te vinden. Onze favoriete Trogan, Susanne Belwin* Udit S. Onze outsiders: t Hanover, Udet Star en Ut^e Fortuna. jrêe ARTHUR VAN RIJSWl LONDEN Het tennis- jargon kent vele uitdruk kingen, die de deelne mers aan het internatio nale circuit bezigen en soms bijna als een ge heimtaal. Zo heeft in de grote toernooien het be grip „de tweede week" een haast magische klank. Als je naam ook dan nog in het program ma prijkt, behoor je tot die categorie, die de aan slagen uit de openings ronden heeft overleefd, dan begin je mee te tel len. Voor de toppers is het bereiken van de tweede week, de laatste zestien van het toernooi, een teken dat de vorm er is. Voor de wat minder gelauwerden is een plaats in de achtste fina les soms een mijlpaal in de carrière, soms ook een keerpunt. Hun naam is ontrukt aan de anonimi teit en hun in een week' geleverde reeks presta ties kan het begin zijn van roem en rijkdom. En dan niet alleen vanwege de ruim twintigduizend gul den bij de heren of ongeveer zestienduizend gulden bij de dames, die ten minste is ver zekerd bij het bereiken van de vierde ronde op Wimble don. Een succes in het meest illustere toernooi ter wereld reikt verder, naar betere kle- dingcontracten, naar invita ties voor toernooien, naar een hogere plaats op de „computer". Kortom, de eer ste week van vooral Wimble don overleven, betekent iets en dan doet de manier waar op dat werd gepresteerd, er niet zo veel toe. Of de loting gelukkig was, of een tegen stander ziek was, of zich had teruggetrokken, speelt niet meer mee. Wat telt, is de tweede week. Daarom ook sprak de zieke Chris Lloyd na haar uitscha keling vrijdag op bedroefde toon: „Het is mij nooit ge beurd dat ik de tweede week van een groot toernooi niet heb bereikt. Dat doet extra pijn". En kraaide de emotio nele Virgina Wade enthou siast: „Het is geweldig om er nog bij te zijn!'. Leach en Tanner Wimbledon is vandaag aan zijn tweede fase begonnen. Maar waar normaal gespro ken het kaf van het koren gescheiden zou moeten zijn, levert het speelschema vanaf de vierde ronde een aantal opmerkelijke figuren op. Va riërend bij de mannen van „qualifier" Mike Leach en „lucky loser" John McCurdy tot Nduka Odizor en Roscoe Tanner. De eerste en de laat ste leverden eergisteren de meest opvallende prestaties. Leach (23 en 154e op de we reldranglijst) schakelde zater dag Mark Edmondson uit en Tanner (31 en inmiddels 140e) versperde Mats Wilan- der de weg naar de laatste ■zestien. Er is een saillant verschil tus sen de Amerikanen Leach en Tannor. De laatste behoorde ooit tot de top tien van de wereld, geldt als grasbaan- speler bij uitstek en boekte naast halve finales in 1975 en 1978 zijn meest opzienbaren de prestaties in de finale van 1979 door Björn Borg bijna van de titel op Wimbledon af te houden. Het belangrijkste resultaat van Leach was vo rig jaar een plaats in de kwartfinales in Taipeh en dit jaar de tweede ronde in Rome, waar hij van de latere winnaar Arias verloor. De parallel tussen Leach en Tanner is echter, dat ze bei den de tweedé week hebben bereikt. Voor Roscoe Tanner, van wie iedere tennisliefheb- ber zich nog haarscherp de magistrale finale tegen Borg herinnert van vier jaar gele den, is het bereiken van de laatste zestien op Wimbledon ook een overwinning op zichzelf. De Amerikaan, wiens gestalte doet denken aan een professionele worste laar, bekende zaterdag na zijn overwinning op Wilan- der, dat hij vorig iaar al met de gedachte heeft gespeeld, om te stoppen met tennis. Toen inmiddels al afgezakt naar een positie rond de 30 kon de man uit Chattanooga, wiens voor gras zo efficiënte spel op trage banen niet tot zijn recht kwam, de motivita- tie nauwelijks meer opbren gen. Een elleboogblessure, in februari dit jaar opgelopen, deed Tanners positie op de wereldranglijst zelfs naar ver boven de honderd kelderen. Tanner nam acht weken rust, ging vervolgens ook aan een andere volley werken en uit- Snack Bar gaat, bij het indraaien van de laatste rechte lijn, aan de lei ding in de Grote Prijs der Lage Landen. weer in aanmerking voor ere prijzen in de Grote Prijs der Lage Landen. Het paard van het jaar 1982, de vijfjarige Udo Quick, werd met Arend de Wrede derde voor Uno Haze laar met Wim Velis. Eigenaar Winsser van Udo Quick: „Ik ben erg tevreden met deze derde plaats. De hengst heeft goed gelopen. Maar hij kan nog veel beter. Als hij honderd procent fit was geweest, had hij het pu bliek nog veel meer laten zier. Maar het is duidelijk: hij kan met goede internationale paar den mee. Ik verwacht nog erg veel van hem". De derde LONDEN De Fransman Yannick Noah. winnaar van Roland Garros, is uit de internationale proftennis or ganisatie ATP gestapt. De uit Kame roen afkomstige tennisser vindt dat de ATP niet heeft voldaan aan zijn verwachtingen betreffende de werk wijze van de organisatie. Noah heeft deze beslissing genomen, nadat hij enkele weken geleden door de Pro- -Council van de ATP voor zes we ken werd geschorst. Dit gebeurde naar aanleiding van zijn. wegblijven bij een wedstrijd in het toernooi om de wereldbeker voor landenteams in Dusseldorp eind mei. Zwitsers voor Davis Cup tegen Nederland LUGANO Voor de tennisontmoeting om de Davis Beker tegen Nederland, die van 8 t/m 10 juli in Lugano wordt gehouden, heeft de Zwitserse tennis- bond dezelfde selectie opgeroepen die on langs van Griekenland won. Deze bestaat uit: Heinz en Markus Günthardt, Roland Stadler en Jakob Hla- sek. gerekend op Wimbledon, zijn meest succesrijke toernooi, kwam de ommekeer. Op Queens, twee weken geleden, werd hij in de eerste ronde nog door McNamee uitge schakeld, maar eergisteren was hij veruit te sterk voor Wilander. De Zweedse num mer zeven van de wereld, winnaar van Parijs vorig jaar en dit jaar finalist tegen Noah, bleek niet in staat het serveer- en volleergeweld van Tanner te beantwoorden. „Ik heb, omdat ik verwachtte tegen Wilander te moeten spelen hier, de hele finale van hem tegen Noah op vi deo bekeken", verklaarde Tanner later. „En uit die par- McEnroe nadert boete-limiet LONDEN John McEnroe heeft van de wedstrijdleiding van Wimbledon een boete ge kregen van 500 dollar (1400 gulden) wegens het in het openbaar uiten van obscene- taal tegen een toeschouwer vlak na een dubbelwedstrijd van zaterdag. De boete houdt in, dat McEn roe nog maar 3500 gulden ver wijderd is van het maximum (ruim 20.000 gulden) dat een speler binnen een jaar aan boetes mag ontvangen. Daarna wacht hem een schorsing van drie weken. Robert van 't Hof, bezig aan zijn zege op Johan Kriek, zou na afloop verklaren: „Als ik nu nog Nederlander zou zijn, zou ik ook voor het Davis-Cupteam hebben kunnen spelen. Daar zal ik tenslotte in Amerika wel nooit aan toekomen". Oud-Wimbledonkampioene Virginia Wade (37)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16