©omo/nt 1 Rijscholen: fraude in onze branche gigantisch 4 PLO-leider Arafat Syrië uitgewezen l oorbereiding leroïne-handel vordt strafbaar Tourprijsvraag BON: GEMEENSCHAP WORDT VOOR MILJARDEN BESTOLEN' secretaresse van noort gassier co Zuiden en oosten geteisterd door wolkbreuken Hoger verlies Leidsehe Wol Bredase gevangenen klagen over mishandeling «§*CcidócSouxcMit Zaterdag 25 juni 1983,74e jaargang no. 22611 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro- bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 120.41 (uits!.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandóg t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. Ned. I 22.30 uur De Gouden Roos van Montreux Al Paradi se. 0.00 uur Asser TT. Ned. II 19.12 uur herhaling „Anna en de koning van Siam". 22.50 uur pop in „Werchter '82". Morgen Ned. I 22.15 uur Beet- hovens Tweede. Ned. II 19.30 uur Nederland-Muziekland. HET WEER Perioden met zon en voorna melijk in het binnenland en kele onweersbuien. Middag- temperatuur van 17 graden op de waddeneilanden tot 25 gra den in Limburg. Matige noordoosten wind. Morgen zon op: 05.20, zon onder: 22.04. Hoogw.: 3.22 en 15.53. Laagw.: 11.31 en 23.53. Challenger landt in Californië Wegens het slechte weer boven Cape Ca naveral moest het Amerikaanse ruimte veer Challenger voor de landing uitwijken naar de Californische luchtmachtbasis Edwards, waar de vijf astronauten onder wie de vrouwelijke ruimtevaarder Sally Ride gistermiddag .vlak voor vieren veilig aan de grond kwamen. De autoriteiten noemen de vlucht een volledig succes. Voor het eerst is geoefend met een me chanische grijparm die het mogelijk maakt dat in de toekomst satellieten uit de ruimte kunnen worden geplukt om ge repareerd te worden. De Challenger heeft tijdens de vlucht twee commerciële com municatiesatellieten in de ruimte ge bracht. Dit jaar zullen er nog twee vluch ten met het ruimteveer worden gehouden. Olifanten voeren strafexpeditie uit JAKARTA Ontevreden over de „uitwij zing" uit hun hoekje van het oerwoud hebben twintig woedende olifanten in een dorp in het zuiden van Sumatra grote vernielingen aangericht. Tijdens deze ware strafexpeditie vernielden zii een vijftigtal behuizingen van het dorp Kiloan (bij Lampong) en honderd hectare aan tuinen en koffieplantages. De dorpsbewoners moesten het op een lopen zet ten toen de olifanten huis hielden in het ge bied. Kort geleden hadden kolonisten zich in het gebied geïnstalleerd en waren begonnen met het afzetten van de terreinen waar eerst de olifanten leefden. Enkele maanden gele-, den waren al meer dan tweehonderd olifan ten uit het gebied verdreven en naar een na- tuurreservaa t o vergebrach t. Christian Dior in actie tegen nep-truien UTRECHT De katoenen truien en t-shirts die, be drukt met de naam Christian Dior, voor ongeveer vijftig gulden in de winkels liggen, moeten daar zo snel mogelijk uit verdwijnen. Het zijn namelijk geen echte Diors, maar flodderige nepprodukten, waarmee de naam van het beroemde Franse couturehuis ern stig wordt aangetast. Dit betoogde mr. R. de Ranitz, advocaat van Christian Dior in Nederland, gisteren voor de president van de Utrechtse rechtbank. Omdat niet bekend is wie de truien maakt, had Dior de Naardense groothandel Byou 2000, die de pseudo Diors op de markt brengt, gedagvaard. Het Franse modehuis wil dat de groothandel de "Dior"-truien uit de winkels terughaalt, op straffe van een dwangsom van 5.000 gulden per trui. Ook andere gerenommeer de modenamen, zoals Yves Saint Laurent, zijn het slachtoffer geworden van de namaakpraktijken. RIJSWIJK De Fede ratie Autorijscholen Ma nagers (FAM) vermoedt bij zeker de helft van alle rijscholen in ons land een „gigantische belastingontduiking en WW-fraude". Volgens federatie-voorzitter Chr. Mattijssen loopt de frau de jaarlijks in de miljar den guldens. Zijn organisatie vindt dat de Fiscale Inlichtingen- Opspo ringsdienst een grootscheeps onderzoek naar de rijschool- branche moet instellen. Aangenomen wordt dat de FIOD een dergelijke opera tie thans inderdaad in voor bereiding heeft. Als „de beerput opengaat", zo voor spelt voorzitter Mattijsen zal er sprake zijn van een „Sla venburg-effect" dat de fiscus meer zal opleveren dan bij voorbeeld de Actie Schuim kraag die de FIOD in de ho reca heeft ondernomen. De Federatie Autorijscholen Managers is een samenbun deling van de grotere bedrij ven in deze sector. Hun be staan wordt bedreigd door de opkomst, vooral sinds 1978, van een groot aantal eenmansbedrijfjes. Deze be slaan inmiddels, aldus de FAM, zo'n 90 van de hele branche en het is in deze sector dat de fraude wordt gelocaliseerd. Bij de FAM zijn gevallen be kend van instructeurs die niet meer dan tien procent van hun omzet aan de belas ting opgeven. Zodoende kunnen de frauderende in structeurs voor een laag ta rief hun diensten aanbieden (soms voor 9,75 gulden per les), terwijl de leswagens van bonafide rijscholen mi nimaal 44 gulden per uur moeten opbrengen om de in structeur een salaris ter hoogte van het minimum loon te kunnen bieden, aldus Mattijssen. Ook komt het volgens hem veelvuldig voor dat malafide instructeurs naast het lesgeld een riante WW-uitkering genieten. De FIOD zou de fraude bo ven water kunnen krijgen door de gegevens over afge nomen examens die bij het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen berusten, te vergelijken met de boekhou ding van de rijscholen. Het CBR, een particuliere orga nisatie, weigert echter inza ge in de gegevens op grond van het argument dat het vertrouwelijke informatie over derden betreft. De FAM wil binnenkort bekend maken hoe zij denkt dat de diefstal van gemeenschaps geld toch het hoofd kan worden geboden. ADVERTENTIE Voor een van onze kantoren te 's Gravenhage zoeken wij een op te leiden junior- j heeft VWO met Economische Wetenschappen I en II en is ca, 19 jaar. Zij realiseert ich terdege dat haar werk, buiten alle standaard secretaresse-taken voor een groot leel bestaat uit het typen van correspondentie, jaarrekeningen en belastingaangiften zij niet goed kan functioneren zonder het diploma directie-secretaresse. Zij jen bijzonder representatieve verschijning uit en weet zelfstandig werken in excellente collegiale verhoudingen op waarde te schatten. jr nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met de secretaresse van Drs R.G. van der Graaf FB. telefoon 070-512371. (Van onze parlementaire redactie) pN HAAG Mensen die door de politie betrapl jirden op het voorbereiden van handel in heroïne en jdere hard drugs kunnen binnenkort rekenen op een fse straf. Ook het uitlokken van in- of uitvoer van ird drugs wordt strafbaar. Deze twee bepalingen zul- fi niet alleen gelden voor Nederlanders maar ook lor buitenlanders. Tot nu toe was alleen de handel in ugs zelf strafbaar. nister Korthals Altes (justitie) heeft bij de Tweede Kamer een brste! ingediend om de opiumwet op voornoemde punten te zigen. Enkele maanden geleden heeft hij deze wijzigingen al ngekondigd. Hij meent dat de handel in hard drugs door de afbaaretelling van voorbereidingen tot handel of uitlokking brtoe krachtiger kan worden bestreden. De minister tekent brbij echter wel aan dat het een illusie zou zijn, te menen dat i invoer van heroine en dergelijke middelen door de nieuwe tsartikelen geheel zou kunnen worden gestopt. Politie en jus- te krijgen echter wel meer mogelijkheden ter bestrijding van idrugshandel. De voorgestelde nieuwe strafbepalingen zullen prigens niet gelden voor personen die een kleine hoeveelheid fd drugs, bestemd voor eigen gebruik, in of buiten Nederland ngt. Ié Stoop vrij na bekentenis STERDAM Dé Stoop, oud-voorzitter van de FC Amster- is gistermiddag vrijgelaten. De 63-jarige Amsterdammer ft 12 dagen in afzondering doorgebracht in politiebureaus in terdam en Heerhugowaard. p wordt ervan beschuldigd spelers van de FC Amsterdam in en 1978 handgelden te hebben betaald en deze gedeeltelijk lening te hebben geboekt. Hierdoor zou hij zich schuldig heb- gemaakt aan valsheid in geschrifte en uitlokking tot vals- in geschrifte. Officier van justitie mr. H P. Wooldrik heeft estigd, dat Stoop het hem ten laste gelegd heeft bekend. ts parlement buigt zich over doodstraf DEN Het Britse parlement zal nog voor het reces van juli stemmen over herinvoering van de doodstraf, zo zegt ister van binnenlandse zaken Leon Brittan' van de regering- tcher. De doodstraf, die in Groot-Brittannie met de strop t uitgevoerd, werd in 1965 afgeschaft en herhaalde pogin- haar opnieuw in te voeren mislukten. Door de grote meer heid van de Conservatieven is er nu voor het eerst een se- e kans dat de doodstraf opnieuw wordt ingevoerd. Het men over de invoering ervan is een vrije kwestie is. De te aanhangers bevinden zich onder de Conservatieven. weer heel het dorp in rep en roer om de straten schoon te maken van de achterge bleven mod der. Vandaag en morgen worden er in het plaatsje nationale wielerkampi oenschappen gehouden. GELEEN Wolkbreuken hebben gistermiddag' en avond een aantal plaatsen in vooral het zuiden en oosten van het land zwaar getroffen. Noodweer boven Zuid-Lim burg had tot gevolg dat de au toweg Geleen-Heerlen, ter hoogte van de gemeente Beek, urenlang was gestremd. Ook de treinen op de lijn Sittard- Maastricht konden op het sta tion Beek niet verder rijden. Er stond op de autoweg en op de spoorbaan een massa water van minstens een meter hoog te. In en rond Geleen kwamen honderden kelders blank te staan. Tegen zeven uur 's avonds kwam het verkeer weer geleidelijk op gang. Ook de Gelderse gemeenten Ede en Druten en het Overijs selse Nijverdal hadden veel te lijden van plotseling opko mend, hevig noodweer. In Druten werd een bowling- en tenniscentrum ernstig bescha digd. LEIDEN Het verlies van de Leidsehe Wolspinnerij over het op 31 maart geëindigde boekjaar 1982-1983 is belang rijk hoger dan was voorzien. Er moet rekening worden ge houden met een negatieve uit komst van ongeveer f 3,5 min. Een belangrijk deel van het verlies is veroozaakt door af waardering van oudere voor raden, die buiten de mode trends vallen. Een andere fac tor was het treffen van voor zieningen van een al eerder aangekondigd reorganisatie plan. Het genoemde plan leidt tot het verdwijnen van 50 van de 550 arbeidsplaatsen bij het be drijf, voornamelijk in de admi nistratieve sector. In 1981-1982 leed Leidsehe Wol een verlies van bijna f 3,1 min. BEIROET De uitwij zing van Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), uit Syrië is het voorlopige hoogtepunt van de muiterij binnen de Palestijnse guerrilla-orga nisatie El Fatah tegen Arafat. De Syrische auto riteiten zetten hem giste ren op het vliegtuig naar Tunesië, nadat hij Syrië er opnieuw van had beschul digd dat dit land de rebel lie tegen hem steunt. Arafat, die donderdagavond onverwachts in Damascus was gearriveerd voor besprekingen met de leiders van andere Palestijnse groeperingen, werd gistermiddag door zeven auto's geëscorteerd van de Syrische veiligheidsdienst naar het vliegveld. In Damascus toonde men zich officieel geërgerd „over de voortdurend valse beschuldigingen van Arafat". Ook werd gesuggereerd dat hij „op eigen verzoek" was ver trokken naar Tunis, waar zich sinds de evacuatie uit Beiroet het hoofdkwartier van de PLO bevindt. Na aankomst daar zei Arafat: „De hele we reld moet weten dat al onze bases in Libanon omsingeld zijn door Syrische pantserwa gens. Wij weten nog niet wan neer de uitbarsting zal plaats vinden". De zwaar aangesla gen Arafat noemde zijn ge dwongen vertrek uit Damas cus even erg als dat van de evacuatie van de PLO uit Bei roet vorig jaar. Hij waar schuwde tegen een nieuwe slachting die het Syrische le ger kan gaan aanrichten tegen het Palestijnse volk. Of de poging slaagt om Arafat als leider van Fatah of van de overkoepelende PLO af te zet ten, is nog onzeker. Zijn ge dwongen vertrek uit Syrië snijdt hem af van zijn troepen in Libanon en laat hem weinig keus dan toe te geven aan de rebellen of pal te staan voor zijn politiek en hen te bestrij den. Afgelopen week, na enige tijd voorzichtig te hebben ge suggereerd dat Syrië tegen hem samenspande, zei Arafat publiekelijk dat Damascus de rebellen steunde en tanks te hebben ingezet tegen Arafat- -getrouwen in Oost-Libanon. Arafat kan nu alleen via zee proberen terug te keren naar zijn aanhangers in de Noordli- banse stad Tripoli. Alle andere wegen zijn afgesloten. Jac. P. Thijsse zou Nederland nu nóg mooi vinden Er is in de vader landse reclamewe reld wellicht geen campagne te vin den die zó succes rijk is geweest als die van Verkade in de jaren tussen 1900 en 1940. In de Zaanse fabriek waren vijftig da mes dagelijks in de weer om de plaatjes voor de populaire albums te ruilen. Een niet gering deel van het succes of ei genlijk het gehele succes van deze reclamecampagne moet op rekening geschreven wor den van Jac. P. Thijsse, onderwij zer en natuurvor ser. Deze zacht moedige man verstond de kunst zijn lezers met de pen lief de voor de natuur bij te brengen. De albums hebben Thijs se (hij stierf in 1945) ruimschoots overleefd. Want de (her uitgaven halen nu nog grote oplagen. Op de voorpagina van Finale haalt onze verslaggever Aad Schouten herinne ringen op met Ko Zweeres, tot voor kort medewerker van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie te Amster dam. Hij is ervan overtuigd, dat Thijsse Nederland nu nóg mooi zou vinden. VERDER IN FINALE: Scheidende VN-ambas- sadeur Hugo Scheltema: „Zonder de Verenigde Naties zouden er veel meer oorlogen zijn". Het gaat goed met de hartchirurgie in Nederland. Rome loopt over van de gestoorden. Tour de Franse meer open dan ooit tevoren. Hoe professioneel zijn de renners van Peter Post? Voor je plezier weer leren lopen: een wandelvakan tie in Twente. Medische rubriek: hooikoortspatiënten zijn ziek van mooie zomerdagen. Alkmaarse Waag van kapel tot kaasmuseum. Barbecue-rage redding voor houtskoolbranderij. BREDA In de Bredase gevangenis Boschpoort worden regelmatig gedeti neerden door groepjes be wakers mishandeld. Daar bij moeten vooral niet- -blanke gevangenen het vaak ontgelden. Dat staat in het reclasserings- maandblad KRI, dat van daag verschijnt. Volgens KRI zijn in de afgelo pen drie maanden zeven van dit soort gevallen aan het licht gekomen. Twee gedetineerden hebben zich intussen officieel over de gang van zaken in Boschpoort beklaagd bij de Nationale Ombudsman en de vaste Kamercommissie voor Justitie. De Bredase advocaat mr. Olav Muurmans, die voor een aantal gedetineerden in de Boschpoort optreedt: „Ik kom daar gemiddeld drie keer per week. en dan krijg ik steevast hetzelfde verhaal te horen. De bewakers maken provoceren de opmerkingen tegen de ge detineerden, vaak in de trant van 'Ga terug naar Suriname'. Allicht valt er dan eens een opmerking terug, en dan heet het dat de gedetineerde 'be dreigende taal' uitslaat en 'ge corrigeerd' moest worden. Ad- junt-directeur W. de Winter van de Boschpoort ontkent de beschuldigingen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE. EK POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Voor onze Touiprijsvraag wordt het nu opletten geblazen! Want van nu af aan moet iedereen, die mee wil doen, de verslagen en voorbeschouwingen in de Leidse Courant goed lezen! Want denkt u zich eens in dat we vragen: „Welke Spaanse oud-Tourwinnaar begeleidt de enige amateurploeg in de Tour de France"? Moet u toch mooi een van onze sportpagina's van vandaag hebben gelezen om dat te weten! De Leidse Courant, niet alleen een krant om te lezen, maar ook de moeite waard om zuinig te bewaren. Want van welke andere krant kunt u een maand lang plezier hebben? i In een open envelop xonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Indien daartoe aanhing bestal, bn een veroek om een proelabonnement waden geweigerd. AP140

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1