Hoe professioneel zijn de renners van Post? Jour j>pen de France meer dan ooit tevoren Inalë Winnen en Van der Velde vol vertrouwen, maar: Ex-Tourwinnaar Luis Ocana begeleidt de Colombiaanse wielrenners, de enige amateurs in de komende ronde. H"ri; 8 1 ind ji «L ?1 vei zfna"'RIJS Geen Bernard Hi- ge", pi*» êeen Silvano Contini. deztn Tommy Prim, geen Ste- 27,1 Mutter, geen Jostein Wil- inn, geen staatamateurs uit t Oostblok, geen Portuge- j. Nog voor de start van de 1 nd editie van de Tour de ince lijkt de enige gewet- de conclusie dat het spekta- I van het duo Lévitan-God- ernstig aan waarde heeft eboet. Slechts veertien tegen van de aangekondig- twintig (dertien prof- en en amateurformaties) ver- !ijnen komende vrijdag in itenay-sous-Bois aan de t voor de proloog. Toch de rondrit door Frankrijk eens mooiere sport ople- en dan in de laatste jaren geval was. Niet omdat de ombianen zich misschien e bergen enigszins in het kunnen mengen, maar ral door het ontbreken I Bernard Hinault, de grote Ier van het internationale Jlergezelschap. Nu hij door I knieblessure op het appèl .(breekt, krijgen jong en oud Nkans zich te onderschei- De Tour is dan ook meer in dan ooit tevoren. (h kan moeilijk worden gesteld Felix Lévitan nu zijn grote doel •ft bereikt. Voordat de pedalen maar zijn beroerd, staat vast "--*-«Lévitan een nederlaag heeft ge in. Zijn poging de amateurs bij [Tour te betrekken, is op een lukking uitgedraaid. Gevreesd it worden, dat het dappere fcpje Colombianen dat wel meer- bij de eerste de beste gelegen- ïr eeifl door de profs in eendrachtige n enienwerking uit de wielen zal ;en Ifden gereden slot (beroepsrenners moeten name- een niets hebben van ploegen, die :htbij|hts gedurende korte tijd door dezehsors worden ondersteund. Het p 22|dt als een groot gevaar be schouwd voor de werkgelegenheid. Iedereen wacht trouwens nog ge spannen af of de Zuidamerikanen nu wel of niet met shirtreclame zullen aantreden. Officieel zou dal niet mogelijk moeten zijn. De ploeg van Jan van Erp bijvoorbeeld stuit te dit jaar tijdens Parijs-Nice op grote problemen, omdat het regle ment van de amateursectie van de UCI, de FIAC, reclamevorm door amateurs in profkoersen verbiedt. Oppermachtig Philippe Crepel, ploegleider van La Redoute, tekende toen bezwaar te gen de door Van Erp gevoerde pu bliciteit aan, hetgeen door de jury werd. gehonoreerd. Of het in de Tour zo ver zal komen, lijkt even wel twijfelachtig. Lévitan is opper machtig en doet toevallig precies, waar hij zin in heeft. Dat blijkt ook uit de dispensatie-verlening aan Samuel Cabrera. Deze Colombiaan se amateur wordt pas in augustus 23 jaar. Volgens de regels van het spel moet hij die leeftijd al hebben bereikt bij de aanvang van de Tour. Lévitan licht echter moeite loos de hand met dit soort zaken. Als het in zijn kraam te pas komt, draait hij moeiteloos de film terug. De Colombiaanse ploeg kost overi gens veel geld. Om deze renners enigszins goed voorbereid aan de start te laten verschijnen, is een in drukwekkend voorprogramma af gewerkt. In totaal heeft een spon sor anderhalf miljoen gulden in deze renners geïnvesteerd. Niet zo gek voor een land waar nog steeds ontwikkelingsgeld naar moet wor den overgemaakt. Of het allemaal nodig zal zijn, moet voorlopig nog even worden afgewacht. Luis Oca na, die de ploeg zal begeleiden, slaat de Colombianen hoog aan. De befaamde Spanjaard is deskundig genoeg om het gelijk aan zijn zijde te kunnen krijgen, maar aan de an dere kant: het tien jaar geleden met veel spanning tegemoet geziene duel tussen Merckx en de Pool Szurkowski eindigde ook in een daverende nederlaag van laatstge noemde amateur Aangenomen mag worden dat de profs, ook zon der Hinault, de rijen zullen sluiten en eendrachtig zullen samenwer ken. Klassieke lijnen De mogelijkheden om zich te on derscheiden, zijn voor de profs ech ter ruimschoots aanwezig. De Tour de France 1983 is volgens de be kende klassieke lijnen opgebouwd. Vrij vertaald betekent dat negen min of meer vlakke ritten, een flinke ploegentijdrit, twee vlakke individuele tijdritten, twee klimtij- dritten, een etappe over de befaam de kasseien en drie echte bergrit ten. De overige etappes zijn vooral heuvelachtig. Het is een ronde, die wat meer op de klimmers is afge steld dan in het verleden het geval is geweest. De moeilijkheidsgraad wordt vooral bepaald door het op nieuw inlassen van grote cols. Zo wel in de Pyreneeën als in de Al pen kunnen de renners hun hart ophalen. Bovendien wordt het Cen traal Massief (met de helse Puy de Dome) voor het eerst sinds lange tijd weer met een bezoek vereerd. Toeristische uitstapjes om hooggele gen ski-oorden aan de nodige be kendheid te helpen, zijn er ditmaal niet bij. Ook de overdreven grote verplaatsingen zijn van het pro gramma verdwenen. Het peloton kan zich derhalve in alle rust concentreren op de grote brokken", waartoe de beklimmin gen van de Puy de Dome en de helling van Morzine naar Avoriaz eveneens zonder meer mogen wor den gerekend. Wie daar allemaal wel of niet zullen schitteren moet worden afgewacht, maar het is wel goed in elk geval de naam van Ju lian Gorospe in het achterhoofd te houden. Het is een jong baasje dat in de Catalaanse week dit soort karweitjes bijna spelenderwijs heeft geklaard. Een open vraag is ook wat Pascal Simon er van terecht zal brengen. Ook hij kan worden beschouwd als een coureur van de nieuwe lichting. Daartoe behoort vooral Peter Win nen. Meer dan wie ook moet hij in staat worden geacht de strijd tegen de gevestigde orde aan te geven. Voorlopig zijn bekende mannen als Joop Zoetemelk, Lucien van Impe, Robert Alban, misschien zelfs Jean-René Bernaudeau de te klop pen concurrenten. De lichting nieuwkomers is echter talrijk. Naast Winnen mag worden geat tendeerd op coureurs als Phil An derson, Sean Kelly, Jean-Mary Grézet, Johan van der Velde, Ste ven Rooks en - hoewel hij binnen de ploeg van Raleigh meer een die nende taak heeft - mogelijk ook Gerard Veldscholten. De Twent rijdt voortreffelijk en zal, wanneer hij door een gelukkige samenloop van omstandigheden nog eens in een goede ontsnapping verzeild raakt, best een eind kunnen reiken. Zelfbescherming En met al deze namen zijn nog niet eens alle Nederlanders opgesomd, die bij de eerste tien kunnen ko men. Hennie Kuiper en Adrie van der Poel zullen er ook alles aan doen om met de besten over de hoogste toppen te scheren. Al is het alleen al uit een soort financiële zelfbescherming, omdat na de Tour nog de nodige noodzakelijke crite riums moeten worden afgewerkt. Want alles draait immers om geld. Daarom is er onrust in de formaties van Fred Debruyne en Peter Post. Toch moet tijdens de Tour worden samengewerkt. Debruyne kan niet om bepaalde renners heen. Post wel. Adrie van Houwelingen, Ludo Peeters en Jac ques Hanegraaf bijvoorbeeld weten dat zij - een wonder buiten be schouwing gelaten - niet worden opgeroepen. Zeer tot hun spijt. En dat staat dan weer in schrille te genstelling tot Jean-Luc Vanden- broucke. Deze Belg, die zijn voor seizoen heeft zien mislukken, moet als straf wel naar de Tour. Hij heeft geen zin, maar moet toch. Niemand behoeft verbaasd te zijn wanneer hij dan ook tot één van de eerste uitvallers zal behoren. Want dat staat vast. De ongeveer 3700 ki lometer lange tocht door Frankrijk zal een hoge tol van de renners ei sen. PETER YAN PUTTEN noemen. De mensen hebben er ei genlijk geen idee van, wat dat bete kent. Het is echt pijn lijden van de eerste tot de laatste kilometer. Ge woon doorgaan op momenten, dat het eigenlijk helemaal niet wil. En als je geluk hebt, komt heel lang zaam dat gevoel van vooruitgang. Dan merk je, dat het trappen ge makkelijker wordt". Nuttig De Dauphiné Libéré is voor Peter Winnen dan ook uiterst nuttig ge weest. Het heeft er overigens nog even naar uit gezien dat zijn sei zoen dit jaar in die Franse „trai- ningsrit" naar de knoppen zou gaan. Tijdens de afdaling in de tweede etappe kwam hij ten val, waarna het linkerbeen dienst wei gerde. Met name de enkel zat een soepel draaien in de weg. Met veel moeite werd het peloton alsnog in gehaald. waarna verzorger Bakker via een speciale behandeling het genezingsproces bevorderde. ,.De schrik sloeg me om het hart, maar het is gelukkig goed afgelopen", zegt hij thans, nagenietend van de goede verrichtingen in Zwitser land. In één van de zwaarste ritten heeft hij daar de internationale concurrentie eraf gereden. Per- spektieven derhalve voor de Tour. Peter Winnen ontkent het niet. hij is vol vertrouwen. Ook omtrent de houding van zijn makkers, die vol gend seizoen onder een andere vlag rijden. „Over het vertrek van Raas en de zijnen wordt binnen de ploeg niet gesproken. Die ontwikkelin gen laten we buiten beschouwing. We zijn profs. Voor mijzelf is het trouwens nooit een punt geweest. Ik heb snel getekend. Niet alleen omdat Raas volgend jaar een klei ner programma gaat afwerken, maar vooral omdat ik met Post wil blijven werken. Ik denk dat dat goed voor mij is. Ik weet dat hij voor volgend jaar al een sterke ploeg in gedachten heeft. Ik ver wacht eigenlijk dat de Post-ploeg ook in de toekomst volgens hetzelf de systeem zal blijven functione- Met zijn succes in Zwitserland heeft Winnen inmiddels een flinke duit in het zakje gedaan om de on rust, die ondanks alles in de ploeg is geslopen, enigszins weg te ne men. Winnen is er zelf ook tevre den mee, want hij beschouwt de Ronde van Zwitserland als een kui tenbreker van allure „Er is daar ondanks andere berichten hard ge koerst. De Italianen zijn voortreffe lijk uit de Giro gekomen, terwijl de Zwitsers er steeds zijn ingevlogen. Nee, eenvoudig is het niet geweest. Maar nogmaals: het was een goede voorbereiding op de Tour. De ron de wordt volgens mij dit jaar bij zonder mooi. Er zullen vermoede lijk minder grote verschillen ont staan. maar die bergritten beloven ook veel. Ik denk, dat de Colombi anen dan een rol zullen spelen". Reserves Tot de grootste rivalen behoort vol gens hem Zoetemelk, Anderson en vooral Kelly. Winnen wijst er op dat laatstgenoemde na een ernstige val lange tijd op non-aktief heeft gestaan en dus enorm vitaal aan de start verschijnt. Hetzelfde geldt echter ook voor hemzelf. Door het in verhouding weinige koersen heeft Winnen nog de beschikking over een grote hoeveelheid reser ves. „Dat klopt", zegt hij, „ik heb mezelf nog nooit zo lekker gevoeld als nu. Misschien komt het inder daad wel omdat ik lange tijd min of meer toeschouwer ben geweest". Ook Johan van der Velde ziet met optimisme het avontuur tegemoet. Daar is best enige reden voor. Hij heeft in het voorseizoen goed gere den. In de klassiekers heeft de Bra bander zich enkele keren bij de eerste tien geklasseerd, terwijl het hoogtepunt ongetwijfeld zijn eerste plaats in het kampioenschap van Zürich betekende. Het was tevens de eerste echte klassieke zege, om dat zijn triomf in Luik-Bastenaken- Luik twee jaar geleden door een dopingaffaire van de erelijst ver dween. Kort voor de Tour zegt de coureur uit Rijsbergen dan ook. „Ik ben best tevreden Het is redelijk ge gaan. Ik voel me zelfs iets sterker dan vorig jaar. Mijn tijdrit in Zwit serland zegt me niet zoveel. De Tour is een heel andere wedstrijd. Daarin geef je veel meer van jezelf. Ik heb er alle vertrouwen in. Ik zit dicht tegen de topconditie aan". Opgewekte geluiden dus. Wanneer hij over de komende Tour de Fran ce spreekt, overheerst echter ook een nuchtere instelling. Van der Velde laat zich door de afwezigheid van Hinault het hoofd niet op hol brengen. Hij signaleert slechts, dat de kans om te winnen alleen wat groter is geworden. De spanningen zijn wat hem betreft gelijk geble ven. Zijn kortom niet toegenomen. „Waarom zou dat moeten? Door nerveus te worden ga je toch niet beter rijden. Dat heeft dus geen zin. Je moet in de Tour gewoon goed zijn. Ik geef Zoetemelk de beste kansen, maar Anderson en Kelly mogen niet worden onderschat. Anderson is in het hooggebergte sterker geworden en als ik bedenk, hoe Kelly in Zwitserland heeft ge reden. dan sta ik nergens meer voor in. Van die Colombianen ver wacht ik niet veel. Ze zullen mis schien één dag goed mee kunnen, maar het spel omver rijden? Nee, dat geloof ik beslist niet". PETER VAN PUTTEN Ier Winnen, die de Tour over »ende reserves te beschikken: verwacht dat de st-ploeg ook in toekomst gens hetzelfde iteem zal blijven ctioneren". FLUMS Hoe professioneel zijn de renners van Peter Post? Die vraag zal de komende week her haaldelijk worden gesteld. Is er echt sprake van een eenheid? Ge durende de periode dat het peloton hen door Frankrijk slingert, zal hierop een antwoord worden gege ven. Want dat staat vast: een ploeg die géén sluitend geheel vormt, kan nooit de winnaar van het alge meen klassement naar voren schui ven. En dat zal een jammerlijke zaak zijn, want mede door de afwe zigheid van Bernard Hinault heeft Post twee coureurs die het ver kunnen schoppen. Johan van der Velde en vooral Peter Winnen, die zich tijdens de Ronde van Zwitser land ineens weer in de publiciteit heeft gewerkt. „Ja. het is een lange tijd stil rond mij geweest. Er zijn zelfs wel men sen geweest die hebben gevraagd of ik nog fietste. Het is allemaal een gevolg van die infectie die ik heb opgelopen. Tijdens de Catalaanse Week, juist toen ik echt aan de conditie wilde werken, werd ik ge troffen door een oorontsteking met de nodige complicaties. Bovendien heeft mijn maag opgespeeld. Ik heb me echter niet willen forceren en heb dus rustig aangedaan. Noodge dwongen heb ik het in Romandië niet te gek gemaakt. Daarna heb ik me bepaald tot het rijden van ker- miskoersen in België. Echt veel ki lometers getraind heb ik niet, ik heb inmiddels allang ontdekt, dat je als prof beter veel koersen kunt rijden. Trainen is goed om een ba sisconditie op te bouwen. Daarna moet het in de wedstrijden gebeu ren". De Limburger erkent echter dat een optreden in de Dauhpiné Libé ré broodnodig was om weer de juis te tred te pakken te krijgen. Maar hij heeft er wel voor moeten afzien. „Je moet er doorheen, zoals wij dat

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19