tïelft Nederlanders blijft -net vakantie in eigen land Tienmaal predikaat beste bal" iïi Minister stelt Avro, Veronica en Tros gerust NNENLAND nverwachte efening voor ME'ers Man beschoten door stoelpoot Schoolkinderen staan bloot aan schadelijk gas taatssecretaris: buitenlanders worden niet zomaar Nederlander Vijf agenten verdacht van illegaal wapenbezit fjeidt&Qowi&nt VRIJDAG 24 JUNI 1983 PAGINA 9 'L^NSPEET Een oefening van acht ME'ers in ïspeet kreeg in de nacht van woensdag op don- dag een onverwachte afloop. De ME'ers werden iet natuurgebied De Zandenplas aangevallen door •jonge mannen, die hen voor dienstplichtige mili- en hielden. Eén van de vier had nog een reke- l te vereffenen met plaatselijke militairen en hij ïnde dat de gelegenheid uniek was. De acht 'ers, die met fietskettingen en bakosleutels wer- bestookt, hadden er volgens de politie in Nun- ■t geen enkele moeite mee om de vier jongens, al tfluit Nunspeet, in de houdgreep te nemen.,,Ze zit- op dit moment in de cel hun zonden te overden- en weten ondertussen het verschil tussen dienst- htigen en parate ME'ers", aldus opperwachtmees- Poolman. Bij de overval op de ME'ers raakte nie- in ld noemenswaardig gewond. Meeste hart operaties succes UTRECHT Meer dan vier van de honderd mensen die een hartoperatie ondergaan in Nederland sterven tijdens of binnen vier weken na de ope ratie. Dat is de schatting die dr. J.F. Hitchcock, hartchirurg aan het Academisch zieken huis in Utrecht, naar aanlei ding van de cijfers die bekend zijn van alle hartchirurgische centra in Nederland. Bij som mige operaties ligt het getal veel hoger, bij de meeste lager. Zo is de sterftekans bij de zo genaamde by pass-operatie slechts 1,2 procent. In Neder land zijn in 1982 7.048 hartope raties verricht. Watervlo in drinkwater VLAARDINGEN In Vlaar- dingen zijn vannacht de wa terleidingen in de wijk Vlaar- dinger-Ambacht doorgespoeld na klachten van een inwoon ster, die een watervlo in haar teiltje water had gezien. Vol gens de dienst komt het in wa terleidingen een enkele keer voor dat een watervlo in het systeem terecht komt. Voor dat verschijnsel is geen ver klaring. In watermonsters die donderdag werden onderzocht door het waterleidingbedrijf zijn verder geen vlooien aan getroffen. Overigens zijn wa tervlooien volkomen onscha delijk voor de gezondheid, stelt het waterleidingbedrijf. DEN BOSCH Een 32-jarige medewerker van de meldkamer van de rijkspolitie in Den Bosch is gistermorgen bijna het slachtoffer geworden van een „schietende" stoelpoot. De man ont dekte op een zeker moment een scheur in de cylinder onder de zitting van zijn stoel. In die cylinder bevindt zich onder een zuigef een hoe veelheid gas waardoor de stoel een verend ver mogen krijgt. Terwijl de man de scheur nader bekeek ontstond er een groter gat in de cylin der waardoor de zuiger met grote kracht werd weggeschoten. Het projectiel miste op een haar het hoofd van de medewerker en boorde zich in het plafond, aldus een woordvoerder van de politie. Naar het ongeval wordt een nader on- dezoek ingesteld. Andere korpsen zijn inmid dels gewaarschuwd. „Laat kleine post agentschappen op zaterdag open" DEN HAAG De VVD vindt het niet eerlijk dat in grote wa renhuizen de posta gentschappen wèl open zijn op koopavonden en zaterdagen, terwijl dat bij de kleine mid denstander, doorgaans de sigarenwinkelier, niet mag. De Tweede- -kamerleden De Beer en Van Erp hebben staatssecretaris Van Zeil (economische za ken) gisteren schrifte lijk gevraagd dit ver schil op te heffen. Til E N HAAG De helft de Nederlandse be ting blijft dit jaar met antie in eigen land. Dit 'thans de verwachting staatssecretaris van nomische zaken, P. Zeil, gisteren uitsprak de presentatie van het port „Het toeristisch lukt Nederland". In (koord over rter werken ukgoed-cao 1979 was dat nog 38 pro cent. In Delden werd gis teren een plan gepresen teerd voor een onder gronds recreatieprojekt, waar jaarlijks anderhalf miljoen bezoekers uit bin nen- en buitenland wor den verwacht. Het aan de staatssecretaris ge presenteerde rapport geeft een beschrijving van de toeristi sche mogelijkheden in Neder land en geeft ook aanbevelin gen om die mogelijkheden te verbeteren en te vernieuwen. De aanbieder van het rapport, professor Van Gent, deed daarvoor gisteren een paar suggesties. Hij lanceerde het idee bij de Nederlandse kust een groot onderwater hotel te bouwen. Ook in de Ooster- schelde liggen volgens Van Gent veel onbenutte mogelijk heden. De pijlers van de Oos- terscheldedam zouden zich er voor lenen om voor toeristen iets spectaculairs op te zetten, aldus Van Gent. Volgens het rapport zouden er nog vol doende mogelijkheden zijn buitenlandse toeristen naar Nederland te halen. Een stap in die richting werd gisteren gedaan in Delden waar de Stichting Informatie ve en Educatieve Recreatie een plan presenteerde voor een recreatie-project, dat vol gens de initiatiefnemers „in en buiten Europa zijn weerga niet kent". Het gaat om een onder gronds bouwwerk dat alle mo gelijkheden op het gebied van educatie, sport, hobby, ont spanning, cultuur, communica tie en wetenschap onderdak gaat bieden. Met het verwe zenlijken ervan zal uiteinde lijk een bedrag van zo'n 200 miljoen gulden zijn gemoeid. Met de bouw kan in 86 wor den begonnen. Als het aan de stichting ligt zullen onder meer een congrescentrum, een hotel, een theater, een televi siestudio en een expositieruim te tot het complex behoren. De nieuwe recreatievoorziening zal het hele jaar door geopend zijn. ITERDAM Werkgevers werknemers in de stuk- lsector van de Rotterdam- laven (4.200 werknemers) >en vanmorgen een ak- rd bereikt over tien pro- arbeidstijdverkorting per luari 1984. Het akkoord le- H 335 arbeidsplaatsen op, door de werkgevers wor- gegarandeerd tot 1 juli Er is geen sprake meer een gedwongen ontslag 1150 stukgoed werkers, ar de bonden hebben een ircompleet als feit geaccep- rd. De arbeidstijdverkorting fdt gefinancierd door de LA^evers met v'er Procent de loonsom en door de knemers via inlevering 4,9 procent van het salaris. stukgoedwerkers krijgen Ir 22 roostervrije dagen jr terug. Het akkoord is nt op een bemiddelings- jrstel van het havenbedrijf de gemeente Rotterdam, it twee weken geleden een la-akkoord was bereikt er aandacht ®5|or mensen die lOSin plas niet innen ophouden I HAAG Er komt meer 4lacht voor de half miljoen ierlanders die hun plas niet |kunnen houden. Te veel en aanvaarden dit pro- jm. dat medisch wordt aan- iiid als incontinentie, als ongemak waaraan toch s kan worden gedaan. Het ledse bedrijf Molnlycke Jdt deze maand een lande- f voorlichtingscampagne in Joop hier verandering in te ■gen. Er wordt onder meer ■ewezen dat het verschijn- Bich niet beperkt tot oude- al komt het op latere leef- Iwel vaker voor. De cam- jie moet duidelijk maken |het niet om een ziekte maar een symptoom dat ■nlopende oorzaken kan pen. Met hulpmiddelen I vaak normaal aan het «happelijk verkeer wor- deelgenomen. OMROEPBIJDRAGE BLIJFT STIJGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG AVRO, TROS en Veronica hoeven geen/vrees meer te uiten dat zij moeten verdwijnen. In zijn jongste, nog geheime versie van de Medianota, die deze week door een commissie ministers wordt bespro ken, stelt minister Brinkman (WVC) dat „nu niet de vraag aan de orde is of bestaande zendegemachtigden wel of niet" representatief te achten zijn voor een stro ming in de maatschappij. In de huidige wet is het nog zo dat de omroepen in 1985 moeten bewijzen aan die voorwaarde te voldoen. Brinkman schuift deze kwestie voor zich uit door advies te vragen aan de Omroepraad. In die aanvraag zal de bewindsman bovendien de raad de opdracht geven ernstig rekening te houden met „belangen van de bestaande omroepverenigingen". En mocht het toch ooit zover komen dat één van de huidi ge omroepen zou moeten verdwijnen, dan ziet de mi nister als oplossing voor zo'n organisatie het deelnemen aan abonneetelevisie. Overigens wil Brinkman wel volledig vasthouden aan de eis dat een omroep een zogeheten „totaalprogramma" moet brengen. Dat wil zeggen: 20 procent cultuur, 25 procent informatie, 5 pro cent educatie en 25 procent verstrooiing. Bovendien moeten alle omroepen, vorzover ze dat al niet zijn, verenigingen worden, waarvan de leden allen zélf contributie betalen en een wilsver klaring tekenen dat zij lid wensen te zijn. Brinkman wil geen omroepverkiezingen. Aan uitzendingen via satellieten wordt de voorwaarde gesteld dat zij ook in het land van herkomst gelijktijdig en onverkort worden uitgezonden. Abonneetelevisie wordt gereserveerd voor het bedrijfsleven; omroepen zullen er dus niet aan mogen deel nemen. De belangen van de pers wil de minister beschermen door geen reclame toe te staan in abonnee-uitzendingen. Toe komstige locale zenders zullen evenmin reclame mogen maken. Zij dienen bekostigd te worden uit gemeentelijke middelen en-of bijdragen van de bevolking. Voor regionale omroepen wordt wel gedacht aan reclame, maar dan via de STER. Overige kosten kunnen worden bestreden door een provinciale heffing. Voorts staat in de Medianota dat de tv-zendtijd per oktober 1984 met tenminste zes uur per week wordt uitgebreid en uiterlijk per oktober 1985 met tenminste veertien uur per week. Een deel van de financiering daarvan moet komen uit een verhoging van de Omroepbijdrage (kijk- en luistergeld); deze dient de komende jaren te stijgen van 153 naar 195 gulden per jaar. Brinkman wijst erop dat de bijdrage in Nederland nu nog tot de laagste in Euro pa behoort. De rest van de kosten wil de minister dekken door de zendtijd van de STER, gespreid over een periode van vier jaar, te verlengen met anderhalf uur per week. Ook is het de bedoeling dat er een „zwevend" reclameblok komt, dat wordt uitgezonden midden op de avond, tussen twee programma's in. Bom Een vertegen woordiger van de Explosieven Opruimings dienst verlaat hier de plek waar hij even tevoren een bom onschade lijk heeft ge maakt. Eerder waren twee po gingen onder nomen de bom, die gisteren was aangetroffen voor het ge bouw van de Russische han delslegatie in Amsterdam, met explosieven onschadelijk te maken. De bom, zeer pro fessioneel ge maakt, is inmid dels voor on derzoek overge bracht naar het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk. De af deling zware criminaliteit van de Amsterdam se politie heeft de zaak in on derzoek. Hongaar vlucht in watertank naar Amsterdam AMSTERDAM De 27-jarige Hongaar F.G. is in een drink watertank van een trein zijn land uitgevlucht en heeft kans gezien op die manier via Italië naar Amsterdam te komen. Dat vertelde hij aan agenten van bureau Warmoesstraat in de hoofdstad, waar hij zich gis teren heeft gemeld. Vandaag zal hij politiek asiel aanvragen. Althans, zo heeft de politie zijn verhaal het begrepen, want de communicatie verloopt nogal gebrekkig in verband met taalproblemen. „Het was meer handen- en voetenwerk", ver telde een woordvoerder van het bureau. Volgens de Neder landse Spoorwegen is het evenwel uitgesloten dat de man rechtstreeks van Boeda pest naar Amsterdam is geko men. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een onbekend aantal schoolkinderen wordt zonder dat zij en hun ouders dat weten blootge steld aan het giftige formaldehydegas. Het gas zit „op geslagen" in spaanplaat dat bij de bouw van de scholen gebruikt is. De PvdA-kamerleden Van Ooijen en Ko- nings, die een en ander bevestigden, wilden niet zeg gen om welke scholen het gaat omdat „anders ouders hun kinderen massaal van school zullen houden". Ook de leiding van de scholen is op de hoogte, maar bewaart om dezelfde reden angstvallig het stilzwijgen. Het zou om een klein aantal scholen gaan, waarvan al vaststaat dat het spaanplaat verwijderd zal worden, al kan dat soms nog wel een jaar duren. Van Ooijen legde er de nadruk op dat formaldehydegas niet zo zeer schadelijk als wel „hinderlijk" is en dat de gemeten concen traties in de scholen zeer laag zijn. Een te hoge concentratie van het gas kan leiden tot tranende ogen en hoofdpijn. HAAG „Als een nlander zich wil la- naturaliseren tot Ne- inder, wordt door de tie zeer zorgvuldig be- n of er voldoende aarden zijn om zo «land het Nederlander- ip te verlenen. Tal van en en omstandigheden >kri ezetlEMELS ensa| .5 li spelen daarbij een rol". Met deze woorden rea geerde staatssecretaris Korte-van Hemel (Justi tie) gisteren in de Tweede Kamer op de beschuldi ging van de heer Janmaat (Centrumpartij), dat veel buitenlanders te gemak kelijk tot Nederlander worden genaturaliseerd. Bij een aanvraag tot naturali satie wordt volgens de staats secretaris niet alleen gelet op de maatstaven die in de Wet op het Nederlanderschap wor den genoemd, namelijk dat een buitenlander vijf jaar hier moet verblijven, dat hij of zij de Nederlandse taal redelijk beheerst en dat de persoon in kwestie geen gevaar zal ople veren voor de openbare orde, de staatsveiligheid of de volks gezondheid. „Ook andere fac toren kunnen van belang zijn", aldus de staatssecretaris. Zo kan het bijvoorbeeld voor komen dat iemand genaturali seerd wordt die weliswaar nog niet goed Nederlands spreekt en verstaat, maar die wel ge trouwd is met een Nederland-' se vrouw, hetgeen uiteindelijk de doorslag geeft. Er worden overigens ook regelmatig ver zoeken tot naturalisatie afge weken. Bij de behandeling van enkele honderden voorstellen tot na turalisatie betoogde Janmaat voor een nagenoeg lege verga-, derzaal dat het hier ging om enkele buitenlanders die nog nauwelijks Nederlands spre ken en dat er ook personen bij zaten die in de afgelopen jaren een gerechtelijke veroordeling hebben gehad. Wat dat laatste betreft zei de staatssecretaris dat bij een aanvraag tot natu ralisatie niet de vraag van be lang is of iemand in het verle den een strafbaar feit heeft be gaan. „Het gaat erom, of ver wacht kan worden dat iemand in de toekomst als Nederlan der goed in onze maatschappij kan functioneren", aldus me vrouw Korte-Van Hemel. Het voorstel van Janmaat om aspi rant-Nederlanders een staat sexamen Nederlands en maat schappijleer te laten afleggen wees zij van de hand. Kamer voorzitter Dolman liet een aantal discriminerende opmer kingen van de heer Janmaat uit de Handelingen schrappen. ROERMOND In de zaak van illegaal wapenbezit bij de politie worden inmiddels vijf agenten verdacht van valsheid in ge schrifte en is één van hen, een opperwachtmeester, hangende het onderzoek geschorst. Volgens de hoofdofficier van justitie in Roermond is er beslist geen sprake van een onderzoek naar een georganiseerde internationale wapenhandel waarbij politieman nen betrokken zouden zijn. Het gaat volgens hem meer om een uit de hand gelopen hobby om vuurwapens uit de Tweede We reldoorlog te verzamelen. In sommige gevallen bestaat de ver denking, dat leden van de rijkspolitie door vervalsing van docu menten wapens „legaal" hebben gemaakt, die particulieren op politiebureau's hadden gedeponeerd. NS vervangt tang door stempel DEN HAAG Bij de Neder- landse Spoorwegen dreigt bin nenkort weer een stukje tradi tie te verdwijnen. Er bestaan vergaande plannen de knip pende kondukteurstang dit jaar nog te vervangen door een stempelende tang. De nieuwe stempelende tang gaat per afdruk de volgende informatie leveren: het kon- dukteursnummer, de datum, het dagdeel, de standplaatsco de en het treinnummer. HILVERSUM Wie maakt de lekkerste bal van Neder land Ettelijke maanden geleden stelde het Voorlichtings bureau Vlees (VV) in Rijswijk deze vraag aan de gehakt- balverwerkende huisindustrie. Er kwamen welgeteld twaalfduizend antwoorden op. Hetgeen twaalfduizend ge haktballen betekende. (Eet u smakelijk!!!). Uit die twaalf duizend antwoorden (recepten) werden er weer vijfhon derd uitgeselecteerd en uit die vijfhonderd weer achttien (twee lieten het afweten) die gistermiddag in restaurant „Kerkbrinck" in Hilversum aan het oordeel van,een des kundige jury werden onderworpen. Tenslotte bleven er tien ballen over die naar het oordeel van de jury alle aanspraak konden maken op het predikaat „beste bal". Die jury, culinair toneelspeler Henk Molenberg (Amsterdam) en Kurhaus- chefkok Hekkelman (Sche- veningen), kwam er niet toe om een eerste prijs toe te dienen. Dat lag trouwens niet in de bedoeling. Ten slotte valt over smaak niet te twisten De achttien dames en heren die in deze braad wedstrijd een balletje opgooiden, wa ren bij de bereiding ervan knap nerveus. Ondanks het gebruik van bijvoorbeeld vijgen, witte druiven, em- menthaler kaas, sherry, ro zijnen en appels, zuurkool en mierikswortel, kwa men er toch vragen als: „Is een platte bal óók een bal?" en: „Zijn ze niet te groot?". Een ballenbereidster die la ter in de prijzen zou vallen, vroeg zich zorgelijk af of haar aankleding van de ge haktbal niet wat él te en- Henk Molenberg: Ga ko- thousiast was Ren als je je depressief Terwijl de ballen onder het yoelt deskundig oog van de Kerkbrinks chefkok sputterden en pruttelden, vertelde Kurhauskok Hekkelman dat negen van de tien koks, als je hun vraagt wat ze op hun vrije dag eten, antwoorden: „An dijvie (of snijbonen) met een bal gehakt". Hij voegde er overigens aan toe dat een gerenommeerd restaurant als het „zijne" naast de fraai vernoemde en bereide gerechten ook de doodgewone, oer-Nederlandse, vaak versmade, maar toch geliefde bal serveert. „Je kunt er heerlijk én heer- lijké restjes in verwerken". (Van die verwerking van resten is ook de uitdrukking „Woensdag gehaktdag" afkomstig. De slagers gebruikten hun maandag (toen ze meest gesloten waren) voor de ver werking van het afsnijdsel en de resten die van het week einde waren overgebleven. Het geheel ging door de ge haktmolen, lag een dagje (dinsdag) te besterven, en werd woensdag verkocht.) Depressief HenK Molenberg gaf tijdens de pruttelarij onder meer de raad: „Als je je depressief voelt, ga koken! En dan zo lek ker mogelijk... Intussen waren de ballen gereed. En de jury moest in het balboekje noteren wie er voor de omschrijving „bal- hoofd" in aanmerking zou komen. Wie ooit achttien al dan niet „aangeklede" bal len op een rijtje heeft ge zien, zal moeten toegeven dat zulks een grote (grootse) opgave is. De beroepsjury (Molenberg- Hekkelman) gaf na het ge haktballenlied van Sjef van Oekel („Die móóóóie baltien prijzen uit, be stemd voor de fraaist en smakelijkst vervaardigde bal: Het waren (uit 12.000 inzendingen) de ballen van: Mevr. M.Tuning-Litanche uit Amstelveen, mevr. J.Haitsma uit Amsterdam, dhr. J.Baede uit Badhoeve- V dorp, mevr. W.Meijer uit i Coevorden, mevr. Von Scheven uit Den Haag, Chefkok Hekkelman: mevr. G.Hogenhout uit Andijvie met een bal ge- Hoorn, mevr. L.Linselink uit Loenen, mevr. M. Groefsma uit Markenesse, mevr. H.Dekker uit Den Haag, en mevr. J. van Asselt uit Groningen. De persprijs was voor mevrouw I. Zijlstra Danes uit Assen. Haar bal werd door de aanwezige culinaire journalisten be oordeeld op presentatie, smaak, originaliteit en haalbaar heid (kun je dat in je keuken maken). Haar recept: kalfsgehakt, peper en zout, champignons, ge kookte ham (gerookte ham zou het geheel tóch iets pittiger hebben gemaaktplakje emmenthaler kaas midden in de (platte) bal, room, melk, nootmuskaat, boter, bloem. Lekkere bal. De Vaderlandse Fietsvakantie. Dat is vroeg uit de veren en de hunebedden doen. Het doel van onze Vaderlandse Fietsvakantie is Drente. We gaan ergens in een hotelletje zitten en huren onze fietsen ter plaatse. Dan rijden toe elke dag ergens anders heen. In Borger bezoeken we het Hunebed-museum.BijHaveltezien we, aan het Studentenpad een schaapskooi. We ontdekken een dorp dat Darp heet. 'n Heuse herder met honden kudde komen we tegen in de buurt van Ruinen. We bewonderen de Goudschat in het Provinciaal Museum in Assen. In Aalden zienwez.g. hallehuis-hoeven. Bij Gees wandelen we door natuurreservaat De Hoge Stoep. Het geheel gerestau reerde dorpje Ofvelte is alleen toegankelijk voor voetgangers en fietsers. Ruimte voor de fiets f Dat zie je veel in Drente. Als het meezit, kunnen we in Diever, in het bos een toneelstuk van Shakespeare zien opvoeren. De fietsenvakman, j V v de boekhandel, de VW's, de ANWB en stichting: fiets.' Postbus 7120, 1007JC Amsterdam, tel. 020-446993, hebben prima suggesties en boekjes voor allerlei Vaderlandse Fietsvakanties. Vakantie op de fiets. Dan doe en zie je nog eens iets.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9