Vakbond kan eden houden loor acties 5 >C Verkoeling onder de „brievenbus" Nog geen informatie geweigerd aan Enquêtecommissie Scholten houdt vast aan eigen uitleg investeringswet Lubbers wil brief aan Kohl niet openbaarmaken «8"SIJTHOFFPERS ÜÜNNENLAND fieldoeSowmtt DONDERDAG231UNI 1983 PAGINA9 voo liJk Iinig nd 1 erd •,p. 1 oen p immissie sstudeert AIDS [ECHT De Gezondheidsraad, een ïnschappelijk adviesorgaan van de re- ig, heeft een commissie ingesteld die over het probleem van de infectie- te AIDS gaat buigen. AIDS (acquired iune deficiency syndrome), waarvan irzaak nog niet bekend is, tast de na- ijke afweer tegen ziekten aan. In de nigde Staten zijn tot en met vorige nd al een kleine 1500 gevallen gesig- erd, waarvan bijna 600 met dodelijke >p. In Nederland lag het aantal beken- vallen eind april op vier. Twee van patiënten zijn overleden. De commis- lat zich onder meer bezighouden met raag wat de overheid kan doen om de eiding van deze ziekte in Nederland irkomen. Half miljoen voor vluchtelingen DEN HAAG Minister Schoo van Ontwikkelings samenwerking heeft een bedrag van 500.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan Afghaanse vluch telingen in Pakistan. Het geld wordt overgemaakt aan het Internationale Co mité van het Rode Kruis (ICRC), dat zich bezig houdt met de opvang van Af ghaanse vluchtelingen in dat land. Het aantal Af ghaanse vluchtelingen dat op het ogenblik in Paki staanse opvangkampen zit bedraagt volgens ruwe schattingen twee a drie mil joen. Nederland krijgt vierde casino DEN HAAG In Nederland mag een vierde casino komen. De staatssecretarissen van Economi sche Zaken en Justitie, Van Zeil en Korte-Van Hemel hebben de voor zitters van beide Kamers laten we ten dat zij „voornemens zijn toe stemming te verlenen het aantal casino's in Nederland vooralsnog met één uit te breiden". Nederland heeft momenteel casino's, in Sche- veningen, Valkenburg en Zand- voort. De Raad voor de Casinospe len zal nu op korte termijn een aanmeldingsprocedure beginnen waarbij gemeenten zich kandidaat kunnen stellen voor de vestiging van een casino. Kamer bezorgd over bezuinigingen op het bejaardenbeleid DEN HAAG Een meerderheid in Tweede Kamer vindt dat mi nister Brinkman alleen op de be jaardenoorden kan bezuinigen als er voldoende voorzieningen ko men voor de opvang van zelfstan dig wonende bejaarden. Gedacht wordt hierbij aan inschakeling van gezinsverzorging en kruis werk. Het streven is om bejaarden langer zelfstandig te laten wonen wordt door vrijwel de hele Kamer onderschreven. Volgend jaar wil Brinkman ruim 200 miljoen be zuinigen in deze sector. Brinkman liet echter weten dat er geen ex tra geld voor eerstelijnsvoorzie ningen beschikbaar is. Veel weerstand tegen verlaging jeugdlonen DEN HAAG Bij het CDA bestaan grote bezwaren tegen de voorgenomen verlaging van de minimum jeugdlonen met 10 procent, die op 1 juli zou moeten ingaan. Volgens CDA-woordvoerder Weijers loopt het kabinet met deze kor ting het gevaar, de arbeidstijdverkor ting onder jeugdigen te frustreren. Het CDA hecht veel waarde aan een ver korting van de werkweek voor jonge ren van 40 tot 32 uur. Dat zou moeten gebeuren door een evenredige inleve ring van loon, wat al neerkomt op een korting van 20 procent. Ook de FNV- jongeren zijn ernstig gekant tegen de maatregel. In een gesprek met de Ka merleden van de PvdA heeft een dele gatie van de jongeren de socialistische partij gevraagd een motie in te dienen. Supernova ontdekt in ander sterrenstelsel WESTERBORK Sterrenkundigen van de Radiosterrenwacht in Wes- terbork hebben in samenwerking met astronomen in Engeland, West- Duitsland en de Verenigde Staten voor het eerst met behulp van radio straling een supernova in een ander sterrenstelsel ontdekt. Een superno va is een grote ster, die aan het eind van zijn bestaan ontploft. Het hemel lichaam bleek echter wel eerder ge registreerd te zijn met optische in strumenten, maar was door de we tenschappelijke onderzoekers niet als zodanig herkend. De kans is groot, dat zich twee keer zoveel van deze verschijnselen in het heelal voordoen als men tot nu toe heeft aangenomen. CDA en PvdA willen kamperen bij particulieren beperken DEN HAAG CDA en PvdA willen de nieuwe Kampeerwet sodanig wijzigen, dat het vrije kamperen bij particulieren in overvolle recreatiecentra, zoals de Waddeneilanden, kan wor den beperkt. De VVD-fractie zal zich krachtig verzetten te gen die wijziging van de wet, die in het najaar van kracht wordt. Vice-fractievoorzitter Evenhuis wil voor de liberale opvatting dat particulieren drie tenten of een caravan in hun tuin mogen plaatsen, zelfs steun zoeken binnen het kabi net. ileti, DERZOEK AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT: op onze sociaal-economische redactie) IECHT De actiebe- langzaam-aan-acties. Tweeder de van de ondervraagden wil daaraan wel meedoen als loon- /"jheid van werknemers en arbeidsvoorwaarden de in- 'delmt bij een crisis niet zel.zijn Bijna de helft wil er a J j ook wel voor staken. Iets mm- e ei Acties bevorderen de der is de bereidheid tot be_ [name aan vakbonds- viteiten. Zij zouden tot behoud van leden nen leiden. De werk- lers zijn thans echter kritischer in de keuze de actiemiddelen: er t een duidelijke sa- ïhang zijn tussen de arte van het middel iet belang van het na- refde doel. Dit zijn iele resultaten van een lerzoek onder leden en leden van de Voe- ;sbond FNV, uitge- d door de Amster- Universiteit. De d is met die uitkomst gelukkig, hij ziet zich [floers als „actiebond" en wil nu nog meer ruim- aan bieden aan acties werknemers. reactie op de crisis is de bereidheid over de hele toegenomen, met name betreft stiptheidsacties en drijfsbezetting. Nog minder is de actiebereidheid voor mede zeggenschap. Maar voor het behoud van werk wi 70 pet van de leden en 58 pet van de ex-leden best het bedrijf gaan bezetten. dan gaat het om de FNV als geheel. De groep (een kwart) die wel verschillen ziet, denkt hierbij vooral aan de Indus triebond en de Voedingsbond. Men vindt dat de Industrie bond zich het meest inzet voor de werkgelegenheid, de Voe dingsbond voor de sociale voorzieningen. Het idee van een basisinkomen (niet wer ken en toch een behoorlijk in komen) ligt goed in de markt, al ziet men wel praktische Er is voorts gebleken, dat de problemen, leden eigenlijk niet veel moe- De werknemers kiezen in gro ten hebben van vergaderen; te meerderheid voor een brede meer vergaderingen zullen de vakbeweging, politieke onder band tussen bond en leden dan werpen mogen niet gemeden ook niet versterken. Tenzij er worden. Ook dit vindt de Voe- acties aan de orde zijn, dan dingsbond een fijne uitspraak, trekken de bijeenkomsten want zelf wil hij niet'verwor- deelnemers, die doorgaans niet den tot een „loonfabriek'. Op komen. De behoefte om aan merkelijk is voorts, dat indivi- landelijke demonstraties mee duele hulpverlening niet zo te doen blijkt ook niet bijster belangrijk wordt gevonden, groot te zijn. men wordt er geen lid om of Het zijn vooral de minder bedankt daarvoor. Opmerke- strijdbare leden die het lid- lijk, omdat tevens is gebleken. maatschap hebben opgezegd. Het beleid van de Voedings dat de werknemers zich op hun werkplek individueel niet bond FNV was geen reden tot veilig voelen; toch vinden zij bedanken. Een grote meerder- niet, dat de vakbond hun die heid van de ondervraagden individuele veiligheid moet kan trouwens geen verschil in bieden, gemeenschappelijke beleid aangeven tussen deze belangenbehartiging is genoeg, en andere bonden. Driekwart Niettemin wil de Voedings- scheert de hele FNV over één bond de individuele hulpver kam. Als het beleid dus de lening niet naar achteren achtergrónd is voor bedanken schuiven. tsen: halvering rolking bij 1 kernoorlog HAAG De helft van ederlandse bevolking zal ddellijk sterven, als er in pa een kernoorlog uit- ct. Dit is de conclusie die n uit 43 landen tijdens lijeenkomst van de Inter- nale Artsen vereniging ter coming van een kérnoor- Amsterdam en Noord- •rhout uit beschikbare ge ns hebben getrokken, mensen die overblijven,; en volgens de artsen nau- overlevingskansen. verschroeide aarde, on tbaar voedsel, ondrink- water. tal van besmettin- en gebrek aan medische irging verminderen de evingskansen ook voor mensen tot nagenoeg nul. rtsen dringen er bij alle ;n in de wereld op aan jehele wapenarsenaal zo- nogelijk te beperken. Het dat daarmee wordt uit- ard kan goed gebruikt en om de medische ver- ng op peil te brengen, is in vergelijking met de ïsiesystemen allerbedroe- laag, zo menen de art- De wereldgezondheidsor- atie heeft volgens de art- bij voorbeeld jaarlijks ts een som geld te beste die in vier uur aan wa in de wereld wordt uitge- irtsen zijn tenslotte van 1 ng dat de artseneed moet en uitgebreid met een aring over de kernoorlog, euwe eed zou een erken- moeten inhouden dat een aorlog de laatste ziekte ie mensheid is. De arts zal >m moeten beloven alles t werk te stellen om een oorlog te voorkomen. De kleinzoon van keizer Wil- hem II, Louis Ferdinand, Prins van Prui sen, bracht gis teren een be zoek aan Huis Doorn, waar tot en met 31 okto ber een ten toonstelling wordt gehouden van de kleding van de voorma lige keizer Wil helm II. Louis Ferdinand deed deed samen met zijn klein zoon, prins Georg Friedrich. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Kamer geeft kabinet uitbrander DEN HAAG De Twee de Kamer heeft het Kabi net-Lubbers gisteren een uitbrander gegeven. Alle vertegenwoordigers van politieke partijen in de Kamercommissie voor Fi nanciën hebben het kabi net gesommeerd op te houden met het „door de Kamer jagen" van wets ontwerpen. De harde kri tiek werd geformuleerd door de voorzitter van de Kamercommissie voor Fi nanciën, de WD'er Joe- kes. Hij deed dat bij het begin van het Kamerdebat over de voor stellen, de benzineaccijns per 1 juli met bijna 12 cent te verho gen. Volgens Joekes was het kabinet ruimschoots in de ge legenheid dit wetsontwerp veel eerder bij de Kamer in te dienen, zodat het voldoende kon worden voorbereid. Het kabinet liet dat echter na, en omdat de accijnsverhoging over een week al moet ingaan, sprak Joekes gisteren van een „onzinnig korte termijn om het debat voor te bereiden". Dansend onder het koele water uit de fon- om de dufheid na enkele lesuren van zich tein bij het gebouw van Rijkswaterstaat in af te spoelen. Alleen gaven naderhand de Den Haag zoeken deze scholieren van het natte kleren wat problemen in de klasloka- Haags Montessori Lyceum wat verkoeling: len. Het hoofd konden zij echter weer koel een frisse douche onder de „brievenbus" houden. Voor echte afkoeling zouden we overigens naar Moskou moeten. Terwijl het er een maand geleden nog ruim dertig graden was, is er vannacht sneeuw geval len. De temperatuur is in enkele dagen met tientallen graden gedaald. Zuidfranse vakantiekolonie brengt zakenlieden allerlaatste slag toe AMSTERDAM/VACQUIE- tweetal dat zijn beloftes voor RES De al geruime tijd in de levering van stukjes grond Zuid-Frankrijk actieve pro- en stacaravans slechts zeer ten jectontwikkelaars C. de K. en dele nakwam is een schade- M.S. uit Amsterdam zijn door claim van elf miljoen gulden de certificaathouders van de Stichting „Caravanpark L« Due" voor een „laatste juridi' sche afrekening" voor de rechtbank in de hoofdstad ge daagd. Het zakenkoppel wordt wan- ingediend. Tweehonderdenzeventig Ne derlanders hebben sinds 1975 hun spaarcenten gestoken in de bosrijke Residentie „Le Due", op een steenworp af- neertelden van 35.000 gulden tot 70.000 gulden voor een lap je grond van 250 m2 en een chalet wat niet meer bleek te zijn dan een houten stacara- werden slechts 110 ga anderen, die wél een certifi caat ontvingen voor de aan koop van de grond, maar ook aanbetalingen deden voor het bestuur verweten en het op- stand gelegen van het pittores- chalet, konden echter naar zettelijk bedriegen van 270 ke Zuidfranse dorpje Vacquiè- u— Nederlandse gezinnen, die res (departement Herault), nog miljoenen hebben geïnves teerd in een vakantiepark na geen dertig minuten rijden hun huisje fluiten. „Met andere woorden: we had den met elkaar ruim elf mil- van de Middellandse Zee. Van joen harde Nederlandse gul bij Montpellier. Tegen het de 190 gezinnen, die bedragen dens in het laadje van de he ren gebracht voor een betaal- pulaties" overgeleverd. De baar, gegarandeerd vast plekje Franse autoriteiten en de in de zon in Zuid-Frankrijk, rechtbank in Montpellier be- Met dat geld speelden zij mooi moeiden zich tenslotte met de weer en gingen vervolgens kwestie en er volgde een onaf- achter de kassa zitten om nog zienbare reeks processen, die eens 50 jaar lang een perper- nagenoeg alle door de inmid- dure rekening te presenteren dels oprichte club gedupeer- voor de fijne ideetjes die zij den werd gewonnen. Dankzij voor ons uitgedachten". de onverminderde inzet van Het hele caravanpark leed on- de bedrogenen en de uitge- der de „intriges" van het duo. kiende hulp van Franse en Doordat de Amsterdammers Nederlandse advocaten be- vanaf een apart terrein zowel schikt de gemeenschap thans de sanitaire als de water- en definitief over de meest vitale stroomvoorzieningen in het wegen en netten naar het naar het park beheersten, was „prachtige" vakantiepark „Le men compleet aan hun „mani- Due". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parlementaire enquêtecommissie RSV sluit de mogelijkheid niet uit dat bepaalde perso nen of organisaties van wettelijke mogelijkheden ge bruik zullen maken om de enquêtecommissie informa tie over RSV te onthouden. Indien dit gebeurt, zal de rechter moeten uitmaken of het beroep op de wet ge grond is. Tot nu toe hebben zich dergelijke gevallen niet voorgedaan. De commissie ontvangt alle medewer king, zowel van de zijde van RSV als van de Nationale Investeringsbank (NIB). Uit een mededeling van de Enquêtecommissie blijkt wel dat men over de werking van het wetsartikel betreffende geheim houding contact heeft gehad met vertegenwoordigers van RSV en de NIB. Daarbij hebben zij echter niet aangegeven van het wetsartikel gebruik te zullen maken. Als anderen dat wel zullen doen, zal de commissie de zaak aan de rechter voorleggen. De commissie zegt verder van al haar wettelijke mogelijkheden ge bruik te zullen maken om het eigen onderzoek tot een goed ein de te kunnen brengen. Kamer wijst spoorbrug van Smit-Kroes af DEN HAAG Tegen de wens van minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) in, heeft de Tweede Kamer beslist dat er toch een spoortunnel onder de Nieuwe Maas in Rotter dam moet komen. De minster had voorgesteld het tunnelplan te laten vallen en te volstaan met een nieuwe tweesporige brug ter vervanging van de oude. Dat zou 330 mil joen goedkoper zijn dan een tunnel, die 750 mil joen moet gaan kosten. De Kamer vindt echter, dat de minister niet te zuinig moet denken over een diepte-inves tering voor de komende hon derd jaar. Smit-Kroes zal zich met haar collega-ministers be raden op de situatie, nadat ze al direct had laten weten niet van plan te zijn klakkeloos ie dere wens van de Kamer uit te voeren. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De inves teringswet zoals die minis- ne, waarvoor ontheffing wordt verleend. Relus ter Beek, eerste buiten- blijft". Volgens hem was Van niet eens is met andere onder- landspecialist van de PvdA, *-> constateerde in de wandelgan- j te sluiten". den Broek erop uit geweest delen van de motie, die door ,eens en voor altijd de boeken Van den Broek werden toege- \t a i Daartoe uitgedaagd door gen dat de Tweede Kamer ter van aen rSroeK voor PvdA-woordvoerder Jacques „kennelijk twee" moties had aangenomen. Hij doelde daar- bij op de verschillende uitleg vreden man. De zijns inziens tegenover Zuid-Afrika werd Di- minimale uitleg" van de mi J J ogen staat verschilt we- Wallage, hield Scholten giste- zenlijk van hetgeen CDA- ren vast aan deze uitleg. Na zegd. VVD-woordvoerder Frans Alle moties van de oppositie Weisglas toonde zich een te- waarin een hardere houding woordvoerder had gevraagd, had namelijk uiteen gezet dat in beginsel alle inves teringen verboden dienen te worden, behalve dege- Scholten afloop van het debat zei hij dat Scholten de CDA-fractie tegen deze achtergrond het te verwachten wetsontwerp zou bekijken. „Bevalt het ons niet, dan kun nen we altijd nog een amende ment (wijziging) indienen". die Van den Broek en Schol ten aan de betreffende motie nister maakt dat zijn fractie, hadden gegeven. Dat de PvdA die niets moet hebben van werd gevraagd politiek asiel desondanks voor had gestemd, eenzijdige strafmaatregelen te- aan te bieden aan de in Zuid- motiveerde Ter Beek door gen Zuid-Afrika, met de motie Afrika gevangen zittende Nel- erop te wijzen dat „Zuid-Afri- kan leven. De VVD had toch son Mandela, werd eveneens ka nu tenminste op de agenda tegen gestemd, omdat zij het aangenomen. EMELS MCW-,eos A/seüc.. Nnw CDÜ20&s(ZtVNCT. eENSL/C - AUEBJ. t/CMT IK (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Premier Lubbers is niet bereid de brief openbaar te maken, die hij op 7 juni aan de Westduitse Bondskanse lier Helmut Kohl heeft geschreven. Het CDA-Tweede Kamerlid Joep de Boer had om openlijke publicatie van de brief aan Kohl gevraagd omdat er aan het Binnenhof geruchten gin gen, dat Lubbers zijn West duitse ambtgenoot zou hebben geschreven over de kabinets plannen inzake de plaatsing van kruisraketten. „Voor wat betreft de eventuele plaatsing (van raketten) in Nederland bevat de brief geen enkele wij ziging van het Nederlandse beleid en de met de Kamer af gesproken procedure", zo heeft de premier overigens wel laten weten via Kamer voorzitter Dolman. 13-DAAGSE CRUISE NAAR DE OOSTELIJKE MIDDELLANDSE ZEE MET DE LUXUEUZE „SEA PRINCESS" Vertrek donderdag 6 oktober O.O.V. In samenwerking met de gerenommeerde Engelse rederij P O Cruises Ltd heeft uw krant van 6 t/m 19 oktober een zeer aantrekkelijke cruise georganiseerd met de ..Sea Princess", een luxe cruiseschip van 28.000 ton, naar bestemmingen In de Oostelijke Middellandse Zee met o.a. HAIFA (voor Jeruzalem) als hoogtepunt. Uw drijvend 1e klas hotel, waarop alle hutten minimaal voorzien zijn van privé douche/toilet, zal u in misschien wel de mooiste tijd van het jaar met volop Mediterrane zonneschijn voeren van Venetié via Itee (voor Delphi). Haifa, Athena, Koe en Meeama naar Napels. De trajekten Amsterdam/- Londen/Venetié en Napels/Londen/Amsterdam worden per vliegtuig afge legd en zijn in het totaal pakket inbegrepen. De stijlvolle, gracieuze Sea Princess" is prachtig ingericht met chique sa lons. ruime hutten en voorzien van weidse zonnedekken. Omdat maximaal slechts 750 passagiers worden ondergebracht ca. 300 bemanningsle den!). Is het schip in verhouding tot haar tonnage groot te noemen. Hoewel de ..Sea Princess" over meerdere soorten accommodatie beschikt, zijn voor deze speciale aanbieding een 3-tal graderingen gereserveerd t.w.: 2-persoons binnenhut type U of V (1 boven- en 1 benedenbed) met bad of douche/toilet 2-persoons buitenhut (2 benedenbedden) met douche/tollet 2-persoons buitenhut (stateroom. 2 benedenbedden. apart zitgedeelte) type O type L met bad/tollet Speciale prijs: type U of v ƒ3975.- ƒ4950.- 4990.- Minimum vereist aantal deelnemers 15 personen. 1-persoons hutten en andere soorten accommodatie op aanvraag. - Vltegvervoer Amsterdam/londen/Venetle en Napels/Londen/Amsterdam - Alle transfers - De cruise volgens het programma Inclusief volledige verzorging. - Alle havenrechten. - Premie voor een uitgebreide relsongevallen-, ziekte-, bagage- en annule ringsverzekering. - Cocktailparty aan boord speciaal voor de Sljthoff-lezers. - Een halve-dag excursie in een nader te bepalen haven. - Nederlands-sprekende relsbegeleidlng. Een volledige brochure alsmede andere op de reis betrekking hebbende Informatie wordt u gaarne op verzoek toegezonden. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9