laad Vuilverwerking wil betaalbare plossing voor slakkenprobleem .oogheemraad 'De Oude Veenen' aart uit tegen gemeentebestuur pschudding in Voorschoten s>ver kunstwerk in Adegeest cï^IDEN/REGIO fiefcbeSowa/wl Noordwijk „beste club' Toer is tisch e zom er - markt in Noordwijk OTIE AAN MINISTER EN PROVINCIALE STATEN Eerste paal woning complex in Wassenaar Invoering toeristenbelasting in Noordwijk onzeker lAKTE vrouwelijk torso doelwit vandalisme DONDERDAG 231UNI1983 PAGINA5 ikstokken voor inwoners Voorschoten 3RSCHOTEN De gemeente Voorschoten zijn inwoners vragen zelf het openbaar groen e gemeente schoon te houden. Met ingang van daag zijn er bij de gemeentelijke kwekerij aan Prins Bernhardlaan gratis papierprikkers te sn, zodat de burgers zelf de handen uit de ipei,wen kunnen steken. „Ik denk dat als ieder- Z voor zÜn ^uis wat wegprikt, Voorschoten wel >on 's- ^et scheelt de gemeente veel geld", al- kte, wethouder Van Leeuwen, die gisteren offi- de eerste prikstok overhandigde aan de heer van Veen, die de gemeente om zo'n stok had raagd. De man ergerde zich zo aan de rommel iet plantsoen voor zijn huis, dat hij de afdeling lantingen vroeg het groen schoon te komen ten. Deze gemeentelijke dienst gaf echter van- personeelsgebrek niet thuis, waarop de heer Veen zelf aan de gang ging. NOORDWIJK De redac tie van het radioprogram ma NCR V-Zaterdag-Sport heeft de voetbalvereniging Noordwijk aangewezen als „beste club" van het sei zoen 1982/83. Als tweede in deze door het radiopro gramma gehouden competi tie in de eerste klassen van het zaterdag-amateurvoet- bal eindigde het Katwijkse Quick Boys. Gert-Jan Bakker van Noordwijk is in de „Beste speler competitie 1982/83" geëindigd als derde. Een ge deelde vierde plaats was er voor Jan Willem Sogers van Noordwijk en Huug Aandewiel van Quick Boys. Jack Manuputti van Rijnsburgse Boys eindigde als vijfde in de NCRV-eom- petitie. Herman Brood en Bertus Bon gers. Herman Brood in Voorhout VOORHOUT Herman Brood en zijn Wild Romance treden morgen met Ber tus Borgers op in het SEC-gebouw in Voorhout. Brood komt met dit optreden weer helemaal terug op zijn rock 'n roll-topniveau. Hij bespeelt steeds meer de piano. De band bestaat uit Bertus Borgers (zang en sax), David Hollestelle (gitaar), Renee Lopez (bas), Nibo (drums), Rob bie Schmitsz (zang), Maureen Wilson (zang) en Herman Brood (zang, piano). De zaal gaat morgenavond om half ne gen open. Kaartjes voor dit laatste Kontakt-concert kosten tien gulden per persoon. NOORDWIJK Voor de eer ste maal wordt morgen in het winkelgebied van de Hoofd straat en omgeving een toeris tische zomermarkt gehouden. Het is de start in een serie van drie, die door het comité Hoofdstraat Koopcentrum worden georganiseerd, telkens op de laatste vrijdag van de maanden juni. juli en augustus De markt onderscheidt zich duidelijk van de gewone SENHEIM „Wij bgen aan op een goede betaalbare oplossing het afvalprobleem". 1 motie van deze strek- zal de algemene raad de Gemeenschappelij- Vuil ver werking Lei en Omstreken sturen minister Winsemius rovinciale Staten. Bo- dien zal bij Rijkswa- aat worden aange- ngen op een onderzoek de mogelijkheid om ftken (resten van ver- pd afval) te gebruiken de aanleg van rijks- li. Dat was gister middag het resultaat van de vergadering van de al gemene raad. De twee be langrijkste punten op de agenda waren de begro ting voor 1984 en de nood kreet van de directeur van de vuilverbranding Leiden, F. vpn Overmeire, dat door de problemen met de afvoer van slak ken sluiting van de vuil verbranding dreigt. De kosten van de gemeen schappelijke regeling vuilver werking zijn het afgelopen jaar flink gestegen, met name door het slakkenprobleem. Er moet veel worden onderhan deld over mogelijke oplossin gen en- de slakken moeten steeds verder worden wegge bracht; sinds Vlaanderen de grenzen ervoor sloot, gaat het afval naar Wallonië. Overi gens heeft het provinciaal be stuur verleden week in een onderhoud met de directeur van de vuilverbranding toege zegd dat de Leidse installatie nooit gesloten zal worden. Als uiterste oplossing wordt ge dacht aan het opslaan van de slakken op een grote bult naast de verbrandingsinstalla tie. De slakken-problematiek is ontstaan toen de provincie verbood dit verbrande afval opnieuw te gebruiken, bijvoor beeld voor de ondergrond van wegen, omdat het zware meta len bevat en schadelijk kan worden voor het grondwater. De provincie is trouwens op meer fronten bezig. Er wordt met West-Duitsland onderhan deld over afvoer van de slak ken, maar daarop is nog geen antwoord gekomen. Volgende week zal met Belgie een ge sprek worden gevoerd over verdere opslag daar. De kans wordt groot geacht dat Leiden de slakken tot het eind van dit jaar (eerder liep het contract deze zomer af) of zelfs tot hal verwege volgend jaar mag blij ven brengen. Daarnaast blijft men bezig met een onderzoek naar de aanleg van provinciale stortplaatsen en de mogelijk heden voor subsidie daarvoor. Onderzocht moet worden wat, als tijdelijke noodmaatregel, het verbranden van vuil in België zou gaan kosten en wat de gevolgen daarvan zijn, on derzocht moet worden hoe schadelijk de slakken zijn en indien ze schadelijk zijn, of dat niet door toevoegen van stof fen te verhelpen is. Voorzitter van de raad, de Leidse wet houder nmevrouw Fase, sprak de hoop uit dat „de nood de realiteit een handje gaat hel pen, zodat tegenstanders van hergebruik de nul-optie gaan verlaten en aanvaardbare risi co's met het gebruik van de slakken willen nemen" De leden van de algemene raad spraken zich gistermid dag uit voor het nog harder BecrOtillg zoeken naar een of meer op lossingen voor de problemen. In de begroting voor 1984 wordt uitgegaan van een ta riefsverhoging met 6 procent voor de aanbieders van het vuil aan de vuilverbranding. De prijs per ton afval zal in 1984 worden verhoogd van 106 gulden 40 naar 113 gulden. Voor een gemeente als Leiden, die rond de 37.500 ton per jaar aanlevert, betekent dat een verhoging van 274.500 gulden. Voor de reinigingsrechten, die de burger betaalt, zal dit wei nig gevolgen hebben. Overi gens gaat ook de prijs voor particulieren met zes procent omhoog. Die gaan 11 gulden 30 per 100 kilo betalen. Alleen voor kleinverbruikers is er een gereduceerd tarief, maar ook dit gaat omhoog. De ge meenschappelijke regeling leed in 1982 een verlies van ruim 380.000 gulden. Voor dit jaar wordt een winst van bijna 30.000 gulden verwacht en in 1984 hoopt men quitte te spe len. Enkele leden van de raad stel den gistermiddag nog voor het tarief niet met zes, maar met 4,5 procent te verhogen „in deze tijd dat alles al duurder wordt". Het dagelijks bestuur wees dat voorstel af, omdat de prijs per ton wordt berekend naar aanleiding van een ge schatte hoeveelheid aangele verd vuil. „Vorig jaar bleek minder vuil te zijn aangevoerd dan verwacht, en daarom moet nu de prijs worden ver hoogd. Als we dat niet doen, sluit de begroting niet", aldus bestuurslid Mr. S.H. Scheen- stra. Bij een stemming werd het voorstel met overgrote meerderheid verworpen. weekmarkt. Behalve de uit stallingen in circa honderd kramen, is er tijdens de markt in het winkelcentrum van de badplaats van alles te beleven. De belangstelling van de standhouders voor de markt was enorm. Tevoren moest een selectie worden gemaakt. Zo zorgen diverse oude am bachten voor een nostalgische sfeer. Verder wordt er een va riatie aan amusement geboden, dat zich hoofdzakelijk zal laten zien en horen vanaf een groot podium, dat in de Hoofdstraat wordt opgesteld. Het program ma vermeld onder meer pop penkastvoorstellingen (vanaf twaalf uur), het optreden van een midwinterhoornblazer, een sneltekenaar, een panto mimespeler en een streetpara- de. 's Avonds om negen uur is er bij De Punt een presentatie van het befaamde Noordwijk- se zangeresje Danny. Het doel van de zomermark- ten is de verrijking van de badplaats met nieuwe toeristi sche attracties. Burgemeester mr. J. M. Bonnike verricht morgenochtend om 11 uur voor „Het Gouden Spit" de of ficiële opening. De zomer markt duurt tot 's avonds tien uur. De Hoofdstraat, Bom- straat en Van Speykstraat zul len op de marktdagen van 's nachts drie uur tot 's avonds elf uur voor alle verkeer ge sloten zijn. Verlies van duizenden banen in detailhandel LEIDEN In de komende zeven jaar zullen in de provin cie Zuid-Holland 23.000 van de 88.000 arbeidsplaatsen in de detailhandel verdwijnen. Tot deze voorspelling komen de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland en het Economisch Instituut voor Zuid-Holland. Volgens deze instellingen lig gen de oorzaken van de ver wachte daling onder meer in het feit dat de gemiddelde Ne derlander steeds minder kan De voorzitter van woningbouwvereniging St.-Willibror- dus, drs. W.M.A. Lammers, heeft gistermiddag op een terrein aan de Achterweg in Wassenaar de eerste paal geslagen voor de bouw van 41 woningwetwoningen. De huizen, twee-, drie- en vierkamerwonlngen plus een paar eengezinswoningen, komen behalve aan de Ach terweg te staan aan de Luifelbaan en de Schoolstraat. De bebouwingen van drie verdiepingen hoog, worden naar verwachtingen over ruim een half jaar opgeleverd. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil in het ver volg op dit onderzoek nog dit jaar een nota afronden met als centraal thema: het nieuwe perspectief voor de winkelcen tra in Zuid-Holland. Hiermee wil de provincie de gemeenten een handvat bieden voor het maken van plannen voor uit breiding van het winkelbe stand. Veelal baseren dé ge meenten hun plannen op on derzoeken dit al enkele jaren oud zijn. Deze houden onvol doende rekening met de thans ingezette dalingen van de be stedingen. NOORDWIJK In de commissie voor het toeris me is men het gisteravond niet eens geworden over de invoering van een toe ristenbelasting in de bad plaats. De financiële com missie, die 12 juli een spe ciale vergadering belegt, zal de knopen moeten doorhakken. Zoals de za ken er nu voor staan, zul len er kapitale argumen ten op tafel moeten ko men, wil de invoering van een toeristische heffing een kans maken. De vertegenwoordigers van het bedrijfsleven wezen een toeristenbelasting zonder meer af. Ook de heer Van Engelen van de A.N.W.B., die als extern deskundige in de raadscommissie zitting heeft, ontraadde de invoe ring. Links Noordwijk is evenwel voor invoering. Mevrouw Voorham (PvdA) rekende voor, dat de gemeente 1.2 miljoen uitgeeft ten behoeve van toeristische doeleinden, hetgeen neerkomt op 50.- per hoofd van de bevolking. Zij kon er niet mee akkoord gaan, dat op het sociaal-cul- tureU werk voor meer dan bezuinigd, terwijl een onge veer gelijk bedrag ten behoe ve van het toerisme werd uitgegeven. Verwey (PPR) zei het in grote lijnen met Voorham eens te zijn. Het D'66-raadslid Van Rijnberk stelde wel voorwaarden aan de invoering van een toeris tenbelasting. Zowel de ver- blijfsrecreanten als de dag toeristen zouden een bijdrage moeten leveren en de op brengst van de heffing zou besteed moeten worden aan de ontwikkeling van een toe ristisch beleid. Mevrouw Coenraads Neder- veen (VVD) wees de invoe ring van een toeristenbelas ting van de hand. Het be drijfsleven in de horeca had het volgens haar al moeilijk genoeg. Er moeten investe ringen worden gedaan, re serves worden gekweekt en aan de badplaats een blij vend gezicht worden gege ven. Het CDA bij monde van Des- sing hield zich wat op de vlakte. Dessing meende dat bij de behandeling van de in voering van een toeristenbe lasting een zo groot mogelijk openheid geboden was. Daar om bepleitte hij het houden van een of meer hoorzittin- drijfsleven, de particuliere verhuurders, de VVV en de recreanten aan het woord zouden komen. Van Engelen (ANWB) waar schuwde, dat Nederland door de vele heffingen een duur vakantieland is geworden. De belangstelling voor een vakantie in ons land loopt te rug. We staan op een kruis punt van wegen, aldus Van Engelen, en daarom is het van belang heffingen te ver mijden. VV V-directeur Rovers was het roerend met Van Enge len eens. In felle bewoordin gen laakte hij het systeem dat voorgesteld werd om de particuliere verhuur te con troleren. De vergelijking met Zandvoort cn de nota noem de Rovers een „lachertje". De buurbadplaats had nog geen duizend bedden, tegen Noordwijk bijna vijf en veer tig honderd. Wat het ver- blijftoerisme betreft, volgt Noordwijk direct na Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Men kan deze bad plaats niet met Castricum vergelijken, aldus Rovers. Geen krant ontvangen? Bet tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teletoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezeit- Hoogheem- 'O/iid de heer M. Kroes van het eeiterschap De Oude Veenen orett gisteravond voor de /caiwnissie beroep- en be- widarschriften uitgebreid zijn vaBgespuwd over de zijns in- hails onbehoorlijke houding i dl het college van B en W. i Leiderdorpse gemeentebe- (r heeft bij de verkoop van naast het waterschapshuis 'en pand Hoofdstraat [deel van de fietsenstalling •innentuin niet in eerste itie aan het waterschap ho,geboden rde/i waterscfiaPsl5estuur bad is bij de aankoop van het talige gemeentehuis ver- het voorkeursrecht in de koopakte te laten opnemen in de verwachting dat de ge meente de mondeling gemaak te afspraken zou nakomen. Deze nalatigheid is het water schapsbestuur duur te staan gekomen. Het waterschap bleek met zijn klacht over het gemeentelijke optreden bij de commissie beroep- en be zwaarschriften aan het ver keerde adres te zijn. „Het be sluit van de gemeenteraad het pand te verkopen is geen be schikking in de zin van de wet A.R.O.B. (Administratieve Rechtspraak Overheidsbe schikkingen, red.). Wij moeten daarom uw bezwaarschrift niet ontvankelijk verklaren", zo stelde de voorzitter van de commissie mr. Ben Olivier. De heer Kroes bleek niet zo erg in te zitten met deze for mele opstelling van de com missie. „Het is uitsluitend onze bedoeling onze teleurstelling en boosheid aan de leden van de raad kenbaar te maken dat zonder onze voorkennis het pand met fietsenstalling en tuin en al in de krant is gezet. Wij vinden het een vreemde zaak dat wethouder Meerburg na daarop door ons te zijn aan gesproken verklaard heeft niet te weten dat wij de fietsenstal ling om niet in gebruik had den. Het college is naar onze mening te ver gegaan en dat is iets dat de raad moet weten", aldus de heer Kroes, die overi gens aan de koper de heer Splunter uitlegde dat de actie van het waterschapsbestuur niet tegen hem was gericht. Juridische stappen in de rich ting van de burgerlijke rechter met een klacht over onrecht matig handelen van het ge meentebestuur zijn dan ook niet van het waterschapsbe stuur te verwachten. „Wij wil len de nieuwe eigenaar niet dwars zitten", zei de heer Kroes. De vertegenwoordiger van het gemeentebestuur amb tenaar W. de Hartog kreeg van de heer Olivier niet de gele genheid inhoudelijk op de zaak in te gaan. „De zaak ligt iets anders dan de heer Kroes voorstelt", was het enige dat hij in het midden kon bren gen. 'RSCHOTEN In „Adegeest" in Voor- iten werd op 16 mei kunstwerk van An leman (37 jr.) ge it. Nog geen vier da- later lag er al een te- het beeld gerichte bij het college van jemeester en wethou- Binnen een week het kunstwerk, be lde uit twee haaks op derfar staande, gedeelte- naakte vrouwelijke ontdaan van enige rf4der stevige onderde- Het vandalisme had pegeslagen en hoewel Verzekering de schade rond 3.000.- dekt, ami het kunstwerk verf- r deters en -schrijvers ken. Jrief aan burgemeester en (ouders was geschreven ir. C. J. van der Plas en tien van alle handteke- van de bewoners van ^eJhopinlaan, W. Pijperlaan jjj-Mandellaan, met uitzonde- U(idvan minister De Koning 3 dini&e bewoners, die een jte relatie met het ge- (ïte bes tuur zouden hebben. brief wordt bezwaar ge- |:t tegen het ontbreken énige vorm van inspraak. wordt gesteld dat [unstvoorwerp het uitzicht 6t park bederft en de na- geweld aan doet. Verder volgens de brief het gevoel gekwetst en frustraties op. Verzocht het kunstwerk te ver in richting Beethoven- twM waarmee wordt voorbij- kn aan bet motto Wat eii De naakte torso's van de kunstenares An Hulleman zijn al gedeeltelijk vernield en bespoten. niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet". Burgemeester en wethouders hebben de brief om advies ge geven aan de gemeentelijke afdeling cultuur en tijdens een vergadering werd het gehele ontstaan van het kunstwerk op een rij gezet. An Hulleman. lid van de Voorschotense Kunstkring, kreeg van de commissie Cultuur een BKR- ondraobt 7,r» diondo opn or>» werp in; een torso in de vorm van een zitbankje. Dat ont werp kreeg de goedkeuring van de commissie Cultuur tij dens de vorige zittingsperiode. An Hulleman week duidelijk Te groot af van haar eerste ontwerp. Via de BKR-afdeling Leiden verkreeg zij goedkeuring voor haar nieuwe visie, de culturele commissie gaf geen goedkeu ring, maar moest het beeld in hot Irad^r van do RKP---p««- ling accepteren. De kosten lie pen op tot 20.000.-. An Hulleman vervaardigde haar beeld in een voormalige noodschool aan de Molenlaan. Zodra het beeld gereed was, begonnen de eerste praktische besteden. Daarnaast menen zij dat veel kleine bedrijven de strijd met de zogenoemde dis countwinkel niet meer aan kunnen. De provincie kan weinig doen om dit verlies aan arbeidsplaatsen tegen te gaan, aldus de instellingen, omdat zij geen middelen heeft om een actief werkgelegenheidsbeleid te voeren. Wat de provincie wel kan doen, is haar beleid richten op het tegengaan van grootschalige discounting (in lege fabriekshallen, op indus trieterreinen) en van nieuwe winkelprojecten buiten het sy steem van winkelcentra. Nieu we projecten zouden alleen nog toegelaten moeten worden als er achterstandssituatie op het gebied van verzorging be was te groot geworden om via de deur het noodlokaal te kun nen verlaten. In plaats van 1 meter werd het beeld twee bij één meter hoog. De dienst openbare werken loste dit pro bleem op door een hele wand uit de noodschool weg te ne men. Inmiddels besloot de sektie cultuur in de huidige samen stelling dat het beeld niet naar Vlietwijk, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, maar naar Adegeest zou gaan. Overwe ging daartoe was een iets rui mer stuk openbaar groen, waardoor minder kans op van dalistische handelingen. Dat laatste is totaal anders uitge pakt. De zeven man /vrouw sterke sektie cultuur kwam niet tot een unaniem advies. De com missieleden Van Es, Goosens, Reins-Zeevenhooven en Pee tere willen het beeld weghalen van de huidige plaats omdat dit kunstwerk blijkbaar agres sie opwekt. Voorzitter me vrouw Mr. Bloembergen-Mun ters en ambtenaar T. Bonhof willen beslist niet wijken voor de terreur van de wijk. Bekocht Mevrouw Bloembergen geeft grif toe het een walgelijk beeld te vinden. Ook wil zij best kwijt van mening te zijn dat de vroegere Culturele Com missie gewoon „belazerd" ofte wel „bekocht" is geworden. Vast staat dat het kunstwerk is geplaatst in een openbaar park. Het eind is natuurlijk zoek als de gemeentelijke overheid toestemming moet vragen om iets in de „gemeen- tetuin" te mogen zetten. Kunstenares An Hulleman is totaal ondersteboven van de negatieve reakties. Zij ziet haar schepping als een goede kunstuiting. Na de vakantie mag zij haar visie kenbaar ma ken aan de sectie Cultuur. De sectie Cultuur ziet zich ge plaatst voor de taak jaarlijks kunstuitingen via de BKR-re- geling aan te kopen. Iets ko pen en dan opbergen op de zolder van het gemeentehuis, heeft geen enkele zin. Burgemeester en wethouders mogen nu een beslissing ne men. Insiders geloven al dat het b»eld zijn langste tijd heeft

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5