,Ik laat me geen wethouder van deportatiezaken noemen" mil mm Vragen over financiering inloophuis TESSELAAR OVER OMSTREDEN WOONWAGENBELEID: is Meer geld voor stadsvernieuwing amera-complex genoemd als locatie voor meubelboulevard Nigerianen verkiezen medicijnman boven het ziekenhuis Bejaarde fietser na f §P*£cïdóe<3omönt ongeval overleden BEIDEN CzidaeSomant DONDERDAG 23IUNI1983 PAGINA 3 De leerlingen van De Noorderwiek. Bruidegom brengt h u welijksnach t door in lift LEIDEN Na een feeste lijke afsluiting van hun trouwerij kwam een echt paar vannacht omstreeks drie uur thuis in hun flat aan de Vierlinglaan. Bin nengekomen ontdekten bruid en bruidegom dat de familie bij wijze van hu mor het huis een beetje had heringericht. Het bruidspaar trof het meubi lair op de meest vreemde plaatsen aan. Alsof deze smakelijk grap nog niet genoeg was, waren ook nog alle kasten in huis op slot. Met geen mogelijk heid waren ze open te krij gen en de bruidegom hoopte maar dat de familie de sleuteltjes in de brie venbus beneden in de hal had verstopt. Hij zou wel even gaan kijken. Toen hij na een flinke poos nog niet terug was, kreeg zijn kersverse echtgenote toch een beetje argwaan en ging ook maar even rich ting brievenbus. De lift deed het niet, dus nam zij de trap. Halverwege de tweede verdieping zag zij de lift steken en via een klein stukje ruit kon zij met haar opgesloten man communiceren. De politie kwam en later de brand weer die man ontzette. luwen leidt tot klappen 'l JIDEN Een 30-jarige vrouw uit Leiden ||eft gisteravond een flinke klap opgelopen n een man nadat zij eerst naar hem had ge- uwd. De vrouw reed op de fiets over de Ves- itraat. De haar achteropkomende man spuw- naar de vrouw. De vrouw liet het daar niet zitten en spuwde gewoon terug. Dat nam de an niet en gaf haar daarna een flinke klap. e vrouw heeft daarna bij de Leidse politie Ringifte gedaan van mishandeling. W( di. ek met kleding gestolen °P SIDEN Voor een winkel in de Maarsman- kt ieg is gistermorgen een rek met bermuda's of arts gestolen. Het rek stond voor de etalage wijze van aandachttrekker. Die aandacht eeg het rek inderdaad. Toen de verkoopster ;er eens naar buiten keek was het gehele rek 'itrdwenen. De schade wordt geschat op zo'n aul 0 gulden. LEIDEN/DEN HAAG De leden Pasman en Steegh (PSP/CPN/PPR) van Provinciale Sta ten hebben vragen gesteld over de financiering van een Leids inloophuis voor psychiatrische en ex-psychiatrische patiënten. De Statenleden hebben uit de L.C. van 10 juni begrepen, dat wethouder Schoute op vragen van het gemeenteraadslid De la Mar melding maakte van de aanwezigheid van een provinci aal potje waaruit een inloophuis gefinancierd zou kunnen worden. De aanwezigheid van een dergelijke pot zou zijn gebleken uit contacten tussen gemeentelijke en provinciale vertegen woordigers. De Statenleden vragen aan Gede puteerde Staten of er inderdaad een dergelijke potje bestaat. Als dit niet het geval is, dan zou GS de initiatiefnemers van het inloophuis een andere weg naar subsidies moeten wijzen. Gemeente koopt pand Prediker LEIDEN De gemeente is van plan het pand „Prediker" aan de Jan Vossensteeg van de fir ma De Bolster te kopen. Het is de bedoeling dat het voorste stuk van het pand blijft staan en het achterste wordt gesloopt. Daar komen wo ningen of een groenvoorziening. In het pand wonen nu 25 mensen. De gemeente heeft als voorwaarde gesteld, dat De Bolster voor de be woners vervangende woonruimte zoekt en het pand leeg opleverd. Lukt dat niet dan gaat de koop niet door. H. de la Mar (PSP) vroeg gister avond tijdens een vergadering van de commis sie volkshuisvesting aan wethouder D. Tesse- laar om ervoor te zorgen dat de bewoners vrij willig vertrekken en een goede vervangende woongelegenheid krijgen. „Dat is niet onze taak", aldus de wethouder. „Uiteraard is het zo dat de bewoners huurbescherming hebben en niet zo maar weg hoeven". Buurtcomités eisen betere huisvesting LEIDEN De buurtcomités Maredorp, Pan- cras, Noordvest, Noord Rijnevest en Hogewoerd wijzen het plan van wethouder J. Peters van samenlevingsopbouw af om het Leids Volks huis te renoveren en aan de Groenesteeg een kleine buurtvoorziening te creëren. Volgens de buurtcomités komen ze er op deze manier „be kaaid" af. Toen er nog nieuwbouwplannen voor het Volkshuis op het Ir. Driessenplein wa ren, zou dat neerkomen op een eigen voorzie ning voor de comités, heet het in een brief aan de wethouder. „We voelen ons nu met een kluitje in het riet gestuurd. Een half buurthuis- je is voor ons onacceptabel". De gemeente zou gelden, die voor de nieuwbouw bestemd waren nu gebruiken voor de renovatieplannen van het Volkshuis en dat zou tegen de regels zijn. De comités eisen van de wethouder, dat hij op zijn plannen terugkomt. Wethouder D. heeft gister tijdens een verga- rerfring van de raadscom- ianissie volkshuisvesting )ei|n felle aanval gedaan de gemeenten in de regio. Hij hekelde manier waarop die ge- (niet) meewer- aan het tot stand van de provincia- om het Leidse sterk te en in de regio een groot aantal kleine kampen te maken. Op het Leidse woonwagen kamp staan 120 wagens. Dat moeten er volgens de provin cie 41 worden. Zoeterwoude heeft inmiddels ruimte voor 3 wagens en Leiderdorp voor 8. Op een gezamenlijke terrein van Noordwijk en Katwijk zal ruimte zijn voor 25 wagens. Deze plannen verkeren in een vergevorderd stadium. In de overige gemeenten is nog wei nig zicht op het tot stand ko men van de kleine kampen. Die gemeenten lijken weinig haast te hebben om kleine kampen te creëren. Verder dient ook ernstig betwijfeld te worden of een groot deel van de bewoners van het Leidse kamp daar wel weg wil. „Het komt erop neer dat Lei den het alleen mag opknap pen", aldus de wethouder, die ook voorzitter is van het woonwagenschap. Dit schap vertegenwoordigt de regioge meenten en beheert de kam pen. „Alleen Leiderdorp en Zoeterwoude hebben na lang wachten wat gedaan. Ik ben niet van plan om me wethou der van deportatiezaken te la ten noemen, wanneer het zo ver mocht komen dat we ge dwongen worden wagens te gen de wil van de bewoners vanuit Leiden naar plaatsen in de regio te slepen. Mocht het zover moeten komen dan zal er vanuit de Leidse gemeente raad brede steun voor een der gelijke beleid moeten zijn". De wethouder voorspelde dat de provincie gemeenten wil gaan dwingen kleine kampen te creëren. „Wassenaar bijvoor beeld". Dit zou moeten gebeu ren via een zogenaamde „aan wijzing". Zoeterwoude en Lei derdorp zijn onlangs uit het woonwagenschap getreden, nadat in die gemeenten kleine kampen gemaakt zijn en zij hun taak als volbracht zagen. om uit te treden". De eerste krachtproef voor het woonwagenschap volgt in het najaar. In september zullen de plannen voor Noordwijk en Katwijk aan de bewoners van het Leidse kamp voorgelegd worden. Dan moet blijken of er 25 gezinnen bereid zijn uit Leiden weg te gaan. Overigens is één plaats van de 3 in Zoe terwoude al weer leeg. De wa gen die daar vrijwillig naar toe was gegaan is onlangs weer naar Leiden teruggekeerd. Het woonwagenschap moet nog bepalen of de bewoners weer gedwongen worden naar Zoe terwoude terug te gaan. Het ministerie heeft voor het te rugsiepen al toestemming ge geven. Wandelconcert De Stichting Orgel stad Leiden houdt zaterdagmiddag het tweede wandelconcert in de Hartebrugkerk (hoek Haarlemmerstraat/Lange Mare). Het concert begint om drie uur. De uitvoerenden zijn Vera Verzijden (mezzo-sopraan) en Wim van der Reijden (orgel). Zij brengen werken van C. Franck (Sept pièces en Fa ma jeur en Fa mineur), G.F. Handel (Where'er you walk en Spring), H. de Vries (Lento) en L.J.A. Lefébure- Wély (Sortie) ten gehore. Collegium Musicum Het bestuur van het Leids studenten koor en orkest Colle gium Musicum heeft voor de periode '83- '84 weer een nieu we samenstelling. Karin van Lieshout is praeses. Stephan Pas ab-actis en Loes van Aanhout quaestor. Het correspon dentieadres van het gezelschap is postbus 454 in Leiden. Kinderfilms K&O vertoont woensdag 29 juni voor de laatste maal dit seizoen in de Kapelzaal aan de Oude Vest een serie kinderfilms. Om half drie beginnen de tekenfilms met bekende stripfiguren, voorts is er een komische film met Spanky en zijn vriendjes. Noorderwiek Leerlingen van De Noorderwiek tonen op deze foto hun examenwerk. De opdracht dit jaar was het maken van een regenmantel met als bijzonderheden vleermuismouwen, reverskraag, zakken en voering. In het schooljaar 1984/1985 start de Noorderwiek met een driejarige oplei ding Mode en Kleding. Deze MDGO (Middelbaar Dienst- verlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs-opleiding kent drie afstudeerrichtingen: presentatie, realisatie en commercie. Tevens krijgt de Noorderwiek een driejarige opleiding agogisch werker. De bijeenkomst van Uytterdijk in de Pieterskerk. LEIDEN/DEN HAAG De regering wil de ko mende jaren meer geld uittrekken voor stadsver nieuwingsprogramma's. Het totale budget daar voor zal worden verhoogd van 2,8 tot 4,2 miljard gul den in 1987. Verder is be sloten dat ruim 100 ge meenten waaronder Lei den, voortaan rechtstreeks geld van het rijk krijgen voor de stadsvernieuwing. Dat geld mogen de ge meenten naar eigen goed dunken besteden. Of Lei den er met deze wijzigin gen per saldo beter van wordt, is volgens een woordvoerder van het mi nisterie van volkshuisves ting nog niet duidelijk. Het kabinet heeft verder be sloten dat de verplichte huur- harmonisatie ineens voor leeg gekomen woningen komt te vervallen voor de oude woon gebieden van 22 gemeenten, waaronder de vier grote ge meenten en Leiden. Dit alles blijkt uit het Meerjarenplan Stadsvernieuwing, dat gister middag door staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting werd gepresenteerd. Brokx heeft tevens een wijzi ging van de Wet op de Stads en Dorpsvernieuwing inge diend. Besloten is dat een be langrijk deel van de stadsver nieuwing wordt gedecentrali seerd, hetgeen inhoudt dat ruim honderd gemeenten de stadsvernieuwingsgelden rechtstreeks van het Rijk zul len ontvangen. Verder worden de gemeenten verplicht een verordening te maken, waarin de subsidieverlening aan parti culieren en instellingen wordt geregeld. Volgens de staatssecretaris zal door de verhoging van het stadsvernieuwingsbudget de komende jaren meer werkge legenheid in deze sector wor den geschapen. De wettelijke regeling zal op 1 januari 1985 worden ingevoerd, tenminste als het parlement ermee ak koord gaat. De programma's voor woningverbetering wor den verhoogd: vanaf '84 jaar lijks 40.000 woningwetwonin gen (10.000 vooroorlogse en 30.000 na-oorlogse). In 1984 komt ook nog eens 95 miljoen werkgelegenheidsgeld be schikbaar, dat voornamelijk zal worden besteed aan groot onderhoud aan vooroorlogse woningwetwoningen. Besloten is verder dat voor de berekening van de huur na woningverbetering het nieuwe schijventarief zal worden inge voerd, zoals dat reeds in de vier grote steden het geval is. In veel gevallen betekent dat een lagere huurverhoging dan bij de huidige 2,5 procentsre geling het geval is. De leefmi lieuverordening is in het wets- ontweip aangescherpt. Doel ervan is een halt toe te roepen aan de achteruitgang van woon- en werkomstandighe den in aangewezen gebieden. Brokx bestrijdt in zijn toelich ting dat de leefmilieuverorde ning niet meer dan een sloop- en bouwverordening zou z(jp. LEIDSE PROMOVENDUS: LEIDEN De Nigeriaanse Felicia Chiri is vanmiddag aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de de wiskunde en natuurwetenschappen Op een proefschrift over medicinale planten. De Nigeriaanse stelt een handboek voor Nigeria samen met daarin voorschriften voor de bereiding van traditionele ge neesmiddelen en de vereisten waaraan zij moeten voldoen. Ge hoopt wordt dat de moderne geneeskunst wat op kan steken van de 'primitieve' medicijnmannen. Door het handboek kan ook voorkomen worden dat mensen ontijdig overlijden aan overdo sis, onhygiënische bereiding of verkeerde medicijnen, wanneer zij een medicijnman bezoeken. De meeste Nigerianen gaan wanneer zij ziek zijn liever naar een medicijnman dan naar een ziekenhuis. „De ziekenhuizen zijn erg duur. De mensen moeten er lang wachten voordat ze gehol pen worden, terwijl ze dichter bij huis altijd bij een medicijnman terecht kunnen. De mensen hebben ook meer vertrouwen in medicijnmannen. Het zijn geneesheren zonder opleiding. De ge neeskunst gaat bij hen meestal over van vader op zoon. Ze ge bruiken meestal planten als geneesmiddel. Dezelfde plant wordt in Nigeria vaak gebruikt voor de behandeling van verschillende ziektes", aldus Felicia Chiri. De ingrediënten van medicijnmannen worden nogal eens met jaloerse blikken bekeken. Ongetwijfeld bevatten sommige plan ten die ze gebruiken, biologische werkzame stoffen. Dit blijkt volgens Chiri ook uit de opmerkelijke resultaten die medicijn mannen boeken daar waar de moderne geneeskunde heeft ge faald. Daarom vindt zij het zeer wenselijk dat alle middelen die in de traditionele geneeskunst worden toegepast worden onder zocht op werkzame stoffen zodat „we te weten komen wat fic ties zijn en wat de feiten". gebied zijn goed te kunnen be oordelen. In Leiderdorp wil men een meubelboulevard bouwen. De gemeente Leiden is een van de instanties, die daartegen een bezwaarschrift heeft ingediend. Leiden zegt met instemming te hebben geconstateerd, dat de provincie een grootschalige meubeldetailhandel in Leider dorp als een bovengemeente- lijke (regionale) ontwikkeling beschouwt. Volgens de ge meente werkt de provincie momenteel aan de ontwikke ling van een visie met betrek king tot de toelaatbaarheid van een grootschalige meubel- concentratie in de Leidse re gio. Gezien deze visie denkt de ge meente, dat er in Leiden drie plekken in aanmerking ko men voor een dergelijke meu belconcentratie aan de rand van of in de onmiddellijke na bijheid van een kernwinkelap- paraat. Deze plekken variëren in grootte van acht tot tiendui zend vierkante meter. Leiden is van mening, dat een meu bellocatie in de directe nabij heid van het Leidse kernwin kelgebied de voorkeur ver dient. Dit voorkomt, dat ver schillende meubelzaken moe ten worden gesloten of ver plaatst. LEIDEN Professor Van Staveren, voorzitter van de landelijke Stuurgroep Her structurering MHNO/MSPO, maakt zich zorgen over de toe komst van het middelbaar dienstverlenings- en gezond heidszorg onderwijs (MDGO). Hij vreest, dat het ministerie van onderwijs te weinig geld voor het MDGO beschikbaar zal stellen. Professor van Sta veren zei dit tijdens de feeste lijke bijeenkomst in de Pie terskerk ter gelegenheid van het eerste lustrum van de school Uytterdijk. Er wordt momenteel hard ge werkt aan de herstructurering van het middelbaar beroeps onderwijs, dat leerlingen on der meer opleidt voor functies in de verzorgende sector. Het is de bedoeling, dat de ver schillende onderwijs-richtin- gen worden gestroomlijnd on der de noemer MDGO. Professor Van Staveren is somber gestemd over de finan ciële voorstellen van het mi nisterie. Hij is van mening, dat het MDGO een goede finan ciële regeling verdient, zodat dit onderwijs goed van start kan gaan. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u |oegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. I van de Leidse Courant -i _als nieuwe abonnee I fes koi etaald wordt per maand (met automatische afschrijving) D per kwartaal z tuur een miniatuur bankschroefje naar: aam ilee dres ostcode/Plaats_ flefoon tuur deze bon in open envelop -geen postzegel t lakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,1 :ht 500 VG Den Haag j Bezuinigingen bedreigen het MDGO Volgens de zijn er in Lei drie plekken, waar meubelboulevard zou komen. Het colle- schrijft dit in een brief Gedeputeerde Staten Zuid-Holland. Een deze plaatsen zou de ormalige bioscoop Ca- aan de Hogewoerd kunnen zijn, aldus wet houder J. Fase gisteren in de raadscommissie voor economische aangelegen heden. Gedeputeerde Staten hadden de gemeente gevraagd om in formatie over de mogelijkheid om in Leiden een meubelbou levard te bouwen. Dit om de diverse plannen die er op dit Wethouder Fase zei gisteren, dat de plannen met betrekking tot het Camera-complex nog uiterst vaag zijn. Er is over deze materie overigens wel een gesprek geweest met de bewoners van de Hogewoerd. Het Camera-complex ligt in de buurt van het Sanders-terrein. Het is de bedoeling, dat daar een parkeergarage wordt ge bouwd. De 78-jarige J.C. Gans uit Leiden Is gisteravond om streeks elf uur in het Aca demisch Ziekenhuis over leden ten gevolge van een ongeluk eerder op de dag. Het ongeval gebeurde op het Stationsplein. De man stak voor het station met zijn fiets de rijbaan over, toen er een automobist vanuit de richting Ples- manlaan naderde. De au- tomobilst kon de fietser niet meer ontwijken. Hij werd met ernstig hoofd en nekletsel naar het AZL vervoerd. Op de foto: De auto waarmee de bejaarde fietser werd geschept.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3