TAFEL Bisschoppen VS betreuren beslissing Hooggerechtshof over abortus kerk wereld Ook in Afrika bloeit de basisgemeente, maar niet op politieke grond IÏTÏ171 „Gratis heroine volslagen krankzinnig" HP CcidócGomcuii weer IF lezers KORTE METTEN PE TIJD ACHTERGROND EcldaeSomant DONDERDAG 23IUNI1983 PAG1N Vooraanstaande leden van de commissie van de Amerikaanse r. k. bis schoppenconferentie die zich met abortus bezig houdt, hebben verklaard teleurgesteld te zijn over een uitspraak van het Hooggerechtshof waarin beperkingen aan de toe passing van abortus wer den verworpen. Vorige week sprak het Hoogge rechtshof zich met zes te gen drie stemmen uit te gen sommige bepalingen in een verordening van Akron, Ohio. Daarin was onder meer vast gelegd, dat abortus bij een vrucht van meer dan dertien weken in een ziekenhuis moet plaatsvinden en dat vrouwen die een abortus wil len, door hun arts geïnfor meerd moeten worden over de ontwikkeling van de vrucht en de complicaties die een abortus met zich mee kan brengen. Voorts wees het Hooggerechtshof enkele wets bepalingen van de staat Mis souri af, waarin beperkingen, aan het uitvoeren van een abortus werden gesteld. Kardinaal Terence Cooke van New York, de voorzitter van de commissie van de bis schoppenconferentie ver klaarde, dat de beslissing van het Hooggerechtshof teleur stellend is voor allen die het menselijk leven respecteren. Zij worden teruggeslagen, zo wel door het geweld dat on schuldige ongeboren kinderen wordt aangedaan als door de beslissing van zoveel moeders om het ongeboren leven in zijn vroegste en meest weerlo ze stadium te vernietigen, al dus Cooke. Hij verklaarde het standpunt van de minderheid van het Hooggerechtshof met grote zorg te zullen lezen, om dat daarin de schadelijke ef fecten van abortus worden er kend, niet alleen voor het on geboren kind, maar ook voor de relaties in de familie van de slachtoffers. Als een van de belangrijkste instellingen in de Verenigde Staten zo'n gewelddadige schending van het leven en van de rechten van het gezin door de vingers ziet en als de door God gege ven talenten van zoveel mil joenen mensen op zo'n ge voelloze wijze voor de geboor te uit de weg worden ge ruimd, wordt aan de waarde en de nobelheid van elk men selijk leven en elk menselijk gezin de doodsteek toege bracht, aldus Cooke. Hij pleit te voor een amandement op de grondwet, waarin abortus wordt verboden. De synode van de Presbyteri aanse Kerk in de Verenigde Staten daarentegen heeft tij dens haar vergadering in At lanta gepleit voor het recht abortus te ondergaan. De dui zend gedelegeerden stelden zich achter een verklaring, dat de kerk ertoe moet bijdra gen. dat er zo min mogelijk abortussen plaatsvinden. Het gaat bij abortus om een ernsti ge ethische beslissing, maar vrouwen hebben het morele recht zich te laten aborteren, aldus de leden van de synode. De Presbyteriaanse Kerk is onlangs ontstaan uit een fusie van de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten, die haar zetel in Atlanta had en de Verenigde Presbyteriaanse Kerk, die in New York geves tigd was. De kerken waren sinds de Amerikaanse burger oorlog uiteen gegaan. De duizend gedelegeerden spraken zich ook uit voor een bevriezing van de proefne mingen met en de produktie en ontwikkeling van kernwa pens van de kant van zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie. Zij riepen de Verenigde Staten op een eer ste stap te zetten door de proefnemingen met kernwa pens gedurende een bepaalde tijd te staken en zo de Sovjet- -Unie uit te dagen hetzelfde te doen. Het belangrijkste verschil tus sen de kleine christelijke ge meenschappen in Oost-Afrika en de basisgemeenschappen van Latijns-Amerika is. dat de Afrikanen zich niet met politiek bezig houden. Maar bij de gemeenschappen in Tanzania wordt „een soort uitputtingstoestand" merk baar, omdat voor hen de be perking tot sociaal en gods dienstig terrein niet meer vol doende is. Dat is de mening van pater John Mutiso-Mbinda. secreta ris-generaal van de Vereni ging van Oostafrikaanse bis schoppenconferenties (AME- CEA) Volgens hem dringen juist de leiders van de groe pen aan om de verantwoorde lijkheid uit te breiden tot on derwerpen van landelijk be lang. Zij willen standpunten innemen inzake politieke, economische en culturele vraagstukken. Men zal ten zoeken naar identiteit. Volgens pater Mutiso zijn er in de lidstaten van AMECEA meer dan tienduizend van dergelijke kleine christelijke gemeenschappen te vinden. Hun voornaamste taak is het om binnen de groep een op lossing te helpen vinden voor de economische problemen van de afzonderlijke leden en hen te helpen een goed chris telijk leven te leiden. „We proberen binnen de gemeen schappen primair onze cul tuur en traditie veilig te stel len, omdat de kerk haar ei genlijk gezicht slechts in deze kleine groepen laat zien. De kerk kan alleen maar in de basisgemeente haar menselijk gezicht tonen. Alleen daar is zij grijpbaar en voor de men sen werkelijk te ervaren", al dus pater Mutiso. Daarom ligt het zwaartepunt van de arbeid bij de incultura- tie van de godsdienst, die voor Afrika een groot probleem is en sneller zal moeten worden doorgevoerd. Juist in de klei ne christelijke gemeenschap pen kunnen echter experi menten worden gedaan, bij voorbeeld met het meer Afri kaans maken van de liturgie. In Eldoret heeft AMACEA met het oprichten van een pastoraal instituut voor heel Afrika daartoe een steunpunt geboden. Uiteraard gaat het niet in elk land even snel. Terwijl in Malawi op dit ter rein al zeer veel wordt ge daan, gaat men in Kenia be hoedzaam te werk. Om niette min echte vooruitgang op de weg naar de inculteratie te boeken is er veel meer hulp van de bisschoppenconferen ties, maar ook van de missio narissen nodig, aldus pater Mutiso. De arts H. Schalkwijk wordt door de Hervormde Raad voor de Zending naar Nigeria uitgezonden, waar hij zal gaan werken in het zie kenhuis van de Presbyteri aanse Kerk van Nigeria in de stad Uburu. Uburu ligt in het gebied van de Ibo-stam. Dit gebied streefde in de jaren zestig onder de naam Biafra naar afscheiding van Nigeria. In het ziekenhuis van Uburu werken drie artsen die door de Raad voor de Zending zijn uitgezonden. Schalkwijk wordt de opvolger van een van hen. Twee studenten dié zijn op geleid aan de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen (HTP), ontvangen zaterdag hun priesterwijding. Frans Thoolen (33), lid van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, wordt gewijd door mgr. Ch. K. Sam, bisschop van Sekondi-Takoradi (Gha na) in de parochiekerk van Sint Joost (Echt). De wijde ling is uit deze parochie af komstig. Hij is werkzaam in het apostolaat onder de Gha- nese migranten in Nederland en valt als zodanig onder de verantwoordelijkheid van de Ghanese bisschop die hem wijdt. Drs. Hans Tercic (26), afkomstig uit Eygelshoven, wordt tot priester gewijd voor het Belgische bisdom Hasselt in de basiliek van O. L. Vrouw Geboorte te Tonge ren. Mgr. J. M. Heuschen, bisschop van Hasselt, zal de wijding verrichten. Het aan tal priesters, dat aan de HTP is opgeleid, komt hiermee op In Zeeland is op initiatief van de Provinciale Hervorm de Jeugdraad (PHJR) een provinciale Oost-Europacom missie opgericht, waarin her vormden en gereformeerden participeren. Van katholieke zijde wordt nog bekeken, of zij aan de commissie zal deel nemen. De Zeeuwse PHJR is al twee jaar initiatiefnemer voor het leggen van contac ten tussen kerkelijke ge meenten in Zeeland en de DDR. Van 23 tot en met 26 juni brengt een delegatie van de PHJR een bezoek aan de „Kirchentag" in Magdeburg. In de DDR worden dit jaar zeven kerkedagen gehouden met als thema „Durven ver trouwen". Aan de orde ko men onderwerpen als het mi lieu, vredesvraagstukken en de zesde assemblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver. Manas Buthelezi voorzitter Zuidafrikaanse Raad van Kerken De lutherse bisschop van Jo hannesburg, dr. Manas Bu thelezi, is gekozen tot voor zitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC). Hij volgt Peter Storey op, die onlangs aftrad, nadat de vroegere secretaris-generaal van de SACC, John Rees, wegens fraude met gelden van de raad tot tien jaar voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 77.000 gulden was veroordeeld. Bu thelezi werd in de tweede stemronde gekozen. Hij is re gionaal directeur geweest van het nu verboden Christe lijk Instituut (Beyers Naudé) in de provincie Natal. In 1975 won Buthelezi een proces tegen het Zuidafri kaanse blad „To the point", dat onder meer beweerd had, dat Buthelezi de wens had geuit, dat de parlementsge bouwen in Pretoria door een bomaanslag getroffen zouden worden. Het blad moest Bu thelezi een bedrag van ruim 55.000 gulden schadevergoe ding betalen. De SACC betuigde verder bijval met een voorstel van bisschop Denis Hurley, de voorzitter van de r. k. bis schoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, om een conferentie van alle christe nen te houden over de poli tieke, sociaal-economische en godsdienstige aspecten van de Zuidafrikaanse samenle ving. Hurley, die de nationa le conferentie van de SACC toesprak, wees erop, dat het de taak van de kerken is een vreedzame oplossing te berei ken voor de „schijnbaar on behandelbare" problemen van Zuid-Afrika. Hij stelde voor de conferentie in 1986 te houden en zo snel mogelijk te beginnen met de voorberei dingen ervan. Gebakken schelvis met pittige saus, worteltjes en aardappelen yoghurtvla Voor twee personen hebt u nodig: 500 g schelvis, 1 le pel citroensap, zout, bloem, 30 g margarine, uitje, sam bal, 2 dl water, 1 bouillon blokje, paar lepels toma tenpuree, ketjap (1 theele pel maize na), selderij; 500 g jonge wortels, zout, suiker, 10 g margarine, pe terselie; 2,5 dl melk, 12 g custard, 30 g suiker, 2,5 dl yoghurt, 1 lepel citroensap, jam Verwijder kop. vinnen en buik vlies van de vis, spoel hem met koud water af en snijd hem in moten. Druppel citroensap op de aangesneden kanten van de vis en strooi daar ook wat zout op. Haal de stukken vis na tien minuten door de bloem en bak ze in warme margarine in een braadpan bruin en gaar. Houd de vis warm in een schaal op de pan met kokende aardappe len. Fruit in het overgebleven vet het uitje lichtbruin met iets sambal, voeg water toe. het bouillonblokje en de tomaten puree en ketjap naar smaak. Laat dit sausje vijf minuten pruttelen, bind het desgewenst met maizena, schenk het over de vis en strooi er royaal fijn geknipte selderij over. Zorg dat de wortels zoveel mo gelijk hun smaak behouden: schrap ze niet (of laat ze niet schrappen), afborstelen is ge noeg. kook ze zo kort mogelijk (circa tien minuten) in zo min mogelijk water. Kook zout mee, schud door de gare, afge goten wortels iets suiker, de margarine en fijngeknipte pe terselie. Meng een custardvla met yog hurt en citroensap. Garneer met wat kleurige jam. JEANNE De zomer is neergedaald over de weekbladen. Geen echt harde onderwerpen, hoog stens wat vrijblijvend ge schrijf over kernwapens of werkgelegenheid of heroïne, maar over het algemeen: „zo meren". Het enige echt harde onderwerp in de opiniebla den van deze week is dat de Amsterdamse politie het be paald niet verstandig vindt dat gratis heroïne wordt ver strekt. Ze noemen het zelfs waanzinnig. Het gaat de FNV niet goed. Duizenden mensen hebben hun lidmaatschap opgezegd in de afgelopen jaren. Niet zo gek, concludeert de Haagse Post. Een bondslid dat drie maanden geleden bedankte: „De bond heeft er aan mee gewerkt dat de kleine man ook nu het hardst wordt ge pakt. En weet je hoe dat komt De bond is teveel met politieke zaken bezig. Dat standpunt over kernwapens, dat is toch niets voor een bond". Alle afgedragen, hoge contri butie heeft niet kunnen voor komen dat bij de FNV zelf ruim veertig arbeidsplaatsen op de tocht kwamen te staan. Wie gaat het gat van Neder land betalen De vele kleine tekorten die de verschillende takken van de overheid heb ben vormen samen zo'n groot bedrag, dat een oplossing van het totale tekort bijna een onmogelijkheid is. Maar de armen gaan erop achteruit. Jammer „maar", zegt pre mier Lubbers: „Die hele uit bouw van de verzorgingsstaat is een systeem, dat automa tisch is gegroeid. Als je dat systeem moet aanpassen, om dat het niet meer betaalbaar is, dan is het per definitie zo, dat je die groepen treft, waarvoor je dat systeem in dertijd hebt ingesteld". Het titelverhaal Haagse Post gaat de diege- beeldbuizen vertroebelen met series op de televisie. Dallas, Dynasty en Falcon Crest kopen zij in te gen torenhoge bedragen en met veel concurrentie. Maar desalniettemin, de kijker is koning. Premier Lubbers: „Verzor gingsstaat is automatisch ge groeid" Elseviers omslag wordt dit maal verlucht met een gete kende karikatuur van Wim Kok, voorzitter van de FNV. Naar buiten toe strijdlustig, maar naar binnen toe zelf een werkgever, die de touw tjes niet aan elkaar kan kno pen. Elsevier: „De FNV heeft twee gezichten en praat met twee monden. Naar buiten toe predikt Wim Kok de soli dariteit, het recht van de zwakste schouders, de lots verbondenheid van werken den en werklozen. Maar de preken zijn voor extern ge bruik. Binnen de FNV en de bonden maken de principes plaats voor rekensommen". Minister Deetman ging in de fout, meent Elsevier. De bu reaucratisering van het hoger onderwijs is niet zo goed ge vallen. Nijpels, de fractie voorzitter van coalitiepartner VVD, heeft premier Lubbers een brief geschreven, waarin staat dat hij het niet eens kan zijn met de opvatting die er blijkt te heersen over de mid denschool. Natuurlijk brengt Elsevier ook het bezoek van de paus aan Polen, zeer uitgebreid zelfs. Conclusie: „Er is geen snelle uitweg uit het Poolse dilemma en alles wat Johan nes Paulus kon beloven, was dat hij met de Polen zal zijn, bij een speurtocht naar ver borgen en waarschijnlijk martelende wegen naar een betere toekomst". De mediadeskundigen en fi losofen die in Amersfoort bij eenkwamen om te trachten iets te veranderen aan het huidige beleid hadden eigen lijk net zo goed thuis kunnen blijven, want uit de situatie die Elsevier schildert, blijkt; De media moeten een afspie geling bieden van geestelijke, godsdienstige, culturele of maatschappelijke stromingen in de samenleving. Want waarom wel drie soorten christenen op het scherm, één soort socialisten en vier soorten liberalen, en waarom niet de vegetariërs, de natu risten, of de eigen huis-bezit ters. Of serieuzer: waarom niet vrouwen, waarom niet bejaarden?" Niemand komt meer uit deze problematiek volgens het blad. Verder nog een interessant verhaal over de computer als huisbewaarder. De nieuwe dokter komt uit Limburg, zegt Hervormd Ne derland om de omslag. Het verhaal gaat over de medi sche faculteit in Maastricht, waar de studenten zelf hun kennis verzamelen. En dat in tegenstelling tot het oude type universiteit. De modern ste manier van onderwijs, be ter ook? Hervormd Neder land: „Handtekeningenacties hebben de openlijke steun gekregen van dr. Theo van Boven, die bij de Verenigde Naties de mensenrechten verdedigde en van Toon Her mans, die ieder huis, waar mensen beter van worden, goed vindt, of er nu een bed of een buffet staat. In Lim burg kan natuurlijk niet wor den toegestaan dat aan de nieuwe opleiding wordt ge knabbeld". De kerk kan beter falen door te spreken dan door te zwij- fen. Dominee Okke Jager omt tot die conclusie als het gaat om vrede en veiligheid en hoe daarover wordt ge- Mient-Jan Faber:,, De bis schoppen begrijpen hun ei gen brief niet helemaal". dacht binnen de kerk. „De kerk is al als zodanig burger lijk ongehoorzaam ja wel maar dat moet blijken in concrete situaties. De kerk moet nu niet, zoals zo vaak, achteraf oordelen, maar met de vrienden van Daniël van- tevoren zeggen, al kan ze niet tevoren berekenen- wat het haar zal kosten: „Het zij u bekend, o koning, dat wij uw goden niet vereren en het gouden beeld, dat gij hebt op gericht, niet aanbidden". „Gratis heroïne? Volslagen krankzinnig". Dat staat op de voorpagina van De Tijd deze week. De politie zet zich wat dat betreft af tegen de justi tie. Eén van de Amsterdamse hoofdinspecteurs: „Het heroï- neprobleem lossen we niet op, maar we kunnen de vraag wel reduceren door een andere aanpak van de drugsverslaafden. Naar mijn mening is dat nog altijd de dwangverpleging. Zolang je in dat vicieuze cirkeltje zit, kick je niet af. Ook niet met methadon. Die methadon trouwens is het snoepje van de week. Je moet maar eens opletten wat voor problemen we daar over vijf jaar mee hebben. Want het is een puur verslavend middel. Het is voorlopig een zoethoudertje, maar daarvan krijgen we de rekening ook thuis „De bisschoppen begrijpen hun eigen brief niet hele maal". Dat is een uitspraak van Mient-Jan Faber, secre taris van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Hij zegt: „De bisschoppen dienen zo snel mogelijk met andere uit leg te komen, opdat we pre cies weten waar het hun nu precies om gaat. Voorlopig heerst er alom verwarring en dat kan zo niet blijven. De lucht moet worden gezui verd. Laat de echte kardinaal opstaan". De Amerikanen weten pre cies waar zij de kruisraketten willen hebben. Vrij Neder land houdt het op de Peel, zelfs al is minister De Ruiter het er niet mee eens. Pijn is een betrekkelijk feit. Er valt wel wat aan te doen. In pijnklinieken wordt al ja ren getracht de pijn te stillen. Hoe erg het soms ook kan zijn, zegt prof.dr. L.J. Men- gens, psycholoog, „pijn kan zelfs een depressie maskeren. Je ziet dat bij patiënten die alle problemen ontkennen: nee, dokter, niets aan de hand, ik heb alleen maar pijn. Je loopt er zelfs risico's als je die pijn opheft. Want dan breekt de depressie door. In extreme gevallen kan het resultaat van de geslaagde behandeling bij zo'n patiënt suïcide zijn". Nog meer medische onder werpen in Vrij Nederland. Een hersenspecialist die uit legt wat er nu precies met onze grijze massa aan de hand is: „De hersenen zijn een fascinerend orgaan. Door al die bloedvaten zijn de menselijke hersenen rood. Maar geconserveerd in for maline zijn ze praktisch wit. Wat ik nu nog wil zeggen is, dat ik geen hersentjes eet. Dat is misschien raar, maar ze smaken me nu eenmaal niet, ook al zijn ze lekker be reid". De kleurenbijlage gaat over werk, werk, en nog eens werk, kortom de verslaving aan werk. Politieke pelgrim De reactie van de Vaticaanse woordvoerder pater Ring Panciroli op de politieke interpretaties die gegeven wo aan de preken die de paus tijdens zijn Polen-reis houdt, el niet uitblijven. De Heilige Stoel is altijd zeer gespitst op j tieke neutraliteit en een dergelijke zelfs slechts bedekt eg schuldiging als zou de paus politiek bedrijven kan het derhalve niet over zijn kant laten gaan. eej De wijze waarop woordvoerder Panciroli de paus irw-d' scherming neemt lijkt ook aannemelijk: Johannes PaulO g inderdaad als een pelgrim en zieleherder naar Polen zijn prediking, geheel steunend op het evan beoogt de verkondiging van het Woord Gods. In Polen echter, duizend jaar geleden reeds en nu opn| wellicht nog heviger, een katholiek land bij uitstek, religie niet worden losgezien van de geschiedenis en is tiek altijd innig met de godsdienst verbonden geweest, geen ander land in Europa kent zoveel koningen, konii i, bisschoppen, andere geestelijken en leken die tot d der altaren verheven zijn juist vanwege hun uit geloof voortgekomen politieke bemoeienis met hun v; land en hun volk. De twee nieuwe zaligen die Polen sinds gisteren er bij gekregen hebben de paus vermeldde het uitdrukkeli zijn preek in 1863, nog in hun jeugd, deelgenomen a< SS' opstand tegen de Russische overheersing; de een werd 011 voor naar Siberië verbannen, de ander liep hevige kingen op. In Polen zijn vaderlandsliefde, voortbestaan de natie, kerk en ethiek altijd op dezelfde leest geschoeiin weest. TERECHT vermengt deze Poolse paus in zijn preken spraken gewijde teksten uit de Schrift met voorbeelde^ de verre en nabije Poolse geschiedenis, en aldus probeei „zijn" Poolse volk een perspectief te geven. Juist daarin kennen de Polen hun eigen paus. m id Dit wil allerminst zeggen, dat de paus niet als een pe] naar zijn vaderland is gekomen. Dat is hij nu juist wel, als Poolse pelgrim behoort hij zich ook om de toekomstl zijn vaderland, van zijn volk te bekommeren. In Polen hij slechts een politieke pelgrim zijn. Zuid-Afrika en de partijpolitiek DEBATTEN in de Tweede Kamer over Zuid-Afrika pl^r de laatste jaren gepaard te gaan met veel partij-politiekr moer. Dat legt een curieuze hypotheek op de behande van het onderwerp zelf en dat is natuurlijk betreurenswf dig. OoK bij de voorbereiding van het gisteren afgesloten speelden partij-politieke factoren een ferme rol. Met dei faire-Dijkman" vers in het geheugen dreigde opnieuw» kleine crisis in de CDA-kamerfractie. Een belangrijke was: kon Jan Nico Scholten, sinds jaar en dag woordvoi van de fractie bij de behandeling van het Zuid-Afrika-bef deze rol ook nu vervullen of moest het woordvoerderssö aan een ander worden overgedragen? Veel belangrijken1 het in het verlengde van het woordvoerdersprobleem, I de vraag of de CDA-fractie in het licht van haar beleidsi van april 1981 en rekening houdend met de opvattingen f „haar" minister Van den Broek zich in dit debat geloofwi dig zou kunnen opstellen. WELNU, het debat overziende kan men concluderen dal CDA-fractie er onder leiding van Bert de Vries in geslaaaj de onderlinge eenheid te bewaren en haar bedoelingen, gelegd in de motie-Scholten, over het voetlicht te brenfi De intentie van de motie-Scholten is dat hard gewerkt j~ worden aan een beperking van Nederlandse investeringel Zuid-Afrika en dat ons land alles in het werk gaat stellen] tot een effectieve olieboycot van Pretoria te komen. Daaj is Nederland in de gelegenheid, want tot eind volgend ja«l het lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties.J MINISTER Van den Broek legde weliswaar een deel vaif motie anders uit dan de Kamermeerderheid, maar uiteirf lijk geldt de interpretatie van de Kamer. Van den Brj dient onze ambassadeur bij de Verenigde Naties, oud-n ter Max van der Stoel, in die geest te instrueren en zal i ten overgaan tot het instellen van de commissie, die de§j vesteringsbeperking moet gaan bestuderen. IETS KOELER DE BILT De hitte raakt volgens het KNMI over zijn hoogtepunt heen. Boven de Oceaan ontwikkelt zich een hogedrukgebied, dat zijn in vloed naar Schotland uit breidt. Hierdoor ontstaat bij ons een noordoostelijke stro ming, waarmee minder warme lucht uit Scandinavië wordt aangevoerd. Morgenochtend is er nog flink wat zon, maar in de middag kunnen zich plaatselijk on weersbuien vormen. De mid- dagtemperatuur zal rond de 25 graden liggen, terwijl er niet veel wind te verwachten is. Weerrapport sar SS: IS li Sz 555 onbew. 27 19 0 mm Vlissingen Aberdeen Lbew*' 26 15 0.3 mm Barcelona Berlijn onbew. 27 15 2 mm HMMTI Lbï"' 23 15 0 mm iEL, h.bew. 26 14 1 mm Malaga zw.bew. 31 18 0 mm FbüF ii iï °l EE h.bew!' 25 17 0 mm Brieven graag kort duidelijk geschreven redactie behoudt zi den stukken te bekorten Schillebeeckx Wat een geluk dat Nederlj een eminente geleerde heefl Nijmeegse prof. Schillebeed die de uitspraken van de pL en de brieven van de bisscf^ pen met een universitair gA kritiseert. Zoals de laéfl^ brief over de ontwapen®" Toch is het antwoord op vraag naar wie te luiste aar niet moeilijk. Dat is naar j paus, die overal ter wei met een bovennatuurl ostc moed Christus durft verkol etaê gen. Zelfs met eigen leven: vaar. Niet naar de profes i die de wereld op stelten zituu toen hij zich in Rome m< aa_ verantwoorden en toen alle egards van een gelee Ldre werd ontvangen. Wel naar bisschoppen die met pra sche conclusies zeggen w elei het op staat. Niet naar de iju,u fessor die slechts oeverl i discussies op gang brengt. naar de paus die een licht 50C voorbeeld is van hoop en rotsvast godsvertrouwen alle wederwaardigheden pS het leven. DEN HAAG, H. Rut^

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2