Paus spreekt op valreep met Walesa Minister doet concessie in debat Zuid-Afrika Geen glazen bol BON: Komende winter geen 'Mies' 'remie ziektekosten sal flink stijgen Grote gemeenten teleurgesteld over programma stadsvernieuwing Komend weekeinde veel verkeers drukte '£eid6g 6oma/ntBl Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Atnro- bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I.l.Hallewas.Chei-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties' (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes! 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lossenummersf 080. Donderdag 23 juni 1983, 74e jaargang no. 22609 Derde deel Cliff Richard op Ned. I om 19.05 uur. Om 22.35 uur serie „Hill Street Blues". Op Ned. II om 19.12 uur Fame, om 20.30 uur jongerenrubriek „Je ziet maar" en om 23.05 uur paus in Polen. Op België 1 om 20.30 uur ko- medische film „Herr, Herr". HET WEER Perioden met zon. In de mid dag en avond mogelijk een re gen- of onweersbui. Middag- temperatuur 25 graden. Matige wind. Zon op: 05.20; onder: 22.04. Schev. hoog water: 3.10 en 15.44; laag water: 11.20 en 23.44 uur. iUS-concert i Parijs diehonderd zangers en zan- iressen waren gisteravond in l it Parijse Koninklijk Paleis itrokken bij een kus-concert "in tien minuten, als onder- 1>el van de dag van de Natio- ile Franse Muziek. Het con- irt, geleid door Nicolas Frize, jrd bijgewoond door leden in het Franse ministerie voor jltuur, die geamuseerd toe- iken hoe de zanglustigen Jotseling kuslustig werden, tewel sommigen zich moes- n behelpen met een eigen mpje. Anderen maakten van ->t zoenwerk gewoon werk, >ed werk en muzikaal toch iheel verantwoord. Eind 1984 ruim miljoen werklozen ZOETERMEER Het Algemeen Werkloosheids fonds (AWF), de beheerder van de WW-gelden, ver wacht dat er eind volgend jaar 1.040.000 werklozen zullen zijn. Dit bleek gisteren tijdens een behandeling van een nota van de AWF waarin staat dat de WW-premie volgend jaar kan worden verlaagd van de huidige 4,3 naar 2,9 Het AWF geeft met deze verwach ting blijk van een groter optimisme dan staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) die gisteren in de Eer ste Kamer een verlaging naar 3,5 per 1 januari 1984 voorspelde. De WAO-premie daarentegen zal volgens de staatssecretaris stijgen. De AOW-premie die per 1 juli met 0,4 toeneemt tot 11,85 zal op 1 januari niet verder omhoog hoeven, aldus de staats secretaris. Ontwapeningsadviseurs kritiseren Reagan WASHINGTON Vier gewezen directeuren van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheer sing (ACDA) hebben gisteren kritiek geleverd op de houding van president Reagan bij het ontwa- peningsoverleg met de Sovjet-Unie. De vier oud- -directeuren, Rostow, Warnke, Smith en Seig- nious noemden voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen het jongste aanbod van de regering-Reagan niet serieus. De VS zou den af willen zien van de plaatsing van de nieu we intercontinentale MX-raketten als de Sowjet- -Unie haar 650 intyercontinentale SS-18's en SS-19's ontmantelt. Eugene Rostow, die eerder dit jaar door Reagan werd ontslagen als ACDA-di- recteur, stelde dat het de president ontbreekt aan de „politieke wil" om met de Sowjet-Unie tot een overeenkomst te komen. Sharon eist vijftig miljoen dollar van weekblad Time NEW YORK De Israëlische ex-minister van de fensie Ariel Sharon heeft van het Amerikaanse weekblad Time een schadevergoeding geëist van vijftig miljoen dollar (ruim 140 miljoen gulden). Sharon vindt dat hij belasterd is in een artikel over het Israëlische onderzoek naar het bloedbad in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila. In het betreffende stuk staat dat Sharon een bezoek zou hebben gebracht aan de familie van de Libanese president Beshir Gemayel, nadat deze in septem ber van het vorig jaar werd vermoord. „Gezegd werd dat Sharon met de Gemayels sprak over de noodzaak voor de Falangisten om de moord op Beshir te wreken, maar de details van het gesprek zijn niet bekend", zo schreef Time. De Israëlische ex-bewindsman ontkent dit. Time blijft achter de verhalen staan. HILVERSUM Tv-kijkend Nederland zal het het ko mende televisieseizoen zonder „Mies" moeten stellen. De Avro is er niet in geslaagd om met Mies Bouwman tot overeen stemming te komen over een nieuw programma. De Avro wilde dat Mies in plaats van het wekelijkse 'praatprogramma dat zij de laatste twee seizoenen deed een maandelijkse spelletjesshow zou gaan presenteren. Ondanks uit gebreid overleg hierover (kon er geen eenstemmige formule voor zo'n pro gramma worden gevon den. Dit wil niet zeggen dat Mies en de Avro definitief uit elkaar zijn, aldus de Avro. 1 Q Zonnepanelen an Fokker oor atellieten CHIPHOL - Een door Fok- ontwikkeld zonnepaneel, ra (Advanced Rigid Array), gekozen als energiesysteem Dor de Unisat-communicatie- tellieten. e hoofdcontractant voor Uni- British Aerospace, heeft it Ara-systeem besteld voor stallatie in drie van de satel- iten, die voor de BBC en Bri- sh Telecom zullen worden ibruikt. De opdracht is het irste belangrijke contract >or het systeem, aldus Fok- r. Twee van de Unisat-satel- iten zullen in 1986 worden ilanceerd, de derde wordt in serve gehouden. De Ara, die wel met de Ariane-raket als Amerikaanse shuttle kan orden gelanceerd, heeft een vensduur van 10 jaar en ge bikt de energie zeer effi- nt. Ook onverwachte ontmoeting met Jaruzelski (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) KRAKAU Paus Jo hannes Paulus is van middag naar Rome te ruggekeerd. Eerder op de dag had hij nog de lang verwachte ont moeting hebben met oud-vakbondsleider Lech Walesa, die ver moedelijk in het bis schoppelijk paleis in Krakau zou plaats hebben. Deze valt bui- Tijdens het uiterst drukke programma dat de paus gisteren afwerkte, bezocht de paus het graf van zijn ouders in Rakowicka nabij Krakau. ten het officiële pro gramma. Gisteravond was overigens niet precies duidelijk waar Walesa zich bevond, nadat hij zich eerder op de dag vanuit Gdansk naar Krakau had begeven. Gisteren had er ook een volkomen onverwachts een nieuwe ontmoeting plaats tussen de paus en de Poolse leider Jaruzelski. Het gesprek, dat op ver zoek van de paus tot stand gekomen was en onder vier ogen plaats vond duurde één uur en 40 mi nuten. Vannacht werd in een communiqué van het offi ciële Poolse persbureau PAP meegedeeld, dat de paus en generaal Jaruzels ki gezamenlijk de hoop hadden uitgesproken dat de pelgrimsreis van Jo hannes Paulus II een vreedzame en gunstige ontwikkeling van het maatschappelijke leven in Polen zal bevorderen en moge bijdragen tot de we reldvrede. Tevens zou be sloten zijn dat de contac ten tussen de H.Stoel en de Poolse regering worden voortgezet. Het gesprek tussen de paus en de gene raal werd omschreven als een voortzetting van het onderhoud dat de paus vo rige week vrijdag in War schau, op de tweede dag van zijn bezoek aan Polen, met generaal Jaruzelski en president Jablonski had gehad. Pagina 10: Paus tot Po len: Blijf op overwin ning EN HAAG De premie voor de particuliere ziektekostenver- kering zal sterk gaan stijgen. De overheid zal in de toekomst et ontkomen aan het toestaan van een hogere stijging dan die 3or het afgelopen jaar. Dit blijkt uit het jaarverslag van OHRA, it grootste ziektekostenverzekeringsbedrijf van ons land. er 1 januari van dit jaar heeft de overheid een premiestijging in 4,5 procent toegestaan. Volgens de verzekeringsmaatschap- »n was 5,5 procent nodig geweest. Volgens OHRA bestaat de procent verhoging voor 4 procent uit een nacalculatie in ver- ind met te weinig ontvangen premie in de voorgaande jaren, j het vaststellen van de premieverhoging voor dit jaar is de rerheid ervan uitgegaan, dat de ziektekosten dit jaar niet of luwelijks zullen stijgen als gevolg van bezuinigingsmaatrege- n. Nu al blijkt echter, aldus OHRA, dat de effecten van bezui- gingen ver achter zullen blijven bij de verwachtingen van de irerheid. Bovendien zullen de particuliere ziektekostenverzeke- lars een zogenoemde vereveningsbijdrage moeten gaan betalen tl het vrijwillige deel van de ziekenfondsverzekeringen in ons nd overeind te houden. g Laping Libisch vliegtuig ten einde ARNACA Op het vlieg- eld van Cyprus hebben de iree mannen die gisteren een ibische Boeing 707 kaapten ch overgegeven aan de poli- e. Het toestel met 34 mensen an boord was gekaapt op een lucht van Athene naar Tripo- De kapers zouden Libanese sji- 'iten zijn. In het verleden zijn verscheidene Libische vlieg tuigen gekaapt uit protest te gen de verdwijning van de sji- 'itische leider Imam Moussa Sadr tijdens een bezoek aan Libië. Leerling bergbeklimmer valt van vierde etage ROTTERDAM Tij- dens een oefentocht langs de wand van een gebouw aan de Rotter damse Vijverhof straat is gisteren de 18-jarige bergbeklimmer P. Ma- habier ten val geko men en vanaf de vier de etage naar beneden gestort. De jongeman liep daarbij ernstig rugletsel op. Het ongeluk gebeurde bij de afdaling. De klim- partner van Mahabier, de 23-jarige A. Ramsunder Singh, liet het klimmer- stouw uit zijn handen schieten waaraan zijn vriend zich vasthield. Washington Post: VS hebben luchtmachtbasis in Egypte WASHINGTON De Ameri kaanse luchtmacht heeft een geheime basis voor onvoorzie ne omstandigheden in een geï soleerd gedeelte van Egypte. Op die basis is honderd man luchtmachtpersoneel gestatio neerd, zo heeft het Ameri kaanse dagblad Washington Post vanmorgen gemeld. Vol gens de Washington Post is op de basis voor ongeveer 70 mil joen dollar (circa 200 miljoen gulden) aan militair materieel opgeslagen. De luchtmachtba sis is al gebruikt voor het sta tioneren van radarvliegtuigen, de zogenaamde AWACS, en voor trainigsmissies in het Midden-Oosten. De vestiging van de geheime luchtmachtba sis is des te belangrijker na het mislukken van de onderhan delingen tussen de Verenigde Staten en Egypte over de bouw van een grote, perma nente basis in Ras Banas voor de Amerikaanse snelle inter ventiemacht. De alleroudste Mevrouw Ribbens-Verstallen is vandaag de oudste inwoner van Nederlandse geworden. Nadat ze op 2 februari al haar 110e verjaardag had gevierd, vestigde ze nu een absoluut record van 110 jaar, 4 maanden en 20 dagen. Het personeel van het bejaardencentrum Lenculenhof in Maastricht bracht haar ter gelegenheid daarvan als eerste een bloemenhulde. Welinvesteringswet, maar anders dan gevraagd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) is bereid een wetsontwerp in te dienen met betrekking tot het investeren in Zuid- Afrika. In zoverre wil hij uitvoering geven aan een motie van CDA-woordvoerder Schol ten, die gisteren met steun van de oppositie werd aange nomen. Maar wat er in die wet komt te staan, is vrijwel zeker iets anders dan wat Scholten voor ogen staat. In CDA-kring werd geconsta teerd dat de minister een „beetje om" was. Een com missie van werknemers, werkgevers en vertegen woordigers van de regering zal gaan studeren op de meest wenselijke inhoud van een investeringswet. Maar als „oriënteringspunten" dient zij te nemen, dat be drijven die in Zuid-Afrika willen investeren, goede ar beidsvoorwaarden moeten hebben voor zwarte werkne mers en bereid moeten zijn tot overleg met zwarte vak bonden. Een ander criterium is dat investeringen worden verboden, die ten gunste ko men aan de wapenindustrie in Zuid-Afrika. Pag. 9: Scholten houdt vast aan eigen uitleg DEN HAAG De vier grote gemeenten (Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht) hebben in een ge zamenlijke reactie hun ongenoegen uitgesproken over het feit dat zij onvoldoende bij de voorbereiding van het stadsvernieuwingsplan van staatssecretaris Brokx betrokken zijn. De Veniging Nederlandse Gemeenten vindt het Meerjarenplan Stadsvernieuwing, dat giste ren is uitgebracht, zelfs „onaanvaardbaar", omdat daardoor het moeizaam op gang gekomen proces van stadsvernieuwing dreigt te stagneren". In een brief aan de Tweede Kamercommissie voor Volkshuis vesting vragen de vier grote gemeenten om uitstel van de be handeling, zodat zij voldoende tijd krijgen het plan uitvoerig te bestuderen. De VNG kondigt aan eveneens een brief aan de Tweede Kamer te zullen sturen, om haar bezwaren tegen het meerjarenplan kenbaar te maken. De VNG vindt dat, evenals de vier grote gemeenten, dat er met de door Brokx toegezegde miljarden veel te weinig geld beschik baar komt voor een goed beleid. De grote gemeenten menen dat de aangekondigde verhoging van het budget nauwelijks iets om het lijf heeft. Tegenover enkele verhogingen op onderdelen staan weer bezuinigingen op andere deelgebieden. De Nationale Woningraad vreest dat de gelden die Brokx recht streeks aan een honderdtal gemeenten wil toewijzen, ondoelma tig of oneigenlijk kunnen worden gebruikt. In grote lijnen is de Nationale Woningraad wel positief over het plan, dat onder meer voorziet in verbetering van jaarlijks 40.000 woningwetwo ningen vanaf volgend jaar. Ook de geringere huurverhoging in stadsvernieuwingsgebieden, met name in de oude buurten, kun nen zijn goedkeuring wegdragen. DRIEBERGEN Omdat eind deze week in Zee land, Noord-Brabant en Limburg de schoolvakan ties beginnen, verwachten de politie-verkeerscentra- le in Driebergen en de ANWB het komend week einde druk vakantiever keer op de Nederlandse wegen in de richting van de kust en naar Duitsland. Ook vanuit Duitsland wordt een stroom vakantiegangers naar de Noordzeekust ver wacht, omdat ook in delen van de Bondsrepubliek de schoolvakanties volgende week beginnen. Verder zul len de TT-races in Assen veel verkeer aantrekken. Hoogtepunten in de drukte worden morgen verwacht tussen 15.00 en 20.00 uur, za terdag tussen 09.00 en 14.00 en zondag tussen 17.00 en 23.00 uur. Jupiter zichtbaar naast maan DEN HAAG Duizenden mensen die gisteravond laat, nagenietend van de zomerse hitte, naar de bijna volle maan keken, waren ooggetuige van een vrij zeldzaam natuurver schijnsel: de planeet Jupiter trok zijn baan vlak onder de maan door. Het was dit jaar overigens niet de eerste keer dat Jupiter en maan elkaar „ontmoetten". Op 6 juli ging Jupiter zelfs achter de maan langs en dat zal op 12 septem ber weer gebeuren. Jupiter is ongeveer eens in de twintig jaar in de buurt van de maan te zien. Wie alles over de Tour de France-prijsvraag van de Leidse Courant wil weten en naar uitgebreide informatie over de Ronde vanFrankrijk uitkijkt komt dinsdag 28 juni aan zijn trekken. Dan verschijnt bij dekrant een bijlage, waaruit onder meer duidelijk wordt dat dit jaar iedereen aan de prijsvraag kan meedoen. Men hoeft geen glazen bollen aan te schaffen of helderzienden en waarzeggers te raadplegen. Het worden allemaal vragen, die iedereen kan achterhalen! Maar om die kennisop tedoen is het wel nuttig de Leidse Courant te lezen. Desnoods alleen tijdens de Tour, al blijft men er daarna vast ook ook aan verk(n)ocht. i Postgiro: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding bestaal, kan een verzoek om een proeiafconnement worden geweigerd. AP14Q «S^CcicLcCouxant i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1