Frans Grimbergen bijna onderuit tegen Lodewijk Kallenberg „Gouden mogelijkheden" voor Cathy van Loon, Laura Bosman, Menno Swier en Kees Toussain Leiderdorper Guido Alkemade professioneel amateurzeiler op weg naar Olympische Spelen I TIJDENS DOOR AV HOLLAND GEORGANISEERDE NEDERLANDSE JUNIOREN KAMPIOEN SCHAPPEN SPORT Ccidóe Gouuiut HANS TÖNJANN MAAKT INDRUK BIJ DISTRICTSTITELSTRIJD LEIDEN Frans Grim bergen bereikte vorig jaar nog de heren B-finale van de Districtskampioen schappen tennis. Hoewel de Lissenaar in Unicum- dienst in die eindstrijd te gen Hans Tönjann ten on der ging, was dat een gelijkheden op een bijna ono verbrugbare 5-0 marge, om vervolgens bij de stand 5-3 op matchpoint de bal (onhaalbaar voor Grimbergen) twee centi meter achter de lijn te depone ren. Nu kon Frans Grimber gen moeizaam tot 5-5 en 6-6 ophalen om de tiebreak daar na overtuigend voor zich op te eisen. Ook in de daarop vol- prestatie die er beslist gende strijd tegen Marcel van' mocht zijn. Na zijn eerste Paridon overtuigde Grimber- optredens op het park van Unicum is het echter zeer de vraag of Grimbergen gen niet, al kwalificeerde de Lissenaar zich via een 6-4, 6-4 zege nog wel bij de laatste acht. In die kwartfinale zal van der Geest in drie sets aan de kant: 6-3, 3-6, 6-2. Voor Har Meijer is het single-toernooi afgelopen. Zoals mocht wor den verwacht was de in goede vorm stekende Bub van der Zee te sterk: 2-6, 5-7. Joost van Leeuwen werkte gisteren twee single-partijen af. Tegen Frank Liefbroer kende hij nauwelijks problemen (6-4, 6- 1), tegen een niet helemaal aanwezige Herman van der Capellen vervolgens nauwe lijks echte winstkansen: 6-7, 4-' 6. Met Bub van der Zee aan Margot van Overloop. Laatst genoemde toonde tegen Ma rion Hoogeveen inderdaad aan dat de eerder geleden neder laag tijdens de jeugdtitelstrijd een „vergissing" was en won nu met 6-1, 6-4. Henny Feh- ling (tegenstandster Leontien Poots moest wegens een vol gens broer Rik bij voetballen opgelopen liesblessure al snel opgeven) en Annette Hins (na een matige 1-6 start toch ruim winnend van Nancy Toole: 6- 0, 6-3) weten nog niet wie bij de laatste acht als volgende IJ.. dCIU. lil Uil ook dit jaar weer zo ver Grimbergen zeer waarschijn- zal komen. Zowel tegen lijk tegen de als vierde ge zijn zijde werd Van Leeuwen opponente zal optreden. Marij ke Guyt en Tine Langeveld C-speler Lodewijk Kal lenberg, als tegen B- nieuwkomer Marcel van Paridon, maakte Grim bergen in ieder geval een wel bijzonder matige in druk. Wedstrijdleider Kallenberg kreeg in zijn Titelverdediger Hans Tönjann treffen met de nauwelijks maakte gisteren trouwens gemotiveerd ogende Lis- weer een goede indruk. Niet plaatste Freek len (moet nog tegen Stefan Faas) aantreden en zoals het er nu uitziet moet het heel vreemd lopen als dat niet in derdaad het einde van de reis voor grillige Grimbergen zou betekenen. vervolgens ook nog verrassend maar terecht door het dubbel lijken de meest waarschijnlijke der Capel- .Cees Heemskerk en Lugthart kandidates. ÈM van het gravel geveegd, waar Niet geplaatste, maar dit sei- senaar zelfs een zeer reële zo zeer zijn zege op Jan Wil mogelijkheid om de num mer twee van vorig jaar uit het toernooi te slaan. lem Lugthart (6-2, 6-1), als wel de wijze waarop Tönjann zich presenteerde, maakte duidelijk dat de Leiderdorper er weer helemaal is. Tönjann ontmoet Na in de beslissende derde set Léon Damen als tegenstander een voorsprong van 4-0 te heb- in de kwartfinale. Damen, eer ben genomen, verspeelde Kal- der overwinnaar van Arnold lenberg echter eerst twee mo- van der Capellen, zette Jan na het toernooi voor de Room- zoen in C wel goed scorende burger dus definitief verleden Rene Cardinaal geraakte weer tijd was. een ronde verder. De wijze waarop was overtuigend (6-3, Evenals de singelende heren- 6-2 tegen Rogier Liefbroer) collega's zijn de meeste B-da- maar toch ook bedenkelijk, mes aan de kwartfinales toe. Evenals de tegenstander in de Favoriete Ingelise Driehuis vorige ronde (Dick Zaadnoor- klopte Ingrid Chaudron met 6- dijk) riep immers ook Lief- 1, 6-2 en mag zich nu gaan op- broer gisteren op het park van maken voor de partij tegen Unicum al snel de hulp van Christel Verwoert, die in twee een officiële scheidsrechter Frans Grimbergen: ongemotiveerd., sets sterker bleek dan Petra in... Velzel (7-6, 6-3). Ook de als Waar C-toppers Michael Dijk- tweede geplaatste Jacqueline stra en Michael van der Berg van Wijk klasseerde zich (via tegen Erik Weenink en Karl 7-6, 6-3 tegen Hetty Bosch) van Uden niet al teveel zweet- voor de laatste acht. De nog druppels extra kwijtraakten niet optimaal draaiende vrou- om een ronde door te komen, welijke Master '82 ontmoet nu was het voor Thomas de Mooy gistermiddag wel hard wer ken. Richard Oskam bleek echter op cruciale momenten net de mindere: tweemaal 7-5 voor De Mooy. Bij de C-dames werkte Annemarie Jünger zich weer wat verder in het toernooi. Evelien Poell bood knap tegenstand: 2-6, 5-7. D- heer Hans Gerla speelde twee partijen en won beide. Eerst werd de als achtste geplaatste Frank Zaalberg aan de kant geschoven (6-0, 7-6), vervol gens de volledig vastzittende Jan van Duijvenboden: 6-1, 6- 1. Bij de dubbelende heren in D tenslotte, bleek het konings koppel Har Walenkamp/] nis van de Water twee op de lijst inden; sterker dan het duo Van /Ludeke: tweemaal 6-3. GERT-JAN ONVl Kees Toussain na blessure titel en Europese limiet op 200 me ter LEIDEN Met de start van de Nederlandse titelstrijd atle tiek voor junioren op de kunststofaccommodatie in de Leidse Hout. morgenavond 18.00 uur, wordt voor de Atle tiek Vereniging Holland een „historisch moment" een feit. Na de nationale estafette kam pioenschappen van een aantal jaren geleden, die door de Ba taven werden georganiseerd, maakt nu de grootste atletiek vereniging van Leiden haar debuut op dit niveau. Deze kampioenschappen zullen ove rigens duidelijk in het teken staan van de Europese titel strijd die van 25 tot en met 28 augustus in Wenen wordt ver werkt en waar nog enkele at leten en atletes zich voor wil len klasseren. Dit was te mer ken aan de hoge kwaliteit en de grote kwantiteit van de in schrijvingen. Van de bijna 1400 ingeschreven atleten en atletes moesten er door organi sator Holland zelfs ruim 300 om diverse redenen worden geweigerd. Elfhonderd atleten en atletes resteren echter om er komend weekeinde een welgevuld en spektakulair to- patletiek-evenement van te gaan maken. Al geruime tijd is er op de baan in de Leidse Hout enige activiteit waar te nemen van de kant van de gemeente, die de al weer vijf jaar oude baan voorziet van nieuwe belijning en een schitterende kogelslin ger- en discuswerpkooi. De buitenkant zal er dan ook fraai uitzien. Dat de kleedlokalen overtuigend tekenen van in tensief gebruik vertonen, is, zo lijkt het, verder niet van be lang. De gemeente Leiden hoopt waarschijnlijk op mooi weer, zodat iedereen buiten kan vertoeven en men de kleedkamers letterlijk links zal kunnen laten liggen. Vrijdagavond om 18.00 uur be ginnen de wedstrijden en die zelfde avond al kunnen de eerste medailles voor atleten uit de Leidse regio worden verwacht. Op de 300 meter horden meisjes B (15 en 16 jaar) is regerend kampioene Laura Bosman van AAV'36 al leen nog maar sneller gewor den. zodat zij zaterdag in de fi nale ongetwijfeld weer een gouden plak aan haar ruime verzameling kan toevoegen. Deze 16-jarige Alphense (telg uit een atletiekgezin: broer Jos is een getalenteerd werper en vader en moeder zijn dag en nacht in touw voor de atletiek) die op de laatste districtskam pioenschappen al meerdere medailles won, wil zich in de toekomst op de meerkamp toe leggen en uiteraard op de (voor senioren en junioren A geprogrammeerde) 400 meter horden. Toch doet zij nu slechts 300 meter horden en 400 meter omdat dit met series en finales al een druk pro gramma betekent. Als belang rijkste concurrente op de 400 meter mag indoorkampioene Anita de Jager aangemerkt worden. Bij het hinkstapsprin- gen jongens A (18 en 19 jaar) lijken de kansen voor Ruud van Maurik (AAV'36) op goud niet erg groot na de prestaties van Frans Maas uit Sittard. De laatste tijd echter zijn de sprongen van de politieman van hoog gehalte zodat er mis schien toch een medaille in zit. Ook bij het hoog- en hèt ver springen en de 110 meter hor den doet van Maurik mee, wat een druk programma is waar op slechts één (hoogspringen) medaille bereikbaar lijkt. Op de 1500 en 5000 meter voor jongens A en de 1500 en 3000 meter voor meisjes A (17 en 18 jaar) lijken twee Holland- ju nioren hoge ogen te gooien Van geblesseerde Regina van Duyn is echter nog niet zeker of zij wel mee kan doen. Is zij wel fit dan zal. zeker op de 3000 meter, edelmetaal gloren. Jan Jansen krijgt op de metri sche mijl te maken met drie sterke tegenstanders in de per sonen van Paul Jaspers (in- doorkampioen), Arjah Visser man (neerlands snelste junior op de 800 meter) en Johan Kuypers. In hoeverre Visser man de 1500 meter loopt en niet de voorkeur geeft aan de 800 meter is de vraag, het lijkt er op dat gemikt wordt op een limiet voor de Europese op beide afstanden, zodat deze twee nummers weieens het spectakelstuk van de kampi oenschappen kunnen worden. Jan Jansen krijgt zaterdag op de 5000 meter de kans om het eventuele verlies op de 1500 meter te compenseren. Op die 5 km zal ook een van de wei nige Bataven starten, Henk van de Oever. Hoewel van de Oever niet in de buurt van Jansen zal kunnen blijven, loopt ook hij een thuiswed strijd en kan er met een ver standige race nog best wat voor hem inzitten. „Kanonnen'" Op zaterdag vangen de wed strijden om 11.00 uur aan en kunnen enkele „kanonnen" verwacht worden. Menno Swier zal als junior B (16 en 17 jaar) op de 400 meter proberen de limief voor „Wenen" te ha len en op de 300 meter horden zijn titel willen prolongeren. Cathy van Loon zal op de 400 meter horden aan de start ver schijnen, naast de 400 meter vlak en de 800 meter. Op alle drie is van Loon kansrijk, maar op de horden lijkt er toch het meest in te zitten. Clubgenote Jacqueline Baljet doet op beide hordenm (100 en 400 meter) mee, maar zal slechts op de korte afstand tot een noemenswaardige pres tatie komen. Grootste kans hebber op de 100 en 200 meter is zonder twijfel Kees Toussain van de Spartaan. Door zich te sparen in de competitieploeg heeft hij zijn voetblessure ex tra rust kunnen geven om op deze kampioenschappen toe te kunnen slaan. Ook voor hem mogelijk een Europese limiet- tijd op de 200 meter. Van de overige regionale atle ten worden Peter Blokker (Spartaan), Johan van Iterson (Holland) en Rene Zorge (AAV'36) nog voorin in de uit slagen verwacht. Blokker, die lang geblesseerd is geweest, bij het ver- en het hinkstapsprin- gen. Van Iterson bij het pols stokhoogspringen, als zijn nieuwe polsstok tenminste op tijd aankomt. De Holland springer had de pech maandag een verkeerde stok uit Frank rijk aangeleverd te krijgewn zodat er direkt iemand naar Parijs moest om de juiste pols stok op te halen. Misschien brengt de moeite die er voor zijn stok gedaan is van Iterson op grote hoogten en krijgen we een derde 4.00 meter sprin ger in Leiden. Rene Zorge is een kanshebber bij het kogels lingeren jongens A, dat helaas sterk onderbezet is met slechts vijf inschrijvingen. Deze regionale atleten met hun clubgenoten en hun con currenten uit andere delen van Nederland zullen het ko mende weekeinde de av Hol land veel werk bezorgen, voorzover ze dat nog niet ge daan hebben. Met wedstrijden van vrijdagavond zes tot tien uur en zaterdag en zondag van elf tot zes uur zal er een kar wei geklaard moeten worden dat nog niet eerder in Leiden op atletiekgebied is volbracht. GERT VELTHUIZEN punl zoal? bij| LEIDERDORP Lei derdorper Guido Alke made vormt als twintig jarige in zijn eentje „de bemanning" van een Olympische zeilboot in de 470-klasse. Toch is deze tweemaster (4.70 meter lang met veel zeil) .bestemd voor twee per sonen, maar ja, de stuur man behoort nu eenmaal niet tot de bemanning. En die stuurman is de niet onbekende John Stavenuiter uit Medem- blik. Stavenuiter was met zijn echtgenote open Nederlands kampioen, maar een aanstaand moederschap stond wat haar betreft verder top zeilen in de weg. Guido Alkemade was tweede met Henry Koning, maar ook deze stopte. En zo ontstond er afgelopen november een nieuw duo, dat het ene succes aan het andere koppelt. Guido Alkemade heeft kort geleden nog iemand van de belastingdienst over de vloer gehad. Nogal verrassend voor iemand van die leeftijd. Al kemade legt uit: „Ik krijg van de Nederlandse Sportfe deratie een toelage en ik heb moeten uitleggen dat dat al leen m'n onkosten vergoedt en dus geen inkomen is. Als sporter word je flink in de gaten gehouden. En niet al leen door de fiscus. Omdat we aan de Olympische Spe len willen deelnemen de limiet is dat je steeds bij de beste acht landen zit wordt ook van die zijde heel streng toegezien dat je je amateurstatus bewaart. We moeten ook ondertekenen dat we geen geld ontvangen. Daar moet je je echt aan hou- van jongsaf aan goed af. „Ik ben begonnen in een over- naadse 12-voetsjol van mijn vader, daarna volgde een pluisje en toen een Flying Junior, waarmee ik twee maal tweede van Nederland werd.- Toen Henry Koning en ik tenslotte in de 470-klasse moesten stoppen om finan ciële- en studieredenen belde m'n oude concurrent John Stavenuiter me op en we ble ken als zeilteam uitstekend bij elkaar te passen. De Olympische 470-klasse be staat sinds een jaar of tien en groeit nog steeds. Bij wed strijden kunnen wel veertig landen vertegenwoordigd zijn en daarbij voegen zich nu veel Noordafrikaanse lan den". Guido Alkemade vervolgt: „In ons land is de top erg smal. Er zijn denk ik maar drie teams bezig zoals wij. Belangrijk is dat je goede af spraken maakt over de taak verdeling. Als bemanning is het mijn taak vóór te zitten. Ik spinaker, bedien de fok, doe het tactische gedeelte. Ik kijk rond, speel ideeën door aan de stuurman, we over leggen en hij besluit steeds wat te doen. Het is erg be langrijk dat een stuurman heel geconcentreerd blijft. Één golf verkeerd inschatten en de boot ligt stil of krijgt een slok water binnen. Het betekent in elk geval meters terreinverlies". Rugklachten Waarom John Stavenuiter stuurman is en niet Guido Alkemade, legt de laatste snel uit. „De stuurman moet klein en licht zijn. Ik ben lang en kan daardoor verder, naar buiten hangen, dan wordt de boot vlakker en gaat dus sneller. Door dat hangen kun je wel knie- en rugklachten krijgen, zeker als je, zoals anderen wel doen, je lichaam verzwaart met maximaal acht kilo aan watertankjes". Niet zelden hoor je aan boord van zeilschepen vreselijk vloeken als er iets misgaat. Zo niet bij het team Alkema- de/Stavenuiter. „Nee", zegt Guido zeer beslist. „Aan boord heerst altijd een zake lijke stemming. En na een overwinning beperkt de op winding zich tot eën schou derklopje. Direct daarna zijn we al weer aan de volgende race aan het denken, waarbij we alles verbeteren wat we in de afgelopen race fout hebben gedaan of wat aan materiaal verkeerd was. Alle gegevens worden in blokken bijgehouden". Die gedisciplineerde, naar perfectie strevende aanpak werpt al geruime tijd zijn vruchten af. Eerste plaatsen werden o.a. behaald bij Kra lingen, Cannes, Enkhuizen en Hellevoetssluis, waarbij de laatste twee races golden als selectiewedstrijden. Gaat het duo zo voort, dan staat niets deelneming aan de Zomer spelen in de weg. Na Kiel en de Nederlandse kampioen- nled opge voord ihange nne de schappen is de echt grote tdopië, natuurlijk de pre-Olympi op het Olympisch water v; Long Beach, Los Angelt Guido Alkemade: „Verboi strainer Ben de Roos is mei ontslagen omdat d< niet bij iedere zeiler in de ven Olympische klassen g< lag. Nu hebben we Henri vi der Aat en die bevalt goed, dat vinden alle zeilei Hij regelt op dit ogenblik na alles, van trainingen hotels en overtochten. Chj d'équipe Dupont houdt zii momenteel meer met spoi sorcontracten bezig, wat belangrijk is". Guido Alkemade kan met veel talent en ervaring met zo veel steun van Koninklijk Nederlands Wi tersport Verbond en de Ni onbezorgd toewerken naar Spelen, die mogelijk hoogtepunt in zijn zeilcarrii re opleveren, maar ook ee terugkeer naar de studiezale kunnen betekenen. weekeinde trainen met St; venuiter of wedstrijden ze len heeft hem bij lange nttngi nog niet tot een zielige fan£ „Cl ticus gemaakt. Hij vindt hi gewoon leuk om te doei Vooral dat hele gedoe roi een race, van de boot prep< reren tot aan de slotborre „En", besluit hij, „als ik dooifi Ml deweeks in m'n eentje zei y doe ik dat puur voor de lo In een Laser of zo. Dan let i man niet op wat verkeerd gaat orient goed. Dan zeil ik om hef wel 1 ontspannen te genieten". jn 1- HERMAN JANSEljieme bolle pEf Afspraak Hij is dan wel een pure ama teur, Alkemade's aanpak van de wedstrijdzeilsport is op en top professioneel. Zeven da gen per week houdt hij zich daarmee bezig. Dat kan ge lukkig in een echte water sportfamilie. „Ik heb een af spraak met m'n ouders ge maakt, dat ik me tot aan de Olympiade, volgend jaar in Los Angeles, helemaal aan het zeilen kan wijden. Daar na kan ik altijd nog naar een HEAO of HTS", merkt de ex-Leidenaar opgewekt op. Het huidige leventje bevalt hem uitstekend en biedt hem reiskansen die slechts voor weinig mensen zijn wegge legd. Het zeilen ging hem al

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14