Mesker evreden BOETE EN HAND VOOR GERARD BAKKER Lammerts mee in de Tour KNVB komt overheid tegemoet Boet van Duimen begraaft de strijdbijl niet te diep Nduka Odizor vertrouwt op Opperwezen Tl £eidóQ<2owuvnt DONDERDAG 23 JUNI 1983 PAGINA 13 ZUTPHEN Vijfhon- derd gulden boete moet de ex-bondscoach tafel tennissen, Gerard Bakker (43) uit Leiden, betalen voor de kopstoot die hij de Veenendaalse tafeltennis ser Ron van Spanje het vorig jaar juli had toege diend. „Het zou onjuist zijn mij vrij te spreken zei Bakker gisteren aan de Zutphense rechter mr. J.J. Makkink, nadat officier mr. L.R. Montijn duizend gulden boete had geëist. „Laten we de hand schud den", stelde Bakker voor, wat de rechter een goed idee vond. Nationaal kam pioen Ron van Spanje, die nog steeds hinder onder vindt van een beschadigd hoornvlies in zijn linker oog, schudde Bakkers hand inderdaad na afloop van de anderhalf uur du rende zitting. Tijdens een trainingskamp op het KNGV-centrum in Beek bergen was er ruzie ontstaan over het gedrag, dat suppor ters van de tafeltennisclub De Veluwe ooit hadden getoond. Bakker maakte zich daarover kwaad en toen het gesprek daarover ging, spuugde de coach van de damesploeg Van Spanje in het gezicht, waarna ze met eikaars hoofden bot sten. Bakker beweerde, dat die kopstoot niet opzettelijk was gegeven. De tuchtcommissie van de tafeltennisbond legde Bakker al een onvoorwaarde lijke schorsing voor twee jaren op, hoewel de coach zijn ont slag had ingediend. Getuigen, aldus slachtoffer Ron van Spanje en Eric Winnubst uit Uithoorn, verklaarden dat er een vijandige sfeer had ge heerst en dat Bakker met op zet de kopstoot had toege diend. Bettine Vriesekoop uit Hazerswoude, de Europees kampioene tafeltennis en pupil van Bakker, alsmede Sjoerd Meijer uit Leiden, kwamen voor de verdachte coach ont lastende verklaringen afleg gen. „Zij botsten in woede te gen elkaar op". Bakker had gevraagd deze zaak achter gesloten deuren te behandelen, maar de officier noch de rechter zag daar re den voor. Officier mr. Montijn zei de getuigenissen van Vrie sekoop en Meijer helemaal niet te willen geloven Hij vond bewezen dat de kopstoot opzettelijk was toegediend, met als gevolg dat er zwaar li chamelijk letsel ontstond Hij typeerde Bakker als een „bui tengewoon driftig" mens. De mishandeling noemde de offi cier „hoogst betreurenswaar dig" en juist voor iemand die leiding aan de jeugd geeft. Het moest ook niet voorkomen dat hij iemand in het gezicht spuugde Duizend gulden boe te werd dus geëist. „Ik maakte een menselijke fout. Ron van Spanje is het slachtoffer ge worden van de zeer slechte si tuatie in de Nederlandse tafel- tenniswereld. Dat betreur ik". Raadsman mr. W. Kalkman uit Leiden zei een verweer van Bakker op zijn plaats te vinden, omdat Ron van Spanje niet bereid bleek, verontschul digingen te aanvaarden. Hij vroeg vrijspraak wegens gere zen twijfels. De rechter achtte de beschuldiging wèl bewezen, maar omdat Bakker al veel el lende had meegemaakt en om dat de bond hem al zwaar had gestraft, moest een geldboete van vijfhonderd gulden wor den opgelegd. BOB BIRZA NDEN Marcella •sker heeft gisteren met >geheven hoofd het en- lspel-toernooi van 'imbledon kunnen ver ten. De 24-jarige Haagse, e na haar zege in de eer- e ronde tegen de Britse ~~iinne Hobbs verklaarde Tiieuwd te zijn hoe ze •t er tegen Chris Lloyd inaf zou brengen, boekte et alleen een verdien- elijke score, maar lever- bovendien een zeer spectabele prestatie. Met 4, 6-2 moest zij haar eerdere erkennen in de tlauwerde Amerikaanse, .laar die cijfers hadden Hn nog beter aanzien 'ag^innen hebben. groot als het krachtsver- il op grond van ervaring, en .'putatie en klassering op de j_i ereld ranglijst mocht worden rondersteld was hel nim- ineer. En dat stemde Marcella i| Jesker tot grote voldoening. k heb een vrij tevreden ge- S^fioel". drukte ze zich nog he lheiden uit. „Het mag dan ".hrisT.lnyd zijn, zo overweldi- end vond ik haar eigenlijk et. Ik heb kort geleden tegen rtina Navratilova van opgestoken. Ik heb veel door het midden gespeeld en vooral haar forehand bestookt. Daar maakte ze nu ook tame lijk veel fouten op". De op Grand Slam, de titels van Melbourne, Parijs, Wim bledon en Flushing Meadow in één jaar, azende Chris Lloyd moest haar opponente zelfs dan voel je gewoon het klasse- zeer dicht in de buurt dulden, verschil. Dat gevoelheb ik Het werd ,n de eerstc set no8 vandaag tegen Chris niet ge- 5"4 voor de Amerikaanse, die had. Maar op de belangrijke vervolgens twee breekpunten momenten slaat ze wel de goe- tegenkreeg, maar de reeks als nog inpalmde. 6-4. Ook in de tweede set was de balans zeer lang in evenwicht, waardoor de partij die was be gonnen als een soort kat en muis-spel, uitgroeide tot een volwaardig schouwspel. Het geen vooral een verdienste was van Mesker, die gedurfd naar het net stormde en goed vollerend de nodige punten bijeensprokkelde. De belang rijke punten waren echter toch voor Lloyd, die dan ook de tweede set met 6-2 binnen haalde en haar Grand Slam- aspiraties intact hield. Gezien de vorm, waarin de 28-jarige Amerikaanse verkeert, moe ten haar kansen op de titel niet erg hoog worden inge schat. Daarvoor is het optre den van haar rivale en titel- houdster Martina Navratilova tot dusver te overtuigend. FRANK WERKMAN „Het kostte me even om op toeren te komen", verklaarde de Nederlandse later haar start van 0-3. „Die partij ervoor had zoveel tijd gevergd, dat ik veel te lang heb moeten wachten. Ik had me al om twaalf uur opgewarmd, maar door al dat rondhangen was dat eigenlijk voor niets. Kijk. voor Chris is dat allemaal niet nieuw, ook dat wachten niet". Marcella Mesker slaagde erin de achterstand grotendeels te niet te doen, en de gerouti neerde Amerikaanse zelfs be hoorlijk het vuur na aan de schenen te leggen „Ik had een dag eerder naar de partij van Alicia Moulton tegen Chris Lloyd gekeken", vertelde Mes ker. „En daar had ik heel wat Een zeer aanvallende Marcella Mesker maakte het Chris Lloyd (4-6, 2-6) moeilijker dan algemeen werd verwacht. ,k» )NDEN Op het moment vanuit New York de me- ielmg kwam. dat Arthur he een geslaagde hartopera- had ondergaan, en zijn situ- stabiel mocht worden ge- 'md. drukte Wimbledon ns mogelijke opvolger vol- irne aan de borst. Nduka izor is 'de naam van de uwe favoriet van de tennis- lebbers, die immer een sk hebben voor nieuwko- rs die een beetje kleur ge- aan een evenement, 'ens betrouwbare bronnen de donker getinte Afri- in. die maandag Vilas ver tien jaar geleden door de 'Lagos op bezoek zijnde Amerikaanse professor dr. Ro- delijk toch realiteit wordt, bert Wren ontdekt op een pri- Odizor zelf schuift bescheiden mitief achteraf-baantje. Deze een groot deel van de verant- inviteerde de talentrijke, 15-ja- woordelijkheid af op het Op- rige Odizor naar Amerika, perwezen. Want de bescheiden Daar ontwikkelde de Nigeri- ogende en pratende Afrikaan aan zich tot een respectabel laat het tennissen, dat hem het sportman, die en passant de In relatie tot zijn arme afkomst high-school en een universitai- vorig jaar respectabele inko- re opleiding marketingaf maakte. Dit jaar had Nduka Odizor, in middels in de Britse pers her doopt in „The duke of Odi zor". slechts eenmaal een hal finale bereikt, in Mon ter- van een kleine 130.000 gulden opleverde, toch pas op de derde plaats komen. God is voor mij het belang rijkste in het leven verklaart hij openhartig. „Die heeft er voor gezorgd dat ik rey. Maar deze dagen lijkt de mens completer ben gaan voe- ster van Odizor met een flinke len. Ik ben verre van perfect. lijk te gedragen. Op en buiten de tennisbaan". Nduka Odizor, die verder ver telt dat zijn vrouw Karen in belangrijkheid voor hem op de tweede plaats komt, heeft ui teraard ook momenten van frustratie tijdens zijn sportieve bezigheden. „Maar dan pro beer ik dat af te reageren door wat humoristische fratsen uit te halen. Ik zal nooit met mijn racket gooien of een bal kei hard wegslaan". Gisteren reeg Nduka Odizor een nieuw pareltje aan de ket ting van succes, die dit jaar op Wimbledon nog wel eens een maar met steun van de Heer respectabele lengte zou kun probeer ik me zo goed moge- nen krijgen. Na Vilas schakel de hij gisteren John McEnroe's laat hij op bijna gedragen toon dubbelspelpartner Peter Fle- weten. ming op gedecideerde wijze Hoe het ook zij, in de twee uit. Deze nog slechts qua leng- volgende ronden wachten Odi- te imponerende Amerikaan, zor opponenten van een niet die ooit behoorde tot de top- onoverkomenlijke allure, tien in de wereld, maar door Waarna eventueel in de blessures is teruggezakt naar kwartfinales Brian Gottfried een klassering in de zeshon- wacht en eventueel daarna derd, had nauwelijks een ant- lonkt Jim Connors, woord op het energieke spel Dat Odizor, wiens inmiddels van Odizor. overleden vader stamhoofd „Ik verloor een set doordat ik was in Nigeria, na Wilhelm mezelf steeds twee stappen Bungert in 1967 de eerste on- vooruit was", aldus Odizor geplaatste speler wordt, die de Over zijn verdere kansen had finale bereikt op Wimbledon. Nduka Odizor nog niet nage- lijkt een wat al te grote specu- dacht. En of hij het toernooi latie. Hoewel, misschien hei- wel eens zou kunnen winnenpen een paar schietgebedjes „Misschien, als God het wil", FRANK WERKMAN 4152 weden bedwingt Brazilië )THENBURG Zweden ;ft gisteravond in Gothen- rg in een vriendschappelijke etbalinterland Brazilië be dongen. Het, werd een gelijk- il van 3-3 (3-2). t scoreverloop was: 7. Mar- 0-1, 14. Corneliusson 1-1, Careca 1-2, 34. Cornelius- 2-2, 38. Hysen 3-2, 76. Jor- iho 3-3. Er waren 43.000 toe- s!b ventus won gisteravond de 'ïaanse beker. De Turijnse ersloeg Verona op eigen •rein in de verlenging van tweede finalewedstrijd met Het resultaat na negentig 0nuten was 2-0, dezelfde dstand als afgelopen zondag en voor Verona. Rossi en atini (2x) scoorden voor Ju- iehe d' il Madrid en CF de Barce- hebben zich gisteren ge- atst voor de finale om de lanse Liga-beker. Real ver eg op eigen veld Zaragoza ;t 4-2 (en na strafschoppen), het eerste halve-finaleduel t 3-5 verloren te hebben. r rcelona versloeg Atletico i drid met 5-2 (eerste duel s 0-1). Schotse international arlie Nicholas (3,3 miljoen den) heeft een vierjarig itract getekend bij Arsenal. 4cholas was afgelopen sei- 'n topscorer (51 doelpunten) Celtic. lgens bronnen bij Genua zal in" Belg René van der Eyc- ir Ajax verhuizen. GENÈVE Johan Lammerts heeft de achtste en ne gende etappe van de Ronde van Zwitserland aangegre pen om een plaats af te dwingen in de Post-ploeg voor de Ronde van Frankrijk. Hoewel de Amstelveense ploegleider zondag na het Nederlands kampioenschap zijn definitieve formatie pas bekend maakt, liet hij gis teren in Genève doorschemeren, dat Lammerts in principe zijn debuut gaat maken in de Tour. Gisteren stond een vlakke etappe op het programma. De rit van Unterbach naar Genève, langs de rivier de Rhone, was 206,5 ki lometer lang en op een enkel klimmetje na één lange afda ling. Lammerts. afkomstig uit Bergen op Zoom. stortte zich in het sprintgeweld en bezette na Hoste, die zijn derde ritzege bin nenhaalde en gele-truidrager Kelly, de derde plaats. Dat was voldoende voor deelneming aan de Ronde van Frankrijk. Anderson De Australiër Phil Anderson stelde gisteren zijn kandidatuur voor de overwinning in de Ronde van Frankrijk De winnaar van de Amstel Goldrace gaf in de Ronde van de Aude een schit terende demonstr-iie van zijn bijzonder goede vorm. In de tweede etappe van de Ronde van de Aude. een rit van 164 kilometer tussen Ouveillan en Carcassonne, demarreerde An derson op de laatste helling van het parkoers. Hij reed zo hard uit de eerste groep weg, dat het leek of de overige renners stil stonden. Alleen de Deen Kim Andersen en de Fransman Domi nique Garde verloren slechts 1.16 minuut kilometer in het on verwachte slotoffensief. Zweden Prim won gisteren de Ronde van Zweden. De Zweed verdedigde zijn leidende positie door de aanval te kiezen om zo de laatste etappe te winnen. In het eindklassement was Bert Wekema op de tiende plaats de beste Nederlander. DEN HAAG Het sectie- bestuur betaald voetbal van de KNVB heeft de vereniging van clubs, de FBO, gevraagd een fonds - het vereveningsfonds - op te zetten waarin de clubs 3,65 procent van al hun inkomsten storten. ASSEN Triomfantelijk, licht spottend, blikt hij de wereld in. Van de stugge Gelderlander, waarvoor hij nogal eens wordt ver sleten, is luttele etmalen voor de start van de TT van Assen geen sprake. Boet van Duimen is in op perbeste stemming. Enke le dagen geleden behaal de hij immers de in zijn ogen grootste overwin ning van dit seizoen. Niet op de motorfiets welis waar, maar in een verga derzaaltje ergens in Arn hem. Daar had secretaris Jos Vaessen, zij het niet van harte, toegegeven, dat de Nederlandse Motor sport Bond fouten had ge maakt bij de verdeling van een tweetal Hondara- cers. Het liefst had Van Duimen ge zien dat Vaessen zich publie kelijk in het boetekleed had gehuld, maar ook in deze min der massaal uitgesproken „schuldbekentenis" vindt Den Boet voldoende bevrediging om de strijdbijl tegen Jack Middelburg maar vooral tegen de KNMV te begraven. Niet al te diep weliswaar. „Want" stelt Antonius Pius Maria van Dat er commerciële afspraken Duimen: „als de KNMV zich zijn gemaakt, wordt door hem Boet van Duimen: „Die motorfietsen vereisen een rustige rijstijl, je moet daar feeling voor hebben, en dat heb ik veel meer dan Jack Middelburg. Aan de andere kant ben ik er ook van over tuigd, dat als Jack een motorfiets heeft die optimaal is afgesteld, dat niemand hem dan nog kan bijhouden. Hij neemt nu eenmaal meer risico's dan ik. Geen karaktereigenschap overigens om oud mee te worden". niet aan de gemaakte afspra ken houdt, dan begint de trammelant opnieuw". Boet van Duimen wenst niet nader in te gaan op het com promis. dat toen werd bereikt. ook direct uitgelegd. Hij had er wel begrip voor, maar de omgeving heeft de boel ver volgens opgejut. Ja, later heb ik de zaak zelf ook bewust wel eens wat aangewakkerd. Dat geef ik toe. Jack zat er ook veel meer mee dan ik". „Jazeker, ik zou nog steeds graag een paar van die Hon da's willen hebben, maar dat zouden wat mij betreft ook best fabrieks-Suzuki's of Ya maha's mogen zijn, dat maakt mij niets uit, als het maar snel spul is. Ik ben er overigens van overtuigd, dat ik meer met die Honda's zou presteren dan Jack. Die motorfietsen vereisen een rustige rijstijl, je moet daar feeling voor heb ben, en dat heb ik veel meer dan Jack. Aan de andere kant ben ik er ook van overtuigd, dat als Jack een motorfiets heeft die optimaal is afgesteld, dat niemand hem dan nog kan bijhouden. Hij neemt nu een maal meer risico's dan ik Geen karaktereigenschap ove rigens om oud mee te worden Maar .goed. de zaak is uitge praat, Jack en ik zijn weer goeie collega's. Nee, vrienden zijn we niet. en dat worden we bevestigd. Van Duimen „Ook ook niet meer. Of ik Vaessen ik heb fouten gemaakt, die heb ik ook toegegeven. Het is m <ut wereldje nooit mijn bedoeling geweest chelen heb ik in de loop der om het privé-leven van Jack jaren wel geleerd" voor het eerst in de kleuren Barclay, zijn nieuwe spon- schulden af te betalen". Boet van Duimen rijdt nu al sor, uit. Een week later, bij de zo'n twaalf jaar en veel is hij Grote Prijs van België in er niet mee opgeschoten. Francorchamps nogmaals. „En daar blijft het hoogstwaar schijnlijk bij", doet de coureur machinist op een bulldo zer, en als ik daar nu nog op had gezeten, dan had ik waar- tamelijk ongeïnteresseerd. „Ze schijnlijk meer verdiend. Al aan te tasten. Toen Sport In ternational met mijn uitlatin gen uitkwam, heb ik hem dat Nieuwe sponsor Van Duimen komt zaterdag zeggen bij de sponsor overi gens, dat ze door willen gaan en ze hebben ook verzocht, om een prijsopgave te doen voor wat wij de rest van het seizoen nodig hebben". Met het materiaal, dat hem momenteel ter beschikking staat is het voor de populairste inwoner van Ammerzoden uitgesloten om een rol van be tekenis te spelen. Van Duimen weet dat zelf irnar al te goed. Hij: „Dit wordt voor mij de moeilijkste TT sinds jaren. Prettig is het natuurlijk niet, maar je leert er mee leven, dat het een onmogelijke zaak is om de fabrieksjongens te klop pen. Het is de laatste jaren steeds moeilijker geworden. Het clubje dat de dienst uit maakt, wordt steeds exclusie ver". „Ik heb echter", benadrukt hij, „zelf bepaalde gokken niet aangedurfd. Zelfs dit jaar heb ik de mogelijkheid gehad om hetzelfde materiaal te kopen als Mare Fontan. Maar, dat kost geld, veel geld. Ik ben al tijd van het standpunt uitge gaan, dat ik er de eerste race al af kan vallen en dan wil ik wel in staat zijn om mijn moet ik zeggen, dat als ik in Nederland eens om mij heen kijk, dat ik het dan toch nog niet zó slecht gedaan heb. Ik heb ook een heleboel mensen kennis opgedaan. Bij een be langstellende sponsor bijvoor beeld voel ik meestal wel aan of het een bluffer is of niet". Van Duimen is inmiddels 35 jaar. Het einde als wedstrijd- coureur is nabij. „Het tijdstip om te stoppen heb ik nog niet bepaald, maar zodra ik merk dat ik nie meer mee kan ko men. is het gebeurd. Ik ga niet ergens achteraan meerijden. Ideeën voor straks heb ik ge noeg gehad. Ik heb ooit eens de drogisterij van mijn schoon vader over willen nemen, en ik heb ook met het plan rond gelopen een motorzaak te be ginnen, maar met name die laatste branche loopt hard te rug. Misschien dat ik straks er gens testrijder kan worden of dat ik iets kan gaan doen bij de begeleiding van jong talent. Een functie bij de KNMV? Sa menwerken met de mensen die momenteel het beleid bij de KNMV bepalen lijkt mij onmogelijk". JAN MENNEGA De inkomsten van het fonds zullen dan verdeeld worden onder de clubs waarbij armere clubs meer krijgen dan rijken. Met de opzet van het fonds komt de KNVB te gemoet aan één van de ei sen van de overheid en andere geldgevers aan het betaalde voetbal om als nog beloofde gelden over het afgelopen seizoen voor het voetbal los te krijgen. Dit is gisteren gebleken tijdens een overleg van de Kamer commissie voor WVC met staatssecretaris Van der Reij- den (WVC) over het betaalde voetbal. Van der Reijden liet na het overleg weten bereid te zijn het betaalde voetbal als nog steungelden uit te keren indien men naast de opzet van het fonds ook in strekking voorstellen van het vorige sectiebestuur betaald voetbal onder leiding van Eric Vilé over zou nemen om het trans fersysteem „menselijker" te maken. De bereidheid van het sectiebestuur moet blijken uit formele voorstellen, te doen bij een vergadering met de clubs op 15 augustus. FBO-VVCS De FBO zal morgen het over leg met de werknemers over een nieuwe CAO hervatten De werkgevers hebben zich bereid verklaard weer met de spelers bond VVCS rond de ta fel te gaan zitten Het contact was bijna een half jaar geleden afgebroken. De FBO wil graag het aantal contractspelers per club betaalde club terug bren gen. Dat aantal is nu zestien. Door de komst van RBC. dat toestemming kreeg betaald te voetballen met minder con tractspelers (vijf), is een nieu we situatie ontstaan. Sportwereld WORMER Jan Baayens heeft laten weten om redenen van huiselijke aard te bedan ken als lid van de Nederlandse kanoploeg, die zich voorbe reidt op de wereldkampioen schappen kanovaren. Deze worden van donderdag 28 tot en met zondag 31 juli in Tam pere (Fin) gehouden -

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13