Woningnood neemt af in Alkemade LHNO Langeraar moet gaan sluiten dagpuzzel Bezwaren tegen fietscrossbaan in Leimuiden R Lagere schoolkind slaapt slechter in dan kleuter LEIDEN/REGIO CcidócSoattmt WOENSDAG 22 JUNI 1983 PAGINA 4 Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. bioscopen LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239): The exor- ciet (16); 14.30. 19.00, 21.15. LIDO I (Steenstraat 39. tel. 124130): De lift (16): 14.30. 4.30. LIDO IV: Sophie's choice (16); Tiroler slipjes (16); 14.30. 19.00. 21.15. zo 14 15. 16.30, 19.00. 21.15 REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 071-125414); Konioging van het liefdesspel (16) 14.30. 19.00. 21.15. FAMILIEVOORSTELLING: LIDO III: Als je begrijpt wat ik 01720-20800): De do. 20. 13.45. KINDERVOORSTELLING: EUROCINEMA II: Lucky Luke en de ballede van de Daltons (al) wo. 14.00. VOORSCHOTEN GREENWAY THEATER (Schoolstraat 23-b. 01717-4354): Poltergeist 20 15. di. 14.00. KINDERVOORSTELLINGEN: GREENWAY THEATER: Billy Turf het dikste studentje ter wereld; wo. 14.30. Herby is de pisang; wo. 15.45. WASSENAAR ASTRA (Lang- dienstuer lening De avond- en nachtdiensten van de apotheken in de regio Leiden worden tot vrijdag 24 juni waargenomen door de Haven-apotheek in Lei- i en de Apotheek Noord-Hof- 0.00 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. De bezoektijden-regeling van het di- aconessenhuis wordt met ingang van 1 juli as gewijzigd. Met in gang van 1 juli zijn de bezoektij den van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Sint Elizabeth-ziekanhuis: Volwas senen dagelijks van 14.00-14.45 12.00 u. (alleen - gehele dag. Academisch Zie kenhuis: Voor alle patiënten (be- doorlopend bezoek wordt toege staan kan de hoofdverpleegkun dige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkliniek zijn dage lijks 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u. Qe bezoektijden van de kinderafdeling (alleen .30-15.15 u en 18.30-19.30 11.00-11.30 u Extra bezoek va ders kraamafdelinc19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 Kruiswoordraadsel 9x11 vakjes. Serie B Puzzel nr. 612.809 Horizontsal: 1 militaire rechtbank; 6 wijfjesschaap; 7 en andere (afk.); vijandschap; 21 luch- pans bordspel; 3 van tijd 'tot tijd; 4 regiment infanterie (afk.); 5 vreem- wezig; 3 (voorvoegsel kelijke titels); 12 namiddag (afk.); 13 paardekracht (afk 14 soort uil; 19 de gezamenlijke wol die op een schaap zit; 20 vogelprodukt; 21 Sint (afk.); 22 zeezwaluw; 24 alleenzang; 27 Oplossing (afk.); 28 i LI "oios pz :uje»s zz 'o6 z 'siao>| i :|0soi|jeA ufijaoquiei 68 ;ujlE LZ Z :'»3 58 -iuetsisse ZZ -seos u :-i| zt Secretaris RABO Hazerswoude stopt HAZERSWOUDE De heer Th. Verkley, secretaris van de Raad van Toezicht van de Coöperatieve RABO-bank „Hazerswoude-Koudekerk", legt zijn functie neer. Maandag 4 juli, wanneer de vierentach tigste algemene vergadering van de bank wordt gehouden in Het Anker, neemt hij af scheid. Verkley heeft namelijk de statutaire leeftijdsgrens be reikt. Kandidaat voor de functie is de heer C. de Jong. hoofd van de afdeling bevolking van de gemeente Hazerswoude. Woningbouw Hoge Rijndijk West II van start ZOETERWOUDE De woningbouw in het Zoeterwoudse bestemmingsplan Hoge Rijndijk West II is gistermiddag van start gegaan. De heer L. van Dij ken, plaatsvervangend direkteur van de Direktie Volkshuisvesting in Zuid- Holland sloeg de eerste paal voor een serie van 26 woningen waarvan 20 in de premie-A sfeer en 6 vrije sektorwo- ningen. Het is de eerste fase van een plan van 100 woningen terwijl het tota le plan Hoge Rijndijk West II 285 wo ningen omvat. Opvallend is het dat reeds in 1973 de eerste plannen werden gemaakt voor het gebied Hoge Rijndijk waar het voormalige klooster „De Goede Her der" heeft gestaan. De heer Van Dijken sprak de wens uit dat bij een verbeter de economische situatie het aantal ge subsidieerde premiewoningen wellicht zou kunnen toenemen. Door de econo mische malaise mag Zoeterwoude dit jaar maar 20 premiewoningen bouwen. Overigens kan het plan verwezenlijkt worden dankzij een saneringsbijdrage van 1.380.000,- die de gemeente heeft ontvangen voor de exploitatie. Ook de lokatiesubsidie van 8.750.- per woning zorgde uiteindelijk voor een haalbaar projekt. De toekomstige bewoners kunnen voorts in de toekomst rekenen op een fiks bedrag aan subsidie. Afhankelijk van het inkomen kan het eerste jaar een maximum bedrag tegemoet gezien worden van ruim 10 mille. Stinksloot Leimuiden binnenkort verdwenen LEIMUIDEN B en W van Leimui den stellen aan de gemeenteraad voor tien woningen rond de „Stinksloot" in buurtschap Biderdam bij Leimuiden aan te sluiten op een septictank om de omgeving te bevrijden van de stanko verlast. In de nabije toekomst denkt het college van Leimuiden dat alle woningen in Bilderdam uiteindelijk een aansluiting op het „echte" riool krijgen. Het Hoog heemraadschap Rijnland heeft al laten weten dat het buurtschap op de lijst staat voor uit te voeren kostbare riole ringsprojecten in de regio Leiden. Om dat het slechts om een klein aantal aan sluitingen gaat, zal het nog wel even duren omdat het hoogheemraadschap grotere aantallen tegelijk voorrang geeft. Het rioolwater moet in de toekomst via een verzamelpunt worden afgevoerd naar de zuiveringsinstallatie in Papen veer. Hiervoor moet een aansluiting komen met de riolering aan de Geer- weg. Deze laatste weg krijgt daardoor ook defintief een aansluiting op het ri ool. De gemeenteraad bespreekt de aansluiting van de tanks aanstaande maandag. Met het wegnemen van de stankoverlast is een bedrag van ruim 37 mille gemoeid. Het legen van de tanks wordt bekostigd uit de opbreng sten van de rioolbelasting. De gemeen teraad neemt maandagavond het defi nitieve besluit. Meeslouwerpolder wordt twee jaar later ontgrond DEN HAAG/LEIDSCHEN DAM De provincie twee jaar respijt gekregen on naar vervangende grond n zoeken voor het natuurgebiei de Meeslouwerpolder in Vliet land, dat voor zandwinning worden afgegraven. De ont gronding van deze volgens na tuurbeschermingsinstanties belangrijke polder, die eigen lijk op 1 juli zou moete plaatsvinden, is nu uitgeste] tot 1985. De zandwinning» maatschappij RCR mag nog 1990 zand winnen uit de pol der. ALKEMADE Het aan tal woningzoekenden in Alkemade is vorig jaar aanzienlijk afgenomen. Op 1 januari 1983 stonden vierhonderd woningzoe kenden ingeschreven, een jaar eerder waren dat er nog vijfhonderd. Opval lend hierbij is dat er in de loop van vorig jaar tóch tweehonderd woningzoe kenden zijn bijgekomen. Dat het aantal woningzoeken den in Alkemade kennelijk af neemt. heeft volgens het jaar verslag van de afdeling Woon ruimtezaken van de gemeente Alkemade, diverse oorzaken. Zo konden er vorig jaar aan zienlijk meer woningen dan het jaar ervoor worden toege wezen of verkocht aan inge schreven woningzoekenden. Bovendien is de lijst van wo ningzoekenden meer up-to- date dan voorheen. Dit komt omdat het bewijs van inschrij ving als woningzoekende te genwoordig een geldigheids duur heeft van één jaar. Daar na kan het bewijs desgewenst verlengd worden. In 1982 kon het Bureau Woonruimtezaken niet minder dan tachtig wo ningzoekenden van de lijst af voeren, omdat deze hun in schrijving niet wensten te ver lengen. Van de vierhonderd inge schreven woningzoekenden per 1 januari 1983, zochten er 270 een huurwoning, 35 een premiekoopwoning en de ove rige 95 personen spraken geen voorkeur uit over een huur- danwel premiekoopwoning. Van het totaal aantal woning zoekenden beschikten er 69 reeds over zelfstandige (te kleine, te grote of te dure) woonruimte. Omdat boven dien in tien gevallen gebleken was dat de partners apart ston den ingeschreven, komt het totale woningtekort per 1 ja nuari 1983 in Alkemade op 318 huizen. Van het totaal aantal woningzoekenden is het me rendeel ingezetene van Alke made; 57 personen staan inge schreven omdat ze economisch aan de gemeente zijn gebon den. Koopprijsgrens In Alkemade bedraagt op het ogenblik de koopprijsgrens 211.000 en de huurprijsgrens 750 per maand. Beneden deze grenzen dienen woning aan ingezetenen of economisch gebondenen te worden ver kocht of verhuurd. Boven ge noemde bedragen mogen wo ningen vrij verkocht (of ver huurd) worden, ook aan zoge naamde 'buitenpoorters'. De te volgen procedure bij verkoop van woningen beneden de koopprijsgrens is nu zó dat voor dergelijke woningen pas een woonruimtevergunning aan buitenpoorters worden verleend nadat de huizen tweemaal met tussenpozen van twee weken in een plaatselijk huis-aan-huis-blad zijn aange boden. Een soortgelijke proce dure is vastgesteld alvorens voor een huurwoning een woonruimtevergunning ver strekt kan worden aan een 'buitenpoorter'. Als gevolg van vruchteloze aanbiedingen van koopwoningen aan inwoners van Alkemade moest de afde ling Woonruimtezaken vorig jaar toestaan dat aan 27 bui tenpoorters een woonruimte- vergunning werd verleend. De huurwoningen die door het College van B W kunnen worden toegewezen, zijn alle eigendom van woningbouw vereniging "Alkemade Het betreft hier, inclusief de be jaardenwoningen, bijna 1500 huizen. Bij de oplevering van woningen in het najaar van 1982 konden huurwoningen worden toegewezen aan inge zetenen van 25 jaar en ouder. De leeftijdsgrens, om voor een premiekoopwoning in aanmer king te komen, lag in 1982 veel gunstiger dan vroeger. Door gebrek aan belangstel ling bij ouderen, werden de premiekoopwoningen vorig jaar nog toegewezen aan per sonen van 21 jaar en ouder. In de diverse Alkemadese dorpen werden vorig jaar totaal 57 huur- en 37 nieuwe premiekoopwoningen opgele verd. Daarnaast kwamen er 23 bestaande huurwoningen vrij voor andere bewoners. Voor de 34 dit jaar op te leveren premiekoopwoningen, waren oorspronkelijk 128 liefhebbers. Hiervan werden er 88 uitgese- lekteerd. Bij nader inzicht za gen 45 kandidaten van verde re deelname af, zodat uiteinde lijk aan slechts tien van de ge- selekteerde belangstellenden geen woning kon worden toe gewezen. Bejaardenwoningen Op 1 januari 1983 stonden er in Alkemade 45 personen in geschreven voor een beiaar denwoning. Opmerkelijk nier bij is dat de belangstelling de "Arendshorst" (13 ingt schrevenen). Veruit de meesl liefhebbers voor een dergelijk woning variëren in leeftij tussen de 65 en de 75 jaar. Qu gezinssamenstelling is de ver deling als volgt: 18 alleen staanden en 27 echtparen, acht situaties zijn er nog inwo nende kinderen thuis. In to taal willen zestien van de ingeschreven spoedig voor toe wijzing van een bejaarden wo ning in aanmerking komen De overigen staan 'uit voor zorg' ingeschreven. De toewij zing van een bejaardenwoniri is afhankelijk van de persoon lijke sitiatie van betrokkenen Faktoren die hierbij et spelen zijn onder andere: leef tijd, gezondheid, eenzaamheu en grootte en indeling v huidige woning. Eén van de eerste klassen in de jaren veertig. Midden tussen de zusters zit pas toor Halkes, de grote animator achter de oprichting van de school. LA A TSTE DIPLOMA '5 UITGEREIKT Zuster Fidelia neemt na 29 jaar op de LHNO-school afscheid. „De kinderen hebben me altijd jong gehou den"» zegt de 64-jarige. LANGERAAR Met de uitreiking van de laatste zeventien diploma's, is gisteravond het doek ge vallen voor de LHNO- school in Langeraar. Bij na veertig jaar lang was dit een belangrijke streekschool. Vlak na de oorlog was het nog een „Modevakschool" onder de leiding van zes zus ters. Nu in 1983 gaat de vijf leerkrachten tellen de Maria Gorettischool ten onder aan een chro nisch leerlingentekort. Directrice zuster Fidelia Wesselingh die van het begin tot het eind op een onderbre king van een paar jaar na aan de Maria Goretti was verbonden, neemt met pijn in haar hart afscheid van het schooltje beneden aan de dijk van de Langeraarseweg. Ge veld door de macht van het nummer: er komen niet ge noeg leerlingen uit de regio om de school open te houden. Volgens de Stichting Onder wijs Instelling van de LTB die de school bestuurt, heeft de LHNO in Langeraar ja renlang uitstel van sluiting gekregen van het rijk. De be zuinigingen hebben ertoe bij gedragen dat er definitief een streep onder is gezet. De nu 64-jarige zuster Fidelia kwam in maart '45 op de school. Uitgezonden door het Amsterdamse klooster van de Voorzienigheid. Vervoer over het land was aan het eind van de Tweede Wereld oorlog niet mogelijk, dus de in '43 ingetreden zuster kwam met een vrachtboot over de Amstel naar het klei ne dorpje. Daar werd zij on dergebracht in het klooster naast de rk-kerk, waar een zeventigtal bejaarden huis den. Samen met vijf andere zusters gaf ze les op de Mode vakschool naast de kerk. Verder werd er onderricht gegeven in de garage van de pastorie en in de pastoorswo ning zélf. „Dat was elke keer weer een enorm gesleep met meubeltjes. Op een gegeven moment was dat bijna niet meer te doen". Pastoor Halkes Stimulator achter deze school was pastoor Halkes. Hij zette de Maria Goretti op in sa menwerking met de LTB. De lessen op de school bestonden uit niet meer dan enkele naaldvakken. In '47 werd de leeriiirichting door het Rijk erkend. Het leerlingental liep al tegen de honderd. Meisjes uit Nieuwveen, Nieuwkoop. Rijnsaterwoude, Oud Ade, Woubrugge en Zevenhoven kwamen in steeds grotere ge tale naar Langeraar. Tot '53 was zuster Fidelia lerares naaldvakken. In dat jaar za ten er 151 leerlingen op de school. Het recordjaar, zou la ter blijken. In het laatste jaar werd zuster Fidelia door haar Amsterdamse klooster over geplaatst. Drie jaar daarna bouwde de school een nieuw onderkomen, weer vlakbij de kerk. Toch kruipt het bloed waar het niet gaan kan, want een kleine negen jaar later kwam zuster Fidelia weer terug. Als lerares en directrice. „Ik keek wel m'n ogen uit toen ik in '62 weer op de school kwam. Er was zoveel aan het onderwijs veranderd". Meer en meer werd de Maria Go retti een algemeen vormende opleiding en werden de huis- houdvakken wat meer naar de achtergrond gedrongen. Een vak als Engels kon na schooltijd vrijwillig worden gevolgd. Een probleem was wel dat veel meisjes na twee jaar door de ouders van school werden gehaald om het gezinsinkomen te gaan aanvullen. Eind jaren zestig werd de school verplicht vier jaar. Ook kwam er een cen traal schriftelijk examen zo dat de er vanaf de Lange- raarse weg een betere aan sluiting kwam op andere schooltypes. Wat vroeger niet of nauwe lijks gebeurde, kon nu wel. Meisjes gingen met een LHNO-diploma op zak ver der leren. De zeventien die nu examen doen, gaan alle maal verder met een vervol gopleiding zoals bijvoorbeeld in de kinderverzorging. Nu nog hoort zuster Fidelia van vrouwen in de dertig jaar dat ze later cursussen hebben ge volgd en steeds verder zijn gaan leren omdat ze niet te vreden waren met de kennis die ze bezaten. „Eén van de redenen dat soms ouders hun kinderen nu minder snel naar de LHNO sturen, is dat ze aan hun eigen schooltijd denken. Toen zij op de huis- houschool zaten, was het on derwijs lang nog niet zo uit gebreid als nu". Dit effect heeft duidelijk doorgewerkt, want het leerlingental daalde de laatste jaren gestaag. In het schooljaar '8l-'82 werd duidelijk dat er geen redden meer aan was. Voor de 32 leerlingen die dat jaar eind examen deden, zouden in september maar zeven eerste klassers terugkomen. Voor de Stichting Onderwijs In stelling van de LTB het sein om de school af te gaan bou wen. De vooruitzichten wa ren immers ook weinig veel belovend. Zo kwam het dat er dit schooljaar nog maar een kleine twintig leerlingen Geboortecijfer Naast het dalende geboorte cijfer was de oorzaak van het teruglopen van de LHNO in Langeraar ook te wijten aan de concurrentie van andere De officiële opening van het schoolgebouw in 1946, vlak naast de rk-kerk. scholen. De Koperwiekschool in Alkemade en ook het Al- phense Ashramcollege had den een sterkere zuigkracht dan het schooltie aan de Lan geraarseweg. Er is nog ge dacht aan een fusie met de Lagere Tuinbouwschool in Ter Aar. Maar dit zou op te veel organisatorische proble men stuiten. Uiteindelijk was iedereen het eens: de Maria Goretti moet dicht. Zuster Fidelia is in de 29 ja ren dat zij aan de school was verbonden heel wat veran derd. Tot '68 zullen de oud- leerlingen haar herinneren als de directrice in de habijt. Daarna liet de zuster (non noemt ze zich liever niet „daar zijn teveel grappen over gemaakt") haar zwarte kledij in de kast hangen. „De mensen keken in de bus al tijd zo naar je, en trouwens ik vind ook dat je met de tijd mee moet gaan", aldus de zuster in haar kamertje in de school, gekleed in een vrolij ke zomerjurk. Uiterlijk mag ze dan veran derd zijn, innerlijk blijft ze dezelfde. Haar principes en haar kijk op het leven zijn niet veranderd. Tijdens het gesprek wordt ze gebeld door een ouder van één van de leerlingen. Als ze even later de telefoon neerlegt en zegt dat het over één van de ge zakte leerlingen gaat zegt ze- :„het ergste is dat je niets meer kunt doen. Je bent zo machteloos omdat de school dichtgaat. Dat meisje kan al leen nog naar een andere school". Betrokken bij haar kinderen („Ze houden je jong") blijft ze tot op het laat ste moment. Nu haar baan als directrice ten einde loopt, krijgt ze meer tijd om ander werk te doen. Zo werkt ze veel voor het Langeraarse bejaardenhuis waar ze het naaiwerk begeleidt. „Werken met kinderen is toch heel an ders. Ze houden je zo ontzet tend levend", zegt ze een beetje ontroerd. ROEL DEN OUTER LEIMUIDEN Enkele bewoners van de Dennelaan hebben b het Leimuidense gemeentebestuur ernstige bezwaren gemaak tegen de inrichting van een fiets- en bromfietscrossbaan achte de tennisbanen en de voetbalvelden. Zij vrezen veel overla van de crosssers, vooral op het pad naast de tennisbaan, dat toe gang geeft tot het in te richten terrein. De bewoners zijn vooral gekant tegen het feit dat zij helemi niet gehoord zijn door de gemeente, alvorens de gemeentera het krediet voor inrichting van de baan voteerde. Bij incidentel gebeurtenissen, zoals het patates frites bakken door voetbalclu „De Kickers" en het nachttoernooi van de tennisvereniging on langs, worden de bewoners altijd even verwittigd. „Dat zijn dentele gebeurtenissen, maar bij zoiets als een crossbaan, me alle geluidsoverlast van dien, daar worden wij niet bij betrok ken", aldus een bewoner. Het probleem is niet zozeer de crossbaan zelf, maar vooral de toegangsweg. Het pad loopt recht tegenover huizen. „De hoci vormt nu al regelmatig een verzamelpunt voor jongelui mi gevolgen van dien. Zij starten de motoren niet op de baan, man juist bij de toegangsweg laten ze de motoren ronken, en dan no^ met die fraai uitgeboorde uitlaten", aldus de woordvoerder. De gemeente heeft de bezwaarden laten weten dat crossbrora mers moeten voldoen aan normen. Als die worden overschreven dienen de voertuigen in beslag te worden genomen. „Maar il heb nog nooit een politieagent gezien", aldüs de bewoner, dii vindt dat het crossen aan regels gebonden moet worden. „Bi' voorbeeld: alleen brommen tussen 2 en 5 uur 's middags, niet c gehele dag tot 's avonds laat als er al kinderen moeten slapen Wij hebben nog niets gemerkt van toezicht, ook niet van dii twee burgers die coördinerend zouden optreden bij moeilijkhe den." De bewoners hebben de gemeente voorgesteld een andere toe gangsweg tot het crossterrein te maken. Bijvoorbeeld door he weiland. „Vijftien duizend gulden voor de inrichting va maanlandschap is erg veel geld, een gedeelte zou best bestee kunnen worden aan het maken van een acceptabele toegang Hierdoor verplaatst een gedeelte van de geluidshinder zich van zelf naar een andere plek. De overlast van de baan zelf zullei we moeten slikken, dat valt overigens wel mee zolang er blade ren aan de bomen zitten en de groenstrook bij de tennisbaan he meeste tegenhoudt", aldus de bewoner. Onderzoek schoolartsendienst Alphen wijst uit: ALPEN AAN DEN RIJN Leerlingen van de lagere scholei hebben meer moeite met inslapen dan kleuters. Dit is de conclu sie van een speciaal onderzoek door de schoolartsendienst phen waarbij 4095 leerlingen meededen. Middels een formulier werden de ouders van 1375 kleuters, 156ïj^jjj tweedeklassers en 1755 vijfdeklassers gevraagd of het inslapei [jon, van hun kind een probleem was. UiteindelijK bleken van alk jaari ondervraagden 566, dat is 12%, te kampen met het in slaap ko ter j men van hun kind. ,traa Buiten de conclusie dat kleuters minder moeite met het inslapei hebben, bleek ook dat flatkinderen vaker problemen hebbel dan de overigen. Zij hebben meer last van geluidshinder. Ge"V combineerd met het slechte inslapen blijkt dat deze kindereiHenl vaker onrustig slapen, gewekt moeten worden en overdag vee 11err slaperiger zijn. Daarnaast hebben deze kinderen veel meeijje P; hoofd- en buikpijnklachten. Hoe het komt dat hun kinderen slecht inslapen is voor veel ders een raadsel. Veertig procent van de ouders heeft geen idee van de oorzaak, veertig procent denkt dat de winter-/zomertij!11 een rol speelt terwijl de rest denkt aan angst bij de kinderen''1 school- of gezinsproblemen en televisiekijken. Ie oj De schoolartsendienst heeft in 1982 in totaal 27.479 leerlingen r°or van kleuter tot middelbaar onderwijs, onder toezicht gehad. He ljle i district van de dienst bestaat uit de plaatsen Alkemade, Alphen ,e Koudekerk, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen 'ark Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven. Van di iai"d aantal leerlingen werden er 8.750 volledig onderzocht en ruim let 16.000 gedeeltelijk. 'aat Gebleken is dat in het district bij het kleuteronderwijs 11% meet tt|° Sngens dan meisjes zijn, bij het lager onderwijs is dit 2% bij het :roepsonderwijs 50% en bij het buitengewoon onderwijs 110%-leën Van de leerlingen van de MAVO/HAVO/VWO zijn 10% meerpeec meisjes dan jongens. Zowel bij het kleuter- als bij het ander on derwijs werden 4 keer zoveel jongens dan meisjes verwezen we gens leer-/gedragsstoornissen, terwijl meer meisjes verwezen werden voor verder oogonderzoek. na d

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4