Stefan Faas verrast Charley Asselbergs INFO Pasteltinten gaan modern interieur beheersen Kinderen moeten beter leren fietsen Rommel binnenboord houden Voor uit en thuis Juiste spanning en maat verlengen bandenleven CONSUMENTENINFORMATIE EcidócSouocuit WOENSDAG 22 JUNI 1983 PAGI] Links: een tweedelig broekpak voor 160,- is leuk voor een meisje dat er graag netjes bijloopt zonder maf te zijn. Mo dieus ook het minirokje met blous (rechts), een aantrekkelijk setje voor resp. 60,- en 55,- V en D). Je hebt dametjes en robbedoezen. In elke categorie van 3-16 jaar komen ze voor. Moeders zorgen (voor zo ver ze bij de tieners nog een vinger in de kleding-pap hebben) voor de bij hun mentaliteit passende kleren. Hier een paar staaltjes van blitse en toch praktische kleren: Rollen in het zand, klimmen in een boom, het kan allemaal in deze kledij. De ribbroek (links) kost 49,- het polootje 17,- en de bodywarmer, vaak geen overbodige luxe, 29,-. Vriendin rechts draagt een 7/8 broek met om de en kels sluitende boordjes, een velours pullover in streepdessin 278,- en een los hangend vestje. Haarband houdt de scheiding in het midden (V en D). We leven in een tijd waarin ons hele leefpatroon met on gekende snelheid verandert. Ook in de wooncultuur vindt een omwenteling plaats. Het zware, bruine beeld dat jaren lang menig interieur beheers te, heeft plaats moeten maken voor een lichter en luchtiger plaatje. Nog steeds wordt ei ken goed verkocht, maar een accentverschuiving van eiken naar lichter en luchtiger meu belen valt niet te ontkennen. Wit overheerst daarin sterk, aangevuld met grijs. Ook zwart en primaire kleuren als helder rood, blauw en geel komt men als accentkleur steeds vaker tegen. En er zijn tekenen die erop wijzen dat binnen niet al te lange tijd pasteltinten het interieurmo debeeld zullen beheersen. Zachte, zoete en frisse kleur tjes, die enerzijds doen den ken aan „punk" en anderzijds aan de vijftiger jaren. Ten minste, als de invloeden van toonaangevende Italiaanse ontwerpers sterk genoeg blij ken te zijn en niet alleen een select groepje jonge ontwer pers in ons land inspireren, maar ook bij de consument en fabrikant aanslaan. In elk geval is de Stuurgroep Kleurennormalisatie van de Centrale Bond van Meubelfa brikanten eveneens van me ning, dat in de toekomst pas teltinten meer en meer in het interieur zullen worden toe gepast. Bauhaus Als die omwenteling in de wooncultuur doorzet, is er niet alleen qua kleur maar ook qua vormgeving binnen het interieur heel wat te ver wachten de komende jaren. Overheerst in de ontwerpers- wereld nu nog het basisprinci pe uit de Bauhaus-periode, dat de functie van het meubel aan de vorm herkenbaar moet zijn, in de toekomst zullen vorm en functie, volgens de nieuwe designgroeperingen, veel minder relatie met el kaar onderhouden. Althans zo op het oog. Want een meubel is een gebruiksvoorwerp, zo dat planken in een boeken kast wel altijd een dragende functie zullen blijven behou- Stoel „Peter Pan", ontwor pen door Michel de Lucchi. Niet uit de stal van Alchymia of Memphis, maar een prak tisch demontabel meeneem- meubel. Zonder de openge werkte, kleurige hoezen ziet de stoel er heel anders uit. Boven: bank van Marco Zanini, in diverse kleuren leverbaar. Midden: bed van James Sowden, stof ontworpen door Nat halie du Pasquier. Links onder: theeservies van Matteo Thun. Rechts onder: vitrinekast van James Sowden. den en een stoel een ding blijft om op te zitten. Alchymia Deze nieuwe designgedachte is overigens niet zo nieuw. Reeds in de zestiger jaren ont stonden er in Italië stromin gen die op radicale wijze be staande ontwerpprincipes trachtten te doorbreken. Het duurde echter nog tot 1976 voordat Alchymia werd opge richt, een soort ontwerpersfo rum waaraan ook nu nog voorlopers uit de jaren zestig deelnemen. Zoals Allessandro Mendine, Ettore Sottsass jr. en Andrea Branzi, namen die in de geschiedenis van het de sign een even belangrijke plaats innemen als die van Gropius. Le Corbusier, Mon driaan, Rietveld, Walt Disney en anderen. De ontwerpen van dit forum zijn echter niet bedoeld om in de huiskamer neer te zetten, maar zijn zuiver en alleen ge maakt om het design, met de bedoeling om, net zoals des tijds Bauhaus deed, een totale omwenteling in de designwe reld teweeg te brengen op het gebied van architectuur, schil der- en beeldhouwkunst. Ze stralen een grote mate van originaliteit en humor uit en lijken op schokkende wijze de spot te drijven met alle be staande ontwerp-principes. In 1981 kon de meubelindu strie voor het eerst met pro- dukten van dit forum kennis maken tijdens de Internatio nale Meubelbeurs te Milaan. Inmiddels heeft Alchymia vertakkingen in vele andere landen, verspreid over de hele wereld. Memphis Iets minder radicaal, maar sterk lijkend op Alchymia, gaat de groep Memphis te Toilettafel „Plaza" van Michel Graves. Lijkt zo ontsnapt ire sprookje van duizend-en-een-nacht. isu ld] nis slechts een enkeling zich a r*' kopen van dien aard kan p v mitteren. l. I Voorlopig blijven het prodi ch< ten voor verzamelaars avant-gardisten. Zet de ti echter goed door, dan best er een grote kans dat de ba 111 gedachte achter dit design- car beuren geheel vergeten wo eer en slimme fabrikanten all betaalbare, grapp jef(j kleurrijke, objectachtige cdo soms kitscherige meubels b zijn nen ieders bereik breng iart Maar die meubels hebben echter in wezen niets rafcgt, met de ontwerpen van Mei ffer his en Alchymia gemeen. werk, opgericht door uit bo vengenoemd forum stammen de Ettore Sottsass jr. (Memp his meubelen zijn 24 juni a.s. te bewonderen in het Kur- haus te Scheveningen). Hun produkten zijn niet alleen de coratief, speels en kleurig, maar ook nog bruikbaar en dus wèl geschikt om in de huiskamer te plaatsen. Voor lopig zullen er nog slechts weinigen zijn en zeker in ons behoudende landje, die hun woning aldus zullen meubile ren. Bovendien liggen de prij zen van deze unieke staaltjes van perfect afgewerkte meu bel-design-kunst zó hoog, dat Elk jaar verongelukken er ongeveer tweehonderd fiet sende kinderen tot vijftien jaar. Bovendien, zo blijkt uit een onderzoek van TNO, krij gen veel fietsende kinderen een ongeluk op plaatsen waar ze erg goed bekend zijn. Vooral kinderen tot negen jaar gedragen zich op de fiets erg gevaarlijk. Zo letten ze slecht op, maken fouten bij het afslaan (niet achterom kij ken), rijden tegen het verkeer in en houden geen rekening met voorrangsregels. Het is daarom zaak kinderen zo vroeg en zo goed mogelijk te leren fietsen en zich in het verkeer te laten thuisvoelen. Testen in Zweden hebben uit gewezen, dat eigenlijk alleen 13-jarigen overal een voldoen de prestatie leverden. Daarbij bleek, dat de vaardigheid sterk bepaald werd door de fietsgewoonten van het kind: praktische ervaring leidde tot een betere prestatie. Voorts bleek, dat de vormgeving van de fiets (ontwerp, maat) een grote invloed had. Volgens ir. J. Godthelp van TNO ver-< dient het dan ook aanbeveling verder onderzoek te verrich ten op deze laatste aspecten. Er moet worden nagegaan welke trainingsmethode het beste is en welke eisen er aan kinderfietsen gesteld moeten worden. TNO heeft daarmee al enkele experimenten ge daan, waaruit onder meer bleek, dat de zithouding van de fietser van belang is voor de wendbaarheid. Dat laatste is vooral van groot belang in situaties met veel verkeer en bij het uitwijken voor obsta kels. In Zweden hebben tes ten uitgewezen dat de moder ne fiets veruit te verkiezen is boven de conventionele en het zogenaamde „rodeo"-mo- del, dat door vejel kinderen als speelgoed wordt gezien. TNO concludeert tevens, dat het verkeer ingesteld dient te zijn op fietsen. Scheiding van ver schillende types verkeer en een onderlinge aanpassing van snelheden moet daarom verder worden gestimuleerd. De wegen dienen bovendien zo egaal mogelijk te zijn, om dat elke oneffenheid voor fietsers tot uiterst gevaarlijke situaties leidt. Vooral kinderen tot negen jaar gevaarlijk. zich op de fiets erg Wond- zor| verzorging De grootste veroorzakers vr1^1 zogenaamde huis-, tuirt- keukenwonden zijn wa; schijnlijk alledaagse zak als drempels, driewielt P hete pannen en bestek. 1 'ne^ de juiste verzorging en lw,f een snelle genezing v "s die schaafwonden, kneuz gen. brand- of schaafwond 1 hebben de meeste mens echter problemen. Klinioi probeert daar wat aan doen met het boekje „Wi n den goed in verband bn vo°' gen". Daarin wordt haarf uitgelegd hoe die dageli voorkomende verwonding verzorgd en verbonden ku nen worden. Het boekje p P.DI makkelijk in alle medici "ge kastjes of verbandtrommt j>e Gratis verkrijgbaar bij a - ,ii hu' LEIDEN Stefan Faas zorgde bij de tenniskampi oenschappen van het Dis trict Leiden voor een ver rassing in het heren en kelspel B. De jeugdige Faas, vorig jaar nog heer send in C, slaagde er in Charley Asselbergs van een plek bij de laatste zes tien af te houden. Hoewel Asselbergs nog niet hele maal „uitgeziekt" aan de start verscheen, mag de 1- 6, 6-2, 6-2 zege van Faas er beslist zijn. Een over winning overigens, die met nhme Freek van der Capellen goed uitkwam. De als vijfde geplaatste Van der Capellen, zelf eenvoudig winnend van René van der Wilk (6-3, 6- 0), dient het in het vol gende rondje nu immers niet tegen Asselbergs, maar tegen Faas op te ne men. Een voor Van der Capellen prettige ontwik keling; Asselbergs in vorm kan immers voor elke Leidse B-topper een uiterst gevaarlijke tegen stander zijn... Ook Philip van der Kwast en Martijn Drijver haalden de volgende B-ronde verrassen derwijs niet. Van der Kwast was tegen Jan van der Geest nauwelijks aanwezig (1-6, 0-6), terwijl Drijver tegen Lodewijk Kallenberg wel de eerste set (7-5), maar niet de beslissende punten pakte: 4-6, 2-6. Waar Anne Jan van der Meer tegen Hans van Bijstervelt de zege niet cadeau kreeg (6-3, 7-6), behoefden titelverdediger Hans Tönjann en Marcel Vink niet tot het uiterste te gaan. Schaker/tennisser Ad van de Berg werd door Tönjann met 6-2, 6-1 positioneel overklast en Jasper van Marwijk kon slechts in de tweede set enig tegenspel bieden tegen de nog wat stroef draaiende Hille- gomse winnaar van Lisse: 0-6, 5-7. De in het enkelspel uitgescha kelde Asselbergs, mag overi gens, evenals lotgenoot Van der Kwast, nog wel even ver der in het dubbelspel van de B-heren. Met broer John kwam Charley Asselbergs tot een 7-5, 6-4 overwinning op Marcel Gerritsen en Joost van Marwijk, terwijl Van der Kwast met maatje Har Meijer de „showpartij" tegen Rik Hins en Dennis van de Water eenvoudig winnend afsloot: 6- 2, 6-3. Bij de dames in B kwam, zag en verloor de familie Kaaien. Jannie Kaaien sleepte er tegen Hettie Bosch nog wel een der de set uit, maar ging daarin kansloos met 1-6 ten onder; Paola Kaaien maakte het Ju liette Grimbergen vooral in de eerste set erg lastig: 5-7, 2-6. De eerste tegenstandster van nummer één geplaatste Ingeli- se Driehuis heet Ingrid Chau- dron. Willie den Hollander maakte slechts vier games te gen de beslist niet uitgeslapen Chaudron: 1-6, 3-6. Annet Mei- ninger kwam ten koste van Karin Roosendaal een ronde verder, Leontien Poots kwali ficeerde zich voor de strijd te gen Henny Fehling door Milou Bron met tweemaal 6-4 te ver slaan. De drie sterkst geachte C-he- ren kenden gisteren nog geen problemen op het tennispark van Unicum. Michael van der Berg, Michael Dijkstra en Freek Tanis verspeelden in hun partijen tegen Parlevliet, Bas van Amstel en Bas Ploos van Amstel in totaal slechts zeven games. René Cardinaal (de huidige nummer een in het LC-circuit) ontmoette wel forse tegenstand. Dick Zaad- noordijk, afgelopen week nog winnaar van het Estec toer nooi, werd desondanks met tweemaal 6-4 teruggewezen. Geplaatste C-speelsters Brigit te van der Maarel en Jeanine Jünger kwalificeerden zich eveneens voor verder spelen. Van der Maarel door Irma van Seeters maar een game te gun nen, Jünger door Liesbeth Hoogervorst na een verloren eerste set alsnog terug te wij zen: 6-7, 6-1, 6-3. De D-heren verloren gisteren de eerstgeplaatste speler. Jo- han van der Lippe realiseerde wel een matchpoint tegen H. Brandenburg, maar het was Brandenburg die dat wed- strijdpunt uiteindelijk maakte: 4-6, 7-6, 6-3. Cock Zevenhoven speelde zich in deze klasse als eerste bij de laatste acht: Van der Wiel werd met 2-6, 7-5, 6-4 moeizaam verslagen. Niet ge plaatste Estec-winnaar Koos Spek sloeg zich simpel weer een rondje verder (6-0, 6-2 te gen J. Berg) en ook een andere gevaarlijke outsider, Jan van Duivenboden, kwam tegen Zeno Rotteveel niet in ge vaar (6-3, 6-0). De als nummer zeven op de lijst geplaatste René Steenbeek maakte zijn in rood geschreven naam niet waar. Cees van Velzen was hem met tweemaal 6-4 de baas. Marijke de Beer tenslot te, zal bij de dames in D niet op de haar toebedachte derde plaats gaan eindigen. Andrea Kraats kreeg door storende werkzaamheden van Marijke de Beer een walk over toebe deeld. Het is niet leuk om, aangekomen op het vakantieadres, chips, appelschillen en oudbakken patates uit de auto te moeten plukken. Om de kinderen onderweg zoet te houden, krijgen ze ro zijntjes, een stukje kaas, een crackertje, waarvan een deel door het keelgat verdwijnt en een ander deel achteloos uit de vingertjes valt. Wat doet een mens met dit afval op weg naar de Pyreneeën of de Ardennen of naar Noord Schar- wou? Schillen door het opengedraaide raampje naar buiten mikken mag een oplossing zijn, maar dan loop je kans een keurige mevrouw aan het stuur van een limousine te be kogelen. Ook zij had haar raampje open. Welnu, dit hoeft allemaal niet. Er zijn voor milieubewuste lieden kleine vuilniszakjes in de handel gekomen met aan de bovenkant een hecht- of plakstrip, die aan het dashboard of aan de portieren kan worden vastgeplakt. Als het zakje vol is, eraf ritsen en de plakstrip gebruiken om het goed te sluiten, voordat het in een echte vuilniszak een roemloos einde vindt. „Clean sacks" zijn in verpakkingen van tien te krijgen bij ben zinestations, drogist en warenhuis. Tijdens de zomermaanden gaat menig gezin er met de auto op uit. Een goede staat van de banden is van groot belang om veilig en zonder problemen die extra kilome ters af te leggen. Voortijdige slijtage van de banden kan, volgens Goodyear, worden voorkomen als u de volgende basisregels in acht neemt: De juiste bandenmaat en - spanning zijn de belangrijkste voorwaarden om het „ban denleven" te verlengen en een uitstekend weggedrag te garanderen. Houdt u dus aan de door de autofabrikant ge geven adviezen in het instruc tieboekje. Minstens één keer per maand moet de bandenspan ning worden gecontroleerd. Bij langere vakantietochten is het verstandig om dit wat va ker te doen. De juiste spanning is alleen te meten als de banden koud zijn. Rollende banden worden warm en de oplopende tempe ratuur veroorzaakt een hoge re spanning. Dit is normaal. Laat bij warme banden geen lucht uit de band lopen; zodra de banden zijn afgekoeld zal de spanning nl. te laag zijn. Goodyear adviseert om bij reizen over lange afstanden met hoge snelheden de span ning te verhogen met 0,3 Bar. De spanning mag echter niet hoger opgevoerd worden dan de maximaal toegestane span ning (zie het instructieboekje van de autofabrikant). Een te zwaar geladen voer tuig kan ook onnodig snelle bandenslijtage en andere defecten tot gevolg hebben. De auto volgepakt met passa giers, kofferruimte en imperi aal volgestouwd met bagage, en dan nog een caravan ach ter de auto, dit kan gemakke lijk leiden tot overbelasting van de auto. Ook hier het ad vies om u te houden aan de door de fabrikant opgegeven normen voor de belasting van de auto. Controle van de banden- i de spanning alleen is niet noeg. Inspecteer uw bant 1 va daarna zorgvuldig. Onrejthu matige slijtage van het lo l-wt vlak is voor u een waarsclraag wing, dat er ergens iets mji h w Schuine slijtage van het lo naa vlak kan veroorzaakt wor< door een onjuiste wiel-afs ling. Verkeerde wielstam veroorzaken zeer snelle sli Ir ge- Soms is het aan te beve om de banden te wisselen i de vooras naar de achte We. bijv. als de banden matig zijn gesleten en de c zaak daarvan, na balancé en/of uitlijnen, is verholp Vervang uw banden tij! Onregelmatig gesleten bani efla beïnvloeden de wegligg J^1 nadelig. Beschadigde bant ,em kunnen plotseling defect e- E ken, waardoor gevaarli verkeerssituaties kunnen oi VE1 staan. wed Raadpleeg uw bandenspec en list, hij kan u vakkundig i Van viseren. ■rei «d' e o ncel ff*' 3|P< M No

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12