rije Universiteit is fel tegen luiting medische faculteit Jonge onderzoekers moeten meer kans krijgen Koning Alcohol jaagt steeds meer drinkers ziekenhuis in Rabobank 9 CctdócSoiwcmt REGERINGSCOMMISSIE GOOCHELT MET CIJFERS" Ouderenbonden gillen erkenning als sociale partners )ierenbevrijdingsfront onttakelt" dierer.lab Kabinet versoepelt boycotwetgeving Kamer wil betere opvang jeugdigen Prima tip.Om niet alleen francs maar ook reischeques mee te nemen PAGRINNENLAND DINSDAG 21IUN11983 PAGINA 9 pnieuw arrestaties CarlnMj de RAI "eke V MSTERDAM Behalve de Gofrie'cjegen personeelsleden van de, ir de RAI werkende, parti- an iliere bewakingsdienst Hoog- 'denjnboom zijn nu ook zev?n rknemers van de RAI zelf •gens diefstal van goederen sabinVfearresteerd. 'olgens een politiewoordvoer- MariannJer zijn het portiers en hallen ippen. q^efs jn de leeftijd van 43 tot jaar, die al enkele jaren bij pias, <L RAI werkzaam zijn. De vin Amsterdamse recherche hielc B«rth[en gisterochtend op hun 'erk aan. De waarde van de verschillende RAI-tentoon- illingen gestolen goederen in de tienduizenden gul- ns lopen. Gea Bonden akkoord met Philips-cao EINDHOVEN De Industriebond FNV en de Unie BLHP hebben van hun leden toestemming gekregen om akkoord te gaan met de Philips-cao. Volgens deze cao zal de gemiddelde werkweek 38 uur gaan bedragen. De leden van zowel de Industrie bond FNV als de Unie BLHP had den het resultaat van de cao-onder handelingen eerst afgewezen. Nadat Philips tijdens twee bijeenkomsten een nadere toelichting had gegeven, besloten de vakbondsonderhande laars het principe-akkoord opnieuw voor te leggen aan de leden. Een werkdag zal niet korter dan vier uur en niet langer dan negen uur mogen duren volgens de nieuwe cao. Madonna gestolen GULPEN Uit de kerk van het Gulpense kerkdorp Wijlre in Zuid-Limburg is giste ren een enkele eeuwen oud madonnabeeldje ontvreemd. Het beeldje stond achterin de kerk in een nis en was beves tigd met een houten pin. Die bleek afgebro ken te zijn. Van de da der ontbreekt nog elk spoor. Het houten beeldje meet hooguit 18 centimeter en genoot bij de bevolking een grote devotie. Het madonna beeldje is zeker meer dan 250 jaar oud. Affaire Slavenburg: Zevende arrestatie ROTTERDAM De Rotter- damse politie heeft gisteren een werknemer van het hoofdkantoor van Slaven- burgs's Bank in Rotterdam op verdenking van valsheid in geschrifte aangehouden. Het is de 34-jarige P.F.B. uit Rhoon. Het is de zevende keer dat een personeelslid van Slavenburg is gearresteerd op grond van de in februari door justitie bij deze bank in beslag genomen administratieve bescheiden. B. is sinds 1976 werkzaam op het Directoraat Kredieten. Hij heeft nooit een leidinggevende functie vervuld. Bigamist krijgt boete van 500 ROTTERDAM De politie rechter in Rotterdam heeft gisteren een 29-jarige in Rot terdam wonende Indiër ver oordeeld tot vijfhonderd gul den boete wegens het aangaan van een dubbel huwelijk. De man, die in 1975 in India reeds in de echt was verbon den, trouwde in 1976 in Rot terdam met een andere vrouw. De man voerde ter verdedi ging aan dat zijn vader hem had geschreven dat zijn eerste huwelijk in India niet geldig was, waarop hij in goed ver trouwen voor de tweede keer zijn ja-woord gaf. Rotterdams leidingwater lekkerder dan bronwater ROTTERDAM Het Rotter dams leidingwater wordt door veel mensen lekkerder gevon den dan bronwater, of daar nu wel of geen koolzuurgas in zit. Dit concludeert het Rotter damse drinkwaterbedrijf DWL op basis van een eigen test. Hieruit bleek dat negentig procent van de proevers het Rotterdamse leidingwater met de positieve kwalificatie „geen of weinig smaak" aanduidde, of lekker vond. Slechts 36 pro cent dacht zo positief over bronwater zonder koolzuur en vijftien procent over bronwa ter met koolzuur. ehoor d app staancf" liriger oepen MSTERDAM Het ollege van Bestuur van e Vrije Universiteit van wa msterdam vindt dat de wa aacj van Advies voor het egeringsbeleid (RAWB) Dr-verie* cijfers heeft gegooc- or heeld en dat het rapport rid v«Jat als advies aan de mi- ister van Onderwijs en Wetenschappen is aange boden misleidend is. Uit de cijfers van het rapport woidt ten onrechte afge leid dat „het onderzoek van de medische faculteit van de VU over de gehele linie genomen kwalitatief duidülijk achterblijft bij dat ii de andere medische faculeiten", aldus het College van Bestuur. De berekeningen van de we tenschappelijke produktiviteit aan de medische faculteit van de VU zijn gebaseerd op gege vens van 1979. De weten schappelijke produktiviteit van de Universiteit van Am sterdam (UvA) is daarentegen gemeten naar gegevens uit 1981, terwijl die van de overi ge faculteiten berust op gege vens uit 1980. De wetenschap pelijke produktiviteit van de medische faculteit van de VU is in de jaren 1979 tot met 1982 meer dan verdubbeld, aldus het college. In het rapport van de RAWB is er ook geen rekening mee gehouden dat aan de medische faculteit van de VU minder hoogleraren en ander weten schappelijk personeel dan aan de overige medische facultei ten onderwijs hebben gegeven aan een evengroot aantal stu denten. Dit betekent dat het wetenschappelijk personeel de VU met andere academi sche ziekenhuizen dient veel zorgvuldiger te geschieden dan nu het geval is. De Vrije Uni versiteit wordt hierin gesteund naar verhouding zwaarder be- door de christelijke ambtena- last is geweest met onderwijs rencentrale CFO en de ambte en beheerstaken, aldus de lei ding van de VU. Toch staan de wetenschappelijke verrichtin- door de RAWB voorgestelde gen en publicaties op behoor lijk peil. De vergelijking van aanbevelingen plaatsen kost. is gemi Tapijt ileba PEN HAAG De ouderenbonden moeten, net als bij- vertlUUfoorbeeld werknemers- en weikge'versorganisatie, en parforden erkend als sociale partners. Ze moeten worden .998. lehoord bij maatregelen waar oudei?n een groot of bij- Berqe°nder belang hebben. pf)it schrijven de, in het Cosbo samenwercende, algemene, ka- 30U"e'holieke en protestants-christelijke bondei van ouderen in de lebittenota „Fundamenteel Ouderenbeleid". Deze is vandaag overhan- iraties iigd aan minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en a ureipuJtuur. Het COSBO meent dat zonder duiariijk beleidsverande- vao ting het welzijn van ouderen verder zal wirden aangetast, ter de groep ouderen in aantal sterk zal toinemen. Door eman- patie, individueel en collectief, dienen denuderen hun nadeli- e positie in de samenleving op te heffen Anders kunnen ze ch niet verzetten tegen uitsluitings- en vegschuiftendenzen, aardoor ze maatschappelijk en sociaal aai de kant komen te aan, aldus het COSBO. e overheid kan volgens het COSBO het enancipatiebeleid on- ersteunen. Ze kan zo snel mogelijk de Raai voor een Ouderen- eleid in het leven roepen, de taak van de staatssecretaris voor nancipatiezaken verbreden, een nieuw Drectoraat Ouderen- eleid instellen en een tijdelijke rijksbijdngeregeling stimule- ngswerk ouderen creëren, zoals er ook en is voor de vrou- enemancipatie. geleg< .ECHT De actiegroep Diereibevrijdingsfront eeft zondagnacht het fysiologisch laboratorium van de opculteit diergeneeskunde in Utrecht cnttakeld uit pro- ;st tegen „de uithoudingsproeven mrt honden in het boratorium". Be proefdieren zijn in kennels bij hë; lab achtergela- n. Volgens het Dierenbevrijdingsfroit worden in het b uithoudingsproeven met honden uitgevoerd door e dieren in een waterbassin te laten zwemmen en in in tredmolen te laten lopen. jt protest tegen deze „onzinnige" proeven heeft het front deze Watuur vernield. Verder is meetapparatuur onklaar gemaakt zijn gegevens van de proefnemingen weggenomen. Daarmee !Ï1 m e lopt het front verdere proefnemingen mö honden te dwarsbo- zien en. 4 et boofd van het fysiologisch laboratoriim diergeneeskunde, of.dr. G. Huisman, bestrijdt overigens tei stelligste dat in zijn boratorium ooit uithoudingsproeven methonden zijn verricht, envoi )e proeven waartegen het front protesteert waren niet gericht u n» het testen van het uithoudingsvermogen maar op het onder- 6 ach e^en van ^et mechanisme van eiwituitrheiding door de nie- n in de urine", aldus Huisman, slee. gebi Oude school- en studieboeken zijn geld waard; lieuwe hoeven niet duur te zijn. Bü de Slegte verkoopje de studieboekei die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'i 2 jaar) en koop je watje 't volgend studiejaar hebben moei(voor zover voorradig). Afrekenen gaat kontant en watje kooit neem je meteen mee. Dóén, nog voor je met vakante gaat jjC Dat bespaart je tgd én geld. J De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte b.v.. Spuistraat 9,2511 BC Den Haag. Tel.: 070-639712. Tegen Khomeiny Sympathisanten van de linkse oppositie in Iran hielden gisteren op het Leidse- plein in Amster dam een pro testdemonstra tie tegen het bewind van geestelijk leider Khomeiny. Twee jaar gele den werden in Teheran bij een demonstratie vijftig mensen gedood en vele honderden ge wond. Voorbij gangers, zoals hier schrijver Carmiggelt, zet ten hun handte kening op grote doeken. Advocaten op bres voor patiënten in isoleercel AMSTERDAM De Amster damse advocaat mr. G.P. Ha mer en zijn Haarlemse collega mr. J. K. Gaasbeek willen dat er een einde komt aan de een zame opsluiting van twee pa tiënten in het Psychiatrisch Ziekenhuis te Santpoort. Eén van beide patiënten, A.W.M., zit al zestien maanden opgeslo ten in een isoleercel. De ander, R.L., zit al vier maanden vast gebonden in eenzame opslui ting, aldus mr. Hamer. Vol gens hem zijn de isolatiegeval- len niet uniek in Santpoort. De advocaten hebben de be trokken instanties gesom meerd binnen twee weken een einde te maken aan deze op sluitingen. Wordt daaraan geen gehoor gegeven, dan dient er op 12 juli een kort ge ding voor de rechtbank te Haarlem. MELDINGSPLICHT SLECHTS TIJDELIJK DEN HAAG Het kabi net heeft het wetsontwerp dat bedrijven verplicht buitenlandse boycotmaat regelen te melden aan zienlijk versoepeld. De werkingsduur van de wet is beperkt tot drie jaar en in Nederland gevestigde bedrijven die louter in het buitenland opereren zul len er niet meer onder vallen. Minister Korthals Altes (Justitie) en staatsse cretaris Bolkestein (Bui tenlandse Handel) hebben dat gisteren de Tweede Kamer laten weten. De beperking van de anti-boy cotwetgeving is ingegeven door het advies van de zoge naamde dereguleringscommis sie. Deze beveelt maatregelen aan die onnodige regelgeving moeten voorkomen. De com missie vond dat een strakke anti-boycotwet de vertrou wensrelatie van het Neder lands bedrijfsleven met zijn buitenlandse handelspartners zou kunnen schaden. Ook zou de wet voor veel extra romp slomp zorgen. Op één punt heeft het kabinet het wetsvoorstel, dat al bij de Tweede Kamer lag, uitgebreid. Aanvankelijk was dit voorstel er alleen op gericht informatie te krijgen over maatregelen die Arabische landen namen in het kader van hun boycot van Israël. Het wetsontwerp is nu zo gewijzigd dat ook andere boycotmaatregelen dan de Arabische gemeld moeten worden. Te denken valt onder meer aan de maatregelen die de VS onlangs namen in ver band met de aanleg van de aardgaspijpleiding van de Sov jet-Unie naar Europa. DEN HAAG Aan de wetenschappelijke instel lingen moet meer plaats worden ingeruimd voor jonge onderzoekers. Het onderzoekersbestand dreigt te verouderen, waardoor nieuwe ontwik kelingen onvoldoende kans krijgen. Naast het scheppen van extra plaat sen voor talentvolle jonge onderzoekers zullen oude re wetenschappers hun functie ter beschikking moeten stellen. Dit schrijft de Raad van Ad vies voor het Wetenschapsbe leid (RAWB) in zijn jaaradvies 1983 aan minister Deetman van onderwijs en wetenschap pen. Door de besnoeiing op de overheidsuitgaven voor we tenschappelijk onderzoek drei gen vooral jonge onderzoekers onevenredig zwaar getroffen te worden. Hierdoor zal het onderzoekersbestand veel sneller verouderen dan voor heen. Dit brengt het gevaar met zich mee dat het weten schappelijk onderzoek te be houdend wordt en weinig kans krijgt voor nieuwe initiatie ven. De raad is van mening dat de overheid te weinig perspectie ven biedt voor werkelijk ta lentvolle onderzoekers. Hij be veelt de minister dan ook aan gedurende vijftien jaar een be perkt aantal extra plaatsen aan veelbelovende jonge speurders toe te kennen. Voorts wijst men erop dat on derzoekers langzamerhand te zwaar worden belast met be- stuurs- en beheersactiviteiten. Dit leidt tot versnippering van voor onderzoek beschikbare tijd, waardoor goed onderzoek wordt belemmerd. RIEMELS Tor Line heft lijndienst op AMSTERDAM Aan het einde van het vakantieseizoen wordt de lijndienst Amster dam Göthenborg opgehe ven. De Deense rederij Tor Line moet afslanken en gaat de buitenlijnen afstoten. Aleen de diensten in Scandinavië en de historische lijndienst Dene marken Engeland zullen blijven bestaan. Verdere rentedaling AMSTERDAM Ook van daag is de rente blijven dalen. Verscheidene banken ver hoogden de afgifteprijzen van hun spaar- en bankbrieven, waardoor de effectieve rende menten met circa een kwart procent daalden tot rond 8,75 pet. Dit hebben ABN, Amro- bank en NCB bekendgemaakt. WIJHE Steeds vaker wordt in publikaties aandacht besteed aan de gevolgen van (overmatig) drankge bruik. En hoewel vorig jaar een Limburgse epidemo- loog in het blad van de Nederlandse Hartstichting het matig gebruik van alcohol propageerde, omdat droog staan een verhoogd risico op hart- en vaatziekten met zich mee zou brengen, is toch algemeen aanvaard, dat het dagelijks nuttigen van borreltjes en pilsjes enig risi co met zich meebrengt. Over die' risico's kan de Wijhese arts dr. D. Hoogendoorn mee praten. Niet omdat hij zichzelf in een alcoholische versnapering heeft verslikt, maar wel omdat hij over hard cijfermateriaal be schikt. Hoogendoorn heeft voor de SMR, de Stichting Medische Registratie, de gegevens van patiënten van vrijwel alle Neder landse ziekenhuizen op een rijtje gezet. En uit die verzameling gegevens is nu gebleken dat steeds meer mensen in het zieken huis belanden door alcoholgebruik. De voormalige Wijhese huisarts heeft de SMR aan het begin van de jaren zestig op poten gezet om ziekenhuisdirecties en specia listen meer inzicht te geven in de gezondheidsproblemen van de „patiënt in Nederland". Het blijkt nu echter dat zijn werk ook in een andere richting een functie kan krijgen. Of beter gezegd: zou moeten krijgen. Want met de cijfers die door Hoogendoorn zijn geleverd in de hand, zou de overheid aan de slag kunnen gaan om het alcoholprobleem bij de horens te vatten. Politici Of dat gebeurt valt niet te voorspellen. Hoogendoorn zelf doet er in ieder geval geen uitspraak over: „De ernst van het probleem is nu nog weer duidelijker geworden, doordat de cijfers aanto nen dat er een geweldige stijging is van het aantal ziekenhuisop names waaraan alcoholgebruik ten grondslag ligt. Maar het is niet de taak van medici om met die cijfers wat te doen. Politici en sociaal-geneeskundigen moeten er mee aan de slag. Voor hen ligt hier een taak. Maar de andere artsen, waartoe ik ook mezelf reken, kunnen er niet veel mee. Het is net als met verkeers slachtoffers: wij behandelen de gewonden en praten niet over de slechte wegen of de gevaarlijke kruisingen waar de ongelukken zijn gebeurd". Hoogendoorn vertelt dat hij de patiënten onderverdeelt in drie groepen. In de eerste plaats zijn er de mensen met psychische afwijkingen door alcohol-gebruik. Dat zijn onder anderen de pa tiënten met een delirium. Een kleine groep overigens. Een veel grotere groep wordt gevormd door mensen die ziekten krijgen aan lever en alvleesklier. De derde groep tenslotte is die van kanker-patiënten. Bij bepaal de vormen van kanker speelt alcoholgebruik mede een rol. In mindere mate geldt dat voor kanker aan tong, mond en keel; in zeer sterke mate bestaat er verband tussen het nuttigen van al cohol en het ontstaan van kanker aan de slokdarm. De cijfers van Hoogendoorn over de periode 1979-1981 tonen aan dat per jaar ten minste tienduizend mensen die in een zie kenhuis belandden tot een van de drie bovenstaande groepen gerekend moeten worden. Voor de verzorging van die tienduizend alcoholgebruikers is het bedrag van 59 miljoen gulden nodig. Als je al die patiënten in één ziekenhuis zou onderbrengen, kun je er een jaar lang vier honderd bedden mee vullen. Met name het alcoholgebruik door vrouwen is. afgemeten aan de in ziekenhuizen merkbare gevolgen, de afgelopen tien jaar fors gestegen. Bij de mannen werd het aantal patiënten dat door alcohol in een ziekenhuis belandde twee tot drie keer zo hoog. Bij de vrouwen, met name de jonge vrouwen (tot 34 jaar), werd dat aantal zelfs vijfmaal zo groot. DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer meent dat de voorge nomen beperking van het aantal plaatsen in inrich tingen voor kinderen en jeugdigen alleen aan vaardbaar is als er vol doende opvang in pleeg gezinnen of in gezinshui zen tegenover wordt ge steld. Dat bleek gisteren tijdens een mondeling overleg tussen de Kamer commissie voor Jeugdwel zijn met staatssecretaris Korte-van Hemel (Justi tie). De commissie drong ook aan op het toepassen van geleide lijkheid bij de 'beperkings-ope- ratie'. In een motie van PvdA en D'66 wordt uitgesproken, dat de beperking van de voor zieningen moet worden voor afgegaan door een versterking van de ambulante en semi-in- terne zorg, zodat voor de be trokken jongeren thuis een goede opvang gewaarborgd is. In de motie wordt in het bij zonder aangedrongen op ver sterking van de pleegzorg en van o.m. de mogelijkheden van dagbehandeling. RPF-fractievoorzitter Leerling toonde zich bezorgd over de ontwikkeling, dat bij de wer ving van pleeggezinnen steeds meer aandacht wordt besteed aan niet-huwelijkse samenle vingsvormen. Toen ik bij de Rabobank kwam, om m'n vakantiegeld in francs om te wisselen, gaven ze me het advies een gedeelte van mijn geld in cheques mee te nemen. Ja, zeiden ze, dat is een veilige manier om wat geld achter de hand te hebben. Had ik nog niet eens aan gedacht: prima tip van de Rabobank. Ik heb er gelijk m'n reisverzeke ring en andere vakantiezaken gere geld. Makkelijk, die Rabobank. Altijd in de buurt en snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9