leerjaren-begroting Sassenheim: ijna acht ton minder in 1986 l I Bavomuseum toont veranderende maa tschappij en inrich ting "fv™ LEVENSWERK SUPPOOSTEN VV Katwijk vecht ieuwe subsidie regeling aan SE SE IP E»! Onderzoek naar haalbaarheid van windmolen in Katwijk Raad van Wassenaar kiest Ruigelaan voor woonwagens DEN CeidócSotwcmt DINSDAG 21 JUNI 1983 PAGINA 7 jkvereniging Noord opgericht WIJK Onder grote belangstelling is gisteravond in zaal O wijkvereniging Noord opgericht. Het gaat hier om een [liging voor de bewoners van het noordelijk en noord-ooste- leel van Katwijk, een gebied dat ruwweg begrensd wordt de Voorstraat, Zeeweg, Karei Doormanlaan, Rijnmond en evard. De kersverse wijkvereniging stelt zich ten doel de aarheid in dit gedeelte van het dorp te bevorderen door in lime zin van het woord de belangen van de bewoners te rtigen. rijk telt momenteel al vier wijkverenigingen, te weten lal/Overduin, Hoornes/Rijnsoever, Cleyn Duyn en Molen- Het oude zeedorp was min of meer een witte vlek op de die nu is ingevuld door het initiatief van de heren L. noot, P. de Best en J. Houwaard die gisteravond ook de op- ingsvergadering inleidden. In hoog tempo werd een voorlo- estuur gevormd dat tot doel heeft de statuten van de vere- g op te stellen, een winterprogramma uit te werken en te >n naar een tijdelijk onderkomen waar activiteiten plaats ien vinden. In september komen de leden dan opnieuw bij Aanleg winkelerf begint maandag SASSENHEIM De aanleg van het winkelerf keerplaats kost, en twee parkeerplaatsen zullen in de Sassenheimse Hoofdstraat gaat maandag worden opgeofferd aan een stallingsmogelijk- van start. Het werk zal worden uitgevoerd door heid voor fietsen. de Leidse firma De Bolster, die zijn werk op 15 Al de wijzigingen zullen binnen de totale aan- november moet hebben afgerond. neemsom van 1.480.000 guldën kunnen worden geraliseerd. Dat heeft de aannemer al bekend Het plan voor de Hoofdstraat is wel op drie gemaakt. Dit houdt tevens in dat de helft van punten gewijzigd. Naast kleine aanpassingen bij dit werk door het rijk gesubsidieerd zal wor de Wilhelminalaan (bestratingspatroon van het den. Wethouder E. Keijser is met chef algeme- winkelerf door laten lopen langs de winkels) en ne zaken A. Hogenboom gaan praten bij het mi- de Kerklaan (een laad- en loshaven) is de nisterie over de uitbreidingen en daar zijn deze grootste verandering bij de Oude Haven gerea- goedgekeurd. De ondernemers aan het winke- liseerd. Ook dit deel van de Hoofdstraat is nu lerf zullen een bedrag van 240.000 gulden als bij het plan betrokken. In overleg met de On- bijdrage aan het project op tafel moeten leggen, dernemersvereniging Sassenheim zijn de wijzi- De gemeente neemt 500.000 gulden voor haar gingen tot stand gekomen. Op dit deel van het rekening en het ministerie van economische za- project zal café De Twee Wezen waarschijnlijk ken geeft een subsidie van ongeveer 740.000 terrasjes mogen aanleggen, hetgeen een par- gulden. Beschildering viaduct LEIDERDORP Het viaduct van rijksweg A4 in de Hoofd straat wordt zaterdag 2 juli be schilderd. Dat gebeurt op initi atief van de Kunstkring Lei derdorp, die er een echt schil- derfeest van wil maken. Model voor de beschilderingen staan de tekeningen die door leerlin gen van de lagere scholen Zijl- kwartier en De Schakel zijn gemaakt. Deze tekeningen zijn tot 14 juli te bezichtigen in het algemeen gedeelte van het ge- meentelijkse sociaal-culturele centrum Muzenhof. SENHEIM De ge- hangen van de goedkeu- nte Sassenheim krijgt ring van de verordening is minder geld uit het op het rioolrecht. Dat leentefonds wegens bleek gisteravond tijdens lezuinigingen om het een vergadering van de icieringstekort van raadscommissie openbare rijk terug te dringen, werken en volkshuisves- 186 zal die korting ting. Zoals bekend heeft Sassenheim zijn op- staatssecretaris Van pen tot 770.000 gul- Amelsvoort vorige maand Inmiddels is de gesteld dat Sassenheim ijarenbegroting voor het bedrag voor deze be uren 1984 tot en met lasting van 125 naar 40 opgesteld, maar het gulden per gezin per jaar ïen doen van investe- moet verlagen, en zal grotendeels af- Na de ingrijpende bezuinigin gen van 395.673 gulden wist het gemeentebestuur de begro ting voor dit jaar sluitend te krijgen. Door het ingrijpen van het rijk is daar verande ring in gekomen, maar de ge meente hoopt een gedeelte hiervan, in 1983 de helft, te kunnen opvangen door verho ging van de riool-, reinigings- en afvalstoffenheffing. Dezd" zullen met een bedrag van 34 gulden 50 per inwoner moeten worden verhoogd, hetgeen een bedrag van 448.500 gulden op brengt. De begroting voor 1984 hopen B en W sluitend te kunnen krijgen door de meevallende rentestand en in 1985 zal de rente van bestemmingsreser ves (spaargeld voor bepaalde investeringen) gebruikt moe ten worden. In 1986 zien B en W er zo gezegd „geen gat meer in" om het tekort aan inkom sten van het rijk binnen de be groting op te vangen. Ge streefd zal worden naar extra bezuinigingen tot een bedrag van 250.000 gulden. Voor dat jaar wordt een tekort op de meerjarenbegroting geraamd van ruim een ton. Het jaar erop en in 1988 zullen die be dragen respectievelijk oplopen naar 472.701 en 953.259 gulden. De raadscommissie openbare werken en volkshuisvesting boog zich gisteravond over het investeringsschema voor de periode 1984-1988. Belangrijke Hoofdstraat (als gevolg van het Verkeerscirculatieplan), vernieuwing van rioleringen en andere reconstructiewerk zaamheden. Overigens wilde de commissie nog geen uit spraak doen over het B en W- voorstel om de belastingen (rioolrecht, hondenbelasting, onroerend-goedbelasting en reinigingsrechten) te verho gen. VVD-woordvoerder J.P van Dorssen stelde daarover: „Dat lijkt me een hachelijke zaak gezien de reactie van het rijk op de invoering van het rioolrecht". De commissieleden konden niets anders doen, gezien de onekerheid over de financiële situatie in verband met het rioolrecht, dan bij het investe ringschema voor de periode tot 1989 spreken van een „ver langlijstje met zaken die wij graag willen realiseren". Het schema is in verband met de bezuinigingen al gehalveerd. WIJK Het VV V-be voer t de komende dagen Sekken met vertegen- Jigers van de fracties uit [emeenteraad om zijn >unt inzake de nieuwe iieregeling duidelijk te n. De VVV is duidelijk evreden met het door de ente vastgestelde bedrag popt een aantal raadsleden hg van de noodzaak van hogere gemeente-uitke- 1 te overtuigen. In hoever- vereniging succes zal 'n met deze poging is nog voor financiën het ver- horen dat zeker één zich al heeft laten om- bewering werd (op Isende toon?) gedaan CDA-fractievoorzitter Berkheij die D'66-voor- H. van Mierlo ervan be- dat hij terugkwam op 'gedane uitspraken. Ber- zei ervan overtuigd te lat Van Mierlo zich enige erug nog zeer goed kon n in de subsidieregeling die door de gemeente uitgewerkt. „Maar toen j n°g 8een bezoek ge- zo veronderstelde het lid. Van Mierlo gaf giste- Is zijn mening te kennen e gemeente de VVV met inig subsidie had afge- it. eer Van Mierlo oogstte bijval voor zijn visie op emeentelijk subsidiebe- ij vond niet alleen colle- idsleden tegenover zich ook de chef van de afde- inanciën, de heer J. Pul- lie van mening was dat eentebestuur veel te eeltuin- ftteniging in Ikenburg ver was gegaan. Hij noemde de extra bijdrage van 100.000 gul den, die de gemeente boven de normale subsidie verstrekt als een soort gewenning aan de gewijzigde financiële situatie, volstrekt overbodig. „Het ge meentebestuur wist al enige tijd dat er gesaneerd moest worden en daarom vind ik het niet verantwoord om daar als gemeente nog eens een ton voor uit te trekken". De VVV krijgt in 1983 40.000 gulden bo ven de normale subsidie van 186.000 gulden en dit bedrag wordt in '84, '85 en '86 telkens met 10.000 gulden verminderd. Wethouder J. van der Plas nam gistermiddag krachtig stelling tegen de bewering dat de gemeente ten aanzien van het VVV-werk aan de kant blijft staan. „Met de betaling van vijf gulden per slaapplaats op de beide campings die wij exploiteren geven wij aan dat het VVV-werk profiteert het zelfde zou doen waren de fi nanciële problemen van de vereniging voorbij. Nu dat niet gebeurt durf ik te zeggen dat niet de gemeente maar de middenstand aan de kant blijft staan". KENBURG Valken- beschikt sinds gister- over een speeltuinvere- Ongeveer dertig be- lebbenden hadden gister- gehoor gegeven aan de 1 om hiertoe over te Het nitiatief was uitge- van de verenigingenraad, op zijn beurt door de Commissie welzijn was ord om de mogelijkhe- onderzoeken om in Val- urg een speeltuin in te d zich intussen een voor- bestuur gevormd dat met 'en ter tafel kwam. De lent van de provinciale iging voor speeltuinwerk de r( 'gdrecreatie de heer Her- Gorter, vertelde de aan- I en dat het speeltuinwerk sn geheel andere opzet g dan voorheen. Een en lichtte hij toe met dia's, raag die in de toekomst gezet moet worden on- cht is: Een open of geslo- eeltuin? Een vergunning langrijk om in aanmer- te komen voor subsidies ndsen. ijdelijk bestuur werd met 'ene stemmen benoemd ïfinitief bestuur. Het be vit: de heren D. Visscher titter), G. van Leeuwen, rtedreef 3, tel. 01718- (secretaris) en J. v.d. fcnningmeester). Protest gehandicapten bij huis van minister Een groep van circa 35 gehandicapten heeft gisteravond in Wassenaar voor het huis van minister drs. N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat geprotesteerd tegen „het crisisbeleid van dit kabi net". In de tuin werd een verkeersbord geplaatst waarmee te kennen werd gegeven dat de voorzie ningen voor de „rolstoelers" vaak uitermate slecht zijn. Daaronder ook het openbaar vervoer, het beleidsterrein van minister Smit-Kroes. De groep, die door het westen van het land trekt onder het motto „gehandikaptenstrijd tegen het krisisbeleid", trof de minister niet thuis, zodat de actie be perkt bleef tot het planten van het verkeersbord. Bovendien toonden de actievoerders spandoeken met teksten waarin wordt aangedrongen op uitvoering van het recht op werk, recht op zelfstandig wonen en het recht op toegankelijk openbaar vervoer. De groep gehandicapten deed vandaag Kat wijk even aan. In Noordwijkerhout zal deze week een bezoek worden gebracht aan enkele revalida tiecentra. De actieweek eindigt zaterdag met een slotmanifestatie in het Vondelpark in Amsterdam. Gmn krant ontvangen? Bei tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. KATWIJK Een windmetingsonderzoek zal in de komende maanden moeten uitwijzen of de gemeente Katwijk een wind molen kan aanschaffen. Op twee lokaties, op het terrein van de LDM in de duinen en in het industrieterrein 't Heen, zal door een onafhankelijk adviesbureau worden bekeken of een even tueel te plaatsen windturbine economisch haalbaar is. De voor uitzichten lijken gunstig gezien de ligging van de gemeente. De raadscommissie voor financiën, gemeentebedrijven en eigen dommen ging gistermiddag akkoord met een krediet van 8000 gulden waarmee de kosten van het windmetingsonderzoek moe ten worden gedekt Het windmetingsonderzoek moet vooral uitwijzen hoe groot de gemiddelde windsnelheid is op de twee lokaties die voor plaat sing van een turbine in aanmerking komen. Die wetenschap is belangrijk omdat de opgewekte elektrische energie, zo doceerde de directeur van gemeentebedrijven, de heer J. Riezebosch, gis termiddag, evenredig is met de derde macht van de windsnel heid. Overigens zijn de twee plaatsen waar het onderzoek nu wordt verricht niet de ideale plaatsen die de gemeentebedrijven voor ogen hadden. De meest geschikte plaats voor de windmo len zou namelijk een plaats in de Zuidduinen zijn, vlak naast het zenderpark van Defensie. Hier zijn in verband met de aanvlië- groute van het vliegveld Valkenburg, de satellietcommunicatie verbindingen van de ESTEC en de straalzender van de Genie echter een aantal hoogte beperkende maatregelen van kracht waardoor de opstelling van een molen niet mogelijk is. Overigens is niet iedereen even enthousiast over het windme tingsonderzoek. Zo tekende de afdeling financiën van de secre tarie aan dat er „ons inziens in de kustgemeenten al voldoende onderzoek is verricht terwijl ook beschikt kan worden over me teorologische gegevens van het vliegveld Valkenburg", argu menten die gisteren ook door verschillende commissieleden werden overgenomen. De directeur van de gemeentebedrijven weerlegde deze mening door aan te voeren dat de gegevens van andere plaatsen, die de bedrijven overigens wel hebben opge vraagd, niet maatgevend zijn voor de Katwijkse situatie. Ook de gegevens van het vliegveld zijn niet toereikend. Na deze uitleg en na de mededeling van de heer Riezebosch dat er alle aanlei ding toe is dat het onderzoek gunstige resultaten oplevert, ging de raadscommissie akkoord met de uitgave van 8000 gulden. WASSENAAR De woonwa gens waaraan Wassenaar plaats moet bieden komen nu definitief aan de Ruigelaan, tenzij de provincie een veto uitspreekt over het gister avond genomen besluit van de Wassenaarse gemeenteraad. Met een kleine meerderheid, alleen de VVD en Partij Was senaar waren voor, werd be sloten de 12 woonwagens op het huidige kampje aan de Ruigelaan neer te zetten. Bij wijze van spreken heen en weer geslingerd tussen de Rui gelaan en het Ammonslaantje luisterden de aanwezige bewo ners gisteravond naar een de bat, waarvan de uitslag al bij voorbaat vaststond. Uit de commissievergaderingen was immers al gebleken hoe de verhoudingen binnen de ge meenteraad lagen. Voor de po litieke partijen ging het gister avond meer om net redden van het gezicht. De verwijten vlogen over en weer. Het CDA verweet de VVD laksheid, doordat zij het oude voorbereidingsbesluit zou hebben laten verlopen. De PvdA kreeg te horen dat zij de woonwagenproblematiek had vast moeten leggen in het col lege-akkoord, waarin de be leidslijnen voor de komende jaren globaal worden vastge steld. Het CDA kreeg op haar beurt het verwijt zelf de oor zaak te zijn van de problemen met de woonwagens, door in het verleden met een „half" voorstel (7 van de 12 woonwa gens aan het Ammonslaantje) te komen. De grootste partij in de Wasse naarse gemeenteraad, de VVD, gaf „de snelle realisering" als belangrijkste reden voor de standplaatsen aan de Ruige laan. Partij Wassenaar sloot zich hierbij aan. Inrichting van een standplaats aan het Ammonslaantje zou volgens de VVD'er Ch.Aptroot zeker zo'n 4 a 5 jaar in beslag nemen met het oog op de AROB-procedu- res, die de bewoners van deze laan tegen dit plan zouden aanspannen. Overigens is er een mogelijkheid dat de woon wagenbewoners, die niet zo te vreden zijn met een stand plaats aan de Ruigelaan, even eens een AROB-procedure starten tegen dit besluit van de gemeenteraad. Ook dan zou inrichting nog wel enkele ja ren op zich kunnen laten wachten. CDA-woordvoerder V.J.W. Wensveen noemde vertraging in de procedure geen argu ment om een geschikte locatie, Ammonslaantje, te verwerpen. „De VVD moet uitkijken dat zij niet de Vereniging van Voortdurende Discriminatie gaat worden", aldus een zeer ontstemde CDA-fractievoorzit ter. H.J. Goulooze, fractievoorzit ter van de PvdA. meende dat de kosten vergelijking die in het raadsvoorstel is gemaakt van de standplaatsen aan de Ruigelaan en het Ammons laantje anders geïnterpreteerd moeten worden. „Er is in het raadsvoorstel naar een bepaald doel, een standplaats aan de Ruigelaan, toegerekend", aldus Goulooze. Drs. R.A. Nieuwenhoven, D'66, vroeg zich af waarom de voorzieningen aan de Ruige laan wel uit het nutsbedrijf ge financierd konden worden, terwijl de kosten van de ge luidswal aan het Ammons laantje, zo'n 3 ton en daarmee een struikelblok voor de VVD, niet door de gemeente betaald kan worden. in Noordwijkerhout gaat vanaf vandaag iedere dinsdagavond van zeven tot negen uur open voor het publiek. Tot nu toe kon de grote zolder op het terrein van de stich ting alleen bezocht wor den na afspraak. In twee jaar tijd hebben meer dan vijfduizend personen van deze regeling ge bruik gemaakt. Nu gooi en de heren Van Scha- renburg van Van Spanje elke week de deuren twee uur lang voor ie- derëen open. Het is de bedoeling dat de proef met deze openstelling tot 1 september duurt. Dan zal bekeken worden of men op deze wijze door wil gaan. Het museum is het levens werk van deze twee „sup poosten". Door middel van zorgvuldig gesorteerde foto's, voorwerpen en teksten trek ken zij parallellen tussen de veranderingen in de maat schappij en in de inrichting door de jaren heen vanaf 1914. In dat jaar gaf Mgr. Carlier van Haarlem toe stemming aan de Broeders van de Liefde voor de vesti ging in Noordwijkerhout. Een aantal foto's uit die tijd is dichtbevolkt met kortge knipte „R.K. Mannelijke Krankzinnigen". Broeders staan als bewakers op de ach tergrond. Op een andere foto: een lange loper scheidt in de ziekenzaal twee lange rijen bedden. Wie ziek is moet naar bed en in bed zal dus ook de krankzinnige gene zing kunnen vinden. Toch betekent deze zienswij ze een duidelijke vooruit gang: de vroegere verschop peling wordt een zieke. Rust moet hij hebben. Behalve bedkuren zijn er ook badku- Een zelfstandig bewoner krijgt in de kantine de sleutel van de door hemzelf inge richte woning. ren. Een patiënt schrijft: „Daar ging dan lauw water in en daar zat je dan de hele dag en dan zongen we of we schreeuwden. Er zaten haken opzij van dat bad en daaraan zat het spanzeil vast, enkel je hoofd stak eruit, 's Morgens had je helemaal doorweekte handen, helemaal wit en je rook helemaal naar urine. Je werd er wel rustiger van, maar het was een gemene be handeling." Werkloze In 1914 bestaat het personeel nog uit „werkeloze jongelie den en meisjes zonder ouder lijk huis", ongeschoolden die eerst een lagere schooloplei ding moesten volgen op de Sint Bavo. De geel geworden boekjes liggen tentoongesteld op een plank. Het salaris is 25,- voor vrouwelijk en 27.50 mannelijk per 3 maanden, benevens kost en inwoning". Er komt een arbeidstherapie. In het museum liggen matten en manden. Matten maken was een zinvolle bezigheid en bracht geld in het laatje. Maar er komt ook een crisis. Werklozen planten het Am sterdamse Bos. De manden in de Sint Bavo stapelen zich op want ze zijn onverkoopbaar. Niet alleen buiten het ge sticht bestaat de werkver schaffing, ook voor krank zinnigen wordt werk be dacht. Ze moeten zelf maar de karren trekken zodat er meteen geen tractor hoeft te worden gekocht. Die kar staat in het museum tussen produkten en foto's uit de crisistijd: stenen bikken, wol heid. nog altijd heeft hij een kaart met een handtekening nodig om te kunnen wande len. Later worden de tralies weggehaald, de deuren gaan open. Maar ook hangt er een briefje gericht tot een nieuw opgerichte judovereniging in de streek. Leerlingverplegers moeten zich inschrijven voor de judocursus „om het zelf vertrouwen te bevorderen". Ondertekend: dr. Van der Spek, een geneesheer die vele Noordwijkerhouters zich nog zullen herinneren. Een heer die voor zijn zoon in de inrichting een abonne ment op Het Vrije Volk be taalt, wordt op de vingers ge tikt. Dergelijke socialistische pluizen, aardappels rooien. Er hangen prachtige schoe nen die door patiënten zelf gemaakt zijn. De bewaker wordt intussen schoonmaker en als zodanig herinneren vele Noordwij kerhouters zich nog de ver plegers. Op een dagindeling aan de wand staat als voor naamste bezigheid: zaal schu ren en bad schuren. Overal lagen tegels en parket en ie dere week schuurden perso neel en patiënten die gewel dige oppervlakte aan vloe ren. Na de oorlog maken de medi cijnen hun entree. De verzor ger wordt inderdaad verple ger. Maar voor de patiënt is er nog altijd niet veel vrij- lectuur wordt niet op prijs gesteld. De Volkskrant of de Tijd-Maasbode mag wel. Het katholicisme en de broeders zwaaiden er nog stevig de scepter. Mens Een tijdlang wordt de elec- tro-shock toegepast en heel wat patiënten hebben de schokken gevoeld. Er komt televisie en het verenigings leven bloeit: de patiënt wordt mens. Er wordt speelgoed ge maakt voor de verkoop. Een aantal prachtige houten au to's zijn bewaard gebleven. Phil Bloom staat naakt in kleur op een foto van Am sterdam. Provo komt op, de maatschappij wordt gedemo cratiseerd. Ook voor de pa tiënten betekent dat in spraak. Ze krijgen een eigen carnavalsvereniging en een eigen woning met een eigen wijkraad: Sint Bavo nu. De patiënt is „bewoner" gewor den. Letterlijk zijn de hek ken rond de stichting neerge haald. Het boeiende verhaal over hoe dat gebeurd is, is voor iedereen te zien en te lezen in het zoldermuseum.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7