der wet Broers Jan en Frans Vissers van de H. Geest zagen hun dekselse verzameling terug JA. A'StzidMQowuvnt EIDEN/REGIO :e CDA-Sassenheim onthoudt zich van uitspraak over kernwapens LEERLINGEN STEVENSHOFSCHOLEN VOORLOPIG NAAR BOSHUIZERLAAN Alle goede dingen bestaan in drieën. QeidócQowiwnt DINSDAG 21 JUNI 1983 PAGINA 5 )ud dingetje j een verkeerscontrole in itwijk (op 21 november 31) werd een dame uit die ^ats door de politie aange- iden. De agenten wilden Hr auto, die nogal wat ge- e;<" produceerde, graag nader bekijken. Het lerzoek bracht de vol- ïde feiten aan het licht, stuurinrichting van het irtuig was niet in orde, bodemplaat was doorge- inist. de remmen deugden Socjt en de uitlaat vertoonde flink gat. Kortom, rede- genoeg om een lijvig r| ces verbaal op te stellen. r n oud dingetje, die auto i u," veronderstelde kan- rechter Van Dijke vrien- ijk. „Dat valt wel mee jr, mijn auto is al die ja- in onderhoud geweest garage Modern. Hij heeft altijd prima gedaan," j ide het geruststellende cha u, 44 woord. De wagen bleek ■tCo [en jaar oud te zijn. Over herrie die de auto maak- merkte de Katwijkse op. it was een eend en die o's geven van zichzelf al rauw geluid. Trouwens, nas pas een nieuw stuk die uitlaat gezet." Bij A reparatie was waar- ijnlijk wat over het >fd gezien, want volgens rapport van de politie er een fors gat in de uit- t, waardoor 'gassen en la- Hazcji vrijkwamen'. Van Dijke verlegde de dacht naar de bodem- peniat. „In het proces verbaal hal\|t, dat er door oxidatie n »st) een gat van vijftig centimeter in de em was ontstaan." Ook t cor r bleek de vrouw niet al rstr waar aan te tillen. „Da's het roon een euvel bij dit rt auto's. Ik heb daarna jnvefer een eend gekocht. Die g ik een keertje schoon- ken, toen ik de mat op- e zat er ook een gat in bodem. Deze auto was vier jaar oud. Maar bij garage zeiden ze, dat dat rmaal was," gaf vrouw de EuJd weer aan de firma fern. volgende punt van dis- ;ie was de stuurinrich- VUljg- Een moedige agent een proef ritje met de mste, bodemloze eend ïaakt en had zijn bevin- gen in het verbaal neer- ihreven. „Tijdens het rij- slingerden de wielen lastJ de auto hevig, en was het stuur aan sterke Qg ingen onderhevig," al- het verbaal. „O," zei de „Dat is me nooit op- allen." „En dat de rem- i niet in orde waren, is Ju ook nooit opgeval- informeerde de kan- rechter. „Nee, hij remde wel. Ik zat vaak met E kinderen in die auto en ging altijd prima." vrouw had overigens willig afstand gedaan haar eendje. „Daarom ik het er niet mee eens, ik ook nog eens een be- al gring van 150 gulden gedtig- De auto is niet in be- genomen." „Als u geen p and had gedaan, dan de politie uw auto wel beslag genomen," zei on'ter Van Dijke. tseling verklaarde de wijkse dat niet garage n iern, maar haar man n intwoordelijk was voor onderhoud van haa'r Misschien vond ze het niet eerlijk om deze ga- 1 alle schuld in de schoe- te schuiven. Rechter Dijke merkte voorzich- op, dat hij dan toch [szins twijfelde aan het manschap van de echt- ,Mijn man heeft al patroons-diploma's. Als wil, dan kan hij zo een ige beginnen," verdedig- diskjde vrouw haar weder- „Hij heeft ook dat W c [je op de uitlaat gezet." officier van justitie, de elijk Van Ek, zei op sarcas- ïit tjie toon: „We hebben te maken met een bij- aldi .Doe erde ier gammel autootje, jammer dat het net erdag is geweest, want had u meneer het 'hoe onderhoud ik auto' kunnen geven." eiste een boete van 200 Jen. e kan dat nou," riep de inotipw verbaasd uit. De be- ïg was maar 150 gul- „De zaak komt voor illes wordt de laatste tijd rder," verklaarde mr. Dijke, die vroeg of de te nog wat te zeggen „Wat moet ik nog zeg- hier wordt toch niks klonk het wanho- „Tja, we kunnen niet dat hier om een Royce gaat," zei de irechter nadenkend, f, omdat het zo lang ge- is, halveer ik de boe- I KEES VAN HERPEN AANSTICHTERS VAN EEN EXPOSITIE OPVOLK ENK UN DE 'IN LEIDEN I Daar zaten ze nou, de één in een rolstoel, de ander op een houten bankje in het Rijksmu seum voor Volkenkunde in Leiden, te kijken naar wat hen erg bekend voorkwam. Twee uitge diende, in feite uitgewe zen missionarissen, die destijds het tot zelfstan digheid gebrachte Ango la moesten verlaten, sa men met enkele hon derdduizenden tot de verdoemenis „uitverko ren" Portugezen. De ge broeders Jan en Frans Vissers (67 resp.64 jaar), geboren Haagse „Schil- derswijkers" en getogen paters van de congrega tie van de H. Geest. Sa men met „verzorging" en met hun overste pater Frans van der Poel die zich goed thuis voelt aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk waren ze gistermorgen vertrok ken uit Gennep, waar pater Jan, en sinds kort ook broer Frans, in het rusthuis van de congre gatie verblijft. Per spe ciale aangepaste rolstoel- taxi. Hun gastheer was drs. Roelof Munneke, een goede vriend en con servator aan het mu seum. Wat ze zagen wa ren deksels die op heel wat potjes passen. Zeker, als een vrouw daarvoor zorgt. Een veelzeggende en suggestieve expositie: „In der minne schikken" maar het moest even gezegd worden die tot 4 juli genoten kan wor den. Roelof Munneke raakte een jaar of wat geleden, toen hij iets aan het inrichten was in het Afrika Museum in Berg en Dal bij Nijmegen, in con nectie met pater Jan. Dankzij overste Van der Poel. Jan was invalide geworden, na een hersenbloeding, en kon geen kant meer uit. Geeste lijk kwam dat helemaal erg aan. Jan Vissers wilde spiri tueel actief blijven; hoe dan ook. Hij zat met een surplus Pater Vissers in „Volkenkunde" bij een paar „sprekende deksels". aan herinneringen aan zijn 27 jaren Angola en boven dien beschikte hij over een schat aan materiaal en over leveringen van de stam der Bafiote, aldaar (in Cabinda, de noordelijke enclave, van Angola door een strook Zaïre gescheiden). Hij wist alles van „spreekwoordendeksels" af, die pater Jan verzameld had met de hulp van broer Frans die een paar jaar kor ter in Angola werkte. Bafiote-deksels Overste Van der Poel zette zich in als intermediair, en raakte in contact met Mun neke. Die vond het prachtig: hij, althans het museum, be schikte over een stuk of drie van die spreekwoordelijke Bafiote-deksels, en pater Jan was maar eventjes goed voor meer dan honderdveertig! En dan zijn missionarissen vaak ook nog bijzonder geïnteres seerd in ethnologische zaken. Een kolfje dus naar de hand van Roelof Munneke en „Volkenkunde". Cabinda kwam onder handbereik. Jan Vissers S.C. leefde helemaal op: hij kon de illustratie van een stuk levenswerk kwijt. Het was, alsof hij weer kon lopen! Merkwaardig, hoe een museumbelang een mensen leven kan verrijken. Jan Vis sers leek een tijd terug nog op rechter Tie, met z'n Chi nees uitwaaierende sikje, maar z'n grijze baard is nu voller geworden. Te deksel nog an toe: pater Jan, met al zijn kennis, kon eindelijk iets doen met de beeldsymbolen waar hij alles vanaf wist. Dolgelukkig en dankbaar: „Ik kan nu de bloemen die in mei bloeien, plukken in sep tember..." Drie mannen van de prak tijk; voor een keer aanzittend aan een Hollandse brood maaltijd in „Wienerwald", in de schaduw van de Leidse expositie. Drie gerepatrieerde „stamvaders". Nu rustend, na in de tropen gesloopt te zijn. Pater van der Poel nog 't minst. „Ik heb dan weieens ontberingen gekend en de geeuwhonger gehad, als ik langdurig op pad moest met zes gekookte eieren als provi and, maar overigens was zichterlijke functie in Tanza nia nog „luxueus" te noemen. Ik kwam terug voor een oog operatie, en ben toen in Ne derland gebleven". Astma Frans Vissers van de H. Geest, mede-collecteur van de dekselse verzameling van een stervende kunst die nau welijks honderd jaar oud is, heeft ruim 24 jaar Angolees wel en wee in zijn longen en botten. Onder het motto „An gola vrij" kon hij een jaar of acht geleden opeens achter elkaar z'n spullen pakken. Maar hij was een blanke in toog, dus nog niet direct staatsgevaarlijk. Hij kampt nu met astma. Zijn congrega tie had, na zijn thuiskomst, nog een zielzorgerlijk plaatsje vrij in de natuurschone Bel gische Voerstreek, tussen Maastricht en Luik. Pater Frans Vissers werd acht jaar terug pastoor in Moelingen, driehonderd me ter van de grens met Eijsden. Hij werd er niet beter van: Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. meer een affaire van de H. Geest. "Onder auspiciën van „Volkenkunde" en voorvech ter Munneke. Elan „Het is heel erg de moeite waard", zei pater Jan opge wekt, vanuit z'n rolstoel. En z'n baardje wipte op en neer toen hij dat zei. En z'n ogen glinsterden. Zijn elan is onge broken. Hij zou een prachtige welzijnswerker kunnen zijn. En dat is-ie ongetwijfeld ook geweest. Een heerlijk zonnig dagje uit, voor die twee Vis sers in betrekkelijke ruste. Tezamen kijkend naar de ge rangschikte „sprekende dek sels uit Cabinda". En een hele wereld ging voor die knapen weer open. „God wil het, en ik werk daaraan mee", zeiden ze eens, sepa raat. Ze troffen op een don ker continent het volk der Bafiote, en potdeksels om harten te luchten. Desnoods godvergeten. Pater Jan maakte bij de inci dentele Volkenkunde-ten- toonstelling de beschrijvin gen bij het feministische werk, dat een verrassend voorbeeld van vrouwen emancipatie is. Zonder veel omwegen. Nog een geheu gensteuntje, en daarna moet u gewoon nog even die expo sitie gaan bekijken. Het zal opluchtend zijn. Zeker voor nog niet geëmancipeerde vrouwen. En ontnuchterend voor een groot aantal man nen. Een eeuw geleden, of misschien al veel eerder (maar daar wijzen de deksels nog niet op) zeiden de „femi nisten" van de Bafiote: „Kom, we moeten eens met elkaar praten", als er iets ha perde met de verbintenis man-vrouw. Het werd een geheide methode. Man en vrouw aten en eten nooit te zamen. De mannen zitten met hun verwante mannen- zooi elke dag onder een af dak te wachten op de warme pot. Jongens en familie onder elkaar. De vrouwen koken de pot en sturen kinderen daarmee op de mannen af. Maar elke pot kan voorzien zijn van een deksel die een groot vrouwelijk ongenoegen kan betekenen... Bedekte klachten Vrouwen met huwelijkse problemen. En de hele man nelijke familie mag daarvan meeproeven, vanwege de „Uit Angola kwam ik van de ene burgeroorlog in de ande re. Ik zat daar weer in een enclave: een stukje bisdom Hasselt in de verdrukking met het bisdom Luik; Vlaams tussen een francofone bevol king; allemaal Vlamingen, maar heel wat spreken er Frans. Eigenlijk is het on voorstelbaar, hoe dat in zo'n land kan. Stuk voor stuk fij ne mensen, maar zet er niet twee bij elkaar. Dan vliegen er de spaanders vanaf. En dan maar priester blijven, ook. Doorgaans is de liturgie in het Nederlands, maar bij speciale gelegenheden, of als het niet helemaal duidelijk is, doen we het in 't Frans of in het Latijn". Pastoor Frans die Hollands is, kwam een week of twee geleden op non-actief en mag weer twee tabletten per dag innemen. Het was benauwd, gisteren. Het was eigenlijk teveel voor hem, dat zomerse uitstapje naar Leiden, hoe geconditio neerd ook. Maar ook hij kent de deksels van de Bafiote- vrouwen als z'n broekzak. Het was maandag zonder potdeksels die er zijn om har ten te luchten. Daar komt het eten, op temperatuur, bedekt door vrouwelijke bedenkin gen. Dat doen die vrouwen dan op hun eigen „dekselse" manier. „We moeten eens met elkaar praten", zeggen die Bafiote-vrouwen dan; die dekselse wijven, al sinds „eeuwen" met hun recht van spreken. Dan zitten die man nen van één familie daar te genaan te hikken, en dan kan het geschieden dat ze on der elkaar zeggen: Jozef, of Henri, of Umbote: joh, daar moet je toch wat aan zien te doen. Anders gaat de hele bruidsschat, en de hele clan, naar de knoppen. Als het erg is, „and very obvious". Men kan zich niet „oostindisch doof" houden voor de bedek te klachten van een vrouw, want de betrokkene weet deksels goed wat z'n eega be doelt. Ik neem maar één voorbeeld uit die hele voortreffelijk ge ëxposeerde reeks in „Volken kunde" (waar Jan Vissers S.C. inmiddels alles vanaf weet): daar is een vrouw puttend uit eigen voorraad, of lenend uit de verzameling van een buurvrouw, of, als het een erg extreem geval van onbehagen betreft en fin, desnoods neemt ze een knedend en bakkend kunste naar die toch niet anders me„er kan, in de arm. Dan kan het gebeuren dat die ge plaagde Bafiote-echtgenote op haar dagelijkse pot een deksel plaatst waar pater Jan dus alles vanaf weet met als hoofdfiguur een blaasbalg met een ijzeren punt, die niet verbrand kan worden. Bijfiguren: een open handsvrucht en een zee schelp. En wat zegt pater Jan dan? „Dat betekent, dat de vrouw zegt: ik ben boos, want hoewel wij regelmatig met elkaar naar bed gaan, loop je toch nog achter ande re vrouwen aan..." Ergens anders is het de „vogel met zijn staart gevangen in een strik": „ik ben met je ge trouwd en jij hebt mij is een vogeltje gestrikt. Maar ik ben niet echt gevangen. Nog één ruk en ik ben gevlogen". En zo zijn er nog veel meer klachten die op de expositie duidelijk en herkenbaar wor den. Aangedragen door pa ters van de Heilige Geest. En Roelof Munneke zegt van ganser harte Amen. Tot 4 juli dus. SASSENHEIM Het CDA in Sassenheim wil zich niet voor of tegen de stationering van kernwapens in Sassenheim uitspreken. „In Sassenheim is geen plaats voor kernwapens en daarom is het niet relevant over de stationering daarvan uitspraken doen. Daarmee zouden we alleen de grote zaak van kernwapens in Ne derland maar schade kunnen doen". Dit is de mening van de frketie en het bestuur van het CDA in deze gemeente. Per brief is dat.aan de werkgroep „Stop de N-bom/Stop de kern- wapenwedsloop" meegedeeld. Die brief is geschreven omdat aanvankelijk de CDA-leden- vergadering zich donderdag over deze zaak zou buigen. Die vergadering werd echter een kamerkringvergadering, waardoor het onderwerp niet aan bod kon komen. De werkgroep „Stop de N- bom/Stop de kernwapenwed- loop" overhandigde tijdens de vergadering van de gemeente raad op 19 april 2560 handte keningen van Sassenheimers, die zich achter het motto „Sas senheim kernwapenvrij" had den geschaard. Tijdens die ge meenteraadsvergadering werd de raadsleden verzocht zich nog eens over de motie Helle- voetsluis te buigen. Deze motie behelst dat een gemeente zich uitspreekt tegen plaatsing van kernwapens op haar grondge bied. De fractie van Progressief Sas senheim betoogde die avond al zich volledig achter de actie voerders te willen scharen, de fractie had de bewuste motie al eerder in een vergadering aan de orde gesteld, maar toen was de meerderheid van de raad van mening dat de beslis sing over het al of niet statio neren van kernwapens niet tot de gemeentelijke taken be hoort. „Dat is een regerings kwestie", was de mening. De VVD-fractie toonde sprak zich na de aanbieding van de hand tekeningen duidelijk uit tegen eenzijdige stappen op het ge bied van de kernwapens. Toch kon ook deze fractie nog geen stanpunt innemen. „Veel handtekeningen zijn van jeug dige plaatsgenoten en die steu nen juist het liberalisme", al dus J.B.M. Rotteveel. Hazerswoudse gouden trouw HAZERSWOUDE Het Ha- zerswoudse echtpaar C. Taze- laar en M.J. Tazelaar-Contant uit de Burgemeester Warnaar- kade 8 is aanstaande vrijdag vijftig jaar getrouwd. Het echt paar (hij 76, zij 75) vestigde zich in 1958 te Hazerswoude, toen onderwijzer Tazelaar werd benoemd tot hoofd van de protestants-christelijke la gere school (nu de Johannes Postschool). Drie jaar later werd hij de eerste man van het ulo. In 1968 werd de gou den bruidegom hoofd van de christelijke mavo-school (De Dirk Arie van de Boschschool) werd. Op kerkelijk gebied als ouderling van de gereformeer de Kerk en op politiek terrein als voorzitter van de AR-kies- vereniging was hij eveneens actief. Het echtpaar geeft vrij dagavond met zijn zeven kin deren en veertien kleinkinde ren tussen zeven en negen uur een receptie in een zaal van de gereformeerde kerk. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Si. Antoniusschool wordt opgeheven LEIDEN De leerlingen van de nog te bouwen nieuwe ba sisscholen in de Stevenshofjes- polder worden het komende schooljaar ondergebracht in het gebouw van de St. Antoni usschool aan de Boshuizerlaan. De gemeente, het bestuur van de Stichting Katholiek Onder wijs Leiden en het bestuur van de Protestant-Christelijke Schoolvereniging zijn dit met elkaar overeengekomen. De opheffing van de Antonius school maakt dit mogelijk. Het is de bedoeling dat in ok tober in de Stevenshofjespol- der de eerste paal wordt gesla gen voor drie nieuwe scholen: een katholieke, een protestan te en een openbare. Volgens de plannen openen de nog te bouwen scholen in de polder in augustus 1984 hun deuren. Deze drie scholen worden on dergebracht in één gebouw, maar krijgen wel alle drie de middelen om als een volwaar dige school te functioneren. Het onderbrengen in één ge bouw, maakt het mogelijk de scholen beter af te stemmen op het toekomstige leerlingenaan bod. Zo kunnen indien nodig lokalen van de ene school bij de andere getrokken worden. Het leerlingen aanbod zal on der meer afhangen van het tempo waarin de gemeente de polder kan volbouwen. Omdat de eerste bewoners van de nieuwbouwwijk hun wo ning al hebben betrokken. moest ervoor gezorgd worden dat de kinderen ook het ko mend jaar ergens naar school kunnen. De gemeente en de besturen van de bijzondere scholen hebben de afgelopen weken naar een tijdelijke op lossing voor het onderbrengen van de leerlingen gezocht en gevonden in de katholieke Antoniusschool. Deze school wordt namelijk per 1 augustus 1983 opgeheven wegens een chronisch tekort aan leerlin gen. Het bestuur van de Stich ting Katholiek Onderwijs heeft alles in het werk gesteld om de Antoniusschool te be houden, maar dat mocht niet baten. Zo werd een beroep te gen het besluit om de school op te heffen door de staatsse cretaris van onderwijs afgewe zen. Het gevolg is dat de Anto niusschool per 1 augustus zal fuseren met de Paus Johannes XXIII-school aan de Donizet- tilaan en de ruim 100 leerlin gen van de Antoniusschool gaan naar de gefuseerde school. Het nieuwe hoofd van de katholieke Stevenshof- school, wordt het huidige hoofd van de Antoniusschool, H. Albersen. Het hoofd van de openbare school in de polder wordt M. Zandbergen. Wie de protestant-christelijke school gaat leiden, is nog niet bekend. Busje Volgens een woordvoeder van de gemeente zullen de drie scholen in de Stevenshofjes- polder per 1 augustus gezame- lijk „20 a 25 leerlingen" tellen. Waarschijnlijk krijgt elke school twee lokalen met dus voorlopig een zeer beperkt aantal leerlingen. Het leer lingenaantal zal het komende schooljaar groeien, maar hoe veel is onduidelijk. De leerlin gen worden op kosten van de gemeente het komende school jaar met een busje naar de An toniusschool gebracht. De leer lingen zullen volgens een zo genaamd continurooster les krijgen. Dat wil zeggen dat hun middagpauze korter is dan gebruikelijk en dat ze al om drie uur naar huis worden gebracht. ADVERTENTIE Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen vein een nieuwe abonnee voor deze krant. I Adres Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschnjving bank /girorekening ,nr: 0 per kwartaal I Stuur een set tennisballen naar: Naam I Adres Postcode/Plaats_ -Telefoon Stuur deze bon in open envelop-geen postzegel plakken- naar. Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag I nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5