TAFEL SÏTïïTl Oost-Duitsland drukt vredesbeweging de kop in miw IKV en Pax Christi gaan meer kritiek spuien op Moskou kerk wereld Katholieke kerk in Hongarije doorstond dank zij concilie uitdagingen van de tijd KORTE METTEN Ceidoe Sow-ait Japanse oorlogsprocessen waren Amerikaanse show DE KRAI E2 DEWEREI BIJ I cL THUI ACHTERGROND CaidóaQowumt DINSDAG 21IUNI1983 PAGI Zwarte predikanten weigeren avondmaal met blanken Uit protest tegen de steun van de blanke Nederduits Gereformeerde Kerk (NG-Kerk) aan het apart- heidsbeleid hebben zondag 22 zwarte predikanten gewei gerd samen met blanken het avondmaal te vieren. De pre dikanten. die behoren tot de Nederduits Gereformeerde Kerk in Afrika, de zwarte dochterkerk van de NG-Kerk (NGKA). nemen deel aan de synode van de NGKA in Barkley Wes. Met hun actie volgden de predikanten het voorbeeld van de vertegenwoordigers van de NGKA bij de verga dering van de Hervormde Wereldbond (WARC) vorig jaar in Canada, die eveneens weigerden samen met verte genwoordigers van de NG-Kerk aan het avondmaal deel te nemen. In een verkla ring die voor de godsdienst plechtigheid werd voorgele zen, verweten de 22 predi kanten de NG-Kerk. dat zij de apartheid in woord noch daad ooit veroordeeld heeft. De kerkelijke vredesbe wegingen IKV en Pax Christi zullen bij toe komstige acties tegen de kernbewapening meer dan tot nu toe verduide lijken dat zij ook fel ge kant zijn tegen het aan deel van de Russen in de wapenwedloop. Verte genwoordigers van IKV en Pax Christi maakten dit gisteren duidelijk tij dens een hoorzitting over het westerse veiligheids beleid, georganiseerd door de commissies voor defensie en buitenlandse zaken in de Tweede Ka mer. IKV-secretaris Mient Jan Fa- ber zei dat de kritiek van de vredesbewegingen op het veiligheidsbeleid van de Sov jet-Unie onder meer duide lijk moet maken dat de weer stand tegen het plaatsen van nieuwe NAVO-raketten be slist niet is ingegeven door Russische invloeden. IKV en Pax Christi zijn van mening dat de Russen hun „oude" ra ketten van het type SS-4 en SS-5 in ieder geval direct al moeten ontmantelen, los van de uitkomsten van de onder handelingen met de Verenig de Staten in Genève. Tijdens de hoorzitting, waar voor acht deskundigen op het gebied van het internationaal veiligheidsbeleid waren uit genodigd, kwam nog enig verschil van inzicht tot uit drukking over de recente .kernwapenbrief" van de Nederlandse bisschoppen. Zo betoogde H. J. Neuman, di recteur van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen („Clingen- dael"), dat de bisschoppen volgens hem niet onder alle omstandigheden het gebruik van kernwapens willen uit sluiten. Mient Jan Faber en Pax Christ-woordvoerder Ter Laak bestreden deze op vatting. Zij meenden dat de bisschopppen op dit punt heel duidelijk zijn: het ge bruik van kernwapens wordt onder alle omstandigheden afgekeurd. Letterlijk staat daarover in de brief van de bisschoppen: „Naar onze overtuiging is het nemen van de risico's van de daadwerke lijke inzet van kernwapens, die de verwoesting van hele steden en grote gebieden met hun inwoners met zich mee brengen, niet te rechtvaardi gen". Voorts pleiten de bis schoppen voor „internationa le overeenkomsten die de in zet van kernwapens verbie den". Naar Praag Pax Christi en IKV hebben alsnog besloten, waarnemers te sturen naar de mondiale conferentie over vrede en ontwapening, die van van daag tot zondag in Praag wordt gehouden onder het motto „Vóór vrede en leven, tégen een nucleaire oorlog". Enkele weken geleden had IKV-medewerker Laurens Hogenbrink gezegd, dat het Interkerkelijk Vredesberaad niet naar de Tsjechoslowaak- se hoofdstad zou gaan van wege het massale karakter van de bijeenkomst (2.500 mensen uit 140 landen). Ook Pax Christi liet zich toen in dergelijke bewoordingen uit. Gisteren heeft IKV-secreta ris Mient Jan Faber echter meegedeeld, dat hij en bui tenland-medewerker Wolf gang Muller als waarnemer naar Praag zullen gaan. Vrij dag komt de relatie tussen kerk en vredespolitiek aan de orde, waarover het IKV gaarne zijn mening wil venti leren. Pax Christi deelde mee, dat Joof van Keulen, lid van het dagelijks bestuur en Gerard Heesterbeek, die lid is van de Oosteuropa-com missie van deze rooms-katho- lieke vredesorganisatie, de conferentie van begin tot eind zullen bijwonen. De wijziging in de opstelling van deze twee „grote" vre desgroepen eerder was al bekend geworden dat „klei nere" vredesgroepen mee zullen doen aan de officiële Nederlandse delegatie die dertig leden telt staat in verband met de oproep van „Charta 77", waarvan de le den zelf geen toegang hebben tot de conferentie, dat ook kritische vredesgroepen uit West-Europa naar de confe rentie zouden moeten komen. De katholieke kerk in Hongarije heeft via het tweede Vaticaanse conci lie beslissende impulsen voor haar vernieuwing gekregen. Zij is daardoor in staat gesteld de uitda gingen van de tijd het hoofd te bieden en de voorwaarden te schep pen voor een dynami sche voortgaande ont wikkeling van het ker kelijke leven in Honga rije. Deze mening geeft de bis schop van Pees. tevens secre taris van de Hongaarse bis schoppenconferentie, Jozsef Cserhati, in het jongste num mer van het katholieke blad „Vigilia", waarin hij de ba lans opmaakt van de situatie in de Hongaarse zielzorg twintig jaar na het concilie. De bisschop constateert even zeer verzuimen en tekortko mingen van de kerk bij de verwezenlijking van de aan wijzingen van het concilie. De geestelijkheid, in het bij zonder de bisschoppen, had den zich bijvoorbeeld meer moeite moeten geven om de besluiten van het concilie be kend te maken. Ook heeft men de bedoelingen, de leer en de hervormingen van het concilie niet voldoende voor de gelovigen begrijpelijk ge maakt. Zelfs voor vele pries ters zijn de doelstellingen van het concilie nog steeds niet duidelijk. Voorts zijn vooroordelen en besluiteloos heid. bij het doorgeven van de leer van het concilie aan leiding geweest tot moeilijk heden en nalatigheden. Vele gelovigen zijn de mening toe gedaan, dat de Hongaarse bisschoppen meer zouden moeten doen om het wezen lijke van de conciliaire leer en de geest ervan door te ge ven. Ondanks al dit voorbehoud slaat naar de mening van mgr. Cserhati voor de meeste Hongaarse katholieken de balans van de effecten van het concilie voor de kerk in Hongarije duidelijk door naar de positieve kant: „Het conci lie heeft wezenlijk bijgedra gen tot consolidering van de Hongaarse kerkelijke situatie en heeft de pastorale inzet op een modern peil gebracht", zo constateert de bisschop. „De wereld wil anders wor den en in haar poging om zich te veranderen kan al leen maar een kerk, die zelf ook een voortdurende ver nieuwing nastreeft, haar van dienst zijn", aldus Cserhati. „Onze belangrijkste taak is vandaag niet het uit voeren van de afzonder lijke voorschriften of constituties van het con cilie, maar de verdieping in de geest van Vatica- num II en het doorgeven van deze geest als bron en wortel van elke her vorming." Mevrouw drs. R. J. Zwanen burg is door het deputaat- schap voor Zending en We- relddiaconaat van de Gerefor meerde Kerken in Nederland per 1 september benoemd tot secretaris van de commissie voor de relatie vrouw/man in kerk en samenleving. Zij volgt mevrouw E. A. Streef- land op, die met VUT gaat. De commissie vrouw/man be studeert in het bijzonder de positie van vrouwen in ont wikkelingslanden. De resulta ten van deze studie worden verwerkt in het beleid van zowel zending als werelddia- conaat. Mevr. Zwanenburg (36) studeerde westerse socio logie en werkte samen met haar vorig jaar overleden echtgenoot, prof. dr. E: Ver- cruysse, in Soedan en Ghana. Samen met haar man heeft ze studies gepubliceerd over het leven op het platteland in Afrika. In 1970 behoorde zij tot de schrijfsters van „de vrouw kruipt waar ze niet gaan kan". In een brief hebben de ker ken in Canada de regering verzocht in het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te stemmen tegen alle kredieten aan landen waarvan vaststaat, dat er de mensenrechten ge schonden worden. De kerken noemen als voorbeeld de le ningen die het IMF in 1981 aan El Salvador en Zuid-Afri- ka heeft verstrekt. Ook al heeft Canada met slechts vier procent van de stemmen geen grote invloed op de verstrek king van leningen door het IMF, toch kan de stem van Canada een morele betekenis hebben, aldus de Canadese kerken in hun brief aan pre mier Trudeau. De ontvanger van de belas tingen heeft beslag laten leg gen op de giro van de Doops gezinde Vredesgroep. Uit ver zet tegen de uitgaven voor de fensie heeft de Doopsgezinde Vredesgroep 'tien procent van de loonbelasting niet afgedra gen, maar in plaats daarvan gestort in het vredesfonds van de Beweging Weigering De fensiebelasting. De Doopsge zinde Vredesgroep is de eerste werkgever waartegen de ont vanger van de belastingen maatregelen heeft genomen. Inmiddels heeft ook de basis beweging van kritische groe pen en gemeenten in Neder land een gedeelte van de loonbelasting in het vredes fonds gestort. De SGP-Kamerleden Van der Vlies en Van Dis hebben minister Korthals Altes (justi tie) gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de bezetting op vrij dag 17 juni van het bureau van de Evangelische Hulp aan Homofielen in Amsterdam. Ongeveer vijftig leden van de Vereniging tot Integratie van Homoseksualiteit COC zouden zich aan deze bezetting heb ben schuldig gemaakt. Beide kamerleden noemen het op treden in strijd met de voor waarden, waaronder de vere niging door het departement van WVC wordt gesubsi dieerd. De kamerleden vra gen herhaling van het gebeu ren te voorkomen. Spaanse jachtschotel met spitskoolsla chocoladevla Voor twee personen hebt u nodigr: 1 flinke ui, 10 g margarine, 150 g gehakt, 1 lepel rozijnen, zout, peper, paprikapoeder, tijm, peter selie, 1 dl water, 0,5 1 kg aardappelen, nootmuskaat, paneermeel, 25 g margari ne; 200 g spitskool, 3 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, bieslook; 0,5 liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar kinderschuimpjes. Smoor dunne ui-snippers gaar in de margarine in een braad pan met deksel. Voeg het niet aangemaakte gehakt toe en roer tot het gaar is. Doe er de gewassen rozijnen bij en zout, peper, paprikapoeder, tijm, fijngeknipte peterselie en wa ter. Laat dit mengsel nog vijf minuten sudderen. Maak van de aardappelen een smeuïge puree met melk, zout, peper en nootmuskaat. Spoel een ovenschaal om, leg er een laagje puree in. daarop het ge haktmengsel en bedek dit ge heel met puree. Wie weinig aardappelen nodig heeft, kan volstaan met twee lagen, voor een grotere portie is het moge lijk om meerdere lagen te ma ken. Als de bovenste laag maar puree is. Strijk die glad, zeef er een dun laagje paneer meel over en verdeel daarop de tweede portie margarine. Zet de schotel circa 20 minu ten in een oven, die op 5 of 200 staat, tot er een mooi korstje is gevormd. Doe de buitenste, lelijke blade ren van de kool weg en snijd haar zo fijn mogelijk. Roer een sausje van yoghurt, azijn, zout. peper en suiker en vermeng dit met de kool. Strooi er fijn geknipte bieslook over. Zet de helft van de melk op, meng cacao, suiker, maizena en weinig koude melk tot een glad papje, schenk er wat hete melk bij, doe het in de pan en laat de vla even koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en koel de vla af. Garneer met enkele kinder schuimpjes. JEANNE Suriname en Nederland De Surinaamse ambassadeur in Den Haag, Herrei heeft gisteren op het ministerie van buitenlandse zakei delijk laten weten, dat hij zich vorige week niet vei toen hij op Schiphol meedeelde, dat Nederland door Syoi me als „enige vijand" wordt beschouwd. IPI Wat nu?, moet menige Nederlander gedacht hebben! Henk Herrenberg zijn merkwaardige uitlating deed. E|d f nister Van den Broek zei in de Tweede Kamer het „rai ongebruikelijk" te vinden, dat een diplomaat zich om[J wijze uitlaat over het land waar hij geaccrediteerd is.th de zekerheid ontbood hij de ambassadeur op zijn depui ment, Maar Herrenberg hield vol. In zijn ogen en in difrs zijn regering hebben de Nederlandse regering, het parli en de pers zich vergaloppeerd en wel zo, dat Paramaribjj0* land nu als zijn enige vijand beschouwd. Bde SURINAME blaakt van zelfbewustzijn, althans: de naamse machthebbers doen dat. Paramaribo constateer! zonder trots dat Den Haag er niet in geslaagd is Surii. internationaal te isoleren. Want in het Surinaamse vï beeld past, dat de Nederlandse diplomaten over de heil®1 reld elke dag hun best doen Suriname in een kwaad dai[)E te plaatsen. Maar zo werkt het Nederlands diplomaten!riji nu eenmaal niet. ht i 61 Me: PREMIER Alibux en zijn minister van financiën Calfle zien allerlei andere financieringsmogelijkheden: in de plaats Brazilië, maar ook de inter-Amerikaanse ontwf" lingsbank en het IMF, hoewel deze beide instellingen ogen van Bouterse en Alibux „instrumenten van imperia sche en na-kolonistische machten" zijn. ONDANKS de grootspraak van Paramaribo is de opsj^j ting van de Nederlandse ontwikkelingshulp in Suri! hard aangekomen. Dat kon ook niet anders, zeker als mSg de verslagen van de CONS (Commissie Ontwikkelirf menwerking Nederland Surinamse), nog eens op naleepE jkoc I ha Wat moet Nederland nu doen? Ondanks de curieuze iiw< lificaties van Alibux en Herrenberg moet Den Haag jpt gaan met het beoefenen van geduld. Het moet de diplont1 ke betrekkingen niet op een lager niveau brengen, jge' erop blijven aandringen dat de mensenrechten in SuriK^ worden hersteld. Van den Broek heeft het gelijk aan; hu! kant als hij voet bij stuk houdt. Helaas is er nog geen eyan aanwijzing, dat het verstrekken van ontwikkelingshulpacl Paramaribo kan worden hervat. P0* Aanhoudend ge en warme Dit weer die boven wordt veroorzaakt doord° onder invloed blijven vd krachtig hogedrukgebief^ ven de noordelijke Noo.ou Bij ons zorgt dit voor een ge oostelijke wind, droge lucht wordt i BONN Een bizarre si tuatie. Terwijl menig Oostduitse burger met gevaar voor lijf en leden het Westen tracht te be reiken, schuift het regi me in de DDR aanhan gers van de vredesbewe ging zonder veel omhaal de grens over. De arbei ders- en boerenstaat van partijchef Erich Honec- ker is vastbesloten de ontluikende vredesbewe ging in de kiem te smo ren. De harde kern van de in het Westen bekende vredesgroep van Jena, zit inmiddels vrij wel in zijn geheel in West- -Berlijn. De Oostduitse rege ring lijkt bezig met de groot ste afschuif-actie sinds 1976, toen zanger Wolf Biermann en een aantal gelijkgezinden het staatsburgerschap werd ontnomen. Dit jaat werden vlak voor Pinksteren dertien volwasse nen en zes kinderen vanuit Jena de grens naar West- -Duitsland overgezet. En sindsdien blijft de DDR met mondjesmaat pacifisten naar het Westen schuiven. Het meest spectaculaire geval was dat van Roland Jahn, de „bonte hond" van de vredes beweging in Jena. De 30-jari- ge Jahn fietste regelmatig met een grote vlag van de verboden Poolse vakorgani satie Solidariteit door de stad. Jahn werd met geweld het land uitgezet. Na een achter volging door straten en hui zen in Jena werd hij door een tiental ambtenaren van de staatsveiligheidsdienst op gepakt. Zijn papieren werden hem afgenomen en hij kreeg te verstaan dat hij zijn staats burgerschap kwijt was. Jahn weigerde echter het betref fende papier te accepteren. Niettemin werd hij in een transit-trein naar Beieren ge gooid. Jahn wil terug. Hij voelt zich ook nu nog Oost duits staatsburger. Een me ning die door het ministerie voor interduitse betrekkin gen in Bonn gedeeld wordt. Volgens Bonn heeft Oost- Duitsland tegen haar eigen wetten gehandeld. „Volgens de wetten van de DDR kan alleen iemand die buiten het land verblijft het staatsbur gerschap ontnomen worden", zegt woordvoerder Dolezal. Het ministerie ziet in de wij-, ze waarop met Jahn is omge sprongen een aantasting van de mensenrechten. Dolezal: „Het verslechtert ook de be trekkingen tussen de DDR en de Bondsrepubliek". Mi nister Windelen wil de kwes tie in het geregelde overleg met Oost-Duitsland aan de orde stellen. In de ogen vanbet Westen is het weinig schokkend wat de Jena-groep gedaan heeft. De leden weigeren militaire dienst, delen pamfletten uit tegen oorlogsspeelgoed en ze demonstreren. Ze gaan ech ter niet alleen de straat op om de nieuwe raketten van de NAVO in West-Europa op de korrel te nemen, ze vra gen ook om ontwapening in het Oostblok. Terwijl de officiële, door de staat gecontroleerde vredes beweging zich beperkt tot kreten als „Vrede tegen NA- VO-wapens", is de Jena- -groep de straat opgegaan met algemene leuzen voor de vrede als „Zonder vrede geen toekomst" en „Zwaarden tot ploegscharen". Toen leden van de groep donderdags voor Pinksteren met deze leuzen meeliepen in de offi ciële vredesdemonstratie van de staatsjeugdbeweging wer den ze maar even geduld. Toen werden de spandoeken door „woedende" aanhangers van de staatsjeugdbeweging in beslag genomen. Jahn kon nog enkele woorden door een microfoon roepen, maar toen werd het geluid weggedraaid. De Oostduitse autoriteiten hebben van het begin af aan de groep willen intimideren met dagenlange verhoren en korte gevangenisstraffen. Soms werd ook harder uitge pakt. Zo kreeg Jahn voor zijn fietstocht met de Solidari- teitsvlag een gevangenisstraf van 22 maanden. De autori teiten hebben met hun tac tiek succes gehad. Ze zijn erin geslaagd de beweging te splijten. Een deel van de groep is vastbesloten met de acties in de DDR verder te gaan, maar het grootste gedeelte heeft het hoofd in de schoot gelegd en gevraagd naar het Westen te mogen vertrekken. Terwijl Oost-Duitsland zijn burgers anders nauwelijks laat gaan zijn deze verzoeken vaak pijlsnel ingewilligd. Boven dien wordt het vertrek van de pacifisten propagandis tisch volledig uitgebuit. De indruk wordt gewekt dat het de actievoerders helemaal niet te doen is om ontwape ning in het Oostblok, maar Interne problemen Ook intern kreeg de Jena- -groep problemen. De vraag gesprekken van leden van de Jena-groep in het Westen zetten bij hun achtergebleven kameraden in Oost-Duitsland kwaad bloed. Jahn, toen nog in Jena, beschuldigde zijn vrienden van een ziekelijke geldingsdrang. De achterge bleven pacifisten in de DDR krijgen nu voortdurend de cynische vraag naar het hoofd geslingerd of zij hun verzoek om naar het Westen te mogen reizen al ingediend hebben. Jahn, die deze tac tiek doorhad, trok zijn ver zoek ijlings in. Hij werd toen kwaadschiks de grens over gezet. In feite is de Jena-groep maar erg klein. Het zwaarte punt van de vredesbeweging ligt bij de protestantse kerk in de DDR. Na het NAVO- -dubbelbesluit van december 1979 nam de kerk stelling te gen de bewapening in Oost en West. Ook werd de Russi sche inmenging in Afghanis tan bekritiseerd. Maar vooral de basis roert zich. Rond de Oostberlijnse dominee Rainer Eppelmann heeft zich een groep strijdbare christenen verzameld. In tal van ge meenten zijn vredesgroepen gevormd, die discussies en manifestaties organiseren rond de vrede. Ook daar wordt scherp stelling geno men tegen staatsleuzen als „de vrede moet bewapend zijn". De Jena-groep, die buiten de kerk om opereerde, heeft uit De officiële vredesbeweging in Oost-Dduitsland mag alleen ageren tegen de NAVO. die hoek overigens nauwe lijks steun gekregen. Toen begin dit jaar veertien leden van de Jena-groep achter de tralies verdwenen, zweeg de kerk in alle talen. In een brief die in enkele Westduit- se kranten werd gepubli ceerd, laakten achttien leden van de DDR-vredesbeweging de afzijdigheid van de kerk. De Oostduitse autoriteiten zijn bereid de vredesbewe ging vanuit de kerken veel meer speelruimte toe te staan dan de groepen daarbuiten, zoals die van Jena. Dolezal van het ministerie voor in terduitse betrekkingen in Bonn: „Zolang de mensen vredesactiviteiten ontplooien in het kader van hun kerk of religie wordt er flexibel gere ageerd, maar zodra het poli tiek wordt, houdt de toleran tie op". De kerken lijken erg beducht de speelruimte die ze mo menteel van de autoriteiten krijgen te verspelen door zich sterk te maken voor vredesgroepen die meer op politieke basis werken. Toch balanceert de kerkleiding hier op een dun koord. Het is nog maar de vraag hoelang de basis in toom gehouden kan worden. De speelruimte van de ker ken kan ook in het geding komen bij een mislukking van de onderhandelingen over de kernraketten in Ge nève. De kerken vrezen dan meer tegenwind van het re gime. „Als de bewapenings spiraal verder draait, zullen wij een van de slachtoffers zijn", zei een hooggeplaatste geestelijke onlangs op een congres. GERARD KESSELS DOCUMENTAIRE IN JAPAN: TOKIO In de Japanse bioscopen is een docu mentaire in première ge gaan, die laat zien dat de oorlogsprocessen, die na de Tweede Wereldoorlog in Tokio zijn gehouden één grote politieke farce waren ten behoeve van de Verenigde Staten. De film die vier en een half uur duurt, bestaat uit authen tieke opnamen die tussen 1946 en 1948 zijn gemaakt in de rechtszaal in Tokio en onlangs door het Pentagon zijn vrijge geven. De opnamen worden slechts afgewisseld door scènes van Japanse oorlogsmisdaden en krantenartikelen. Voor naamste boodschap van de film is dat het Internationale Tribunaal voor het Verre Oos ten niet meer is geweest dan een voertuig voor de Koude Oorlog. Een van de belangrijkste kwesties tijdens het tribunaal was of keizer Hirohito terecht moest staan als oorlogsmisda diger. Volgens de regisseur van de film, Masaki Kobayas- hi, had de openbare aanklager opdracht om Hirohito buiten het proces te houden omdat dat in het belang was van de Verenigde Staten, die het Ja panse volk als bondgenoot wil den winnen. De bochten waarin de Ameri kanen zich moesten wringen om dit voor elkaar te krijgen, komen duidelijk tot uiting in de film van Kobayashi. Het Amerikaanse plan dreigde op het laatste nippertje te misluk ken toen'premier Hideki Tojo in 1947 verklaarde dat geen oorlogsdaden mogelijk waren zonder toestemming van de keizer. De filmbeelden laten de dramatiek van dat ogenblik ongenadig zien. Enkele dagen later „bekende" Tojo echter dat hij de keizer had overge haald zich in dé oorlog te men gen. De film van Kobayashi heeft in Japan al heel wat stof doen opwaaien. Afgezien van het feit dat veel Japanners ge schokt zijn door de onthullin gen, heeft de film ook nieuw voedsel gegeven aan de oude discussie of de overwinnaar het recht heeft politici en ge neraals van een verslagen land te berechten. ROBERT WHYMAN? Copyright The Guardian gewarmd. Doordat wel ongehinderd schijnt,I' de temperatuur op tot veer 28 graden. Aan zee, het echter enkele graderf Ier. Tot het weekeinde het weer zijn zomerse ter houden. Er kan dus pig op zon gerekend en de middagtemperl' blijft met 25 graden hoge kant. In het wei kan er echter enige bewoL het land binnendrijven, f Amsterdam De Bilt Deelen Aberdeen geh.bew. 20 10 I z.bew. 25 15 I ibew. 24 13 I Stockholm l.bew. 22 Casablanca h.bew. 24

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2