Poolse regering verbolgen over uitspraken van paus Bijnazomer Specialisten willen honoraria niet in ziekenhuisbudget Zwart op wit BON: ^akbonden arten egime }inochet Japan wijst Russen uit 'Suriname vijand' al door premier Alibux gezegd Dinsdag 21 juni 1983,74e jaargang no. 22607 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, »el.071 -122244Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: f.j.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0.58 per mm. kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ,ncn Losse nummers t U.ou. Met gevleugelde zelfbouw het water in op Ned. I om 20.28 Op Ned. II om 20.20 uur in „Tijdsein" de dictaturen in de Zuidamerikaanse landen. Om 23.00 uur schrijversgesprek tussen Doeschka Meijsing en Willem v.d. Toorn. Op België 2 om 20.15 uur speelfilm „De loodgieter". HET WEER Zonnig en droog. Minima rond 13, middagtempera tuur van 22 graden aan zee tot 28 in het binnenland. Matige oostelijke wind, kracht 4. Zon op 05.19, onder 22.04 u. Scheveningen hoogwater 01.40 en 14.09 u., laagwater 09.45 en 22.23 u. Cruisraketten tosten jaarlijks ,c Irie miljard cVq< 7 WASHINGTON Het onderhoud ten be- oeve van de 464 geplande kruisraketten in West-Europa, waarvan de plaatsing eind de- ember moet beginnen wanneer het overleg i Genève mislukt, gaat naar schatting een L,iljard dollar kosten, zo meldt de Washing- m Post. Het grootste gedeelte daarvan komt ijes Oor rekening van twintigduizend Ameri- aanse militairen en hun gezinnen die deze aketten zouden moeten bewaken en onder- ouden. Met de bouw van de 464 raketten ou nog eens een miljard dollar gemoeid zijn lijna drie miljard gulden). Het bedrag is ge- oemd tijdens een hoorzitting achter gesloten euren van een commissie uit de Amerikaan senaat, aldus de Amerikaanse krant. li- Vissers dreigen illegaal haring te gaan vangen LUXEMBURG Als er nog geen vis serij-akkoord is op het moment dat de Nederlandse vissers hun quotum aan maatjesharing hebben gevangen, wordt er illegaal doorgevist. Dat hebben ver tegenwoordigers uit de Nederlandse visserijwereld gisteren gezegd in Lu xemburg. De Eurpoese commissie wilde gisteren de Nederlanders toestemming geven nog eens 18.600 ton haring uit de Noordzee te halen, maar in het Europe se visserijberaad dat met het voorstel akkoord moest gaan, ging Denemarken dwarsliggen. De mogelijkheid bestaat dat het beraad nu verdaagd wordt tot minstens volgende week. Psychologische hulp in Dallas Een nieuwe figuur doet binnenkort zijn intrede in de Dallas-serie. De AVRO stopt er tijdelijk mee, maar in Amerika weten ze niet van op houden. Daar voegen ze af en toe vers bloed aan de serie toe. Dit maal in de persoon van Christopher Atkins, die een hele beroemdheid werd sinds hij de verleidersrol speelde in de Blue Lagoon-film over die prille liefde in de natuur tussen een mooie jongen en een dito meis je. In het Dallasverhaal gaat hij fun geren als de psychologische toever laat van Linda Gray en Victoria Principal (rechts), die het soms een beetje moeilijk hebben met zichzelf en hun naaste omgeving. Benzineprijs weer omhoog ROTTERDAM Met ingang van morgen gaan de prijzen van super- en normale benzi ne verder omhoog. Een Titer super gaat dan bij zelftank- stations 172,4 cent kosten en een liter normaal 166,2 cent. De stijging komt gemiddeld neer op respectievelijk twee cent en één cent per liter. De prijs van LPG en van diesel blijft onveranderd op respec tievelijk 79,6 cent en 112,6 cent per liter. De prijsaanpas sing heeft te maken met de ontwikkeling op de interna tionale markt. Dienstbevel: vermageren BONN De Amerikaanse militai ren in West-Duitsland moeten ver mageren. Soldaten die te zwaar zijn krijgen zes maanden de tijd om af te slanken. Slaat de weegschaal dan nog te ver door, dan volgt ontslag uit de actieve dienst. Doel van het ver mageringsprogramma is het behoud van de gevechtskracht van het leger. Volgens de gewichtstabel mag een soldaat van 21 tot 27 jaar die 1.70 meter lang is, maximaal 76 kilo we gen. Voor vrouwelijk militair perso neel van dezelfde leeftijd en lengte mag de weegschaalnaald de 65 niet passeren. (Van onze speciale verslagge ver Leo van Vlijmen) POZNAN KATOWICE De Poolse autoriteiten hebben toenemende kri tiek op het verloop van de reis van de paus. De Poolse media geven nog slechts samenvattingen van de toespraken en de missen en de woorden van de paus worden ge censureerd. Beelden van demonstraties worden systematisch vermeden. Ook heeft de Poolse regering kritiek op de manier waarop de westerse pers de reis van de paus verslaat. Deze wordt beschuldigd van eenzijdig heid. De Poolse vice-premier Rakowski beschuldigde de paus zonder overigens zijn naam te noemen van „ge neralisatie van de feiten". Hij uitte in een vraaggesprek met het Poolse persbureau PAP kritiek op de verklaring van de paus van afgelopen zaterdag op Jasna Gora dat "de Poolse jeugd problemen heeft, geen toekomst heeft en een gevoel van onrechtvaar digheid en vernedering kent". Rakowski stelde daar entegen dat „degene die zich richt tot de jeugd, moet ont houden dat miljoenen jonge mensen hun hoop hebben verbonden met het socialis me". Ondanks die officiële kritiek heeft de paus gisteren op nieuw duidelijk stelling ge nomen voor de Poolse arbei ders en hun recht op een ei gen vakbond. De paus noemde de vakbond Solidariteit gisteren tot twee maal toe in zijn toespraken. De paus werd na deze uit spraak luid toegejuicht. De eerste keer noemde de paus gisteren de naam van Soli- darnosc in Poznan waar hij voor ruim een half miljoen Polen de H. Mis opdroeg. Hier citeerde hij kardinaal Wyszynski die in 1981 een vertegenwoordiging van boe- ren-Solidarnosc had ontvan gen. In Poznan herinnerde de paus in zijn preek ook aan de twee kruisen die in het centrum van Poznan staan opgesteld. Het ene kruis is opgericht ter gedachtenis van de vele slachtoffers, vooral jongeren, die in 1956 bij het uiteenslaan van een demon stratie zijn omgekomen; het tweede kruis gedenkt doden die in 1981 in Poznan vielen ten gevolge van geweldadig politie-optreden. Na de H. Mis die door de paus werd opgedragen wilde een menig te van enkele honderden mensen naar de twee kruisen gaan om daar een gedenk- dienst te houden. Maar zij werden door de politie tegen gehouden. chl) alilCCIloL fcNTIAGO Vakbonden d Chili die bijna een derde ige n de arbeiders in het land 3Pi rtegenwoordigen hebben geroepen tot een algemene ting voor onbepaalde tijd donderdag moet begin- in. De oproep betekent een imerkelijke verscherping fi de uitdaging aan het es van het militaire be id van generaal Pinochet, heeft verklaard het ver tegen zijn bewind te zul- breken door hard optre- vakbonden hebben geen eciese eisen geformuleerd, lar al eerder hebben zij dui- 'jk gemaakt dat herstel van democratie in Chili het örnaamste doel is. leiding van de actie berust de koper- en transportar- ?n. iders. Zij liepen eveneens orop bij de arbeidsonrust in turbulente maanden die orafgingen aan de val van l bewind van de wijlen pre- ÉlJIfent Salvador Allende in 13. Maar ook havenarbei- ambtenaren, bouwvak- rs en textielarbeiders steu- de komende staking, steren heeft een rechter in ili de aanhouding bevolgen nog eens zes leiders van bond van koperarbeiders C. onder wie waarnemend orzitter Hugo Esiivales, die I werk overnam van de al der opgepakte voorzitter iqe No Seguel. Overigens is g niet duidelijk hoe op de kingsoproep zal worden ge- kingsoproep zal worden ge beerd. Het militaire bewind BOO eft wetten afgekondigd die vakbonden verdelen en sta- 1 ngen illegaal verklaren. Bo- r24 "dien mogen de media niets fr eventuele stakingen pu- ceren en hebben zij expli- te opdracht gekregen in be kten over andere acties •orden zoals .plundering' en ndalisme' in hun koppen te Waar heel Nederland de afgelopen natte maanden op heeft gewacht, staat vannacht te gebeuren. Om negen minuten over één wordt het zomer. Misschien een reden om op te blijven en dit zo gedenkwaardi ge moment niet te missen. Het fraaie afscheid van de lente betekent een even fraai begin van het vakantie- en badseizoen, hoewel ons aller KNMI voor het weekeinde enige bewolking voorspelt. Te hopen valt dat deze voorspelling (ook) niet uitkomt. En hoewel het zeewater nog maar zo'n graad of zeventien is, zijn er blijkens de foto toch al lieden die dóór alvast verkoeling zoeken voor alle warmte die ons hopelijk nog te wachten staat. TOKIO Japan heeft twee Russen het land uitgewezen omdat zij geprobeerd hebben op illegale wijze technologi sche informatie te verkrijge- n.Een van de twee uitgewe zen Russen is Arkadi Vino gradov, de eerste-secretaris van de Sovjet-ambassade in de Japanse hoofdstad Tokio. De tweede uitgewezen Rus is een ingenieur, Boris Kako- rin. Het tweetal heeft Japan zondag al verlaten. Zij boden een hoofdmedewerker van een computerfirma geld aan zodat hij een adviesbureau kon oprichten. Dit bureau zou als dekmantel moeten dienen om de geheime infor matie door te geven. SCHEVENINGEN Zie kenfondsen en specialis ten zijn het oneens over de vraag of het budget voor een ziekenhuis moet worden vastgesteld in- of exclusief de honoraria van de specialisten die er niet in dienstverband werken. Dat bleek vandaag in Scheveningen op een door het Nationaal Ziekenhuis instituut georganiseerd congres. Iget het vaststellen van het budget voor ziekenhuizen is dit jaar al een begin gemaakt. Dit moet in elk geval in 1986 een bezuiniging van twee mil jard gulden opleveren. De art sen achten het onaanvaard baar en onuitvoerbaar dat daarbij de honoraria van de specialisten worden betrok ken. Vice-voorzitter dr. C. Heijen van de Landelijke Spe cialisten Vereniging verklaar de dat er nu al specialisten in dienstverband zijn die van hun ziekenhuis een „dringend advies" krijgen om zich maar zijn budget krijgt. De eerste ervaringen met het budgetsysteem worden overi gens bijzonder ongelukkig ge noemd. De budgetten werden pas bekend toen het jaar bijna half om was en bovendien vie len ze in de meeste gevallen veel lager uit dan de zieken huizen in overleg met de plaatselijke ziekenfondsen hadden berekend. Betalers en ziekenhuisdirecties blijken zich ook grote zorgen te maken over de invloed van de specialisten op de kosten. De specialisten bepalen het ziekenhuis de nodige ruimte in aaptal opnamen en verrichtin gen en zij worden per verrich ting betaald. Het aantal ver richtingen groeit nog steeds, mede gestimuleerd door de schulden die jonge specialisten maken als ze een praktijk overnemen. Het budget voor 1983 is per ziekenhuis vastgesteld op de in 1982 gemaakte kosten plus een: half procent. Dat betekent ei genlijk een „beloning" voor ondoelmatig werkende zieken huizen en omgekeerd. Vooral ziekenhuizen met een veel te hoge „produktie" zullen extra moeten inleveren, aldus de ziekenfondsen. De Surinaamse ambassadeur in ons land, Henk Herrenberg, werd gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken ont boden. Hij staat na afloop van het gesprek de pers te woord. DEN HAAG „Minister van den Broek van bui tenlandse zaken moet de Kamer nu eens en voor altijd duidelijk maken dat Suriname een soevereine staat is. Er bestaat niet langer een verhouding meester-knecht of ruiter- -paard". Dit heeft de Surinaamse am bassadeur in ons land Herren- berg in Den Haag gezegd na een gesprek dat hij op het mi nisterie van buitenlandse za ken had met mr. A.P. van Walsum, chef van de Directie Westelijk Halfrond van het departement. Het gesprek was een gevolg van vragen van het Tweede- Kamerlid Knol (PvdA) over uitlatingen van de ambassa deur dat Suriname zich als vij and van Nederland zal opstel len. Herrenberg stelde gisteren dat hij het ministerie heeft duide lijk gemaakt dat er niets nieuws of vreemd was aan zijn opmerking. De uitspraak was al eerder gedaan door premier Alibux. Volgens Herrenberg heeft Van Walsum hem verzekerd dat de uitnodiging gisteren op het mi nisterie te verschijnen niets had te maken met op het mat je roepen of op de vingers tik ken. „Dit zijn foute interpreta ties van de Nederlandse pers waarvoor het ministerie niet verantwoordelijk is". Herrenberg zegt in het ge sprek bewezen te hebben dat ons land vijandig optreedt te gen zijn land. De Surinaamse ambassadeur meent dat de vaststelling dat Nederland een vijand van Suriname is, „geen consequenties zal hebben voor het niveau van de betrekkin gen tussen beide landen". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Nog ruim een week en het Tourgeweld barst weer los in Frankrijk. Ademloos zullen velen de verrichtingen van de renners weer volgen, via radio, televisieenals ze er bijvoorbeeld in de buurt op vakantie zijn ter plaatse. Ook al ziet oi hoort men de feiten, het blijven vluchtige indrukken.Wie het naadje uit de Tourkous wil toch weten moet de Leidse Courant lezen. Als vanouds wordt u alles in geuren en kleuren verteld, zwart op wit. Vertel dat ook de Tourliefhebbers, die deze krant nog niet lezen. i Stuur de Leidse Courant van 30 juni t/m 28 juli tooi slechts i 9,60 naar. In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. 'Indien daartoe aanleiding bestüt. kan een vercoei cm een proefabonnement werden geweigerd. APL40 ftiidóu Souia/nt i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1