Kelly krijgt leiderstrui dag te laat Onbekende Odizor blijkt reuzendoder at VILAS WEER NIET SUCCESVOL OP GRAS SPORTWERELD SPORT CcidócSouacmt DINSDAG 21 JUNI 1983 PAGINA Si sportuitslagen John Lloyd (GBr) 6-1. 6-7, 2-6, 6-3. 6-1; Matt Doyle (ler)-Libor Pimek (Tsj) 6-2. 6-1. 6-1; Joao Soares (Bra)-Eric Fromm (VSt) 6-4, 6-3, 6-4; Sam Gi- ammalva (lta>-Joe Turpin (VSt) 6-1, 7-6, 3-6, 7-6; Mike Leach (VSt)-Ri- chard Lewis (GBr) 7-6, 2-6, 7-6, 6-4; Fritz Bühning (VSt)-Craig Wittus (VSt) 6-4, 6-4, 3-6. 6-4; Andreas Maurer (WDI)-Mike Brunnberg (VSt) 3-6, 6-1, 6-4. 5-7, 6-4; Chris Lewis (NZe)-Steve Denton (VSt) 6-4. 4-6. 7-6, 4-6. 6-2; Casio Motta (BrapRaul Ramirez (Mex) 7-6, 6-1. 2-6. 3-2 (Ramirez trekt zich terug wegens enkelblessure). Damesenkelspel, eerste ronde: San dy Collins (VSt)-Kim Steinmetz (VSt) 6-3, 6-0; Bernadette Randall (Aus>- Renate Sasak (Joe) 6-4, 6-0; Jennifer Mundel (ZAf}-Nerlda Gregory (Aus) 6-1, 6-4; Michelle Torres (VSt)-Jane Preyer (VSt) 6-4. 6-2; Beth Herr (VSt)- Terry Phelps (VSt) 4-6, 6-2, 6-1; Kat- hy Jordan (VSt)-Jane Golder (VSt) 6-0, 6-0; Susan Leo (Aus)-Renee Blount (VSt) 7-6, 6-2; Virginia Wade (GBrpAmanda Tobln (Aus) 1-6, 7-5, 6-4; Duk Hee Lee (ZKo)-Marcela Sku- herska (Tsj) 6-2, 4-6, 6-4; Billie-Jean King (VSt)-Elizabeth Sayers (Aus) 7-5, 6-3; Lena Sandin (Zwe)-Catrin Jexell (Zwe) 6-1, 6-4; Raffaela Reggi (lta>- Micki Schillig (VSt) 3-6. 6-3. 7-5; Kat- hy Rlnaldi (VSt)-Katerina Skronska (Tsj) 4-6, 6-1. 6-4; Jill Davies (VSt)- Heather Crowe (VSt) 7-5, 6-4; Barba ra Potter (VSt)-Pat Medrado (Bra) 7-5. 6-1; Camille Benjamin (VSt)-Lu- cla Romanov (Roe) 6-3, 7-6. WIELRENNEN Ronde van Zwitserland Zevende etappe: 1. Erich Maechler (Zwi) 177.5 km in 4.41.05 (gem. 37.788 km/u); 2. Sean Kelly (Ier) op 6.58; 3. Acacio da Silva (Por) op 7.01; 4. Stefan Mutter (Zwi) z.t.; 5. Roberto Visentini (Ita) op 7.05; 6. Beat Breu (Zwi) z.t.; 7. Johan van der Velde (Ned) z.t.; 8. Greg Le- mond (Vst) z.t.; 9. Jostein Wilmann (Noo) op 7.10; 10. Wladimiro Panizza (Ita) z.t.; Overige Nederlanders:; 18. Peter Winnen op 7.27; 19. Theo de Rooy op 7.30; 33. Steven Rooks op 7.44; 39. Gerard Veldscholten op 7.45; 42. Jacques van Meer op 8.06; 56. Johan Lammerts op 8.29; 67. Bert Oosterbosch op 8.42; 68. Emiel Ker- stens z.t.; 70. Jan Jonkers z.t.; 80. Hans Langerljs z.t.; 94. Heddy Nieuw- dorp z.t.; 98. Johnny Broers op 9.09; 107. en laatste Renè Koppert op 17.19; Jacques van Hooydonk werd uit de strijd genomen wegens tijdso verschrijding. Algsmsen klassement: 1. Sean Kelly ik er morgen nog eens 1000 in de verkoop gooi. ben ik ze ook in een dag kwijt". (Voorzitter Renze de Vries van FC Groningen in Voet bal International) „Van mijn sportsuccessen heb ik wel degelijk profijt ge had. De deuren gingen door gaans wat gemakkelijker open, maar als de deur een maal open was, moest er wel iemand binnenkomen en dan hou je het niet lang vol, al leen omdat je toevallig wat sneller uit de voeten kon dan de anderen. Dan moet je an dere krachten in stelling kunnen brengen. Wat dat be treft heb ik inderdaad meer geleerd van nederlagen die ik vechtenderwijs heb moe ten incasseren, dan van de successen die gemakkelijk kwamen aanwaaien. Dat streelt de ijdelheid, maar je wordt er geen barst wijzer van". (Ex-topschaatser Harm Kuipers in De Telegraaf) „Ik ben afgeknapt op bepaal de mensen. Niet op de wie lersport. Het is de schoonste sport die er bestaat. Ik heb zelf gevoetbald, maar dat staat niet in verhouding. Als u de hele wedstrijd niets doet en een paar minuten voor tijd stampt u de bal tegen het net, dan tillen ze u tot het plafond. Een wielrenner moet er héél de wedstrijd zijn. Als coureur kun je je niet wegsteken. Dan moet je wel werken of anders sta je achteraan". (Sponsor Jacky Aernoudt in de Haagsche Courant) Piet van Eijsden: McEnroe liegt dat ie barst „Schrijf maar dat alle toer- nooi-directeuren betalen, be halve Piet van Eijsden". En: „Als je dan in mijn hart kijkt, zeg ik: Rotterdam heeft gelijk gehad. De knuppel moest nou maar eens in het hoender hok. Alleen had niemand verwacht dat Vilas zo zwaar zou worden aangepakt". En: „Kijk, als McEnroe zegt: ik heb nog nooit een stuiver on der tafel gehad, dan liegt 'ie dat 'ie barst. Maar met Hi- gueras ligt dat uiteraard an ders. Die jongen moet z'n punten vergaren op gravel- banen en toevallig hebben we die hier op het Melkhuis- je liggen. Dat is boffen dus... Een mooie omschrijving lijkt me. Of niet soms". (Piet van Eijsden, direc teur tennistoernooi Melk- huisje, in het Algemeen Dagblad) „Het is ronduit schandalig hoe ze mijn man behandelen. Het lijkt wel of het om een grote misdadiger gaat. Dat hij dit moet ondergaan, is diep treurig. Als dit de beloning is voor iemand die zich jaren lang zó voor een club heeft ingezet, dan heb ik daar geen woorden voor". En: „Ik maak me ernstig zorgen over zijn gezondheid. Dé heeft in de wintermaanden lange tijd met geelzucht op bed gelegen en kort voor zijn arrestatie heeft hij ook een zware kaakoperatie ondergaan. Bin nen enkele dagen zal hij ho pelijk ook opnieuw grootva der worden en ik moet er niet aan denken dat hij dan nog gevangen zit". (Mevrouw Stoop in De Te legraaf) „Voetbal is een deel van het leven en het leven is tegen woordig niet gemakkelijk. Net zoals in het dagelijks le ven kunnen zich tijdens een voetbalwedstrijd incidenten voordoen. De FIFA is er, speciaal tijdens een toernooi voor jeugdelftallen, om de nationale voetbalbonden te wijzen op een betere opvoe ding van de spelers. Want de FIFA eist nu eenmaal fair play". En over de incidenten na Nederland-Argentinië: „Zeer begrijpelijk. Maar nooit te rechtvaardigen. Reglemen ten zijn reglementen en die passen wij toe. Om die reden konden wij de scheidsrechter in tweede instantie corrige ren en heeft de rode kaart voor Duut geen gevolgen ge had. Het gedrag van de twee andere spelers hebben we evenwel moeten bestraffen met een schorsing". (Joseph Blatter, secretaris generaal van de FIFA, in de Haagsche Courant) TENNIS Wimbledon Herenenkelspel, eer ste ronde: Nduko Odizor (Nig)-Guil- lermo Vilas (Arg) 3-6, 5-7. 7-6, 7-5, 6-2; Mike Depalmer (VSt>-Wayne Hampson (Aus) 7-6, 6-3, 5-7, 6-4; Pat Cash (Aus)-Julio Goes (Bra) 6-0, 6-0, 6-3; Sandy Mayer (VSt)-Scott Davis (VSt) 6-2, 6-4. 6-2; Brad Gilbert (VSt)-Russell Simpson (NZe) 4-6. 6-3. 6-3. 6-3; Tim Gullikson (VSt>-Tom Cain (VSt) 6-1,3-0 (Cain trekt zich te rug); Mel Purcell (VSt)-Tim Wilkison (VSt) 6-2, 4-6, 6-2, 6-1; Chip Hooper (VSt)-Per Hjertqvlst (Zwe) 6-2, 6-4, 6-4; Victor Amaya (VSt)-Bruce Kleege (VSt) 6-4, 6-3, 6-4; Peter Elter (WDI)-Michiel Schapers (Ned) 6-2, 6-2, 6-4; Brian Gottfried (VSt)-Shlomo Glickstein (Isr) 6-1, 6-4, 6-4; John McCurdy (Aus)-Juan Avendano (Spa) 6-3, 6-4, 6-2; Hank Pfister (VSt)-To- mas Smid (Tsj) 6-3, 6-4, 3-6, 6-3; Tim Mayotte (VSt)-Mark Dickson (VSt) 7-5, 6-3, 6-3; Mike Bauer (VSt)-Damir Keretlc (WDI) 7-5, 7-5, 7-5; Florin Se- garceanu (Roe)-Jaime Fillol (Chi) 6-3, 6-1, 1-6, 6-4; Brian Teacher (VSt)- Marcos Hocevar (Bra) 6-4, 6-0, 2-6, 6-4; Kevin Curren (ZAf)-Jeff Borowiak (VSt) 6-7, 6-3, 7-5, 1-0 (Borowiak trekt zich terug wegens blessure); Henrik Sundström (ZwepVince van Patten (VSt) 6-4, 6-0, 2-6, 7-5; Stefan Edberg (Zwe)—Christophe Roger- -Vasselin (Fra) 6-2, 7-6, 6-1; Jakob Hlasek (Zwi)-Stanislav Birner (TSj) 6-2. 6-1, 6-3; Brad Drewett (Aus)-AI- berto Tous (Spa) 6-3, 6-1, 6-1; Jimmy Connors (VStpEddie Edwards (VSt) 6-4, 7-5, 6-3; Loic Courteau (Fra)- Magnus Tideman (Zwe) 7-5, 6-4, 7-5; John McEnroe (VSt)-Ben Testerman (VSt) 6-4, 7-6, 6-2; Robert van t Hof (VSt)-Chris Johnstone (Aus) 4-6, 6-1, 3-6, 7-6, 6-4; Andy Andrews (VSt)- Anders Jarryd (Zwe) 6-4, 7-6, 6-3; Stuart Bale (GBr)-Matt Mitchell (VSt) 7-6, 6-7. 5-7. 6-4. 12-10; Bill Scanion (VSt)-Gilles Moretton (Fra) 7-6, 6-3, 7-6; Rod Harmon (VSt>-Robbie Ven ter (ZAf) 6-2, 6-3, 3-6, 6-3; Claudlo Panatta (lta)-Jose-Luis Clerc (Arg) 6-1, 6-4, 6-2; Sergio Casal (Spa>- Hans Simonsson (Zwe) 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3; Peter Fleming (VSt)-Jeremy Bates (GBr) 7-6, 6-3, 6-2; Brad Dyke (Aus)-Guy Forget (Fra) 6-2, 6-2, 3-6, 6-2; Andrew Jarrett (GBr)-Bruce Fox- worth (GBr) 4-6. 6-2, 7-5, 6-1; Rlcar- do Acuna (Chi)-Givaldo Barbosa (Bra) 6-7, 6-4, 7-6, 6-3; Craig Miller (Aus)- BOKSEN Amateurwedstrijden B-klasse weltergewicht: den (Kristalijn/Den Haag) Janse (Pugilist).. Junior lichterweltergewicht: lo (Te Pas/Den Haag) verl. Junior zwaarweltergewicht: mans (Te Pas) wint door rqnde van Dauvilliers. Schaakploeg voor EK AMSTERDAM Het Ne- derlandse schaakteam. dat van vrijdag 24 juni tot en met zaterdag 2 juli in Plovdiv (Bul) zal deelne men aan het achtste toer nooi om het Europese kampioenschap voor teams, bestaat uit de vol gende spelers: Jan Tim man, Genna Sosonko, John van der Wiel, Hat. Ree, Paul van der Sterren, Gert Ligterink, Cor van Wijgerden, Hans Bo hm. Kick Langeweg en Peter Scheeren. Reserve is Rini Kuijf. ign Erlch Machler geeft alles om zijn solo winnend te k !pr( nen beëindigen. BELLINZONA De or ganisator van de Ronde van Zwitserland heeft een fout goedgemaakt. Sepp Vögeli besliste zondag in de vijfde rit dat Roberto Visentini in dezelfde tijd was geëindigd als Kelly. Dat berustte op een fout want Visentini, die op grond daarvan na de zes de etappe leider werd, was wegens een valpartij achterop geraakt en had seconden verloren. In de zevende rit, van Sargans naar Bellinzona en ge wonnen door de Zwitser Erich Machler, schonk Vögeli Kelly enige secon den. Net voldoende om hem in zijn eerste gele trui te hijsen. Zo wordt het peloton in de Ju bileumronde van Zwitserland getrakteerd op de ene verras sing na de andere. In de Zwit- sere ploegen gingen zelfs stem men op in de zevende rit een Simon betrapt^ op doping PARIJS Pascal Simo*n' is op doping betrapt in ctuui Dauphiné Libéré. En ei Fransman werd met twes z minuten voorsprong op c. t Amerikaan Greg Lemon winnaar van deze wed Jar strijd in de Franse Alpeiptsti Er werden sporen va toe verboden stimulerend ona middelen gevonden in ha urinemonster, dat na a loop van de laatste etappfL een tijdrit, in Pierrelatt ri werd ingeleverd. Als oofkei de inmiddels aangevraaj ille de contra-expertise spore r~ van dope oplevert, won r Simon de overwinning i de Dauphiné Libéré af gr nomen ten gunste va£ r< Greg Lemond. links deraerden. Van den Brouf" haalde in Gruissan een gei#*" delde snelheid van 49Pe n km/u. *an In de mini-tijdrit raakten £n k H; staking uit te roepen. De Zwit- schillende winnaars van vinden hun eigen ronde te langrijke wedstrijden in jeste voorseizoen flink achter Van den Broucke. De Ier S51"11 hen Roche verloor negeng™t€ conden. Zijn Franse p\oe£?a- noot Pascal Simon finii ,e^f tien seconden na Van Broucke. Hennie Kuhet kwam in de de rit over 2,! lometer zelfs zestien secoi^ achter te staan. zwaar en verklaarden openlijk de oorlog aan Vögeli. De „Geen-daden-maar-woorde- n"-actie liep uiteindelijk met een sisser af. Erich Machler trok zich niets aan van de houding van zijn landgenoten en vertrok in een vroeg sta dium voor een lange, succes volle solo. De favorieten hielden zich rustig, totdat in Bellinzona het laatste klimmetje moest wor den genomen. Van de Neder landers weerde Johan van der Velde zich het beste met een zevende plaats. Peter Winnen moest meer toegeven. De nummer drie van de algemene rangschikking verloor een halve minuut op Kelly. „Ik heb met een te grote versnel ling gereden. Het verlies vind ik niet zo belangrijk. Ik ga mij niet forceren", aldus (mede- )Tourfavoriet Winnen. Aude De proloog-tijdrit van dé Ron de van de Aude in Zuid- -Frankrijk werd gisteren ge wonnen door de Belg Jean- -Luc van den Broucke. Op een parkoers van 2400 meter was hij zestiende seconde sneller dan zijn landgenoot Eric Van- Zweden Tommy Prim heeft gistere de zesde rit de macht gegre in de Ronde van Zweden, professional in Italia: dienst werd derde in de e sprint uit een kopgroep negen man, die bijna zes nuten winst op het pel< had genomen. De tweevou Westduitse amateurkamp Hans Neumayer werd rib naar. In het tweede gede van de zesde etappe, een ti over twintig kilometer Kumla naar örebro, verst te Tommy Prim zijn positi verspeelde Bert Wekema iets meer terrein. Prim wo twintig kilometer in waarschijnlijke tijd van 24 nuten 3,8 seconden; Wek gebruikte 1 minuut en 40 conden meer en eindigde achttiende. „Er zijn spelers die ver schrikkelijk veel betaald krijgen, maar de meeste profs komen niet rond zonder een bijbaantje als taxichauffeur of als pompbediende. De linksbuiten van Flamengo, Julio Cesar, verdient 600 gul den per maand. De clubs hebben daar geen rooie cent, de stadions zijn groot, maar blijven leeg en de terreinen, waar we er te weinig van hebben, worden slecht on derhouden. Het gevolg is, dat de jeugd niet kan worden op gevangen. Kortom, de toe komst van het voetbal in Brazilië ziet er helemaal niet best uit". (Voetbalinternational Zico in het Algemeen Dagblad) „De tennisbond probeert op alle mogelijke manieren de „rebellerende" verenigingen het KNLTB-lidmaatschap op te spelden. In propaganda materiaal wordt voortdurend gehamerd op het voordeel van een directe aansluiting op het bondsapparaat. In de ijver het ledental op te schroeven naar wellicht een miljoen, speelt voor de bond uiteraard het financiële as pect een belangrijke rol. De jaarlijkse bondscontributie bedraagt voor senior-leden Harm Kuipers: meer geleerd van nederla gen negen gulden en voor jeugd spelers zes gulden. Ervan uit gaande dat van de naar schatting niet ingeschreven 300.000 mensen de helft uit jeugdigen bestaat, gaat er jaarlijks ruim twee miljoen gulden contributie-gelden aan de neus van de tennis bond voorbij. Vorig jaar kwam er op het bondsbureau in Hilversum een bedrag van 3.925.545 gulden binnen, al leen al aan contributies". (Redacteur Fred Budden- berg in Trouw) „Ik houd van stunten. Schrij vers was een stunt, maar knapte op het laatste nipper tje af. Van Beveren zou ook een stunt geweest zijn... maar Berger vindt Schellekens ook een kanjer. Overigens, ik heb er niet één boze supporter over aan de telefoon gehad- Schrijvers, Van Beveren of Schellekens, maakt niet uit, ik heb één miljoen aan sei zoenkaarten verkocht. En als (Ier) 28.23.26; 2. Roberto (Ita) op 5 sec.; 3. Peter Winnen op 1.18; 4. Jean-Marie Grezet op 1.19; 5. Greg Lemond 1.38; 6. Stefan Mutter (Zwi) op 7. Mario Beccia (Ita) op 1.48; 8. Breu (Zwi) op 1.58; 9. Jostein mann (Noo) op 2.21; 10. Silva (Por) op 2.50; Overige ders; 20. Johan van der 5.19; 21. Steven Rooks op Gerard Veldscholten op 6. Emiel Kerstens op 46.17- Oosterbosch Lammerts op Meer op 50.4( 51.02; 64. Jan Jonkers op 58. Johnny Broers op 59.03; 84 Langerijs op 1.11.31; 88. Nleuwdorp op 1.13.53; 104. .nGI Koppert op 1.27.52. an Ronde van de Aude Proloog j ril: 1. Jean-Luc van den BrouckeL 2,4 km in 2.54.4 (gem. 49.541 kifs 2 2. Eric Vanderaerden (Bel) 2.55AK r Bernard Vallet (Fra) 2.55.9; 4 -Louis Gauthier (Fra) 2.57.4; Gomez (Fra) 2.57.5; 6. Alan (Aus) 2.57.8; 7. Phil Andersoi z.t.; 8. Plerre-Henri Mentheoi 2.58.3; 9. Claude Moreau (Fra) 10. Sean Yates (Gbr) 2.58.4.; ~piuc ringen der Nederlanders: 22. Adif:n der Poel 3.01.8; 60. Hennie KL" 3.10.1; 62. Hendrl Manders ar"*- 64. Jos Schipper 3.10.5; 77. Ren» e de Broek 3.13.9; 79. Ad Tak 84. Ko Moritz 3.15.4; 93.„lc Dongen 3.28.2. f g, Lhi ZEILEN Haring voor Ling De Nederlandse boksploeg, die momenteel in Athene deelneemt aan het Acropolis- toernooi, zocht de in de Griekse voetbalcompetitie spelende ex-Ajacied Tscheu- la Ling (tweede van links) op en deze ontving uit handen van Pedro van Raamsdonk een zak „verse" Hollandse nieuwe. Gisteravond moesten drie Nederlanders weer de ring in. Romeo Kensmill won op punten van Lisboa (In- don), maar Renè van den IJs- sel (tegen de Brit Wilson) en Said Kwiasse (tegen de Turk Karatot) leden een nederlaag. Lewis springt opnieuw verder INDIANAPOLIS Op de derde dag van de Ameri kaanse atletiekkampioenschappen in Indianapolis heeft Carl Lewis twee wereldrecords zeer dicht benaderd. De 21-jarige Amerikaan sprong na zijn 8.73 op de eerste dag nu 8,79 meter ver en liep de 200 meter in 19.75 se conden. Dergelijke prestaties zijn nog nooit op zeeni veau geleverd. De Amerikaan Bob Beamon is sedert de Olympische Spelen van 1968 wereldrecordhouder ver springen met een afstand van 8,90 meter. De Italiaan Pietro Mennea is de snelste loper op de 200 meter met een tijd van 19.72 seconden. Beamon en Mennea lever den hun prestaties beiden op ruim 2100 meter hoogte in Mexico Stad. Met Edwin Moses mainfesteerde zich in Indianapolis nog een atleet van uitzonderlijke klasse. Edwin Moses, volledig hersteld van een langdurige blessure, behaalde zijn 75 e achtereenvolgende overwinning op de 400 me ter horden in de beste wereldseizoenprestatie van 47.84 seconden. LONDEN Het was als of de Falkland oorlog tus sen Groot-Brittannië en Argentinië gisteren nog nagalmde op de zonover goten maar slecht bezoch te openingsdag van Wim bledon. Terwijl de enige Nederlandse afgevaardig de in het herenenkelspel, Michiel Schapers, op een baantje achteraf voor een handvol kijkers een illusie armer en een ervaring rij ker werd bij zijn roemloze uitschakeling door de Westduitser Peter Elter, schudde het centre-court bijna op zijn grondvesten. Verantwoordelijk daarvoor was Nduko Odizor uit Nigeria, een buurland van Kameroen, waar Noah ooit de eerste be ginselen van het tennisspel on der de knie kreeg. Met Odizor, inmiddels naar de Verenigde Staten uitgeweken waar ten slotte de meeste dollars zijn te verdienen met tennis, heeft „Donker Afrika" een tweede vertegenwoordiger op het we reldpodium. En één die sinds gisteren in Engeland niet meer kapot kan. Want Nduko Odi zor, wiens bescheiden verrich tingen tot dusver volledig wer den weerspiegeld in zijn 89e plaats op de wereldranglijst, slaagde erin om niemand min der dan Guillermo Vilas uit te schakelen: 3-6, 5-7, 7-6 (9-7, na match-point tegen), 7-5, 6-2. Nu is dat op zich nog niet zo'n heldendaad, want Vilas is in de voorbije jaren wel vaker door een onbekende tegen stander uit het vermaarde En gelse toernooi gekegeld. Zijn beperkte mogelijkheden op gras lagen daar doorgaans aan ten grondslag. Het sierde Vi las, die op de mondiale kalen der de vijfde positie bekleedt op grond van zijn meestal op trage banen solide geleverde prestaties, dat hij opnieuw de groene sprieten wilde betre den. De veerkrachtige onder grond, die er gisteren, voordat het toernooi anderhalf uur eerder dan voorheen van start ging, onberispelijk bij lag, moet voor Vilas echter het ef fect hebben gehad van een uit gelegde loper naar de guilloti ne. En daar stond de 25-jarige Nduko Odizor, een van nature blijmoedig gestemd mens, ge reed om het suizende mes om laag te laten schieten. Onder luide bijval van het overigens matig bezette centre-court, dat zoals gebruikelijk partij koos voor de underdog, die uitgroei de tot de reuzendoder. Deze daad sprak gisteren nog meer tot de verbeelding van de Albion-getrouwen, doordat eerder in de middag ook Vilas' landgenoot Clerc al onder de slopershamer was gevallen. Dit werktuig werd bediend door de 23-jarige Italiaan Claudio Panatta, de tien jaar jongere broer van de voorma lige tweevoudige Franse kam pioen Adriano. Panatta, die nog nauwelijks een enigszins aansprekende prestatie heeft geleverd in zijn carrière, had geen enkele moeite om de ook al van gras- banen afkerige Clerc uit de tweede ronde te houden. Dat bracht het aantal uitgeschakel de gepaatste spelers gisteren, op een (openings)dag dat een record aantal partijen werd af gewerkt en ook voor het eerst in de historie de dames acte de présence moesten geven, op twee: beiden uit Argentinië. Hetgeen bij eventueel nog door oorlogszuchtige gevoelens Verantwoordelijk voor de eerste, grote sensatie op Wimbledon was Nduko Odizor uit Nigeria, een buurland van Kameroen, waar Noah ooit de eerste beginselen van het tennisspel onder de knie kreeg. gedreven Britten als een niet geringe triomf werd be schouwd. Michiel Schapers Dat gold niet voor Michiel Schapers, die op zijn beperkte ervaring op grasbanen werd gewezen door Peter Elter. Deze kleine Westduitser, die ooit op het Melkhuisje de hal ve finales bereikte, bleek aan zienlijk meer bedreven op het groene laken dan de voor het eerst op deze speelvloer acte rende Nederlander. „Ik heb dit als een testcase be schouwd", verklaarde de Rot terdammer later. „Ik kon op grond van mijn 95e plaats op de wereldranglijst rechtstreeks in het hoofdtoernooi komen. En die ervaring wilde ik ge woon een keer hebben". Michiel Schapers, die tot zijn debuut op Wimbledon een keurige opmars had gemaakt door van de 250e plaats de top 100 binnen te treden, kreeg gisteren de rekening gepresen teerd voor een veel te gebrek kige voorbereiding. Na het Davis-Cupduel van het Neder landse team tegen Egypte vo rig weekeinde, had de derde jaars economie-student slechts vier dagen op gras geoefend. En dat bleek te weinig. „Je moet partijen spelen op dit soort •banen", onderkende hij. „Als je wat traint heb je al gauw het idee dat het wel re delijk gaat. Maar in een partij loopt alles toch weer heel an ders. Op sommige momenten verwacht je een rally, maar zover komt het helemaal niet. Die ballen komen nauwelijks op en als je dan bovendien veel fouten maakt, zoals ik nu heb gedaan, kom je niet in de wedstrijd". Michiel Schapers, die na zijn toernooizege in Kenia een half jaar geleden verdere progres sie etaleerde door in Rome de derde ronde te bereiken, moest dus in zijn tweede grand-slam- toernooi in de eerste ronde af haken. Verloor hij in Parijs een paar weken geleden van de Amerikaan Brian Gottfried, gisteren was er niet eens een aansprekende opponent ver antwoordelijk voor zijn ver lies. „Ik vind het nu nog wat te vroeg om te bepalen wat ik volgend jaar zal doen", vertel de Schapers verder. „Ik heb wel kunnen vaststellen dat je zeker drie a vier weken op gras moet hebben gespeeld om op Wimbledon met enige kans op succes te kunnen uitkomen. Of ik dat volgend jaar doe, hangt ook van mijn andere plannen af. De hele sfeer plus entourage heeft me bijzonder aangesproken. Het enige ver velende is, in de eerste ronde verliezen". BJ King Dat wat minder prettige on derdeel bleef gisteren twee ve teranen bespaard, Billie Jean King en Virginia Wade. De bijna 40-jarige King, die in de beginjaren zestig haar entree maakte op Wimbledon en niet minder dan zes enkelspeltitels op haar naam bracht, lijkt aan haar zoveelste wedergeboorte bezig te zijn. Zij versloeg giste ren de bijna 20 jaar jongere Elisabeth Sayers uit Australië. Virginia Wade, de kampioene uit 1977, die tegenwoordig weinig toernooien meer speelt vanwege commerciële activi teiten, boekte als bijna 38-jari- ge een niet minder opzienba rende zege. De in New York woonachtige Wade verloor de eerste set van de Australische Amanda Tobin met duidelijke cijfers, maar herstelde zich fraai. Voor beide oudgedien den duurt het toernooi dus nog zeker één ronde. Hetgeen door Vilas, Clerc en Schapers niet kan worden gezegd. FRANK WERKMAN DEN HAAG De Europese Boks Unie (EBU) heeft de Italiaan Branini aangewezen als scheidsrechter voor het gevecht om het Europees kampioenschap in het halfzwaargewicht tussen titel houder Rudi Koopmans (Ned) en zijn Westduitse uitdager Man fred Jassmann. OAKMONT Larry Nelson heeft het open golfkampioenschap van de Verenigde Staten in Oakmont (Pennsylvania) gewonnen. Over de laatste achttien holes maakte hij een totaal van 67, vier onder par en kwam daarmee uit op 280, vóór Tom Watson (281). KIEL De deelnemers aan de Kieler Week in de zes Olympi sche klassen zijn gisteren vergeefs uitgevaren omdat er geen wind was. EDMONTON Het Nederlandse team is tijdens de wereldkam pioenschappen schieten in Edmonton vijfde geworden op het onderdeel skeet. Kiek van Ieperen was in de Canadese plaats de beste Nederlander, zesde met 192 punten. MISSION VIEJO Tracy Caulins was veruit de succesvolste zwemster op de Amerikaanse kampioenschappen in Mission Viejo (Californië). De oud-wereldkampioene won zeven titels. Tips voor Duindigt WASSENAAR Twee rennen en negen draverijen staan morgenmid dag op het programma van de Wasse- naarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze prognose voor deze meeting luidt als volgt. COMPIÉGNEPRIJS: Warko Speedy. Victor Labora en Western du Bois. VICHYPRIJS: Your Fortuna, Ypeus en Ydo Westfrisia. TOULOUSEPRIJS: Wio van de Len te, Wodan Victoria en Winstgever. GUERNSEYPRIJS: Feuer King, Ho mely Raaphorst en Zwavo's Surprise. AMATEURRIJDERS: Uni Bene, Ta mara Rita en Veldbloem. STRAATSBIRGPRIJSG): Ukie V. Unit Fortuna en Vic Hanover. JERSEYPRIJS: Sans Peur, After print en Lady of Eire. LYONPRIJS: Sigolino, Tonca Tefka en Udit S. Jimmy Connors ging op Wimbledon slechts letterlijk onderuit in zijn partij tegen de Zuidafrikaan Eddy Edwards, van wie de Amerikaan in drie sets won.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12