Een goede occasion is dichterbij dan u denkt! i rl/\ltn i looi hu0P I IN EN OM DE KAS Nieuwe lelies straks uit grote voorraad leverbaa 11 Fusie en concentratie gaan nog steeds door bij coöperaties Nederlandse import overtreft export Italiaanse bloemen I In de 'Uit'bijlage natuurlijk! I „KLEINTJES" 071-122244 Bergman Caravans LAND EN TUINBOUW ficidae (Somant MAANDAG 20 JUNI 1983 PAG1N. De Nederlandse land- en tuinbouwcoöperaties heb ben gezamenlijk een omzet van meer dan ƒ30 mil jard. Zij bieden werk aan ruim 80.000 werknemers. Het proces van fusie en concentratie zet zich nog steeds voort waardoor het aantal coöperaties is afge nomen. Dit zijn enige conclusies die getrokken kun nen worden uit de jaarlijkse enquête van de Nationa le Coöperatieve Raad voor land- en tuinbouw (NCR) onder zijn leden. Ook in 1982 is het aantal coöperaties afgenomen. Fu sies hebben plaatsgevonden bij aan- en verkoopcoöp eraties, zuivelcoöperaties, veilingen en plaatselijke Rabobanken. Het aantal land- en tuinbouwcoöpera ties in Nederland is nu gekomen op. ca. 1480 inclusief de werktuigencoöperaties. Hierbij dient opgemerkt te worden dat de onderlinge waarborgmaatschappij en, waarvan er in totaal nog ruim 400 zijn, hier niet bij inbegrepen zijn. Wel zijn alle Rabobanken mee gerekend, hoewel het werkterrein van deze banken zeker niet beperkt is tot de land- en tuinbouw. In vrijwel alle sectoren was er in 1982 sprake van •een lichte daling van het ledental. Dit is te verkla ren uit het feit dat in 1982 het aantal land- en tuin bouwbedrijven is afgenomen met 5.500 tot 136.000. Bij de bed rijf sverzorgingsdiensten nam het ledental wederom toe. Terwijl in voorgaande jaren het aantal werknemers toenam, is het afgelopen jaar het aantal arbeidsplaat sen bij de Nederlandse land- en tuinbouwcoöperaties met ruim 1000 afgenomen. Bij de Rabobankorganisa- tie, waar in 1981 het aantal werknemers nog met 1000 toenam, stabiliseerde het aantal arbeidsplaatsen in 1982 zich op ongeveer 28.000. Een toename van het aantal werknemers vond nog plaats bij de bloe menveilingen en de bedrijfsverzorgingsdiensten. In de meeste sectoren vond in 1982 een omzetstijging plaats. In de zuivelsector steeg de coöperatieve omzet van 11,8 miljard tot 12,5 miljard. Bij de tuinbouw veilingen en in de consumptie-eierenbranche stond de omzet onder druk als gevolg van prijsdalingen. Omzetdaling als gevolg van hoeveelheidsverminde- ring kwam voor in de fabrieksaardappelensector en bij de wolaanvoer. ir» -iicc Het areaal nieuwe lelies stormt volgas vooruit. De nieuwe creaties zitten er bij honderden tegelijk aan te ko men. Een verontrustende gang van zaken omdat de kans op „brokken" bij de ko pers groot is? Dat is nauwe lijks het geval. De praktijk is een genadeloze killer en maakt snel uit welke typen tot de blijvers en welke tot de wijkers zullen behoren. Tien jaar geleden zou zo'n grote toevloed van nieuwe zaailin gen wellicht wel reden tot verontrusting hebben gege ven. Toen was het in de lelie teelt allemaal goud wat er blonk en stapten de kwekers voor veel geld maar al te ge makkelijk in de aankoop van nieuwe rassen, waarvan men de eigenschappen in de verste verten niet kende. In dat op zicht is inmiddels zo veel leer geld betaald dat voor herha ling niet gevreesd behoeft te worden. Als het gaat om de vraag waaraan een nieuwe lelie moet voldoen, dan komt een compleet pakhuis-vol-wensen op tafel. Er is behoefte aan le lies met een korte trektijd, een grote houdbaarheid, een ingebouwde resistentie tegen alle mogelijke ziekten en een fraaie kleur. Verder is een op staande en goed gesloten bloem een eerste vereiste, ter wijl de takopbouw, de lengte van de stengel, de geschikt heid voor jaarrond-cultuur e.d. ook een grote rol spelen. Verder moet de lelie rauw ge sneden kunnen worden zon der het risico dat de knoppen niet open komen. Tevens is het mooi meegenomen als de aanwinst een weekje in de koelcel zonder kleerscheuren kan doorstaan. Zulke lelies zijn er (nog) niet, maar er wordt wel druk aan gewerkt. Dat alles dwingt de verede laars wel tot een uiterst stren ge selectie van hun zaailin gen. Doen ze dat niet, dan ha len ze zich veel en duur werk op de hals, terwijl ze de kans lopen er geen cent voor be- Lelieveredelaar Henk Imanse uit Lisserbroek met een veelbelo vende nieuwe zaailing. taald te krijgen. Wie alleen let op het „mooie smoeltje" en verder niets, vaart blind. Wat niet deugt, mag nooit in de handel komen en moet zon der erbarmen worden vernie tigd. Niet de praktijk, maar het veredelingsbedrijf moet als een soort proeftuin funge ren. De tijd dat men kwekers zo maar kon opzadelen met aanwinsten, waarvan men bij zonder weinig wist, is voorbij. Zo simpel ligt dat nu. Zijn er zoveel zaailingen van lelies in aantocht? Reken maar! Neem het lelieverede- lingsbedrijf van de gebroeders Imanse in Lisserbroek, dat bepaald niet tot de grootste op dit gebied behoort, maar wel enkele uitstekende aanwins ten op zijn naam heeft staan. Alleen daar heeft men de be schikking over 250.000 zaai lingen, waarvan er dit jaar 10.000 in de kas hebben ge bloeid. Bij de Gebrs. Vletter Den Haan in Rijnsburg werkt men met veel groter aantal len. En verder doen cory feeën als Klaas de Jong in Andijk, de gebroeders Ben en Niek Laan in Bovenkarspel, de combinatie Bischoff-Tulle- ken-Van Zanten en Trior BV daar niet voor onder. En dan staan alle lelieveredelaars nog niet eens op een rijtje. Het is dus bepaald niet overdreven te stellen dat het om enkele miljoenen nieuwe zaailingen gaat. De veredelaar die zichzelf stringente beperkingen oplegt en rigoreus alles verwijdert waar ook maar iets aan man keert, weet toch bij voorbaat dat van vele duizenden zaai lingen slechts een handjevol aanwinsten overschiet dat het misschien kan gaan maken. st v Uit de Imanse-stal lijkt gste fraaie rose Oriental-lelie Sti laai drift een succesnummer worden. En voorlopig ge erg last van de hete adem v tien concurrenten in de nek. In type is Stargazer de voor per, maar deze lelie is v vatbaar voor bladverbrandi itt-p en dat is een eigenschap wa The de bloemkweker bijzone eind huiverig voor is. Stardioyei heeft daar geen last van, he Idijl bovendien een langere ste gel, een minder doordringe de zoete geur en kweekt u stekend. Met name de Pf duktie „uit de buis (mer teem) is bijzonder bevrei gend. Deze lelie is onlangs c dergebracht in een kweke vereniging. Natuurlijk is I ook Kwekersrecht op vd leend, want in Lisserbrol voelt men er niets voor kwekerij de vrije teugel te ven. Een kind kan dan vo< spellen wat er gebeurt: kwekerslust is groot, breidt het areaal snel uit voor men het weet zit men de overproduktie. Als het e ■mm od f jm: •lop ver is, gaat de handel met hani de- botte wapen van de lage pr hakken en dan is het gebeuip Dan belandt een prima artiï ve waar niemand het wil hef ben: in de goot. Daarom brengen vrijwel a lelieveredelaars hun be: zal aanwinsten onder het Kw kersrecht. Dan kan areaal en prijs zelf in de ha^j' Het gaat de laatste jaren niet zo best met de bloementeelt in Italië. Het afgelopen jaar daal de die export met 4% tot een totaal van 12 miljoen kg. De export naar Nederland her stelde zich enigszins na de te ruggang in 1980, maar de Ne derlandse import overtrof die export en bedroeg zelfs 41% van de totale import. De Ita liaanse bloemisterij kende de laatste vijf jaar een enorme uitbreiding. Het zuidelijk ge bied had daar het grootste aandeel in. Opvallend is dat de gebieden met de dichtste bevolkingsgroei, dus meeste verbruikers, de grootste uit breidingen in bloementeelt ondergingen. De produktie in de zuidelijke gebieden heeft vooral vanwege lagere stook kosten, de beste mogelijkhe den en de teelt ontvangt daar ook staatsbijdragen. Anderzijds liggen die gebie den het verste van de mark- tmogelijkheden en dus hogere transportkosten. Er wordt zelfs gezegd dat zonder die staatssteun de mammoetbe- drijven zich er niet konden handhaven. Met de algemene uitbreidingsmogelijkheden zit het ook moeilijk. Een klein berichtje in een vakblad. „De bloemenkwekers in Bo- gliasco (in de buurt van Ge nua) protesteren scherp tegen een nieuw bestemmingsplan. We moeten onze kassen op de top van de bergen gaan bou wen, waar zelfs de schapen bibberen van de kou". In ge noemd gebied waar nu bloe menkassen staan, moeten vol gens het nieuwe plan 4000 woningen worden gebouwd en de kwekers moeten daar voor inpakken. En dat nu het toch al zo moeilijk gaat. Italië heeft het afgelopen jaar weer minder snijbloemen in het buitenland af kunnen zet ten. De export daalde met 4% naar in totaal 12,2 zoals ge meld. Naar West-Duitsland ging 3% minder, het aandeel bleef hierdoor op 63%. Opval lend is wel de grote afname in de export naar Oostenrijk en Frankrijk. Als redenen voor de terugval van de export worden in Italië genoemd het toenemen van de binnenland se vraag en het beperkter ge worden assortiment benevens de toenemende concurrentie van de Derde landen. Om deze concurrentie terug te dringen wordt gepleit voor een verandering van de toe passing van de beschermings clausule in de EEG. Deze clausule moet een marktverstoring in de landen van de Gemeenschap voorko men. Het opleggen van een compenserende heffing op produkten uit Derde landen zou volgens Italië al een hele verbetering voor dat land be tekenen. Het voordelig saldo op de Italiaanse handelsbalans voor bloemen en snijgroen is in 1982 gedaald met 8 miljard lire (16 miljoen gulden). Ook uit het centrum Pescia werd minder ge'exporteerd dan in 1981. Uit Percia werd in het afgelopen jaar uitgevoerd 1311 ton anjers. 153 ton gladiolen, 43 ton gypsophilia, 18 ton chrysanten en 13 ton rozen. Duitsland was met 1.125 ton bloemen en groen de grootste klant, gevolgd door Zwitser land met 3,68 ton, Engeland 200 ton, Frankrijk 96 ton en Oostenrijk 66 ton. De export naar Frankrijk nam met 30 ton toe. Wel wordt geconsta teerd dat het slagvaardig be leid in de Italiaanse bloeme nexport ontbreekt. Enige tijd geleden brachten negentig Italianen uit de bloemenhan del een bezoek aan ons land. Zij bezochten diverse bloe menveilingen ook in Aals meer, Berkel en het West- land. Zij vonden het allemaal wel interessant maar gaven te kennen dat de handel in hun land met problemen heeft te kampen. Men vond de bloe men hier wel prachtig, maar de Italianen zijn (nog) niet be reid een behoorlijke prijs daarvoor te betalen. De gasten zochten het dan ook sterker in een goedkope bloemi soort, waarvoor zij wel moj lijkheden zagen. Vooral in buurt van Versilla met e tali grote bloemenveiling, brei, D de handel zich snel uit. Dawej werden in 1981 nog 47,6 m joen anjers verkocht, 8,4 m joen troschrysanten, en nitr miljoen grootbloemige Jte r Voorts bijna 10 miljoen ir sen, 5 miljoen irissen, 6 miet i joen fresia's en 9 miljoen Uotse ters. Het overdekte deel v$ die markt beslaat 2838 m2 ise telt 500 standplaatsen. MUwifc er bestaan reeds 10 jaar plajn go nen tot aanzienlijke uitbr zijn ding. Maar op een snelle icstal breiding van de Italiaa^de bloementeelt behoeft nietxkwa worden gerekend en Nednen. I: land heeft er nog goede ki&er c sen. ijzen geve de lerl fud' 5t 1 De pluspunten van Auto Heemskerk: Zeer gemakkelijk bereikbaar. 'n Halt jaar na aankoop kleine onderhoudsbeurt gratis. Ruime parkeergelegenheid. 1IIJ Occasions met Bovag Garantiebewijs. Keuze uit 125 auto's. Gewoon even verder rijden dan je neus lang is... Alkemadelaan 1Roelofarendsveen. tel. 01713-28 66/20 73 Auto Heemskerk bv. officieel NISSAN dealer! l'gJi'll-LfïTTI Zoek 't even op. LEIDSE COURANT KLEINTJES KLEIN GEZET Advertenties gezet over 1 kolom in kleine letters met een woord hoofdletters. Prijs 35 cent per mm. Minimum plaatsing 10 mm. KLEINTJES GROOT GEZET Advertenties gezet over 1 of 2 kolom met een of meer groot gezette regels. Prijs 40 cent per mm. Minimum plaatsing 10 mm. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 3 achtereenvolgende dagen, slechts 2x betalen. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 6 achtereenvolgende dagen, slechts 3x betalen. SIJTHOFF PERS KLEINTJES Worden geplaatst in de Leidse Courant, Haagsche Courant. Het Binnenhof. Rotterdams Nieuwsblad en de Goudsche Courant. Zij kunnen in alle rubrieken worden geplaatst over een of twee kolom, met een of meer groot gezette regels. Prijs 3,47 per mm. Minimum plaatsing 10 mm. ADVERTENTIES ONDER NUMMER Voor advertenties onder nummer berekenen wij 3,48 per plaatsing aan administratiekosten. Bewijsnummers alleen op aanvraag 2.76 per exemplaar. Alle bovenstaande prijzen zijn exclusief 4% BTW. Wij kunnen geen enkele aansprakelijkheid aanvaarden voot schade van welke aard ook, ontstaan door niet, niet-tijdig of on juist plaatsen van advertenties. Fouten in telefonisch opgegeven advertenties of fouten ontstaar door onduidelijk handschrift van de opdrachtgever behoever door ons niet te worden gecompenseerd. Correcties en/of annuleringen worden onder voorbehoud geac cepteerd en uitgevoerd. De uitgever behoudt zich het recht voor om zonder opgaaf var redenen advertenties te weigeren. Vereniging Aarlanderveen vraagt voor het komend seizoen trainer voor de maandag- of dinsdag avond voor heren I tweede klas. Dames I derde klas. Inl.: P. Ver boom. 01725-2803. H. v.d. Vlugt 01722-2048. ZWARTJES B.V. Aanhangwa gens, trekhaken, bagagewa gens. Caravanservice aan alle merken. Tel. 01751-19213 na uur 17323. te Leiden vraagt dameskapster en dames/herenkapper Moet beslist al op goed niveau kunnen werken. Sollicitaties na 19.30 u. en op zondag na 10.00 u.: tel. 071-170204. Vinkensteynstraat 106 T.k. 3/4 kmr.woning parterre. Geh. dubb. glas, badkmr., open keuken, eigen grond. Vr.pr. 77.000.- k.k. Tel. 651327. Uw kwallleltaalager voor bekroonde vleet, en woretaoorten, die allee telf maakt. Hogewoerd 155, Lelden, Telefoon 071-121662 Restaurant omg. Leiden geh. nw. bedr. Ge schikt voor elk type restaurant, 44 zitpl. met open keuken. Huur pand 40.000 p.j. Vr.pr. invent. 200.000.-. Pand ook t.k. voor 250.000.-. Inl. tel. 070- 543447. Te koop: 3-KMR.HOEKW., 1e en 2e etage top. Geen mak.kos- ten. G. J. v. Marrewijklaan 102, Houtwijk, Den Haag. Tel. 070- 973036- Chinees Restaurant hoogz. afhaalwerk aan drukke weg en in gr. wijk van Leiden. Kan ook als cafeta ria worden ingericht. Vraagpr. winkelpand en invent, slechts 125.000.-. Tel. inl. 543447. DIVERSEN Te koop: Nieuwe waterslagdorpels: 2 nissenhutten 7.80x10 m. z.g.a.n.: gegalv. golfplaten, polyester en asbest. Dakpannen in div. maten en O.V.H. partij houten palen 2 m. lang 10 cm. dik. Ramen, deuren, spaanplaat, houten dam- wand, lang 4 m„ dik 10 cm. Hardhouten planken 3 cm. dik. Azobe balken, 6 m. lang, 40x40 cm. Stalen plateaus 350x120x24 cm. ge schikt voor bruggen. Stalen voetroosters, ballastijzer, rijplaten. Z.g.a.n. betonnen gebouwtje, 210x275 cm. 2.25 m. hoog. 6 stalen lichtmasten 10 m. lang. Alum, ramen met glas. 100x125 cm. Licht bakken en t.l.-buizen. Gebr. v.d. Pouw Kraan b.v. Hoogmade, Boskade 6. Tel. 01712-8283-8305. 01729-8125. „Style" massief parket sinds 1913. Keuze uit 40 soorten massief parket gelegd of onge- legd. Verkoop van plinten, lak, lijm, afdeklijst enz. Tevens verhuur van schuurmachines Oude Singel 152 - tel. 071-143320 - Leiden. Bouwmaterialen handel Bennink Velux dakramen met 5% korting Velux rolgordijnen Grindtegels v.a. 3.95 Te koop gevraagd: Oude metalen lood, koper, zink, RVS. aluminlum-kabelafval, ijzer, oud-papier enz. Zaterdags zijn wij tot 12.00 uur geopend. Tel. 071-766426. Fa. J. de Nobel. Zoeterwoudseweg 9-11, Leiden. Verliefd-Verloofd Vraag ons ultzetboekje. Kom pleet met verlanglijstjes en een leuke attentie. Oudshoorn, Haarlemmerstraat 160, Leiden. Gordijnen gratis gemaakt. Gor dijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Haarlemmerstraat 214, Lelden. Tel. 071-122614. Te koop: Meao BOEKEN, klas 1. Tel. 02522-11404. Zalenverhuur Histor rollak een wonder van verftechniek. In minuten geschilderd, in een half droog. Komt u even langs? Ik wil het u gaarne tonen of u kunt het vrijblijvend zelf probe ren. Jan Zeilstra, Kraalerstraat 19, tel. 123000. KUNSTGEBITTEN REPAf klaar terwijl u wacht. Elk beh. zat. van 9-11.30 en" Maand.- en dond.avond 19.30. Fa. v. Berge H« wen. Schelpenkade 47, Tel. 120794. sdy. HELDERZIENDE schriftelijk en persoonlijk 070-865477. 'l eind le v D Chateau Home Car Leidsevaart 189, Noordwijkerhout. Tel. 02523-2649. Bij hotel „Piet Gijs" plm. 500 m. langs het water richting wijk. Ruime keus in occasions, accessoires, reparatie en houd. Verhuur van nieuwe caravans. Gewoon altijd véél voordeliger met alles! Bijv. ba gagewagens v.a. 498, bunga lowtent 298, vouwwagens 2495, tourcaravans 4995, surfplanken 898, enz. Enor- keus. Campingspeciaalzaak GEBR. VAN ESVELD, Pascal- weg 115. R'dam-Lombardijen. Tel. 010-325211. Vrijdag koop- Loenen-Veluwe t.k. en t.h. enkele STAf VANS v.a. 7500,-. T< stacarav., nw.pr. 40.00 voor 27.500. Prachtige^ ping. prachtige standpl. ping de Marshoeve. Reuwfcl tel. 05765-1610. Ook st; te huur. Dame zoekt tijdens mei behandeling, beslist rustig zomerhuisje caravan o.i.d. voor plm. 1 liefst omg. Brasem Sp"ei ting. Prijs 225.- p.w. 141290 na 5 uur. Selfst|d. d. V t ho de N T tO Tel rlies C. van Berge Henegouwen kunstgebitten- reparaties Binnen enkele uren gereed (071) 892777 van 10.00 tot 14.00 uur. Vronkenlaan 23, Lei derdorp. Bereikbaar met bus 15 en 42. Géén filiaal. TBC Javi k h VOO] nen !ef na Erk rectificatie GEMEENTE ALKEMAD.^ OPENBARE VERGADERING VAN DE BEHEERSCOMMISSIE SPORT- EN JEUGDACC0MM0DATIES op dinsdag 28 juni a.s. in het g; meentehuls te Roelofarendsveen 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer: behandeling van de concept-b groting van het sportbedrijf vo ikaa 1984, behandeling van de concept",^ verhuurroosters voor de bi chtei nensportaccommodaties vojhaiv het seizoen 1983-1984. Het dagelijks bestuur van de beheerscommissie sport- enièiTi jeugdaccommodaties. haai punti De secretaris, De voorzitterpeed, F. X. Lempers. D. A. van ■ten.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8